Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-12-2012, 12:11 PM)Пѫт Wrote:
Quote:Новата ХИМНА на „Отпор“!


Мила знај - Bella Ciao

Во мрачно утро, во зора рана,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
те најдов тебе, се гледам себе,
на планина изрована.

Во партизани мила ќе одам,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
во партизани мила ќе одам,
за слобода ќе се борам.

И ќе ти умрам со партизани,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
и ќе ти умрам со партизани,
низ ровови закопани.

Со твојте солзи покри ме мене,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
со твојте солзи покри ме мене,
за убав цвет да изникне.

И цвет ќе никне, вода ќе бликне,
o bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao
и цвет ќе никне, вода ќе бликне,
за сите желни за слобода.

И цвет ќе никне, вода ќе бликне,
за сите желни за слобода.
(che è morto per la libertà).


Bag

Многу убава песна. И музички и текстуално. Тогаш, кога се создала, уште имало луѓе кои со страст и верба верувале во идологиите и праведност во светот. Секогаш кога ја слушам ми лазат морници по телото. Времето ке покаже дали , во Македонија, денес ја пеат луѓе кои ја сакаат Македонија, или им служи како параван пред наивни луѓе , како уште едно скалило да се доберат до гола власт. Ова го велам, оти не ми е јасно кои се добрите дечки а кои се лошите, денес в Македонија. Или сите се лоши. Јас не знам, а никој не знае јасно да ми каже. Се во увиена форма. Гледам дека и на Фетак, тоа не му е јасно. И нему никој не му објаснува. А, другите се прават дека се им е јасно. ,Razmisluva

30-12-2012, 06:41 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(30-12-2012, 11:34 AM)Пѫт Wrote: А знаеш што ми е интересно за Бугарите, многу ми се интересни тие Бугарите Icon_razz , нели во тој филмот М'кедонија Грчев кажа дека Скопје 2014 е само кулис зад кој се подготвува брза промена на идентитетот на народот. И Бугарите во транс, аааааааSe_klanjam Чухте ли, чухте ли какво каза. Ми тој си е б'лгарин бе, виж му фамилијата......А оваааа, за промена во што, тоа не им кажа Грчев Gen026

Христо, а гледам на Воденица, форумското гласило на СДСМ, многу убаво се однесуваат со Бугарите. А па и кога ќе победат, па кога ќе му дадат на Љубчо да ја востанови вистината, леле леле, убаини...

Всъщност, грешиш като поставяш мисленето на българите под общ знаменател в този контекст, но това си е твое право. Както и твое право е, да иронизираш българите като лапни-шарани на една действаща, некоректна и остаряла МК политика, за която ти сигурно си абсолютно наясно и винаги обективен. Предполагам и повечето, ако не и всички македонци. Затова се радвам, че перфектно разбираш това, което Грчев на нас не ни е казал, защото той говореше за МК, а не за БГ.
30-12-2012, 06:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-12-2012, 12:55 PM)fetak Wrote: Ve molam postoi li forum vo Makedonija kade e mozno da se najde napisano koj kade pripaga ideoloski ,ili koj od kogo e finansiran.
Pr.Kade pripaga SPM vo Makedonija i kade se vo biznis e povrzan Zingo i Sleks , so struktutra vo Srbija SPS ,Milosevic?
Za SDSM? Za Branko , za Ljubce,za Andov,za Gosev ,za Kljusev , za Mijalkov , za Blaze????
Taka i za VMRO-DPMNE od 2006 navamu?
Moze za biznismeni, bankari, za akademici, za eksperti i za sto ne?
Фетак постави едно од најважните прашања, прашање чии одговор објаснува се.
Финасирањето на "партиите" беше и е од шверц. Шверцот е под контрола на службата.
30-12-2012, 10:54 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Сега прочитав нешто интересно кај Јоци (Дневник) на фејсбук.


Quote:Собраниското обезбедување го исфрли пратеникот СимевСобраниското обезбедување вчера од говорницата буквално го исфрли пратеникот на ВМРО-Македонска, Вангел Симев, кој излезе да реплицира без одобрение од спикерот Стојан Андов. Претходно Андов, откако неколку пати го предупреди да се однесува со повеќе достоинство спрема парламентот и пратениците, му го одзема зборот на Симев кој говореше "за Рамковниот документ и големото предавство на македонскиот народ", тврдејќи дека Македонија е бинационална држава. "Не смеете да го кршите Уставот, таму никаде не пишува дека сме бинацинална држава. Уставот мора да се почитува, ако тоа ние не го правиме, не можеме да очекуваме другите да го почитуваат", му рече спикерот на Симев и го повика обезбедувањето. Сепак, Симев се врати во салата и излезе повторно на говорницата за да му соопшти на Андов: "Јас сам ќе ја напуштам салата, нема потреба да ме бркате. Вие сте најголемиот предавник во македонската историја и покажавте најголема алчност". На тоа спикерот кусо му одговори:" Воопшто не ми е важно вашето мислење". (О.В.)

