Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОСВЕН АРГАТИТЕ НА УДБА ДАЛИ УШТЕ НЕКОЈ КЕ ВЕРУВА ВО БУГАРОФИЛСТВОТО НА ЉУПЧО
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1Неколку прашања кои ми се наметнаа од интервјуто:

1. Зошто Љупчо се договарал со Ѓинѓиќ. Косово после НАТО интервенцијата веке не е дел од Србија.

2. Дали разговорите за размена на територии не се увод во војната во Македонија, за да се реализира планот за размената.

3. Дали по размената на територии ке дошло до некаков сојуз помеѓу Македонија и Србија.

4. Чија е навистина идејата зa размена на териториите:
-на Љупчо
-на МАНУ
-на некои од блиските соработници на Љупчо
-на УДБа

(This post was last modified: 16-07-2012, 05:43 PM by ЈорданПетровски.)
16-07-2012, 05:40 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#2

Ей,аз по тоя въпрос можем да кажем само едно ...

Любчо 100% не е поддържа български интереси ... в това съм сигурен, т.к. нема шанс човек на 24 или 26 години да направи партия и да отдели Македония от Югославия, да не говорим за продажбите на македонските компании на гърци и техни протежета , без помощта на некой с позиции в управлението на Югославия.

Това с паспорта и снимката, всеки по-интелигенетен човек добре може да види,че зад снимката на "БГ паспорта" на Любчо стои знака на НАТО, а аз до колкото съм си правил паспорт, стената, зад която се снимаш е бела .... и само бела ...

Оттука мислим,че отговора на въпросите ти, Йордане е лесен ...

(This post was last modified: 16-07-2012, 08:37 PM by Илиян_Луков.)
16-07-2012, 08:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(16-07-2012, 08:36 PM)Илиян_Луков Wrote: Ей,аз по тоя въпрос можем да кажем само едно ...

Любчо 100% не е поддържа български интереси ... в това съм сигурен, т.к. нема шанс човек на 24 или 26 години да направи партия и да отдели Македония от Югославия, да не говорим за продажбите на македонските компании на гърци и техни протежета , без помощта на некой с позиции в управлението на Югославия.

Това с паспорта и снимката, всеки по-интелигенетен човек добре може да види,че зад снимката на "БГ паспорта" на Любчо стои знака на НАТО, а аз до колкото съм си правил паспорт, стената, зад която се снимаш е бела .... и само бела ...

Оттука мислим,че отговора на въпросите ти, Йордане е лесен ...Лесен можеби за тебе ама за оние кои несмеат да и погледнат на вистина во очи е претежок.
16-07-2012, 09:40 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#4

Интереса клати феса ....
17-07-2012, 08:28 AM
Reply
Gorgi Offline
Junior Member
**

Posts: 3
Joined: Jul 2012
Reputation: 0
#5

(16-07-2012, 05:40 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Неколку прашања кои ми се наметнаа од интервјуто:

1. Зошто Љупчо се договарал со Ѓинѓиќ. Косово после НАТО интервенцијата веке не е дел од Србија.

2. Дали разговорите за размена на територии не се увод во војната во Македонија, за да се реализира планот за размената.

3. Дали по размената на територии ке дошло до некаков сојуз помеѓу Македонија и Србија.

4. Чија е навистина идејата зa размена на териториите:
-на Љупчо
-на МАНУ
-на некои од блиските соработници на Љупчо
-на УДБа

Ниту Љубчо е, ниту Доста беше бугарофилка! Македонската тајна служба, за да одржи благопријатен амбиент за српските инсталации на почетокот на распадот на СФРЈ, агресивно продуцираше лажни бугарофили ! Љубчо кој национално е недефиниран, без да биде свесен, од нашите служби е “ставен во функција“ на бугарските разузнавачки служби, притоа е користено соработничкото досие на татко му со бугарската служба. А всушност во свеста на Љубчо доминира српската определеност, бил горд на дедо му српски жандар! Таа самоиндификација ќе донесе до шокантаната средба во почетокот на 90-тите кога од Парошки добива “четнички појас“ !
Но, Љубчо откако е од Глигоров и Андов одбран за политички противник по нивна мерка, својата политичка позиција ја искористува да заигра на двете трансферзали на загрозување - “исток-запад“ и “север-југ“. Заради ставањето во функција на трансферзалата “север-југ“ еден период бугарската служба се откажува од плановите со него (тоа е период кога на 2-август жената го плука Глигоров), но после 7 месеци соседната служба го користи заради амортизирање на античкиот македонизам, па сето тоа во контунуитет се спроведува до денес, затоа и овие изјави кои можеа да се очекуваат од Љубчо!
Секако клучно прашање е зашто СДСМ навидум прави харикири со Љубчота?
Би било наивно Бранко да го игра само за да се смали неговата предавничка улога за името - ете Љубчо е екстремниот предавник !?
Што и да е, овие случувања наводната коалиција (сметам дека во еден момент СДСМ ќе се огради целосно од “погрешните политики“ на Љубчо) треба да се анализираат во целина без исклучување на албанските политички лидери, и особено да не се испушта од внимание “играта“ на НИкола на кого надворешните пријатели само му одржуваат алиби позиција на “единствен“ патриот!

