Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

тВъв всеки случай това е много умен ход на СДСМ. По този начин те напълно свалиха от себе си отговорността за бъдещият банкрут на Македония. Вероятно Македония ще банкрутира преди Гърция.
25-12-2012, 09:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 3625-12-2012, 11:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 3626-12-2012, 12:04 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(25-12-2012, 09:38 PM)veritas Wrote: тВъв всеки случай това е много умен ход на СДСМ. По този начин те напълно свалиха от себе си отговорността за бъдещият банкрут на Македония. Вероятно Македония ще банкрутира преди Гърция.


Quote:ЕУ и американската амбасада бараат да запре агресијата
Европската унија и Амбасадата на САД во Скопје ги повикаа лидерите на сите политички партии да стават крај на какви било агресивни и провокативни акции и да се однесуваат на начин што е во согласност со Уставот и законите.
„Мирното изразување на различните мислења е основата на секоја силна и демократска држава, а употребата на насилство од која било инволвирана страна го подрива тој систем и нанесува штета на неговата способност да владее одговорно“, се наведува во изјавите од ЕУ и Американската амбасада.
Тие истакнаа дека ги поттикнуваат лидерите на сите политички партии и нивните приврзаници без одложување да стават крај на конфронтациите.
„Ги повикуваме да се однесуваат на начин што е во согласност со законот, Уставот, и со договорените собраниски процедури, а тоа секогаш го има предвид и најдобриот интерес на граѓаните од кои се избрани за да ги претставуваат“, се истакнува во соопштението.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 26-12-2012, 01:12 AM by basilius_2.)
26-12-2012, 01:10 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Оваа драма на протести кои и се слуѓуваат на Македонија повеќе ми лижи на онаа дилема која на Алиса и е представена.Шутот Бранко, Стојанче,Грујо не молат за нивна подршка,но сепак поентата на овие збиднувања, ако се подржи едната страна преку другата е да се зацементира Автократијата без разлика кој лидер од двајцата лидери е на власт.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
26-12-2012, 01:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Ако Груевски продолжи со конфронтации можни се и жртви


[Image: Petar-Goshev.jpg]

Господине Гошев, во Собранието и надвор од него, се случи тежок инцидент по повод донесувањето на буџетот на Република Македонија за следната година. Беа активирани групи за притисок, при што оние на власта бараа итно донесување, а опозицијата сакаше тоа да го спречи. Конфликтот во Парламентот се пренесе и на улица. Колку оваа ситуација беше и е опасна, и тоа не само за спротивставените партии, туку за цела Македонија?Пред приближно три години, на една средба со премиерот Груевски попатно му реков: "Ако на овој начин ја продолжите конфронтацијата во државата, не ја исклучувајте можноста од меѓусебни жртви. Потоа, се разбира, не ќе ви остане ништо друго, освен како Понтиј Пилат да си ги миете рацете од одговорноста за жртвите, префрлувајки си ја меѓусебно вината". Не ја коментираше забелешката.

На 24 декември 2012 настаните во Парламентот и пред него беа на работ да проголтаат нечии животи. За среќа, имаше „само“ повредени. Битката за „освојување“ на јавноста преку монтирани улични протести е опасна игра. Креирањето на таква „култура“ во ниско развиена, и згора на тоа мултиетничка и мултиконфесионална држава, е игра со оган во „оксигенски шатор“. Од тоа што се случи, но и од други настани, се чини дека власта мисли дека може да ги дозира реакциите, односно конфликтите. Не е свесна кога, каде и колку дозираната социјална навигација може да се покаже како предозирана и сѐ да експлодира. Вистина, не знам до каде сето ова може да оди, но знам дека сме вратени на почетокот на настаните во некои бивши ЈУ-републики непосредно пред распадот на бившата СФРЈ. А, ние тогаш со не мала доза на задоволство велевме дека не дозволивме такви настани да ни се случат.

Со нив, прикаските за инвестициски рај се смешни, исто како и тврдењата дека сме функционална демократија.Што мислите, дали групите кои бараа побрзо усвојување на Буџетот, знаат за што, всушност, се работи. Тие, пред сѐ, бараа буџетот да се донесе за да имало пари за пензии, субвенции и социјална помош. Но, од друга страна, барањата на опозицијата воопшто не се однесуваат на овие буџетски ставки. Може ли улицата да биде арбитар за донесување и изгледот на буџетот во една држава?Македонија е потоната во лаги: лаги за историјата, лаги за националното битие, лаги за економскиот развиток, лаги за јавниот долг, лаги за вредноста на проектите, лаги за тоа каде всушност сакаат да ја одведат Македонија.

Групите што ѕемнеа и ѕемнат надвор се, всушност, сликата на очајот во кој лагата се голта како вистина за она што постојано им се губи од хоризонтот: лебот, топлиот дом, недофатливата извесност, работните места за себе и за своите деца. Повеќето од нив не знаат што е буџет и буџетски процес на подготовка и усвојување. Не знаат колку може да изнесува јавниот долг. Не знаат на кој начин најбрзо се губат пензиите, платите, социјалните трансфери и пред се работните места. Во општата безнадежност создадена од македонските елити, тие само го гледаат својот лидер во неговата уста од која чекаат директива да тргнат по искоренување на злото. А, злото е тоа што ќе им биде посочено од нивниот вожд. На крајот на прикаската, сепак, ќе сфатат, но толку доцна колку што е доволно нивниот вожд да замине со неговите кочии полни со нивната надеж.

За разлика од нив, вождот знае дека во сиромашна земја во изборот помеѓу „нужностите“ (основните средства за преживување), од една страна и слободата (човековите права) од друга страна, тие, смрзнатите, очајните, во суштина уплашени и истовремено разгневени, ќе се определат против својата и сободата на другите. Со тоа уште еднаш ќе се потврди дека тие не знаат дека слободата, односно политичките права и вистинската демократија се нераскинливо поврзани со нужностите (средствата за преживување), односно дека тие двете се, всушност, едно исто, нераскинливо поврзани и меѓусебно условени. Затоа, толку лесно „пали“ клетвата: „овие се против вашите пензии, против вашите субвенции, ние ќе ви ги дадеме“, без разлика од кои извори и со какво задолжување. Тој страв за губење на основните намирници или ветувањето дека ќе ги добијат, деспотите го користат безмилосно за евтина и лесна манипулација.

