Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА-КОЈ ПАТ ДА ФАТИМЕ
Author Message
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

@Йордане ...
Трябва още малко да понаучиш българския ... мислех,че може да разбираш шегата ...

А и да не забравим ...

Очаквам обяснение - каква е връзката между свободна държава, пишеща си историята и българската помощ за сърбите,които управляват Македония днес ...

Ако не ми отговориш ще считам, че играеш южносръбска игра пак да правите южна бановина на Сърбия.

Предвид факта,че си и от столицата на сръбството по вардарско може тази моя констатация да се окаже вярна ...

@Вова
Обясняваш на глух човек ...
08-09-2012, 05:27 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

ЈорданПетровски Wrote:Ке се обидам да ти објаснам. Синојка имаше емисија за Референдумот 1991 година. Мирка Велинова го кажа следново, ке парафразирам;
Меѓу новиарите имаше дилема дали сме за Белград или са Софија-го нема Скопје!!!!!.
Јас и многу други по толкувањето на Мирка и УДБа сум припаѓал/припаѓале во тие кои биле за Софија. Србите секогаш, секој обид за ослободување од нив го прогласувале како желба за припојување кон Софија. Тоа вие го примавте и сеуште го примате како вистина и нас, оние кои барем правиме нешто да се ослободиме од Српското влијание и кои ви укажуваме на вашата заблуда, дека во Македонија има голем процент на Македонци се подготвени да се "вратат" на Бугарските Корени не прогласувате за србомани, југоносталгичари, титовисти.
Дали ке разбереш како им помагате на Србите е твое.

Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

Нема да се смеем, а само ще коментирам ...

Тоест, ние българите, като ви казваме сърбомани и тем подобни помагаме на сърбите да ви управляват?

Тоест, ако не ви викаме сърбомани, вие ще преборите сръбството и ще си изчистите държавата от подобни сръбски мекерета?

Колко трябва да съм дебилен, за да повервам на това обеснение бе, Йордане?

Абе ти май наистина мислиш,че сме идиоти, които чакат некой нещо да им каже и хоп веднага ще поверваме ... хахахахаххаха08-09-2012, 05:38 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(08-09-2012, 05:38 PM)Илиян_Луков Wrote:
ЈорданПетровски Wrote:Ке се обидам да ти објаснам. Синојка имаше емисија за Референдумот 1991 година. Мирка Велинова го кажа следново, ке парафразирам;
Меѓу новиарите имаше дилема дали сме за Белград или са Софија-го нема Скопје!!!!!.
Јас и многу други по толкувањето на Мирка и УДБа сум припаѓал/припаѓале во тие кои биле за Софија. Србите секогаш, секој обид за ослободување од нив го прогласувале како желба за припојување кон Софија. Тоа вие го примавте и сеуште го примате како вистина и нас, оние кои барем правиме нешто да се ослободиме од Српското влијание и кои ви укажуваме на вашата заблуда, дека во Македонија има голем процент на Македонци се подготвени да се "вратат" на Бугарските Корени не прогласувате за србомани, југоносталгичари, титовисти.
Дали ке разбереш како им помагате на Србите е твое.

Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

Нема да се смеем, а само ще коментирам ...

Тоест, ние българите, като ви казваме сърбомани и тем подобни помагаме на сърбите да ви управляват?

Тоест, ако не ви викаме сърбомани, вие ще преборите сръбството и ще си изчистите държавата от подобни сръбски мекерета?

Колко трябва да съм дебилен, за да повервам на това обеснение бе, Йордане?

Абе ти май наистина мислиш,че сме идиоти, които чакат некой нещо да им каже и хоп веднага ще поверваме ... хахахахаххаха
Илјане, за да ја разбереш нашата ситуација прво ќе мораш својата Бугарштина да си ја замолчиш во себе.
Ти како прво не си објективен затоа што гледаш низ Бугарска призма.
За разлика од тебе, јас барем можам да излезам од мојата Македонска призма и да кажам непристрасно дали ние Македонците грешиме или не.
Си ме читал доволно па би требало да знаеш кога пишувам против Србите(Велико-Србите и нивните Србомани) а кога сум за Србите.
Затоа Илјане, не знаеш што зборуваш.
Но, бидејќи историјата се повторува за оние кои не си ги научиле лекциите, единствен излез е или ние да изумреме, или да има уште една Балканска војна па ви Бугарите, Србите и Грците да видите дали постојат или не постојат Македонците.
An inch today is tomorrow’s mile.
08-09-2012, 06:21 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

montehristo Wrote:Илјане, за да ја разбереш нашата ситуација прво ќе мораш својата Бугарштина да си ја замолчиш во себе.
Ти како прво не си објективен затоа што гледаш низ Бугарска призма.
За разлика од тебе, јас барем можам да излезам од мојата Македонска призма и да кажам непристрасно дали ние Македонците грешиме или не.
Си ме читал доволно па би требало да знаеш кога пишувам против Србите(Велико-Србите и нивните Србомани) а кога сум за Србите.
Затоа Илјане, не знаеш што зборуваш.
Но, бидејќи историјата се повторува за оние кои не си ги научиле лекциите, единствен излез е или ние да изумреме, или да има уште една Балканска војна па ви Бугарите, Србите и Грците да видите дали постојат или не постојат Македонците.

