Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(12-01-2013, 11:09 AM)Тодор Wrote: Пулиш сега Йордане, няколкo мина тука на котле, включително и яс, те насочивме дека се що правиш е од лична омраза. Ете сега и на ФБ ти го посочуват истотото. Твойта омраза те ослепява и од тая ти нема да постигнеш во твойто намерение. В грешна посока я посочуваш твойта сила. Преиспитай се? Ти тоа най добро можеш да го направиш.
За да можам да ти дам соодветен одговор би те замолил Тодоре да ми посочиш во што глеедаш дека оваа што го работам го работам од лична омраза.
13-01-2013, 12:34 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

Quote:За да можам да ти дам соодветен одговор би те замолил Тодоре да ми посочиш во што глеедаш дека оваа што го работам го работам од лична омраза.

Защото ти пред да заминеш за Канада не се бавеше нито со демокртска политика па нито со некава революция за демокрация. Ти чисто, како що яс я разбервам работава, си се бавел со еснаф. Твойте еснафски действия, по причини познати само на тебе, беа прекратени од души вмешани в политиката. Защото на стари години ти отново треба да изграждаш, е достатъчна причина да мразиш поедини политически души, како Цървенковски, Георгиевски, Милчин, Фърчковски итн, и денес залагайки се, божем, за демокрация, осветолюбиво го бараш смъкнуваньето на нивните глави.

Настоявам, по се изглежда без успех, да ти укажам дека преобразяването од едноумно до некакво демокрацко общество е дълг процес. Всъшност, освен на денот на избор, демокрация не постои. Во нито една държава, та била тая тоталитарна или демократска, Службите за Државна Бесбедност и порядък нема да го рискува обществения порядък за да задоволява поедини души, дружесттва или малцинства. Тоа го нема нито во САД. Ако не ти е ясно разпитай се за Lindon Larouche, единствения американски политически затвореник.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
13-01-2013, 06:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-01-2013, 06:21 AM)Тодор Wrote:
Quote:За да можам да ти дам соодветен одговор би те замолил Тодоре да ми посочиш во што глеедаш дека оваа што го работам го работам од лична омраза.

Защото ти пред да заминеш за Канада не се бавеше нито со демокртска политика па нито со некава революция за демокрация. Ти чисто, како що яс я разбервам работава, си се бавел со еснаф. Твойте еснафски действия, по причини познати само на тебе, беа прекратени од души вмешани в политиката. Защото на стари години ти отново треба да изграждаш, е достатъчна причина да мразиш поедини политически души, како Цървенковски, Георгиевски, Милчин, Фърчковски итн, и денес залагайки се, божем, за демокрация, осветолюбиво го бараш смъкнуваньето на нивните глави.
Е Тодоре, Тодоре, носиш суд за мене а гледам од напишаното дека незнаеш ништо за мене и моето учество во политичките збиднувања со распадот на Југославија и заживување на повеке партизмот во Македонија. Не сакам да пишувам многу за мене бидејки тоа што сум го правел не сум го правел за да се фалам или собирам политички поени за да дојдам до некоја функција и така го наплатам вложеното.
Ке ти наведам само малку, ги помагав финансиски трите антикомунистички партии. Три бидејки не се појавиа во исто време . А мојата финсиска подршка не ја правев тајно. По моја иницијатива а и финсиран од мене е ПРВИОТ весник на ВМРО ДПМНЕ "ГЛАС" ако су слушнал за него.

УДБа Тодоре не гони криминалци, УДБа Тодоре била и сеуште е чувар на комунистичката тоталитарна ИДЕОЛОГИЈА.


