Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#81


Суштината на проблемот е допрена во колуманата.Quote:Секој против секого


Пишува Душан Петровски

Паѓањето на комунизмот во Република Македонија и носењето на Устав кој гарантира неприкосновеност на личната сопственост и слобода на пазарот требаше да ја претвори Македонија во капиталистичко општество. За жал, секојдневните настани кажуваат дека ниту Македонија станала капиталистичка држава, ниту неприкосновеноста на личната сопственост се почитува, ниту пак социјалистичкиот систем навистина бил заменет. Денес (24.12.2012. год.) вистината за македонскиот режим се покажа на дело како ретко досега.

Во воведот на германското издание на „Општа теорија за вработувањето, каматата и парите,“ Џон Мејнард Кејнз (1936. год.) ќе забележи дека неговата теорија е најдобро наклонета за спроведување во тоталитарен режим. Ова од фактот што во Кејнзискиот систем номиналната сопственост на средствата за производство е во приватни раце, но нивната намена ја одредува власта—централно планирање. Тоа е сржта на економскиот систем на Фашистите на Мусолини и Национал-социјалистите на Хитлер. Во колумната „Зошто воопшто буџет“ забележавме дека економскиот систем во РМ под палката на Владата на Груевски е Кејнзијански, па оттука и црнокошулашките методи демонстрирани во Собранието во однос на расправата за буџетот за 2013. год. треба да се прифатат како складна појава.

Но, однесувањето на Власта всушност не е коренот на македонскиот проблем. Сржта на проблемот е во она што се случува пред Собранието. Тука го гледаме на дело залкучокот на Лудвиг вон Мизес во однос на социјастичкиот (и интервенционистички, односно анти-капиталистички) систем: дека тоа е контра-цивилизациски поредок на секој против секого. Мизес стасал до овој заклучок за анти-капиталистчкото општество откако согледал дека: 1) тука нема почит за туѓото; и 2) невозможноста за економска пресметка значи дека економската состојба секогаш ќе тежнее кон влошување на условите. Точно, Карл Маркс има извлечено сличен заклучок за капитализмот, но неговото претскажување се заснова на погрешни темели (Трудбеничката теорија на вредноста), и оттука никогаш нема да биде исправно. Имено, она што Мизес го согледал, а Маркс кобно го пропуштил е дека човекот делува со цел да ја подобри својата состојба. Делувајќи со цел да ја подобри својата сосотјба, луѓето бараат профит каде што можат да го најдат.

Така, барајќи профит каде што можат да го најдат илјадници граѓани на РМ излегоа на мегдан, секој против секого, бидејќи економскиот систем на нивната држава не им дозволува слободна соработка на секој со секого. Напротив, економскиот систем е така уреден да едни живеат на грбот на други: тоа е она што буџетот го уредува. Оние кои се на власт, или со власта се во позиција да го јадат лавовскиот дел од профитот, додека другине треба само да се одржат во живот колку за да можат да ги ранат властодржците. Но, повторно ќе наведеме дека вината за таквата реалност не е кај актуелната власт или опозиција: вината е кај граѓаните кои го прифаќаат системот на живеење на туѓ грб затоа што им се чини како поблагопријатен од системот на лична сопственост—односно лична одговорност.

[Image: protesti-kontra-protesti-logo3-659x501.jpg]

Личната сопственост, иако загарантирана во Устав на РМ постојано се гази. Уставот е ништо повеќе од парче хатрија доколку не се почитува. Туѓиот живот е еднакво безвреден (наместо вреден) како и сопствениот живот за Македонецот—тој живее од шака до уста како диво животно. Кај него фунционира само животинскиот инстинкт за преживување, а не разумот на цивилизиран човек кој планира долгосежно, оти тоа е економскиот систем кој сам го избира. Прашањето за лустрација и обештетување на жртвите чиијашто лична сопственост била подгазувана систематски од органите на државата останува тема која не добива никакво посебно значење помеѓу Македонците од простата причина што граѓаните на РМ немаат чувство на лична сопственост. Така што, побудите поради кои нема лустација—немањето на чувство за лична сопственост—се коренот на протестите и контрапротестите каде што две разбојнички банди се пресметуваат за тоа како да го поделат пленот: туѓите пари.

