Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Помирување
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#1

Поттик да ја отворам темава е еден коментар на Valkanizater на темата "Џон Тошак нов селектор на македонската фудбалска репрезентација", кој се однесуваше на статија со заглавие "ФУДБАЛ – ВО ПЕТТЕ НАЈСИЛНИ ЛИГИ ИГРААТ 84 ИГРАЧИ ОД ПОРАНЕШНА СФРЈ", кадешто неговиот коментар беше:
(08-10-2012, 08:26 AM)Valkanizater Wrote: Мисля, освен това, че този приятен, симпатичен и т.н. текст потвърждава някои от тезите на Тодор в други рубрики...;
Сега ова што ќе го кажам е насочено кон нас самите, Македонците. Време е децата во Македонија да престанат да бидат воспитувани дека -филството и -манството се синоними на неморал и секој да може си влече накадешто сака, без меѓусебно да се осудуваме на дневна база. А убаво би било тоа граѓанско право да биде изрично загарантирано, со оглед на особеностите на македонското општество. Време е тие особености да се прифатат како факт и од недостаток да се претворат во предимство. Таа рововска вербална битка на лепење етикети потекнува од минати воени и повоени времиња, но денес е време да се создаде клима за "србо(мани/фили)те", "бугаро(мани/фили)те" и секој Македонец/македонски граѓанин со или без "филскомански" предзнак да се помири со фактот дека постојат тие од "спротивната" страна. Така се создаваат доброволно лојални македонски граѓани.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 08-10-2012, 09:01 AM by Gnoj.)
08-10-2012, 09:00 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#2

„Покаяние” беше едно от култовите събития в някогашния СССР, с което започна Горбачевата перестройка...
Филмът оттекна в източния блок – компартиите и техните лидери – от Берлин до София – започнаха да слизат от сцената...не поради филма, разбира се...;
Пред телевизията на ул. „Сан Стефано” в София се скандираше „Прага, Берлин, София...”;
Изкушавам се да спомена, че тогава – съвсем случайно – се отзовах пред култовия днес в Македония ресторант „Ново Скопие” в Берлин – спряха ме цените – не че беше кой знае колко скъпо – просто не можех да си го позволя – никога обаче не съм си представял, че за ресторанта ще се пише толкова много днес...; иначе - съвсем - по балкански в тежкия западно-берлински въздух се долавяше миризмата на скара, яхния...;
Етикетирането на „филиите” и „маниите” – това го има навсякъде, не само в Македония...Помните ли как завърши Чаушеску...БНТ предаваше на живо процеса срещу него и съпругата му; и разстрела – малко след това – приличаше на гражданска война : ”етикет” – „процес” – „разстрел” – кошмарно „реалити” - по днешни мерки...;
Нямаше „Покаяние” – не видях „Помирение” – а къде е Румъния днес?
А войните в Югославия...и шансът Македония да се измъкне от това – поне до 2001 г.;
Едва ли някога ще се „покаят” или ще се „помирят”...всички тези непримирими хора - но сигурно отново ще живеят заедно...;
„Филиите” и „маниите” – те няма как да са предимство и да не са недостатък – но с това определено може да се живее...;
Законодателно регламентиране/гарантиране на възможността да се изразяват „филии” и „мании” в Македония...”Гной” – намирам това за смело, перспективно; и може би – неосъществимо...;
08-10-2012, 11:15 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(08-10-2012, 09:00 AM)Gnoj Wrote: Сега ова што ќе го кажам е насочено кон нас самите, Македонците. Време е децата во Македонија да престанат да бидат воспитувани дека -филството и -манството се синоними на неморал и секој да може си влече накадешто сака, без меѓусебно да се осудуваме на дневна база. А убаво би било тоа граѓанско право да биде изрично загарантирано, со оглед на особеностите на македонското општество. Време е тие особености да се прифатат како факт и од недостаток да се претворат во предимство. Таа рововска вербална битка на лепење етикети потекнува од минати воени и повоени времиња, но денес е време да се создаде клима за "србо(мани/фили)те", "бугаро(мани/фили)те" и секој Македонец/македонски граѓанин со или без "филскомански" предзнак да се помири со фактот дека постојат тие од "спротивната" страна. Така се создаваат доброволно лојални македонски граѓани.
Многу интересна и битна тема си загатнал Гној. Тема која е суштина за опстанокот или распадот на Македонија.
Кога врз база на ФИЛСТВО ке се направи партија или било каква форма на здружување во Македонија со цел припојување на Македонија кон државата кон која се има фиството, тигаш треба на тоа да се гледа како на опасност и нормално е да уследи реакција на органите и институциите на државата за попречување и санкционирање на такви здружувања.
Се додека нема такви деаниа, филството е лично чувство и секоја репресија по таа основа, јавна или тајна е кршење на индивидуалните човекови права и слободи.