И Милошевиќ знаеше дека устав не се носи и прави преку референдумско изјаснување. Но, така го донесе. И муслиманскиот претседател на Египет знае дека уставот не треба до го носи преку референдум, па, сепак, го стори тоа. И Груевски знае дека буџет не се прави на улица, но, сепак, ја користи. Сите спомнати и неспомнати го знаат тоа добро, но, сепак, се надеваат дека со тоа ќе возат доволно долго додека нивните кочии не заминат безбедно, оставајќи не сите други во ѕифт прашина за да не видиме каде ќе отпатуваат. Значи, одговорот за тоа дали улицата може да биде арбитар при донесувањето на буџетот во една држава е позитивен. Но, колку долго ќе може така, ќе зависи од тоа колку брзо и колку повеке луѓе ќе ја сфатат причинско-последичната врска меѓу нужните стедства за живот, од една и слободата и демократијата од друга страна. Дотогаш, тие, изведените на улиците, само ќе се залажуваат дека со тоа одлучиле во своја полза.Како го оценивте предлогот на опозицијата за штедење? Сметате ли дека станува збор за добар предлог во време на рецесија? И може ли таков предлог да помогне во намалувањето на јавниот долг и буџетскиот дефицит, за кој Светската банка предвидува дека годинава ке биде дури 3,7 отсто, како и за начинот на враќање на веќе постоечките долгови?Првпат една опозиција кај нас бараше помал буџет. И побара конкретно поинаква структура и намена на средствата. Поради тој факт, ако не поради друго, предлогот заслужуваше барем пристојна дебата, а не евтина манипулација за тоа кој, наводно, е за исплаќање на пензии и субвенции и кој, наводно, не е за тоа.

За прикаските дека во услови на рецесија државата треба повеќе да троши, веќе зборував во друга прилика. Да повторам нешто накусо: мала и целосно отворена економија, каква што е нашата, нема многу да си помогне со зголемување на дефицитите врз основа на странско задолжување. Тоа повеќе им помага на земјите од кои позајмува и од кои претежно се увезува. Згора на тоа, пак, ако добар дел од позајмените пари ги троши на увозни екстраваганции, бескорисноста, па дури и штетноста од зголемувањето на долгот станува уште поголема. Растот на економијата не се поттикнува на тој начин, но растот на контата, на тие што однапред се знае дека ќе ги добијат тендерите, сигурно се случува.

Во овие околности барањата на опозицијата не беше најнужно да се стремат кон намалување на долгот. Доволно беше ако со нив се спречеше неговото натамошно неразумно зголемување и, особено, ако се подобреше структурата на расходите со што би се подобрила нивната ефективност врз економијата и ублажувањето на сиромаштијата. И токму за тоа власта и опозицијата требаше одговорно да разговараат. Но, таа, власта, има свој проект и вели дека за тоа гласале граѓаните на парламентарните избори. Тоа наводно било доволно таа натаму да не прашува никого и да не прифаќа ништо. Сите други треба само отстрана да гледаме и да се восхитуваме на нејзините изуми. За жал, власта има криво разбирање на демократијата. Всушност, нема никакво разбирање. Таа смета дека добиената подршка на изборите од една четвртина или од една петина од вкупниот број избирачи и дава право брутално да го игнорира мислењето на останатите, да ги задолжува колку сака и како сака и да врши дистрибуција на материјалните средства само низ нејзината призма. Ако е така, Тито имаше речиси плебисцитарна подршка од граѓаните на бившата СФРЈ, Милошевиќ во одредени периоди имаше не помалку од три четвртини поддршка од неговите Срби, Хуго Чавез сигурно има повеќе од Никола Груевски, Хитлер пред војната, исто така, имаше поголем процент на поддршка од процентот на кој се повикуваат лидерите на нашата сегашна власт. Значи ли тоа дека тие беа демократски лидери и дека управуваа во интерес на своите нации?

Што се однесува до буџетскиот дефицит, да се потсетиме дека тој беше првично проектиран на 2,5 отсто од БДП. Откако Владата увиде дека приходите не се остваруваат во согласност со проектираното, односно согласно нејзините желби и откако подразбра дека натрупувањето на долгот кон приватниот сектор веќе не може да го крие, одеднаш го најде решението во дополнително зголемување на буџетскиот дефицит на 3,5 отсто, без расправа во Парламентот. Но и тоа не и е доволно. Светската банка вели дека тој, сепак, ќе биде поголем и од тоа, односно 3,7 отсто од БДП. Меѓутоа, јас велам дека ни тоа не е точно, бидејќи во дефицитот не се вклучени достасаните неизмирени обврски на Владата кон приватните компании врз основа на данокот на додадена вредност и обврските по основ на договорите за дело. За колку de facto е поголем, ние не знаеме, сѐ додека не се изврши непристрасен увид од надворешна контрола. Тој проблем бездруго го знаат и претставниците на Светската Банка во Македонија, но тие од кариреристички мотиви, или можеби од некои други, не ја известуваат за тоа централата во Вашингтон кога и се обраќаат со барање на Македонија да и се додели некоја нова кредитна линија или гаранција за некое позајмување од други кредитори. Ќе се согласите, тоа не е одговорно однесување. Тоа не е здраво, прудентно макроекономско управување со ризиците во доменот на јавните финансии.Што мислите за прифатените 44 амандмани од страна на власта во рамките на 1.225 поднесени од опозицијата, кои се однесуваат на износ од само 3,1 милион евра, односно само 0.13 отсто од вкупниот буџет и во ситуација кога опозицијата бараше кратење или барем дискусија за износ од 204 милиони евра?Во дадената ситуација тоа не беше одговор и излегување во пресрет на барањата на опозицијата, туку прашина во очите на јавноста која требаше да поверува, односно да биде излажана по кој знае кој пат, дека власта е кооперативна и дека на другите не им е целта подобар буџет, туку блокирање на работата на државата. Таа претстава и беше потребна на власта како подготовка за тоа што потоа имала на ум да направи - брутална интервенција кон пратениците на опозицијата. Дека ни на крај памет не им паѓало да се нагодуваат со опозицијата, говореа многу пред тоа оркестрираните и режирани собирања на народ за „вразумување“ на опозицијата. Така што, сѐ се случуваше во согласност со односот на силите во Парламентот и другите државни институции, но не и во согласност со вкупната слоевитост и потреби на општеството.

Инаку, не е проблемот во тоа што власта би изгласала буџет без трошка влијание на опозицијата. Таква е нашата вкупна досегашна практика. Но, во последниов случај имаме неколку клучни нови моменти. Првиот е што оваа власт, како ниедна досега, крои буџети темпирани за краткорочно купување гласови, претворајќи го изборниот систем, како што веќе реков, од систем „еден човек-еден глас“ во систем „едно евро-еден глас“, со таква функционализација не само на редовните приходи на буџетот, туку и на креираниот јавен долг.

