Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ТОА СУМ ЈАС - ЉУПЧО
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61

(30-07-2012, 11:34 PM)fetak Wrote:
(30-07-2012, 10:05 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2012, 08:48 PM)fetak Wrote: Potsetuvanje za "IDEOLOGIJA" e sto ubavo zvuci.

NE e do tie koi si gi spomenal po ime, poradi pristap i tretman na EU i Amerika e.За нашата заслепеност и неможноста да се отрезниме од лидеропоклонството, оставштина од Тито, најмалку ни се виновни ЕУ и САД.

20 godini sto izminaaa se iznaslusav , sto pravel Branko od Ljubco koga prviot e premier a vtoriot e opozicioner i obratno ,se taka godina za godi.

Ama deka isti tie drzavi EU i SAD znaejki go se toa za tie po ime i prezime gi uvazuvaat i so licemerie prema Makedonski narod i drava javno se srekavat i komunicirat so isti niv.

Ako Eu i SAD znaat za krsenje na embargo vo vreme na sankcii ,USA Ambasada,2001, i pokraj se toa tie pak gi kanat na gosti i menuvaat mislenja i politicki stavovi ,kako da se stvori jadro???

I del od slusbite i pripadnicite nivni znaat da gi citat ovie signali i jasno im e deka toa se igraci a ne nekoi umisleni IDEALISTI.

Edinstveno deka i EU i SAD ja sakat vakva t.e ne ja sakaat Makedonija kako Makedonija, i zatoa e Branko pa Ljubco pa pa Branko i Ljubco dodeka ne ja promenat demografski Makedonija.

Bidejki sme zemja da moznoto sekogas e nevozmozno prasanje za Hristo i Acko,ovoj tekst podolu.


Vo svetot na IDEALIZMOT i snistata ,imaginarnosta i fikcijata, leto 2000 za 4 juli da te pokanel togasen USA ambasador vo cest na Den na Drzavnosta na priem vo USA Ambasada pokraj Ljubco i Branko i tebe Jordane i zgora na toa samo tebe da te druzel taa vecer?????
Јас ке те прашам, по која основа ке ме поканел. Кој сум бил јас за да ме поканат. Сум бил ист со останатите обични граѓани на Македонија.
31-07-2012, 12:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62

(30-07-2012, 11:34 PM)fetak Wrote:
(30-07-2012, 10:05 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2012, 08:48 PM)fetak Wrote: Potsetuvanje za "IDEOLOGIJA" e sto ubavo zvuci.

NE e do tie koi si gi spomenal po ime, poradi pristap i tretman na EU i Amerika e.За нашата заслепеност и неможноста да се отрезниме од лидеропоклонството, оставштина од Тито, најмалку ни се виновни ЕУ и САД.


20 godini sto izminaaa se iznaslusav , sto pravel Branko od Ljubco koga prviot e premier a vtoriot e opozicioner i obratno ,se taka godina za godi.

Ama deka isti tie drzavi EU i SAD znaejki go se toa za tie po ime i prezime gi uvazuvaat i so licemerie prema Makedonski narod i drava javno se srekavat i komunicirat so isti niv.

Ako Eu i SAD znaat za krsenje na embargo vo vreme na sankcii ,USA Ambasada,2001, i pokraj se toa tie pak gi kanat na gosti i menuvaat mislenja i politicki stavovi ,kako da se stvori jadro???

I del od slusbite i pripadnicite nivni znaat da gi citat ovie signali i jasno im e deka toa se igraci a ne nekoi umisleni IDEALISTI.

Edinstveno deka i EU i SAD ja sakat vakva t.e ne ja sakaat Makedonija kako Makedonija, i zatoa e Branko pa Ljubco pa pa Branko i Ljubco dodeka ne ja promenat demografski Makedonija.Кога ке понудиме алтернатива на Бранко, Љупчо,... тогаш ке можеме да ги обвинуваме САД и ЕУ дека ја подржуваат структурата која го кршела ембаргото, ја палела УСА амбасадата....
31-07-2012, 12:50 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#63

(30-07-2012, 06:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2012, 01:14 PM)hristo Wrote: Е, Ацко, колку ми е тешко тебе и на Јордан да одговорам. Да кажам што мислам и чувствувам, а при тоа со ништо да не ве повредам. А, јас пак, да си го задржам својот став. Сме се сретнувале и на други форуми, и многу ми се јасни вашите чесни и искрени намери за македонскиот прогрес. Живееме во една груба реалност каде мозоците ни се перат постојано. Живееме во еден свет на изместени вредносни системи, каде ,скоро, се е наопаку од она што го посакуваме. Барем, ние, освестените и просветлените тоа го согледуваме. Е, сега, како од оваа кал, од ова смрдливо мочурише? Форумот егзистира година и половина. Се што Јордан, а и ние покрај него, имаше да каже , тој кажа. И, што стана за овие година и половина? Се смени свеста на луѓето? Се јави јадро на вистински промени во Македонија.Јадро неможе да се појави Христо. Причината што неможе да се појави лежи во Љупчо, Љубе, Филип, Андов, Тито, Лазе .... или со еден збор кажано во УДБА.