Сега пък ти се появи ... купи ли си гири ...?

Иначе ...какво общо има Българщината и твоето влизане и излизане от "матрицата" със това което аз питам ... Icon_razz

Колкото до това червеното Icon_razz

Почвам да пиша нещо като отговор около 5-6 пъти и все ми се струва безсмислено. Да, точно това е ... безсмислено е да ти казвам каквото и да е по тая тема .... просто не си струва усилието ...08-09-2012, 07:13 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

"Бранко и Любчо не можат да я спроведт катарзата..., треба нови човеци...итн. Добро Йордане, дай кажи ги кои се тие, цело време само ламотиш а не кажуваш кои се тие? Дай еднаш биди искрен и кажи? Или работата е само да кажеш нещо. Темата е "- кой път да фатиме" а не "на кой път бехме". Кажи кои се тие кои треба да ги заменат погорниве?

Яс ти кажав кошницата е пълна со скапани ябълка и не можеме да найдеме едно здраво ябълко, ама можеме да найдеме едно по не скапано. Тоа по не скапаното ябълко денеска е Любчо Георгиевски. Денеска само той я кажува своята визия за РМ, другите само веят празна слама. Утре кога ще има едно по не скапано од него ще го смениме со него. И се така додека не дойдеме до некое здраво ябълко.

Да не заборавам, ако знаеш каде е тая кошница пълна со здрави ябълка свободно кажи не се срами? Никой пат не е доволно само да кажеш дека не е така, туку е потребно да продължиш да обясниш како е.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
09-09-2012, 09:09 AM
Reply
tumba ku Offline
Member
***

Posts: 57
Joined: May 2012
Reputation: 0

(09-09-2012, 09:09 AM)Тодор Wrote: "Бранко и Любчо не можат да я спроведт катарзата..., треба нови човеци...итн. Добро Йордане, дай кажи ги кои се тие, цело време само ламотиш а не кажуваш кои се тие? Дай еднаш биди искрен и кажи? Или работата е само да кажеш нещо. Темата е "- кой път да фатиме" а не "на кой път бехме". Кажи кои се тие кои треба да ги заменат погорниве?

Яс ти кажав кошницата е пълна со скапани ябълка и не можеме да найдеме едно здраво ябълко, ама можеме да найдеме едно по не скапано. Тоа по не скапаното ябълко денеска е Любчо Георгиевски. Денеска само той я кажува своята визия за РМ, другите само веят празна слама. Утре кога ще има едно по не скапано од него ще го смениме со него. И се така додека не дойдеме до некое здраво ябълко.

Да не заборавам, ако знаеш каде е тая кошница пълна со здрави ябълка свободно кажи не се срами? Никой пат не е доволно само да кажеш дека не е така, туку е потребно да продължиш да обясниш како е.

Kompliment,za postot...Todore....
Vo ovoj moment, Ljupco e eden, ako ne i edinstven, koj ima jasna pretstava...kako so Makedonija vo idninata, i edinstven koj jasno gi kazuva alternativite za toj pat....iako na nekoi ne im odgovara toa..
Drugite, poradi politicki konsekvencii, se krijat pozadi patriotizmot.

Od Jordan,ne mozes da ocekuvas da ti dade vizijaza za idninata na Makedonija, zatoa sto toj uste zivee vo 80-ite god., koga Udba bogato go doase so med i mleko.....
Toj zboruva samo za lustracija i za negovoto dosie....toa mu e preokupacija i e obzemen od toa....i ja gubi smislata za realnost....
Cist revansizam....nisto povekje...
09-09-2012, 10:57 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Само да коментирам последните два поста и да дам леко сравнение с България ...

Ние от 20 години търсиме точно нескапаната ябълка и имаме известен прогрес ... доказателство? Досега нито едно правителство не си е повторило мандата ...

@тумба ку
Йордан не може да ти каже алтернатива щото и той не я знае ... и щото все още нема ...

Спасението е да си връщате хората, които са учили в България и с тех да ги правите елит ...

