Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
„Врховен суд“ за србизми и други јазични прашања
Author Message
Филибе Offline
Member

(18-11-2012, 12:30 PM)Zoograf Wrote: Добредојде Филибе, на македонските аргументи.
Кога некаде во 9 или 12 век се спомнува Бугарин, бугарско, итн, тука нема потреба за интерпретација и се користи како доказ дека ете, во Македонија отсекогаш луѓето се чуствувале Бугари.

Благодаря Зоограф, бих те попитал за оцветеното в червено, това твое мислене ли е, или някакво официално становище на България за този период.

(18-11-2012, 12:30 PM)Zoograf Wrote: Но кога ќе се приложи дека 90% од средновекованата литература е некакава српска редакција, е тогаш чекај, дај да ја видиме суштината, што тоа значи.

Суштината за намерините документи од средновекованата литература, предполагам е доволно анализирана във всичките и аспекти, а не само това, което е изгодно за дадена страна, както намекваш. Това, че тук коментираме струва ми се, повърхностно материалите, не ни дава право на генерални заключения, от които следва сочене с пръст… Изложена ли е в БАН примерно сръбската редакция – изложена е, ясно и точно. Дори факти, касаещи предимно България, не са по-гласно изнесени, ето например в статията на Професор Людмила Горина от Московския Държавен Университет, която Хан Соло приложи в форума и където се отбелязва, че:

Quote:… има една удувителна цифра - 90 % от ръкописните паметници на България се съхраняват в Русия. Тази колосална цифра изумява младите умове. Изследвайте ги, проучвайте ги, всички те са достъпни, не е нужно да ги издирвате….
Има още една интересна история. Константин Калайдович, нашият виден археограф, който е работил през 1817 г по описание на синодалната библиотека на Воскресенския манастир край Москва отворил сръбска редкация на "Шестоднева", написана по българска редакция. Именно Калайдович осъществил изданието на "Йоан Екзарх". Това е велико световно откритие, след което никой не може да твърди, че Йоан Екзарх е сръбски писател.
Наистина не знам, Зоограф, какво имаш на предвид с това:

(18-11-2012, 12:30 PM)Zoograf Wrote: Да биде номинализамот уште поголем циркус, се смета дека српската редакција е всушност создадена некаде околу денешната граница со Србија, северно од линијата Кратово-Скопје-Тетово.

Аз лично с мястото на създаване на српската редакција нямам проблеми, ако ти искаш да споделиш някакво заключение, относно това, направи го, ще е интерестно.

(18-11-2012, 12:30 PM)Zoograf Wrote: Колку денеска еден просечен Бугарин го разбира бугарскиот јазик на Св. Климент?

Два въпроса:
1. Колку денеска еден просечен гражданин на света го разбира бугарскиот јазик на Св. Климент?
2. Колку денеска еден просечен Бугарин го разбира бугарскиот јазик на царете – Борис, Симеон, Петър и Самуил?
За Св. Климент ще си позволя да цитирам отново Професор Людмила Горина, а ти коментирай

Quote:Така че, кой открил Климент Охридски? Нашият учен Вукол Михайлович Ундольский, известният литературовед от XIX век, първият издател на «Задонщины». В една от творбите на Климент Охридски, той открил, че авторът е български епископ. Ундолский анализира текста, съобщава за това Павел Шафарич, директор на библиотеката на университета в Прага, и Михаил Погодин, писател и професор по световна история в Московския университет. Културният свят узнава, че Климент Охридски е виден български културен деец.

(18-11-2012, 12:30 PM)Zoograf Wrote: Всушност не знам дали шовинизам е вистинскиот збор, ама во таа насока е. Божидар Димитров, европратеникот, ете и Хан Соло тврдат тоа не е мое културно наследство туку нивно. Врз основа на што?

Струва ми се, че отново прехвърляш проблема от болната към здравата глава. Политиката на Бг, е за заедно честване на общите ни исторически събития. Политиката на Мк, е че нямаме нищо общо. Вовата го беше формулирал някъде по свой начин – или е наше, или общо, само ваше не става… Кой е либерал и кой шовинист, ти ми кажи.

18-11-2012, 05:10 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Като си говорим за езикови въпроси, тия дни имах интересна случка, та ми изникнаха интересни въпроси... това сериозно, не се майтапя.
Та, работя аз на едно място в София, което е като Древния Вавилон - езици и култури да искаш. Седя си аз и си пия кафето с един колега афганистанец, който говори български като диктор от телевизията - нито акцент има, нито някакви затруднения с речника.
На съседната маса седят един негър и един китаец и си философстват на български на тема "какви времена, лоши станаха хората", заслушах се в акцентите, сещате се как говорят... та си викам: добре де защо някои и 100 години да учат български, не могат да се научат да произнасят правилно твърдо "Ъ", например?
Имам едно приятелче например, от Украйна (от гр. Измаил), на който българският му е майчин език и има акцент, колкото и да се мъчи да го прикрие, а тоя афганец за няколко години говори перфектен български.
18-11-2012, 06:14 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