25-12-2012, 01:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#82

(24-12-2012, 10:32 PM)acko Wrote: Изгледа јас и Јоцо останавме единствени подржувачи на фашизмот во Македонија (барем на Котле). Icon_razz

Добро, на нас уште први непријатели ни се комунистите, па секој може да си извлече свој заклучок. Icon_razz

Така е Ацко...некои побргу укапируваат, на некои им треба време iconwaveea9:

25-12-2012, 09:44 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#83

(24-12-2012, 10:41 PM)acko Wrote: Хм, изгледа и ЕУ и САД не застанале на страна на првоборците. Не верувам дека Бранко е задоволен после ваков став.

Quote:ЕУ и американската амбасада бараат да запре агресијата

Европската унија и Амбасадата на САД во Скопје ги повикаа лидерите на сите политички партии да стават крај на какви било агресивни и провокативни акции и да се однесуваат на начин што е во согласност со Уставот и законите.
„Мирното изразување на различните мислења е основата на секоја силна и демократска држава, а употребата на насилство од која било инволвирана страна го подрива тој систем и нанесува штета на неговата способност да владее одговорно“, се наведува во изјавите од ЕУ и Американската амбасада.
Тие истакнаа дека ги поттикнуваат лидерите на сите политички партии и нивните приврзаници без одложување да стават крај на конфронтациите.
„Ги повикуваме да се однесуваат на начин што е во согласност со законот, Уставот, и со договорените собраниски процедури, а тоа секогаш го има предвид и најдобриот интерес на граѓаните од кои се избрани за да ги претставуваат“, се истакнува во соопштението.

Лошо читаш. Странците кажаа се. Тие инсистираат на почитување на Уставот, законите и деловникот. А, ако си заборавил оваа ѓурунтија настана поради кршење на собраниската процедура.

25-12-2012, 09:46 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#84

(24-12-2012, 10:45 PM)fetak Wrote: Jordan, se sekavas kako mladi fraeri , kako e da izlezes na Crtu i da se resat nekoi problemi.Taka se sozrevase.
Nie sme vo faza na sozrevanje ,me raduva sto Branko go svati toa i toj dojde na Crtu da si sozree a i eve site negovi pratenici.
Od niv ke dobieme materjal ,ke dobijat pamet i ke mora da koga ke dojdat na vlast da resat nekoi raboti.
Tie ke sozreat niz ovie procesi i zivo ke se zainteresirani da ja osvojat vlasta a togas ke mora da se sretnat so sluzbite i da gi demontiraat i lustriraat.
Na maka se poznavaat junaci.

Браво Фетак. Отсекогаш сум зборувал дека само камењата не се менуваат. Промена, созревање е природен процес. Насекаде, посебно кај луѓето. Историјата изобилува со такви примери. Црно-белото гледање на работите дава искривена и погрешна перцепија кај таков посматрач. Нема логика да пратениците на СДСМ се борат на таков начин, да би утре ако дојдат на власт го работат истото.

25-12-2012, 09:50 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#85

(25-12-2012, 01:01 AM)fetak Wrote:
(24-12-2012, 11:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(24-12-2012, 10:45 PM)fetak Wrote: Jordan, se sekavas kako mladi fraeri , kako e da izlezes na Crtu i da se resat nekoi problemi.Taka se sozrevase.
Nie sme vo faza na sozrevanje ,me raduva sto Branko go svati toa i toj dojde na Crtu da si sozree a i eve site negovi pratenici.
Od niv ke dobieme materjal ,ke dobijat pamet i ke mora da koga ke dojdat na vlast da resat nekoi raboti.
Tie ke sozreat niz ovie procesi i zivo ke se zainteresirani da ja osvojat vlasta a togas ke mora da se sretnat so sluzbite i da gi demontiraat i lustriraat.
Na maka se poznavaat junaci.Со Бранко, Грујо, Љупчо нема созревање. Има само губење време и очекување дека некој друг ке ги реши проблемите.

пс. прочитај го интервјуто на Кекеновски.