Иначе продажба на чушки и домати на пазара в Ниш ... Icon_razz
09-09-2012, 11:51 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Go cenam vaseto razmisluvanje i podrska za Ljubco toa e vas izbor, kako i ukazuvanje prema Jordan.
Eve da ve prasam vaka kako poiskusni vo politikata , Sto ako"Severniot sosed svrti odlucno kon Istok , izborot e pak Ljubco ili nekoj drug "?
Ova bese zamolba kon Todor i Tumba ku.
Go procitav intervjuto na Andov, pak ne plasi, priprema teren ,ili e realnost, potoa imase procitano razmisla za mozna zavrsnica megu VMRO-DUI od Janko Bacev, i intervjuto na Ljubco Georgievski( mnogu nekako smiren tivok kako da go cital intervju na Andov, i na Bacev , a mozebi i navistina se onie spekulacii deka ke bide a...., ete i Socijalistite akademija stokmija , e oni koga ke se stokmat Makedonija place i se pomala e.
Sto mislite dragi eksperti i vizioneri ,i pordzuvaci na Georgievski?
09-09-2012, 12:08 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

(09-09-2012, 12:08 PM)fetak Wrote: Go cenam... Sto ako"Severniot sosed svrti odlucno kon Istok , izborot e pak Ljubco ili nekoj drug "??...итн

Дай по обясни го по горново прашанье по точно що сакаш да знаеш?
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
09-09-2012, 12:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-09-2012, 09:09 AM)Тодор Wrote: "Бранко и Любчо не можат да я спроведт катарзата..., треба нови човеци...итн. Добро Йордане, дай кажи ги кои се тие, цело време само ламотиш а не кажуваш кои се тие? Дай еднаш биди искрен и кажи? Или работата е само да кажеш нещо. Темата е "- кой път да фатиме" а не "на кой път бехме". Кажи кои се тие кои треба да ги заменат погорниве?

Яс ти кажав кошницата е пълна со скапани ябълка и не можеме да найдеме едно здраво ябълко, ама можеме да найдеме едно по не скапано. Тоа по не скапаното ябълко денеска е Любчо Георгиевски. Денеска само той я кажува своята визия за РМ, другите само веят празна слама. Утре кога ще има едно по не скапано од него ще го смениме со него. И се така додека не дойдеме до некое здраво ябълко.

Да не заборавам, ако знаеш каде е тая кошница пълна со здрави ябълка свободно кажи не се срами? Никой пат не е доволно само да кажеш дека не е така, туку е потребно да продължиш да обясниш како е.Тодоре катаразата можат да ја спроведат само луѓе кои не се дел на СРПСКИТЕ СЛУЖБИ а ниту луѓе кои се дел на Бугарските или Грчките служби, иако Бугарски и Грчки се во многу мал обем во Македонија. Мал обем бидејки се работи за взаемно почитување на Србија, Бугарија и Грција на делбата од Букурешт. Наводните аспирации на Бугарите кон Вардарска Македонија или пак на Србите кон Пиринска Македонија се само убаво осмислена игра на која многу лесно наседнуват дел од Македонците. Таа игра веке се повеке луѓе ја осознаваат а тоа е првиот чекор од КАТАРАЗАТА.

Твоето мнение дека Љупчо Георгиевски е "денеска по не скапаното јаболко" не е засновано врз база на факти туку, врз база на емоции. Емоции кои ги предизвикале кај тебе неколкуте изјави на Љупчо, во кои ти препознаваш будење на "бугарските корени". Но фактите зборуваат дека Љупчо е НАЈСКАПАНОТО јаболко во кошницата. Тој се обиде да ја спроведе најголемата СРПСКА лага во дело, отворањето на досиета и така да ја сочува СРПСКАТА доминација во Вардарска Македонија.

Кошницата со здрави јаболка е во Македонија и полека таа се полни.

09-09-2012, 02:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-09-2012, 10:57 AM)tumba ku Wrote: Kompliment,za postot...Todore....
Vo ovoj moment, Ljupco e eden, ako ne i edinstven, koj ima jasna pretstava...kako so Makedonija vo idninata, i edinstven koj jasno gi kazuva alternativite za toj pat....iako na nekoi ne im odgovara toa..
Drugite, poradi politicki konsekvencii, se krijat pozadi patriotizmot.