Почни да учиш украински и арапски, сигурно ќе ти стане појасно. Icon_razz И јас не можам да сфатам како може некој да не може да изговори самогласка, па дури и ако тоа е Ъ.
Let me hear you make decisions without your television.
18-11-2012, 06:35 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Руснак не може да произнесе "Ъ",ако ще да се сцепи отзад!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-11-2012, 07:03 PM
Website Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(18-11-2012, 01:37 PM)Valkanizater Wrote: Очевидно издирването, класифицирането и т.н. на ръкописното наследство обективно гледано е голям и важен проблем.
Ракописното наследство е онолку голем и важен проблем колку сакаш да му дадеш важност. Според мене, реално нема никаков проблем, бидејки сите денешни нацији и држави во Балканот се релативни млади (од почеток на 19 век па понатаму), и наследството од средновековните држави не е, нити може да биде сконцетрирано на само една (модерна) држава/народ. Потребата за екслузивност постои доста во Балканот, и ја гледам повеќе како потреба за минати големини, бидејки немаме нешто посебно да покажеме во сегашноста.
Но дури и тука нема некоја конзистентост, за тоа е што преставува нашето наследство. Очигледен пример е денешна Македонија со антиката, за кој никој не се интересираше пред 30 години. Тогаш се зборуваше за словенството само.
Друг пример е Грција. Првиот ректор на Универзитетот во Атина, Константин Шинас, зборуваше за поробена Грција од страна на Византијците. Така сакаа да се гледаат себеси после ослободување во 1821. Денеска се разбира, се што е Византија сакаат да прикажат дека припаѓа само на нив, а тоа наследство е преголемо, неколку пати поголмо од православното словенското културно наследство во Балканот.
Луѓето живеет релативно кратко, денеска можеби 70 години, порано ако си преживеал 40 години, значело дека си здав како вол. Секоја припадност во група, надвор од тесното семејство е повеќе ментална и апстракна работа. Така да во услови на генерална неписменост порано и мала колективна меморија, со
што било пред 1,000 години, повеќе има значај со што сакаш да се идентифицираш, се разбира во границите на реалноста.
На пример, еден од клучното, ако не и најголемо (по влијание) ’наследство’ које има голем удел во начиот на размислување, менталитет, култура, политика, храна, музика итн доаѓа од турското владеење, па пак никој не му паѓа на памет да се идентификува со него (иако потсвесни резидуали се гледа во популарноста на турски серији, турбо фолкот итн)

(18-11-2012, 01:37 PM)Valkanizater Wrote: и в този смисъл - защо трябва да изненадва емоционалното македонско дистанциране от каквато и да е славянска общност ... днес?
Е да - sorry - темата е за друго...

Не може никогаш да се направи големо дистанцирање- врти/сучи македонскиот ќе си остане словенски јазик, а тоа е темел за многу други работи.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
19-11-2012, 09:09 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

(19-11-2012, 09:09 PM)Zoograf Wrote: Ракописното наследство е онолку голем и важен проблем колку сакаш да му дадеш важност. Според мене, реално нема никаков проблем, бидејки сите денешни нацији и држави во Балканот се релативни млади (од почеток на 19 век па понатаму), и наследството од средновековните држави не е, нити може да биде сконцетрирано на само една (модерна) држава/народ.

Не е така. Езикът се свързва с народността, не с нацията. Има езици и без оформени нации, но няма език без да има ясно оформена, отделна етническа група. Точно тук е коренът на всичките ви проблеми с аргументацията по въпроса за езика.
19-11-2012, 09:43 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(18-11-2012, 05:10 PM)Филибе Wrote:
(18-11-2012, 12:30 PM)Zoograf Wrote: Добредојде Филибе, на македонските аргументи.
Кога некаде во 9 или 12 век се спомнува Бугарин, бугарско, итн, тука нема потреба за интерпретација и се користи како доказ дека ете, во Македонија отсекогаш луѓето се чуствувале Бугари.

Благодаря Зоограф, бих те попитал за оцветеното в червено, това твое мислене ли е, или някакво официално становище на България за този период.
Тоа е чинам официјален став на Бугарија, сакаш да кажеш дека не е? Можеби грешам.
(18-11-2012, 05:10 PM)Филибе Wrote: Струва ми се, че отново прехвърляш проблема от болната към здравата глава. Политиката на Бг, е за заедно честване на общите ни исторически събития. Политиката на Мк, е че нямаме нищо общо. Вовата го беше формулирал някъде по свой начин – или е наше, или общо, само ваше не става… Кой е либерал и кой шовинист, ти ми кажи.
Заедничко славење - во принцип нема проблем, но мислам дека тука се работи за еднонасочна улица, така? На пример, дел од нашето наследоство ќе го славиме со вас, додека вие ќе го славите вашето наследство само со себе. Пример, никој нема да ви прави проблем кога ќе правете изложба на средновековни ракописи во Брисел под име бугарски средновековни ракописи од софиската библиотека, иако нели, повеќе од 50% се напишани на српска редакција. И патем, што тогаш со Србија, ако почне и таа да се меша и да бара според некоја нивна логика да се вика нашата изложба ‘претежно српски средновековни ракописи со мал удел на бугарски од 13-19 век од територијата на ФИРОМ‘, ова последново и Грциве да ги усреќиме, дали тогаш такво име за изложба повеќе ќе ви се допаѓа, и дали тоа ќе направи добрина на било кого?
О. Б.
19-11-2012, 10:11 PM
Reply
Филибе Offline
Member

(19-11-2012, 10:11 PM)Zoograf Wrote: Тоа е чинам официјален став на Бугарија, сакаш да кажеш дека не е? Можеби грешам.