Додека не созрееме за концепт наречен "лидер отпор", опишан како алтернатива за "лидерство" или структура на "underground" групи. Во оваа алтернатива, дејноста е самостојна, организирана околу ИДЕОЛОГИЈАТА а не отколку лидерот/те, во Македонија нема да дојде до промена на Едноумниот Систем.

Со ваков концепт се направија промени во Египет, Тунис, Либија ... земји во кои основна цел на тајната полиција беше зачувување на Eднoумниот Cистем.
Во Македонија Едноумниот Систем направи мала превенција. Формално овозможи повеке партизам ама тој повеке партизам ислкучиво е врзан за ЛИДЕРОТ.

Судирот помеѓу мене и тебе Христо е во тоа што ти бараш лидер, небитно дали лидерот ја почитува идеологоијата а јас барам почитување на идеологијата. Почитување од сите а најмногу од Лидерот. Во моментот кога лидерот ке отстапи од идеологијата треба да биде сменет.

Eeej, Јордане каде отиде?? Ова е класичен пример за инсуфициентност на еден ум да го покрие целото поле на актуелната состојба. Сите ние си имаме своја лична, субјективна претстава за состојбите и врз основа на тоа ги градиме нашите ставови, кои пак после ги наметнуваме како генерални и општоважечки. Кога сум јас, бе , Јордане пишувал и објавувал критички тези за градење на култ на личност ( Киро Глигоров), во раните 90-ите години од минатиот век, ти тогаш Јордане си бил угледен бизнисмен во Македонија. Поради тој мој отпор кон наметнати ставови ( директиви) секогаш сум бил во некоја внатрешна опозиција во партијата, кога сум бил политички активен. Значи, тезата за мене ти е 102,5% утната. А, и не читаш сосема добро ( заедно со Ацко) тоа што го пишувам:
“ Реална алтернатива нема. Е, во таа пустина од идеи и платформи, јас, Христо, како гладна птица на празно и пусто поле, клуцкам по некое зрно каде најдам. А, зрна малку. Така, во тезите на Љубчо Георгиевски наоѓам по некое зрно. Не зборувам за неговата практика на владеење. Тука, воглавно, се сложуваме. Зборувам за констатација на проблемот и неговото решавање “
Не сум тип на човек кој: кога сака -сака, кога мрзо-мрзи. Љубчо Георгиевски со негов личен потпис ме исклучил од ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, но тоа не значи да некои тези кои се поклопуваат со моите ставови не ги прифатам и тоа јавно ( на форумот) не го кажам! Значи ли тоа ако нешто паметно и добро чујам од Фрчковски, Ставревски, Милчин, Ѓорчев тоа не го спомнам!? Нормално, тоа , апсолутно, не ме спречува да критички зборувам за генералната погрешна политика што ја водат ( ако така проценам).
Друга е маката на Македонија, која ни на форумот не е добро обработена, а Христо, ете, не може се сам да постигне. А, и не е доволно мотивиран. Тоа е големото ниско политичко и културно ниво на просечниот македонски граѓанин. Затоа тековните политички елити ( и од позиција и од опозиција) така се однесуваат. Затоа и не може да се формира јадро на промена. За Македонија, сигурно, полесен начин е преку некој поодговорен лидер да ги направи тие потребни промени. Но, гледате, таков нема. Ти си Јордане во туѓина, а и немаш намера да се враќаш во Македонија , барем така се изјасни. Ацко е премногу млад а и има полно работи прво да заврши па да биде поангажиран. На фетак му повеќе , изгледа, одговара улога на аналитичар отколку на политичар. Соленик се , предвреме, пензионира. Соколи е повеќе вон Македонија отколку внатре. Јас, христо, сум, право да ти кажам, многу разочаран во македончето. Други нема...барем на форумот. Затоа е најдобро , повторувам, да влеземе во НАТО и ЕУ со тоа компромисно име ( независно кој тоа ке го направи) а посе ЕУ од внатре да не дотерува и усовршува. Сами, немаме капацитет. Не е битно дали затоа што ни е толку аклот или некој друг ( УДБ-а) не спречува во тоа.31-07-2012, 08:34 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#64

(30-07-2012, 05:32 PM)ЈорданПетровски Wrote: [quote='hristo' pid='52111' dateline='1343664642']
[quote='ЈорданПетровски' pid='52110' dateline='1343660961']
[quote='hristo' pid='52107' dateline='1343637517']


Јас зборувам за предавство на земјата.

1. По отварањето на досиеата непокренување на Кривична постапка. Ако беше отворена Кривична постапка ке се откриеше улогата на Белград во случувањата во Македонија до 2000 година и ке се спречеше војната 2001 година.

2. По отварањето на досиеата непокренување на Кривична постапка. Ако беше отворена Кривична постапка ке се откриеше улогата на Белград во случувањата во Македонија и ке немаше купување на пратеници.


пс. имам кај мене досие кое не е прочистувано. Сериозен доказ дека прочистувањето на досиеата е вршено во време на владеење на Љупчо.

