Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61
24-12-2012, 06:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62

(24-12-2012, 05:44 PM)fetak Wrote: Jas bi sakal da recam ona sto Jordan go potencira i so taa Venecijanska komisija za osuda na komunizmot , da be Jordane taka e ama samo ako pred toa se donese Akt deka Makedonija ja sozdale partizani od 1940 do 1945-48.
Ona sto denes se slucuva e ona sto moralo da se sluci 92-93,pa 94-95,pa 98-2004-06.

Фетак, Венецијанската комисија не споменува партизани, споменува комунисти, комунистите ниру ја ослободиле ниту ја створиле Македонија. Тие малкуте комунисти што учествувале во започнување на ослободитлана војна после војната скоро сите завршиле на Голи Оток.

Денеска се случува пресметка на две банди. На улица се соработници на УДба распоредени во двете банди.


24-12-2012, 06:32 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#63

I sega resenie ima li za ovaa situacija?
Sto mislite ce ima li i utre protesti?
Ce odi li opozicijata i pozicijata do 'kraj' ili i ovaa e uste eden izduvan balon i zabava i zaplasuvanje na narodot?
24-12-2012, 07:45 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#64

(24-12-2012, 07:45 PM)Larsson Wrote: I sega resenie ima li za ovaa situacija?
Sto mislite ce ima li i utre protesti?
Ce odi li opozicijata i pozicijata do 'kraj' ili i ovaa e uste eden izduvan balon i zabava i zaplasuvanje na narodot?

Извинявам се, че се намесвам. Не знам какъв ще е краят на тази политическа криза, но е много жалко, че единствената алтернатива на властта Груйо в този момент е ... властта на Бранко.
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
24-12-2012, 08:41 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#65

На една слика се гледа Ју-тробојката со црвената петокрака,па ме интересира колку овие протести се за доброто на Македонија,или пак за воскресување на Југо-франкештајнот.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
24-12-2012, 08:44 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#66

(24-12-2012, 08:41 PM)Stefan Wrote:
(24-12-2012, 07:45 PM)Larsson Wrote: I sega resenie ima li za ovaa situacija?
Sto mislite ce ima li i utre protesti?
Ce odi li opozicijata i pozicijata do 'kraj' ili i ovaa e uste eden izduvan balon i zabava i zaplasuvanje na narodot?[/undefined]

Извинявам се, че се намесвам. Не знам какъв ще е краят на тази политическа криза, но е много жалко, че единствената алтернатива на властта Груйо в този момент е ... властта на Бранко.

Zalno ne zalno toa e,nema drugi a i da ima pod jorgan planina se.....
24-12-2012, 08:48 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#67

Христо Фараонот Бранко и Кралот Грујо,по се изгледа се решени да се самоуништат,мене ќе ми биде ако групите кои ги подржуваат овие протести и контра-протести не им се придружи народот.
Сите вистински демократии се постојано искачуваат на тие скали.Сите социјалистички режими и диктатури и автократи,веќе одамна стигнале на скалата на која сакаат да се.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
24-12-2012, 09:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#68
24-12-2012, 10:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6924-12-2012, 10:28 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#70

Изгледа јас и Јоцо останавме единствени подржувачи на фашизмот во Македонија (барем на Котле). Icon_razz

Добро, на нас уште први непријатели ни се комунистите, па секој може да си извлече свој заклучок. Icon_razz

24-12-2012, 10:32 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#71

Хм, изгледа и ЕУ и САД не застанале на страна на првоборците. Не верувам дека Бранко е задоволен после ваков став.