Чија е идејата за размена на територии ? - Има сериозни контрадикции, на проектот очигледно заиграле повеќе “заинтересирани ! На пример имаме еден несомнено автентичен патриот кој ја зема сам одговорнсота за овој проект на МАНУ (Блаже Ристовски и Горги Старделов излегоа ороспии !), но овој проект иако не го подржа официјално го поджуваше и Андов (во тоа време коалиционен партнер на Љубчо, и да не заборавиме дека после заедничката посета на Франција на Љубчо и Андов во времето на експертската влада дојде до нејзино рушење !!!), исто така веројатно е дека една таква доктрина покрај тоа што на неа се залепија соседните странски служби не можела да се промовира ако немало преќутна согласност од САД !

Ај за форумџијpочетник за прв пост е доволно !
(This post was last modified: 17-07-2012, 01:54 PM by Gorgi.)
17-07-2012, 01:52 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

(17-07-2012, 01:52 PM)Gorgi Wrote: Ај за форумџијpочетник за прв пост е доволно !Of-topic
Gorgi добредојде на форумот од екипата на Котле.
17-07-2012, 10:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Jordan Petrovski

Monday at 12:45 ·

‎Sashe Ivanovski

ОСВЕН АРГАТИТЕ НА УДБА ДАЛИ УШТЕ НЕКОЈ КЕ ВЕРУВА ВО БУГАРОФИЛСТВОТО НА ЉУПЧО
http://www.forum.kotle.ca


Quote: Благоја Цветковски

Od den na den se poveke veruvam deka covekot e za edna od dvete Bardovci ili Demir Hisar ....Se posiguren sum deka e poblizu do Bardovci zosto vo Demir Hisar e persona nongrata!!!
Monday at 13:03 · Like


Quote: Благоја Цветковски

Mu go zgresivte imeto "B"
Monday at 13:05 · Like


Quote: Jordan Petrovski

Не е грешка во името. Тој нема Б во името туку има П.

Ако Лупчо носи МАКЕДОНСКО име тогаш треба да е со Б. Бидејки името ке асоцира на љуБов.
Лупчо со П е СРПСКО име и коренот му е од љуПко - “biti sa puno šarma i draži”.

Јас точно знам зошто го пишувам името на Љупчо со П а дека сум во право секој ден и излегуват се повеке докази.
Monday at 16:36 · Edited · Like · 2Quote: Влатко Петров

Господине Петровски, вие сте како Џорџ Буш. Кажете глупост и после со глупости се вадите. Прва работа: Името и идентитетот се приватна работа на секој човек, а секој културен човек го почитува името и идентитетот на другиот. Ако Љубчо го избрал со „б„, тогаш е со „Б„. Втора работа: Лингвистичката наука е на страната на „б„, наместо на „п„, затоа што коренот на името доаѓа од „љуБов„, а не од „луПка„. Претерано сте опседнати со тој „Љубчо„ и цело време само напаѓате, та напаѓате. Досадни сте. Како типичен Удбаш.
Yesterday at 04:29 · Edited · LikeQuote: Jordan Petrovski

Јас во општо не полемизирам со изборот на името на Љупчо. Господинот Благоја со букавата Б во името на Љупчо сакаше да ме потсети дека Љупчо е БУГАРОФИЛ. Јас со години тврдам и сум приложил многу непобитни докази за моите тврдења, а во последно време Љупчо само ги потврдува моите тврдења дека тој нема ни Б од бугарофилство. Тој како и сите пред него и по него премиери на Р. Македонија се луѓе изберени по налог на Белград. Разликата е само што дел од премиерите за Белград работеле од љубов а дел за пари.
Yesterday at 07:08 · Like
19-07-2012, 02:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote: Влатко Петров