Вториот нов момент е забзаното темпо на раст на јавниот долг (надворешен и домашен), кој, доколку не забави, се заканува да ја поткопа финансиската стабилност на земјата. Овие две карактеристики се веројатно една од причините што ја натерало опозицијата да предложи позначајна корекција на предлогот на буџетот од било кога, користејќи веќе проверена процедурална постапка во Парламентот - да го блокира процесот на донесување на еден акт за да изнуди дијалог и компромис. Опозиција која во таква ситуација - големи нерационални трошоци и отворен пат кон презадолжување на земјата - не би реагирала со сѐ што и стои на располагање, дефинитивно би била неодговорна и не би имало потреба да седи во Парламентот. И така стигнавме до главното прашање што целосно ја демаскира нашата нефункционална демократија: процедурата што важи за едниот партнер во власта, не важи за опозицијата. Следува тепачка, насилно исфрлање на опозицијата од Парламентот, грди слики за нас низ светските медиуми и изјви дека тоа било обид за неуставно соборување на легитимно избраната власт. Всушност, го имаме спротивното: неограничена со ништо власт. А, власт без ограничувања неможе по дефиниција да биде демократска власт.Како гледате на постапката за задолжување пред избори, која веќе вторпат ја практикува актуелната власт? Лани пред парламентарните избори се задолжи кај ММФ со 220 млиони евра, а годинава за подршка на буџетот од Светската банка се земаат 50 милиони долари, додека вкупниот износ кој власта сака да го земе од Светската банка изнесува 220-250 милиони евра. Мислите ли дека ваквото задолжување пред избори може да се оправда, или е, сепак, непримерен преседан?Не е преседан. И други го правеле тоа и го прават. Централното прашање е дали тие средства се наменети за водење здрави политики, дали одговорно се насочени за поттикнување на економскиот раст на земјата од кој ке имаат полза сите граѓани или, пак, средствата се наменети за дерогирање на изборниот систем, претворајќи го, како што реков, во систем „едно евро- еден глас“, за задоволување на материјалните апетити на врхушките, за „купување“ на медиумите, кои наместо објективно информирање нудат „детергенти“ за перење на секоја аномалија на власта. За жал, во услови на изобилство од наведеното однесување, и кредитите што се земаат далеку пред изборните циклуси не се со самото тоа попречени да стигнат таму каде што не треба, односно да значат нефер предност за партиите на власт.Владата во петокот продаде државни записи во износ од 100 милини евра, а за неделава е се најавени нови задолжувања за уште 135 милиони евра. Дали Владата со ова сака да се обезбеди со пари пред избори и евентуално си правеше резервна варијанта во случај да не го донесеше Буџетот? И ,конечно, дали ваквото задолжување не ги прави дискусиите околу буџетот беспредметни со оглед на фактот што Владата и на ваков начин може да најде пари за трошење?Треба да се знае дека усвојувањето на буџетот во Парламентот значи дека се усвоил закон. Буџетот е закон. Владата е должна да го спроведува буџетот исто како што е должна да постапува во согласност со другите закони. Со усвојувањето на буџетот се усвојува и колку може да изнесува новото задолжување, односно тнр. буџетски дефицит. Во Буџетот е запишано, исто така, колкав дел од новиот долг ќе се оствари со домашно задолжување, колкав дел од надворешно задолжување. Владата мора да се движи во рамки на усвоениот дефицит од страна на Парламентот. Владата не смее без Парламентот да се задолжува повеќе од дозволеното. Затоа дискусиите во Парламентот не смеат да бидат беспредметни. Ако е така, тогаш настапува опасно безвластие, суспендирање на парламентарната контрола над извршната власт и суспензија на демократскиот систем. За жал, „креативноста“ на оваа влада нема крај. Пред извесно време, таа, без Парламентот, објави дека буџетскиот дефицит го зголемува од 2,5 на 3,5 отсто. Со дремливата опозиција, и нејзините „кукли“ во функција на пратеници, си протнала матни измени во буџетот со кои може да си толкува дека таа има право тоа да го прави. Се сомневам дека тоа може да издржи проверка на уставноста, бидејќи извршната власт узурпира една од најважните надлежности на Парламентот. Тоа е опасен преседан со кој извршната власт бега од парламентарната контрола и еден ден може да осамнеме со долгови за кои никој ништо не слушнал.

Друго е прашањето што во Парламентот лидерите, значи и премиерот, си имааат свои „кукли“, а не пратеници, претставници на народот. Тие „кукли“ се подготвени, за милоста на својот лидер, да му изгласаат сѐ, буквално сѐ, независно колку и да е тоа штетно за интересите на земјата, бидејќи нивниот лидер знае сѐ и најмногу ја сака земјата. Сите сме сведоци со каков жар куклите- пратеници ги имаат брането своите партиски лидери и истовремено премиери и тогаш кога врапчињата знаеле колку се тие корумпирани и за колку кратко време, од голтари, што би рекол нашиот народ, станале, на пример, богати „колку еден среден бизнисмен“. Тоа продолжува во континуитет. Ние, de facto, немаме систем на поделба на власта. Извршната има јавнато речиси секого. А, тоа не е состојба во која е можна функционална демократија.