чинам = действително, реален
Не знам дали така се превеждаRazmisluva
Мисля, че така както си го формулирал - от 9-10в. "во Македонија отсекогаш луѓето се чуствувале Бугари" няка как да е официален став на България.

(19-11-2012, 10:11 PM)Zoograf Wrote: На пример, дел од нашето наследоство ќе го славиме со вас, додека вие ќе го славите вашето наследство само со себе.

Не е имало гласна комуникация на високо ниво по въпроса, за да правим заключения.

(19-11-2012, 10:11 PM)Zoograf Wrote: И патем, што тогаш со Србија, ако почне и таа да се меша ...

Сърбия няма да се меша, кога Св. Климент го определяте за македонски автор, покрай македонските ръкописи. Така смятам аз и не на празно акцентирах на „Струшки сборник” с творби на Климент Охридски, е от средата на XVI век, сръбска редакция ...Хубаво си дискутираме, но дали не се дефокусира темата.
19-11-2012, 10:50 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(19-11-2012, 10:50 PM)Филибе Wrote:
(19-11-2012, 10:11 PM)Zoograf Wrote: Тоа е чинам официјален став на Бугарија, сакаш да кажеш дека не е? Можеби грешам.

Чинам = мислам.А може некогаш да се користи и како ‘ми се чини’.

О. Б.
19-11-2012, 11:01 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

чинам=чини ми се=мисля

Упс!Зоографа вече го е обяснил Icon_razz
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 19-11-2012, 11:05 PM by TATAP.)
19-11-2012, 11:03 PM
Website Reply
Филибе Offline
Member

(19-11-2012, 11:01 PM)Zoograf Wrote:

Хаха, в гугъл чинам = действия???
Благодаря!
(This post was last modified: 19-11-2012, 11:13 PM by Филибе.)
19-11-2012, 11:11 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Зографе, много добре знаеш коя е разликата между вас и всички останали.
В София ръкописите са категоризирани - българска редакция, сръбска редакция...
В Белград - сръбска, българска редакция, руска редакция...
В Москва - руска редкация, българска редакция, сръбска редакция...
В Прага - сръбска редакция, българска редакция, чешка, руска, хърватска...

САМО в Македония няма ръкописи българска редакция, нали?
Нали знаеш защо?
Всичко намерено на територията на Македония се счита за македонско културно наследство, на македонски език и това е...

19-11-2012, 11:12 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(19-11-2012, 11:12 PM)Han Solo Wrote: САМО в Македония няма ръкописи българска редакция, нали?
Нали знаеш защо?

А кој и каде се тврди ова?
О. Б.
20-11-2012, 12:49 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(19-11-2012, 11:11 PM)Филибе Wrote:
(19-11-2012, 11:01 PM)Zoograf Wrote:

Хаха, в гугъл чинам = действия???
Благодаря!
Да, го има и тоа значение, дури можеби и најчесто се користи.
А пак, од друга страна, чинам на англиски е преведено мислам:
http://translate.google.com/#mk/en/%D1%8...0%B0%D0%BC
Од друга страна имаме и чин=дело/акт, а исто и чин=официрски ранк (мајор, полковник итн)
Обично кога има ист збор но со различни значења, се работи за словенски збор.
О. Б.
20-11-2012, 12:53 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Почвате да се оплитате!"Чини" е диалектна форма на "струва".
чини ми се=струва ми се=мисля,че
По скоро "чинам" е неправилна употреба...
"Колко ми чинат,Кольо очите,толко ти чинат,Кольо овците"
20-11-2012, 08:48 AM
Website Reply
Han Solo Offline
Senior Member

(20-11-2012, 12:49 AM)Zoograf Wrote:
(19-11-2012, 11:12 PM)Han Solo Wrote: САМО в Македония няма ръкописи българска редакция, нали?
Нали знаеш защо?

А кој и каде се тврди ова?

Институтът ви за македонски език, например.Ако можеш да четеш между редовете, написали са го в изявлението за изложбата в Брюксел. Как мислиш, как е станало така, че днес имате ръкописи македонска редакция?
Много е просто - македонските специалисти са взели български ръкописи, намерени в Македония и са им сложили придавката "македонски", както на всичко останало. Например, Радомиров псалтир от Атон:

[Image: viu1282313668t.jpg]

Да видим тази "македонска редакция"?

