Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(09-02-2013, 10:30 PM)ЈорданПетровски Wrote:


Ајде да лицитираме уште колку време ке се емитува К-15 на ТВ АЛФА. Јас , не му давам повеќе од месец дена. Нормално, ако продолжи со ваков вид скечеви.

11-02-2013, 12:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(11-02-2013, 12:07 PM)hristo Wrote:
(09-02-2013, 10:30 PM)ЈорданПетровски Wrote:


Ајде да лицитираме уште колку време ке се емитува К-15 на ТВ АЛФА. Јас , не му давам повеќе од месец дена. Нормално, ако продолжи со ваков вид скечеви.Ке опстанат до изборите, за после Господ нека им е на помош.
11-02-2013, 12:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: 426127_209738849172960_1091005746_n.jpg]Quote:Viktor Trifunovski shared Aleksandar Naumoski's photo.


Комуњарските беседи за демократија и граѓански слободи, се толку сериозни, како проститутка кога зборува за интимна верност...

Герилците на Јосип Броз, идеолошките канибали кои ги убиваа дури и нивните соборци што застанаа на страната на Сталин, сега повикуваат на „Борба за Слобода“. Живите фосилни остатоци чии современици беа Александар Лека Ранковиќ, Јевто Шашиќ, Јово Капиџиќ, Благоја Аџиќ како и останатата црвена глутница која јавно се фалеше со извршените масакри без никаква судска пресуда... сега повторно влегува во акција која има за цел елеминација на демократскиот легитимитет, и најверојатно воспоставување на „Народна Власт“.

За нив, и за нивниот денешен идеолошки секрет, внимателно сочуван во интелектуалното дувло на СДСМ како и на државните универзитети... за сите нив, зборот „Ослободување“ бил и останал синоним за насилен комунистички преврат со кој се гази демократскиот легитимитет, и се воспоставува нивниот режим. Тоа се случи 1944/45, и такви амбиции очигледно дека имаат и денес.

Онаа црно бела слика, каде неписмените тифусари маршираат со автоматско оружје на рамо, е само илустрација на нивните вистински желби и намери. За жал, дел од нивните наследници се испонапикани и во денешен ВМРО-ДПМНЕ. Мијалкови и останатите анти-цивилизациски елементи во денешнава Валда не се излезени од школата на Гестапо или ЦИА. Тоа се кадри воспитувани, образувани и добро издресирани од југословенската машинерија. Каде научија овие луѓе да вработуваат политички лојални, и професионално промашени кадри...?? Во Кумровец и Белград, се разбира.

Така да... штрајкувајте и протестирајте драги мои, ама против анти-демократскте и анти-слободарски остатоци во целата држава.
11-02-2013, 02:26 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(13-01-2013, 07:01 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote:
(13-01-2013, 05:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Во таа силна порака до меѓународниот фактор е понетата. Значи решението меѓународната заедница ке го бара со некаков компромис со Северниот дел на Косово. Дали тој компромис ке биде поделба на Косово или автономија на тој дел од косово во склоп на Косовската држава е многу битно прашање за Македонија. Автономијата би предизвикала помали опасности по Македонија од порделбата на Косово.
Протестите оневозможуваат концентрација и на овој проблем. Никој не ја прашува владата каде и колку лобира за заштита на македонските интереси од можната поделба на Косово.Tezata ti e kontradiktorna nemoze da ima avtonomija na severniot del bez podelba na Kosovo,davanjeto na avtonomija defakto e podelba,no ostanuva vo granicite na Kosovo, sega do koga toa e drugo prasanje.Воопшто нема контрадикторност автономија ама во состав на државата Косово. А ако останат Србите и како автономија во границите на државата Косово многу бргу ке се иселат само овој пат "добровилно" продавјаки ги имотите. Државата Косово ке ги секне парите од буџетот за тој дел од државата.
(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote: Ako mislis na nasilna podelba toa e mnogu pogolem regionalen kontest i toa vo ovoj moment ne e mozno,premnogu strani ce ima vkluceno i ce bide pretesko za kordiniranje i menadziranje na toj konflikt ,a i mislam deka nema resursi za toa(osven ako nekoj ne organizira medjunarodna konferencija,pred bilo sto da pocne,no negledam nikakvi najavi za toa).


Србија одамна бара конференција за решавање на проблемот во регионот. Досега САД се спротивставуваше на таа конференција бидејки е за неменување на границите. До кога сад ке успева во тао незнам.(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote: Ako prodolzi situacijata so ovoj ritam pogolema e verojatnosta da pobrzo dojde administrativna podelba na Makedonija otkolku na Kosovo i kolku ovaa vlada toa ne go posakuva i lobira protiv toa...


Без војна мислам дека не е можна поделба на Македонија.(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote: Go islusav intervjuto na Kerim i mozam samo da zaklucam deka ima tajni pregovori i toa e OK ne gledam problem vo toa...pointeresno mi bese sto toj uste ednas potvrdi deka ne se vodat pregovori za identitet i za toa nikogas ne ni stanalo zbor...ostanuva da vidime dali i megafonite na vlasta ce pocnat da go verglaat toj stav,togas navistina nesto se slucuva,do togas nikakvo konkretno pomestuvanje ne gledam.По толкувањето на бившите министри за надворешни работи Денко Малевски и Стево Црвенковски а кои толкувања се дадени 1992/1994 година, секоја промена на името е промена и на идентитетот.