Јордане, многу ги идеализираш работите. Знаеш кога беа главните именување на судиите во РМ? Во 1996 година, кога владееше СДСМ. Целоиот тој систем ( судот и обвинителството) беше под контрола на СКМ, а после под СДСМ. Љубчо и да сакал ке наишол на отпор од тие институции. А, за тоа дека ако тогаш се открила улогата на Белград во вмешувањето во РМ и дека со тоа ке се спречило војната од 2001? Не мислам дека така ке било, туку потполно спротивно. Тогаш Белград ке имал поголем мотив да исценира меѓуетнички конфликт во РМ за да ја турне власта која и спречила да биде присатна во македонската политика.

31-07-2012, 09:49 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#65

(30-07-2012, 06:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2012, 01:14 PM)hristo Wrote: Е, Ацко, колку ми е тешко тебе и на Јордан да одговорам. Да кажам што мислам и чувствувам, а при тоа со ништо да не ве повредам. А, јас пак, да си го задржам својот став. Сме се сретнувале и на други форуми, и многу ми се јасни вашите чесни и искрени намери за македонскиот прогрес. Живееме во една груба реалност каде мозоците ни се перат постојано. Живееме во еден свет на изместени вредносни системи, каде ,скоро, се е наопаку од она што го посакуваме. Барем, ние, освестените и просветлените тоа го согледуваме. Е, сега, како од оваа кал, од ова смрдливо мочурише? Форумот егзистира година и половина. Се што Јордан, а и ние покрај него, имаше да каже , тој кажа. И, што стана за овие година и половина? Се смени свеста на луѓето? Се јави јадро на вистински промени во Македонија.Јадро неможе да се појави Христо. Причината што неможе да се појави лежи во Љупчо, Љубе, Филип, Андов, Тито, Лазе .... или со еден збор кажано во УДБА.

Додека не созрееме за концепт наречен "лидер отпор", опишан како алтернатива за "лидерство" или структура на "underground" групи. Во оваа алтернатива, дејноста е самостојна, организирана околу ИДЕОЛОГИЈАТА а не отколку лидерот/те, во Македонија нема да дојде до промена на Едноумниот Систем.

Со ваков концепт се направија промени во Египет, Тунис, Либија ... земји во кои основна цел на тајната полиција беше зачувување на Eднoумниот Cистем.
Во Македонија Едноумниот Систем направи мала превенција. Формално овозможи повеке партизам ама тој повеке партизам ислкучиво е врзан за ЛИДЕРОТ.

Судирот помеѓу мене и тебе Христо е во тоа што ти бараш лидер, небитно дали лидерот ја почитува идеологоијата а јас барам почитување на идеологијата. Почитување од сите а најмногу од Лидерот. Во моментот кога лидерот ке отстапи од идеологијата треба да биде сменет.

Навистина мислиш дека тие промени би се реализирале без вкупната логистика, пред се, на САД. Па, зарем Јордане, УДБ-а постои само во Србија и Македонија. Секаде по светот, вклучувајки ја и САД, цвета демократија и правна регулатива. А, тамошните служби служат за регулирање на сообраќајот.Glava_vo_zid

31-07-2012, 09:56 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#66

(30-07-2012, 09:09 PM)acko Wrote:
(30-07-2012, 01:14 PM)hristo Wrote: Реална алтернатива нема. Е, во таа пустина од идеи и платформи, јас, Христо, како гладна птица на празно и пусто поле, клуцкам по некое зрно каде најдам. А, зрна малку. Така, во тезите на Љубчо Георгиевски наоѓам по некое зрно. Не зборувам за неговата практика на владеење. Тука, воглавно, се сложуваме. Зборувам за констатација на проблемот и неговото решавање. Во твојата пасивност во Форумот, гледам, дека и ти , полека, се дистанцираш од пратење на дневна политика. Си се повлекол во твојот свет на тишината, но тишината, мој Ацко, зборува само во поезијата. Во реалниот живот таа не значи , асолутно, ништо. Затоа во ова мрачно македонско небо, кога ке прозрачи некој сончев лач, јас веднаш се вртам кон него...да фатам нешто од неговата топлина. Од било кого таа топлина да доаѓала. Е, тука се разликувам од тебе и Јордана.

Христо, подводливо светло е тоа, но лажно. Всушност, тие така и си ја завршуваат работата. Ако ние ги прифатиме како единствена алтернатива сме завршиле со уште еден обид да направиме подобар избор. Даваме легитимитет на тие што знаеме дека не чинат, на тие против кои сте се бореле, само затоа што ќе кажат нешто благопријатно за нашите уши.

Јас се прашувам до каде ќе оди тоа!? Ако сега Бранко и Геро со се Љубчо и Младенов се алтернатива која треба да ја прифатиме, дали тоа значи дека утре ќе треба како нивна единствена алтернатива да ги прифатиме Грујо и Миленко заедно со Ѕинго и Латас, само затоа што тие тогаш ќе ги детектираат грешките на тогашна евентуална сдсмовска власт? Така ќе се вртиме во круг, ќе бираме помеѓу единствените алтернативи, но тешко дека ќе тргнеме напред (барем до сега такви резултати даде тој избор, а не гледам дека нешто ќе се промени). На крај, нека победи повторно Бранко, барем борбата со нив е полесна од наши позиции, тие јасно излегуваат против сите заложби околу кои ние сме се ’собрале’, за разлика од ДПМНЕ која манипулира со нив.