Христо, ти си повозрасен, треба добро да се сеќаваш што се случувало тогаш. Се работи за ист Стојан Андов што сега се бунтува и осудува вакви работи? Icon_razz

П.С. Околу ставот за Bella Ciao, комунистите и втората светска војна ќе дискутираме во 2013, да не рушиме претпразнична атмосфера. Icon_razz


30-12-2012, 11:57 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(30-12-2012, 10:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-12-2012, 12:55 PM)fetak Wrote: Ve molam postoi li forum vo Makedonija kade e mozno da se najde napisano koj kade pripaga ideoloski ,ili koj od kogo e finansiran.
Pr.Kade pripaga SPM vo Makedonija i kade se vo biznis e povrzan Zingo i Sleks , so struktutra vo Srbija SPS ,Milosevic?
Za SDSM? Za Branko , za Ljubce,za Andov,za Gosev ,za Kljusev , za Mijalkov , za Blaze????
Taka i za VMRO-DPMNE od 2006 navamu?
Moze za biznismeni, bankari, za akademici, za eksperti i za sto ne?
Фетак постави едно од најважните прашања, прашање чии одговор објаснува се.
Финасирањето на "партиите" беше и е од шверц. Шверцот е под контрола на службата.

Imate li predstava kolku miliardi se bile nadvor do 90?
Dali tie se sluzbite za koi zboruvame i tragame i se ova go matat?
Parite nikogas ne spijat.

Pocnuvam da svakam i da razbiram zosto togas im trebal Branko ili Ljubco?
Znam i denes zosto im treba Nikola?
31-12-2012, 12:17 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

(30-12-2012, 10:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-12-2012, 12:55 PM)fetak Wrote:

Фетак постави едно од најважните прашања, прашање чии одговор објаснува се.
Финасирањето на "партиите" беше и е од шверц. Шверцот е под контрола на службата.

Йордане од дека ти ги знаеш сиве вие работи? Исто как да си работел со или за службите? Cheeky1Cheeky2
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
31-12-2012, 08:31 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(30-12-2012, 10:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-12-2012, 12:55 PM)fetak Wrote: Ve molam postoi li forum vo Makedonija kade e mozno da se najde napisano koj kade pripaga ideoloski ,ili koj od kogo e finansiran.
Pr.Kade pripaga SPM vo Makedonija i kade se vo biznis e povrzan Zingo i Sleks , so struktutra vo Srbija SPS ,Milosevic?
Za SDSM? Za Branko , za Ljubce,za Andov,za Gosev ,za Kljusev , za Mijalkov , za Blaze????
Taka i za VMRO-DPMNE od 2006 navamu?
Moze za biznismeni, bankari, za akademici, za eksperti i za sto ne?
Фетак постави едно од најважните прашања, прашање чии одговор објаснува се.
Финасирањето на "партиите" беше и е од шверц. Шверцот е под контрола на службата.

Кој е тој шверц денеска? Разбирам во 90те кога Србија беше под ембарго, тогаш и шоферите на автобуси кој возеа за Србија шверцуваа од гаќи преку компири до некоја канта бензин. Сите бевме сведоци на тоа. И сите заработуваа. Во секоја војна ма каде и да се води има воени профитери. За тоа воопшто нетреба никаква тајна служба. Секоја држава која е под ембарго има голем шверц во неа и околните се богатат. Пак не треба служба за тоа. Јавно е познато дека Македонија во помала мера а нејзините поединци во поголема мера многу добро профитираа од ембаргото према Србија.

Но кој е тоа шверц денеска? Кој се тие огромни пари ДЕНЕСКА кој се заработуваат од шверц те службата да е доминанта? И тој концепт со службата, која е крајната цел? Југославија? Поминаа повеќе од 20 години, нема ни Ј од Југославија ниту пак има некој најави и желби кај било кого таа да се створи. Која е таа служба што работи на толку долги стази, децении да возобнови една идеа која се повеќе и повеќе е мртва а никаков резултат да се види? Кога ќе видиме едно остварување од тој планот на службата? После 3, 4 5 децении? Македонија и целиот останат Балкан одсекогаш биле екстремно корумпирани и нема никаква разлика во окружението ни нешто многу ниту пак во животите ни во МК и околината и од пред 30 години. Тоа си е тоа, корупција и многу споро еволуираме. Сите околу сме екстремно слични меѓу себе си, те да се тврди дека вакви сме заради службата е нереално.
31-12-2012, 02:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 3631-12-2012, 02:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-12-2012, 08:31 AM)Тодор Wrote:
(30-12-2012, 10:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-12-2012, 12:55 PM)fetak Wrote:

Фетак постави едно од најважните прашања, прашање чии одговор објаснува се.
Финасирањето на "партиите" беше и е од шверц. Шверцот е под контрола на службата.