Ke se nadovrzam vo diskusija ni pokanet ni povikan ni zasegnat.Misllam nema da mi zamerite.Pred nekoj den procitav edna kollumna podobro da kazham edna zahvallnost na analiticarot od kosovo Nexhmedin spahija koj se zabllagodaruva na vizionerstvoto na Sali kabashi.Tekstovite na sali kabashi i jas licno sum gi citall vo 90-tite godini.Mozham da tvrdam deka beshe golem visioner.Vo eden togashen tekst na sali kabashi koj go potencira i spahija stoi slednoto vo kratki crti: Shto i kolku gubi i ke izgubi srbija.vo momentot vika istiot srbija gi ima izgubeno sllovenija dve tretini od hrvatska bosna i makedonija.Drzhavata srbija mnogu brzo ke gi izgubi cella hrvatska i cella bosna so sve crna gora.Problemot so kosovo ke bide po dramaticen no definitivno srbija ke go izgubi i kosovo.Srbija i beograd ke bidat bombardirani i ke bidat sednati na stollot kade nema da se pregovara nego ke se potpishe kapitullacija.Ovoj pllan ke bide celloto vreme izveden vo sprega medju usa i germanija.No pak se vraqame na zborot kolku ke izgubi srbija.Srbija nema nishto da izgubi.Iako mie celloto vreme tvrdime deka srbija gi izgubi.Srbija so ovie potezi samo se pazaruva da izvlece shto e mozhno poveqe pri vraqanje na porano prisvoenoto.Krajnata cell ke bide secesija na sandzhak i vojvodina.Vo viziite na kiabashi stoi deka po osamostojuvanjeto na kosovo i formiranje na nejnata armija ke pocnat da se javuvat sve poveqe i poveqe separatisticki tendenci vo sandzhak.Nivnite familiarni vrski so kosovo ke pridonesat da kosovskata armija so pomoc na usa i germanija reagira vo sandzhak.Imajki ja podrzhkata na lokallnite boshnjaci vo blitz krieg kosovskata armija ke go otsece i aneksira sandzhak.Pretrpeniot neuspeh ke bide podtik na samite srbi od vojvodina koi smetajki go sebesi za eksploatirani da se otcepat od srbija vo svoja nezavisna drzhava.Toa ke bide cekorot koga istite ke bidat primeni so kratka postapka vo eu.Dodeka nivnata zemja ke bide kupena so kesh od germaskata drzhava.
Do deneska sve shto vo togashno vreme predllagashe Kabashi i se ostvari.Dali ke se ostvarat 100% viziite na sali kabashi?
Vo eden artikall na kabashi od 1993 godina stoeshe slednoto.Novata drzhava makedonija koja se osamostoji kako samostallna ZAVISNA drzhava ima reallni shansi da postoi so vekovi.Edinstvena opasnost na makedonskata drzhava predstoi od samite makedonci.No drzhava makedonija ke postoi.Kako i sllucajot na allbanija koga Pashko vasa tvrdi deka allbanija ke stane allbanija za inat na allbancite.Vo ista situacija e i makedonija koja ke stane drzhava za inat na samite makedonci.Drzhava makedonija e multinacionallna drzhava.nekoj tvrdi deka tamu ima makedonci i allbanci.Jas misllam deka tamu ima poveqe nacionallnosti.Samite makedonci se dellat vo starosedellci i agrarci.Gi ima i poraneshni nomadi od srbija koi gi doneslle turskite pashi i agi kako rabotna silla .Postarite makedonci starosedellci se od bugarska nacionallnost i svest.Istite drzhava jugosllavija permanentno gi pritisnuvashe za promena na nacionallna svest.Allbancite od druga strana i tie se razlikuvat medju sebe.rajonot kam kosovskata granica imat poveqe taia kosovska svest bideiki i plemenski se povrzani so niv.Od druga strana tetovo gostivar kicevo, se razlikuvat plemenski od allbancite ot struga ohrid resen bitolla.Kade e krajot na seto toa.Spored togashnoto mislenje na kabashi stoi deka: Americkata administracija ne kroi pllanovi za nedella mesec godina ili dekada.Tie pllanovi se dollgorocni.Vo americkite pllanovi stoi da postoi makedonija kako neovisna drzhava i kako takva istata ke postoi.
12-02-2013, 11:29 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Se izvinuvam deka zaboraviv da go postavam linkot kade e iznesen vizionerskiot stav na kabashi za sllucuvanjata vo rajonot.Ke se obidam da go najdam vo arhivite i tekstot kade sali kabashi vo 1993 godina gi dava svoite vizii za drzhava makedonija no za ovo drugoto ne mozham da vi vetuvam.No ke pobaram.
http://www.telegrafi.com/?id=26&a=5681
12-02-2013, 11:36 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Go procitav tekstot i sekogas e ubavo da se vidat i razmisluvanjata na drugite.Sega bi sakal da dadam nekoj komentar...
Tekstot e pisuvan 1992 i mnogu raboti navistina ima "pogodeno" iako ako se citaat tekstovite od 92-95 god. mnogu avtori predupreduvaa deka ako Srbija prodolzi so politikata koja ja vodese vo toj moment ce se svede na belgradski pasaluk.
Ponatamu kontekstot na tekstot e deka Srbija ce gi izgubi teritoriite vnatre vo Jugoslavija i nema da ima moznost za ponatamosno vnatresno "pljackanje" i iskoristuvanje na resursite, vo novata JugoSrboslavija..