[Image: Radomirov-Psaltir.jpg]

Логично е според мен, за ИМЕ да няма в Македония ръкописи българска редакция - ако имаше, както във всички други държави - Сърбия, Чехия, Хърватска, Русия, Полша, не знам какво щехте да показвате за македонско културно наследство по музеи и изложби.
(This post was last modified: 20-11-2012, 10:05 AM by Han Solo.)
20-11-2012, 10:04 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator

Додека сите вие форумџии, што сте активни на ова тема, се договорите чии извори и редакции се точни, т.е. дали треба да се нарекуваат старобугарски, старословенски или старомакедонски, еве ви еден текст напишан од Борче Трајковски ( Боки бургија), објавен на сајтот Плус инфо, да видите сите како зборува,минимум, една третина од Македонија, т.е. како се зборува во Скопје. Ке видите до каде дошла србизација на “ современиот македонски јазик “. Конечно, темата беше за тоа , а не за периодот од пред 100-ина и повеќе години, ама некој умешно ја скрена во тој правец. Би ги замоли форумџиите од Македонија да земаат во раце српско-македонски речник, и да проверат колку од “ наши“ зборови се позајмени од српскиот, зошто, најверојатно, во новото издание на српско-македонски речник, многу нови зборови позајмени од српскиот јазик, ке станат дел од македонската лексика. И, така лека-полека и јазикот ке го доближиме до нашиот современ менталитет, кој,нели, ни е ист како српскиот. Како што кажа градоначалникот на Скопје Коце Трајановски во Белград ,при збратимување на двата града.Ама, името никако не го давамеSmajlito

[undefined=undefined]Бокијева „Лименка“ осим шо е ретка биртија у „градот убав, НА шо ќе никне“, таа е у исто време и најуниверзална институција у држаава. Овде чоек добија релевантни информации и сазнања и се стекнуе со општо образовање и искуства на уметнички, музички, културен, историски, политички, економски, правни, судски, гастрономски, љокачки, урбано асфалтни, рурално макадамски и такодаље знања, све до сазнања од задњава катедра, која нуди искуства и од Лименкино холивудски филмски области. Со еден збор, стануе збор за „Свеучилиште“ на кое и чувени Харвард може да му пљукне под прозор коа е у питање еминентни састав на Љокални професорски кадар. И нема везе шо Бокијева „Лименка“ е дел од ограда на образовна установа и е лоцирана у други „бицирк“ на наша метропола, она се стекнуе со ова звање зарад такозвана „Ружа ветрова“ која струи низ овој ќуш у „кватростаџоне“...

На централна „катедра“ углавном заседаа „Лименкин савет безбедности“ со кој преседава моја маленкос уз стална асистенција на братучеди и реквизити од неколку бокалчиња и одговарајуќи узорци од сезонски мезиња од најнови издања на „Вкусот на традицијата“, ондак, други астал, пардон, друга „катедра“ е резервирана за Боксерски еуроинтегративац Миле звани Труп и његово весело владино друштво, кај шо углавном се меси, мислам од одма се преоѓа на месишта на скара, друштво кое после прва флаша црно тиквешко почнуе да се просерава и да пореметуе дисциплина, јавен ред и мир у свеучилишна атмосфера со владини пароли од типот „Који ќе ни курац Еуропа“, „Гасна комора за комуњарите“ „Смрт за Војводата“ и так даљше, па онаму седи окорелета комуњара Лазо звани Сурла, најбољиот молер у држаава и позната скопска шваљерчина на која и ебачот Дракче може да му позавиди, ама у задњава шваљерска авантура нагазил на мина и малку му смениле личен опис и попис на сурат, откако го начекале жив у кревет со шваљерката на командирот на ПС „Пролеќе“, па онде ти е Џуро звани „Црна дупка“, кој три години се тужи со држаава зарад некоја оштра дупка на булевар у Тафталиџе кај шо акнал со „Стојадин“ производња седумдездруга, док се движел со максимална брзина од 62 на сат и пет промила крв у алкохол, па му пука спојка на предње десно, излетуе од нормална путања и успут поебуе дпмнеовско функционерска ограда од тазе ковано железо у дуж од триес метара и се искршуе целиот, а сеа, се суочава и со глоба од пешесиљади „еврејчиња“ која ни тад нема да може да ја плати. Оној ќуш онде ти е резервиран за обвинителот Пајо Цефка, кој куј знае под кој стицај на околности останал у швргоска тајфа, ама Шврго не му даа предмет да помирише, па цело радно време арчи у Бокијева Лименка и нон стоп бара ниско попрскуење на Илинденска бб, два пути за сваки случај, ама његов захтев уште не е стаен на дневен ред на Савет за безбедност. Шо ми беше муабетот? Аха...

После све шо се исподешаа у држаава со оваја Боксерска влас, као и намера на опозициони фракционери да сјебат браство јединство и слога југомагнат у обедињена опозиција со центар на Бихаќка, а празници се ближат, пардон, избори се ближат, на предлог на комуњарана Лазо Сурла морав да свикам итна ванредна седница на Лименкин савет за безбедност, на која барав да се распраа по јединствена тачка на дневен ред – Како да се сјебе Боксерска влас...?