И Христо, мислам дека ти многу подобро го имаш осетено режимите на Бранко и Љубчо од мене, многу подобро знаеш за каков трулеж се работи за сега да гледаш некаква алтернатива таму. Подршка на Бранко и на Љубчо, не значи само казна за Грујо, туку и давање на легитимитет на сето тоа Бранко и Љубчо што го правеле. Јас знам дека народот не размислува како мене, незадоволството ќе го носи механички на другата страна каде што е најголемото купче и дека ако има промени тоа ќе биде групата околу Бранко. Но, никако нема да бидам радосен затоа што Грујо ќе изгуби од Бранко.

Ацко, ти навистина мислиш дека, веќе, имам извадено книшка на СДСМ или на ВМРО-НП???. А, по што заклучи? Што сум пофалил некои тези на Љубчо Георгиевски, кој секој нормален човек ги воочува, но како обичен човек не може да ги пласира во јавност. А, Љубчо Георгиевски може. Просто е Ацко, многу просто.31-07-2012, 10:05 AM
Reply
Puls Offline
Junior Member
**

Posts: 1
Joined: Jul 2012
Reputation: 0
#67

(31-07-2012, 08:34 AM)hristo Wrote:
(30-07-2012, 06:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2012, 01:14 PM)hristo Wrote: Е, Ацко, колку ми е тешко тебе и на Јордан да одговорам. Да кажам што мислам и чувствувам, а при тоа со ништо да не ве повредам. А, јас пак, да си го задржам својот став. Сме се сретнувале и на други форуми, и многу ми се јасни вашите чесни и искрени намери за македонскиот прогрес. Живееме во една груба реалност каде мозоците ни се перат постојано. Живееме во еден свет на изместени вредносни системи, каде ,скоро, се е наопаку од она што го посакуваме. Барем, ние, освестените и просветлените тоа го согледуваме. Е, сега, како од оваа кал, од ова смрдливо мочурише? Форумот егзистира година и половина. Се што Јордан, а и ние покрај него, имаше да каже , тој кажа. И, што стана за овие година и половина? Се смени свеста на луѓето? Се јави јадро на вистински промени во Македонија.Јадро неможе да се појави Христо. Причината што неможе да се појави лежи во Љупчо, Љубе, Филип, Андов, Тито, Лазе .... или со еден збор кажано во УДБА.

Додека не созрееме за концепт наречен "лидер отпор", опишан како алтернатива за "лидерство" или структура на "underground" групи. Во оваа алтернатива, дејноста е самостојна, организирана околу ИДЕОЛОГИЈАТА а не отколку лидерот/те, во Македонија нема да дојде до промена на Едноумниот Систем.

Со ваков концепт се направија промени во Египет, Тунис, Либија ... земји во кои основна цел на тајната полиција беше зачувување на Eднoумниот Cистем.
Во Македонија Едноумниот Систем направи мала превенција. Формално овозможи повеке партизам ама тој повеке партизам ислкучиво е врзан за ЛИДЕРОТ.

Судирот помеѓу мене и тебе Христо е во тоа што ти бараш лидер, небитно дали лидерот ја почитува идеологоијата а јас барам почитување на идеологијата. Почитување од сите а најмногу од Лидерот. Во моментот кога лидерот ке отстапи од идеологијата треба да биде сменет.