Quote:Llogaria sërbe është kjo: Për një komb 10 milionësh, sa thonë se ka sërbë, nuk është asgjë po u pakësuan për një milion veta (si nëntë si dhjetë gati njësoj është kuantitivisht) me qëllim të forcimit kualitativ të kombit sërb. Sërbët, pra, ndjekin shembullin gjerman.

Gjermanët prej një populli të ndarë e të përçarë, dembel e jo punëtorë çfarë ishin para një shekulli, përmes disa luftërave që i bënë radhazi e të cilat shumicën i humbën, arritën ë bëhen populli më punëtor dhe kombi numër një në Evropë. E vërtetë që Berlini qe rrafshuar me tokë, por çka i mungon sot Berlinit në krahasim me metropolet e tjera të Evropës. Sërbët e dinë se nuk mund të maten me gjermanët, por sado, kudo në takatin e tyre përpiqen ta ndjekin shembullin e tyre.

Ndoshta dikur, pas 50 viteve, ndonjë popull që ende do të jetë i robëruar do të këndojë "Hvala Srbijo" sikur që sot këndojnë kroatët "Tanke Deutscheland".

Quote:Tani, kur Sërbia ndodhet si Gjermania para 50 vjetësh, kundërshtarët e Sërbisë (Amerika, Gjermania etj) janë të interesuara t'i këpusin asaj sa më shumë territore. Gjermania, Amerika etj., nuk koriten për pak. Njësoj sikur të nxjerrin nga kthetrat e saj vetëm Rrafshin e Dukagjinit, si t'ia marrin tërë Kosovën (me Preshevë, Medvegjë e Bujanovc,) Sanxhakun e Vojvodinën, tërë kjo punë një emër e ka: Çlirimi i territoreve të okupuara (ndokush mund ta quajë edhe copëtim të Sërbisë, por kjo njësoj është).

Quote:Madje, edhe po qe se ndodh që Beogradi të rrafshohet përtokë e Prishtina të mbetet e paprekur, pas 2-3 dekadave Beogradi do të jetë metropol i vërtetë, e Prishtina do të jetë Prishtinë me rrugët me baltë. Ja që Sërbia derisa të vijë te bombardimi i Beogradit, nuk është duke i lënë “keq” as Sarajevë, as Dubrovnik e Vukovar e, sigurisht, se s'do ta lërë “keq” as Prishtinën.

Sega vo 2013 moze mnogu raboti da gi gledame pojasno i da vadime nekoi zabeleski, vo koja situacija ce naodja sega regionot ?(mislam na Zapaden balkan,Bosna,Srbija,Crna Gora,Kosovo,Albanija i Makedonija).

Kolku navistina ima izgubeno Srbija vo poslednite 20 god.
dali e izgubena za Srbija ,Republika Srpska,(95 %etnicki cista)dali e izgubena Vojvodina(site izbeglici sega zivejat tamu) Crna Gora(site biznisi odat preku Belgrad) Makedonija(nikako da rascisti so srb. instalaciite)Kosovo (nemoze da mrdne bez srbska soglasnost)...seuste e mnogu zilava i ziva srpskata nacionalisticka politika,i nikogas ne treba da se potcenuva,tokmu toa potcenuvanje i dovede do site vojni vo minatoto.


Na krajot kade e Makedonija vo seta ova kasa-popara?

NIKADE.

I posle 20 god. Makedonija nema svoja drzavna politika,sekoj den e kupi- pomini...niedno krupno prasanje koe se odnesuva na idninata na Makedonija ne e reseno ni vnatresno ni nadvoresno,energija se gubi na mali nevazni sekojdnevni nesta,vremeto pominuva,ja gazi Makedonija,izgubeni generacii,coveckiot kapital i potencijal nepovratno se gubi...
Makedonija vnatresno e podeleno opstestvo po site linii,liniite na razgranicuvanje sekoj den se,se povidlivi i so golo oko..
Vo Makedonija funkcionira kvazi-mafijasko-ekonomska filozofija na stopanisuvanje,makedonskiot gradjanin e mizeren...