Македонија е Покраина на Србија, која по некоја случајност е независна. Тоа и врапците го знаат, бате Јоцо. Ти, ако дури сега тоа го сфаќаш, твој проблем. А, да тврдиш дека Љубчо е избран по налог на Белград е тотална глупост. Нему, токму Белград му правеше милион сопки да не стане премиер, прво во 1991, па после во 1994, за да конечно попуштат во 1998 и конечно после 2002 да го зацементираат како личност која никогаш повеке нема да може да биде премиер на Македонија. Ти работиш со половични тези, полувистини, полуфабрикати и затоа делуваш конфузно и бараташ со конспиративни теории и паранои. Ништо лошо во тоа, но во таа параноја не си способен да ги препознаеш вистинските борци за демократија и вистински независна Македонија. Срдечни поздрави и те молам, извади го Љубчо од твоите конспиративни теории. Делуваш патетичен и смешен.
22 hours ago · Like · 2


Quote: Jordan Petrovski

Белград не попушти Влатко, тоа тереба да го знаеш. Еве нешто многу одамна напишано:

1.-"Воочувајќи ја таа опасност, во периодот 97/98год. трипати се сретнав со Љубчо Георгиевски .....
...Првиот состанок со Георгиевски беше во 1997 год., на два дена пред седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, каде дојде до заминување на Змејковски од функцијата генерален секретар. На разговорот бев викнат од Љупчо Јакимовски и шоферот на Георгиевски, Трајче....
...Во разговорот инсистирав Далаверски да не биде назначен за координатор на ОК во Куманово, укажувајки му на Георгиевски за опасноста од семејството “далаверци” за самата партија, поради инволвираноста на Драган Даравелски во шверцот на цигари. Во периодот 96/97 год. имав неколкукратни посети на луѓе од Државна Безедност (инспектор Кузман од Куманово и еден негов колега од Скопје), на кои “информативни разговори”, секогаш ме прашуваа што знам за вклученоста на Даравелски во шверцот со цигари .....

Вториот состанок беше, во 1998 год, пред прославата на годишнината на ВМРО - ДПМНЕ. Исто како и на првиот разговаравме за негативната улога на „даравелци“ во партијата, но и за се поизвесната победа. Тогаш му ја побарав единствената услуга и му реков дека ако партијата победи сакам единствено информација зошто УДБА, (тогаш се викаше ДБК), толку се интересира за мене и ми се меша во животот на разни начини. Иако вети, услугата никогаш не ми ја стори ....

Третото видување беше во 1998 год., на 20-ина дена пред пријавување на кандидатите за пратеници. На тој состенок ја зедов и мојата сопруга со мене, како сведок на разговорот, бидејки имав претчувство, дека тоа ќе биде наше последно видување....
....Во исто време, на Георгиевски повторно му посочив на судбината на судскиот спор кој Народна Банка на Македонија, веќе неколку години безуспешно го води против Даравелски поради неисплатени обврски кон НБМ во износ од 200.000 ДМ.
Кој може да објасни како и зошто, експонирани членови на ВМРО- ДПМНЕ (татко и син) уживаат таква благонаклоност од страна на СДСМ, кога се знаеше како таа власт се однесуваше кон идеолошките неистомисленици!?

2.Зошто Љупчо не направи истрага и по СУДСКИ ПАТ, ОБИДОТ УДБА ДА ОБЕЗБЕДИ ФАЛСИФИКУВАНИ ДОКАЗИ ДЕКА ВМРО ДПМНЕ СЕ ФИНСИРА ОД БУГАРИЈА го расветли до крај и се разбира ги осуди инспираторите и извршителите. Целата игра ја знаеше Љупчо во времето кога УДБа го правеше обидот.

Кога ке ги даде Љупчо одговорите на овие прашања ке знаеш дали бил или не бил соработник на Белград.
За да дискусијата биде сериозна да ми посочиш кои се тие : половични тези, полувистини, полуфабрикати со кои "работам"....
19 hours ago · Like


Quote: Влатко Петров

Бате Јоцо, ти како доста запознаен со работата на УДБА, може ле да им пренесеш да ни дадат уште 100 луѓе како Љубчо, а да им понудат друга работа на Никола Груевски, Бранко Црвенковски и Ѓорѓе Иванов, за да не се мачат со политика, а да не ја мачат ни државата...Ако треба, пак ќе си останеме Покраина на Србија. Ние со тоа и ќе се навикнеме, ако треба. Мислам дека компромисот е фер. Нека ни дадат уште 100 луѓе како Љубчо, а ние ќе ја разгледаме сериозно варијантата, да си останеме Покраина на Србија. Подобар предлог УДБА нема добиено во последните 50 години. Во врска со твоите половични акробатики. Ти едно време си гледал на Љубчо како на светец кој може чуда да прави, а не како на едно обично дете, што на 24 годишна возраст мора да буди едно дебело заспан народ, кој и до ден денешен уште спие и не му дреме. Срдечни поздрави.
4 hours ago · Like