Eeej, Јордане каде отиде?? Ова е класичен пример за инсуфициентност на еден ум да го покрие целото поле на актуелната состојба. Сите ние си имаме своја лична, субјективна претстава за состојбите и врз основа на тоа ги градиме нашите ставови, кои пак после ги наметнуваме како генерални и општоважечки. Кога сум јас, бе , Јордане пишувал и објавувал критички тези за градење на култ на личност ( Киро Глигоров), во раните 90-ите години од минатиот век, ти тогаш Јордане си бил угледен бизнисмен во Македонија. Поради тој мој отпор кон наметнати ставови ( директиви) секогаш сум бил во некоја внатрешна опозиција во партијата, кога сум бил политички активен. Значи, тезата за мене ти е 102,5% утната. А, и не читаш сосема добро ( заедно со Ацко) тоа што го пишувам:
“ Реална алтернатива нема. Е, во таа пустина од идеи и платформи, јас, Христо, како гладна птица на празно и пусто поле, клуцкам по некое зрно каде најдам. А, зрна малку. Така, во тезите на Љубчо Георгиевски наоѓам по некое зрно. Не зборувам за неговата практика на владеење. Тука, воглавно, се сложуваме. Зборувам за констатација на проблемот и неговото решавање “
Не сум тип на човек кој: кога сака -сака, кога мрзо-мрзи. Љубчо Георгиевски со негов личен потпис ме исклучил од ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, но тоа не значи да некои тези кои се поклопуваат со моите ставови не ги прифатам и тоа јавно ( на форумот) не го кажам! Значи ли тоа ако нешто паметно и добро чујам од Фрчковски, Ставревски, Милчин, Ѓорчев тоа не го спомнам!? Нормално, тоа , апсолутно, не ме спречува да критички зборувам за генералната погрешна политика што ја водат ( ако така проценам).
Друга е маката на Македонија, која ни на форумот не е добро обработена, а Христо, ете, не може се сам да постигне. А, и не е доволно мотивиран. Тоа е големото ниско политичко и културно ниво на просечниот македонски граѓанин. Затоа тековните политички елити ( и од позиција и од опозиција) така се однесуваат. Затоа и не може да се формира јадро на промена. За Македонија, сигурно, полесен начин е преку некој поодговорен лидер да ги направи тие потребни промени. Но, гледате, таков нема. Ти си Јордане во туѓина, а и немаш намера да се враќаш во Македонија , барем така се изјасни. Ацко е премногу млад а и има полно работи прво да заврши па да биде поангажиран. На фетак му повеќе , изгледа, одговара улога на аналитичар отколку на политичар. Соленик се , предвреме, пензионира. Соколи е повеќе вон Македонија отколку внатре. Јас, христо, сум, право да ти кажам, многу разочаран во македончето. Други нема...барем на форумот. Затоа е најдобро , повторувам, да влеземе во НАТО и ЕУ со тоа компромисно име ( независно кој тоа ке го направи) а посе ЕУ од внатре да не дотерува и усовршува. Сами, немаме капацитет. Не е битно дали затоа што ни е толку аклот или некој друг ( УДБ-а) не спречува во тоа.

Значи се потврдува една вистина дека маските кои си ги ставаме и успешно ги одржуваме кога не има во доволен број, и го пренасочуваме вниманието од себе спрема другите, рапидно брзо паѓаат кога бројката на индивидуи ќе се сведе на критичен минимум.
Еве сведоци сме на драматичен пресврт во релациите меѓу вас овде во “Котле“, кога останавте само оние кои дејствувавте од “заедничка“ позиција према другите кои ги снема, и кога оддеднаш сега се разместувате и идеолошки и социо-културолошки на нови позиции !
Веќе Христо не е оној Христо, Ацко не е оној Ацко, па ни Јордан не е оној Јордан !
Притоа Ацко доколку остане на новите позиции направи најголем позитивен ичекор, Јордан исто така промовира една поразлична позитивна ментална димензија, но Христо се разоткрива во својата автентична позиција на национално недефиниран демагог на кого промотор во комуникациите спрема светот му се личните фрустрации!

Со која свест Христо не убедува нас Македонците во потребата од компромис со името, со влашката ли, бугарската, српската, со која? Со која свест Македонците ги гледа како “Македончиња“ ?

Сепак мора да му се признае темелитоста и конзистентноста на неговите скриени антимакедонски тези, кога тој дури и кога сака да не убеди, дека овој текст го пишува во една длабока резигнација и “грижа“ заради немоќта на “Македончињата“ не пропушта да ги наведе покрај барањето за промена на името и “аргументите“ со кои Македонија се оспорува одвнатре преку меѓуетничките односи, а кои во овој текст перфидно посредно ги назначува споменувајќи ги Фетак, Соколи како неделиви од демократското јадро на “Котле“ со што повеќе од имплицитно ја праќа истата порака која што веќе подолго време ја промовираат политичките лидери на албанското малцинство, дека Македонија без Албанците ќе ја нема !
Да беа живи Борис Трајковски и Доста Димовска ќе го пофалеа!

За неговиот демократски капацитет зборува и неговата недоследност - вредносните контрадикции!
На пример со што е заведен Христо од Фрчковски, Ставревски, Милчин, Ѓорчев (седно криминогениот Марјан или празниот мочко Влатко), тоа ли е неговиот капацитет? –Дневно да се определува спрема изјави, или еден сериозен аналитичен ум на кој претендира Христо, треба да ги проценува стратешките вредности во мисијата на јавните личности, особено кога тие се позиционирани институционално !

За неговите ставови за Љубчо не сакам ни да коментирам, иако и самиот ретарира во споредба со истите од пред само неколку месеци, а кои можат да се прочитаат во неговите постови!

А што сака да постигне со напишаното: “Eeej, Јордане каде отиде?? Ова е класичен пример за инсуфициентност на еден ум да го покрие целото поле на актуелната состојба. ...“

Најпрвин превод:
инсуфициенција = неспособност, слабост, нецелосност, недостиг

Такви како Христо бидејќи не можат да го скршат патриотизмот на македонскиот народ, не само што на помош ги викаат странските олеснувачи да ги понижуваат и тероризираат Македонците, туку и патриотите ги прогласуваат за инфантилни !!!

Според Христо паметни се предавниците, а патриотите се со “инсуфициентен ум“ !