Niedna drzava nemoze da postoi i opstojuva zatoa sto golemite sili taka sakaat(vsusnost moze ama na mogu kratok rok,prim. Istocna Germanija 45god),niedna drzava ne opstojuva od i za inat...Za kraj eve uste eden citat od teksot koj dobro se vklopuva vo idninata ,no samo so moja mala boldirana dopolna :

Quote:Makedonia Sërbia të vazhdojë të mbajë ndonjë territor nën okupim. (Farë Ilirida Presheve e farë Sanxhaku, të cilat mund të "kënaqen" me ndonjë farë autonomie, shkolla në gjuhën amtare e flamuj kombëtarë).
12-02-2013, 03:02 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(12-02-2013, 03:02 PM)Larsson Wrote: Go procitav tekstot i sekogas e ubavo da se vidat i razmisluvanjata na drugite.Sega bi sakal da dadam nekoj komentar...
Tekstot e pisuvan 1992 i mnogu raboti navistina ima "pogodeno" iako ako se citaat tekstovite od 92-95 god. mnogu avtori predupreduvaa deka ako Srbija prodolzi so politikata koja ja vodese vo toj moment ce se svede na belgradski pasaluk.
Ponatamu kontekstot na tekstot e deka Srbija ce gi izgubi teritoriite vnatre vo Jugoslavija i nema da ima moznost za ponatamosno vnatresno "pljackanje" i iskoristuvanje na resursite, vo novata JugoSrboslavija..

Quote:Llogaria sërbe është kjo: Për një komb 10 milionësh, sa thonë se ka sërbë, nuk është asgjë po u pakësuan për një milion veta (si nëntë si dhjetë gati njësoj është kuantitivisht) me qëllim të forcimit kualitativ të kombit sërb. Sërbët, pra, ndjekin shembullin gjerman.

Gjermanët prej një populli të ndarë e të përçarë, dembel e jo punëtorë çfarë ishin para një shekulli, përmes disa luftërave që i bënë radhazi e të cilat shumicën i humbën, arritën ë bëhen populli më punëtor dhe kombi numër një në Evropë. E vërtetë që Berlini qe rrafshuar me tokë, por çka i mungon sot Berlinit në krahasim me metropolet e tjera të Evropës. Sërbët e dinë se nuk mund të maten me gjermanët, por sado, kudo në takatin e tyre përpiqen ta ndjekin shembullin e tyre.

Ndoshta dikur, pas 50 viteve, ndonjë popull që ende do të jetë i robëruar do të këndojë "Hvala Srbijo" sikur që sot këndojnë kroatët "Tanke Deutscheland".

Quote:Tani, kur Sërbia ndodhet si Gjermania para 50 vjetësh, kundërshtarët e Sërbisë (Amerika, Gjermania etj) janë të interesuara t'i këpusin asaj sa më shumë territore. Gjermania, Amerika etj., nuk koriten për pak. Njësoj sikur të nxjerrin nga kthetrat e saj vetëm Rrafshin e Dukagjinit, si t'ia marrin tërë Kosovën (me Preshevë, Medvegjë e Bujanovc,) Sanxhakun e Vojvodinën, tërë kjo punë një emër e ka: Çlirimi i territoreve të okupuara (ndokush mund ta quajë edhe copëtim të Sërbisë, por kjo njësoj është).

Quote:Madje, edhe po qe se ndodh që Beogradi të rrafshohet përtokë e Prishtina të mbetet e paprekur, pas 2-3 dekadave Beogradi do të jetë metropol i vërtetë, e Prishtina do të jetë Prishtinë me rrugët me baltë. Ja që Sërbia derisa të vijë te bombardimi i Beogradit, nuk është duke i lënë “keq” as Sarajevë, as Dubrovnik e Vukovar e, sigurisht, se s'do ta lërë “keq” as Prishtinën.

Sega vo 2013 moze mnogu raboti da gi gledame pojasno i da vadime nekoi zabeleski, vo koja situacija ce naodja sega regionot ?(mislam na Zapaden balkan,Bosna,Srbija,Crna Gora,Kosovo,Albanija i Makedonija).

Kolku navistina ima izgubeno Srbija vo poslednite 20 god.
dali e izgubena za Srbija ,Republika Srpska,(95 %etnicki cista)dali e izgubena Vojvodina(site izbeglici sega zivejat tamu) Crna Gora(site biznisi odat preku Belgrad) Makedonija(nikako da rascisti so srb. instalaciite)Kosovo (nemoze da mrdne bez srbska soglasnost)...seuste e mnogu zilava i ziva srpskata nacionalisticka politika,i nikogas ne treba da se potcenuva,tokmu toa potcenuvanje i dovede do site vojni vo minatoto.


Na krajot kade e Makedonija vo seta ova kasa-popara?

NIKADE.

I posle 20 god. Makedonija nema svoja drzavna politika,sekoj den e kupi- pomini...niedno krupno prasanje koe se odnesuva na idninata na Makedonija ne e reseno ni vnatresno ni nadvoresno,energija se gubi na mali nevazni sekojdnevni nesta,vremeto pominuva,ja gazi Makedonija,izgubeni generacii,coveckiot kapital i potencijal nepovratno se gubi...
Makedonija vnatresno e podeleno opstestvo po site linii,liniite na razgranicuvanje sekoj den se,se povidlivi i so golo oko..
Vo Makedonija funkcionira kvazi-mafijasko-ekonomska filozofija na stopanisuvanje,makedonskiot gradjanin e mizeren...