Quote: Влатко Петров

Бате, Јоцка. А ти пред да се замараш со таа твоја УДБА и тиа глупости, може ле да провериш дали твоите предци за време на Илинденското востание биле со презиме „Петров„ или „Петровски„?!? Бате Јоцо, од дрвата не можеш да ја видиш шумата. Тоа е слично кога во денешно време сите Антички Македонци, што знаат за некој битка од пред 2,300 години, врска немаат како им се викаат прадедовците и прабабите. Не можат да склопат по 2 реченици од биографијата на нијните предци, а сигурно знаат каде е гробот на Александар Великиот.
2 hours ago · Edited · Like


19-07-2012, 02:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote: Jordan Petrovski

Јас никаде не сум го оспорил онаа што Љупчо го сторил во период од 17.06.1990 па се до прифаќањето на идеата на Доста Димовска за ПРАГМАТА како мото на партијата, односно време на наплив на луѓе на УДБа во неговото опкружување и почеток на неговото купување. Зошто Љупчо дозволил да му го сменат опкружувањето, да ми ги сменат структурите на месните комитети, сигурно ниту бил глуп ниту слеп да не го видел тоа а и бил ПРЕДУПРЕДУВАН на тоа.

Ти укажав на основновното:

-"За да дискусијата биде сериозна да ми посочиш кои се тие : половични тези, полувистини, полуфабрикати со кои "работам"..."

Како човек на кого секој втор збор му е демократија обиди се твојата демократија да ја прикажеш во пракаса, нема демократија без вистина, па посочи ми кои се тие : половични тези, полувистини, полуфабрикати со кои "работам"..."

Дали полувистина дека Далаверски не е гонет во времето на СДСМ за кражба на 200 илјади ДМ од НАРОДНА БАНКА НА МАКЕДОНИЈА
Дали полувистина е обидот на УДБа да фабрикува дека ВМРО ДПМНЕ се финансира од Бугарија
about an hour ago · Like · 1


Quote: Влатко Петров

Нити се замарам со некојси Даравелски, ни со некаква си УДБА, нити со ДПМНЕ, нити па со Бугарија. Твоите полуфабрикати и полувистини се создаваат со самиот пристап. Твојата тенденција е добронамерна, но методите и пристапот се катастрофални. Типично по комунистички или типично „удбашки„, да го искористиме твојот речник. Ти не дебатираш со содржината на кажното, туку со карактерот на личноста. Дали бил бугарофил, дали името е со „б„ или со „п„, дали бил инсталација од Белград или па бил инсталиран од Мајкрософт. За да твојата добра тенденција за демократичност се претвори во вистинска демократска деискусија, пробај да дебатираш со идеите, а не со кој ги кажува идеите. Пробај да дебатираш со вистината, а не кој ја кажува вистината. Пробај да ја предизвикуваш лагата, без притоа покрај сувото да ти гори и суровото. И само да потенцирам. Не е крива нити УДБА, нити ти треба да се плашиш од УДБА. Треба да се плашиме од неписменоста на народот, неговата неинформираност, неговата неначитаност. Тоа е маката и проблемот. Неначитан и неинформиран народ создава паранои, фобија, виртуелни реалности, шпекулации, полувистини, фабрикува „аргументи„,....
45 minutes ago · LikeQuote: Влатко Петров

Господине Петровски, не знам многу за вас. Само површно, о днеколку пишувања и изјави како на пример Бранко Геровски или Силвана Бонева. Само да се надоврзам на мојата теза и поента. Доколку во Македонија имаше начитан и добро информиран народ желен за демократија и подговен да се бори и да ја брани таа света демокртија, тогаш човек како тебе би бил во Македонија и никогаш службите не би смееле ни да те чепнат, а не да ти го нарушуваат мирот на семејството и бизис угледот. Така да, твојот, мојот и нашиот непријател е игнорантноста, а не личноста. Поздрав
38 minutes ago · Like


Quote: Jordan Petrovski

Да се дојде до вистината се нудат докази а не голи фрази, Далаверски човекот кој ги внесе парите на УДБа во партијата, местенката во обид за обезбедување докази дека ВМРО ДПМНЕ се финасира од Бугарија се ПРЕСЕРИОЗНИ докази дека Ључпо ГИ ШТИТЕЛ СРПСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ ВО МАКЕДОНИЈА, инсталации од неговото опкружување, инсталации од кои добивал пари тој и партијата. Дали како демократ се слагаш со купувањето на пет те пратеника, чин кој и самиот Љупчо го призна. Дали си помислил од каде се парите.