13-01-2013, 12:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-01-2013, 06:21 AM)Тодор Wrote: Настоявам, по се изглежда без успех, да ти укажам дека преобразяването од едноумно до некакво демокрацко общество е дълг процес. Всъшност, освен на денот на избор, демокрация не постои. Во нито една държава, та била тая тоталитарна или демократска, Службите за Државна Бесбедност и порядък нема да го рискува обществения порядък за да задоволява поедини души, дружесттва или малцинства. Тоа го нема нито во САД. Ако не ти е ясно разпитай се за Lindon Larouche, единствения американски политически затвореник.Да, Тодоре преминот од тоталитарно во демократско општество е долг и макотрпен процес и јас тоа го знам. Но знам и уште нешто, по се што ти не го знаеш, промената не доаѓа сама од себе, за да се случи промена треба работа, многу работа, потебно е на луѓето да им се предочи како се живее во демократски држави, што е тоа што во Македонија го попречува демократизирањето па тие само да донесат суд дали е така или не.
Демократијата не е само денот на гласањето, тоа само демократски чин. Демократија Тодоре е функционирање на институциите на системот во заштита на Уставот, ИНДИВИДУЛАНИТЕ човекови права и слободи .....
13-01-2013, 01:00 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Souto prodolzuva,nema predvremeni izbori za sega,protestite prodolzuvaat...
13-01-2013, 03:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-01-2013, 03:51 PM)Larsson Wrote: Souto prodolzuva,nema predvremeni izbori za sega,protestite prodolzuvaat...Протестите ке продолжат бидејки се одлично средство за дефокусирање на јавноста во Македонија од преговорите за името, случувањата на и околу Косово по усвојувањето не Резолуцијата за Косово од страна на Парламентот на Србија и случувањата во Прешево.

13-01-2013, 04:19 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(13-01-2013, 04:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-01-2013, 03:51 PM)Larsson Wrote: Souto prodolzuva,nema predvremeni izbori za sega,protestite prodolzuvaat...Протестите ке продолжат бидејки се одлично средство за дефокусирање на јавноста во Македонија од преговорите за името, случувањата на и околу Косово по усвојувањето не Резолуцијата за Косово од страна на Парламентот на Србија и случувањата во Прешево.-Opozicijata ne pregovara za imeto,prasanje e dali i vlasta iskreno pregovara za imeto,dali ima politicka volja da se resi i zatvori toa prasanje,i do koga prasanjeto za imeto ce bide dnevna politika od dvete strani.

-Usvojuvanjeto na Rezolucijata za Kosovo osven za domasna upotreba e i silna poraka do medjunarodniot faktor,nema politicka sila koja vo momentot e spremna na ostapki i priznavanje na Kosovo bez razlika kolku e golem "morkovot"...slucuvanjata vo Presevo e klasicen primer na zamrznat konflikt koj po potreba treba da se otvori,sega mislam deka e prerano za toa i nesomneno deka dvete raboti se povrzani...

-Moe mislenje e deka defokusiranjeto e povece od ekonomskite raboti i problemi vo Makedonija otkolku od nekoi pogolemi regionalni problemi,ponekogas sustinata e vo malite i ednostavni raboti.
13-01-2013, 04:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-01-2013, 04:38 PM)Larsson Wrote:
(13-01-2013, 04:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-01-2013, 03:51 PM)Larsson Wrote: Souto prodolzuva,nema predvremeni izbori za sega,protestite prodolzuvaat...Протестите ке продолжат бидејки се одлично средство за дефокусирање на јавноста во Македонија од преговорите за името, случувањата на и околу Косово по усвојувањето не Резолуцијата за Косово од страна на Парламентот на Србија и случувањата во Прешево.-Opozicijata ne pregovara za imeto,prasanje e dali i vlasta iskreno pregovara za imeto,dali ima politicka volja da se resi i zatvori toa prasanje,i do koga prasanjeto za imeto ce bide dnevna politika od dvete strani.