Quote:ЕУ и американската амбасада бараат да запре агресијата

Европската унија и Амбасадата на САД во Скопје ги повикаа лидерите на сите политички партии да стават крај на какви било агресивни и провокативни акции и да се однесуваат на начин што е во согласност со Уставот и законите.
„Мирното изразување на различните мислења е основата на секоја силна и демократска држава, а употребата на насилство од која било инволвирана страна го подрива тој систем и нанесува штета на неговата способност да владее одговорно“, се наведува во изјавите од ЕУ и Американската амбасада.
Тие истакнаа дека ги поттикнуваат лидерите на сите политички партии и нивните приврзаници без одложување да стават крај на конфронтациите.
„Ги повикуваме да се однесуваат на начин што е во согласност со законот, Уставот, и со договорените собраниски процедури, а тоа секогаш го има предвид и најдобриот интерес на граѓаните од кои се избрани за да ги претставуваат“, се истакнува во соопштението.

24-12-2012, 10:41 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#72

Jordan, se sekavas kako mladi fraeri , kako e da izlezes na Crtu i da se resat nekoi problemi.Taka se sozrevase.
Nie sme vo faza na sozrevanje ,me raduva sto Branko go svati toa i toj dojde na Crtu da si sozree a i eve site negovi pratenici.
Od niv ke dobieme materjal ,ke dobijat pamet i ke mora da koga ke dojdat na vlast da resat nekoi raboti.
Tie ke sozreat niz ovie procesi i zivo ke se zainteresirani da ja osvojat vlasta a togas ke mora da se sretnat so sluzbite i da gi demontiraat i lustriraat.
Na maka se poznavaat junaci.
24-12-2012, 10:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#73

Quote:Јове Кекеновски, политички аналитичар


ОПОЗИЦИЈАТА ВЛЕЗЕ НЕПОДГОТВЕНА ВО СЕТО ОВА И НЕ СУМ СИГУРЕН ДЕКА ЌЕ СЕ СНАЈДЕ


Ова е којзнае кој по ред пораз на Црвенковски од Груевски, каде како кула од карти се сруши неговиот кредибилитет. Не би ме изненадило сега во СДСМ на површина да излезат повеќе фракции и да се изнедрат нови политички субјекти на македонската политичка сцена, со што за подолго време опозицијата ќе биде обезглавена. Мислам дека опозицијата не влезе поготвена во оваа авантура и по изгласувањето на буџетот остана затечена. И оттаму конфузноста во изјавата на Црвенковски при неговиот повик на граѓанска непослушност, вели професорот и политички аналитичар Јове Кекеновски...

[Image: jove_keke.jpg]

Професоре Кекеновски, во колку опасни денови (или недели) живееме? Гледате можност за некакво „српско“ или „романско“ сценарио?

Навистина беше опасно и жално на денот на изгласувањето на буџетот. Малку недостасуваше да почне братоубиствена борба меѓу изманипулираните партиски приврзаници. Мора да разбереме сите дека: народ не се случи ниту против едната ниту против другата страна. Тој, едноставно, на перфиден начин беше изведен на улица од главните политички актери. Овде ниту имало нит у ќе има некакво сценарио по урнек на досегашните случувања (револуции) во другите држави, од причина што кај сите нив имаше идеологија, а овде има само гола борба за власт. Едните да опстојат на власт, а другите да дојдат на власт. И тука е најстрашно што се изманипулираа сопствените партиски членови и симпатизери, како од едната така и од другата страна, како за партиски, така и за лични цели. Јас тука не видов некој посебен национален интерес од причина што Македонија и досега во услови на недонесен буџет, времено се финансирала, па не пропаднала и се’ течело во најдобар ред. Значи, не видов причина сите актери во оваа немила ситуација да се однесуваат така како што се однесуваа. Јас немам информација дали оваа игра за буџетот била само параван за насилно рушење на власта, меѓутоа ако некој имал таква математика, тогаш бил навистина слаб математичар. Тука видов една енергична власт да го спроведе тоа што наумила, и агресивна опозиција со недоволна сила и моќ, која се повлече мошне брзо.

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, најави дека е ова почеток на вонинституционална борба против власта. Што може, реално, да направи опозицијата? Кои се нејзините опции?