Od Jordan,ne mozes da ocekuvas da ti dade vizijaza za idninata na Makedonija, zatoa sto toj uste zivee vo 80-ite god., koga Udba bogato go doase so med i mleko.....
Toj zboruva samo za lustracija i za negovoto dosie....toa mu e preokupacija i e obzemen od toa....i ja gubi smislata za realnost....
Cist revansizam....nisto povekje...Тумба ку, ако го обзнанеше ти твоето досие, а мора да имаш, читајки го од тебе напишаното за твојте активности пред 1990 година, или пак Љупчо неговото. Да поднесовте пак тужби против оние кои ги кршеле вашите со Устав загарантирани човекови права, јас ке бев пресреќен, ќе се појавеше уште некој од масата на тие скоро 50 илјади прогонувани од УДБа луѓе и се ке одеше многу полесно. Вашиот молк оди само во прилог на СРПСКАТА доминација, односно опстанокот на УДБА.
Обзнанувањето на досиеата и судскуиот прогон на НАЛОГОДАВАЧИТЕ е катаразата, Тумба ку.
Луѓе кои сакаат да ја зачуваат СРПСКАТА доминација се обидуваат онаа што го правам да го престават како реваншизам, моја лична преокупација.
09-09-2012, 03:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-09-2012, 12:08 PM)fetak Wrote: Go cenam vaseto razmisluvanje i podrska za Ljubco toa e vas izbor, kako i ukazuvanje prema Jordan.
Eve da ve prasam vaka kako poiskusni vo politikata , Sto ako"Severniot sosed svrti odlucno kon Istok , izborot e pak Ljubco ili nekoj drug "?
Ova bese zamolba kon Todor i Tumba ku.
Go procitav intervjuto na Andov, pak ne plasi, priprema teren ,ili e realnost, potoa imase procitano razmisla za mozna zavrsnica megu VMRO-DUI od Janko Bacev, i intervjuto na Ljubco Georgievski( mnogu nekako smiren tivok kako da go cital intervju na Andov, i na Bacev , a mozebi i navistina se onie spekulacii deka ke bide a...., ete i Socijalistite akademija stokmija , e oni koga ke se stokmat Makedonija place i se pomala e.
Sto mislite dragi eksperti i vizioneri ,i pordzuvaci na Georgievski?Интереснен радио мост. Прочитајте го целиот текст, па прашањето на Фетак ке биде многу пореално.
Жалам Тодоре што пак пренесувам текст на Српски, ама судбината на Македонија веке еден век е во Српски раце. За жал, по се и иднината ке биде иста.Quote:Zašto je Beogradu Moskva postala bliža od Brisela i Vašingtona

[Image: C53BB68B-7622-4C9D-8507-014075645DE1_w64...14_cw0.jpg]

Omer Karabeg: U poslednje vreme sve više se mogu čuti tvrdnje da se nova vlast, iako se stalno zaklinje u evropski put Srbije, sve više udaljava od Brisela i približava Moskvi. Rekao bih da je u toj konstataciji najdalje otišao Vuk Drašković kada je rekao: “Govore Evropska unija, a misle - malo morgen. Migavac im pokazuje Zapad, a oni voze na Istok“. Koliko ima istine u toj tvrdnji?Инаку моето мислење околу приказната што Љупчо ни ја раскажува дека тој е за влез во ЕУ и НАТО и дека ке ги заврши преговорите со Грција и со тоа ке ја тргне пречката за влез во ЕУ и НАТО е само обична пропаганда. Пропаганда која има за цел да му ја осигури власта на Груевски а со тоа и сигурно следење на патот кој ке го избере Србија а кој Македонија го следи и ке го следи беспоговорно.

пс. за оние кои заброавиле ке ги потсетам на однсувањето на Љупчо кон ЕУ и НАТО за време на неговото владеење.
09-09-2012, 04:42 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

"АКО ИСКАТЕ', не го гледам никаде!?
[/quote]

Е, това заради разликите в езиците ;) . Казал "да ви услужиме". На български се услуга се предлага и се прави само на някой, който е поискал такава. Подтекстът значи те е объркал.


(08-09-2012, 05:06 PM)ЈорданПетровски Wrote: Вова 1941 година, да се вратиле и Турците и тие ке биле пречекани со радост. Ѕверстават кои ги направиле Србите за дваесети неколкуте години, биле поголеми од оние што ги направиле Турците за нивните 500 години владеење со Македонија.

Това, разбира се е глупав аргумент и ти го знаеш. Ако бяха дошли турците, едва ли щеше да носите плакати на турски език "Македония е ТУРСКА" земя", "Македония и България са две родни сестри" и "Добре дошли братя турци"... Зверствата тука нямат нищо общо или доколкото имат, то е че ВСИЧКИ чуждестранни наблюдатели говорят и свидетелстват за сръбски зверства над БЪЛГАРИ. Според тях, вас македонците (ако сте били нещо различно от българи) никой не ви е тормозел. Дотолкова, че никой не ви е и забелязал, зада ви оплаче. Зверствата са на БЪЛГАРИ от Македония, самите сърби са се хвалели, че мъчат БЪЛГАРИ.

Ето тези Българи са ни посрещали с еуфория, на тях сме идвали да помагаме в две световни войни. Ако ти не си от тях, не сме идвали заради тебе - а ако си пречел на идването, стреляли сме.... задади нашите братя БЪЛГАРИ от Македония. Които тогава са били МНОЗИНСТВО (според ВСКИЧКИ източници).


09-09-2012, 04:48 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(09-09-2012, 02:40 PM)ЈорданПетровски Wrote: Тодоре катаразата можат да ја спроведат само луѓе кои не се дел на СРПСКИТЕ СЛУЖБИ а ниту луѓе кои се дел на Бугарските или Грчките служби, иако Бугарски и Грчки се во многу мал обем во Македонија. Мал обем бидејки се работи за взаемно почитување на Србија, Бугарија и Грција на делбата од Букурешт. Наводните аспирации на Бугарите кон Вардарска Македонија или пак на Србите кон Пиринска Македонија се само убаво осмислена игра на која многу лесно наседнуват дел од Македонците. Таа игра веке се повеке луѓе ја осознаваат а тоа е првиот чекор од КАТАРАЗАТА.