Тачно е дека и на Бихаќка се праеле и се праат миљон комбинации, анализи и испитуања на јавно и експертско мнење за тоа шо да се прај на истава тема, после кои се преоѓало на прецизни анализи и се распраало по тие закључци, па едни викале вака да се прај, други така да се прај, треќи онака да се напрај, на крај, ипак, испаѓа дека уште немат прав рецепат, па мислам дека е поштено да им ја понудиме и оваја формула која укажуе на едно могуќе решење за спичкуење на Боксерски ПР и аутоматско рушење на влас, па затоа и овој рецепат е наречен Холивуско Лименкин рецепат за сјебуење Боксерска влас. Значи, ало Бихаќка, пази ваму, синопсис...

Једини и главни састојак у овој рецепат е Бранко Црвенковски, у даљи текст звани Шетач. Шетач у овој Холивуско лименкин рецепат се појавуе у три варијанти: оригинал, полуоригинал и фалсификат...

Пошто кај Боксеров све се повторуе, ондак и реакции од Бихаќка се повторуат, па реално е, и можно е, а и морално е да се напраат видео снимки од емисии и пресои на кои дирекно се обраќа оригинален Шетач, а ќе се емитуат по потреба у дадени моменат у наредни три до шес месеци. Ондак, на оригинална верзија на Шетач, конспиративно му се изработуе најквалитетна холивуска силиконска маска со сасвим ново лице и коса. На пример: му се испуњаваат бразди и рупи на лице и слепоочњаци, му се оптегнуат веѓи и чело, му се залепуе перика со црвено и дугачко влакно на глаа, па му се стаа силикон на доња уста, нешто мање него кај Боки13-ка, и оригинален Шетач се остаа да стабилизира ново стање со нов сурат у наредни месец дена. Значи, добијаме полуоригинал, или маскиран оригинал од Шетач...

Е сеа, као шо реков, у наредни три месеци, по потреба се пуштат оние снимки од оригинален Шетач, божем чоекот се јавуе директно од свирипичино на некоја си акција или реакција на Боксерска влас, за кај дпмнеовска раса да се остај утисак дека овој е тука, дека е жив и здрав, дека се јавуе у живо и дека ништо не му промакнуе. Значи, добијаме слика на сасвим исто стање ко сегашново...

У тие три месеци, најконспиративно се изработуе воштана фигура од оригинален Шетач и се добија оригинал фалсификат. На овој фалсификат му се стаа малку побледуњава боја на лице него оваја природнава и на тој и тој датум се прогласуе најтужна вест у цел свет на Република Македонија. Шетачот умре дома спиејќи, у сон, шо аутоматски укажуе и на факат дека фалсификатов немал гревои...!!! У пичку мајчину..., шо добар чоек беше...!!!

Најблиска родбина не даа да му се прај обдукција, нит па прифаќа какви било погребни церемонии у његова част од страна на непријатељска Боксерска влас. И шо се дешаа? Фалсификат Шетач се погребуе у најужи круг на фамилија и пријатели. У меѓувреме, се праат неколку фотки од вештачки Шетач као лежи у сандук, за да има шо да се покаже у медиуми, да се увери јавност дека тоа е тоа и дека е вистински транзициски крај. У ваква ситуација, Боксер ќе прогласи тридневна жалост у држаава и ќе се буни шо фамилија не му одобраа присуство на погреб. Ебиго, он ќе сака да прогласи тримесечна жалост, ама правници у његов кабинет ќе го опоменат дека Устав го ограничуе на само три дена, и цврц. После три дена, Боксер ќе мора да се врати на Илинденска бб и да продужи 24/7, по шо следуат веома интересантни стања у расплет…

Шо мислите, шо ќе прај Боксерот у кабинет коа знае дека му го нема више Шетачот на Бихаќка? Шо ќе прај цела Боксерска раса која изиграа влас седма година, без Шетачот? Шо ќе праат Фрч, Буч, Василиј и Кид? Па ќе рикат ко магариња за магарици у сред село, ЕВБЕ... Шо друго ќе праат? Нема више по кого да усмеруат земаљски и ванземаљски кривици, за све шо им се дешаа и на нив и на народ. Вакво јебено стање у Боксерски кабинет, у најгори случај, не може да трае више од три месеци, по шо се очекуе рикнуење на нервен систем, појавуење на први облици на перкинсонови симптоми и так даљше...

Е сеа, покрај тоа шо Фрч, Буч, Кид, Василиј и Самуил ќе се стрчат на Бихаќка да фатат позиција док е вруќо стање, таму, ко од никуд, ќе се појави и полуоригинал од Шетач, и полека, неупадљиво ама сасвим сигурно ќе почне да се истакнуе ко једини и прав заменик на оригиналниов фалсификат кој е погребан пред недела дена, а овој уште поише ќе ги збуни со име и презиме со кое се преставуе, Црвенкос Бранковски. Сите на Бихаќка ги приметуат овие сличности кај полуоригиналов со оригиналот, па на ванредни конгрес тоа и го потврдуат. Полуоригинални Шетач, т.е. Црвенкос Бранковски презима руковосво на Бихаќка...