Йордане од дека ти ги знаеш сиве вие работи? Исто как да си работел со или за службите? Cheeky1Cheeky2Тодоре, ако читаш што пишувам за шверцот ке видиш дека секогаш се повикувам на нечии изјави, изјави на луѓе кои УЧЕСТВУВАЛЕ во шверцот изјави дадени во весници, нивни мемоари.
31-12-2012, 02:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 3631-12-2012, 04:35 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(30-12-2012, 08:27 AM)hristo Wrote: BravoBravoBravo Браво за ова:„ Клучот е само во промена сваќањето за тоа што може да даде подобар и попосакува исход, за секој поединец (политички или пазарен метод).“ Тука е клучот. Е, ако е тоа клучот, Душане уште едно прашање-како да се дојде до таа промена на сваќањето? Преку ноќ со некоја директива? Или таа посакуваната промена на свест ке бара повеќе време и материјал ( примање вистински информации, преземање на позитивни туѓи искуства) кој треба да се стави во главата на луѓето -за да тие ја променат свеста. А, што е основен предуслов на тоа? Постоење на, барем, елементарна демократија.

Како и самиот што велиш, „нема чаробно стапче.“ Ацко комплетно го отфрла системот. Тоа е еден начин. Сите активни околу Котле се обидуваат да придонесат преку активизам и агитажа. Комитетот за демократизација накнадно се обидува да делува преку судски активизам. Конечно, има еден интересен пример во САД. Либертаријанци се обидуваат комплетно да населат една мала држава (Њу Хемпшир) со цел да ја превземат политичката власт во таа сојузна држава.

Начини има многу, но сепак клучот е во созревањето на личната свест и личното просветување. Тоа бара лична амбиција за подобар исход.


31-12-2012, 04:45 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(31-12-2012, 02:21 PM)Cesen Makedonec Wrote: Кој е тој шверц денеска? Разбирам во 90те кога Србија беше под ембарго, тогаш и шоферите на автобуси кој возеа за Србија шверцуваа од гаќи преку компири до некоја канта бензин. Сите бевме сведоци на тоа. И сите заработуваа. Во секоја војна ма каде и да се води има воени профитери. За тоа воопшто нетреба никаква тајна служба. Секоја држава која е под ембарго има голем шверц во неа и околните се богатат. Пак не треба служба за тоа. Јавно е познато дека Македонија во помала мера а нејзините поединци во поголема мера многу добро профитираа од ембаргото према Србија.

Ова не е шверцот кој го работи државата. Државниот шверц кој доминира во РМ (и бифшите Ју-републики) е шверцот на цигари, пришто цигари се произвдуваат во овие држави и се извезуваат на европскиот пазар каде што акцизните такси ги прават цените високи.
31-12-2012, 04:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 3601-01-2013, 11:40 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Грешката на Грујо и Бранко е што со овие протести само ќе се зголеми незадоволство накај нив.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
02-01-2013, 01:19 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(02-01-2013, 01:19 AM)basilius_2 Wrote: Грешката на Грујо и Бранко е што со овие протести само ќе се зголеми незадоволство накај нив.

Basilius i tvoeto kazuvanje i zaklucok ,kratok i jasen te molam ako moze poveke da go doobjasnis.
Klucnite momenti koi se vodat na ovoj forum a se vo nasoka da se podobri demokratski kapacitet vo Makedonija.
Do sea od osamostojuvanje se dokaza i pokaza edna rabota deka nekoja nevidliva raka so mnogu sila i mok gi dvizi rabotite.
Sigurno e deka toa ne e Nemacka,Francija ,Anglija a uste pomalku Amerika.

Ona sto Jordan a i drugi negovi od Komitet go imat e samo deka znaat za dosieja od tajni sluszbi ,nivni ucesnici po ime i prezime i da receme go imat Branko ,Frcko ,Ljubco ,Dosta ,Ljube a sea eve i Nikola.

Moeto glediste e deka tie takvite golemi i mokni so mnogu pari i linearno rasporedeni vo aparatot na tajnite sluzbi ,obvinitlstva i sudovi ,plus vo biznis i obrazovanie i zdravstvo ,i vo verski institucii se hierarhiski rasporedeni.

Tie sekogas bez isklucok baraat nekoe mlado vezo meso.Zatoa go menat Gosev so Branko, a za sekoj slucaj go imaat i Ljubco.

Ona sto ni go dava kako soznanie Jordan za sredba na koja se togasni ciniteli za da go dovedat Gligorov vo 90 vo Makdonija a gledame mnogu iminja.