Slusam klavir ,,ona sto mi go preporacuvas e za nikade.
Si zamisluvav i ti bese za mene na piedestal ko eden akademik Bilandjic.
Se toa bese do tuka ,od ovde se simnuvam i cekam Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.
Ti mislis deka so denes Branko i SDSM ne dobija?Makedonija ne dobi i site uplaseni od vlasta,koja e spremna na se?

Ако чекаш од венецијанската Комисија и Јордан “ Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.“, ке чекаш доживотно, па и после ...на оној свет. Јордан ја замислува работата како во научна лабораторија каде треба идеални услови за да еден експеримент успее. Такви услови за промена на еден општествен живот-нема. Може само револуција, за која овој народ не е спремен.Побргу луѓето ке заминат од Македонија или ке извадат блгарски пасош и со тоа да си го решат својот индивидуален проблем, отколку да се создаде таква критична маса. Кај луѓе кај кои идентитетот за задните 100 години се менува 3 ( три) пати, не може да се очекува некое идеолошко или државно единство. Затоа, мое мислење е дека само со побрз влез во ЕУ и нивно “ пеглање“ може од овој народ и од ова држава, да заличи нешто на попристојно. Во спротивно , секогаш, ке се најдат некои узурпатори кои оваа бавча, сега наречена “ вечна и света Македонија“, ке ја ораат како сакаат. За свои цели...лукративни. Се додека на “ меѓународната“ не им прекурчи и ги земат работите во свои раце, т.е не се подели Македонија.

25-12-2012, 10:14 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#86

(25-12-2012, 01:24 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(25-12-2012, 01:01 AM)fetak Wrote:
(24-12-2012, 11:55 PM)ЈорданПетровски Wrote: Со Бранко, Грујо, Љупчо нема созревање. Има само губење време и очекување дека некој друг ке ги реши проблемите.

пс. прочитај го интервјуто на Кекеновски.

Slusam klavir ,,ona sto mi go preporacuvas e za nikade.
Si zamisluvav i ti bese za mene na piedestal ko eden akademik Bilandjic.
Se toa bese do tuka ,od ovde se simnuvam i cekam Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.
Ti mislis deka so denes Branko i SDSM ne dobija? Makedonija ne dobi i site uplaseni od vlasta,koja e spremna na se?Бранко само го зголеми стравот на луѓето од власта. Ако беше тргнат а најави дека и камења да паѓаат нема повлекување нетребаше да си подвитка опашката и да побрза да си појде дома. Каде беа денеска Љупчо, Стојанче ...

Неточно. Бранко покажа каква власт владее со Македонија. Ти ја постира сликата од каде се гледа дека има 10-ици реда полиција. Си видел по светот волку полиција на толку простор? А лично, мислам дека опозицијата не сметаше дека власта ке се реши да го изгласа буџетот, поради евидентно кршење на Уставот и собранискиот деловник. А, за помасовни и поспонтани протести е се уште рано. Ке треба да дојде време кога Макеоднија ке биде пред банкрот ( како денеска Грција) па да има помасовни протести.

25-12-2012, 10:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#87

(25-12-2012, 01:25 AM)ЈорданПетровски Wrote: Суштината на проблемот е допрена во колуманата.Quote:Секој против секого


Пишува Душан Петровски

Паѓањето на комунизмот во Република Македонија и носењето на Устав кој гарантира неприкосновеност на личната сопственост и слобода на пазарот требаше да ја претвори Македонија во капиталистичко општество. За жал, секојдневните настани кажуваат дека ниту Македонија станала капиталистичка држава, ниту неприкосновеноста на личната сопственост се почитува, ниту пак социјалистичкиот систем навистина бил заменет. Денес (24.12.2012. год.) вистината за македонскиот режим се покажа на дело како ретко досега.