У исто време, на Боксерска дружина им се стемнуе, пардон, им се сменуе комплет концепат со кој преживуева овие шесседум години, и одједанпут доживуат невидени тахикардии и аритмии. Не знаат шо да праат, сурфаат на интерферентни бранои на секој могуќи план и на прва стена се спичкуат ко највеќи дунстери, ПР тотално се губи у простор и у време, им се сјебуе читава стратегија, пошандрцуат, док полуоригинални Шетач повикуе народ пред скупштина, и бара нови избори, сега и одма...

Па да, со триста муки, ама чувени Боксерски ПР реагира у овакво збуњено стање и брзо го убедуе Боксерот да прифати позив за избори од новиов лидер на опозиција кој го проценуат ко просечна комуњарска тапа со која овој може лесно да се справи. И тука уствари најгадно се сјебуат. Овој пут саветници ќе го натерат Боксерот не само да му прифати избори, него и ТВ дуел на полуоригиналов. И, се испржуе ко црни лептир на џиш сијалица. Читава јавнос застануе на страна на Црвенкос Бранковски. У пичку матер...

Избори завршуат катастрофално за Боксер, евдај девет пратеника, а полуоригинал излегуе на прес, и полека одлепуе силиконска маска, вади перика пред цела јавност и – Ви реков ли дека ќе го сјебам Боксерот на избори? Ви реков, и го спичкав у први круг. За сва времена. Е тек сеа официјално најавуем дека си идам раат у пензија, а вие, прајте шо ќе прајте... И така, сите си живее среќно и весело до крајот на животот...

Лименкин Савет безбедности – преседавач Боки Бургија [/undefined]

http://www.plusinfo.mk/mislenje/649/Crve...-prvi-krug--
20-11-2012, 03:15 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member

(20-11-2012, 03:15 PM)hristo Wrote: Бокијева „Лименка“ осим шо е ретка биртија у „градот убав, НА шо ќе никне“, таа е у исто време и најуниверзална институција у држаава. Овде чоек добија релевантни информации и сазнања и се стекнуе со општо образовање и искуства на уметнички, музички, културен, историски, политички, економски, правни, судски, гастрономски, љокачки, урбано асфалтни, рурално макадамски и такодаље знања, све до сазнања од задњава катедра, која нуди искуства и од Лименкино холивудски филмски области. Со еден збор, стануе збор за „Свеучилиште“ на кое и чувени Харвард може да му пљукне под прозор коа е у питање еминентни састав на Љокални професорски кадар. И нема везе шо Бокијева „Лименка“ е дел од ограда на образовна установа и е лоцирана у други „бицирк“ на наша метропола, она се стекнуе со ова звање зарад такозвана „Ружа ветрова“ која струи низ овој ќуш у „кватростаџоне“...

Само от този абзац намирам следните думи (не съм сигурен кое е сленг):

осим
биртија
добија
стекнуе
уметнички
такодаље
нуди
стануе
чувени
везе
установа
такозвана
Ружа ветрова
ќуш
Свеучилиште
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
20-11-2012, 03:47 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин

(20-11-2012, 03:15 PM)hristo Wrote: Smajlito

[undefined=undefined]Бокијева „Лименка“ осим шо е ретка биртија у „градот убав, НА шо ќе никне“, таа е у исто време и најуниверзална институција у држаава. Овде чоек добија релевантни информации и сазнања и се стекнуе со општо образовање и искуства на уметнички, музички, културен, историски, политички, економски, правни, судски, гастрономски, љокачки, урбано асфалтни, рурално макадамски и такодаље знања, све до сазнања од задњава катедра, која нуди искуства и од Лименкино холивудски филмски области. Со еден збор, стануе збор за „Свеучилиште“ на кое и чувени Харвард може да му пљукне под прозор коа е у питање еминентни састав на Љокални професорски кадар. И нема везе шо Бокијева „Лименка“ е дел од ограда на образовна установа и е лоцирана у други „бицирк“ на наша метропола, она се стекнуе со ова звање зарад такозвана „Ружа ветрова“ која струи низ овој ќуш у „кватростаџоне“...