Затоа, поголемите позајмувања на Министерството за финансии деновиве и поголемото трошење кон крајот на годината е редовна неубава практика . Тоа не е добро за монетарната политика на која и годи рамномерна дистрибуција на трошењето на Владата во текот на годината. Другото е клучно: строгото придржување до усвоениот буџетски дефицит, определен од страна на Парламентот и релизација на вкупниот буџет таков каков што е усвоен од Парламентот. Но, видовме дека владата манипулира, мами, во врска со буџетскиот дефицит. Тоа е недозволиво, бидејќи тоа, всушност, е мамење со јавното задолжување.И конечно, што покажува ова за односите меѓу власта и банките, кога тие се подготвени за една недела да и помогнат на државата со 235 милиони евра? Дали банкарите се во џеб на власта и таа може да побара пари од нив кога сака или тие од сопствен интерес го прават тоа за набрзина да свртат поголеми суми на пари? Кои банки , според вас, би можеле да изнајдат волку средства, вака брзо, за ова значително количество државни записи?Банките не кредитираат од љубов, туку од интерес. Можно е некој менаџер или акционер да кокетира со власта заради „одржување добри односи“, па, така, нешто повеќе од оптимално да вложува во државни хартии од вредност. Но, тоа може да бидат исклучоци и не тоа не е перманентно. Ако банките имаат подобри алтернативи за кредитирање, тоа тие и ќе го прават. Освен тоа, ретко која друга институција во пазарна економија води и е обврзана да води сметка за ризиците, како што е тоа случај со банките. Надвор од таквиот вид на однесување во некои пошироки рамки, би се говорело за постоење на посебна состојба во општествениот систем - подлабоко потиснување на пазарната економија и на сопственичките права.Што треба да се направи за да не се случува ваква буџетска драма, или криза?Ние немаме буџетска криза. Да е само тоа во прашање, не би бил толку загрижен. Ние имаме политичка криза како перманентен дефицит на демократија и култура на дијалог и како перманентна узурпација на јавните ресурси од мали групи, кои постојано испишуваат неславни стрници од нашата ќопава парламентаарна демократија.
Ако неодамна Латинка Перовиќ имаше причина да изјави дека „народот не е вечна категорија“ и дека „историјата е полна со гробници на пропаднати народи“, додавајќи дека „Србија исчезнува, не го разбираме времето“, што да кажеме ние, со нашите неспоредливо потешки проблеми со петкратно помалубројна нација? Го разбираме ли ние времето? Ја знаат ли нашите челници нашата вистинска ранливост? Го гледаат ли тие секојдневното топење на нашата национална супстанца? Го гледаат ли нашето заостанување, нашиот непрекинат егзодус и мислат ли дека пендраците ке ја зацврстат државата? Значи, не мислам дека буџетот е нашиот проблем. Болеста е подлабока: економска, политичка и длабоко културолошка и етичка криза, со непрекинат тек. Тоа не се лекува со фаланги по улиците кои како загари се нас`скуваат против инакумислечките.Какви се вашите прогнози за стапката на раст на македонската економија за оваа година? За да има раст на годишно ниво, третиот квартал треба да прикаже раст на БДП од 1,5 отсто. Дали е ова можно со оглед на фактот што паѓа и индустријата и трговијата на мало, а раст има само кај градежништвото, кое на сила го пумпаа власта со државни градежни проекти само за економијата да не покаже пад? Исто така кои се вашите прогнози за 2013 година- Светската банка предвидува 1 отсто раст, а ММФ 2 отсто раст. Која е вашата прогноза?Уште во средината на годината сметав дека не ќе можеме многу да се оддалечиме од нулата. Сега се говори дека е можно да завршиме и со мал минус. Но, слушнав дека некој се погрижил во последниве месеци да се активира ОКТА, па можеби тоа ќе не задржи околу позитивната нула. И претстојната нова година ќе биде исклучително тешка. Кредитната инфузија краткорочно ќе помогне за да не се види целокупното фијаско на економската политика на Владата, која го исуши целиот резервоар на гориво со неразумно, непродуктивно трошење, започнато уште со доаѓањето на власт. Нема добри вести од европската економија. Сликите што ги емитиравме од и околу Парламентот дополнително ги отежнувваат работите во врска со можниот прилив на странски инвестиции. Во секој случај, ќе биде уште една година за преживување, а не за раст и развој.Како Македонија ќе се справи со доспеаните обврски од јавниот долг во 2013 година, а и во 2015, кока треба да вратиме уште една еврообврзница и во 2016, кога имаме, исто така, големи износи за отплата? Има ли Македонија и оваа власт капацитет да ги рефинансира овие долгови во ситуација кога светските пазари на капитал бараат високи камати ако сакаме да издадеме нова еврообврзница и во ситуација на европска должничка криза кога капиталот не е лесно достапен и во самата Европа, а камоли за нас? И што мислите за необјавувањето на точните износи на ратите што земјата треба да ги враќа од година во година во следните 5 години? Дали ова може да се оправда?Македонија веќе во овој момент тешко се справува со јавниот долг. Да не беше така, владата немаше така агресивно да бара ново, високо задолжување, прибегнувајќи дури и кон употреба на сила кон тие што се обидоа тоа да го попречат. Освен тоа, немаше да ја крие висината на вкупниот јавен долг и немаше да дозволи да не ги измирува редовно обврските од домашниот јавен долг. Владата е влезена во циклус на кредитна зависност од кој неможе да излезе без некои последици - и економски и политички. Неа и требаат кредити за враќање на доспеани кредитни обврски, кредити за измирување на долговите кон приватниот сектор, кредити за дупките што зјаат за завршување на проектите од „Скопје 2014“, кредити за создадените обврски за делење субвенции, итн. Во овој момент зависноста на владата од кредити, за да ја одржи сликата за себе, а што постојано ни ја турка пред нос како за „дарежлива“ и „градителска“ власт, е еднаква на потребата на ноторен алкохоличар од чашка ракија без која рацете нема да престанат да му се тресат. Без нови кредити целата концепција им се руши како кула од карти. Лично мислам дека натамошното одржување на тој концепт на водење економска политика се приближува кон својот крај. Ако однатре немаме капацитет да прекинеме со тоа, ќе стигнат скапи предупредувања однадвор.Интервју: Владимир Петрески
26-12-2012, 01:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Ѓубриња комуњарски...


[Image: jani%20makraduli%20-.jpg]
Со овие зборови лицата кои ги испратија Груевски, Ставрески, Јанкулоска и Вељаноски се обраќаа кон нас пратениците кога не тепаа и исфрлуваа од пленарната сала во Собранието. Да бидам искрен, беа помалку такви на број, но и покрај пената од устата што им излегуваше, јасно се слушаше: „Вие не сте пратеници, вие сте ѓубриња комуњарски!“. Не знам со кои зборови се обраќаа кон дел од професионалните новинари, но методите на тегнење и виткање раце беа исти.

На тоа следи аплауз и овации од едни членови на ВМРО-ДПМНЕ. Мислам зборот пратеник не го заслужуваат и затоа нема да го употребувам повеќе, а за колеги и да не зборуваме, а ако бидам искрен, ќе се запрашам и - колку луѓе имаше меѓу нив!

Затоа, јас немам дилема дека во ваков парламент, недемократски како најблаг збор, не ми е местото. Како потпретседател на Собранието, јас имам положено заклетва дека ќе го штитам Уставот и откако со партиска паравојска ме ифрлија од моето работно место, дадено од граѓаните, немам намера да им давам никакво алиби на криминалците од власта и да бидам декор во нивното газење на уставот и законите.

И додека партиската паравојска нѐ нарекуваше “ѓубриња комуњарски”, зад нив и Вељаноски и Ставрески (со левото раче), со невидена злоба и омраза, даваа наредби како побрзо да нѐ исфрлат. Целиот бес поради искомплексираноста ја истурија врз пратениците, особено врз дамите, баш онака како што Груевски ги подучува од спотовите за третманот на жената во Македонија.

Дополнително побеснаа зашто бевме сплотени како еден, функциониравме како саат, не дозволивме да наседнеме на нивните провокации. Поцрвенеа од бес зошто на нивната разјареност одговоривме со Химната на Македонија. Беше како на филм. Слика која никогаш нема да ја заборавам, врисоци кои постојано ќе ги слушам, солзи кои постојано ќе течат. Ударите по мојата рака од лицето Трајко се како помал убод од комарец, море мува како да застанала, но крвта во нивните очи ја врежав во специјалната мозочна кора задолжена за паметење и непростување.

На параполицајците за урлањето „ќе видете Вие, ѓубриња комуњарски“ не им замерувам - во недостиг на стручност, тоа им било условот кога ги вработувала Гордана. Ама нарачателите мора да бидат казнети согласно Устав и закон, за ниту еден друг политичар во иднина не го повтори ова, односно ниту да помисли. Ако ова помине без казна, тогаш нема ништо и од Македонија.