Во воведот на германското издание на „Општа теорија за вработувањето, каматата и парите,“ Џон Мејнард Кејнз (1936. год.) ќе забележи дека неговата теорија е најдобро наклонета за спроведување во тоталитарен режим. Ова од фактот што во Кејнзискиот систем номиналната сопственост на средствата за производство е во приватни раце, но нивната намена ја одредува власта—централно планирање. Тоа е сржта на економскиот систем на Фашистите на Мусолини и Национал-социјалистите на Хитлер. Во колумната „Зошто воопшто буџет“ забележавме дека економскиот систем во РМ под палката на Владата на Груевски е Кејнзијански, па оттука и црнокошулашките методи демонстрирани во Собранието во однос на расправата за буџетот за 2013. год. треба да се прифатат како складна појава.

Но, однесувањето на Власта всушност не е коренот на македонскиот проблем. Сржта на проблемот е во она што се случува пред Собранието. Тука го гледаме на дело залкучокот на Лудвиг вон Мизес во однос на социјастичкиот (и интервенционистички, односно анти-капиталистички) систем: дека тоа е контра-цивилизациски поредок на секој против секого. Мизес стасал до овој заклучок за анти-капиталистчкото општество откако согледал дека: 1) тука нема почит за туѓото; и 2) невозможноста за економска пресметка значи дека економската состојба секогаш ќе тежнее кон влошување на условите. Точно, Карл Маркс има извлечено сличен заклучок за капитализмот, но неговото претскажување се заснова на погрешни темели (Трудбеничката теорија на вредноста), и оттука никогаш нема да биде исправно. Имено, она што Мизес го согледал, а Маркс кобно го пропуштил е дека човекот делува со цел да ја подобри својата состојба. Делувајќи со цел да ја подобри својата сосотјба, луѓето бараат профит каде што можат да го најдат.

Така, барајќи профит каде што можат да го најдат илјадници граѓани на РМ излегоа на мегдан, секој против секого, бидејќи економскиот систем на нивната држава не им дозволува слободна соработка на секој со секого. Напротив, економскиот систем е така уреден да едни живеат на грбот на други: тоа е она што буџетот го уредува. Оние кои се на власт, или со власта се во позиција да го јадат лавовскиот дел од профитот, додека другине треба само да се одржат во живот колку за да можат да ги ранат властодржците. Но, повторно ќе наведеме дека вината за таквата реалност не е кај актуелната власт или опозиција: вината е кај граѓаните кои го прифаќаат системот на живеење на туѓ грб затоа што им се чини како поблагопријатен од системот на лична сопственост—односно лична одговорност.

[Image: protesti-kontra-protesti-logo3-659x501.jpg]

Личната сопственост, иако загарантирана во Устав на РМ постојано се гази. Уставот е ништо повеќе од парче хатрија доколку не се почитува. Туѓиот живот е еднакво безвреден (наместо вреден) како и сопствениот живот за Македонецот—тој живее од шака до уста како диво животно. Кај него фунционира само животинскиот инстинкт за преживување, а не разумот на цивилизиран човек кој планира долгосежно, оти тоа е економскиот систем кој сам го избира. Прашањето за лустрација и обештетување на жртвите чиијашто лична сопственост била подгазувана систематски од органите на државата останува тема која не добива никакво посебно значење помеѓу Македонците од простата причина што граѓаните на РМ немаат чувство на лична сопственост. Така што, побудите поради кои нема лустација—немањето на чувство за лична сопственост—се коренот на протестите и контрапротестите каде што две разбојнички банди се пресметуваат за тоа како да го поделат пленот: туѓите пари.

Se_klanjam

25-12-2012, 10:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#88

Да се потсетиме на големиот Иво Андриќ:

Dugotrajno robovanje i rdjava uprava, mogu toliko zbuniti i unakaziti shvatanje jednog naroda, da zdrav razum i pravi sud u njemu potpuno otancaju, oslabe, ili se potupno izvitopere. Takav narod ne samo da vise ne razlikuje dobro od zla, nego i svoju sopstvenu korist od ocigledne stete."
- Ivo Andric
25-12-2012, 12:56 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#89

