Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УРЕДНИКОТ НА ОХРИД SKY ГИ ПРЕДИЗВИКУВА НА ТВ ДУEЛ ТРАЈАНОВ И БОГОЕВСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Шверц на нафта, шверц на цигари ,шверц на прехрамбени производи , кој тоа го правеше?


Поставување на портокалов шатор на некои си жртви на транзиција пред Правниот факултет , пред канцаларијата на Проф.Љубомир Фрчковски е уште еден чин на замајување на јавноста од секојдневните политички препукувања.[Image: sator%20praven.jpg]

Но во чии џепови завршија парите од шверцот?Секако дека не кај Фрчковски, кој можеби знаел хипотетички , но тоа беше нешто ко беше строго комтролирано од УМНИК .Трагикомично е да сегашната власт , наместо да ги отвори архивите на УБК, и Царинската управа на Р.М. ,подржува поставување на шатори?Власта има механизам да го открие целокупниот криминал , но ако се има во предвид дека опозицијата бара преиспитување на приватизацијата и санкционирање на криминалот , власта тоа не сака да го направи?!Која е причината на ваквиот однос на владата?!Доколку некој се повикува на застареност на кривичните дела , тогаш едно е сигурно ,а тоа е дека лажат, за вакви дела нема застарување. Но кој беше се вклучен во шверцот на нафта , како се одвиваше целокупната акција ,е тоа е веќе сосема нешто друго , исто така како секојдневно слетуваше хилихоптерот на МВР на Црна Гора на аеродромот , тогашен „Петровец„ полн со вреќи со девизи , и тоа е сосема друга приказна. Но зошто се молчи дека Македонија за време на ембаргото се појави на светската берза како најголем извозник на Бакар и Злато?!Каде е тука „Бучим„, „Раде Кончар„Скопје?!Ова сето го знае многу добро Пинто Тешеира,кој во одреден временски интервал добро го изменаџира шверцот и кршењето на ембаргото. Постои еден актер кој стана познат по еден филм , во кој ќе ја изговори легендараната реченица „Признај пиздати материна , признај„ која беше неговата улога во пренос на парите од бугарската Прва часна банка ?Кој ја носеше нафтата од пристаништето од Бургас – Бугарија преку Македонија за тогашна СРЈ?Кој носеше нафта од пристаништето од Солун _Грција , вагоните се постројуваа на Железничката станица во „Трубарево„ а од таму потоа контролирано према СРЈ. Но имаше и обратен правец кој никој не го споменува на шверц на нафта , но овој пат за Македонија , оној кога требаше и се одигра улогата за пад на владата на Никола Кљусев , кога одредена нафтена компанија преку пристаништето на Гердап –СРЈ внесуваше во Македонија нафтени деривати со потекло од Русија.Тоа е она време кога во Македонија се створи вештачка криза од недостаток на нафта и нафтени деривати, кога народот чекаше во колони со канистри , а одредени претпријатија сопствените пумпи каде се точеше гориво за потребите на камионите на претпријатијата , од нив направија нелегални бензиски пумпи , е каде завршија тие пари? Уредникот на ОхридСкај јавно го повикува пратеникот Павле Трајанов, екс началникот на УБК Слободан Богоевски на Тв дуел , на која телевизиска куќа сакаат , па да расчистиме и да престанеме да правиме театри без потреба , не им треба вицот со Магаш , ќе им треба вицот „СИлекс„, „МАкошпед„, „Фершпед„,„Континентал„,„Раде Кончар„, „Хрономеркур„,„Европа„, и многу други ........
14-10-2012, 11:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(14-10-2012, 11:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Шверц на нафта, шверц на цигари ,шверц на прехрамбени производи , кој тоа го правеше?


