Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈАНКО БАЧЕВ И НЕГОВИТЕ СТАВОВИ
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#41

(22-02-2010, 12:38 AM)Solenik Wrote: Уште една работа:
Веќе 2 или 3 пати некој споменува дека Бачев е во коалиција со ДПМНЕ. Тоа не можам да го демантирам, НО, каква фунцкија или моќ има Бачев во таа номинална коалиција? Тој нема ни пратеник во собранието со кој да ги поддржи Грујовци.
Тој е едниствениот критик на ДПМНЕ.

Додека ДПМНЕ прави прес-конфереции на кои лајат за криминалците во редовите на СДСМ (додека имаат собраниска коалиција со Ѕинго!!!), Бачев поднесува преставки пред Јавното Обвитнителство!

е за ова можам да поддржам!

НДМ, во оваа политичка состојба (внатрешна и надворешна), е партија која одлично би претставувала коректор на сегашнава влада.

НДМ е одличен кандидат за втора опција на политичката сцена во МК.
јас сум да СДСМ и сателити се самоукинат или тотално исчезнат (по демократски пат), а на нивно место би сакал да ги видам НДМ.
26-02-2010, 04:08 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#42

(26-02-2010, 04:08 PM)toni_a Wrote:
(22-02-2010, 12:38 AM)Solenik Wrote: Уште една работа:
Веќе 2 или 3 пати некој споменува дека Бачев е во коалиција со ДПМНЕ. Тоа не можам да го демантирам, НО, каква фунцкија или моќ има Бачев во таа номинална коалиција? Тој нема ни пратеник во собранието со кој да ги поддржи Грујовци.
Тој е едниствениот критик на ДПМНЕ.

Додека ДПМНЕ прави прес-конфереции на кои лајат за криминалците во редовите на СДСМ (додека имаат собраниска коалиција со Ѕинго!!!), Бачев поднесува преставки пред Јавното Обвитнителство!

е за ова можам да поддржам!

НДМ, во оваа политичка состојба (внатрешна и надворешна), е партија која одлично би претставувала коректор на сегашнава влада.

НДМ е одличен кандидат за втора опција на политичката сцена во МК.
јас сум да СДСМ и сателити се самоукинат или тотално исчезнат (по демократски пат), а на нивно место би сакал да ги видам НДМ.Da te popravam toni, Bacev e TRETA opcija...dvete gi znaeme...
Na Makedonija i treba NOVA ,TRETA opcija...ovie dvete se otpeani...neli ????
26-02-2010, 06:04 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#43

(26-02-2010, 04:08 PM)toni_a Wrote:
(22-02-2010, 12:38 AM)Solenik Wrote: Уште една работа:
Веќе 2 или 3 пати некој споменува дека Бачев е во коалиција со ДПМНЕ. Тоа не можам да го демантирам, НО, каква фунцкија или моќ има Бачев во таа номинална коалиција? Тој нема ни пратеник во собранието со кој да ги поддржи Грујовци.
Тој е едниствениот критик на ДПМНЕ.

Додека ДПМНЕ прави прес-конфереции на кои лајат за криминалците во редовите на СДСМ (додека имаат собраниска коалиција со Ѕинго!!!), Бачев поднесува преставки пред Јавното Обвитнителство!

е за ова можам да поддржам!

НДМ, во оваа политичка состојба (внатрешна и надворешна), е партија која одлично би претставувала коректор на сегашнава влада.

НДМ е одличен кандидат за втора опција на политичката сцена во МК.
јас сум да СДСМ и сателити се самоукинат или тотално исчезнат (по демократски пат), а на нивно место би сакал да ги видам НДМ.

Македонија нема да види бел ден додека постојат структурите на СДСМ (т.е. УДБа). Многу важно СТРУКТУРИТЕ! Тие се инфилтрираа во ВМРО-ДПМНЕ со раколот во 1996 и после студентските протести во 1997. Луѓето околу Грујо, вкучувакќи го и него се дел од тие структури. Има на форумов луѓе кои беа живи сведоци на случувањата, кога старта ВМРО-вска гарда беше заменета со Филип Петровски, Влатко Ѓорчев, Ден Дончев, Драган Даравелски, Павле Станинов и компанија.
26-02-2010, 06:33 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#44

(22-02-2010, 05:56 PM)mara-popara Wrote:
(22-02-2010, 03:08 PM)mungos Wrote: Народе на Македонија овие се документите со кој се фатени во лага тој,и тој.
Со овие документи ќе падне во вода тоа и тоа.
Или нема мадиња за во јавност па со некој трач теми за отргнување на фокусот од одреден настан ги пласира овие информации.Bachev drzi pres konferencii i na tie pres konferencii gi obelodenuva dokumentite. A so toa go povikuva narodot na Makedonija, ama narodot SPIE. I ti povtorno ja naodjash vinata kaj Bachev, a ne se zaprashah zoshto nie site drugive molchime.

Me mrzi da baram: za Krivilak, za Kerim.... Za Kerima podense pestavka i do Sobranieto na Makedonija,l ama sednica nilogash ne se zakaza.....

Najloshot Mungose kaj nas e shto za da go pokrieme nashuiot strav PLUKAME PO TI SHTO SE OBIDUVAAT DA STORAT NESHTO ZA MASKEDONIJA.

Eve Mugose da vidime shto e storeno od 2002 do deneska po ovaa intervju na Bachev:

Quote:ПОЛИТИКА

Најнови вознемирувачки сознанија за 12-те киднапирани Македонци

ЕКС-ВЛАСТА ЈА КРИЕ ВИСТИНАТА
Пишува: Рената МАТЕСКА

Уште пред неколку месеци Бачев и неговата партија јавно проговорија и аргументирано тврдеа дека постои сценарио за растурање на Македонија, кое ако не се променат работите, треба да се случи кон крајот на 2005 година. За голема наша несреќа, според тврдењето на оваа партија, носители на ова мрачно сценарио се македонски политичари кои извршувале најважни државни функции. Контролираната војна што се водеше во Македонија е само еден од повеќето елементи на ова сценарио, при што повеќето од 70 загинати македонски војници и полицајци (Карпалак, Арачиново, Непроштено) како и 12-те киднапирани Македонци се жртвувани и наместени, со што фактички нивен убиец со "несторување" е тогашната македонска влада, тврди Јанко Бачев, екс-функционер на ДБК и кандидат за пратеник на "Народното движење за Македонија".
За жал, и дел од роднините на 12-те киднапирани Македонци веруваат во неодамнешното тврдење на поранешниот функционер на ДБК дека шест тетовци се живи и се наоѓаат заробени на Косово, а шест се мртви. Роднините велат дека функционерот им кажал оти Бошкоски го знае убиецот и дека тој е политичар на една парламентарна партија, ама не е пратеник. Со други зборови, прстот е посочен кон командант Лека. Овие семејства бараат МВР да одговори дали навистина имале такви сознанија, како што тврдеше Бачев.
Јанко Бачев, поранешен началник во Управата за безбедност и контраразузнавање изнесе вознеми-рувачки сознанија според кои шестмина од дванаесетте киднапирани Македонци се убиени, што предизвика шокантност кај нивните роднини, но и во јавноста.

Како што ни изјави Бачев, тој своите сознанија ги темели врз основа на оперативни сознанија во ДБК. Според сознанија од два различни извора, кои се поклопиле, шест од киднапираните се убиени и тоа од страна на една конкретна личност од една парламентарна партија. Според сознанијата, за време на масакрот според наредба на претставникот на ОНА, шест од киднапираните се испратени на Косово.

Најмалку е битно кој е убиецот, најбитно е вистината да им се каже на роднините и да се избегне неодговорноста на екс-власта и луѓето од МВР, најповикани во случајов. Тие многу неодговорно реагираа истакнувајќи многу шпекулации. Истото се случува и деновиве кога роднините на киднапираните од МВР се обидуваат да ја дознаат вистината, но се одбиени со најбанални образложенија. Во МВР владее состојба на хаос каде многумина преминуваат кај Доста Димовска за да си ги задржат фотелјите, но притоа не сфаќаат дека од одговорноста не може да се бега, додава Бачев.

Според Јанко Бачев сето она што ни се случуваше во врска со војната во Македонија беше изрежирана работа на некои луѓе кои сакаа работите да завршат на маса со Рамковен договор. Бачев своите тврдења ги образложува и со факти. Во ДБК, според најодговорното тврдење на Бачев, имало конкретни сознанија за постоење на 15-члена наркоманска група лоцирана на Карпалак. ДБК со овие сознанија располагала уште на 3 и 4 јули 2001 година. Тие имале распоред за нивното движење, дури се направило хеликоптерско снимање на теренот. Сето тоа било 40 дена пред немилиот чин. Според тоа, како што вели Бачев, некој свесно дозволил да бидат убиени резервистите кај Карпалак.

Директен убиец на бранителите на Карпалак е македонската Влада, тврди поранешниот функционер на ДБК.

СЦЕНАРИО

За убиството на 72 полицајци и војници, јас тврдам дека добар дел од нив беа наместени. Проблемот е зошто ние дозволивме 1.500 луѓе да освојат една четвртина од територијата на Македонија. Ќе биде интересно како во иднина нашиве генерали ќе им објаснат на нашите деца како војската и полицијата, односно 30.000 Македонци успеаја да бидат поразени од само 1.500 терористи. Ние војната ја изгибивме на воен, политички и дипломатски план, потенцира Бачев, но не како резултат на неспособноста на нашата војска и полиција, туку како резултат на претходно скроено сценарио. Јас тврдам дека македонската војска и полиција можеше да се справи со терористите за 24 часа. Не е точно тврдењето на екс-премиерот Георгиевски дека за сето зло ни се виновни Американците, дека не не сакале НАТО и Европската унија и дека не не поддржувале, истакнува Бачев.

Според неговите сознанија, веднаш по случајот Танушевци на 22-23 февруари 2001 година, претседателот Трајковски заминал на, наводно, тајна средба во САД. Таму Македонија, според неговите сознанија, ја добила поддршката од најмоќната сила на светот, САД. Според него, Буш на Трајковски му рекол дека треба како што знаат и умеат да се справат со тероризмот, но по враќањето на претседателот и советите од советниците за консултации со Блер, Шредер и други, се оставил широк простор терористите да стигнат и до Тетово и Гостивар и да освојат една четвртина од македонската територија. Како што вели Бачев, сето она што ни се случи е резултат на внатрешните фактори, а не на надворешни фактори кои се занемарувачки.

Не е важно дали во Хаг или во Скопје, важно е одговорните да застанат пред лицето на правдата и да одговараат за стореното зло, потенцира Бачев.