Не преговара директно ама со протестите го одвлекува вниманието на граѓаните од преговорите. Преслушај ја вчерашната изјава на Срѓан Керим, човек кој е преблизок до фамилијата13-01-2013, 04:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-01-2013, 04:38 PM)Larsson Wrote: -Usvojuvanjeto na Rezolucijata za Kosovo osven za domasna upotreba e i silna poraka do medjunarodniot faktor,nema politicka sila koja vo momentot e spremna na ostapki i priznavanje na Kosovo bez razlika kolku e golem "morkovot"...slucuvanjata vo Presevo e klasicen primer na zamrznat konflikt koj po potreba treba da se otvori,sega mislam deka e prerano za toa i nesomneno deka dvete raboti se povrzani...Во таа силна порака до меѓународниот фактор е понетата. Значи решението меѓународната заедница ке го бара со некаков компромис со Северниот дел на Косово. Дали тој компромис ке биде поделба на Косово или автономија на тој дел од косово во склоп на Косовската држава е многу битно прашање за Македонија. Автономијата би предизвикала помали опасности по Македонија од порделбата на Косово.
Протестите оневозможуваат концентрација и на овој проблем. Никој не ја прашува владата каде и колку лобира за заштита на македонските интереси од можната поделба на Косово.(13-01-2013, 04:38 PM)Larsson Wrote: -Moe mislenje e deka defokusiranjeto e povece od ekonomskite raboti i problemi vo Makedonija otkolku od nekoi pogolemi regionalni problemi,ponekogas sustinata e vo malite i ednostavni raboti.Економскиве проблеми, барем како јас гледам, во овој момент ја немаат таа тежина за да има потреба од дефокусирање. Владата со кредити сеуште прави привид за економска успешност, дели плати, пензии, субвенции ....
13-01-2013, 05:10 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(13-01-2013, 05:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Во таа силна порака до меѓународниот фактор е понетата. Значи решението меѓународната заедница ке го бара со некаков компромис со Северниот дел на Косово. Дали тој компромис ке биде поделба на Косово или автономија на тој дел од косово во склоп на Косовската држава е многу битно прашање за Македонија. Автономијата би предизвикала помали опасности по Македонија од порделбата на Косово.
Протестите оневозможуваат концентрација и на овој проблем. Никој не ја прашува владата каде и колку лобира за заштита на македонските интереси од можната поделба на Косово.Tezata ti e kontradiktorna nemoze da ima avtonomija na severniot del bez podelba na Kosovo,davanjeto na avtonomija defakto e podelba,no ostanuva vo granicite na Kosovo, sega do koga toa e drugo prasanje.

Ako mislis na nasilna podelba toa e mnogu pogolem regionalen kontest i toa vo ovoj moment ne e mozno,premnogu strani ce ima vkluceno i ce bide pretesko za kordiniranje i menadziranje na toj konflikt ,a i mislam deka nema resursi za toa(osven ako nekoj ne organizira medjunarodna konferencija,pred bilo sto da pocne,no negledam nikakvi najavi za toa).

Ako prodolzi situacijata so ovoj ritam pogolema e verojatnosta da pobrzo dojde administrativna podelba na Makedonija otkolku na Kosovo i kolku ovaa vlada toa ne go posakuva i lobira protiv toa...