На централна „катедра“ углавном заседаа „Лименкин савет безбедности“ со кој преседава моја маленкос уз стална асистенција на братучеди и реквизити од неколку бокалчиња и одговарајуќи узорци од сезонски мезиња од најнови издања на „Вкусот на традицијата“, ондак, други астал, пардон, друга „катедра“ е резервирана за Боксерски еуроинтегративац Миле звани Труп и његово весело владино друштво, кај шо углавном се меси, мислам од одма се преоѓа на месишта на скара, друштво кое после прва флаша црно тиквешко почнуе да се просерава и да пореметуе дисциплина, јавен ред и мир у свеучилишна атмосфера со владини пароли од типот „Који ќе ни курац Еуропа“, „Гасна комора за комуњарите“ „Смрт за Војводата“ и так даљше, па онаму седи окорелета комуњара Лазо звани Сурла, најбољиот молер у држаава и позната скопска шваљерчина на која и ебачот Дракче може да му позавиди, ама у задњава шваљерска авантура нагазил на мина и малку му смениле личен опис и попис на сурат, откако го начекале жив у кревет со шваљерката на командирот на ПС „Пролеќе“, па онде ти е Џуро звани „Црна дупка“, кој три години се тужи со држаава зарад некоја оштра дупка на булевар у Тафталиџе кај шо акнал со „Стојадин“ производња седумдездруга, док се движел со максимална брзина од 62 на сат и пет промила крв у алкохол, па му пука спојка на предње десно, излетуе од нормална путања и успут поебуе дпмнеовско функционерска ограда од тазе ковано железо у дуж од триес метара и се искршуе целиот, а сеа, се суочава и со глоба од пешесиљади „еврејчиња“ која ни тад нема да може да ја плати. Оној ќуш онде ти е резервиран за обвинителот Пајо Цефка, кој куј знае под кој стицај на околности останал у швргоска тајфа, ама Шврго не му даа предмет да помирише, па цело радно време арчи у Бокијева Лименка и нон стоп бара ниско попрскуење на Илинденска бб, два пути за сваки случај, ама његов захтев уште не е стаен на дневен ред на Савет за безбедност. Шо ми беше муабетот? Аха...

После све шо се исподешаа у држаава со оваја Боксерска влас, као и намера на опозициони фракционери да сјебат браство јединство и слога југомагнат у обедињена опозиција со центар на Бихаќка, а празници се ближат, пардон, избори се ближат, на предлог на комуњарана Лазо Сурла морав да свикам итна ванредна седница на Лименкин савет за безбедност, на која барав да се распраа по јединствена тачка на дневен ред – Како да се сјебе Боксерска влас...?

Тачно е дека и на Бихаќка се праеле и се праат миљон комбинации, анализи и испитуања на јавно и експертско мнење за тоа шо да се прај на истава тема, после кои се преоѓало на прецизни анализи и се распраало по тие закључци, па едни викале вака да се прај, други така да се прај, треќи онака да се напрај, на крај, ипак, испаѓа дека уште немат прав рецепат, па мислам дека е поштено да им ја понудиме и оваја формула која укажуе на едно могуќе решење за спичкуење на Боксерски ПР и аутоматско рушење на влас, па затоа и овој рецепат е наречен Холивуско Лименкин рецепат за сјебуење Боксерска влас. Значи, ало Бихаќка, пази ваму, синопсис...

Једини и главни састојак у овој рецепат е Бранко Црвенковски, у даљи текст звани Шетач. Шетач у овој Холивуско лименкин рецепат се појавуе у три варијанти: оригинал, полуоригинал и фалсификат...

Пошто кај Боксеров све се повторуе, ондак и реакции од Бихаќка се повторуат, па реално е, и можно е, а и морално е да се напраат видео снимки од емисии и пресои на кои дирекно се обраќа оригинален Шетач, а ќе се емитуат по потреба у дадени моменат у наредни три до шес месеци. Ондак, на оригинална верзија на Шетач, конспиративно му се изработуе најквалитетна холивуска силиконска маска со сасвим ново лице и коса. На пример: му се испуњаваат бразди и рупи на лице и слепоочњаци, му се оптегнуат веѓи и чело, му се залепуе перика со црвено и дугачко влакно на глаа, па му се стаа силикон на доња уста, нешто мање него кај Боки13-ка, и оригинален Шетач се остаа да стабилизира ново стање со нов сурат у наредни месец дена. Значи, добијаме полуоригинал, или маскиран оригинал од Шетач...

Е сеа, као шо реков, у наредни три месеци, по потреба се пуштат оние снимки од оригинален Шетач, божем чоекот се јавуе директно од свирипичино на некоја си акција или реакција на Боксерска влас, за кај дпмнеовска раса да се остај утисак дека овој е тука, дека е жив и здрав, дека се јавуе у живо и дека ништо не му промакнуе. Значи, добијаме слика на сасвим исто стање ко сегашново...

У тие три месеци, најконспиративно се изработуе воштана фигура од оригинален Шетач и се добија оригинал фалсификат. На овој фалсификат му се стаа малку побледуњава боја на лице него оваја природнава и на тој и тој датум се прогласуе најтужна вест у цел свет на Република Македонија. Шетачот умре дома спиејќи, у сон, шо аутоматски укажуе и на факат дека фалсификатов немал гревои...!!! У пичку мајчину..., шо добар чоек беше...!!!