СОЗНАНИЈА

Јанко Бачев, екс-функционер на ДБК, овие сознанија им ги кажува на роднините пред се поради чувството на обврска и човечност да се дознае вистината, а роднините повеќе да не живеат во неизвеснот. Тој овие сознанија ги истакнувал уште пред три месеци пред почнувањето на изборната кампања како носител на листа во Изборната единица број 4 од партијата Народно движење за Македонија. Уште пред неколку месеци Бачев и неговата партија јавно проговорија и аргументирано докажуваа дека постои сценарио за растурање на Македонија, кое ако не се променат работите треба да се случи кон крајот на 2005 година. За голема наша несреќа, според оваа партија, носители на ова мрачно сценарио се македонски политичари кои извршувале најважни државни функции.


"Сите работи што и се случија на Македонија не се случајни, тие се дел од нечие сценарио", Јанко Бачев, екс-функционер во ДБК

Контролираната војна што се водеше во Македонија, според Бачев и неговата партија, е само еден од многуте елементи на ова сценарио при што повеќето од 70 загинати македонски војници и полицајци (Карпалак, Арачиново, Непроштено) како и 12 киднапирани Македонци се жртвувани и наместени, со што фактички нивен убиец со "несторување" е тогашната македонска влада. Ова тој најодговорно го тврди и се уште го чека јавниот обвинител (за кого вели дека е најголемиот полтрон на власта) да реагира и да го повика да му ги даде потребните аргументи и факти, со цел доследно применување на принципот на одговорност.

Шестемина киднапирани се убиени во некоја област над Тетово која тогаш била под контрола на ОНА, но според оперативни сознанија тие претходно не биле измачувани и малтретирани. Што се случува со преостанатите шест киднапирани Македонци, кои според Бачев се на Косово, не е познато."Чекаме новата власт да ни ја каже вистината за нашите најблиски", велат роднините на киднапираните Македонци

Во врска со распишаната награда од 500.000 евра, Јанко Бачев не би сакал да коментира, но го интересира зошто највлијателните луѓе од МВР молчат. Во врска со работата на сега веќе екс-министерот Љубе Бошкоски, Бачев вели дека Бошкоски постапувал и работел во согласност со определбите на неговата политичка партија и нивниот коалиционен партнер.

За време на изборите имаше многу ветувања дека тие што ќе ја добијат власта ќе расчистат со сите проблеми и криминални активности. Ние ќе почекаме и ќе им дадеме шанса на луѓето од новата влада да ги расчистат проблемите, а ако не го постигнат тоа, ќе имаме што да кажеме. Најдобро е да се примени тој принцип на одговорност. Во оваа држава некој мора да одговара, зашто државата ни е на распаѓање. Ова што и се случи на Македонија е резултат од внатрешни фактори и денес некој за тоа ќе треба да одговара, потенцира Бачев.

РАСЧИСТУВАЊЕ

Од друга страна, роднините на 12-те киднапирани бараат новата власт веднаш да го расчисти случајот "киднапирани Македонци".

Пораката на роднините до Црвенковски е да ја каже вистината за нивните најблиски, а според тврдењето на роднините, вистината им била и ветена од Црвенковски. Поконкретно, тие очекуваат новиот парламентарен состав на неговата прва седница да расправа за нивниот проблем. Освен тоа, тие ќе побараат од новиот мандатар Црвенковски да им организира средба "очи в очи" со екс-лидерот на ОНА, Али Ахмети, и со командантот Лека коишто, според роднините, се најдиректно инволвирани во киднапирањето на нивните најблиски. Роднините на 12-те киднапирани Македонци веруваат во средбата со Али Ахмети со оглед на фактот дека тој е сега коалиционен партнер на Бранко Црвенковски.

И роднините веруваат во неодамнешното тврдење на поранешниот функционер на ДБК, дека шест тетовци се живи и се наоѓаат заробени на Косово, а шест се мртви. Роднините велат дека функционерот им кажал оти Бошкоски го знае убиецот и дека тој е политичар на една парламентарна партија, ама не е пратеник. Со други зборови, прстот е посочен кон командант Лека. Овие семејства бараат МВР да одговори дали навистина имале такви сознанија, како што тврдеше Бачев.

Животот на роднините на 12-те киднапирани Македонци е исполнет со неизвесност која трае повеќе од 14 месеци. Веќе им е мака од бесконечните исчекувања во собраниските сали и празните ветувања од надлежните луѓе. Од првите луѓе на македонската политичка сцена, како и од претставници на НАТО, на ОБСЕ и други преставници и амбасадори од Европската унија, роднините досега не наидоа на конкретен одговор за случајот. Тие едноставно трагаат да ја дознаат голата вистина, колку и да е болна и тешка.

Quote:Тврдењата на Бачев се дадени паушално без доказ, како за на пазар. Во МВР ни кажуваат сосема други работи. Лично сметам дека кажувањето на Бачев не е во ред и нам ни предизвика многу несакани трауми, ни изјави Војо Гогоски, еден од роднините на 12 киднапирани Македонци кој не би сакал да коментира дали неговиот татко е меѓу убиените или меѓу заробените на Косово
26-02-2010, 09:20 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#45

Quote:Каде што имаме еден војвода, еден комита, имаме и еден кодош!?
Инрервју со Јанко Бачев го води Ицо Најдовски водител и уредник на програмата на 3zzz радио Македонска програма во Мелбурн Австралија.Ицо Најдовски: Почитувани слушатели, ете слушнавме дел од изјавата на господинот Бачев за македонските телевизии, а на другата страна како што најавив го имаме поранешниот начелник на ДБК, а сегашен претседател на партијата Народно движење за Македонија. Господине Бачев, добро утро.

Јанко Бачев: Добро утро.

Ицо Најдовски: Еве ние ве побаравме како интересен соговорник за нашите слушатели овде во Австралија, а исто така и во Република Македонија преку радио програмата на Радио Лав, за изнесените ваши ставови за време на војната. Сепак, тоа овие години се криеше од македонската јавност преку медиумите, вие сте еден од малкуте кои собравте храброст да кажете збор-два повеќе околу војната која ние сметаме дека беше фингирана, наместена, но пред тоа, да ни кажете нешто повеќе за вас лично за нашите слушатели, бидејќи орв пат ве имаме на нашата радио програма.

Јанко Бачев: Сакам најнапред да ги поздравам слушателите во Австралија, сите браќа и сестри кои се заминати поодамна во оваа земја, на овој континент. Инаку, за мене да кажам, како што и ме претставивте претседател сум на Народно движење за Македонија, инаку по професија сум дипломиран правник. Кога го завршив правниот факултет, за да го полагам правосдуниот испит, имав ангажман во правосудните органи како стручен соработник. Факултетот го завршив 1991 година. По мојот ангажман во правосудните органи го положив правосудниот испит, но мојата кариера не ја насочив во правосудните органи во Република Македонија, туку 1994 година се вработив во министерството за внатрешни работи, поточно во Управата за безбедност и контраразузнавање. Тука можам да кажам дека во едно десетина години мој работен стаж, ги поминав сите скалила во службата, од инспектор, самостоен инспектор, до началник во ДБК и како што кажавте во 2001 година се случи таа фингирана војна и бев на едно работно место од каде можв поблиску да ги видам како се одвиваа тие настани и ги видов тие предавства што се случија во државата од највисокиот државен врв во тоа време и нeкаде во почетокот на 2002 година, така со една група искрено загрижени патриоти за државата, ја формирав Народно движење за Македонија, понатаму бев претседател на Централно собрание, а од октомври 2003 сум и претседател на Народно движење за Македонија.

Ицо Најдовски: Така. Како искусен разузнувач на Република Македонија, најнапред кажете ни, неколку минути, за улогата на Глигоров и Бранко Црвенковски на почетокот на независноста на Република Македонија, така што ќе имаме една цела претстава за нашите слушатели и се разбира за оние кои се интересираат за својата татковина, Македонија.

Јанко Бачев: Па јас ова што можам да го кажам во оваа насока, можеби ќе биде малку изненадувачки за нашиве слушатели, бидејќи за Глигоров се креираше една слика дека е балкански мудрец, дека Македонија ја направил “оаза на мирот”, дека ако не беше Глигоров во тоа време наводно ќе имало војна и во Македонија, како што имаше и во другите подрачја, во Босна и Хрватска. Во оваа прилика сакам да искажам неколку работи кои веќе ги имам презентирано пред македонската јавност, не чекаји работите да се откријат отпосле, како што вели историската наука дистанца од 50 од 100 години требало да помине па да се кажуваат овие работи. И во оваа насока можам да кажам дека Глигоров во тоа време, најпрвин, беше, како да кажам како еден вид на делегиран човек на сојузната служба, популарно наречениот КОС, најпрвин со задача да ја спречи независноста на Македонија, некаде 1990 година, но за негова жал, светските процеси одат во насока обично како тие светски центри ги имаат зацртано, дека поранешна СФРЈ треба да се распадне, да се создаде во тие рамки македонска држава и како што се сеќаваат повозрасните, Глигоров до последен момент, со некоја платформа Глигоров-Изетбеговиќ се борат да ја зачуваат Југославија, а тоа ако не успее Македонија да остане во некоја федерација со Србија, но тој план, како што кажав, нема да успее и кога работите ќе станат јасни, некаде крајот на 1991 година кога јасно меѓународната заедница ќе констатира дека Југославија повеќе не постои, дури тогаш Глигоров за прв пат ќе извика: “Македонија е с# што имаме!” во тоа време, и осамостојувањето на Македонија е една чудна појава на меѓународната политичка сцена бидејќи се осамостои наспроти волјата на својот државен врв, како што кажав Глигоров во тоа време станува..... да остане со..... и потоа годините што ќе следат, сите знаеме, тој ќе биде неприкосновен владетел во Македонија.


Ицо Најдовски: Кажете ни како дојде до промена на името во БЈРМ?

Јанко Бачев: Па тоа Глигоров го направи 1993 година како што знаеме, во април, на 8 април, и даде една согласност иако во тоа време, за жал, јас како што видов некои стенограми, некаде месец дена пред тој прием, Глигоров и тогашниот министер Денко Малевски викнати се во Њујорк на така една подолготрајна средба со Бутрос Гали и претставникот од американскиот Стејт департмент, каде Што јасно им е сугерирано да не брзаат со приемот бидејќи расположение во Советот за безбедност, од две членки – Англија и Франција, дека нема расположение да се прими Македонија под уставното име. Но, за жал, на Глигоров енормно му се брза да се случи тој прием, без разлика со каква содржина и со кое име, и сега настаните како што покажаа тоа Глигоров најверојатно го правел свесен за својата возраст, тој во тоа време имал некаде 75 години, а бидејќи 1994 имаше избори во Македонија, значи тој не бил толку сигурен дека ќе биде и кандидат и дека ќе победи, па сега најверојатно тој тоа го правел од свои лични причини, како што знаете тој се обрати во ОН по повод приемот на Македонија, и најверојатно тоа го правел да остане во историјата како прв македонски претседател кој се обратил во таа Светска Асамблеја, но не водејќи сметка каква ќе биде содржината и непромислено прифаќа како ФИРОМ да влезе во тоа време Македонија. Тој момент, фактички, како што гледаме, тој кобен момент и денеска предизвикува несогледливи последици во можноста Македонија да си го поврати своето уставно име.