Иако, да бидам искрен, ваквата пракса може на некоја следна, понеодговорна влада, да ѝ даде шанса по ист терк да менува Устав, закони, и други практични потреби. Затоа, тука не цитирам членови, параграфи, одлуки, не елаборираме за глупоста да не ни дадат картици, тука велам, очигледно е дека Груевски тргнал со партиска полиција да ја силува демократијата, а на нас останува да видиме дали тоа ќе му го дозволиме.

Кога зборувам за настаните, сакам да го искоментирам однесувањето и на преостанатите присутни во салата. Деновиве многу повеќе од 25 отсто од пораките што ги добивам за поддршка се од сограѓани Албанци, згрозени од односот на дел од членовите на ДУИ, особено од аплаузот за буџетот на Сарачини и од коментарот на Талат Џафери, кој триумфално влезе во салата и пред да нѐ нападнат, цинично ни довикна дека сега ќе ни требало спас.

Моите сограѓани Албанци се згрозени, зашто знаат што направив јас за Теута Арифи, кога дел од ДПА ја нападна во Собранието пред некоја година и како успеав да спречам во мојата канцеларија поголем инцидент, особено на еден сегашен актуелен министер. Теута деновиве повторно ја избра Груевата Македонија. И благодарам на Ермира, која застанувајќи во одбрана на колешките од опозицијата, што ја избра европска Македонија. За разлика од некои, членовите тоа не го заборават и затоа им благодарам на поддршката и верувам во многу заеднички проекти во спојувањето на двете страни на Вардар.

И кој е одговорот на власта? Сами сме се тепале, ние сме напаѓале и што уште нема гнасно да излажат. Затоа мораа да ги тргнат медиумите, но поради нашата организираност, не само Македонија, туку и целиот свет виде кој е на власт во Македонија и чии деца ќе се срамат дека нивните родители се единствените политичари во светот, кои испратиле полиција по пратеници, единствени политичари кои со еден удар удрија по 370.000 граѓани кои ги избрале тие пратеници да зборуваат во нивно име. Како во вицовите со Мујо и Хасо, кога судијата го прашува „од каде убодот со нож”, а одговорот е „па, се спрепнал на скали“. И тоа седумнаесеттина пати.

Затоа, овој фашистички чин, овој партиско-параполициски упад, не смее да помине тука така, тој не смее да биде слика за нашата Македонија, ова нема врска со борба за доаѓање на власт. Борбата за Македонија е највозвишена цел, паѓањето на оваа диктатура е само првиот чекор.

П.С. Бидејќи гарант, кај да е, Грујо ќе оди кај Миленко, се надевам дека Протуѓер ќе му објасни да не ги меша Хипократ и Хипокрит, алтруист и аутист, Миленко и Мирка.
26-12-2012, 01:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:СДСМ ќе поднесе кривични пријави за функционерите учесници во партиско-полицискиот пуч[Image: ana_daneva_is.jpg&imgSize=150&CropH=150]

Прес конференција, СДСМ
Проф. д-р Ана Павловска Данева, потпретседател
Скопје, 26.12.2012 година

Почитувани,

Без разлика што благодарение на Груевски и ВМРО ДПМНЕ, во Македонија е суспендирана демократијата, ние во име на иднината на нашата земја, ќе ја продолжиме нашата политичка борба за враќање на правната сигурност и владеењето на правото.

Затоа, ја користиме оваа прилика да најавиме дека во наредниот период ќе поднесеме кривични пријави за сите државни функционери кои учествуваа во партиско полицискиот пуч, кој беше спроведен во Собранието на Република Македонија.

Нашиот правен тим, прави сериозна анализа, ги разгледува сите околности за утврдување на фактите и врз таа основа ги подготвува сите правни акти, кривични пријави кои ќе бидат поднесени.

Фактите кои досега се неспорни создаваат основани сомневања дека Трајко Вељаноски, со превземање на одредени дејствија го прекршил Уставот, Законот за Собранието и Деловникот на Собранието на РМ.

Почнувајќи од начинот на кој се спроведе усвојувањето на Буџетот за 2013 година, до одговорноста за насилството кое врз нас пратениците го спроведе полицијата пред два дена во законодавниот дом, одговорноста е кај Трајко Вељаноски и Гордана Јанкуловска како директно надлежни за спроведување на партиско-полицискиот пуч.

Ниту едно техничко соопштение, повикување на законски одредби, дневно политички изјави, не можат да ја покријат сликата која имаше прилика да ја види целокупната домашна и меѓународна јавност.

Насилното извлекување на новинарите, камерманите и фоторепортерите, од страна на собраниското обезбедување, токму пред да започне насилното исфрлување на пратениците на опозицијата од Собранието, без да се изгласа одлука со двотретинско мнозинство од пратениците, е прекршување на член 70 од Уставот на РМ.

За сите злоупотреби на службени овластувања и други кривични дела сторени од страна на државните функционери, ќе поднесеме кривични пријави.

Свесни сме дека во изминатиот период се изврши брутална партизација на правосудниот систем, како на пример вчерашно унапредување на сопругата на портпаролот на МВР, од Основен во Апелационен Суд, ние ќе ги поднесеме кривичните пријави и сигурни сме дека тие ќе бидат процесиурани, ако не денес, тогаш кога повторно ќе завладее правната држава.

среда, 26 декември 2012


Оваа е едно од најумните решениа на СДСМ во последно време.
26-12-2012, 03:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 3626-12-2012, 03:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:По неславната снимка на потпретседателот на СДСМ градоначалникот на Струмица Зоран Заев дека “ќе јадат живи луге“ уште една “провокативна“ овојпат телефонска од него објави во порталот Нетпрес. Заев во телефонски разговор наводно со нивни активист од Крива паланка оцени дека ќе се пукало но да се спремаат како да ќе има избори. Еве што објави Нетпрес.

26-12-2012, 03:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Заев за Плусинфо: Да, реков дека ќе има пукање - очекуваме да пукаат во нас!


[Image: zaevv.jpg]

Потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев, за Плусинфо потврди дека на лице кое лажно се претставило дека е шеф на општинска организација, навистина му кажал дека ќе има пукање.

- Точно е дека реков дека ќе има пукање. И вас ќе ви повторам: Да, навистина ќе има пукање! После она што се случи во понеделникот пред Собранието, но и во Парламентот, јас очекувам сега навистина да пукаат по нас. Тоа беше смислата на она што го кажав. Го поздравувам уредникот на Нетпрес и го советувам следниот пат, кога ќе сака од мене изјава за било што, да ми се јават без лажно претставување. И сега, да ми се јавеа, ќе им го кажев истото ова што ви го кажав и на вас - изјави Заев за Плусинфо.