Убава синтагма промовираа “Еднооки“:

И ТИ САКАШ ДА ГО СМЕНИШ ИМЕТО? – ТОГАШ И ТИ СИ ИДИОТ !
31-07-2012, 12:38 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#68

(31-07-2012, 12:38 PM)Puls Wrote:
(31-07-2012, 08:34 AM)hristo Wrote:
(30-07-2012, 06:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2012, 01:14 PM)hristo Wrote: Е, Ацко, колку ми е тешко тебе и на Јордан да одговорам. Да кажам што мислам и чувствувам, а при тоа со ништо да не ве повредам. А, јас пак, да си го задржам својот став. Сме се сретнувале и на други форуми, и многу ми се јасни вашите чесни и искрени намери за македонскиот прогрес. Живееме во една груба реалност каде мозоците ни се перат постојано. Живееме во еден свет на изместени вредносни системи, каде ,скоро, се е наопаку од она што го посакуваме. Барем, ние, освестените и просветлените тоа го согледуваме. Е, сега, како од оваа кал, од ова смрдливо мочурише? Форумот егзистира година и половина. Се што Јордан, а и ние покрај него, имаше да каже , тој кажа. И, што стана за овие година и половина? Се смени свеста на луѓето? Се јави јадро на вистински промени во Македонија.Јадро неможе да се појави Христо. Причината што неможе да се појави лежи во Љупчо, Љубе, Филип, Андов, Тито, Лазе .... или со еден збор кажано во УДБА.

Додека не созрееме за концепт наречен "лидер отпор", опишан како алтернатива за "лидерство" или структура на "underground" групи. Во оваа алтернатива, дејноста е самостојна, организирана околу ИДЕОЛОГИЈАТА а не отколку лидерот/те, во Македонија нема да дојде до промена на Едноумниот Систем.

Со ваков концепт се направија промени во Египет, Тунис, Либија ... земји во кои основна цел на тајната полиција беше зачувување на Eднoумниот Cистем.
Во Македонија Едноумниот Систем направи мала превенција. Формално овозможи повеке партизам ама тој повеке партизам ислкучиво е врзан за ЛИДЕРОТ.

Судирот помеѓу мене и тебе Христо е во тоа што ти бараш лидер, небитно дали лидерот ја почитува идеологоијата а јас барам почитување на идеологијата. Почитување од сите а најмногу од Лидерот. Во моментот кога лидерот ке отстапи од идеологијата треба да биде сменет.

Eeej, Јордане каде отиде?? Ова е класичен пример за инсуфициентност на еден ум да го покрие целото поле на актуелната состојба. Сите ние си имаме своја лична, субјективна претстава за состојбите и врз основа на тоа ги градиме нашите ставови, кои пак после ги наметнуваме како генерални и општоважечки. Кога сум јас, бе , Јордане пишувал и објавувал критички тези за градење на култ на личност ( Киро Глигоров), во раните 90-ите години од минатиот век, ти тогаш Јордане си бил угледен бизнисмен во Македонија. Поради тој мој отпор кон наметнати ставови ( директиви) секогаш сум бил во некоја внатрешна опозиција во партијата, кога сум бил политички активен. Значи, тезата за мене ти е 102,5% утната. А, и не читаш сосема добро ( заедно со Ацко) тоа што го пишувам:
“ Реална алтернатива нема. Е, во таа пустина од идеи и платформи, јас, Христо, како гладна птица на празно и пусто поле, клуцкам по некое зрно каде најдам. А, зрна малку. Така, во тезите на Љубчо Георгиевски наоѓам по некое зрно. Не зборувам за неговата практика на владеење. Тука, воглавно, се сложуваме. Зборувам за констатација на проблемот и неговото решавање “
Не сум тип на човек кој: кога сака -сака, кога мрзо-мрзи. Љубчо Георгиевски со негов личен потпис ме исклучил од ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, но тоа не значи да некои тези кои се поклопуваат со моите ставови не ги прифатам и тоа јавно ( на форумот) не го кажам! Значи ли тоа ако нешто паметно и добро чујам од Фрчковски, Ставревски, Милчин, Ѓорчев тоа не го спомнам!? Нормално, тоа , апсолутно, не ме спречува да критички зборувам за генералната погрешна политика што ја водат ( ако така проценам).
Друга е маката на Македонија, која ни на форумот не е добро обработена, а Христо, ете, не може се сам да постигне. А, и не е доволно мотивиран. Тоа е големото ниско политичко и културно ниво на просечниот македонски граѓанин. Затоа тековните политички елити ( и од позиција и од опозиција) така се однесуваат. Затоа и не може да се формира јадро на промена. За Македонија, сигурно, полесен начин е преку некој поодговорен лидер да ги направи тие потребни промени. Но, гледате, таков нема. Ти си Јордане во туѓина, а и немаш намера да се враќаш во Македонија , барем така се изјасни. Ацко е премногу млад а и има полно работи прво да заврши па да биде поангажиран. На фетак му повеќе , изгледа, одговара улога на аналитичар отколку на политичар. Соленик се , предвреме, пензионира. Соколи е повеќе вон Македонија отколку внатре. Јас, христо, сум, право да ти кажам, многу разочаран во македончето. Други нема...барем на форумот. Затоа е најдобро , повторувам, да влеземе во НАТО и ЕУ со тоа компромисно име ( независно кој тоа ке го направи) а посе ЕУ од внатре да не дотерува и усовршува. Сами, немаме капацитет. Не е битно дали затоа што ни е толку аклот или некој друг ( УДБ-а) не спречува во тоа.