(25-12-2012, 10:14 AM)hristo Wrote:
(25-12-2012, 01:01 AM)fetak Wrote:
(24-12-2012, 11:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(24-12-2012, 10:45 PM)fetak Wrote: Jordan, se sekavas kako mladi fraeri , kako e da izlezes na Crtu i da se resat nekoi problemi.Taka se sozrevase.
Nie sme vo faza na sozrevanje ,me raduva sto Branko go svati toa i toj dojde na Crtu da si sozree a i eve site negovi pratenici.
Od niv ke dobieme materjal ,ke dobijat pamet i ke mora da koga ke dojdat na vlast da resat nekoi raboti.
Tie ke sozreat niz ovie procesi i zivo ke se zainteresirani da ja osvojat vlasta a togas ke mora da se sretnat so sluzbite i da gi demontiraat i lustriraat.
Na maka se poznavaat junaci.Со Бранко, Грујо, Љупчо нема созревање. Има само губење време и очекување дека некој друг ке ги реши проблемите.

пс. прочитај го интервјуто на Кекеновски.

Slusam klavir ,,ona sto mi go preporacuvas e za nikade.
Si zamisluvav i ti bese za mene na piedestal ko eden akademik Bilandjic.
Se toa bese do tuka ,od ovde se simnuvam i cekam Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.
Ti mislis deka so denes Branko i SDSM ne dobija?Makedonija ne dobi i site uplaseni od vlasta,koja e spremna na se?

Ако чекаш од венецијанската Комисија и Јордан “ Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.“, ке чекаш доживотно, па и после ...на оној свет. Јордан ја замислува работата како во научна лабораторија каде треба идеални услови за да еден експеримент успее. Такви услови во промена на еден општествен живот-нема. Може само револуција, за која овој народ не е спремен.Побргу луѓето ке заминат од Македонија или ке извадат блгарски пасош и со тоа да си го решат својот индивидуален проблем, отколку да се создаде таква критична маса. Кај луѓе кај кои идентитетот за задните 100 години се менува 3 ( три) пати, не може да се очекува некое идеолошко или државно единство. Затоа, мое мислење е дека само со побрз влез во ЕУ и нивно “ пеглање“ може од овој народ и од ова држава, да заличи нешто на попристојно. Во спротивно , секогаш, ке се најдат некои узурпатори кои оваа бавча, сега наречена “ вечна и света Македонија“, ке ја ораат како сакаат. За свои цели...лукративни. Се додека на “ меѓународната“ не им прекурчи и ги земат работите во свои раце, т.е не се подели Македонија.

Јас тоа го очекувам од Јордан и Венецијанска тааа де да не стокми демократски.
Ми се мешаат чувства и определувања и се се думам кој е кој??
Бранко манипулатор ,папа, капо ди тути капоне , па кој оној бара на барикади??
Да се изложува Бранко на студ , на пцуење од народ гневен , а може и друго да го снајде,камен ,шише ,пендрек и притварање и затварање и судење и осудување.
ТОј се ова го знае ги е привидно командувал таквите од 93 кои потоа му се послаа на Љубчо па на Бучко , и еве ги на крај сеа со Никола.
Затоа е Бранко тука да поведе оти знае на што се спремни и што се не подготвуваат.Бранко нејке тој БГ пасош да зема и пензија да тера. Се крадено да се рече тој го тоа направи.
Ете чувме дека некојси Ченто го има стокмено се тоа у влада на Кљусев а значи они први почнале.
И се така со ред, кој давал наредби и кој следел и кој правел филмови за Македонски-Националсти?
Доага ден и во тоа да се засрамиме , би се видело дека тие самите тоа најподло си го правле.
Чуму ме е бре на Бранко ризик по живот сега кога има се и може да узжива, сиромашки кажано ,и од страна на противници гледано.
Тие ја измерија власта вчера и видовме од она што ни го даде Сител сиромашни стецајци,социјалци на Амди , и тие беа со власта.Каде беа директорите од 2006 ,запослени, по администрација , бизнис заедница на Калеников, скриени у пордум ,во Мала Речица???На граница со Грција ,Србија ,каде???
25-12-2012, 02:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9025-12-2012, 02:40 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#9125-12-2012, 03:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#92


Христо и Фетак, ви го разбирам мотивот за подршката на Црвенковски, СДСМ е едниствената сила во моментов која може да го урне режимот на Груевски. Проблемот е дали знае и умее а и дали навистина сака Бранко да го стори тоа.