Ицо Најдовски: Која беше улогата на премиерот Бранко Црвенковски?

Јанко Бачев: Па како што кажав, лигоров е неприкосновен некаде до 1996 година, 1995-96 кога ќе се случи атентатот врз него, после тоа веќе ќе заслабее неговата позиција. Инаку, тука многу битен момент е, како што кажав, некаде до 1995 година таа поранешна сојузна државна безбедност, КОС како што се нарекуваше, која некаде до 1995 имаше комплетно влијание врз македонскиот државен врв. Највисоките државни раководители беа како на врвка, како што кажав дури и Глигоров, како нивни делегиран човек во Македонија, и дури некаде 1995 година ќе се заокружи американскиот прогон, преку ЦИА на тие балкански простори и оттогаш ќе се изврши, така да речам, комплетно влијание. Оттогаш, по атентатот слабее позицијата на Глигоров и тогаш младиот премиер во тоа време кој што Глигоров ќе го номинира, Бранко Црвенковски ќе дојде комплетно. Што е поинтересно, за да може да ја спроведува својата неприкосновеност, Глигоров ќе состави во тоа време македонска влада, нешто како што сега се случува, деца од 25-26 години кои ќе може успешно да ги контролира и да ја спроведува својата политика и значи, како што кажав, влијанието негово е неприкосновено с# до атентатот, од каде потоа сите конци ги презема Бранко Црвенковски, кој само фактички ќе стане еден континуитет на политиката на Глигоров.

Ицо Најдовски: Добро, тие ја губат власта 1998 година. Кажете ни ги плановите на ВМРО-ДМПНЕ, на Љубчо Георгиевски, во нивното владеење и доаѓањето до војната 2001 година.

Јанко Бачев: Па сите ние сведоци сме со големи надежи македонските граѓани ја очекуваа таа промена во 1998 година, посебно што во таа предизборна кампања во тоа време ВМРО-ДПМНЕ кажуваше дека ќе изврши комплетна ревизија пред с# на македонската криминална приватизација, бидејќи ова што го направија до 1998 СДСМ, на чело со Глигоров и Бранко Црвенковски, направија, како да кажам, едно невидено економско злосторство врз сопствениот народ. Некои го нарекуваат грабеж, некои криминална приватизација, кога дозволија десетина луѓе, олигарски како ги нарекуваат, да го поделат целото македонско богатство кое 45 години во социјализмот го создаваа сите работни луѓе во Македонија и тогаш Глигоров и Црвенковски приффатија еден модел кој што од 25 посткомунистички земји го спроведоа само Македонија и Азарбејџан. Инаку сите други беа со т.н. ваучерски систем каде што сите граѓани од државата добија акции од тој општествен капитал. Тука се случи еден страшен грабеж во тоа време, повозрасните се сеќаваат во тоа време имаше едно ембарго спрема Југославија во тој период 1992-93 година кога се направи страшен шверц преку македонска граница на нафтени деривати во вредност од 4-5 милиони во тоа време германски марки. Покрај нафтата интересен е и тој криминал што се направи преку увозот на бор од овој српскиот рудник кој се возеше во Македонија па се прикажуваше како македонски, а се извезуваше во тие далечни земји како Јапонија, а одеше преку рудникот Бучим и првите месеци се свртија околу 80 милиони во тоа време германски марки. А во тие 3-4 години според проценките што ги направи МВР се работи за капитал од 5 милијарди тогашни германски марки и тоа за жал заврши во приватни џебови, наместо ако веќе се правеле тие работи, да се направи полутајно јавно владино претпријатие па да се искористеа тие пари во интерес на македонските граѓани. А што се 5 милијарди марки за тоа време, не треба да зборувам, што би значеле за младата македонска држава, која што тогаш го молеше Џорџ Сорос за бедни 15-16 милиони марки за да увезат нафта и основни прехранбени производи кога Грција тогаш ни го наметнуваше ембаргото. Значи, да се навратам, тоа беа тие времиња на страшен криминал, на приватизација, каде што најуспешните македонски фирми, еве гледате денеска тие т.н. олигарси се новата капиталистичка класа која што настана во Македонија фактички беспари и илустративен е само примерот, да ја илустрирам таа криминална приватизација, случајот со Скопска Пивара. Да кажеме во 1991 година дојде една делегација во Скопска Пивара од Кока кола и & понуди пазарна вредност некаде во тоа време околу 100 милиони германски марки. Но за жал тогашниот либерал Андов, кој беше во многу силни врски со тие новопечени олигарси, како и Глигоров, не ја дозволија таа трансакција, туку дозволија Пивара да си ја откупи менаџментот за беспари, некаде околу 8 милиони марки и што е најинтересно, не од свои пари, туку од профитот што го правеше компанијата. Според сознанијата на македонската државна безбедност, во тоа време Пивара имаше резерви на хмељ, состојка од која се прави пивото, во вредност од 10 милиони марки. Значи, продадоа компанија фактички за беспари, а пред 1998 година, уплашени од најавите на Љубчо Георгиевски дека ќе прави ревизија доколку победи ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 1998, непосредно пред изборите, сега менаџерскиот тим од позиција на газди, продоа еден пакет од 51% од Скопска Пивара за 34 милиони долари. Тие пари наместо да завршат во државниот џеб се дозволи една приватизација со која на менаџерите им се дозволи беспари фактички да ја откупат и наместо во буџетот, парите завршија во приватни џебови. Акциите на Пивара ги продадоа на странски вложувачи. Како што прашавте, ВМРО-ДПМНЕ победи 1998 година, но сето тоа се урна оти Љубчо Георгиевски го фати истиот пат на Бранко Црвенковски, но што е пострашно, ќе остане запишано во тој мандат, како резултат на силно влијание пред с# на грчката разузнавачка служба која што, така да кажам, ќе ги има под свое влијание највисоките македонски функционери во таа влада на Георгиевски, вклучувајќи го и самиот премиер, па преку тие трансакции со ОКТА што беа направени и тогашната власт и премиер се стекна со едно ненормално богатство, но за жал, тука ќе се отиде и чекор понатака во едно разградување, еден план, еден пеколен план за уништување на македонската држава. Бидејќи таа војна, јас верувам дека кога еден ден луѓето ќе излезат со мемоари и ќе се читаат, ќе бидат запрепастени какви предавства се направени од македонски структури, пред с# во тоа време владејачката ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, додека се водеше војна и двете страни контактираа со Али Ахмети, СДСМ контактираа уште за време на војната за да се врати на власт, ВМРО-ДПМНЕ имаа некои планови со ДПА, својот коалициски партнер, исто така активности во насока на растурање на државата, така да кажам тоа е еден страшен период од сопствени Македонци, да кажеме, и еве и ден денеска ги чувствуваме тие последици.
26-02-2010, 09:30 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#46

Quote:Ицо Најдовски: Значи можеме да ја употребиме онаа народната – каде шти имаме еден војвода, еден комита имаме и еден кодош?

Јанко Бачев: Па да, во нашиов македонски случај, за жал, тоа се повторува, историјата. ВМРО-ДПМНЕ 1998 година кога ја освои власта имаше прекрасна можност да ја постави Македонија во вистинска насока како на економски така и во политичкиот дел . Се сеќавам тогаш кога Љубчо Георгиевски го прати Љубе Бошковски во МВР, оти кога дојде Љубе Бошковски прва функција му беше заменик директор на ДБК, и кога го прати тогаш кај патриотскиот дел од МВР имаше големо задоволство, бидејќи Љубчо Георгиевски, јас се сеќавам, ќе ги цитирам зборовите, рече: еве ви го праќам брат како логистика да се расчисти криминалот во МВР и јавноста ако се сеќава сиот тој криминал до 1998 година кога претходно беа министри Чокревски и Фрчковски во Внатрешни, сите тие крупни случаи се чуваа во фиока, и сега Љубе Бошковски на почетокот створи еден амбиент да се расчистува со криминалот и ако се сеќава јавноста, во тој период, јас се сеќавам, во тој професионален дел го водев тој тим а Љубе беше нешто како политичка логистика, ние само во тој период април-јуни 1999 година приведовме 42 директори во Македонија, тоа беа тие акции за расчистување со криминалот и сите искрено верувавме дека тој криминал ќе се расчисти. Но, за жал, с# падна во вода, кога при една акција во едно село во источна Македонија, мислам дека Кадрифаково беше, кога требаше да се апси познатиот Смиленски, и тогаш настана еден невиден пресврт: поставена заседа, а во мерцедес со него Љубчо Георгиевски одеше на отворање на некоја фабрика во Свети Николе. Значи тие веќе бизнисмени му се приближија на Георгиевски и за жал сите тие македонски бизнисмени беа приведувани, а потоа една екипа на чело со Љубе Бошковски и покојниот Пане Велев од Штип, кој беше директор на Јавната безбедност, Сашко Станинов од Управата за јавни приходи, фактички по налог на Љубчо Георгиевски почнаа да ги рекетираат тие директори со образложение ако давале на СДСМ сега треба да даваат и на ВМРО-ДПМНЕ и за жал, сите тие акции, сите тие приведувања, немаа завршница, немаше процесуирање на ниту еден случај и немаше ниту една судска завршница. Значи се покажа дека со класично рекетирање, фактички со истите методи со кои владееше и СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи и поголем дел од тие средства во име на партијата завршија по приватни џебови за богатење на сега новата политичка класа од ВМРО-ДПМНЕ.

Ицо Најдовски: Да се задржиме на војната и на предавствата за време на војната 2001.

Јанко Бачев: Војната можеби најдобро е да ја отсликаме преку некои конкретни случаи. Сега актуелен е случајот Карпалак и сакам сега да кажам за некои поединости, а од тие може да се извлече една генерална слика за тоа што всушност се случуваше. Прво да кажеме Службата за државна безбедност или поточно УБК, имаше оперативни сознанија за тој случај некаде на почетокот на јули, значи 40 дена пред да се случи трагичниот настан, кој што беше на 8 август, дека на тоа брдо таму, наречено Карпалак, оперира една терористичка група, десетина до 15 луѓе, и сега што е поинтересно, службата успеа дури и да вгради соработник во таа група.

Ицо Најдовски: Значи, да се разбереме – вие знаевте дека има терористи?

Јанко Бачев: Да, да, да, тоа јасно беше, има две службени белешки во МВР кои што го потврдуваат тоа.

Ицо Најдовски: Вие знаевте и вие им дадовте до знаење на Министерството за внатрешни работи и Министерството за одбрана дека постојат терористи?