Значи се потврдува една вистина дека маските кои си ги ставаме и успешно ги одржуваме кога не има во доволен број, и го пренасочуваме вниманието од себе спрема другите, рапидно брзо паѓаат кога бројката на индивидуи ќе се сведе на критичен минимум.
Еве сведоци сме на драматичен пресврт во релациите меѓу вас овде во “Котле“, кога останавте само оние кои дејствувавте од “заедничка“ позиција према другите кои ги снема, и кога оддеднаш сега се разместувате и идеолошки и социо-културолошки на нови позиции !
Веќе Христо не е оној Христо, Ацко не е оној Ацко, па ни Јордан не е оној Јордан !
Притоа Ацко доколку остане на новите позиции направи најголем позитивен ичекор, Јордан исто така промовира една поразлична позитивна ментална димензија, но Христо се разоткрива во својата автентична позиција на национално недефиниран демагог на кого промотор во комуникациите спрема светот му се личните фрустрации!

Со која свест Христо не убедува нас Македонците во потребата од компромис со името, со влашката ли, бугарската, српската, со која? Со која свест Македонците ги гледа како “Македончиња“ ?

Сепак мора да му се признае темелитоста и конзистентноста на неговите скриени антимакедонски тези, кога тој дури и кога сака да не убеди, дека овој текст го пишува во една длабока резигнација и “грижа“ заради немоќта на “Македончињата“ не пропушта да ги наведе покрај барањето за промена на името и “аргументите“ со кои Македонија се оспорува одвнатре преку меѓуетничките односи, а кои во овој текст перфидно посредно ги назначува споменувајќи ги Фетак, Соколи како неделиви од демократското јадро на “Котле“ со што повеќе од имплицитно ја праќа истата порака која што веќе подолго време ја промовираат политичките лидери на албанското малцинство, дека Македонија без Албанците ќе ја нема !
Да беа живи Борис Трајковски и Доста Димовска ќе го пофалеа!

За неговиот демократски капацитет зборува и неговата недоследност - вредносните контрадикции!
На пример со што е заведен Христо од Фрчковски, Ставревски, Милчин, Ѓорчев (седно криминогениот Марјан или празниот мочко Влатко), тоа ли е неговиот капацитет? –Дневно да се определува спрема изјави, или еден сериозен аналитичен ум на кој претендира Христо, треба да ги проценува стратешките вредности во мисијата на јавните личности, особено кога тие се позиционирани институционално !

За неговите ставови за Љубчо не сакам ни да коментирам, иако и самиот ретарира во споредба со истите од пред само неколку месеци, а кои можат да се прочитаат во неговите постови!

А што сака да постигне со напишаното: “Eeej, Јордане каде отиде?? Ова е класичен пример за инсуфициентност на еден ум да го покрие целото поле на актуелната состојба. ...“

Најпрвин превод:
инсуфициенција = неспособност, слабост, нецелосност, недостиг

Такви како Христо бидејќи не можат да го скршат патриотизмот на македонскиот народ, не само што на помош ги викаат странските олеснувачи да ги понижуваат и тероризираат Македонците, туку и патриотите ги прогласуваат за инфантилни !!!

Според Христо паметни се предавниците, а патриотите се со “инсуфициентен ум“ !

Убава синтагма промовираа “Еднооки“:

И ТИ САКАШ ДА ГО СМЕНИШ ИМЕТО? – ТОГАШ И ТИ СИ ИДИОТ !

Го поздравувам новиот член на Пулс. Бројот на активни членови ,малку, ни се намали па појава на вакви информирани нови членови ке го разбрани форумот. Не знам дали вклучувањето на Пулс во форумот е коинцидентно со дебата која се отвори помеѓу поактивните членови на КОТЛЕ ( Јордан, Ацко, Христо, Фетак) или е испровоцирано од самата дебата и ставовите, но во секој случај е за поздравување.
Е, сега , за самите ставови.
Прво, со право Пулс заклучува дека кога се намалува бројот на дискутантите, меѓу нив настанува дебата, макар и понијансирана. Што е и нормално. На крај, Пулс, ова е ФОРУМ и само форум, што ке каже место каде се менуваат ставови и размислувања за политичките и општвествените случувања во Македонија и светот, но пред се во Македонија. Ние, што сме јадрото на форумот ( Јордан пред се, Ацко, јас...) сме имале порано проблеми во другите форуми да ги искажеме нашите ставови, заради што од разни причини сме се разликувале од водечката струја. Дали се работеле за идеолошки разлики, дали од разлчно гледање на историски настани, дали за право на друго мислење за било кој наста ние често сме биле банирани од тие форуми. КОТЛЕ, досега, е едниствен форум каде може ( ако се запази елементарните правила на културна комуникација) секој да искаже став, колку да биде спротивен од другите или од изградената перцепција на поединец, група или партија за некои нстани или видувања. Тоа е основната придобивка на КОТЛЕ. Е, ти сега сакаш со твојата анализа и пристап да го елимираш во старт таа базична вредност на КОТЛЕ-право на сопствен став. Зошто, тоа го правиш? Кој ти брани да го кажеш своето мислење, кој ти брани да се спротиставиш на друг став со твој став или аргумент? КОТЛЕ, треба да разбереш, не е партиско гласило, па секој спротиставен став на усвоената платформа да се санкционира. Инаку, можеме да дебатираме за било што. Јас, на пример, имам различно мислење за патритозам од твојот и за такви патриоти немам баш добро мислење. Чудна работа, ваков ( како твојот деклариран патритозам) немаше се до задните години кога тој започна добро да се наплатува. Обид да со таков пристап, во старт, прекинеш друго мислење за решавање на тој проблем е догма карактеристична за тоталитарни општества.
Е, сега, на крај, едно прашање. Да не ги напишав тие неколку задни постови во дебата со Јордан и Ацко, Пулс, жити мајка, дали ке се јавеше на форумотSmajlito