Niedna drzava nemoze da postoi i opstojuva zatoa sto golemite sili taka sakaat(vsusnost moze ama na mogu kratok rok,prim. Istocna Germanija 45god),niedna drzava ne opstojuva od i za inat...Za kraj eve uste eden citat od teksot koj dobro se vklopuva vo idninata ,no samo so moja mala boldirana dopolna :

Quote:Makedonia Sërbia të vazhdojë të mbajë ndonjë territor nën okupim. (Farë Ilirida Presheve e farë Sanxhaku, të cilat mund të "kënaqen" me ndonjë farë autonomie, shkolla në gjuhën amtare e flamuj kombëtarë).

Naj interesnoto e deka doticniot gospodin beshe vo pravo shto se odnesuva do edna rabota, citiram go:So vojnite srbija prosto ne gubi nishto.Pa i ako izgubi i cell milion zhiteli.Da kazheme deka deneska srbija broji dest milioni.Ako broi eden milion pomallku da kazheme 9 milioni toa kvalitativno nema da ja vlloshuva drzhavata srbija.Naprotiv od svoite redovi srbija vo vojna ke gi tera svoiot ollosh.Od kradci kriminallci narkomani i taka natamu.Dodeka na soucesnicite vo vojnite ke im nasnese shteti bash vo toa intelektuallnoto tkivo.Gi likvidirashe lladnokrvno magistar ukshin hoti koj beshe ideator na nezavisnata drzhava kosovo, gi likvidirashe dr fehmi agani, Familijata na pravnici kelmendi.I mnogu drugi kosovski intelektuallci zavrshija na nozh.Se ushte baram eden tekst na gospodin sali kabashi za togashnite viduvanja za drzhava makedonija.Koi na zhallost potpollno se ostvaruvat.Kazhuvam na zhallost bideiki togashnoto mislenje na sali kabashi e deka drzhava makedonija ke opstoi.ke pomine vo tezhok tranzicijski i ushte po tezhok post tranzicijski period koga Udbashko mafijashkite otpadoci na udb i kos bukvallno ke ja okupirat drzhava makedonija.Kabashi vo togashno vreme tvrdeshe deka udbashko mafijashkite kllanovi ke ja formirat tehnokratskata kllasa na makedonija.No najgolema nivna greshka ke bide nenasitosta i metnuvanjeto vo sekoja pora na novoformiranata drzhava makedonija.Od istite makedonskoto opshtestvo ke bide doneseno do rabot na ponorot.Vo kriticniot moment nadvoreshniot zapaden faktor ke reagira so nametnuvanje na makedonija na cellosna decentralizacija so shto na tie olhigarsi ke im go onevozmozhi kontroliranje na drzhavata od eden centar na vrvot.Znaci istite ke gi donese vo golem konflikt so llokallnite vllastodrzhci koi ke posakuvat od niv shto e mozhno poveqe da povlekuvat taksi za naravno nivnite politicki poeni.Ke bidat nameneti taksi i danoci poznati kako personallen danok na koj ke bidat dollzhni da pllaqat site pollnoletni i lica so pravo na gllas.I naravno drzhavnite instituci ke bidat finansirani od raznite akcizi, carinskite pllaqanje i normallno dellot od opshtinite poznat kako drzhaven porez.
Toa ke donese do namaluvanje na drzhavnata administracija i pogolema azhurnost na obshtinskata administracija.
Naj interesno beshe tvrdenjeto na gospodin kabashi deka makedonija ke bide prinudena do 2020 godina da go zavrshi koridorot 8, povrzuvanje so zheleznicka linija so allbanija i bugarija.
Sozhalluvam bideiki cell den deneska baram po razni arhivi da go najdam toj tekst bideiki vo toa vreme imashe mnogu interesni neshta no nikade ne se spomnuvashe raspad ili billo kakva podelba na makedonija.I decidno pak vellam toj kazhuvashe deka makedonija ke postoi na krai i za inaet na samite makedonci.Misllam sigurno deka toa go tvrdeshe figurativno.


12-02-2013, 11:16 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(12-02-2013, 11:16 PM)sokoli Wrote: Naj interesnoto e deka doticniot gospodin beshe vo pravo shto se odnesuva do edna rabota, citiram go:So vojnite srbija prosto ne gubi nishto.Pa i ako izgubi i cell milion zhiteli.Da kazheme deka deneska srbija broji dest milioni.Ako broi eden milion pomallku da kazheme 9 milioni toa kvalitativno nema da ja vlloshuva drzhavata srbija.

Se soglasuvam.

(12-02-2013, 03:02 PM)Larsson Wrote: Kolku navistina ima izgubeno Srbija vo poslednite 20 god.
dali e izgubena za Srbija ,Republika Srpska,(95 %etnicki cista)dali e izgubena Vojvodina(site izbeglici sega zivejat tamu) Crna Gora(site biznisi odat preku Belgrad) Makedonija(nikako da rascisti so srb. instalaciite)Kosovo (nemoze da mrdne bez srbska soglasnost)...seuste e mnogu zilava i ziva srpskata nacionalisticka politika,i nikogas ne treba da se potcenuva,tokmu toa potcenuvanje i dovede do site vojni vo minatoto.