Od druga strana pak vo taa togasna opozicija go imame toj ist splet na rrazmisli.

I tuka vo Makedonija postojano gi imame Tito P.,Ljubco,Andov,Branko,Gosev i Zmejko.


Koga ke se postavat raboti se doaga i do nekoi iminja na luge od tie tajni sluzbi , biznismeni i se ostanato i toa se tie isti skoro isprepleteni.


Se pojavi eden komentar deka se toa e edna prikaska so edni siti sigurni likovi i se se raskazuva a nam da ne ni tekne.


Jordan i tie od 90 mora da se setat koi se tie po ime i prezime koi bile kreatori i igraci vo toj Komunisticki establisment i koj od niv e tolku pameten ,moken i bogat za da je tera seta ova rabota.


Znaci se spomenuva Kolisevski koj vednas moze da se povrze so Zingo i taaa gradba i struktura vo Makedonija.

Sega tuka potrebni se site drzavni strukturi po ime i prezime koi pripagaat na toj klan.
Sileks ,Kratovo,Sitel,Vecer ,Evropski univerzitet Bojo,Vecer-Latas,Min.za zemjodelie.Koi se pripadnici na tajnite sluzbi , i sto e tolku megnetsko da sam Zingo e sekogas so sekoja vlast i za cudo mu uspea.

Koj gi niv upravuva vo RM ili koi se tie od Srbija i Belgrad.
Ako uspeeme barem ova delce za nekoj mesec da go razoblicime vi vetuvam toa e vrata za demokratizacija na Makedonija.
Razoblicuvanje na SPM vo Makedonija nejzina uloga vo ovie 20 godini e prvata pobeda za Demokratija.


Eve Jordan neka se obide poveke, i site vie na forum ,dodeka taka ne gi podelite , zaludno vi e se .


Parite nikogas ne spijat. Sledi go patot na parite i ke gi vidis prijatelite megu niv.
02-01-2013, 10:02 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-12-2012, 11:57 PM)acko Wrote: Сега прочитав нешто интересно кај Јоци (Дневник) на фејсбук.


Quote:Собраниското обезбедување го исфрли пратеникот СимевСобраниското обезбедување вчера од говорницата буквално го исфрли пратеникот на ВМРО-Македонска, Вангел Симев, кој излезе да реплицира без одобрение од спикерот Стојан Андов. Претходно Андов, откако неколку пати го предупреди да се однесува со повеќе достоинство спрема парламентот и пратениците, му го одзема зборот на Симев кој говореше "за Рамковниот документ и големото предавство на македонскиот народ", тврдејќи дека Македонија е бинационална држава. "Не смеете да го кршите Уставот, таму никаде не пишува дека сме бинацинална држава. Уставот мора да се почитува, ако тоа ние не го правиме, не можеме да очекуваме другите да го почитуваат", му рече спикерот на Симев и го повика обезбедувањето. Сепак, Симев се врати во салата и излезе повторно на говорницата за да му соопшти на Андов: "Јас сам ќе ја напуштам салата, нема потреба да ме бркате. Вие сте најголемиот предавник во македонската историја и покажавте најголема алчност". На тоа спикерот кусо му одговори:" Воопшто не ми е важно вашето мислење". (О.В.)

Христо, ти си повозрасен, треба добро да се сеќаваш што се случувало тогаш. Се работи за ист Стојан Андов што сега се бунтува и осудува вакви работи? Icon_razz

П.С. Околу ставот за Bella Ciao, комунистите и втората светска војна ќе дискутираме во 2013, да не рушиме претпразнична атмосфера. Icon_razz

Да, Ацко, точно така беше. Кога некој го крши деловникот на Собранието, Претседателот на Собранието мора да реагира на начин пропишан со тој истиот деловник. Стојан Андов тогаш реагираше деловнички исправно. А, пак, во случај кога самиот Претседател на Собранието го крши деловникот, тогаш на пратениците ( на тие, де, кои го знаат деловнникот Icon_razz), не им останува ништо друго туку да ја алармираат јавноста за тоа кршење на начин кој сметаат дека е доволно јасен и видлив.
П.С. Поздрав од Боки Бургијата со, веројатно, новата химна на неопартизаните:

БОКСЕР ЧАО...!!!

По мрачно утро,

Во зора рана

О Боксер знај, Боксер знај

Почна твојот крај

Народ се буди

Старо и младо

Без страв го крева својот гласОд партизани

И партизанки

О Боксер знај, Боксер знај

Пука твојот рај

Од сите страни

Народ се збира

Гласно го бара твојот крајИ да се криеш

И да ни бегаш

О боксер знај, боксер знај

Веќе немаш кај

Народ се крена

Враќање нема

Одиме цврсто сѐ до крајЧим пукне гласно

Чим чуеш силно

О боксер чао, боксер чао, боксер чао чао чао

Можеш да плачеш

Можеш да молиш

Тоа ќе значи твојот крај

БОКСЕР ЧАО...!!!