Go islusav intervjuto na Kerim i mozam samo da zaklucam deka ima tajni pregovori i toa e OK ne gledam problem vo toa...pointeresno mi bese sto toj uste ednas potvrdi deka ne se vodat pregovori za identitet i za toa nikogas ne ni stanalo zbor...ostanuva da vidime dali i megafonite na vlasta ce pocnat da go verglaat toj stav,togas navistina nesto se slucuva,do togas nikakvo konkretno pomestuvanje ne gledam.
13-01-2013, 05:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote:
(13-01-2013, 05:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Во таа силна порака до меѓународниот фактор е понетата. Значи решението меѓународната заедница ке го бара со некаков компромис со Северниот дел на Косово. Дали тој компромис ке биде поделба на Косово или автономија на тој дел од косово во склоп на Косовската држава е многу битно прашање за Македонија. Автономијата би предизвикала помали опасности по Македонија од порделбата на Косово.
Протестите оневозможуваат концентрација и на овој проблем. Никој не ја прашува владата каде и колку лобира за заштита на македонските интереси од можната поделба на Косово.Tezata ti e kontradiktorna nemoze da ima avtonomija na severniot del bez podelba na Kosovo,davanjeto na avtonomija defakto e podelba,no ostanuva vo granicite na Kosovo, sega do koga toa e drugo prasanje.Воопшто нема контрадикторност автономија ама во состав на државата Косово. А ако останат Србите и како автономија во границите на државата Косово многу бргу ке се иселат само овој пат "добровилно" продавјаки ги имотите. Државата Косово ке ги секне парите од буџетот за тој дел од државата.
(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote: Ako mislis na nasilna podelba toa e mnogu pogolem regionalen kontest i toa vo ovoj moment ne e mozno,premnogu strani ce ima vkluceno i ce bide pretesko za kordiniranje i menadziranje na toj konflikt ,a i mislam deka nema resursi za toa(osven ako nekoj ne organizira medjunarodna konferencija,pred bilo sto da pocne,no negledam nikakvi najavi za toa).


Србија одамна бара конференција за решавање на проблемот во регионот. Досега САД се спротивставуваше на таа конференција бидејки е за неменување на границите. До кога сад ке успева во тао незнам.(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote: Ako prodolzi situacijata so ovoj ritam pogolema e verojatnosta da pobrzo dojde administrativna podelba na Makedonija otkolku na Kosovo i kolku ovaa vlada toa ne go posakuva i lobira protiv toa...


Без војна мислам дека не е можна поделба на Македонија.(13-01-2013, 05:44 PM)Larsson Wrote: Go islusav intervjuto na Kerim i mozam samo da zaklucam deka ima tajni pregovori i toa e OK ne gledam problem vo toa...pointeresno mi bese sto toj uste ednas potvrdi deka ne se vodat pregovori za identitet i za toa nikogas ne ni stanalo zbor...ostanuva da vidime dali i megafonite na vlasta ce pocnat da go verglaat toj stav,togas navistina nesto se slucuva,do togas nikakvo konkretno pomestuvanje ne gledam.По толкувањето на бившите министри за надворешни работи Денко Малевски и Стево Црвенковски а кои толкувања се дадени 1992/1994 година, секоја промена на името е промена и на идентитетот.

13-01-2013, 07:01 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(13-01-2013, 07:01 PM)ЈорданПетровски Wrote: Воопшто нема контрадикторност автономија ама во состав на државата Косово. А ако останат Србите и како автономија во границите на државата Косово многу бргу ке се иселат само овој пат "добровилно" продавјаки ги имотите. Државата Косово ке ги секне парите од буџетот за тој дел од државата.

Србија одамна бара конференција за решавање на проблемот во регионот. Досега САД се спротивставуваше на таа конференција бидејки е за неменување на границите. До кога сад ке успева во тао незнам.

Без војна мислам дека не е можна поделба на Македонија.

По толкувањето на бившите министри за надворешни работи Денко Малевски и Стево Црвенковски а кои толкувања се дадени 1992/1994 година, секоја промена на името е промена и на идентитетот.


-Nemoze da ima avtonomija bez razgranicuvanje i oznacuvanje na koj del se dava avtonomija,so samoto razgranicuvanje imas i podelba(nenasilna).

Srbija i sega gi placa site koi ziveaat na severot od Kosovo(plati ,pomos itd),tesko odi prodavanjeto na imotite bidejci ili se zemaat prisilino kade nema koncentracija na Srbi ili pak kade ziveat Srbite ,Kosovarite ne kupuvaat bidejci tamu nema "sozivot".Iseluvanjeto i sega e golemo i Kosovarite odat na faktor vreme ,da dojde do prirodno izumiranje na tie so ziveat tamu,zatoa i ne branuvaat sega mnogu za toa,razbirlivo povece im se brza na Srbite.