Најблиска родбина не даа да му се прај обдукција, нит па прифаќа какви било погребни церемонии у његова част од страна на непријатељска Боксерска влас. И шо се дешаа? Фалсификат Шетач се погребуе у најужи круг на фамилија и пријатели. У меѓувреме, се праат неколку фотки од вештачки Шетач као лежи у сандук, за да има шо да се покаже у медиуми, да се увери јавност дека тоа е тоа и дека е вистински транзициски крај. У ваква ситуација, Боксер ќе прогласи тридневна жалост у држаава и ќе се буни шо фамилија не му одобраа присуство на погреб. Ебиго, он ќе сака да прогласи тримесечна жалост, ама правници у његов кабинет ќе го опоменат дека Устав го ограничуе на само три дена, и цврц. После три дена, Боксер ќе мора да се врати на Илинденска бб и да продужи 24/7, по шо следуат веома интересантни стања у расплет…

Шо мислите, шо ќе прај Боксерот у кабинет коа знае дека му го нема више Шетачот на Бихаќка? Шо ќе прај цела Боксерска раса која изиграа влас седма година, без Шетачот? Шо ќе праат Фрч, Буч, Василиј и Кид? Па ќе рикат ко магариња за магарици у сред село, ЕВБЕ... Шо друго ќе праат? Нема више по кого да усмеруат земаљски и ванземаљски кривици, за све шо им се дешаа и на нив и на народ. Вакво јебено стање у Боксерски кабинет, у најгори случај, не може да трае више од три месеци, по шо се очекуе рикнуење на нервен систем, појавуење на први облици на перкинсонови симптоми и так даљше...

Е сеа, покрај тоа шо Фрч, Буч, Кид, Василиј и Самуил ќе се стрчат на Бихаќка да фатат позиција док е вруќо стање, таму, ко од никуд, ќе се појави и полуоригинал од Шетач, и полека, неупадљиво ама сасвим сигурно ќе почне да се истакнуе ко једини и прав заменик на оригиналниов фалсификат кој е погребан пред недела дена, а овој уште поише ќе ги збуни со име и презиме со кое се преставуе, Црвенкос Бранковски. Сите на Бихаќка ги приметуат овие сличности кај полуоригиналов со оригиналот, па на ванредни конгрес тоа и го потврдуат. Полуоригинални Шетач, т.е. Црвенкос Бранковски презима руковосво на Бихаќка...

У исто време, на Боксерска дружина им се стемнуе, пардон, им се сменуе комплет концепат со кој преживуева овие шесседум години, и одједанпут доживуат невидени тахикардии и аритмии. Не знаат шо да праат, сурфаат на интерферентни бранои на секој могуќи план и на прва стена се спичкуат ко највеќи дунстери, ПР тотално се губи у простор и у време, им се сјебуе читава стратегија, пошандрцуат, док полуоригинални Шетач повикуе народ пред скупштина, и бара нови избори, сега и одма...

Па да, со триста муки, ама чувени Боксерски ПР реагира у овакво збуњено стање и брзо го убедуе Боксерот да прифати позив за избори од новиов лидер на опозиција кој го проценуат ко просечна комуњарска тапа со која овој може лесно да се справи. И тука уствари најгадно се сјебуат. Овој пут саветници ќе го натерат Боксерот не само да му прифати избори, него и ТВ дуел на полуоригиналов. И, се испржуе ко црни лептир на џиш сијалица. Читава јавнос застануе на страна на Црвенкос Бранковски. У пичку матер...

Избори завршуат катастрофално за Боксер, евдај девет пратеника, а полуоригинал излегуе на прес, и полека одлепуе силиконска маска, вади перика пред цела јавност и – Ви реков ли дека ќе го сјебам Боксерот на избори? Ви реков, и го спичкав у први круг. За сва времена. Е тек сеа официјално најавуем дека си идам раат у пензија, а вие, прајте шо ќе прајте... И така, сите си живее среќно и весело до крајот на животот...

Лименкин Савет безбедности – преседавач Боки Бургија [/undefined]

http://www.plusinfo.mk/mislenje/649/Crve...-prvi-krug--

Тука погоре напишаното, според Васил Иљов, ние имаме една вкупна апсолутна хронологија на непрекиден континуитет на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКА ПИСМЕНОСТ најмалку од околу 77.000 години, судејќи според артефактите од пештерата Бломос (Јужна Африка), најмалку 42.000-30.000 години според наодите пронајдени покрај Урал (Русија) и најмалку 21.000-16.000 години или 17.000-13.000 години, според наодите кои потекнуваат од пештерата Мас де Азил (Франција) од времето на условно наречената ГОЛЕМАТА МАКЕДОНСКА ЗЕТА, односно ВЕЛИКАТА "ЗЕТА МАКЕДОНИЈА". Библијата е во право, бидјќи таму е запишано дека на почетокот беше еден наерод со еден говор, а сега знаеме и со едно писмо - македонско. Shok
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
21-11-2012, 11:00 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Някой може ли да ми обясни в македонския език има ли разлика в значението на "ово" и "тоа" и кога се използва едното и кога другото?
И още един въпрос: в македонския език има ли ги думите "типосано", "изтипосано"? (в Кониковското Евангелие има думата "типосано", та се чудя...)
06-12-2012, 02:21 PM
Reply