Јас дебатирам со делата на Љупчо. Делата се битни, не зборовите. Обиди се и ти да го сториш истото, батали фрази и ситни подметнувања.
32 minutes ago · Like


Quote: Jordan Petrovski

Ако Љупчо со доаѓање на власт си ги исполнеше ОБВРСКИТЕ кои произлегоа од "ОТВАРАЊЕТО НА ДОСИЕАТА"-судски прогон на НАЛОГОДАВАЧИТЕ, ИЗВРШИТЕЛИТЕ и нивните СОРАБОТНИЦИ, функционери и луѓе кои тајната полиција ја користеле во идеолошки и партиски цели, јас ке немаше потреба да ја напуштам Македонија. Но проблемот беше во тоа што Љупчо беше свесен дека во таков процес и тој ке настрада и затоа го попречи. Покрај тоа што не поведе преку Јавниот Обинител кривичен прогон, дозволи и досиеата да бидат прочистени да се исфрлат/сокријат соработниците на УДБа кои беа во неговото опкружување.
Дали сега ти е јасно кој ја попречил демократизацијата на Македонија.
Дали ти е јасно дека тоа истото го прави веке шест години Груевски, Дали тие јасно дека сите премиери, односно влади се поставени од Белград.
16 minutes ago · Like
19-07-2012, 02:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Lidija Dimitrovska

g-in Vlado vie navistina ne mozete da debatirate so jordan zatoa sto negovite poznavanja i stradanja kako i na mnogumina vo vreme na VMRO i vo vladeenjeto na Georgievski i na Gruevski se pregolemi za da go velicate tolku Georgievski.Toj isto kako sto pisuva Jordan gi navrate okolu sebe sorabotnicite na UDBA i gi frli na bunisteto najkvalitetnite luge na PARTIJAT.Ako nesto ne ste preziveale togas ne ja minimizirajte makata na nekoi dodeka Ljupco go setaa i bogatea.
29 minutes ago · LikeQuote:Влатко Петров

Македонија е диктаторска држава. Ние сме балканска северна Кореја. За таква состојба не се виновни пет премиера, камоли само еден од нив. За разчистување со УДБА и со комунистичките остатоци во Македонија потребен е свесен народ, кој за жал ние го немаме. За да некој народ се освести, прво треба да се разбуди. Ако некој е исправен сам пред група на волци, се разбира дека или ке се предаде или ке игра по нивните правила. Но, ако тој човек види дека има свесен народ зад себе, тогаш е друга приказна. Јас не го величам Љубчо, напротив, јас велам дека е сам, осамен, немокен, а едно време беше и претерано млад.
11 minutes ago · LikeQuote:Lidija Dimitrovska

Toa Vlatko _DA,dka narodot e nesvesen i stanuva soucesnik od neznaenje vo gradenjeto na toj destruktiven sistem.Istoto i jas go dozivuvam i narodot e tocno najgolem pomagac i toa za sitna para ili usluga.Ama i ekonomskata sostojba go pravi toa ama i poziciite na mok na poodelni licnostoi koi dolgo se zadrzaa vo politikata.ne ja osporuvame ulogata i licnosta na Ljupco no i negovata slabost,i nedoslednost vo sproveduvanjeto na merkite za rascistuvanje so komunizmot sto veke ne doaga predvid i situacijata e sekoja godina polosa.
3 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Не е точно дека Љупчо бил сам и осамен. Негов избор беше да биде опкружен со луѓе на УДБа. Тој несакаше да го "освести" народот по прашањето на УДБа и српските инсталации. Парите му беа поважни од раскинот со УДБа и нејните инсталации во неговото тесно опкружување и во Македонија.
За да ја видиш точноста на мојата констатација погоре напишана, направи споредба со неговата улога во осамостојувањето. Оцени го неговиот придонес во "будењето" на народот тогаш и во рушењето на УДБа и нејзините инсталации.
A few seconds ago · Like
19-07-2012, 03:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11