Опозицијата ќе продолжи таму каде што застана, односно таму каде што постојано стои повеќе години. Претпоставувам дека сега ќе се обидат секојдневно да протестираат пред Собранието на РМ и пред Владата со прошетки, што значи дека ќе ја употребат тактиката на ДОС кога се рушеше Милошевиќ во Србија. Меѓутоа, до рушење на власта нема да дојде од причина што како ќе мине времето така жестината и бројноста на протестаните ќе се намалува. Второ, Претседателот на Собранието по Нова година ќе распише локални избори, и опозицијата, сакала несакала ќе се подготвува за нив. Трето, доколку така оцени власта, таа може да се распише и нови предвремени парламентарни избори, бидејќи основното барање на опозицијата за прочистен избирачки список е веќе завршена работа. И четврто, во прилог на посериозни протести не оди ниту времето кое е пред нас. Мислам на новогодишните и божиќните празници, а по три-четири недели страста кај опозицијата ќе спласне.

Верувате дека владата ќе продолжи со својата агенда, без оглед што веќе нема редовна ситуација?

Па, по ова што се случи мислам дека нема човек во Македонија кој не е убеден во енергичноста на Премиерот и на неговата екипа. Значи, тоа што го има зацртано, партијата на власт, и ќе го реализира. Се разбира, само во согласнот со коалицискиот партнер Али Ахмети и неговата ДУИ. Меѓутоа, лидерите мора да ги смират страстите и личните суетите, да се вразумат и да престанат со понатамошни незаконски, неделовнички, неполитички агресивни и провокативни дејствија. Ова е којзнае кој по ред пораз на Црвенковски од Груевски, каде како кула од карти се сруши неговиот кредибилитет. Не би ме изненадило сега во СДСМ на површина да излезат повеќе фракции и да се изнедрат нови политички субјекти на македонската политичка сцена, со што за подолго време опозицијата ќе биде обезглавена. Мислам дека опозицијата не влезе поготвена во оваа авантура и по изгласувањето на буџетот остана затечена. И оттаму конфузноста во изјавата на Црвенковски при неговиот повик на граѓанска непослушност.

Дали може да се појави пукнатина во државниот апарат, поточно во органите за безбедност, ако продолжат протестите? Дали полицијата ќе се судри со народот ако добие наредба или ќе ја одбие наредбата?

Ако пукнатина во власта не се случи по настаните во Слупчане и по поднесувањето на Законот за бранители, тоа нема да се случи за подолго време, зашто и покрај немонолитната коалиција на власт, сепак интересот на коалицините партнери на власт им е заеднички. А тоа е да опстојат што е можно подолго на власт. Полицијата, мислам онаа која беше на барикадите, успешно ја заврши својата работа и не дозволи крвопролевање, не дозволи братот да дигне рака на брат, Македонецот на Македонец. Што и да се случува понатаму мислам дека во нејзиниот состав има професионалци и свесни луѓе, кои ќе ја бранат државата, системот и народот. Мислам дека нема таква сила и нема таков политичар, кој може да нареди да се тепа сопствениот народ. Такви политичари, кои даваа такви наредби, одамна се минато или брзо ги стигнува заслужената казна.

Очекувате да имаме локални избори со учество на сите партии, односно без бојкот?

Јас сум стопостотно убеден дека локални избори ќе има и дека сите политички партии ќе учествуваат на нив. Опозцијата нема аргументи за бојкот, и ако го стори тоа ќе ја направи истата грешка како и ВМРО ДПМНЕ во 1994 година.