31-07-2012, 02:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#69

Денеска почнав да ја читам книгата на Љубчо Георгиевски-Тоа сум јас. Книгата има 287 страни, мал формат. Ја има насекаде. Цената и е 200 денари. За неколку дена ке бидам попоготвен да дебатирам на ова тема. Тоа и го препорачувам и на останатите дискутанти...за да ставовите им бидат поиздржани.23
31-07-2012, 02:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70

(31-07-2012, 12:38 PM)Puls Wrote: Значи се потврдува една вистина дека маските кои си ги ставаме и успешно ги одржуваме кога не има во доволен број, и го пренасочуваме вниманието од себе спрема другите, рапидно брзо паѓаат кога бројката на индивидуи ќе се сведе на критичен минимум.
Еве сведоци сме на драматичен пресврт во релациите меѓу вас овде во “Котле“, кога останавте само оние кои дејствувавте од “заедничка“ позиција према другите кои ги снема, и кога оддеднаш сега се разместувате и идеолошки и социо-културолошки на нови позиции !
Веќе Христо не е оној Христо, Ацко не е оној Ацко, па ни Јордан не е оној Јордан !
Можеби не си ги прочитал убаво постарите полемики помеѓу мене и Христо. За Велија, за Николче Младенов, за Љупчо, за ФОКУС .... нашите видувања по овие прашања биле секогаш различни и во тоа негледам ништо лошо.
Христо има свој начин на поимање на нештата, јас свој. Таа различност незначи дека еден од нас треба да си оди од форумот. Таа различност е пожелна за да има демократија за да дојдеме до вистината. Заради аргументите кои Христо ги гради врз база на дускусии со луѓе од опкружување каде живее и работи со задоволство дискутирам со него.

Твојата осуда Пулс за Христовиот став за смена на РЕФЕРЕНЦАТА повеке ми прилега на онаа кога неможеш по магарето, удри по самарот. Во Македонија негледам сериозна желба ниту кај власта ниту кај опозицијата за ВРАЌАЊЕ НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА.
Јас нудам кладба да победи Бранко и Љупчо на идните избори статусот со РЕШЕНИЕ на СПОРОТ со Грција ке остане НЕПРОМЕНЕТ. Бранко и Љупчо за да не ја сменат РЕФЕРЕНЦАТА, ке велат ИДЕНТИТЕТОТ е загорозен, бараме писмена гаранција од Грција од ОН, од САД, од ЕУ .... и така мандатот ке им помине во крадење и дораспродавање на територијата. Тоа Христо ке го увиди на половина од мандатот и ке стане подржувач на враќањето на Груевски на власт.
01-08-2012, 04:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#71

Оваа е мое размислување од пред две години:(31-05-2010, 04:20 PM)ЈорданПетровски Wrote: Старата чорба е стара чорба, па дали таа била Бранковача, Грујовача , Љупчовача не е битно, треба да ја подгреваме. Со погрејувањето и конзумирањето на веке стара и што е најлошо дебело скиселена чорба може да се испотруеме .....

ИНСТАЛАЦИИТЕ во овие дваесет години ја користеа истата шема. Наводен "ОСНОВАЧ" на партијата, кој во бит е човек на ИНСТАЛАЦИИТЕ ке се отцепи и ке формира клон на ВМРО и така од канализирањето и концентрирањето на вистинските "борци" за демократска и самостојна Македонија никогаш не стануваш е ништо.

Уште една причина заради која успева така лесно сценариото на ИНСТАЛАЦИИТЕ. Тие од лидерот прават КУЛТ на личност кој кога САМО на нив нема да им е потребен многу лесно го "разобличуваат" . Тоа за Македонија е погубно. Како прв чекор за да ги надитриме ИНСТАЛАЦИИТЕ мораме да се ослободиме од КУЛТОТ наречен ЛИДЕР.

01-08-2012, 11:05 PM
Reply