По мрачно утро,

Во зора рана

О Боксер знај, Боксер знај

Почна твојот крај

Народ се буди

Старо и младо

Без страв го крева својот глас

02-01-2013, 10:16 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-01-2013, 10:02 AM)fetak Wrote:
(02-01-2013, 01:19 AM)basilius_2 Wrote: Грешката на Грујо и Бранко е што со овие протести само ќе се зголеми незадоволство накај нив.

Basilius i tvoeto kazuvanje i zaklucok ,kratok i jasen te molam ako moze poveke da go doobjasnis.
Klucnite momenti koi se vodat na ovoj forum a se vo nasoka da se podobri demokratski kapacitet vo Makedonija.
Do sea od osamostojuvanje se dokaza i pokaza edna rabota deka nekoja nevidliva raka so mnogu sila i mok gi dvizi rabotite.
Sigurno e deka toa ne e Nemacka,Francija ,Anglija a uste pomalku Amerika.

Ona sto Jordan a i drugi negovi od Komitet go imat e samo deka znaat za dosieja od tajni sluszbi ,nivni ucesnici po ime i prezime i da receme go imat Branko ,Frcko ,Ljubco ,Dosta ,Ljube a sea eve i Nikola.

Moeto glediste e deka tie takvite golemi i mokni so mnogu pari i linearno rasporedeni vo aparatot na tajnite sluzbi ,obvinitlstva i sudovi ,plus vo biznis i obrazovanie i zdravstvo ,i vo verski institucii se hierarhiski rasporedeni.

Tie sekogas bez isklucok baraat nekoe mlado vezo meso.Zatoa go menat Gosev so Branko, a za sekoj slucaj go imaat i Ljubco.

Ona sto ni go dava kako soznanie Jordan za sredba na koja se togasni ciniteli za da go dovedat Gligorov vo 90 vo Makdonija a gledame mnogu iminja.

Od druga strana pak vo taa togasna opozicija go imame toj ist splet na rrazmisli.

I tuka vo Makedonija postojano gi imame Tito P.,Ljubco,Andov,Branko,Gosev i Zmejko.


Koga ke se postavat raboti se doaga i do nekoi iminja na luge od tie tajni sluzbi , biznismeni i se ostanato i toa se tie isti skoro isprepleteni.


Se pojavi eden komentar deka se toa e edna prikaska so edni siti sigurni likovi i se se raskazuva a nam da ne ni tekne.


Jordan i tie od 90 mora da se setat koi se tie po ime i prezime koi bile kreatori i igraci vo toj Komunisticki establisment i koj od niv e tolku pameten ,moken i bogat za da je tera seta ova rabota.


Znaci se spomenuva Kolisevski koj vednas moze da se povrze so Zingo i taaa gradba i struktura vo Makedonija.

Sega tuka potrebni se site drzavni strukturi po ime i prezime koi pripagaat na toj klan.
Sileks ,Kratovo,Sitel,Vecer ,Evropski univerzitet Bojo,Vecer-Latas,Min.za zemjodelie.Koi se pripadnici na tajnite sluzbi , i sto e tolku megnetsko da sam Zingo e sekogas so sekoja vlast i za cudo mu uspea.

Koj gi niv upravuva vo RM ili koi se tie od Srbija i Belgrad.
Ako uspeeme barem ova delce za nekoj mesec da go razoblicime vi vetuvam toa e vrata za demokratizacija na Makedonija.
Razoblicuvanje na SPM vo Makedonija nejzina uloga vo ovie 20 godini e prvata pobeda za Demokratija.


Eve Jordan neka se obide poveke, i site vie na forum ,dodeka taka ne gi podelite , zaludno vi e se .


Parite nikogas ne spijat. Sledi go patot na parite i ke gi vidis prijatelite megu niv.