Потпретседателот на СДСМ најавува и кривична пријава против непознат сторител, поради лажно претставување.
26-12-2012, 04:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:[Image: 186407_1321367316_294173580_q.jpg] Biljana Vankovska пред околу еден часИЗЈАВА ЗА СОСТОЈБАТА ЗА ПОРТАЛОТ „ФАМА“ (линкот ќе следува)
Во зовриен политички миг, никој не сака рационална и објективна анализа, туку заземање страна, а сега го добивме она што досега беше ставено во ракавици и пласирано низ инакви форми на дејствување. Сите превираа околу буџетот се само повод, а не вистинска причина за ова што се случува. Власта покажа дека е подготвена да ја манифестира својата доминација, дури и со употреба на сила, кршење на принципот на владеење на правото, туку и по ризик на целосна поделба на општеството. Од друга страна, и опозицијата, познавајќи го својот политички противник, стори се за да ги натера властите да посегнат по инструментите кои им стојат на располагање, за да создаде сеопшта платформа за народен бунт против (наводно) фашистичка власт. Нема дилема дека одговорноста за ова што се случува лежи кај власта: прво, наместо да се разреши проблемот со буџетот низ инструменти кои стојат на располагање и законот ги предвидува (времено буџетирање за три месеци), кога веќе постоеше силна опструкција кај опозицијата, таа одлучи не само да го прекрши процедурите, туку и да создаде „народен фронт“ кој ќе протестира ЗА буџет. За случувањата во зградата на парламентот, на 24 декември, е одговорен претсетаделот на парламентот кој заборави дека е прв меѓу еднаквите, а не институција (како што сакаше да каже премиерот). Тој е таму да ги претставува СИТЕ пратеници, да ја организира работата на парламентот и да воведе ред, ама согласно демократските деловнички процедури, а не тоа да им го препушти на органите на редот (обезбедувањето). Знаејчи дека вистинскиот локус на власта и моќта е во владата, а парламентарците само послушници, јасно е дека Велјановски постапи по налог, а не по сопствената совест и уставната функција која ја врши. Самоволието на обезбедувачите врз новинарите бара посебна осуда. Тој ден беше самрак на демократијата. Некои ќе речат дека сакам да релативизирам, но дури и по таков ризик, морам да кажам дека опозицијата стори се што можеше за да го покаже парламентот (во комисиите) како нефункционална институција, ја блокираше работата, а истовремено почнаа закани за арапска пролет, за одење до крај, а имаше и изјави за кои интерес требаше да покаже и јавниот обвинител, бидејќи имплицираа уривање на уставниот поредок. Очигледно, во моментов ниту една од „завојуваните страни“ не сака демократски процедури, туку сака победа над противникот. Сака манихејска битка на Доброто против Злото, со тоа што секоја страна себе се претставува како добрата. Се плашам дека институциите останаа празна школка без содржина, бидејќи ни тие на власт, ни тие во опозиција не сакаат да ги користат на начин на кој тое е пшредвидено со Устав и закон. Ова е вовед во беззаконие и политички бандитизам. Албанските партии стојат по страна (како и албанските грашани), а двете најголеми макеоднски партии како да не сакаат избори, туку пресметка. Затоа веќе изјавив дека е ова враќање на примитивно ниво, на претполитичка состојба. Свесна сум дека мнозина критичари на недемократската власт сега забегуваат во една друга еуфорија во која само опозицијата е претставник на демократските сили. Не оставаат простор за критика и промовираат тези познати од сталинизмот „ако не си со нас, ти си против нас“. Сите во овој хаос забораваат дека легитимитетот на одделните партии, колкав и да е, е многу помал од процентот на неопределени и разочарани граѓани во оваа држава. Радикализацијата сега ќе се одвива по сите фронтови, и се плашам дека во вакви услови нема место за дијалог, за компромис, ниту за избори. Сосема непотребна ситуација, која Македонија ја прикажува во многу грда светлина и во многу полоша ситуација од таа што реално ја имавме и критикувавме. Мене ми е само жал што во оваа држава никој од власта нема доблест да поднесе одговорност за преземените дела. Во најмала рака оставка веднаш треба да си даде Трајко Велјановски
26-12-2012, 04:19 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(25-12-2012, 09:50 AM)hristo Wrote: Браво Фетак. Отсекогаш сум зборувал дека само камењата не се менуваат. Промена, созревање е природен процес. Насекаде, посебно кај луѓето. Историјата изобилува со такви примери. Црно-белото гледање на работите дава искривена и погрешна перцепија кај таков посматрач. Нема логика да пратениците на СДСМ се борат на таков начин, да би утре ако дојдат на власт го работат истото.

Христо, токму ти во случајот работите ги гледаш црно-бело. Според тебе има црна власт со која нема просперитет и бела опозиција која е единственото решение и кое треба да се прифати за да биде подобро, исто и за односот кон ЕУ.

И ова за пратениците од СДСМ е премногу наивно. Демек во минатото (било каде низ светот) не сме имале случаи опозиција да се бори против власт, дури и крв да дадат, но потоа да бидат полоши од власта?! Бранко и СДСМ не биле веќе во иста позиција?

Пред некоја недела ти го цитарав Солженицин, кој вели дека кога ќе те нападне куче, не повикуваш волк да те брани.

Кога ќе дојдат финиве пратеници од СДСМ на власт, можеби треба да рзмислиме и да укинеме избори.

(25-12-2012, 10:22 AM)hristo Wrote: Неточно. Бранко покажа каква власт владее со Македонија. Ти ја постира сликата од каде се гледа дека има 10-ици реда полиција. Си видел по светот волку полиција на толку простор? А лично, мислам дека опозицијата не сметаше дека власта ке се реши да го изгласа буџетот, поради евидентно кршење на Уставот и собранискиот деловник. А, за помасовни и поспонтани протести е се уште рано. Ке треба да дојде време кога Макеоднија ке биде пред банкрот ( како денеска Грција) па да има помасовни протести.

(25-12-2012, 10:14 AM)hristo Wrote: Ако чекаш од венецијанската Комисија и Јордан “ Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.“, ке чекаш доживотно, па и после ...на оној свет. Јордан ја замислува работата како во научна лабораторија каде треба идеални услови за да еден експеримент успее. Такви услови за промена на еден општествен живот-нема. Може само револуција, за која овој народ не е спремен.Побргу луѓето ке заминат од Македонија или ке извадат блгарски пасош и со тоа да си го решат својот индивидуален проблем, отколку да се создаде таква критична маса. Кај луѓе кај кои идентитетот за задните 100 години се менува 3 ( три) пати, не може да се очекува некое идеолошко или државно единство. Затоа, мое мислење е дека само со побрз влез во ЕУ и нивно “ пеглање“ може од овој народ и од ова држава, да заличи нешто на попристојно. Во спротивно , секогаш, ке се најдат некои узурпатори кои оваа бавча, сега наречена “ вечна и света Македонија“, ке ја ораат како сакаат. За свои цели...лукративни. Се додека на “ меѓународната“ не им прекурчи и ги земат работите во свои раце, т.е не се подели Македонија.