Quote:Lidija Dimitrovska

taka e ima od se po nesto,a i nesto sosema drugo deka vistinskite luge mu gi kompromitiraa,napadaa,montiraa obvinuvanja gi crnea i mestea.
11 minutes ago · Like


Quote:Влатко Петров

Јордан, ајде да почнеме да се сложуваме во некои работи. Еве на пример, парите му биле поважни, отколку освестувањето на еден народ. Јас сум сигурен дека постојат половина милион млади луѓе во Македонија на возраст од 20-35 години на кои парите им се поважно, отколку освестувањето на еден заспан народ. Тоа е повеке нормална работа, отколку огромен грев. Дали се разбираме, бре човеци.
10 minutes ago · Like


Quote:Влатко Петров

Освестувањето на еден народ, како на пример во 1991 година требаше да го прават луѓе на 50-60-70 години. Каде беа тие луѓе, господине Петров(ски)?!?
9 minutes ago · Like


Quote:Влатко Петров

Ова „Петров(ски)„ не е мој стил, туку позајмен од тебе, бате Јоцо. Тоа е типично кога се замараш со личност, наместо со идејата. If you know what I mean.
8 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Господине Владо дали сте свесен што напишавте. Тие половина милион луѓе не беа ПРЕМИЕРИ на Македонија и прашање е колку од нив би зеле влакани пари, пари на УДБа, пари со кои ја ПРОДАВААТ МАКЕДОНИЈА.
6 minutes ago · LikeQuote:Влатко Петров

Обично внимавам што пишувам, така да претпоставувам дека сум свесен што сум напишал. Нема нормален млад човек што би се нафатил да води заспан народ,без милион евра. Некој да си ги губи нервите и да биде плукан од сите страни и тоа да го очекуваме да го прави за без пари е илузија и ја има само по филмовите.
4 minutes ago · LikeQuote:Влатко Петров

Ако Македонија има желба да стане нормална држава, мора да биде свесна дека тие што ќе ја водат кон демократија и прогрес не можат и нема тоа да го прават само од љубов.
3 minutes ago · LikeQuote:Влатко Петров

Во врска со петте пратеници. Некој им дал понуда на тие луѓе, што тогашнотот ВМРО-ДПМНЕ морало да ја наддава. Сега дали да го обвинуваме системот или само едната страна, затоа што така ни се сака. МОра да сме принципиелни, за сериозна дискусија.
about a minute ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Од 1990 па се до 1995 година имаше луѓе на 40, 50, 60, 70 години, луѓе кои беа околу Љупчо со единствена цел: Самостојна, Суверена и Демократска Македонија. Љупчо треба да одговори зошто ги снема од неговото опкружување.
A few seconds ago · Like
19-07-2012, 03:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Lidija Dimitrovska

Vlado tie luge bea ehpresno progoneti uste vo dekemvri 98 god,i se suocuvaa so problemi i po zivotot.I za zal i narodot go prifati nivnoto izoliranje i navleze vo euforijata za mnogu pari koi dojdoa vo VMRO i sistemot ponataka stana-da ne zboram.I na kraj poslednata nadez kaj Georgievski bese unistena >odpocna nekoja bitka Boskovski zasto plaka i den denes
10 minutes ago · LikeQuote:Влатко Петров

Јас мислам дека и Јордан Петровски и Лидија Димитровска треба да станете симпатизери на ВМРО-Народна Партија. Таа е една од ретките партии преку кои демократија има некаква шанса.
5 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Господине Владо ке ви дам добронамерен совет, поарно немој да го браните Љупчо понатака.
Вие го оправдувате земеањето пари од странска служба.
За петте пратеника заборавате дека Љупчо во тој момент беше УПРАВНИК на СИСТЕМОТ, сите механизми на ДЕМОКРАТСКА И ПРАВНА држва беа во негови раце. Но тој посегна по средства својствени на мафијата.
about a minute ago · Like
19-07-2012, 03:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Quote:Влатко Петров

Во Македонија има пари од многу служби. Сите пари што се наменети за демократизација на Макеодонија се добредојдени, без разлика од која служба или држава доагаат. Битно е да има резултат, а тоа е демократска и просперитетна држава Македонија, членка на НАТО и ЕУ.
6 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Посебно парите на КОС и УДБа, парите со кои беше исплќан Љупчо, господине Владо беа наменети за демократизација на Макеодонија.
A few seconds ago · Like
19-07-2012, 03:33 PM
Reply
Gorgi Offline
Junior Member
**