Затоа ке ви поставам неколку прашања:

-Колку луѓе имаше вчера Бранко на протестите
-Што имаше предходно направено за да добие подршка од ЕУ и САД
25-12-2012, 03:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9325-12-2012, 04:12 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#94

Така, барајќи профит каде што можат да го најдат илјадници граѓани на РМ излегоа на мегдан, секој против секого, бидејќи економскиот систем на нивната држава не им дозволува слободна соработка на секој со секого. Напротив, економскиот систем е така уреден да едни живеат на грбот на други: тоа е она што буџетот го уредува. Оние кои се на власт, или со власта се во позиција да го јадат лавовскиот дел од профитот, додека другине треба само да се одржат во живот колку за да можат да ги ранат властодржците. Но, повторно ќе наведеме дека вината за таквата реалност не е кај актуелната власт или опозиција: вината е кај граѓаните кои го прифаќаат системот на живеење на туѓ грб затоа што им се чини како поблагопријатен од системот на лична сопственост—односно лична одговорност.
Личната сопственост, иако загарантирана во Устав на РМ постојано се гази. Уставот е ништо повеќе од парче хатрија доколку не се почитува. Туѓиот живот е еднакво безвреден (наместо вреден) како и сопствениот живот за Македонецот—тој живее од шака до уста како диво животно. Кај него фунционира само животинскиот инстинкт за преживување, а не разумот на цивилизиран човек кој планира долгосежно, оти тоа е економскиот систем кој сам го избира. Прашањето за лустрација и обештетување на жртвите чиијашто лична сопственост била подгазувана систематски од органите на државата останува тема која не добива никакво посебно значење помеѓу Македонците од простата причина што граѓаните на РМ немаат чувство на лична сопственост. Така што, побудите поради кои нема лустација—немањето на чувство за лична сопственост—се коренот на протестите и контрапротестите каде што две разбојнички банди се пресметуваат за тоа како да го поделат пленот: туѓите пари.
------------------------------------------------------------------------1000 % tocno.
25-12-2012, 05:28 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#95

Ха-ха изхвърлили опозицията от събранието и сами си гласували бюджета. Това е, абсолютно нарушение на законите и принципите на демокрацията. Няма демокрация без опозиция. В случая е трябвало само да се попречи на опозицията да блокира работата, но без да бъде отстранявана от заседанието. За тази работа си има квестори. Грую го чака голема шлаканица от САД и ЕУ.
25-12-2012, 05:51 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#96

(25-12-2012, 03:56 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо и Фетак, ви го разбирам мотивот за подршката на Црвенковски, СДСМ е едниствената сила во моментов која може да го урне режимот на Груевски. Проблемот е дали знае и умее а и дали навистина сака Бранко да го стори тоа.

Затоа ке ви поставам неколку прашања:

-Колку луѓе имаше вчера Бранко на протестите
-Што имаше предходно направено за да добие подршка од ЕУ и САД

BravoSe_klanjam

Jordan vazno e da vidime kako Branko planira da rascisti so sluzbite.
Dadov mala nasoka , ti si poveke aktiven po toa prasanje i ti davam tebe ti da se ipregovaras i izdogovaras po toa prasanje.
Dominacija na Komitetot za Demokratizacija i toa isklucivo sluzbite.
Za EU i sad i za masovnost , daj prvo sredi ja rabotava so komitet i paralelno vo toj proces i za masovnosta i za EU i SAD.
Tie podrzuvat koj ja ima silata na narodot i masata.
2001 e zapametena.
25-12-2012, 06:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9725-12-2012, 08:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9825-12-2012, 08:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#99

Quote:Николај и Николина


Нашиот лидер, драги мои, спаѓа во психотичната категорија „happy triger lunatic“ и нема никаква логика (освен егзибиционалистичка) да се советува нешто „разумно за повисоко добро“. Ние треба да се подготвиме, имено, за сценарио на процес за одење на авторитарна партија, која се збогати со енормна моќ и пари, конечно од власта – и тој процес никаде не бил безболен и процедурално-институционален (барем не во својот основен дел). Тоа е тоа, колку и непријатно и морничаво да ни изгледа. Македонија конечно си го доби и треба да си се ослободи самата од својот Николае!