Поставување на портокалов шатор на некои си жртви на транзиција пред Правниот факултет , пред канцаларијата на Проф.Љубомир Фрчковски е уште еден чин на замајување на јавноста од секојдневните политички препукувања.[Image: sator%20praven.jpg]

Но во чии џепови завршија парите од шверцот?Секако дека не кај Фрчковски, кој можеби знаел хипотетички , но тоа беше нешто ко беше строго комтролирано од УМНИК .Трагикомично е да сегашната власт , наместо да ги отвори архивите на УБК, и Царинската управа на Р.М. ,подржува поставување на шатори?Власта има механизам да го открие целокупниот криминал , но ако се има во предвид дека опозицијата бара преиспитување на приватизацијата и санкционирање на криминалот , власта тоа не сака да го направи?!Која е причината на ваквиот однос на владата?!Доколку некој се повикува на застареност на кривичните дела , тогаш едно е сигурно ,а тоа е дека лажат, за вакви дела нема застарување. Но кој беше се вклучен во шверцот на нафта , како се одвиваше целокупната акција ,е тоа е веќе сосема нешто друго , исто така како секојдневно слетуваше хилихоптерот на МВР на Црна Гора на аеродромот , тогашен „Петровец„ полн со вреќи со девизи , и тоа е сосема друга приказна. Но зошто се молчи дека Македонија за време на ембаргото се појави на светската берза како најголем извозник на Бакар и Злато?!Каде е тука „Бучим„, „Раде Кончар„Скопје?!Ова сето го знае многу добро Пинто Тешеира,кој во одреден временски интервал добро го изменаџира шверцот и кршењето на ембаргото. Постои еден актер кој стана познат по еден филм , во кој ќе ја изговори легендараната реченица „Признај пиздати материна , признај„ која беше неговата улога во пренос на парите од бугарската Прва часна банка ?Кој ја носеше нафтата од пристаништето од Бургас – Бугарија преку Македонија за тогашна СРЈ?Кој носеше нафта од пристаништето од Солун _Грција , вагоните се постројуваа на Железничката станица во „Трубарево„ а од таму потоа контролирано према СРЈ. Но имаше и обратен правец кој никој не го споменува на шверц на нафта , но овој пат за Македонија , оној кога требаше и се одигра улогата за пад на владата на Никола Кљусев , кога одредена нафтена компанија преку пристаништето на Гердап –СРЈ внесуваше во Македонија нафтени деривати со потекло од Русија.Тоа е она време кога во Македонија се створи вештачка криза од недостаток на нафта и нафтени деривати, кога народот чекаше во колони со канистри , а одредени претпријатија сопствените пумпи каде се точеше гориво за потребите на камионите на претпријатијата , од нив направија нелегални бензиски пумпи , е каде завршија тие пари? Уредникот на ОхридСкај јавно го повикува пратеникот Павле Трајанов, екс началникот на УБК Слободан Богоевски на Тв дуел , на која телевизиска куќа сакаат , па да расчистиме и да престанеме да правиме театри без потреба , не им треба вицот со Магаш , ќе им треба вицот „СИлекс„, „МАкошпед„, „Фершпед„,„Континентал„,„Раде Кончар„, „Хрономеркур„,„Европа„, и многу други ........Оваа треба да го реализират од ВМРО ДПМНЕ. Павле им е коалиционен партнер, Богоевски е советник на Мијалков. Значи не би требело да има проблем ВМРО ДПМНЕ да го обезбеди нивното учество и конечно да ги дознае и испоапси оние кои се збогатиле од шверцот

Фрчковски и Бранко треба да ги судат за злоупотреба на тајната полиција во партиски цели, во зачувување на едноумитео, за изборната кражба 1994 година.
(This post was last modified: 15-10-2012, 12:18 AM by ЈорданПетровски.)
15-10-2012, 12:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Ѓорѓе Иванов е клучот за спорот со името со Грција, и поседот на две книги кои ја зацрнуваат Грчката историја .


[Image: pretsedatel.jpg]

Години наназад се изнаслуша македонската јавност ,ја измалтретираја со наметнат спор со името и идентитетот на Македонија и на Македонците. Се е една голема лага ,од двете страни а замајување на сопствените народи, секако за дневно политички цели , дефокусираќи ја јавноста од секојдневните економски проблеми.