Јанко Бачев: Процедурата е таква што сите оперативни сознанија одат до министрите, се пишуваат службени белешки до министрите во кои се кажува безбедносната ситуација и меѓу другото се знаеше 40 дена дека на Карпалак има терористичка група. И сега согласно правилата за работа на безбедносните служби на Македонија, УБК го извести секторот за безбедност во МО. Таму пак министер во таа влада на национален спас беше Владо бучковски, во МВР беше Љубе Бошковски. А во тоа време, сега слушам, Љубе Бошковски вели дека Владо Бучковски му бил брат и дека војувале заедно, што нема врска – во тоа време практично не сакаа да се видат. МВР и Одбраната беа како две непријателски страни, за жал, во Македонија немаше координација, и МВР вгради соработник и ги знаеше тие 10-15 лица во групата, дури и каде тие се повлекуваа кај свои јатаци во околни албански села, преку денот дејствуваа таму, дури имаше и спорадични инциденти пукаа на патници бидејќи тука е автопатот, но сега се поставува едно логично прашање, секој нормален би си го поставил тоа прашање, ако овие 40 дена знаеле дека нешто се случува, ја знаете групата, вооружувањето, локацијата и при тоа не преземате ништо, а Одбрана можела само со еден хеликоптерски прелет да ги збрише таму. За жал тоа не се случува. Како пред настаните интересно е и после настаните, луѓето се оставени да горат во автобусите бидејќи хеликоптерите на Армијата од аеродромот Петровец ќе можеле да стигнат дури некаде по 40 минути – а бидејќи е тоа по воздушна линија хеликоптерите би можеле да стигнат за само 5 минути, тоа е на десетина километри од Скопје до Карпалак. Или пак кога беше опсадата на Арачиново, за ослободување на Арачиново. Таму во прв момент загинаа тројца припадници на МВР и јавноста еден ден ќе биде згрозена кога ќе чита книги за војната, кога Ќе се прочита дека тие не загинаа од албанските терористи, како што беше официјалната изјава на државниот врв, туку загинаа од граната на нашата Армија. Значи невидена бламажа – полицијата и армијата не си ги знаеја координатите, се тепаа помеѓу себе, условно кажано, с# заради тоа што во тоа време полицијата и армијата дејствуваа одвоено, како непријателски војски, немаше координација. И понатаму за Арачиново е јасно. Како Љубе Бошковски викаше дека ќе седне внатре и ќе пие кафе, во истиот ден, така работите се одвиваа во поинаква насока, и таму, во тоа време кажуваше дека нема да се даде ниту педа од македонска територија – кај ќе се појавеше ние секој ден губевме по едн апеда од македонската територија.

Ицо Најдовски: Дали ја изгубивме војната?

Јанко Бачев: За жал Македонија ја изгуби таа војна на воен, дипломатски и политички план и смешно е како на идните генерации на македонскиот народ ќе му објаснат како тоа можеше да се случи кога имавме 20-илјадна македонска војска и полиција, припадници на безбедносните сили, а во тоа време, дружината на Али Ахмети, тие терористи беа околу 800 до 1000 луѓе, кои што се одметнаа во планините да & прават воен бунт на Македонија. И најтрагично е што од страна на нашата позиција, претседател го имавме Трајковски, кој немаше капацитет како Врховен командант да ја води државата, и што е најбитно, тие терористи можеа да бидат збришани уште на самиот почеток, знаете војната почна јануари месец 2001 година, со тие инциденти во Танушевци и кога во февруари Трајковски ја оствари таа клучна полутајна средба со Буш во Америка, во стенограмите кои за жал не & се кажуваат на македонската јавност, во стенограмите таму јасно стои дека Буш постариот, претседател на Америка во тоа време, јасно му вели на Трајковски дека: “Господине претседателе, Танушевци си е ваш проблем и решете си го како знете и умеете,” една цврста поддршка, ова сакам посебно да го потенцирам, бидејќи подоцна, кога се случија сите овие предавства Љубчо Георгиевски излегуваше и изјавуваше “ќе ја изгубиме војната, не н# сакаат Американците, не н# сакаат Албанците” што бее далку од вистината, значи во тој стенограм јасно стои дека Буш му дава целосна поддршка на Трајковски. Но, за жал, Трајковски уште не слетан на скопскиот аеродром, неговите советници во тоа време, вечни советници во Македонија, Фрчковски и Владо Поповски, му сугерираат дека не треба да се настапи децидно, туку дај да ги консултираме и нашите европски пријатели, тогашниот германски премиер Шредер, па англискиот Тони Блер, и како тие се консултираа, ја разводнуваа работава и овие терористиве од Танушевци отидоа до Гостивар. Значи запоседнаа еден круг, се осилија, така да кажам, во македонија се правеа внатрешни предавства од државниот врв и за жал тоа беше една виртуелна војна, а можевме да ги збришеме уште на почетокот на војната, дури и Џорџ Робертсон, се сеќавате, како Генерален секретар ја даваше поддршката некаде до април, дека се тоа терористи, удрете слободно против нив, но за жал поделениот државен врв кој што пред с#, на Трајковски ви кажав – толку му беше капацитетот, а Љубчо Георгиевски беше под силно влијание на грчките разузнавачки служби, а пак Бранко Црвенковски некаде дали април месец беше 2001, ги имаше веќе остварено првите средби со Али Ахмети. Додека се војува на теренот, во заднина, македонските политичари ги прават овие страшни предавства.

Ицо Најдовски: Ви благодариме за овие сознанија, ќе ве побараме и во нашите наредни емисии.

Ицо Најдовски
26-02-2010, 09:32 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#47

@ Соленик и Менче

искрено кажано на муабети, реторика и ветувања во политика (особено во МК) не верувам. тоа не значи дека не сум подготвен да дадам шанса на нешто ново, ама работите ги восприемам со здрава доза скептичност и критичност.
за мене, релевантни се делата, а не муабетите. видливите заложби и напори. не секогаш се сите во позиција отворено да кажат што мислат и што ќе или нема да направат. се обидувам да ги разбирам и прочитам на правилен начин пораките од сторено или несторено - не од кажано или премолчено.

зошто велам втора опција. затоа што СДСМ и сателити докажаа на практика, не само на муабет, дека несмеат да продолжат со егзистенција. нивното постоење е закана за опстанокот на Македонија и Македонците.
многу ќе се подобри ситуацијата за Македонија ако НДМ успее да стане втора сила. прва не, затоа што во овој момент може многу да се изгуби, читајќи некои ставови. кога би дошле на приближно или исто ниво како на пр. Словенија - тогаш да.

еве ќе дадам и еден конкретен пример:
некои членови на форумов, а верувам дека е оправдано, го поддржуваат Бачев и НДМ - ок.
барав на интернет да најдам нешто посериозно, официјално, сајт, програма, итн...итн... прашав на форумов и - ништо.
која е целта на Бачев - да остане за секогаш „One man army“ ? така не се добива и победува...
убаво кажал за оваа или онаа работа, ама така резонираа на времето... убаво им кажа=добар политичар, а направил нешто сосема трето или обратно од тоа што кажал...
како сакате да земам некого на сериозно, кога почнувајќи од вакви најелементарни работи, самиот докажува несериозност и вечно аутсајдерство?
нека даде да прочитам статут, нека даде програма да прочитам...нека објави што прави, какви цел гони, кои го поддржуваат, итн...
во момент, секој глас за него е изгубен глас (те. во прилог на СДСМ) бидејќи самиот се сведува исклучиво на „интересен гостин за пополнување ТВ квота“.
(This post was last modified: 26-02-2010, 10:06 PM by toni_a.)
26-02-2010, 10:04 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#48

Mislam deka imaat sajt, no ne sum siguren, ke se rasprasham . Ako ima ke ja kacham adresata.
26-02-2010, 10:33 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#49

(26-02-2010, 09:20 PM)mara-popara Wrote:
Quote:Тврдењата на Бачев се дадени паушално без доказ, како за на пазар. Во МВР ни кажуваат сосема други работи. Лично сметам дека кажувањето на Бачев не е во ред и нам ни предизвика многу несакани трауми, ни изјави Војо Гогоски, еден од роднините на 12 киднапирани Македонци кој не би сакал да коментира дали неговиот татко е меѓу убиените или меѓу заробените на Косово


Kade Vojo Gogovski ja zboruva vistinata?????


[img][Image: 166ngbc.jpg][/img]
04-03-2010, 04:43 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#50

[Image: 143ewqc.jpg]

[Image: s2yz9c.jpg]
26-03-2010, 07:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,555
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

Quote:Радио Илинден –ексклузино интервју со лидерот на Народното Движење за Македонија, Јанко Бачев
Напишано од Radio Ilinden
Четврток, 01 Април 2010 12:33
Слушателите на Радио Илинден, Мелбурн и пошироката јавност во Австралија имаа единствена можност да се запознаат со досега неоткриени детали за голем број на настани и процеси во последните 20 години во Македонија.
Јанко Бачев – по професија е дипломиран правник. Негова потесна специјалност се меѓународното право и меѓународната политика. Во 1994 година се вработува во МВР – Управа за безбедност и контраразузнавање. Започнува како инспектор, a понатаму ги поминува сите други скалила на унапредување во самостоен инспектор, главен инспектор, па се до началник во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Во 2001- ‘02 година со група истомисленици ја формира НДМ (Народно движење за Македонија) и е нејзин претседател во моментот. Ја напушта МВР поради како што вели тој ‘увид на многу предавства во македонскиот државен врв‘.

ОД АСПЕКТ НА ЈАНКО БАЧЕВ

Распадот на Југославија и создавањето на самостојна суверена Македонија – 1991

Киро Глигоров беше со цел да го спречи осамостојувањето на Македонија. Овие и голем број други важни податоци за ситуацијата во Македонија се уште се цензуирани – прикриени од јавноста.

Според Бачев, во Македонија се уште се гради т.н мит за ликот на поранешниот претседател Киро Глигоров. Тој во тоа време беше претставен, гледан од народот како креатор, спасител на новосоздадената самостојна, суверена Македонија . Во таа ситуација на распад на некогашна Југославија, преовладуваше нерешителност, збунетост за тоа што со Македонија. Вистината е дека Киро Глигоров беше против осамостојувањето на Македонија по распадот на СФРЈ (1991) .

Но за среќа светските прилики тогаш налагаа и имаа за цел да по распадот на Југославија, се формира независна, суверена Македонија . И самиот Киро Глигоров не беше сигурен што да направи во таа ситуација односно што е најдобро за Македонија. Во земјата преовладуваше една перфидна теза дека ‘не е испукан ниту еден куршум, дека нема ниту една жртва а сепак фактите кажуваат дека имаше 50 загинати македонски војници. Дури кога се беше јасно од аспект на светското мнение за иднината на Македонија, Киро Глигоров во парламентот пренесе дека ‘Македонија е се што имаме‘ . Така за среќа на светските процеси во тие моменти а против вољата на тогашниот државен врв, Македонија ја доби својата независност.