08-10-2012, 01:10 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#4

(08-10-2012, 11:15 AM)Valkanizater Wrote: Едва ли някога ще се „покаят” или ще се „помирят”...всички тези непримирими хора - но сигурно отново ще живеят заедно...;
„Филиите” и „маниите” – те няма как да са предимство и да не са недостатък – но с това определено може да се живее...;
Законодателно регламентиране/гарантиране на възможността да се изразяват „филии” и „мании” в Македония...”Гной” – намирам това за смело, перспективно; и може би – неосъществимо...;
На македонски "примирен" и "помирен" се хомоними, т.е. за тие ваши два збора ние имаме еден "помирен". На пример можеш да се помириш (бг. примириш) со судбината и да ја прифатиш таква каква што е, но можеш да се помириш (бг. помириш) и со комшијата со кого не разговараш 10 години. Јас зборувам за првото значење, значи за "примирение" со фактот дека ако ти си X-фил и сметаш дека тоа е во ред, тогаш и другиот може да е Y-фил и дека двајцата имате право да си ги негувате тие чувства. "Мразете се колку што сакате, но полека малку со клеветите за сепаратизам и антидржавна дејност" - тоа е пораката што сакам да ја праќа македонското законодавство на своите граѓани. Ова што го зборувам не го опфаќа сепаратизмот како што ме сфати ЈорданПетровски, зборувам за повеќето случаи кога не станува збор за сепаратизам, а сепак струјат меѓусебни обвиненија за таков.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 08-10-2012, 04:24 PM by Gnoj.)
08-10-2012, 04:18 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#5

(08-10-2012, 01:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Се додека нема такви деаниа, филството е лично чувство и секоја репресија по таа основа, јавна или тајна е кршење на индивидуалните човекови права и слободи.
Точно, истово го велам и јас.
Let me hear you make decisions without your television.
08-10-2012, 04:25 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#6

Помируване:
Давам си сметка, че е по-важно какво мислят самите македонци за всичко това; отколкото мнението на някой, който няма как да познава Македония.
Онова, което се вижда в пресата – колко е меродавна – друг въпрос; е че и най-малкият намек за „реабилитация” на каквато и да е „б-филия” се посреща „на нож”; а изглежда, че останалите „филии” и/или „мании” нямат /почти?/ този „проблем”.
Приемам, също така, че това е вътрешен, "автономен" въпрос – но както и да го гледаш - опира – в някаква степен - до днешната контрапродуктивност на отношенията – „македонство” – „българщина”.
Какво да мисли човек, гледайки клипа със скандиранията „Бугари, бугари...” – на заседанието/седницата на съвета на Скопие...та това си е откровен расизъм.
В този смисъл ре-лаксирането по линия на приемането на различията е нещо много важно – нищо страшно няма в това „да удариш едно рамо” на някой, който не е като теб; който мисли различно?
Реални гаранции /какво би направило каквото и да е реално...?/ за универсалните човешки права – това би трябвало да е и гаранция срещу радикализиране; срещу сепаратизъм.
Дали може да се мисли за още нещо – сигурно, не знам.
Българската инициатива за договор за добросъседство – увисна – май останаха повече спекулации отколкото информация за естеството на проблемите – а това не е добре...
Иначе – да – „Х-филът” и „Х-фобът”; както и „У-филът” и съответният му „У-фоб” трябда да „по-изпуснат парата”...иначе – за никъде.
08-10-2012, 10:04 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#7