(12-02-2013, 11:16 PM)sokoli Wrote: Madje, edhe po qe se ndodh që Beogradi të rrafshohet përtokë e Prishtina të mbetet e paprekur, pas 2-3 dekadave Beogradi do të jetë metropol i vërtetë, e Prishtina do të jetë Prishtinë me rrugët me baltë. Ja që Sërbia derisa të vijë te bombardimi i Beogradit, nuk është duke i lënë “keq” as Sarajevë, as Dubrovnik e Vukovar e, sigurisht, se s'do ta lërë “keq” as Prishtinën.Me interesira se razbira dokolku sakas kako ti bi go prokomentiral ova:

(12-02-2013, 03:02 PM)Larsson Wrote: Makedonia Sërbia të vazhdojë të mbajë ndonjë territor nën okupim. (Farë Ilirida Presheve e farë Sanxhaku, të cilat mund të "kënaqen" me ndonjë farë autonomie, shkolla në gjuhën amtare e flamuj kombëtarë).
(This post was last modified: 12-02-2013, 11:34 PM by Larsson.)
12-02-2013, 11:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Стразбур сака да ги истражи инцидентите од 24 декември


Швајцарскиот парламентарец Андреас Грос и дваесет други парламентарци предлагаат Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) да донесе резолуција за да може подобро да се види што се случи во македонското Собрание на 24 декември лани. Притоа во предлог-резолуцијата се изразува загриженост за функционирањето на демократските институции во Македонија.

- Инцидентот што се случи во Скопје на 24 декември 2012 година, кога полицијата спречи 42 пратеници од опозицијата да имаат пристап во парламентот за да гласаат, открива сериозни проблеми со демократијата воопшто и парламентарната демократија посебно во земјата, стои во краткото образложение на подносителите, кои доаѓаат од 17 држави-членки на Советот на Европа и од сите политички групи на ПССЕ.

Тие бараат од ПССЕ да ги проучат одблиску причините за инцидентот, проблемите што произлегоа од него во областа на демократијата и причините поради кои тензиите и конфликтите не беа решени на демократски начин.

За случувањата во Македонија ПССЕ беше изворно информиран од страна на членот на македонската парламентарна делегација, Игор Ивановски (СДСМ), кој за случувањата зборуваше на пленарната сесија во јануари
13-02-2013, 01:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Стејт департментот го тестира Груевски, власта чека помош од Американците?


- Во американскиот Стејт департмент не реагираат за изборниот бојкот на опозицијата во Македонија. САД се приклучија на заедничкото кусо соопштение, заедно со амбасадите на Европската Унија, НАТО и ОБСЕ од минатата недела, во коешто се побара политички дијалог и ставање на стратешките приоритети на земјата на прво место – јавува МИА.

Американската дипломатија веќе подолго време наназад не сака дополнително да ги коментира случувањата во Македонија. Нема најави ниту за посета којашто би имала карактер на посредување меѓу македонските политички партии, пишува МИА.

Државната агенција јавува дека заменик помошникот државен секретар Филип Рикер наскоро ќе го посети регионот и ќе престојува во Албанија, но не се спомнува посета и на Македонија.

Рикер за Тирана, преку интервју, порачал дека претстојните парламентарни избори во Албанија ќе се сметаат како литмус тест за демократијата во оваа земја и побарал Албанија да продолжи да работи на реформите потребни за добивање кандидатски статус за членство во Европската Унија.

По одложената посета на еврокомесарот Филе, разочаран од нестостигот на капацитет за политички дијалог, молчешкум и Стејт департментот праќа порака дека проблемот не е само кај едната страна, дека тој постои и мора да се реши со седнување на заедничка маса.
(This post was last modified: 19-02-2013, 05:32 PM by ЈорданПетровски.)
19-02-2013, 05:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:PUHOVSKI O PROTESTIMA