Криминалната приватизација во самостојна Република Македонија.

На прашањето од водителот Дончо Ангелоски за криминалната приватизација, Г-динот Бачев рече дека на Македонија и се случи страшна криминална приватизација.Македонија се определи за модел на приватизација која од 25% од пост – комунистичките земји се спроведе само кај нас и Азербеџајн. КОС (сојузна служба за државна безбедност) во 1989 година направија пеколен план после распадот на СФРЈ. Тие успееја, нивните најистакнати соработници и кодоши да ги трансформираат од комунисти во капиталисти. Целото општествено богатство им го даваат на група од 10 личности- олигарси. Како што е познато во социјализмот сите фирми создавани од народот беа во општествена сопственост а сега преминаа во раце на десетина бандити – олигарси.

Г-динот Бачев, како пример за општественото приграбување ,ја посочува понудата од фирмата Кока-кола. Оваа фирма имала понуда од 100 милиони марки за Скопска пивара во 1990 година. Киро Глигоров и Стојан Андов не ја прифатиле. Претходно дозволија откуп од 4 милиони марки од страна на менаџерскиот тим на Скопска пивара. Средствата беа обезбедени од приходот на вработените во фирмата. Во тоа време оваа сума значеше многу за економската стабилност на земјата. До 1998 година, остваруваа приход и кога пред изборите ВМРО-ДПМНЕ најави ревизија, менаџерскиот тим, Свето Јаневски се уплашија. Љубчо Георгиевски јасно укажа дека ако победат ќе спроведат ревизија. Така тоа ги натера да го продадат управувачкиот пакет за 34 милиони, пак на Кока-кола. Значи ја присвоија бесплатно општествената фирма од позиција на газди и парите завршија во нивните џепови. Се случи и победата на ВМРО-ДПМНЕ. Од најавената ревизија не произлезе ништо . тие државни структури не презедоа никакви активности да ги трансформираат приватизацијата, реформите на тајните полиции. Напротив се одеше на тоа да се оформи олигарска елита – да се дојде до лично богатење.

На прашањето од уредникот Дончо Ангелоски, дали за се е крива владеачката партија, Бачев одговара дека кривичните пријави се чуваа во фиоките. Приватизацијата беше одобрена каква и да е и да се оди напред. Во периодот март-јуни, 1999 година, биле приведени 42 директори за крупни криминални активности. Сите тие преку ноќ се ослободуваа. Акциите и пријавите против нив не се процесуираа. Бандитите си ја купија слободата и кај ВМРО-ДПМНЕ.

Војната во 2001 и повторно враќање на СДСМ во 2002 година

Рамковен договор со кој Македонија е обезличена

Според Бачев, причина за војна во Македонија беше внатрешното неединство меѓу големите партии, злосторства, предавства. Се формира Влада на национален став и големите партии ги поделија ресорите. Од овие причини тој и решава да го напушти МВР. Се случи и Рамковниот договор на 15 август, според кој Бачев е трауматичен за македонската национална свест. Македонија во преамбулата на уставот е мешавина од етнички заедници.Во тој период кога се направи влада нанационален спас Љубе Бошковски и Владо Бучковски, ги држеа најважните ресори за внатрешни работи и одбрана.Војната е изгубена како резултат на тие предавства. Покојниот претседател, Борис Трајкоски, немаше јака визија ниту храброст да ја брани Македонија. Не успеа како командант на армијата на Македонија да ги спречи албанските терористи кои во почетокот не беа прифатени ниту од албанското население. За иронијата да биде уште поголема, негов советник за воени прашања беше 25 годишниот Никола Димитров, млад и неискусен. Од сите овие причини , војната за Македонија беше поразителна. Многу невообичаено е тоа што Македонија , земја со 20 000 војска да не може да победи 500 терористи. Јасни знаци за тоа дека безбедноста на Македонија беше одвнатре поткопана. Македонија не извлече поука од минатогодишните искуства и не се зборуваше со еден глас надвор од земјата.

Влезот во ОН и владеењето на Киро Глигоров 1993

Во 1993 година беше дозволено Македонија да биде примена во ОН но под усвоеното привремено име ФИРОМ.

Тоа дојде поради неподготвена стратегија од страна на државното раководство и Киро Глигоров. Киро Глигоров прифати било какво име со ветувања и доволно јаки причини дека во Македонија ќе биде подобро. За жал тоа не се случи, напротив , беше голема грешка со огромни последици. Во Македонија не дојде до никакво подобрување.

Влегувањето на Македонија во ОН се случи повеќе од лични причини на самиот претседател Глигоров. Тој со тоа сакаше да биде забележан во историјата како прв човек кој ја внесе Македонија во ОН и како прв македонски претседател кој се обрати на Македонски во ОН без разлика што тој прием беше без уставно и содржајно правна основа со како што налага меѓународната процедура да бидеме примени како Република Македонија.

Ако за промена на знамето се направи Атентат, за спроведување на охридски договор се случи војна, со териоторијалната поделба – добивме признавање од Америка под уставното име, што се очекува да се случи за името?

Имаше меѓународни влијанија. Проблемот со знамето не било проблем во Грција, но гледајќи ја таа попустливост на македонската влада , грчките разузнавачките служби проценија и препорачаа да го отворат и тој предмет за менување на знамето. Македонската влада не беше спремна да ги брани националните интереси - немаа капацитет да одговорат на притисоците.па дури и македонското знаме не беше развиорено кога се примаше Македонија.

Атентатот над Киро Глигоров остана до ден денес е голема енигма. Сите тие силни најави дека има отворен истрага. Тоа не е точно . МВР ја дерегистрира таа акција што се води за расчистување на атентатот . Изненадени сме дека всушност таа акција се дерегистрирала што значи не е интересна повеќе и не се спроведува.

Народно движење за Македонија - Се залагаат да не дојде до промена на името

Каква стратегија подготвува Народно движење за името?

НДМ за Велигден подготвува сто илјади примероци со стратегија за неменување на името. Таа ќе биде објавена во три дневни македонски весници, преку дебата и во краен случај ако не успее, ќе го повикаат народот. Моментно во земјата се води хајка против македонскиот народ за промена на името. Потребно е Врвот да ги сосече в корен и никнатите антимакедонски дебати . Во Резолуцијата 713 во Советот за безбедност не стои дека треба да се преговара за ново име, туку да се разговара за надминување на разликите со Грција. Преговорите се во ќорсокак и во Резолуцијата стои дека Македонија може да ги прекине преговорите во секое време. Не е приморана до бескрај да преговара. Влијателните земји во ЕУ сакаат повеќе да ја скршат Македонија, како Франција, Германија, Англија. Но најмногу поддршка добиваме од Америка како светска сила. Иако изјавуваат дека Македонија мора да преговара и да направи компромис, нејзината вистинска политика –се води зад завесите, со помош на нивните моќни безбедносни служби. За жал многу работи од кои страда денес Македонија е резултат на тие внатрешни стратешки промашувања на македонските политички елити, а не како што повеќе се вели од надворешни влијанија.Нема сомнение дека македонскиот народ ќе го одбране уставното име.

За планот на ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ – според Бачев, неговиот план за името е во фази и се вели дека треба да се промени името. Прво да се најде прифатливо име, да се промени а после за идентитетот. Сосема спротивно на залагањата и стратегијата на НДМ. НДМ укажува дека се додека Владата на чело со Г-динот Никола Груевски се залага за одбрана на името, ќе ја имаат нивната поддршка.
01-04-2010, 03:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,555
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#52

Quote:За денешното ВМРО-ДПМНЕ

Бачев вели: ‘денешното ВМРО-ДПМНЕ, не можете да го препознаете‘.Вистинските вмровци, ентузијасти од деведесеттите, се на улица. Додека пак сите пребегани од СДСМ, ги зазедоа голем дел од позициите на владеачката партија.

Залагања та на НДМ беа – да не се чепка во името, да се реформираат тајните служби, и спроведе лустрацијата . Заради тоа што нивните предлози за овие важни работи не беа земени во предвид и не се остварија, се одлучија на излегување од коалиција.Посебно законот за лустрација кој беше бомбастично најавуван, не се остварува. Заради тоа се уште новинари, кодоши да го креираат јавното мислење, луѓе креации на тајната полиција,водат политички партии, академци да пишуваат фалсификувана историја, Од тие 20 политички партии во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, 7 се креации на тајната полиција. За жал законот за лустрација не дозволува да се лустрираат ваквите луѓе.

Интересен е фактот што денес клучните кодоши ги вршат клучните позиции. 260 функционери добиле тапија дека не сорабоутвале во тајни служби. Во законот за лустрација требаше да се извадат соработнички досиеја на новинари,академици, политичари.

Во Законот за лустрација навистина требаше да се направи одредба за морална осуда на сите кодоши, оние кои соработувале со такви служби. Најмногу се плашат пребеганите од СДСМ во владеачката партија.

Службата за јавно обезбедување во минатото требаше да работи повеќе на обединување на македонската дијаспора но наместо тоа ги држи поделени македонците меѓу себе. Затоа е потребно да се расчисти со тие стари структури и за жал работите ќе се случуваат како пред 20 години.

За Досие ‘кенгур‘- Иван Соколов

Подоцна се покажа дека во тие досиеја на наши македонски екстремисти не беше јасно зошто беа под истрага и после тоа тие станаа и соработници на службата за државна безбедност. Оперативните акти за дијаспората ги имаше го голем број. ‘Кенгур‘се врати во Македонија.Трагично е тоа што се правеле вакви гонења против нашите внатрешни екстремисти.

Власта, дипломатите се повеќе се во контакт и соработуваат со удбашите во дијаспората, и таквите се поставуваат на значајни функции .Зошто е тоа така.

Би било добро да не се гледаат партиите помеѓу себе како непријатели. Сите служби треба да бидат поставени како што предвидуваат Уставот и Законите во државата. Се прават напори сеуште да се контролираат наши македонци – екстремисти во дијаспората. Сега уште повеќе ќе бидат под контрола, под особен интерес на кодошката мрежа. За жал тоа не е во интерес на македонските национални интереси туку за политички цели.

Дипломатите и власта, очигледно одат против сопствениот народ со ваквите постапки, односно приближување, соработка со т.н шпиони и удбаши.

Секако дека тоа не е во интерес на македонските интереси, туку повеќе за политички поени. За жал ќе има силни пропаганди бидејќи се први избори. Исто така смешно е тоа што се избираат само тројца кандидати за пратеници од дијаспората. Зошто не му е дадено право на глас за референдумот е чист пример кој покажува дека ваквите решенија кои се донесуваат за дијаспората не се искрени.