Не постои зона на разумност по себе (без принуда да биде „разумен“) за Николае! Ова бидејки борбата веќе не е конфликт за и околу буџетот! Таа е за и околу „попуштањето“, давањето моќ на „транзиционите омразени политичари“ и опозицијата која до сега се држеше на узда! Пo таквото попуштање Николае не би бил веќе истиот, тој не би можел да ја одржува кулата на стравот и непопустливоста – тврдоглавоста која му е политички „имаге“. Без тој профил тој смета дека е ГОТОВ! ЗАТОА ЌЕ ИМА КОНФЛИКТ!

Македонците ќе треба да се навикнат на хистеричните „дневни омрази“ кон опозицијата (Орвел 1984) и организација на „рударите“ (од арсеналот на Николае Чаушеску), Милчин и Ида Протуѓер тоа добро го забележаа. Бидејќи секој диктатор кој манипулира со стравот на своите поданици мора да го „објективизира стравот“ кои тие го чувствуваат од бедата и секојдневите кое пропаѓа – кон виновниците, кон измислените виновници за него – „другите“, евреите, малцинствата, инородните или опозицијата. Мора стравот на толпата зомби да се насочи и со тоа испразни – кон замислените виновници. Тоа е закон за диктаторите! И на тој закон по книга се држи нашиот Николае!

Нашиот кандидат за „друго око у глави Слободана Милошевиќа“ ќе направи свој приватен Газиместан од полето на судирите по улиците на Скопје и Македонија. Тоа треба да се очекува! Неможе назад, нема каде назад во неговата логика на практикување на власта!

А опозицијата и македонскиот народ нема каде НАПРЕД! Сето сонце, сета надеж им ја зема диктаторот кој го изгласаа! Опозицијата треба да се подготви за тоа, таа нема друга опција (сега белким им е конечно јасно)!

Воопшто не е сега веќе до буџетот, бидејки секој нов закон, Деловник, акт, во Собранието ќе биде повторно поле на ист ваков судир. Власта едноставно нема да може повеќе да владее нормално, мазно. Се пред неа е камен-до-камен, дол и планина! Нема веќе и за неа напред! Кога нема договор и почитување на Уставот и законот - нема процедура за владеење! Такво владеење е нелегитимно! Ако само со сила и моќ се манипулира – до овој момент и сега – доста е!

Буџетот не може да се донесе без компромис и нова прерасподела на моќта! Ова се правила во Парламентот и се предвидени и легални независно од резултатите на било кои избори и важат за секого !

Николините на власта, кои овие денови ги гледаме како се глупираат исплашени од новата ситуација , а и самите чувствувајќи го путерот на глава од досегашната власт – панично се крстат во својот Николај да ги спаси повторно, а тие да му подарат длабок наклон и своето достоинство да гази по него со пантофни! Главно, личат на МОПСОВИ – што доживеале мозочен удар ( Л.Фројд ) и даваат некакви изјави кои, да не е моментов трагичен и пресвртен, би биле растеретени, комични и релаксирачки (како подигнатото прсте на она бугарчето или ноктето на онаа тушла).

Она што нè очекува, драги мои, е судири на улица на организираните маси на опозицијата и власта и целосна блокада на Парламентот во обидите на сила да се избутка, не само буџетот, туку и било кој друг негов акт. Протестите ако се јасно-одлучни ќе носат поместување кон опозицијата и генерално кон промената, бидејки друго нема да може да ја извлече земјата од криза. До тој пресвртен момент мора да се бори истрајно .

На здравје и среќа на крајот на нашата 1949-та и со надеж кон македонската пролет во 2013-та!

Љубомир Данаилов ФрчкоскиП.С.Текстот е пишуван пред бестијалното тепање и исфрлање на пратениците на опозицијата. со што целата историја на Македонија добива нов пресфрт и течение. Но, за тоа подоцна -Љубомир Данаилов Фрчкоски

25-12-2012, 08:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 3625-12-2012, 09:13 PM
Reply