(25-12-2012, 10:27 AM)hristo Wrote:
Душан Wrote:Суштината на проблемот е допрена во колуманата.

Se_klanjam

Во што се разликува економската политика на власт, од таа на опозицијата? 200 милиони евра се клучни за тоа дали ќе банкротираме? Секако дека не, и двете партии водат еконимија на ист начин, која според Душан е погрешен (и јас се сложувам со тој негов став), така што неизводливо е една погрешна политика да даде позитивни резултати во зависност од тоа од кого ќе биде водена. Да биде водена и од луѓе кои имаат најдобри намери повторно ќе се постигнат лоши резултати. Тоа што нема да бидат градени споменици, туку патишта или некоја друга ’капитална инвестиција’, нема ништо да промени. Па, Шпанија секогаш кога ќе се најдеше во било каков проблем градеше автопатишта, па сега се во многу незавидна позиција.

Ти предлагаш револуција, но тоа е повторно контра ставовите кои ги изнесува Душан и ставовите на Мизес кој во колумната е прикажан во позитивно светло. Доколку има револуција ќе се најдеме во многу незавидна позиција, ќе треба револуционарно да се пресметаш со мене, кој во таков случај најветојатно ќе станам белогардеец. Icon_razz Не е добра револуцијата, ќе треба да се закрававиш со пријатели. Icon_razz А и од историјата е добро видливо дека револуцијата не е баш добро решение.


Некој ќе ги спомне Србите и нивната револуција од 2000 година. Но, првин тоа не беше никаква револуција, туку единствен начин на власт да дојде партијата која победи на избори. Ниту, па имаше некакви промени кои можат да се наречат револуционарни, за жал, не се направија ни промени кои што беа нужни.


И кога веќе често се споредува Македонија со Србија, па се споменува Милошевиќ, па ДОС и слично (ова споредба доминира меѓу опозиционерите и нивната медиумска елита). Таа паралела не држи од проста причина што тука имаме случај каде македонскиот Милошевиќ од девеесетите би требало да го сруши македонскиот Милошевиќ од 21 век, нели опозицијата и нивните интелектуалци и новинари постојано Груевски го нарекуваат Милошевиќ. Но ние сега треба да устоличиме човек кој во Македонија беше Милошевиќ, човек кој беше дел од таа екипа која требаше политички и најбитно економски да го имплементираат комунизмот во едно плуралистичко и навидум пазарно општество. Односно, целата моќ да остане во нивни раце, како ништо да не се случило. Значи, кога ќе се направи аналогија, излегува дека доколку Милошевиќ останеше жив и слободен, ќе требаше повторно да биде подржан од граѓаните, па со него на чело да се борат против некоја лоша власт. На пример, таа на Коштуница или некоја друга подобра или полоша власт.

Интересно е и што покрај рушењето на Милошевиќ во Србија не дојде до очекувани промени. Тоа се случи затоа што во Србија (свесно?) не беше детектиран вистинскиот проблем. Цел еден злосторнички апарат од 1945 година беше пресонализиран со Милошевиќ, проблемот стана Милошевиќ, а не тоа уредување кое на
Милошевиќ му дозволи да биде тоа што беше, а потоа кога видоа дека е потрошен расчистија со него, па и на 5 октомври Легија и специјалната единица на чие чело беше не застанаа во одбрана на Милошевиќ, туку решија да го пуштат низ вода. Се работи за специјална единица која сигурно е еден од најгнасните проекти на службата од 1945 година, па до денес. На крај, истите структури, со малку љубов, полно сила и многу пари се наметнаа и во Србија после 2000 година и станаа доста важен фактор. Тоа го призна и поранешниот српски премиер Живковиќ.

И кај нас работите изминативе две децении ни се прикажуваат како персонални проблеми. Истото се случува и во овој момент.

И од каде толку цврсто убедување дека Бранко и елитата околу него сакале да расчистат со моќта на службата и врските со нивните белградски пријатели или подобро кажано претпоставени, кога направија се да не успее лустрацијата, главната акција на СДСМ кон тој процес или некој друг сличен беше да ги компромитира.

И да бидеме стрпливи кон случувањата во Србија. Не треба многу да се залетуваме, до сега сме виделе многу пермунтации, многу игри, многу жртви, но потоа излегувало дека позади тие процеси се криела некоја друга цел. Што доколку во Србија се работи за некакво прераспоредување на моќта? Па тоа неколку пати е правено изминативе децении.

____

Христо, слобода не се добива на поклон, па нема да ја добиеме ни од твојата идеализирана ЕУ. Човек за слободата треба да се избори.

__________

И каквa е таа борба за слобода и демократија, кога ќе треба на сила и со уцени да се направи власт по ќеф на опозицијата, за тие да излезат на избори? Што е следно? Ќе излеземе на избори само доколку ни гарантирате дека ќе победиме?

26-12-2012, 10:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-12-2012, 10:10 PM)acko Wrote: И кога веќе често се споредува Македонија со Србија, па се споменува Милошевиќ, па ДОС и слично (ова споредба доминира меѓу опозиционерите и нивната медиумска елита). Таа паралела не држи од проста причина што тука имаме случај каде македонскиот Милошевиќ од девеесетите би требало да го сруши македонскиот Милошевиќ од 21 век, нели опозицијата и нивните интелектуалци и новинари постојано Груевски го нарекуваат Милошевиќ. Но ние сега треба да устоличиме човек кој во Македонија беше Милошевиќ, човек кој беше дел од таа екипа која требаше политички и најбитно економски да го имплементираат комунизмот во едно плуралистичко и навидум пазарно општество. Односно, целата моќ да остане во нивни раце, како ништо да не се случило. Значи, кога ќе се направи аналогија, излегува дека доколку Милошевиќ останеше жив и слободен, ќе требаше повторно да биде подржан од граѓаните, па со него на чело да се борат против некоја лоша власт. На пример, таа на Коштуница или некоја друга подобра или полоша власт.Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
26-12-2012, 10:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-12-2012, 10:10 PM)acko Wrote: Интересно е и што покрај рушењето на Милошевиќ во Србија не дојде до очекувани промени. Тоа се случи затоа што во Србија (свесно?) не беше детектиран вистинскиот проблем. Цел еден злосторнички апарат од 1945 година беше пресонализиран со Милошевиќ, проблемот стана Милошевиќ, а не тоа уредување кое на Милошевиќ му дозволи да биде тоа што беше, а потоа кога видоа дека е потрошен расчистија со него, па и на 5 октомври Легија и специјалната единица на чие чело беше не застанаа во одбрана на Милошевиќ, туку решија да го пуштат низ вода. Се работи за специјална единица која сигурно е еден од најгнасните проекти на службата од 1945 година, па до денес. На крај, истите структури, со малку љубов, полно сила и многу пари се наметнаа и во Србија после 2000 година и станаа доста важен фактор. Тоа го призна и поранешниот српски премиер Живковиќ.Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamБраво Ацко, појасен пример дека во прашање е системот а не водачот нема.