Posts: 3
Joined: Jul 2012
Reputation: 0
#14

Quote: Благоја Цветковски

Od den na den se poveke veruvam deka covekot e za edna od dvete Bardovci ili Demir Hisar ....Se posiguren sum deka e poblizu do Bardovci zosto vo Demir Hisar e persona nongrata!!!
Monday at 13:03 · Like


Jordane, vo eden od tvoite posledni postovi na edno mesto pisuvas, deka ne ja sporis noseckata uloga na Ljubco od sredbata vo Minhen pa do Osnovackoto sobranie na 17 juni 1990 god.! Duri toa da e vistina, a ne e, noseckata uloga ja ima toj sto ja kreira izbornata pobeda 1990 godina! Zatoa ubeden sum deka zad navedenata ocenka, intimno ni samiot ne stois!

Ovaa procenka od prva raka izgleda logicna, I taa ne moze da se ospori dokolku takviot pogled na nestata proizleguva od pristapot koj sto ti si go odbral, a koj elementarno pretpostavuva, deka Ljupco imal intelektualen kapacitet, kako I avtoritet so koj mozel da nametne stav, a osobeno deka bil nezavisen od nasata I stranskite sluzbi!

No, deka takviot pristap e pogresen dokaz e faktot deka ti denes nemase sosem opravdano otvoreno da go napagas za pogresni politiki koi se antidemokratski, I koi definitivno se vo funkcija na stranski interesi!

Toa sto togas ne si go videl poveden od opstata euforija vo koja site se najdovme, svesno ili so instinkt cuvstvuvajki ja sansata za istoriskiot presvrt, a ne si go videl ne zasto ne znaes da gledas tuku zatoa sto ne si bil clen na partijata, pa ne si bil nitu vo negovoto opkruzuvanje, pa da si mozel da gi znaes site tajni scenarija, igri I intrigi na SDB! Zatoa tvoeto prifakanje na nekoi sostojbi od toa vreme ne se tvoja “greska” !

Ljubco: materijalanata korist – toa sum jas ! - E vistinata !!!

Preku nego se promoviraa idei na drugi, a koga stava svoj potpis na tugite zaslugi, kako vo tukusto izdadenata smesna kniga, e samo drzok plagijat!
Kako na primer za “negovite zaslugi” za promena na raspolozenieto na glasackoto telo megu dvata kruga vo 1990 godina, so navodniot “konflikt” so Nevzat Halili, a site pametat deka toj veke ostvaruval sredbi so istiot toj Halili odejki mu na jagne doma!

Na sajtot na Parlamentot zakaceni se stenogrami od rabotata na prviot Parlament, sekoj moze da procita deka Ljubco bi prisuten I ne reagiral na tvrdenjeto vo edna replika na Golubovski, deka toj na Ljubco na ½ A4 mu go iskucal tekstot za sintagmite makedonska armija, makedonska moneta, reprezentacija so koja Ljubco stana legenda!

No, vo ovaa da ja dovrsam kusata analiza.
Toj nikojpat nemal takva uloga od koja bi proizlegla takva ocenka za navodna nosecka uloga, zasto vo toj slucaj trebalo da donesuva sam odluki, da ima sposobnost za strateska procenka I takticka igra! No, toj sekojpat bil samo glasnogovornik na svoite mentori!

Sekoja poznacajna promena na javno iskazanite stavovi I od distance se potvrduva deka prozleguvala od promenata na licnostite vo negovoto potesno opkruzuvanje bas kako sto I ti sam dijagnosticiras! I preku koi neposredno makedonskata sluzba imala uvid I vlijanie vo partijata!

Isklucok od vakavta sostojba e samo vo pocetniot period, dodeka e Ljubco bil pod mentorstvo na Golubovski, a po sredbata vo Minhen, Ljubco nadgleduvan od Zmejko e pod direktna observacija na Slobodan Bogoevski, operativno instruiran preku Ratka I Dimitar Dimitrovi I brakata Bogdanovi!

Normalno, ti gi cenis rabotite spored ona sto e veke togas izlezeno od kujnata na SDB kako “vistina” vo cija konstrukcija bile vkluceni I “8-minata” za koi I vrapcite znaat deka bea prosrpska instalacija so sosem konkretna cel vo toa vreme!

Kako I da e ostvarena e manipulacijata so dpmne (vmro-udba), vo edna perverzna politicka igra vodena od Gligorov I Andov !