Това, разбира се, е параноично или манипулативно изказване, непочиващо на никакви факти.

България е имала аспирации към Вардарска Македония само когато оттам е имало български молби за това или е имало вътрешен натиск от милионната емиграция на македонски българи живеещи завинаги в България. България не е искала да покори, а да освободи сънародниците си от Македония и то когато са били самоогласено мнозинство. Днес, когато сънародниците ни в Македония са в незначително количество (или ако ги има са латентни, което е едно и също), България катекорично няма претенции към Вардарско. Имаме претенции само към историческата истина и точка. Другото са конспиративни фантазии неподкрепени с НИЩО.

Второ. Де факто, Сърбия никога е нямала никакви сериозно огласени претенции към Пиринска Македония.

И точка.
09-09-2012, 05:04 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

Що се отнася до:

"Меѓу новиарите имаше дилема дали сме за Белград или са Софија-го нема Скопје!!!!!."

Това, Йордане, е точно така. Реалисти (дали свестно или инстинктивно) са били тези, които са задали този въпрос. Защото, реално погледнато, Скопие наистина го няма. Скопие е исторически fluke, съществуването на Скопие е компромис, махване с ръка на сили, с които Скопие няма нищо общо, и за своята самостойност Скопие няма никаква заслуга. Скопие е решение, взето някъде от някого. Цялата Югославие беше такъв исторически компромис, изкуствена творба от общо взето разбностойни компоненти, а вие не бяхте и равностоен даже, ами само един апендикс. Това е историческата реалност.

И пожене темата е кој пат да фатиме, моят отговор отново е - нямате пат за фащане. Нямате критична маса, нямате необходим минимум въьв нито една сериозна сфера, необходима за трайно установяване на една държава. Вие и сега сте само един компромис, рудиментарен компромис този път и то само защото не сте от първа важност и сме сложени засега на back burner. Като самостоятелна единица не сте интересни нито необходими нито икономически, нито политически нито стратегически. Вие няматре самостоен път, и затова такива въпроси като: "Къй пат да фаќаме" имат само един отговор: "Ще ви кажат, когато му дойде времето".

С едно население от два милиона с незяснена самоидентификация, с минало-фантастика, без ресурси, без никакво интересно производство, с пълна липса на държавническа визия, с огромната и консолидирана албанска бомба със закъснител, вие нямате самостоятелно бъдеще. Затова овреме се ориентирайте, та когато ви запитат (ако ви запитат изобщо) с кого искате да сте, да не се чудите за отговора. Защото няма да ви чакат.
09-09-2012, 05:32 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

Пък все пак си помислете, дали не сте българи. Не може всички около вас да ви казват, че сте и само вие да викате: "Не сме".

Вашият катарзис е тази книга, в която вие сте Маугли. Отгледан и възпитан от вълци, дълго мислел, че е вълк. Но накрая любовта го накарала да се върне към своите:

[Image: 121094.jpg]