ГРЦИЈА ДО 1945 ГОДИНА НЕ СПОРЕЛА ДЕКА ПОСТОИ МАКЕДОНИЈА

Надворешната политика на државата е под директнаа контрола на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов , тој дава согласност за поставување на министерот до владата на Р.Македонија , тој ги назначува Амбасадорите и тука е крајот на прикаската за надворешната политика. Се трудиме како држава да докажеме дека постоиме и како држава и како народ , но зошто и на кому да докажуваме?! Ниту времената спогодба помеѓу Македонија и Грција , а ниту хашката пресуда имаат толкава тежина за докажување на Македонија , колку што Претседателот на Р.Македонија има писмен доказ во својот кабинет ,а кој му е предаден од страна на уредникот на ОхридСкај во Јуни месец 2011 година ,преку член на неговиот кабинет. Се работи за две книги „ГРЧКА ИСТОРИЈА ВО ДВА ТОМА„ издадена во 1876 година од тогашната Грчка Академија на науките во Атина.Истите книги Грците ги имаат уништено, а останати беа само двете книги ,кој уредникот на ОхридСкај ги доби од свој пријател на проучување,а кој ги имал во наследство од дедо прадедо. Истите книги беа предадени во Вилата „Билјана „во Охрид.Се надевавме наискрено , имавме верба во Претседателот ,како татко на нацијата му дадовме доказ со кој можевме и сеуште можеме да го рушиме сонот на Грција , да им ставиме точка на нивната националистичка реторика. Но за жал до ден денешен ,отсем што имаме сознанија дека истите се покажани на џдел од македонската новинарска фела во кабинетот на претседателот, ниту имаме сознание дека иститете се преведени и копирани , ниту пак се вратени кај уредникот како што му беше ветено.Книгите претсавуваат клуч на признавањето на Грција дека постои Македонија , дека постои територија Македонија , дека постои Македонска нација , Македонска Црква , јасно се опишани во книгите на која територија се наоѓа Македонија,колку жители брои,каква е демогравската структура, опишан е и дел од пописот кој го извршиле Османлиите. Со еден еднствен збор клучот на одговорите на грчките обвинувања стои во кабинетот на Претседателот Иванов , зошто не се употреби како клучен доказ , зошто не му се плесне во лице на Грција она што тие самите го признале со пишувањето на Грчката историска читанка во два тома , останува непознато.

Маските секако паднаа , или некој не сака да ги презентира фактите и вистината , нели и пред Фактите и Боговите молчат?!Клучот е кај Претседателот Иванов , нега се побликуваат документите , се ќе биде тогаш многу поинаку од она денешното , Грција ќе си се доведе сама во ќор сокак ,онаму каде и заслужува , онаму на буништето на историјата на Елада,онаму во историјата каде Англија им постави Крал , послем лидерската средба на Јалта и поделбата на интересни свери на балканот. На ред е кабинетот на Претседателот Иванов .
11-11-2012, 06:33 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#4

Зачудува ама по активности на Север и кај нас се разигра ,уште кога пред неколку месеци од Север нашинец ни соопсти а еве се дозна дека пензија заминал , а друг сто беше медиумски гуру така го издудла , а и Месик како Темпо некогас Тетово го фати.
13-11-2012, 01:36 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#5


Прво најмногу е трагикомично кога од двајца војници се бара кој украл,бидејќи знаејќи ја војничката психологија дека ако го издаде другиот војник тогаш тој ќе биде казнет од своите војници другари или својот претпоставен во самата чета или вод.

Второ што се однесува за шверцот и за кршењето на ембаргото, од страна на Македонија,во своите мемоари Ген.Весли Кларк ќе посведочи дека најгласни кои застанале против ембаргото спрема Србија биле Македонија и Бугарија.Така да отворено постои спор меѓу Македонија и Бугарија,околу јазикот, постоењето на Македонската нација и посебност,заедно сме во кражбата,лагата и неморалот...
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
09-12-2012, 05:14 AM
Reply