Затоа јас велам дека со евентуалното доваѓањето на Бранко и Љупчо нема да дојде до промена на системот. Тие ја имаа шансата да го демонтираат системот. Љупчо многу повеке од Бранко.
26-12-2012, 10:30 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

@ acko:

Одлично речено!!
26-12-2012, 11:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
27-12-2012, 01:47 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-12-2012, 10:30 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(26-12-2012, 10:10 PM)acko Wrote: Интересно е и што покрај рушењето на Милошевиќ во Србија не дојде до очекувани промени. Тоа се случи затоа што во Србија (свесно?) не беше детектиран вистинскиот проблем. Цел еден злосторнички апарат од 1945 година беше пресонализиран со Милошевиќ, проблемот стана Милошевиќ, а не тоа уредување кое на Милошевиќ му дозволи да биде тоа што беше, а потоа кога видоа дека е потрошен расчистија со него, па и на 5 октомври Легија и специјалната единица на чие чело беше не застанаа во одбрана на Милошевиќ, туку решија да го пуштат низ вода. Се работи за специјална единица која сигурно е еден од најгнасните проекти на службата од 1945 година, па до денес. На крај, истите структури, со малку љубов, полно сила и многу пари се наметнаа и во Србија после 2000 година и станаа доста важен фактор. Тоа го призна и поранешниот српски премиер Живковиќ.Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamБраво Ацко, појасен пример дека во прашање е системот а не водачот нема.

Затоа јас велам дека со евентуалното доваѓањето на Бранко и Љупчо нема да дојде до промена на системот. Тие ја имаа шансата да го демонтираат системот. Љупчо многу повеке од Бранко.

Јордане, многу тоа се поклонуваш на репликата на Ацко! Ти си возрасен човек, чувај ги колената... иде старост.Starce
Ке дадам одговор на Ацко, Јордан и Душан, но најповеќе на Јордан кој е духовниот ментор на тезата дека во МК е се покриено од инсталации на УДБ-а, и се додека тие инсталации не се искоренат, Македонија нема што да очекува од демократски, а со тоа и од економски просперитет. Кон вас би го вклучил и Бацилус и Монтехристо. На таа ваша теза се спротиставивме јас и Фетак. Но, пред да одговарам, би сакал да го чујам одговорот на прашањето кое повеќе пати сум го поставувал на Јордана, а не сум добил јасен, дециден одговор: дали тие инсталации на УДБ-а ( тајните служби) во Македонија дејствуваат од еден центар, а Црвенковски, Груевски и другите политичари се политички лутки кои се менуваат кога се потрошат, или се работи за две независни “ банди“ ( како што ги нарекува Јордан) кои се борат за превласт. Не мора одговорот да дојде само од Јордан, може да одговарат и другите поборници на оваа јорданова теза. Ех, колку стана КОТЛЕ важно...тоа да ја разрешува македонската сегашност, минато и иднината. Многу сме јаки Icon_razz


27-12-2012, 09:29 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

МРТ се обиде да го сокрие уааа за Вељаноски!!!!Еве што навистина се случи:


A што пренесе јавниот сервис МРТ:27-12-2012, 02:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-12-2012, 09:29 AM)hristo Wrote:
(26-12-2012, 10:30 PM)ЈорданПетровски Wrote: Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamБраво Ацко, појасен пример дека во прашање е системот а не водачот нема.

Затоа јас велам дека со евентуалното доваѓањето на Бранко и Љупчо нема да дојде до промена на системот. Тие ја имаа шансата да го демонтираат системот. Љупчо многу повеке од Бранко.


Јордане, многу тоа се поклонуваш на репликата на Ацко! Ти си возрасен човек, чувај ги колената... иде старост.Starce
Ке дадам одговор на Ацко, Јордан и Душан, но најповеќе на Јордан кој е духовниот ментор на тезата дека во МК е се покриено од инсталации на УДБ-а, и се додека тие инсталации не се искоренат, Македонија нема што да очекува од демократски, а со тоа и од економски просперитет. Кон вас би го вклучил и Бацилус и Монтехристо. На таа ваша теза се спротиставивме јас и Фетак. Но, пред да одговарам, би сакал да го чујам одговорот на прашањето кое повеќе пати сум го поставувал на Јордана, а не сум добил јасен, дециден одговор: дали тие инсталации на УДБ-а ( тајните служби) во Македонија дејствуваат од еден центар, а Црвенковски, Груевски и другите политичари се политички лутки кои се менуваат кога се потрошат, или се работи за две независни “ банди“ ( како што ги нарекува Јордан) кои се борат за превласт. Не мора одговорот да дојде само од Јордан, може да одговарат и другите поборници на оваа јорданова теза. Ех, колку стана КОТЛЕ важно...тоа да ја разрешува македонската сегашност, минато и иднината. Многу сме јаки Icon_razzХристо онаа што со години се обидувам да го објаснам на лесно разбирлив начин а не ми успеваше, го стори Ацко. Моите поклонувања се во знак на почит што Ацко успеал да проникне во суштината на проблемот и тоа го објаснил преку најпластичен пример.
Ако една величина како Милошевиќ, човек кој од 1988 година почна и наводно успеа во службата да инсталира свои луѓе беше елиминиран од истата служба, јасно зборува дека ниту Милошевиќ не допрел до врвот на службата и дека со негова елиминација службата покажа дека е нечепната односно кога го потроши Милошевиќ го отпфрли. Се покажа дека Милошевиќ бил залажуван и дека менувал луѓе кои се покажале нелојални кон службата.
Вториот пример за тоа дека службата не е чепната, односно дека српската УДБа, односно идеата за Србија како носител на државноста е центарот на моќ е поразот на Тадиќ. Тадиќ со иницијативата за заедничка комисија за лустрација за сите Републики од бивша Југославија а тоа е идејата на КОС за оживување на Југославија, со која требаше целата вина да се лоцира врз режимот на Милошевиќ односно за виновници да се прогласат само соработниците и раководителите на службата од тоа време а со тоа да се врати Југославија.
Додека во Србија судирот е помеѓу два концепта пројугословенскиот и големосрпскиот во Македонија се судираат три концепти, ВМРО не е дел од ниту еден, сите три се комусистички. Првиот е Србија како носител на државноста. Вториот е Југославија ама пак Србија како "носител на Југословенството" и третата Југославија во која Србија ке ја нема доминацијата, доминацијата ке ја имаат или Хрватска или Словенија.
Зар не ти ечудно што се случи судар во левицата Соросоидите против Бранко.
27-12-2012, 03:18 PM
Reply