http://chitanka.info/text/24921-kniga-za-dzhunglata
(This post was last modified: 09-09-2012, 05:42 PM by Вовата.)
09-09-2012, 05:41 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(08-09-2012, 08:37 AM)Kajzer Wrote: Mnogu dobra tema za diskusija.Po koj pat da fatime ? Kako mlad covek ke dodadam edno moe razmisluvanje i viduvanje okolu ovaa tema.Nema da vleguvam vo istorija ili uste poloso da se prepukuvam so nekogo okolu ovaa tema,sepak site sme ludje i site imame svoe viduvanje i razmisluvanje.
- Vo Makedonija realno mladiot covek ima ogromni problemi,prvo so sistemot i vtoriot so samiot sebe koj proizleguva od prviot.Imeno,pred nekoja nedela se pojavi txt aka vic na godinata,koj tvrdi deka Hrvatskiot i Srbskiot jazik nastanale od "Makedonskiot jazik" dodeka Bugarskiot jazik nastanal so toa sto tamu otisol nekoj "Makedonec so govorna maana" i vednas ovoj txt rezultirase so bran postovi (od strana na Patkite..ova se izvinuvam Patriotite) na poznatata socialna mreza FB.Do vcera ludjeto koi se kolnea deka se "ANTICKI MAKEDONCI" po ovoj text tie stanaa "STARO SLOVENI" . Taka zbunet Glava_vo_zid,im pisav : "Dobro ludje samo sto kupiv nosia na "Anticki Makedonec" sega pak treba da oblakam farmerki i da bidam "SLOVEN" dajte resete se sto sme"...i taka za ovaa recenica dobiv nad 40 like i nitu eden komentar,koj jasno dava na znaenje deka ima opsto BUNILO koj sme i sto sme.
-Sistemot si go napravi svoeto : Izbrka nad 400 000 iljadi ludje medju koi bliski rodnini i prijateli,i tie sto ostanaa cinat care da kidnat nadvor od drzavata koja e predstavena kako med i mleko,da kidnat vo (Svajcarija,Slovenija,Avstralija,Bugarija) . Onaa grupa koja pak ne razmisluva za takvo nesto voedno koja saka da ostane vo Makedonija i da "GRADI" "DRZAVA" se otideni u nepovrat.Samo gledaat care kako i oni da se zakacat na DRZAVNA CICKA i da teraat ko ovci,taka fino podstrizeni i izbezumeni!! Ne deka sum pesimist,no rabotite se takvi kakvi sto se : OCAJNICKI !! Licno me napravija deka sum "PREDAVNIK" zatoa sto rabotam 10 000 milji daleku od doma,zatoa sto vodam bitki i krvavam pod tudjo zname i zatoa sto ne INVESTIRAM VO PROPADNATA MAKEDONIJA ( Znaete,sloboda na govor pa utre vi cukne UJP na vrata i ve zatvori) . Vo tie nivni ocajnicki oci (koi gledaat samo da se prikacat na drzavna cicka) ti si PREDAVNIK,koj cesno si zarabotuva pari bez nikomu da cimolici,moli i dudla.Inaku ovie raboti so dudlanjeto se cesta i veke bidnaa normalna pojava kaj mladiot covek (neli se so cel da se dojde to taa drzavna cicka) . Cesto (bidejki ne su doma) doadjam vo konflikt po socialnite mrezi okolu toa dudlanje so mladiot "dvizecki faktor,sila" vo Makedonija.Imeno eden dudlac,mi predlozi da stanam patriot so toa sto del od parite zaraboteni ovde (na cesen i krvav nacin) da gi vlozam vo izgradba na Crkva vo Kumanovo,so toa ke sum bil cist pred drugite ludje i so toa tie ke me gledale kako patriot a ne kako predavnik,i Goce Delcev "ke bil sreken" zatoa sto takvi ludje radjala Makedonija LOL !!! Pa taka koga sum veke kaj dudlacite gi ima vo tolku golem broj da nemozes ni so lopata da gi izrines!! Sakam da kazam,deka tie 70% mladi ludje (Dudlaci) toa se veke zombi ludje,utre ke se so Brane,denes so Grujo i taka se u krug.Bidejki ubeden sum deka utre eden od tie dudlaci ke bide vtor Branko ili Grujo,seedno !! Isto da ne gi ispustam ima ludje koi se borat protiv takvite ludje no bezuspesno,bidejki tie se veke masa na ludje,masa isprani i isfenirani mozoci,masa na zombi ludje !! Mene iskreno toa dudlanjeto nekako mi preci,psihicki nemozam da go podnesam zborot a kamoli znacenjeto !! Ko mlad covek,visoko obrazovan idninata ne ja gledam vo Makedonija,voedno se gledam kako tie 400 000 ludje koi stavija tocka na ovaa kurtizanska drzava,ako moze i drzava da se narece.Bez zdrav razum kaj mladiot covek,nema normalna nitu pak pravna drzava!! Sekako bi sakal da ostanam doma,vo normalna no ne i vo zombi "drzava" . E Mirka so ke rece u nejzinata kolumna,"ZA OVIE 21g NIE SME MORALNI POBEDNICI" - Obedineti so porazi i slakanici od sekoja strana,na sekoe pole...veke dobivam simptomi na gadenje,
Pozdrav

BravoBravoBravo

09-09-2012, 07:59 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(08-09-2012, 12:16 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(07-09-2012, 09:13 AM)hristo Wrote: На Македонија и треба колективна катарза. Соочување со историските вистини и собитија, и така прочистени да се крене на пат на прогрес и демократизација. Бегање од тие вистини, или пак, уште полошо, заплеткувања во нови виртуелни истории, само ја прави состојбата побезнадежна... и со сите можни последици што ти ги најави.
Христо катаразата неможе да ја спроведе Бранко, Љупчо .... во кои ти сега гледаш спас од Груевски .... околу тоа спориме јас и ти. Ти вистинскиот проблем, влијанието на Србија, сите премиери, председатели со еден збор сета власт во Македонија од 1991 до денеска е избор на Србија го игнорираш и го префрлаш на читање на историјата. Историја, онаа вистинската, може да се пишува само во СЛОБОДНА ДРЖАВА.