Миодраг Мишолиќ
24-12-2012, 11:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#74

(24-12-2012, 10:45 PM)fetak Wrote: Jordan, se sekavas kako mladi fraeri , kako e da izlezes na Crtu i da se resat nekoi problemi.Taka se sozrevase.
Nie sme vo faza na sozrevanje ,me raduva sto Branko go svati toa i toj dojde na Crtu da si sozree a i eve site negovi pratenici.
Od niv ke dobieme materjal ,ke dobijat pamet i ke mora da koga ke dojdat na vlast da resat nekoi raboti.
Tie ke sozreat niz ovie procesi i zivo ke se zainteresirani da ja osvojat vlasta a togas ke mora da se sretnat so sluzbite i da gi demontiraat i lustriraat.
Na maka se poznavaat junaci.Со Бранко, Грујо, Љупчо нема созревање. Има само губење време и очекување дека некој друг ке ги реши проблемите.

пс. прочитај го интервјуто на Кекеновски.
24-12-2012, 11:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7525-12-2012, 12:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#76

[Image: 521802_151435865004203_427590820_n.jpg]
25-12-2012, 12:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#77
25-12-2012, 12:43 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#78

(24-12-2012, 10:32 PM)acko Wrote: Изгледа јас и Јоцо останавме единствени подржувачи на фашизмот во Македонија (барем на Котле). Icon_razz

Добро, на нас уште први непријатели ни се комунистите, па секој може да си извлече свој заклучок. Icon_razz

Видете љуѓе, ако претпоставката на професор Јове Кекеновски e точна оваа буне ќе биде најкратка.Друга најкратка буна се случила во Австрија,кога по Првата светска војна,социјалистите ја заземаат власта,по три дена Австро-фашистите ја презеле власта пак.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
25-12-2012, 12:58 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#79

(24-12-2012, 11:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(24-12-2012, 10:45 PM)fetak Wrote: Jordan, se sekavas kako mladi fraeri , kako e da izlezes na Crtu i da se resat nekoi problemi.Taka se sozrevase.
Nie sme vo faza na sozrevanje ,me raduva sto Branko go svati toa i toj dojde na Crtu da si sozree a i eve site negovi pratenici.
Od niv ke dobieme materjal ,ke dobijat pamet i ke mora da koga ke dojdat na vlast da resat nekoi raboti.
Tie ke sozreat niz ovie procesi i zivo ke se zainteresirani da ja osvojat vlasta a togas ke mora da se sretnat so sluzbite i da gi demontiraat i lustriraat.
Na maka se poznavaat junaci.Со Бранко, Грујо, Љупчо нема созревање. Има само губење време и очекување дека некој друг ке ги реши проблемите.

пс. прочитај го интервјуто на Кекеновски.

Slusam klavir ,,ona sto mi go preporacuvas e za nikade.
Si zamisluvav i ti bese za mene na piedestal ko eden akademik Bilandjic.
Se toa bese do tuka ,od ovde se simnuvam i cekam Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.
Ti mislis deka so denes Branko i SDSM ne dobija?Makedonija ne dobi i site uplaseni od vlasta,koja e spremna na se?
25-12-2012, 01:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#80

(25-12-2012, 01:01 AM)fetak Wrote:
(24-12-2012, 11:55 PM)ЈорданПетровски Wrote: Со Бранко, Грујо, Љупчо нема созревање. Има само губење време и очекување дека некој друг ке ги реши проблемите.

пс. прочитај го интервјуто на Кекеновски.

Slusam klavir ,,ona sto mi go preporacuvas e za nikade.
Si zamisluvav i ti bese za mene na piedestal ko eden akademik Bilandjic.
Se toa bese do tuka ,od ovde se simnuvam i cekam Venecijanska komisija i ti da ja stokmite Makedonija demokratska drzava.
Ti mislis deka so denes Branko i SDSM ne dobija? Makedonija ne dobi i site uplaseni od vlasta,koja e spremna na se?Бранко само го зголеми стравот на луѓето од власта. Ако беше тргнат а најави дека и камења да паѓаат нема повлекување нетребаше да си подвитка опашката и да побрза да си појде дома. Каде беа денеска Љупчо, Стојанче ...
25-12-2012, 01:24 AM
Reply