Puhovski: Jedino što je gore od loše vlade su prostaci na ulicama
"Jedino što je gore od loše vlade su prostaci na ulicama. Zazivanje prosvjeda je pokazalo katastrofalne rezultate u Sloveniji, gdje su ljudi prvo tražili smjenu jednih, pa onda i drugih, zazivali su diktaturu, bez ikakvog cilja. Jednostavno su rekli nećemo ovu vladu, ali nisu znali što žele, da su imali neku ideju i tražili da se to provede tada bi možda bili i uspješno prosvjedi", navodi politički analitičar Žarko Puhovski.
"U Bugarskoj je došlo do nekog elementa koji ih je nagnao na izlaske na ulicu, bila je to cijena struje a koja je bila rezultat prodaje njihove elektre stranom kapitalu pa je vlada optužena za izdaju nacionalnog i socijalnog vrijednosnog sklopa. Ti prosvjedi zbog kojih je pala vlada je nešto što veseli promatrače, novinare ili aktiviste, ali po mom sudu, ja tu ne vidim ništa što bi se na ulici moglo riješiti. To je falsifikat, mnogo više se događa zbog galamljenja što nipošto ne liči na demokraciju. Stvari treba postaviti tako da se nešto mora napraviti na izborima ili da se prihvati nešto što se zove raspravnom demokracijom. Ali ja ne mislim da ulica može rješavati bilo što. Osim na gore. I to se pokazalo, i u Grčkoj, i u Španjolskoj, i u Sloveniji i u SAD-u...", dodaje.
Kako bi Hrvati mogli učiniti nešto za sebe?
"Što sad imamo u Hrvatskoj? Imamo šačicu ljudi koji se nazivaju Occupy Croatia, što prevedeno znači JNA, (okupiraj Hrvatsku kao u devedesetima), ti ljudi ne misle ozbiljno, već prepisuju obrasce iz inozemstva. Po mojem sudu, Hrvati bi se zauzeli za sebe kada bi organizirali ozbiljni štrajk ili prosvjed ali s jasnim ciljem. Ne s ciljem da se sruši Vlada, već s ciljem i s idejama što da Vlada napravi da građanima bude bolje. Mi još nismo imali niti jedan jedini ozbiljni štrajk osim kad bi štrajkali radnici tvrtke u stečaju ili državnih firmi čiji su zaposlenici sigurni. Da vidimo možemo li napraviti nešto što se zove ozbiljni štrajk, da se blokira zajednica, da se blokira društvo i da se ima potpuno jasan cilj? Npr. idealno vrijeme bi bilo uoči preraspodjele u budžetu, znači rebalansa, ali ne tako da se viče `Dolje Vlada`, već da se daju ideje gdje smanjiti, a gdje povećati, dakle jasan cilj...", kaže Puhovski.
"Ovakvi prosvjedi po mom sudu jačaju vladu, a ako je slučajno i slabi dovodi do toga da će na vlast doći tko? Oni koji su bili prije, oni koje nismo htjeli i opet idemo sve ispočetka...", dodaje.
"U Hrvatskoj se skupljaju potpisi za nešto što se zove Referendumski ustanak, što je to? Ljudi ne znaju tko im glavu nosi! U Sloveniji su npr. maknuli gradonačelnika Maribora, pa onda hoće maknuti i sve druge političare, ali kad god nekoga maknete na njegovo će mjesto doći drugi. U ovakvom tipu društva u kakvom živimo i mi i oni, drugo jednostavno nije moguće. Nikakav upravljački sloj se ne može izbjeći pitanje je samo kako postići kontrolu. Kako reagirati na to da premijer jučer mrtav-hladan kaže `Naravno da smanjujemo plaće, nismo mislili ali takvi su ekonomski pokazatelji...` To je rekao kao da je on nekakav analitičar koji sve promatra sa strane a on je zapravo suodgovoran!", naveo je Puhovski.

21-02-2013, 01:55 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:Штефан Филе бара власта и опозицијата итно да најдат решение за политичката криза, бидејќи евроатлантската иднина на Македонија е загрозена. Еврокомесарот за проширување ова го пишува во писмата пратени до Груевски и до Црвенковски. Филе во дописите до премиерот и до лидерот на СДСМ, кои ги потврди неговиот кабинет, изразил длабока загриженост поради, како што го нарекол, недостатокот на напредок за окончување на ќор-сокакот во кој се наоѓа земјата.

,,Тој потенцира дека решение мора да се најде во Скопје. Ги повика двајцата лидери, врз основа на политички дијалог и компромис, да ги продолжат напорите за изнаоѓање решение за постоечката криза. Ги повика брзо да постигнат компромис кој ќе ја врати земјата на нејзиниот евроатлантски пат кој во моментот е загрозен. Како надополнување, кое не е во писмата, но за кое комесарот смета дека е важно да се потенцира следново – исклучително е важно дека ние, ЕК, ЕУ стоиме на страната на Македонците, народот во оваа земја и за тоа не смее да има дилема. Подготвени сме да се вклучиме во изноѓање политичко решение заедно со одговорните кое ќе биде добро за земјата под услов да наидеме на нивна подготвеност. За жал, тоа сега не е случајот и не гледаме волја од нивна страна,, - изјави портпаролот на ЕК Петер Стано.
21.02.2013 17:19:51

21-02-2013, 06:31 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:Фактот дека Македонија се препелка во класичната шема за "нашите" и за "нивните" е сигурен знак дека ние дебело заостануваме односно тоа е индикатор дека ние се уште го немаме пречекорено прагот на политичката предисторија. Но, работите, сепак, зреат.

Ние сме влезени во фаза во која не е можна смена на власта на демократски избори меѓу другото и затоа што демократските избори не се можни. Во таа смисла барањата на опозицијата не се бесмислени туку се идиотски. Прво затоа што само идиотот може да бара самиот да му ја остри балтијата на џелатот, а второ, затоа што жртвата не може да сфати дека конфигурацијата и субјектите, значи системот и таа самата во тој систем, се основниот извор на проблемите, а не прашањето за сменливоста на власта.

Македонија, мислам на луѓето во Македонија и на државата Македонија, немаат никаков интерес вмро да отиде во опозиција туку да се отворат процеси кои ќе ја демистифицираат таа злосторничка организација како историски, идеен и културен феномен на македонската самоидентификација и ќе ја елиминираат со административни, политички и културни програми како фактор на актуелната политичка понуда.

Како што нема никаков интерес да ги враќа на власт старите пувала од Социјалдемократскиот сојуз туку има интерес да расчисти со тој клучен субјект и феномен на транзициската катастрофа.