На Македонија и недостасува стратегија .Ниту МАНУ немаат излезено со стратегија за развој на Македонија. Во тој редакциски одбор има се само не Македонци, па нема ни што да се очекува, посебно со пишувањето на новата енциклопедија. Државата е таа која треба да биде водена од своите национални интереси, и да го организира македонското иселеништво да делува во интерес на Македонија.

Без спроведувањето на таа ревизија за таа криминална приватизација туку дозволено е неколку бандити да го украдат цело македонско богатство. Предложено е до премиерот Груевски да се направи нешто повеќе на тој план да се отворат фабрики во околните земји од страна на тие бандити .

Исто така да вработат голем дел од нашето население кои би биле големи борци за македонските интереси. Наместо тоа нашите политичари ги прават посетите во дијаспората за длабока политизација на Македонците и добивање политички поени. Наместо да се створи една вистинска мрежа во дијаспората, да се изберат вистински луѓе за активно работење во интерес на Македонија, се спроведуваат спротивни акции од страна на Владата. Знак дека Македонија оди во негативна насока. Длабоки поделби во Македонија, посебно за името. Не седнуваат Бранко и Никола да се договорат за едни стратешки решенија и тоа би било многу позитивно и мотивирачки за цела македонска дијаспора и нејзино обединување. Апел до сите – да проработат за политичкото единство. Неединството во земјата им оди во прилог на евроските центри што секогаш биле непријателски расположени спрема Македонија и работеа на нејзина поделба. Европските разузнавачи во Македонија, му пишуваат на Хавиер Солана дека референдумот нема да успее и дека македонско население има само 200 илјади Македонци а друго не се знае што е.Информации засновани на поделбата на партиите кои излегуваа со спротивни кампањи за референдумот.

Од ова интервју јасно произлегува фактот дека е крајно време да се покаже голема одговорност и сериозен пристап кон креирањето на јасни визии и стратегија за нашата држава. Од тоа во голема мера ќе зависи развојот, просперитетот и успехот на Македонија и Македонците. Посебно треба да се обрне внимание и да се земат во предвид сите предлози, сугестии од страна на засегнати политички партии, организации и македонскиот народ вклучувајќи ја дијаспората . Дијаспората од Австралија енергично и со загриженост укажува на вакви и слични пропусти во водењето на државата и кои треба да се избегнат. Посебно се согласуваме и ги охрабруваме нашите најголеми политички партии на единство и заедничка продуктивна соработка. Тоа е далеку од потребно за натамошна мотивација на разочараниот македонски народ кој како да е затворен во круг и очајно посакува да најде излез од тешката ситуација со пренатрупани проблеми на секое поле. Само така и на тој начин , Македонија , ќе го прекине тоа ‘децениско‘назадување и ќе тргне по правиот пат.

Интервјуто траеше 2 часа и изразуваме голема благодарност до Г-динот Јанко Бачев за исцрпните информации и одговори на поставените прашања од страна на слушателите на Радио Илинден, Мелбурн.


Ова беше Интервјуто го уреди и водеше

Дончо Ангелоски, Радио Илинден, Мелбурн

doncoan@optusnet.com.au Оваа е-пошта е заштитена од spambots,

01-04-2010, 03:01 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#53

следејќи некои работи, се прашувам дали ќе успее НДМ да добие пратеник преку дијаспората?
10-04-2010, 06:34 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#54

(01-04-2010, 03:01 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:За денешното ВМРО-ДПМНЕ

Бачев вели: ‘денешното ВМРО-ДПМНЕ, не можете да го препознаете‘.Вистинските вмровци, ентузијасти од деведесеттите, се на улица. Додека пак сите пребегани од СДСМ, ги зазедоа голем дел од позициите на владеачката партија.

Залагања та на НДМ беа – да не се чепка во името, да се реформираат тајните служби, и спроведе лустрацијата . Заради тоа што нивните предлози за овие важни работи не беа земени во предвид и не се остварија, се одлучија на излегување од коалиција.Посебно законот за лустрација кој беше бомбастично најавуван, не се остварува. Заради тоа се уште новинари, кодоши да го креираат јавното мислење, луѓе креации на тајната полиција,водат политички партии, академци да пишуваат фалсификувана историја, Од тие 20 политички партии во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, 7 се креации на тајната полиција. За жал законот за лустрација не дозволува да се лустрираат ваквите луѓе.

Интересен е фактот што денес клучните кодоши ги вршат клучните позиции. 260 функционери добиле тапија дека не сорабоутвале во тајни служби. Во законот за лустрација требаше да се извадат соработнички досиеја на новинари,академици, политичари.

Во Законот за лустрација навистина требаше да се направи одредба за морална осуда на сите кодоши, оние кои соработувале со такви служби. Најмногу се плашат пребеганите од СДСМ во владеачката партија.


тони_а, од моево искуство во Канада, каде што службата работи бездушно во двоењето на Македонците (во исти град две цркви кои се не ни половина полни, дури ни на големите денови, посебни Илинденски пикници и т.н.) и каде што претседателот на најголемата Македонска организација "Обединети Македонци" е стар кандидат на партијата на Ѕинго повеќе имам чуство дека ќе добие некој Југословен...
10-04-2010, 04:32 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#55

(10-04-2010, 04:32 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: тони_а, од моево искуство во Канада, каде што службата работи бездушно во двоењето на Македонците (во исти град две цркви кои се не ни половина полни, дури ни на големите денови, посебни Илинденски пикници и т.н.) и каде што претседателот на најголемата Македонска организација "Обединети Македонци" е стар кандидат на партијата на Ѕинго повеќе имам чуство дека ќе добие некој Југословен...

слично како УМД кои се поддржувачи на Керим... Icon_sad
11-04-2010, 03:00 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#56

[Image: dsci8590.jpg]
24-04-2010, 09:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,555
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57

Quote:ПОЛИЦИЈАТА МЕ УАПСИ, ЗАТОА ШТО ВО „ФОКУС„ НОСЕВ ДОКУМЕНТ ЗА ПОЛИЦИСКО СЛЕДЕЊЕ НА НИКОЛА МЛАДЕНОВПеток, 03 . 03 . 2006 Интервју, Јанко Бачев, „Фокус„ / новинар: Зоран Димитровски
Во вторникот, на 28 февруари, околу 11,30 часот, Јанко Бачев, екс разузнавач и лидер на Народно движење за Македонија, на пат кон редакцијата „Фокус„ каде што требаше да го донесе документот на Управата за безбедност и контраразузнавање според кој е издадена наредба за оперативно-безбедна обработка на сопственикот на „Фокус„ Никола Младенов, во Оперативната акција „Конто„, имал блиска средба со полицијата.

Поради наводен сообраќаен прекршок, при што автомобилот му бил одвлечкан од пајак-службата, а тој завршил со лисици, Бачев бил уапсен и приведен во полициската станица „Пролет„. Автомобилот притоа му бил отворен и од чантата му ги извлекле факсимилите од документите на УБК. За среќа, Бачев како секој добар безбедњак сочувал и копии кои ги донесе во „Фокус„ при што видно вознемирен даде интервју за нашиот неделник.

♦ ФОКУС: Што ви се случи во вторникот на 28 февруари?

• БАЧЕВ: Дента, околу 11,30 часот, според договорот, се упатив со мојот автомобил „БМВ„ кон редакцијата на “Фокус” за да донесеам копија од документот, што ја набавив од сопствени извори, според кој УБК издала наредба за оперативна проверка на сопственикот на весникот Никола Младенов поради аферата „Швајцарски сметки„. На пат кон „Фокус„, бидејќи требаше да подигнам пари од Комерцијална банка во Градскиот трговски центар, го паркирав накратко автомобилот на т.н. сообраќаен остров во центарот на Скопје, кај семафорите спроти спроти Собранието на РМ, при што ги вклучив и четирите позициони светла. На островот имаше и други паркирани автомобили. По десетина минути, се вратив и заблежав дека ми ја нема колата, при што, вознемирен, се обратив до дежурниот полицаец за да го прашам што се случило. Тој со провокативна смислена реакција дрско ми се обрати и на најбрутален начин, без никаков законски основ, ми стави лисици и реши да ме приведе на очиглед на огромен број граѓани. Влегов во полициското комби и ме одведоа во полициската станица „Пролет„. Таму бев задржан на информативен разговор околу 1 час без да ми дозволат присуство на адвокат. На разговорот уште еднаш ме предупредија окмолу она што го изнесувам во јавноста како поранешен припадник на МВР.

♦ ФОКУС: Значи, причината не беше сообраќаен прекршок, туку вашето делување во јавноста?

• БАЧЕВ: Формално – сообраќаен прекршок, но ве молам, може ли полицијата да ви стави лисици и да ве уапси, затоа што сте реагирале што претходно ви го кренале автомобнилот со пајак?

ОА „КОНТО„ – ШВАЈЦАРСКА ОБРАБОТКА

♦ ФОКУС: Дали бевте насилни, односно дали го нападнавте полицаецот?

• БАЧЕВ: Се разбира дка не. Имаше и колеги, колешки со него, нормално дека беше лудо да се спротиставувам. Напротив, самиот им предложив да се качам доброволно во полицискиот автомоби и да одиме во станица.

♦ ФОКУС: Што беше тогаш причината?

• БАЧЕВ: Во полицијата им реков дека Народно движење за Македонија и јас лично нема да потклекнеме на никакви притисоци и заплашувања и ќе продолжиме со нашето легално политичко делување. Откако ме пуштија од полициската станица, заминав да си ја земам колата од паркингот на пајак-службата и веднаш забележав дека автомобилот е отворен, дека е вршен претрес во мојата чанта, при што ми се одземени документи подготвувани за разговорот во „Фокус„.

♦ ФОКУС: За какви документи станува збор?

• БАЧЕВ: Станува збор за дописот од градската управа за безбедност и контраразузнавање упатен до одделението во Карпош, во кое се бара за потребите на управата да извршат оперативна проверка на Никола Младенов, сопственикот на „Фокус„ во рамкуте на Оперативната акција „Конто„. Во дописот уште пишува дека треба да се обрне внимание на неговите врски, деловни контакти, телефонски броеви, свртувалишта, а пред се врските од неговата бранша со кои новинарот е во добри пријателски односи. Станува збор, значи, за полициско следење на Младенов во контекст на аферата „Швајцарски сметки„ на претседателот Бранко Црвенквоски и екс-премиерот Хари Костов. За среќа, имав копии од документот оставени на различни места.

♦ ФОКУС: Што направивте откако си ја подигнавте колата?

• БАЧЕВ: При обидот да ја платам таксата за пајак-службата забележав дека во текот на претресот во центарот на градот,полицаецот ми ги одземал и 500-те евра кои претходно ги подигнав од банката! Го повикав потпретеседателот на партијата да ми донесе пари за да можам да ги платам и лекарските прегледи поради повредите што мие беа нанесени при насилното апсење.