Јордане, кога ти гледаш со моите очи...можеби ти така изглдаат моите ствови, но кога јс гледам со моите очи -не е така. Прво ми го накалеми Љубчо Георгиевсаки ( затоа што ми се допаѓаат некои негови тези) а , потоа, полека и тивко ми го качи и Бранко на грб. Машала. Друга е работата. Јас и ти се разлукуваме во начинот на решавање на македонските состојби т.е. конечното ослободување од српското замешателство. Ти тврдиш дека се е заразено со тој српски вирус и дека од актуелната политичка елита ( вклучувајки ги тука и македонските институции) нема јунак кој тоа ке го изведе, и бараш нови јунци, кои не се заразени со српскоот вирус. Бараш, бараш...ама никаде такви јунаци на повидок. А, знаеш зошто. Не одиш доволно длабоко во проблемот, затоа бараш нешто што во денешна Македонија е невозможно. Па, дури и прославата на македонската независност се направи со српско-хрватските пеачки звезди ( хрватските се алиби за српските). Еве, ке прафразирам две изјави на Стојан Андов ( политичар) и Никола Жежов ( историчар):
Стојан Андов во најновата колумна вели ( ке парафразирам) : на една ТВ емисија, чув како Паскал Кузман вели како морало да се оди со антиквизација поради потребата да македонската држава има историски корени. Без тоа , ние не можеме да имаме држава. ФОКУС ми е во колата и не ми се излегува, но идејата е таа. Значи, Паско Кузман, таткото на антиквизицајата призна дека создаваат фалс-историја поради државните потреби. Јас, лично, пред повеќе месеци го фатив Никола Жежов ( млад и надежен историчар) на ТВ емисија, кој кажа ( парафразирам). Историската наулка треба да биде во служба на државата. Значи, и двајцата продолжуваат таму каде застанал Блаже Ристовски и неговата тајфа. Се за потреба на државата, а против историската вистина. Затоа, Јордане, прво треба да се расчисти со историјата. За да знаеме кој сме и зошто сме. Изгледа, сите тоа го знаат-само ние не. После, се ке биде полесно. Е, добро, и ти не си против тоа но сметаш дека тоа може само во СЛОБОДНА ДРЖАВА. Е, сега, како она, што е постаро-кокошката или јајцето. За да се создаде слободна држава треба критична мса на луѓе кои тоа го сакаат. Без тоа нема слобода. Од друга страна, пак, во денешна РМ нема шанса таа да се создаде во догледно време. Затоа, јас сум на мнение, тоа и го кажав, ние сами не можеме да ја свршиме таа работа. Ни треба помош од надвор. Да сум јас власт, се што ке ми каже САД и ЕУ ке сторам, и мислам дека многу подобро ке биде за иднинанта на РМ, отколку ова фемкање со лажниот патриотизам кој ни се продава во жална Макеоднија.

09-09-2012, 08:38 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(08-09-2012, 06:21 PM)montehristo Wrote:
(08-09-2012, 05:38 PM)Илиян_Луков Wrote:
ЈорданПетровски Wrote:Ке се обидам да ти објаснам. Синојка имаше емисија за Референдумот 1991 година. Мирка Велинова го кажа следново, ке парафразирам;
Меѓу новиарите имаше дилема дали сме за Белград или са Софија-го нема Скопје!!!!!.
Јас и многу други по толкувањето на Мирка и УДБа сум припаѓал/припаѓале во тие кои биле за Софија. Србите секогаш, секој обид за ослободување од нив го прогласувале како желба за припојување кон Софија. Тоа вие го примавте и сеуште го примате како вистина и нас, оние кои барем правиме нешто да се ослободиме од Српското влијание и кои ви укажуваме на вашата заблуда, дека во Македонија има голем процент на Македонци се подготвени да се "вратат" на Бугарските Корени не прогласувате за србомани, југоносталгичари, титовисти.
Дали ке разбереш како им помагате на Србите е твое.

Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

Нема да се смеем, а само ще коментирам ...

Тоест, ние българите, като ви казваме сърбомани и тем подобни помагаме на сърбите да ви управляват?

Тоест, ако не ви викаме сърбомани, вие ще преборите сръбството и ще си изчистите държавата от подобни сръбски мекерета?

Колко трябва да съм дебилен, за да повервам на това обеснение бе, Йордане?

Абе ти май наистина мислиш,че сме идиоти, които чакат некой нещо да им каже и хоп веднага ще поверваме ... хахахахаххаха
Илјане, за да ја разбереш нашата ситуација прво ќе мораш својата Бугарштина да си ја замолчиш во себе.
Ти како прво не си објективен затоа што гледаш низ Бугарска призма.
За разлика од тебе, јас барем можам да излезам од мојата Македонска призма и да кажам непристрасно дали ние Македонците грешиме или не.
Си ме читал доволно па би требало да знаеш кога пишувам против Србите(Велико-Србите и нивните Србомани) а кога сум за Србите.
Затоа Илјане, не знаеш што зборуваш.
Но, бидејќи историјата се повторува за оние кои не си ги научиле лекциите, единствен излез е или ние да изумреме, или да има уште една Балканска војна па ви Бугарите, Србите и Грците да видите дали постојат или не постојат Македонците.