(08-10-2012, 04:18 PM)Gnoj Wrote:
(08-10-2012, 11:15 AM)Valkanizater Wrote: Едва ли някога ще се „покаят” или ще се „помирят”...всички тези непримирими хора - но сигурно отново ще живеят заедно...;
„Филиите” и „маниите” – те няма как да са предимство и да не са недостатък – но с това определено може да се живее...;
Законодателно регламентиране/гарантиране на възможността да се изразяват „филии” и „мании” в Македония...”Гной” – намирам това за смело, перспективно; и може би – неосъществимо...;
На македонски "примирен" и "помирен" се хомоними, т.е. за тие ваши два збора ние имаме еден "помирен". На пример можеш да се помириш (бг. примириш) со судбината и да ја прифатиш таква каква што е, но можеш да се помириш (бг. помириш) и со комшијата со кого не разговараш 10 години. Јас зборувам за првото значење, значи за "примирение" со фактот дека ако ти си X-фил и сметаш дека тоа е во ред, тогаш и другиот може да е Y-фил и дека двајцата имате право да си ги негувате тие чувства. "Мразете се колку што сакате, но полека малку со клеветите за сепаратизам и антидржавна дејност" - тоа е пораката што сакам да ја праќа македонското законодавство на своите граѓани. Ова што го зборувам не го опфаќа сепаратизмот како што ме сфати ЈорданПетровски, зборувам за повеќето случаи кога не станува збор за сепаратизам, а сепак струјат меѓусебни обвиненија за таков.

Во ред - би сакал да додадам нешто -

Ето още за "помирение" и "примирение" – не знам дали етимологията би била от някаква полза...
През 1968 г. българското „помирение” на македонски се превежда – „помируванье”; но и „помирение” /посочено е, че това второто се използва рядко, т.е. ретко/...
помирител /бг/ - помирител /мкд/; но и „помирувач”
помирувам /бг!/ - помирува /мкд!/...
Не знам на бг да се използва „помирувам” – или е диелектна, или - църковна лексика...;
помирявам /бг/ - помирува / помири/ смирува/ смири – на мкд;
И
примирен /бг/ – помирен, примирен /!/, сталожен /?/ - на мкд;
примиренчески – помирлив/пасивен/компромисен
примирие – примириje; прекин на оган; прекин на неприjaтелства
прекратяване на огън – прекин/прекинуванье на оган...;
примирителен – помирлив
примирявам, примиря – смирува, смири...
А „покаяние” на бг - на мкд просто е „покаjaние”, както и „каенье”...;
Толкова много думи за "помируване" – трябва да се използват по-често – нищо повече...
10-10-2012, 06:15 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#8

Според мене, помирување и помирение се само глаголски именки на еден ист глагол во несвршена и свршена форма - помирува и помири. Исто како извинување-извинение, обвинување-обвинение, решавање-решение и т.н.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 10-10-2012, 07:38 PM by Gnoj.)
10-10-2012, 07:36 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#9

(10-10-2012, 07:36 PM)Gnoj Wrote: Според мене, помирување и помирение се само глаголски именки на еден ист глагол во несвршена и свршена форма - помирува и помири. Исто како извинување-извинение, обвинување-обвинение, решавање-решение и т.н.

Да – ОК!
Направи ми впечатление, че на македонски както и на български се казва „примирен” – в поредицата от синоними, които излизат;
Казва се и смирен; на както знаеш - всички тези съществителни имена/т.е. именки ги има и на български;
Смиряване – смирение; обвиняване – обвинение; или решаване – решение;
Смиряване и смирение – сигурно е смируванье и смирение на мкд;
А глаголът примирява – примири – примиряване – примирение – някъде е изчезнал в македонския – не го намирам;
Хареса ми превода на -
Пукница на бг – на македонски - маченица – т.е. все ракия
Както и пумпал – на македонски - вртимушка...
Тези маченица и вртимушка – ще ги взема в употреба... с ясното съзнание, че са чуждици ;
А българското „първолак”/”първолаче” – е симпатичното „прваче” – изглежда с повече значения – първокласник и първородно дете ;
Както и да е – хубави думи – и наистина дано по-често се използват – както и извиняване – извинение....;
Та извинявай – съвсем разводних сериозната тема.
10-10-2012, 08:41 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#10

Примирение (помирување)=овчедушие Razmisluva
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
10-10-2012, 08:46 PM
Website Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#11

(10-10-2012, 08:46 PM)TATAP Wrote: Примирение (помирување)=овчедушие Razmisluva

Овчедушен на македонски се превежда – плашлив, мирен, покорен...за проклетия - както и на български;
А овца – освен овца, се превежда и като мирен, кроток човек...;
Но „помируваньето” е друго...; особено помиряването със себи си;
10-10-2012, 09:05 PM
Reply