Bravo Фетак, многу порасна и созреа! Од каде таа истражувачка и разбивачка маја кај тебе? Порано само констатираше, и со надреалистични констатациии Icon_razz, ги искажуваше своите ставови, кои јас со судна мака се обидував да ги дешифрирам. Сега си толку јасен, што боли глава. Апсолутно го подржувам твојот предлог. За да се разобличи системот ( не треба како што мисли Ацко од дома топличко), не може да очекуваме некој Бетмен да дојде па преку ноќ да го реши нашиот проблем. Треба да се почне од некаде, еве на пример од СПМ( Ѕинго). Веројатно не е само Јордан и Комитетот... заинтересирани за опстанок и демократизација на Македонија! Веројатно ке се вклучат и други новинари и експерти кои се декларираат како независни. Од друга страна, ке се види на дело, колку се навистина заинтересирани за демократија во Македонија. Тука мислам,на пр. на Фрчковски, Бељали, Ванковска, Никола Младенов, Стојан Андов, Зоран Божиновски, Саше Ивановски, Васко Ефтов и многу други. И, нормално, очекуваното учество во оваа расчистување и на СДСМ, со што ке ја потврдат декларираната позитивна намера на СДСМ на чело со Бранко Црвенковски, или нивниот молк во ова , јасно ке го покаже голото политиканство на неопартизаните.
02-01-2013, 10:43 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(02-01-2013, 10:43 AM)hristo Wrote:
(02-01-2013, 10:02 AM)fetak Wrote:
(02-01-2013, 01:19 AM)basilius_2 Wrote: Грешката на Грујо и Бранко е што со овие протести само ќе се зголеми незадоволство накај нив.

Basilius i tvoeto kazuvanje i zaklucok ,kratok i jasen te molam ako moze poveke da go doobjasnis.
Klucnite momenti koi se vodat na ovoj forum a se vo nasoka da se podobri demokratski kapacitet vo Makedonija.
Do sea od osamostojuvanje se dokaza i pokaza edna rabota deka nekoja nevidliva raka so mnogu sila i mok gi dvizi rabotite.
Sigurno e deka toa ne e Nemacka,Francija ,Anglija a uste pomalku Amerika.

Ona sto Jordan a i drugi negovi od Komitet go imat e samo deka znaat za dosieja od tajni sluszbi ,nivni ucesnici po ime i prezime i da receme go imat Branko ,Frcko ,Ljubco ,Dosta ,Ljube a sea eve i Nikola.

Moeto glediste e deka tie takvite golemi i mokni so mnogu pari i linearno rasporedeni vo aparatot na tajnite sluzbi ,obvinitlstva i sudovi ,plus vo biznis i obrazovanie i zdravstvo ,i vo verski institucii se hierarhiski rasporedeni.

Tie sekogas bez isklucok baraat nekoe mlado vezo meso.Zatoa go menat Gosev so Branko, a za sekoj slucaj go imaat i Ljubco.

Ona sto ni go dava kako soznanie Jordan za sredba na koja se togasni ciniteli za da go dovedat Gligorov vo 90 vo Makdonija a gledame mnogu iminja.

Od druga strana pak vo taa togasna opozicija go imame toj ist splet na rrazmisli.

I tuka vo Makedonija postojano gi imame Tito P.,Ljubco,Andov,Branko,Gosev i Zmejko.


Koga ke se postavat raboti se doaga i do nekoi iminja na luge od tie tajni sluzbi , biznismeni i se ostanato i toa se tie isti skoro isprepleteni.


Se pojavi eden komentar deka se toa e edna prikaska so edni siti sigurni likovi i se se raskazuva a nam da ne ni tekne.


Jordan i tie od 90 mora da se setat koi se tie po ime i prezime koi bile kreatori i igraci vo toj Komunisticki establisment i koj od niv e tolku pameten ,moken i bogat za da je tera seta ova rabota.


Znaci se spomenuva Kolisevski koj vednas moze da se povrze so Zingo i taaa gradba i struktura vo Makedonija.

Sega tuka potrebni se site drzavni strukturi po ime i prezime koi pripagaat na toj klan.
Sileks ,Kratovo,Sitel,Vecer ,Evropski univerzitet Bojo,Vecer-Latas,Min.za zemjodelie.Koi se pripadnici na tajnite sluzbi , i sto e tolku megnetsko da sam Zingo e sekogas so sekoja vlast i za cudo mu uspea.

Koj gi niv upravuva vo RM ili koi se tie od Srbija i Belgrad.
Ako uspeeme barem ova delce za nekoj mesec da go razoblicime vi vetuvam toa e vrata za demokratizacija na Makedonija.
Razoblicuvanje na SPM vo Makedonija nejzina uloga vo ovie 20 godini e prvata pobeda za Demokratija.


Eve Jordan neka se obide poveke, i site vie na forum ,dodeka taka ne gi podelite , zaludno vi e se .


Parite nikogas ne spijat. Sledi go patot na parite i ke gi vidis prijatelite megu niv.