Монтехристо, не фрлај чифтиња. Во 2001 година, од неколку стотини, што беа дал борци за човекови права ил терорости, сменивме уставна конфигурација на државата, а камоли пак да се опробаме во војна со држави-повеќекратно посилни од нас..во се. Дури тогаш ке не нема.

09-09-2012, 09:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-09-2012, 08:38 PM)hristo Wrote:
(08-09-2012, 12:16 AM)ЈорданПетровски Wrote: Христо катаразата неможе да ја спроведе Бранко, Љупчо .... во кои ти сега гледаш спас од Груевски .... околу тоа спориме јас и ти. Ти вистинскиот проблем, влијанието на Србија, сите премиери, председатели со еден збор сета власт во Македонија од 1991 до денеска е избор на Србија го игнорираш и го префрлаш на читање на историјата. Историја, онаа вистинската, може да се пишува само во СЛОБОДНА ДРЖАВА.

Јордане, кога ти гледаш со моите очи...можеби ти така изглдаат моите ствови, но кога јс гледам со моите очи -не е така. Прво ми го накалеми Љубчо Георгиевсаки ( затоа што ми се допаѓаат некои негови тези) а , потоа, полека и тивко ми го качи и Бранко на грб. Машала. Друга е работата. Јас и ти се разлукуваме во начинот на решавање на македонските состојби т.е. конечното ослободување од српското замешателство. Ти тврдиш дека се е заразено со тој српски вирус и дека од актуелната политичка елита ( вклучувајки ги тука и македонските институции) нема јунак кој тоа ке го изведе, и бараш нови јунци, кои не се заразени со српскоот вирус. Бараш, бараш...ама никаде такви јунаци на повидок. А, знаеш зошто. Не одиш доволно длабоко во проблемот, затоа бараш нешто што во денешна Македонија е невозможно. Па, дури и прославата на македонската независност се направи со српско-хрватските пеачки звезди ( хрватските се алиби за српските). Еве, ке прафразирам две изјави на Стојан Андов ( политичар) и Никола Жежов ( историчар):
Стојан Андов во најновата колумна вели ( ке парафразирам) : на една ТВ емисија, чув како Паскал Кузман вели како морало да се оди со антиквизација поради потребата да македонската држава има историски корени. Без тоа , ние не можеме да имаме држава. ФОКУС ми е во колата и не ми се излегува, но идејата е таа. Значи, Паско Кузман, таткото на антиквизицајата призна дека создаваат фалс-историја поради државните потреби. Јас, лично, пред повеќе месеци го фатив Никола Жежов ( млад и надежен историчар) на ТВ емисија, кој кажа ( парафразирам). Историската наулка треба да биде во служба на државата. Значи, и двајцата продолжуваат таму каде застанал Блаже Ристовски и неговата тајфа. Се за потреба на државата, а против историската вистина. Затоа, Јордане, прво треба да се расчисти со историјата. За да знаеме кој сме и зошто сме. Изгледа, сите тоа го знаат-само ние не. После, се ке биде полесно. Е, добро, и ти не си против тоа но сметаш дека тоа може само во СЛОБОДНА ДРЖАВА. Е, сега, како она, што е постаро-кокошката или јајцето. За да се создаде слободна држава треба критична мса на луѓе кои тоа го сакаат. Без тоа нема слобода. Од друга страна, пак, во денешна РМ нема шанса таа да се создаде во догледно време. Затоа, јас сум на мнение, тоа и го кажав, ние сами не можеме да ја свршиме таа работа. Ни треба помош од надвор. Да сум јас власт, се што ке ми каже САД и ЕУ ке сторам, и мислам дека многу подобро ке биде за иднинанта на РМ, отколку ова фемкање со лажниот патриотизам кој ни се продава во жална Макеоднија.-Играта со историјата е добро осмислена замка или поточно кажано најсилното оружје на противниците на Самостојна, Суверена и Демократска Македонија. Антиквизацијата не е измислица на Груевски, антиквизацијата ја реактивира Тупурковски, се надевам дека околу тоа, дека Тупурковски е човек на српските инсталации нема да спориш. Aнтиквизацијата требаше да биде "заспаната убавица" која српските служби ке ја разбудат кога ке им биде најтешко.

-Докажаа веке дека кокошката била постара од јајцето па затоа и кај нас нетреба да постои дилема. Првин СЛОБОДА!!! ИСТОРИЈАТА ЈА ПИШУВААТ ПОБЕДНИЦИТЕ, Христо.!!

-Помош од САД или ЕУ нема да добиеме за да ја препрочитаме историјата. Помош од САД и ЕУ ке добиеме само ако сакаме да воспоставиме демократија. Почнувајки од почитувањето на ИНДИВИДУАЛНИТЕ човекови права преку функционирање на правна држава, почитување на законите, декриминализацијата на општеството.

Околу "накалемувањето" на Брако и Љупчо друг пат, за да не избегане од суштината.


09-09-2012, 10:32 PM
Reply