Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Пущам писмо...нема писмо
Author Message
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#1

Само що пущив едно писмо на "суд за сърбизми" кажува дека го имам пущено а во темата го нема?
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
30-10-2012, 02:03 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#2

(30-10-2012, 02:03 PM)Тодор Wrote: Само що пущив едно писмо на "суд за сърбизми" кажува дека го имам пущено а во темата го нема?

Не виждам нито твоите постове,нито поста на Хан Соло от преди малко Razmisluva

Surrender Surrender
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-10-2012, 02:59 PM
Website Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

Има проблеми со форумот. Се обидуваме да ги одстраниме. Кај мене постои овој пост на Хан Соло:

(29-10-2012, 02:45 PM)Han Solo Wrote:
(29-10-2012, 09:57 AM)Zoograf Wrote: Денеска исто никој не вели Римјани, односно Ромеји, ромејска војска итн, туку Византинци, византиска војска. Модерната историја го има создадено тој термин, на современиците не им било познато терминот Византија.

Нали и аз това казвам?! Ти ме питаш защо в ръкописите не пише за старобългарски, а за български и аз ти отговарям: защото "старобългарски" като "староанглийски" е съвременен термин!
Също както термините "прабългари" и "византийци", бай дъ уей...
И за трети път ти задавам същия въпрос: Как е възможно да има съвременен термин "старомакедонски" за езика от 11-12 век, ако до 20 век изобщо няма македонски?


(29-10-2012, 09:57 AM)Zoograf Wrote: Но не одговори на прашањето:
Бугарски лингвиста во класификацијата на најголемата бугарска колекција на средновековни ракопоси од најголемата бугарска библиотека, ги назначува огромното мнозинство на ракописи од Македонија напишани на српската редакција (од 25 само еден напишан на бугарска редакција). Тоа е пред да се признае македонската редакција. И сега пак ќе те прашувам на кој јазик се пишувало во Македонија, на старосрпски или старомакедонски?

Първо ми отговори на въпроса дали ръкописите от Преславската книжовна школа са на стародобруджански или там старомизийски език?
Виждаш ли колко е смешно да използваш географски термини в етнолингвистичен смисъл?После тој пост на Хан Соло е постот на Басарбовски i TATAP

Го има овој пост на Тодора:

(30-10-2012, 01:52 PM)Тодор Wrote: Македонски: ЕДЕН, ЕДИНнаесет, ЕДИНство
Сърбски: ЈЕДАН, ЈЕДАНајест, ЈЕДИНство
Български: ЕДИН, ЕДИНнадесет, ЕДИНство

Ете защо на македонскиот и сърбскиот коренот му е българскиот яазик.
Просто едноставно и елегантно без многу ламотенье.И оваа е последниот пост на Хан Соло:

(30-10-2012, 02:47 PM)Han Solo Wrote: тест 1-2-3Преку Modzilla и јас не ги глeдам постовите на ТАТАP, Тодор и Хан Соло 101, 102 и 103
30-10-2012, 04:04 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#4

bi ve zamolill za uslluga pushtiv pismo na tema zebrnjak koja posle edna minuta napraviv promena zaradi edna bukva.Bideiki ne znam kako da gi izbrisham bi go molell administratorot da edniot post go izbri6e
30-10-2012, 06:10 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#5

abe toa i tuka se sllucuva sve mi izleguva dupllo
30-10-2012, 06:11 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#6

(30-10-2012, 06:11 PM)sokoli Wrote: abe toa i tuka se sllucuva sve mi izleguva dupllo

Ти и Татар да не имате пиено ракия па се дупло ви се гледа?Heil колку ти се гледаат овие що мафтаат раци?
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
31-10-2012, 11:16 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#7

Йордане, УДБа да не ги има замешано пърстите що форумот не работи како треба?
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
31-10-2012, 11:25 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,545
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(31-10-2012, 11:25 AM)Тодор Wrote: Йордане, УДБа да не ги има замешано пърстите що форумот не работи како треба?Не, Тодоре барем јас така мислам. УДБа ја изгуби битката со овој форум. Сега само го следат, читаат и се јадосуваат. Гледаш веке не пуштат ни некој од нивните да пишува односно да плука по форумот и оние што на форумот дискутираат со аргументи.
01-11-2012, 08:36 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#9

(01-11-2012, 08:36 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(31-10-2012, 11:25 AM)Тодор Wrote: Йордане, УДБа да не ги има замешано пърстите що форумот не работи како треба?Не, Тодоре барем јас така мислам. УДБа ја изгуби битката со овој форум. Сега само го следат, читаат и се јадосуваат. Гледаш веке не пуштат ни некој од нивните да пишува односно да плука по форумот и оние што на форумот дискутираат со аргументи.

Од УДБа спас само со дървен кол право в сърце иначе нищо не я бие. Оти кога е тивко се знай се спрема нещо.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
02-11-2012, 09:00 AM
Reply