Bravo Фетак, многу порасна и созреа! Од каде таа истражувачка и разбивачка маја кај тебе? Порано само констатираше, и со надреалистични констатациии Icon_razz, ги искажуваше своите ставови, кои јас со судна мака се обидував да ги дешифрирам. Сега си толку јасен, што боли глава. Апсолутно го подржувам твојот предлог. За да се разобличи системот ( не треба како што мисли Ацко од дома топличко), не може да очекуваме некој Бетмен да дојде па преку ноќ да го реши нашиот проблем. Треба да се почне од некаде, еве на пример од СПМ( Ѕинго). Веројатно не е само Јордан и Комитетот... заинтересирани за опстанок и демократизација на Македонија! Веројатно ке се вклучат и други новинари и експерти кои се декларираат како независни. Од друга страна, ке се види на дело, колку се навистина заинтересирани за демократија во Македонија. Тука мислам,на пр. на Фрчковски, Бељали, Ванковска, Никола Младенов, Стојан Андов, Зоран Божиновски, Саше Ивановски, Васко Ефтов и многу други. И, нормално, очекуваното учество во оваа расчистување и на СДСМ, со што ке ја потврдат декларираната позитивна намера на СДСМ на чело со Бранко Црвенковски, или нивниот молк во ова , јасно ке го покаже голото политиканство на неопартизаните.

Ocigledno forumot Kotle e najzasluzen za toa pod br.1
I tuka pokraj site klucni se dvaica Jodan so negovo stojaliste iskustvo i soznanija i site drugi.
Tvrdenja deka se vodi silna i zestoka bitka so site sredstva za dve opcii i toa za vozobnovuvanje na Yu drzava i za sojuz so Srbija.
I si pocnav da na tie dve opcii da im stavam likovi po ime i prezime.
Si kupiv edna tabla i u podrum si ja zakaciv i si napisav gore Makedonija kade i dole koj ke pobedi.I dadov levo i desno i pocnav da redam likovi od Lazo i Kiro.I po mnogu vreme Lazo dojde kako centralna figura na se okolu i za Makedonija a vednas pod Lazo e Zingo pa Latas.I toa tie zazemaa mesto vo taa za mene naj olos kombinacija Makedonija po sekoja cena vo sojuz so Srbija.
Baram pomos od vas na kotle koi se site tie likovi po ime i prezime vo SPM vo Makedonija od do.istrazuvanje trae.
02-01-2013, 11:26 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-01-2013, 11:26 AM)fetak Wrote:
(02-01-2013, 10:43 AM)hristo Wrote: Bravo Фетак, многу порасна и созреа! Од каде таа истражувачка и разбивачка маја кај тебе? Порано само констатираше, и со надреалистични констатациии Icon_razz, ги искажуваше своите ставови, кои јас со судна мака се обидував да ги дешифрирам. Сега си толку јасен, што боли глава. Апсолутно го подржувам твојот предлог. За да се разобличи системот ( не треба како што мисли Ацко од дома топличко), не може да очекуваме некој Бетмен да дојде па преку ноќ да го реши нашиот проблем. Треба да се почне од некаде, еве на пример од СПМ( Ѕинго). Веројатно не е само Јордан и Комитетот... заинтересирани за опстанок и демократизација на Македонија! Веројатно ке се вклучат и други новинари и експерти кои се декларираат како независни. Од друга страна, ке се види на дело, колку се навистина заинтересирани за демократија во Македонија. Тука мислам,на пр. на Фрчковски, Бељали, Ванковска, Никола Младенов, Стојан Андов, Зоран Божиновски, Саше Ивановски, Васко Ефтов и многу други. И, нормално, очекуваното учество во оваа расчистување и на СДСМ, со што ке ја потврдат декларираната позитивна намера на СДСМ на чело со Бранко Црвенковски, или нивниот молк во ова , јасно ке го покаже голото политиканство на неопартизаните.

Ocigledno forumot Kotle e najzasluzen za toa pod br.1
I tuka pokraj site klucni se dvaica Jodan so negovo stojaliste iskustvo i soznanija i site drugi.
Tvrdenja deka se vodi silna i zestoka bitka so site sredstva za dve opcii i toa za vozobnovuvanje na Yu drzava i za sojuz so Srbija.
I si pocnav da na tie dve opcii da im stavam likovi po ime i prezime.
Si kupiv edna tabla i u podrum si ja zakaciv i si napisav gore Makedonija kade i dole koj ke pobedi.I dadov levo i desno i pocnav da redam likovi od Lazo i Kiro.I po mnogu vreme Lazo dojde kako centralna figura na se okolu i za Makedonija a vednas pod Lazo e Zingo pa Latas.I toa tie zazemaa mesto vo taa za mene naj olos kombinacija Makedonija po sekoja cena vo sojuz so Srbija.
Baram pomos od vas na kotle koi se site tie likovi po ime i prezime vo SPM vo Makedonija od do.istrazuvanje trae.