Neupatenite nesakajki gresat, zatoa sto gi prifakaat zdravo za gotovo prikaznite za osnovanjeto na vmro-dpmne od tajnite sluzbi preku nivnite sorabotnici koi sega Gruevski gi valorizira vo lazni osnovaci (Zmejko, Mane, Trantalovski I kerka mu koja bila vo aktivnostite vklucena samo preku nejzinite seks-akcii so Zmejko, a sega I taa kolateralno stana komitka – osnovacka !?), vo koi se izbrisani 3,5 meseci na se ona sto prethodi na proektot na makedonskata I sojuznata sluzba - dpmne od Svedska po naracka na eden akademik I dvajca uni profesori ovaa struktura da se prilepi vrz novata partija vo najava vo Makedonija (VMRO), a koi posrednici ako nekojpat se napravi vistinska lustracija ke bidat, barem dvajcata zivi, lustrirani!

Kompletnata vistina bara stranici I stranici prostor, no zaradi profilot na oktroiranite “lideri” od tipot na Ljubco, malo potsetuvanje na nastanite koga vo manastirot Sveti Prohor Pcinski srspkata policija gi tepase Makedonskite gragani, kako se odnesuvaa ovie prethodno spomnati patrioti-kreaturi. Za nivnata hrabrost I patriotizam, koga Ljubco, Zmejko I komitkata ostanaa na 9 km pred manastirot vo kombe (kako znaele deka ne smeat da odat vo manastirot?), a edinstven od niv vo manastirot odi Golubovski, koj koga videl sto pravi srpskata policija, gi sobral maltretiranite I tepanite gragani I so avtobusi gi donel pred Parlamentot na Makedonija, a vo sredba so togasniot drzaven vrv vlozil ostar protest sto makedonskite institucii na sistemot ne gi zastitile svoite gragani!

Ljubco e razotkrien, toj samiot se razgoli, no koja ni e alternativata?
Mozeme li da veruvame na aktuelnata vlast koja nasporti transparentnoto odnesuvanje na opozicijata koga se odvivase Referendumot protiv zakonot za novata teritorijalna organizacija, taa tajno se dogovorila so strateskiot “prijatel” Referendumot da ne uspee!
Ili pak na opozicijata vo koja nemakedonci so makedonski iminja sistematski ja razgraduvaat Makedonija so smisleni opstrukcii vo meguetnickite odnosi, vo sporot za imeto, kako I za nekriticko izbrzuvanje vo Evroatlanstkite intergativni procesi. So sto baraat sansa priklucuvajki se skrisno na albansite scenarija, da ostvarat svoja etnicka enklava !

Zatoa da gi nadmineme sopstvenite frustracii, da ja pobedime suetata, site zaedno da se sprotivstavime na antimakedonskiot zagovor! Ete Ljubco e demistificiran, sega treba da se izborime makedonskiot narod da bide vo fokusot na politikata ama ne kako object tuku kako subject! Mora da go srusime monopolot na dvete najgolemi makedonski partii koi zabegani I okupirani so licnite I partiskite interesi stanaa grobari na Makedonija!
A za toa ke mora da se promeni izborniot model I da se srusi dvopartiskiot politicki sistem, da se vospostavi vistinski pluralen politicki system – parlamentarna demokratija!


(This post was last modified: 20-07-2012, 03:15 PM by Gorgi.)
20-07-2012, 03:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,948
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

(20-07-2012, 03:10 PM)Gorgi Wrote:
Quote: Благоја Цветковски

Od den na den se poveke veruvam deka covekot e za edna od dvete Bardovci ili Demir Hisar ....Se posiguren sum deka e poblizu do Bardovci zosto vo Demir Hisar e persona nongrata!!!
Monday at 13:03 · Like


Jordane, vo eden od tvoite posledni postovi na edno mesto pisuvas, deka ne ja sporis noseckata uloga na Ljubco od sredbata vo Minhen pa do Osnovackoto sobranie na 17 juni 1990 god.! Duri toa da e vistina, a ne e, noseckata uloga ja ima toj sto ja kreira izbornata pobeda 1990 godina! Zatoa ubeden sum deka zad navedenata ocenka, intimno ni samiot ne stois!
Мислам дека лошо си прочитал, такво нешто неверувам дека сум напишал. Љупчовата улога до 17.06 1990 година, во НАСТАНОКОТ на ВМРО ДПМНЕ е минорна, можеби имал некои активности во ДПМНЕ.
Еве прочитај што сум напишал.


(19-07-2012, 02:35 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote: Jordan Petrovski

Јас никаде не сум го оспорил онаа што Љупчо го сторил во период од 17.06.1990 па се до прифаќањето на идеата

20-07-2012, 05:42 PM
Reply