Распадот на опозицијата, несомнено, претставува политичка победа за вмро, но тоа е победа после која пред партијата се отвора широкото пространство на политичките порази. Не само затоа што нема повеќе да има кого да победува туку затоа што ќе се соочи со лимитите на своите политички капацитети и на државните ресурси. Второ, или прво, идеолошкиот и доктринарен зенит партијата на чипираните идиоти го достигна на изборите пред две години и оттогаш наваму е во пад во текот на кој некогашната страст, љубов и љубопитност, надеж и посветеност се претвораат во карикатурни манипулации со луѓето, со идејата, со материјата, со се. Кога идеолошкото празнење ќе се допре со политичкото и финансиско декапацитирање, вмровското петле ќе остане без своите шарени пердуви и александриски чалами на главата односно без сите атрибути да може да ќари некоја кокошка и да ја продолжи сопствената репродукција.

Социјалдемократскиот сојуз, од друга страна, има три битни одредници: прво, тоа е партија која стратегиски погрешно ги трасираше правците на развојот на македонската транзиција, не толку поради идеолошки или други дктринарни застранувања, туку од чисто лукративни причини, второ, таа партија со своите политики се јави како инкубатор на крокодилот што денеска јаде се живо и диво под фирмата вмро, и трето, тоа е структура која и денеска, дваесетина години потоа, нема никаква свест за својата одговорност за историската катастрофа. Кадровската и лидерската консидерација и внатрешната демократска декапацитација на таа дружина се дебело вградени во актуената катастрофа.

Вемерерто му ја покажува на Македонецот идиотската карикатура на таканаречениот питом национализам со кој може да наебе и практично наебува во модерниот свет, а есдеесето е говно кое нон-стоп вика дека нема врска со бумбарот што кружи наоколу.


Вемерето е разочарување, а есдеесето е носталгија. Немоќ и крај.

Проблемот со наталожените афлатоксини во културната матрица на Македонецот не може да се реши само така што нашиот човек ќе престане да пие млеко од фармите на Груевски и на Црвенковски, туку така што ќе почне да се менува. Вистинскиот предизвик пред Македонецот не е ослободувањето од политичката криза туку ослободувањето од себе.


БРАНКО ТРИЧКОВСКИ
http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=...F7923DC80A
26-02-2013, 02:57 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Тричковски комуњарско пувало. Смрди на комуњарско писание- татне.
Финтата му е да пљука и по “едните“ и по “другите“ како би спечалил звање “објективен неутралец“. Иако на пример го нарекува ВМРО злосторничка организација (значи сите членови без исклучок) а во СДСМ имало пувала (значи не се сите, организацијата им е светла само понекој таму е пувало).
Вакви наднационални трик- шкрабаници можеа да поминат кога се распаѓаше СФРЈ па Југословените се чукаа в гради кој е поголем над- националец.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
26-02-2013, 07:43 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(26-02-2013, 07:43 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Тричковски комуњарско пувало. Смрди на комуњарско писание- татне.
Финтата му е да пљука и по “едните“ и по “другите“ како би спечалил звање “објективен неутралец“. Иако на пример го нарекува ВМРО злосторничка организација (значи сите членови без исклучок) а во СДСМ имало пувала (значи не се сите, организацијата им е светла само понекој таму е пувало).
Вакви наднационални трик- шкрабаници можеа да поминат кога се распаѓаше СФРЈ па Југословените се чукаа в гради кој е поголем над- националец.

Probaj da debatiras i polemiziras so negovite stavovi,mozes da se soglasuvas ili ne,tvoe pravo.
Plukanjeto i lepenjeto etiketi ne te pravi nisto porazlicen od nego i negoviot status na "komunjarsko puvalo".
26-02-2013, 08:00 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Ах брецнав живац Ларсоне, стара љубов не се заборава лесно?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
26-02-2013, 08:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-02-2013, 07:43 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Тричковски комуњарско пувало. Смрди на комуњарско писание- татне.
Финтата му е да пљука и по “едните“ и по “другите“ како би спечалил звање “објективен неутралец“. Иако на пример го нарекува ВМРО злосторничка организација (значи сите членови без исклучок) а во СДСМ имало пувала (значи не се сите, организацијата им е светла само понекој таму е пувало).
Вакви наднационални трик- шкрабаници можеа да поминат кога се распаѓаше СФРЈ па Југословените се чукаа в гради кој е поголем над- националец.

Bravo

26-02-2013, 08:08 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(26-02-2013, 08:04 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Ах брецнав живац Ларсоне, стара љубов не се заборава лесно?

Daleku si Konjaniku od "zivac" treba pojako da "klocas" za da me pogodis...

Pak spinuvas ,dobra vi e skolata DPMNE-ovska,moram da go pofalam centarot za komunikacija,dobri predavanja vi drzi.


PS:Procitaj go boldiranoto od tekstot....
(This post was last modified: 26-02-2013, 08:13 PM by Larsson.)
26-02-2013, 08:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Полицијата насила ги турка младите социјалдемократи, но и нивните симпатизери, кои утрово протестираа пред влезот на Министерството за труд и социјална политика.
(This post was last modified: 27-02-2013, 02:05 PM by ЈорданПетровски.)
27-02-2013, 02:04 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Bravo za EL Comandante Jani,ne mu gine partizanska spomenica.... ;)
27-02-2013, 02:15 PM
Reply