-SAD bi ce slozile za menuvanje na granicite no samo vo ramkite na poranesna SFRJ,no ne i vo posirok balkanski region, zatoa mozebi i se zagovara idejata za Jugosfera,koja ponatamu bi dovela do mirno razgranicuvanje...

-Vojna vo Makedonija moze da se predizvika za tri dena samo dokolku nekoj saka...

-Tolkuvanjata se menuvaat,Denko ima sramezlivi izjavi vo toj kontest deka toa mozebi i ne e bas taka,deka so promenata se menuva i imeto i deka e vazno dali e pridavka dodavka itn...
13-01-2013, 07:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(11-01-2013, 05:51 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Jordan Petrovski

Ако сум соработувал со странска служба, СДБ сигурно ке обезбедела докази, бидејки четири години, за толку имам докази, сум бил непрекинато следен, на секое мое излегување од Куманово со мене бил соработник на СДБ. Куќата и работните простории ми биле озвучени. Сите телефони, ПЕТ на број ми биле прислушкувани.

пс. велиш: "поради што ќе настрадаше еден службеник на нашите тајни служби?"

Да кажеш кој е тој службеник што ке настрадал.
A few seconds ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Бобане, несакав да те деконцетрирам од подготовките за маршот и затоа не ја продолжив дискусијата иако ти изнесе ПРЕСЕРИОЗНО обвинување на моја сметка. Сега маршот помина па би те змолил да ми одговориш на прашањава.
.
Но да те потсетма на обвинувањето:

Велиш: "А, ти не соработуваше со странски тајни служби поради што ќе настрадаше еден службеник на нашите тајни служби?"

Да кажеш кој е тој службеник што ке настрадал и као сум го загрозил? Како ти знаеш за тоа а незнала СДБ која како причина за моја дерегистрација навела дека ИНДИЦИИТЕ заради кои е отворено досието не се потврдени?
Ако ти си ги имал тие информации зошто не си ги пренел на СДБ?
Дали работиш во било каква форма за СДБ?
21 hours ago · Like


Quote:Boban Karapejovski

Не, не те обвинив, драг Јордане. Само те прашав дали се точни созанијата, споделени од поранешен припадник на нашите тајни служби, дека твојата соработка со една тајна служба на соседна држава предизвикала загрозување на друг припадник на СДБ!?
4 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Кој е тој поранешен припадник на нашите тајни служби и каде ги споделил тие сознанија.
Службените обврски му налагале да ги сподели тие сознаија во службата, со препоставениот и да покренат кривична пријава против мене и така да ја докаже вилидноста на сознанијата а јас ако сознаниата по оценка на судот биле валидни да добијам заслужена затворска казна.
4 hours ago · Like(This post was last modified: 13-01-2013, 10:45 PM by ЈорданПетровски.)
13-01-2013, 10:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Госпоѓава пратеничка со меко "Л" во изговорот, лаже па суши. Снимки од тоа како министерот за финасии давал насоки како да реагира полицијата нема, пратеникот на кого се повикува вели дека ги снимил тие сцени ама ги нема Icon_razz Icon_razz. Еве го и тоа видео:
16-01-2013, 11:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 3623-01-2013, 12:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 3626-01-2013, 02:21 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Na ovaa snimka go imas "slavnoto" pokazuvanje na Stavre...
na 6:59 od snimkata.Da_ne_si_lud
(This post was last modified: 26-01-2013, 02:58 PM by Larsson.)
26-01-2013, 02:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-01-2013, 02:58 PM)Larsson Wrote: Na ovaa snimka go imas "slavnoto" pokazuvanje na Stavre...
na 6:59 od snimkata.Da_ne_si_ludДА !!
26-01-2013, 03:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 3626-01-2013, 07:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

27-01-2013, 12:25 AM
Reply