Фетак, ептем работно ја почна новата година Icon_razz. Туку, додека се разбуди и расони Јордан ( поради временската разлика) ке можеш ли таа табла од подрумот, по која си почнал шематски да ги поставуваш ликовите кои го креирале македонската минато, ја креираат сегашност , а сакаат и иднина, да ја обзнаниш! За да и ние другите почнеме да додаваме ликови, нормално со аргументи или тврди индиции. Нормално,освен во случај ако Јордан не не послужи со поголема и поинформирана табла.

02-01-2013, 01:11 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Hristo morav da porabotam.
Mi se pojavi zagrizenost ,ne za mene za moite po mene.
So moite opredelbi tesko ja vklopuvam idninata za moite tuka.
Dolzen sum da odlucam za niv i vo nivno ime.Te poslusav i jas se osvestiv i toa vrz fakti od moite predci.
Pobarav i se soociv so minato na moite dedovci i babi i po majka i po tatko i vidov Hristo deka tie bile tukasni ama SRBI ne.
I ete Hristo leka poleka jas se osvestiv , Jordan da ,ti i Acko a uste nekolku forumgii , ke pomislam i Branko i ova SDSM so se Ljubce.
Za mene enigma e Dijasporata.
Tolku anemcna letargicna i plus da se otkaze od se sto moze zivot da znaci za sea toa me onaduva.
Ete i jas ke ja pocuvstvuvam nabrgu pa da se uveram dali ke se naogam u ista raspolozba ke vidime, vreme leci sve ama ne i nevozvrateni ljubovi, velat starite.
Mi trebaat site koi se sekavaat na godini od po smrta na Tito pa se do vlada na Gligorie Gogovski i toa mi trebaat iminja i preziminja na site presedateli na CKM i clenovi na Presedatelstva i sefovi na UDBA.
Site niv sef i bos im e Lazar Kolisevski toj e onoj koj ja vlece Makedonija po sekoja i vo sekakva kombinacija so Srbija.
Sto e so vlada na Gligorie Gogovski koi si tie luge? Partiskiot establisment i rakovodstvo na UBDa vo RSVR od i do 1990?
Koj e vazen za biznis Tehnometal,Inetrimpeks,Makosped ,Fersped itn.?
Na edna od emisii na Analitiko kaj Sase stana zbor deka Lazo vo segasna zgrada na vlada gi vikal gresnici od partija ili od stopanstvo i tuka vo 00:00 se vodel razgovor ili sam ostavka ili metak u cev.
I toa ne dobi zavrsnica ,niti nekoj gi razjasni tie slucki a toa se zaborava namerno i so sila i mok na isti tie igraci koi go obozavat lik i delo na Lazo.
Javno sum cul na Sitel deka Lazo znae se a Kiro e Bugarin.
Eden cuden fenomen toj ist Zingo i sileks i Sitel i Latas se sekavam najveke go valkaa Ljubco, sega Branko, tuka se i Pande K. i Mirka.KOj imal div premin na Pelince i toa granicen koga se krselo embargo od SAD prema SRBIJA.
Da togas Zingo e vo koalicija so Branko i Kiro. Samo Ljubce bugarot mu smetase celo vreme i seuste.
Denes Zingo t.e SPM e od 2006 e so VMRO-DPMNE i po se mi nalikuva deka VMRO-DPMNEsocijalistika.
Zatoa pomosta e potrebna.
Kade pripagal to establlistment od tie tajni sluzbi i gledme deka tie funkcioneri permanentno osileni i ohrabreni se tuka od 90 pa navamu del od niv se i politicki ciniteli ,osobeno se vo sprega so VMRO-DPMNE i Socijalisti.(se misli na tajnite sluzbi i nivni sefovi koi denes so manipulacii i informacii koi gi poseduvaat , vlijaaat ,ucenuvaat i kreirat se vo Makedonija)
Mene po se mi doaga deka se Lazovi deca ili rodnini , ama po se se Ideoloski za opcija Makedonija vo sekoja kombinacija so Srbija.
Ova ne e definitvno , ne sum 100% siguren ama site istrazuvacki indicii odat vo taa nasoka.
Edno sum siguren , ne se vo opcija samostalna Makedonija , so jaki institucii i silni covekovi i individualni prava.
Da se bile takvi ne bi imale molk od Baban ,Trajanov i Bogoevski, i kafansko mesetarenje so site na politicka scena vo RM

Plus na toj pat me razubeduva i najomrazen mediumski SDSM i Branko,kogo ne sakam da go amnestiram , ama potezi koi sega gi vlece mi davaat poveke da mislam pozitivno pokraj se do sea sraboteno licno od Branko.
Jas sum za nezavisna Makedonija , i za podobri odnosi so Kosovo,Bugarija i Grcija a so Srbija so poveke vnimatelnost.
Za ova mi trebat Albanci od makedonija koi ja sakat Makedonija isto vakva nasa sama bez moznost da taa odi i se deli.
02-01-2013, 06:43 PM
Reply