ЗЛОСТОРНИЧКО ЗДРУЖЕНИЕ

♦ ФОКУС: Зошто мислите дека е тоа смислена акција на полицијата?

• БАЧЕВ: Индикативно е што пред одењето во „Фокус„ околу 10 ч. имав разговор по телефон со секретарот на партијата, при што му кажав дека одам во „Фокус„ во врска со новодобиените документи и му реков дека ќе се сретнеме подоцна за договор околу средбата на раководството на НДМ која беше закажана за вечерта, на 28 февруари. Од ова заклучив дека телефонот ми е под контрола и полицијата го знаела моето движење, уште повеќе што при застанувањето за само десетина минути во центарот на градот, пајак-службата експресно ја заврши работата со мојот автомобил.

♦ ФОКУС: Бевте ли потоа на лекар?

• БАЧЕВ: Да. Направив лекарски прегледи и ги прибавив потребните документи, лекарско уверение, по што ќе следи соодветна судска постапка против МВР за брутално приведување и присилно апсење, за што ќе барам и отштета.

♦ ФОКУС: Што мислите, зошто УБК и полицијата реагираат вака нервозно?

• БАЧЕВ: УБК во изминатите петнаесет години е комплетно партизирана служба, а највисоките раководители, вклучувајќи го и актуелниот министер во МВР, своите “звездени мигови” во кариерата ги постигнаа со оперативна работа врз т.н.внатрешниот непријател-ВМРО, со контиунуирано следење на членовите на партијата, за што беше етаблирана и посебна линија на работа во УБК наречена „македонски ексремизам„. И во моментов УБК функционира по системот на меѓусебно кодошење и невидена сервилност и полтронство на вработените, гонење на т..н внатрешен непријател, што е случај и со сопственикот на „Фокус„. Бидејќи во овој случај и надлежните органи и експертите изјавија дека практично е невозможно да се расветли случајот со „швајцарските сметки„ НДМ го нуди следното решение: го повикуваме Б.Црвенковски да потпише нотарски заверен договор дека целокупниот имот во странски банки му го поклонува на НДМ и ние гарантираме дека ќе го расветлиме случајот со експресно посетување на некои за нас познати банки, кога во раце имаме меѓународно признат правен механизам-договор за подарок. Така ситуацијата ќе биде многу чиста.

♦ ФОКУС: Вие бевте на функција во УБК, во времето на ВМРО. Зошто не се направија промени во безбедносните служби?

• БАЧЕВ: За жал и Владата на ВМРО во 1998-2002 г. не направи никави суштински промени. Речиси истите структури, претходно подготвувани од СДСМ, фактички ги имаа највисоките оперативни позиции во УБК, а сознанијата селективно им се испраќаа на премиерот Георгиевски и министерот Бошковски, кои само номинално ја имаа власта.

♦ ФОКУС: Дали нервозата во службите се зголемува поради тоа што наближуваат изборите?

• БАЧЕВ: Според мои сознанија СДСМ, очекувајќи пораз на следните избори, сега отпочнува со старата шема: намерно врши т.н. деградирање на началници за да изгледа дека се блиски до опозицијата, за подоцна, при евентуалното губење на власта, овие т.н репресирани кадри од СДСМ, новата власт на чело со ВМРО ДПМНЕ ги награди со функции во УБК, а кои всушност се однапред подготвени инсталации на СДСМ, кои повторно ќе раководат во позадина со УБК и кога партијата ќе биде во опозиција. Дури, овие инсталации на СДСМ веќе имаат воспоставено релации преку секретарско-советнички линии од опкружувањето на Груевски со цел да ги подготват своите позиции за повторно враќање и раководење во УБК пласирајќи ја тезата за нивната т.н. репресираност за време на СДСМ.

АПСУРДИ - БРИШИ ВЕЛИУ И ЏАФЕРИ, ПИШИ МЛАДЕНОВ!

♦ ФОКУС: Ни донесовте и други интересни документи на УБК. За што се работи?

• БАЧЕВ: Истовремено со отворените оперативни акции на УБК за новиот „внатрешен непријател„ односно сопственикот на „Фокус„ Младенов, сакам да ја потсетам јавноста дека со телеграми на УБК уште од крајот на 2001 г. припадниците на УЧК, Фазли Велиу, Џеват Адеми и Муса Џафери се бришат од евиденција и натамошна оперативна обработка на службата за контраразузнавање.

♦ ФОКУС: Имате ли предлог како да се реформира УБК?

БАЧЕВ: Ние предложивме две концепции за реформи во УБК. Една е порадикална, која опфаќа комплетно распуштање на анахроно ораганизирана, структуирана и високо партизирана УБК и во рок од еден месец комплетно екипирање со стручни и професионални кадри по претходно утврдени јасни критериуми. Постојните вработени нема да останат без работа, туку ќе се распоредат по секторите во МВР. И втората, поблага варијантна, со менување на принципите и организираноста на УБК која се уште работи на т.н.три нивоа, почнувајќи од месни заедници што беше карактеристично за други времиња кога требаше да се има увид во активностите на т.н.внатрешен непријател, односно ВМРО. Радува фактот што кај Груевски има расположение за реформи и во УБК и по победата, НДМ ќе достави целосен концепт за реформи во УБК со цел да се направи мала, ефикасна и високо оперативна контраразузнавачка служба.

♦ ФОКУС: Се подготвувате ли за избори? Лидерто на ВМРО-ДПМНЕ Груевски, некако како да ги игнорира малите партии во коалицијата. Да не сте му веќе товар?

• БАЧЕВ: Не верувам. НДМ ќе инсистира на застапеност на изборните листи на партиите од здружената коалција според нивната силина на теренот, активностите за време на локалните избори, стручност и моралот кандидатите. Ќе го цениме бескомпромисниот патриотизам. Силина на партиите е лесно мерлива, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ има месни комитети речиси во секое село, при што ќе бараме нивно мислење за силината на партиите од коалицијата на теренот и во зависност од тоа да се бара застапеност на листите. Уверен сум дека Здружената коалиција ќе победи на овие избори меѓу другото и затоа што колку повеќе не апсат, не има се повеќе и ова злосторничко здружение наречено Влада на РМ ќе го тргнеме од политичката сцена.
28-04-2010, 10:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,555
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58

Quote:МАКЕДОНСКИТЕ ПАТРИОТИ БЕА „МЕСТЕНИ„ ОД ВЛАДАТА

Среда, 16 . 10 . 2002

Интервју, Јанко Бачев, „Сведок„ (новинар: Розита Закева)


Господин Јанко Бачев по професија е дипломиран правник со положен правосуден испит, а негова специјалност е меѓународно право и меѓународна политика. Од 1994 година работи во Министерството за внатрешни работи, односно во Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање. До неодамна беше и началник на ДБК.

♦ Сведок: Бевте началник во ДБК, кои се причините што повеќе не ја извршувате оваа функција?

• Бачев: Кога решив да ја создадам партијата Народно движење за Макеоднија, во ноември 2001 година, се уште бев началник во ДБК. Јас и моите сопартијци работевме многу внимателно и низ цела Македонија прво направивме една добра база, а во мај 2002 година беше одржано и Основачкото собрание на Партијата.

Потоа, на моето работно место се случија некои проблеми. Директорот во ДБК, Никола Спасески, и други, тргнаа многу безобразно кон мене, упаднаа во мојата канцеларија, искршија некои работи, однесоа материјали... но, јас бев спремен да си одам. После ова поднесов тужба во Основниот суд Скопје 1 – и сега околу моето работно место се води судски спор.

♦ Сведок: Што беше причина и поттик да се одлучите на ваков чекор, т.е. да формирате политичка партија?

• Бачев: Бев на многу убаво работно место , со висока плата и бенефиции, што значи можев мирно да си седам и да ги уживам сите привилегии. Но, во еден период кај мене се појави револт, така што ако продолжев да седам во таа служба требаше да бидам соучесник во многу работи.

Идејата за влегување во политиката и формирањето партија, кај мене се појави уште пред две-три години, поточно во 1999 година, кога имаше акции за приведување на македонските директори, т.е. кога имаше упади во фирмите.

Во тоа време, јас го водев тимот во ДБК, а Љубе Бошковски беше заменик-директор во ДБК. При акцијата приведовме дури 42 директора. Тврдам дека приведувањето на сите директори беа основани, затоа што за нив имаше едн куп доказен материјал, кој говореше дека овие луѓе украле многу пари од државата, од народот... Штетата која ја направиле овие директори изнесуваше околу 100 милиони евра. Сите верувавме дека ќе има судски постапки и дека тие луѓе ќе завршат онака како што е пропишано во Законот на оваа држава. Доколку не можеа да ги вратат проневерените пари можеше да им се конфискува имотот, бидејќи Кривичниот законик тоа го дозволува.

Но, тогаш, премиерот Љубчо Георгиевски направи една нова стратегија со своите најдобри „играчи„: покојниот Пане Велев, Сашко Станиниов, Љубе Бошковски... Тргнаа да ги рекетираат директорите. Сето ова беше со едно објаснување на Љубчо дека нема аир да се затвораат. Всушност, од тие пари се збогати ВМРО-ДПМНЕ. Во тој период, Премиерот седеше во Владата, а овие со полни куфери и чанти му носеа пари. Луѓето си ја „купуваа„ слободата!!!

Целата акција пада кога беше поставена заседа кај село Кадрифаково, за апсење на Методија Смиленски, познат бизнисмен кој без пари ја купи „пола„ Македонија. Бевме шокирани кога видовме дека со него во „мерцедесот„ седи Љубчо и му сече лентата на фабриката за зејтин.

Тоа беше првиот момент кога кај мене се створи револт, бидејќи не можев да замислам да рекетирам некого.

♦ Сведок: Дали акциите беа изведени професионално?

• Бачев: Да, сите упади беа поткрепени со судски налози. Само Зинго се жалеше дека со врски сме зеле налог од судијата, но тоа не беше точно, бидејќи за него имаше докази со вреќи. Но и Зинго, како и преостанатите, си ја „купи„ слободата.

СЦЕНАРИО

♦ Сведок: Тврдите дека и претседателските избори биле лажирани. Дали се беше смислено сценарио со однапред познат крај?

• Бачев: Да. Вториот момент којшто ме изреволтира беше во времето на претседателските избори. Можам да го потврдам тоа дека изборите беа лажирани. Трајковски, од Албанците доби 198.000 гласови.

Љубе Бошковски сакаше јас да го водам тимот за лажирање на изборите во Западна Макеоднија, но јас не сакав да го сторам тоа.

Сега, иако народот го одбра СДСМ, мислејќи дека ова е единстениот начин да се симне власта, сигурен сум дека повторно ќе се разочара. Работите ќе си одат во веќе познатата насока. Не сакам да прејудицирам, но и овие ништо нема да направат.

♦ Сведок: Дали и минатогодишната војна беше смислено сценарио на луѓето од власта?

• Бачев: Понудата за лажирање на претседателските збори ја одбив, но дефинитивно бев решен да си одам кога видов дека има документи со сценарио за растурање на државата. Тоа требаше да се случи во 2005 година. Сценариото е дело на двајца политичари во Владата, кои се уште се актуелни, а играат по диктат на две соседни разузнавачки служби.

Јас најодговорно тврдам дека македонската војска и полиција, за 24 часа можеа да го решат проблемот.

Зошто, ние како држава, дозволивме од терористи да напредуваат во бунтовници, а на крај да се прокламираат и како борци за слобода, тоа ќе го покаже историјата. Факт е дека војната ја изгубивме и на политички и на дипломатски, па ако сакате и на воен план. Се уште се прашувам како е можно 1.500 терористи, условно кажано, да поразат 30.000 македонска војска.

Но, сценариото во кое не втурнаа овие политичари, не дозволи справување со бандидите. Всушност, сите работи се резултат на внатрешни слабости и немање релации за координираност. Како пример ќе го наведам Арачиново. Од недоразбирањата и некоординираноста во македонскатта Влада, таму загинаа тројца полицајци од топовска граната на АРМ, која не им ги знаеше координатите, што значи дека македонски војници и полицајци се испотепаа меѓу себе – тоа е трагично.

Без разлика на тоа што Љубчо плаче дека Америка не ги сакала Македонците, а ги сакала Албанците, фактите говорат дека тоа не е така. На една средба меѓу Буш и Трајковски, на нашиот претседател му било речено: „Господине Трајковски, Танушевци е ваш проблем и има да го решите како знаете и умеете„

Подецидна подршка од оваа – здравје!

♦ Сведок: Откаде Ви се неодамна пласираните сознанија дека знаете што се случило со 12-те исчезнати, односно киднапираните лица од страна на ОНА?

• Бачев: Да појаснам. Тоа се оперативни сознанија, но, ако се сака, може да послужат и како доказ. Тоа се сознанија добиени од два извора. Првиот е лице Албанец кое е во оперативен однос со ДБК, а другиот извор е резултат од оперативните активности на ДБК.

При информативен разговор со едн припадник на ОНА, кој што бил во раководниот кадар, констатирано е дека изјавите на овие двајца се идентични. И двајацата го посочија убиецот - егзекутор на шесте киднапирани. Тоа лице сега е во политиката. Се знае дека овој човек половина од нив ги убил, а за другите наредил да се префрлат во Косово. Дали се уште се живи, не можам да потврдам.

♦ Сведок: Зошто досега се молчеше и зошто овие сознанија не се изнесоа пред семејствата на киднапираните?

• Бачев: Овие сознанија се од поодамна, но мое мислење е дека ДПА и ВМРО-ДПМНЕ не претпоставуваа дека ќе ги изгубат изборите. Може да претпоставите колку голема гужва ќе се создаде ако се уапси висок функционер на ДПА. Всушност, сознанијата говорат дека тој бил командант на ОНА и убил шестмина од киднапираните. Но, причините поради кои не се апси, најверојатно се политички. Доколку го уапсат, ќе одговара и во Хаг и пред нашиот суд. Но, семјствата не ги интересира дали тој „некој„ ќе одгвовара во Хаг, во Основниот суд во Скопје или во Тетово..., нив ги интересира каква е судбината на нивните роднини. Сега, по информацијата, роднините прават напори да стапат во контакт со најповиканите во МВР, но жално е што сите се прават наудрени и со денови никој не ги прима. Јас сум подготвен да им помогнам. Новиот манадатар им ветил дека на првата седница на Владата ќе се расправа за тоа - ако е така, јас стојам зад тоа да ги кажам овие работи.

КАРПАЛАК

♦ Сведок: Тврдите дека и инцидентот кај Карпалак можел да биде избегнат. За што станува збор?

• Бачев: Бев јасен! Тврдам дека убиец на десетте војници кои загинаа кај Карпалак е македонската Влада. Иако сега се правдаат, тоа е со цел да ја замаглат вистината. Кај Карпалак, војниците загинаа на осми август 2001 година. Во ДБК, на трети или четври јули се добија сознанија за активностите на една терористичка банда од 15 луѓе, коишто „оперираа„ токму на таа локација. Се знаеше дека групата е составена од наркозависници кои преку ден се позицираа по околните ридови, а навечер се повлекуваа во соседните села кај своите јатаци. Службата толку добро си ја заврши работата, што ние остваривме и контакт со таа терористичка група, уфрлувајќи наш соработник. Е сега замислете, да го знаете ова 40 денови и да ви загинат луѓе... Катастрофа!!! Сознанија имаше, а ништо не се презеде.

♦ Сведок: Зошто?

• Бачев: По хиерархија, ДБК ги известува сите органи кои треба да имаат вакви сознанија, но зошто ништо не е преземено, не знам. Во Кривичниот законик на РМ има кривично дело за несторување. Тоа е многу тешко кривично дело. Треба секој да си ја преземе одговрноста, затоа што има материјал за се.

И за овој случај кажуваме дека некој треба да реагира. Јавно го повикуваме Јавниот обвинител да дојде за да му се кажат сите документи, докази од МВР, но бидејќи Ставре Џиков е сервилен, не можеме тоа да го очекуваме. Дека постоеше некоординираност во Владата за нацинален спас потврува и загинувањето на тројца полицајци, кога тргнаа да ги откопуваат гробниците. Горан Митевски, претходната вечер јавно ја кажа целата шема. И кога тргнаа, тројца полицајци загинаа.

♦ Сведок: Изнесувате сериозни обвинувања. Се плашите ли од какви било реперкусии?

• Бачев: По професија сум правник и многу добро знам што значи, ако не ја кажуваш вистината. Сето тоа подлежи на санкции, а јас стојам зад ова што го кажувам. Ќе ми биде големо задоволство да има соодветна постапка, но, за жал, во оваа држава поимот правна држава е мисловна именка.

Во сите мои изјави настапувам со име и презиме, а ако има кривична одговорност подготвен сум да ја сносам. Сите изјави не се од анонимен извор, туку се од мене.

♦ Сведок: Имавте ли воопшто притисок за молчење и затскривање на вистината?

• Бачев: Во текот на предизборната кампања имав многу притисоци: едно приведување во Гевгелија, во Кавадарци имавме упад на полицајци на седница на нашата младинска организација, мојот телефон е под контрола... Но, многу работи во оваа држава се контролирани, па ова што ми се случува мене, воопшто не ме загрижува.
28-04-2010, 10:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,555
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#59

Quote:ВЛАСТА ИМА СЦЕНАРИО ЗА РАСТУРАЊЕ НА ДРЖАВАТА

Петок, 30 . 08 . 2002

Интервју, Јанко Бачев, „Старт„ (новинар: Зоран Милошески)

Јанко Бачев по професија е дипломиран правник со положен правосуден испит. Потесна специјалност му се меѓународното право и меѓународната политика , а во најскоро време треба да ја брани и магистерската теза.

По завршувањето на Правниот факултет, во 1991 година бил ангажиран како судски приправник и адвокатски стручен соработник, а од мај 1994 година е во МВР, во Дирекцијата за безбедност и контраразузнување, каде што ги поминувам сите скалила до раководно место - началник во ДБК. Кога пред дваесетина дена се појави на прес-конференција за да ја соопшти својата кандидатура и учеството на својата партија на претстојните парламентарни избори, само ден-два потоа, експресно, му стигнало отказно решение потпишано од министерот Љубе Бошковски. Од 18 мај годинава, датумот на одржувањето на основачкото собрание, тој е претседател на Централното собрание на Народното движење за Македонија.

♦ СТАРТ: Во Македонија постојат голем број субјекти од најразлична провиниенција. Зошто вашиот ангажман не го насочивте кон една од постоечките партии, туку се решивте да го формирате Народното движење за Македонија?

• БАЧЕВ: Точно е дека во Македонија постојат околу шеесетина регистрирани политички партии, но најголем број од нив, околу 80 отсто, се човек-партија, формирани по “нарачка” за, народски кажано, матење вода. Реално, и на овие избори фактички ќе се натпреваруваат десетина партии, без оглед на фактот што се поднесувани и по триесетина кандидадски листи за избор на пратеници. Мотивот за формирање на Народно движење за Македонија и моето вклучување во политички води е многу подлабок и посуштествен и не е исклучиво од политичка природа заради градење некакви политички кариери и голо освојување на власта. На прв поглед, ова тврдење можеби звучи излитено, демагошки, но ве уверувам дека е вистинито. Имено, ние веќе и јавно проговоривме дека постои сценарио за растурање на државата и ако не се промени ништо, тоа треба да биде заокружено некаде кон крајот на 2005 година. За голема несреќа на сите нас, доколку дојде до реализација на ова мрачно сценарио, тоа нема да биде резултат на дејствувањето на албанските терористички банди, туку носители се македонски политичари кои во моментов вршат (нај)високи државни функции. Но, за големо разочарување на предавниците на сопствениот народ кои парадираат по Македонија и изигруваат херои, јас сум длабоку убеден дека со подршка на македонскиот народ ќе го спречиме ова сценарио.Тука некаде лежи главниот мотив за нашиот политички ангажман да се обидеме да го спречиме тоа трагично сценарио. А зошто не се прилкучивме кон некоја друга политичка опција? Одговорот е многу едноставен: не гледаме дека постои вистински таков субјект, бидејќи во овие десетина години сите порелевантни политички партии се изредија во разноразни коалиции на власт, покажаа што знаат и умеат, а државата констатно ни оди по надолна линија.

♦ СТАРТ: Во изборната единица бр. 4, во која вие сте носител на листата, постојат 22 кандидатски листи за пратеници. Во една таква конкуренција и во услови на недоволно развиена партиска инфаструктура, што очекувате да постигне вашата партија на овие избори?

• БАЧЕВ: Веќе реков дека на овие избори, реално, ќе се натпреваруваат само десетина партии, без оглед на големиот број кандидадски листи. Ние во моментов имаме 23 општински одбори и освен ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, не гледам политичка партија со таква развиена партиска инфраструктура. Можеби медиумски не сме експонирани како што посакуваме, но во периодот што следи, иако времето е кратко, ќе се обидеме да направиме поагресивна презентација. И во овој сегмент наидуваме на многу пречки и уцени од владеачката партија. Како пример ќе ви го посочам личниот налог на премиерот до генералниот на МТВ до 15 август, кога и официјално отпочна изборната кампања, да не се спомене ниту еден збор за нашата партија на овој медиум. Потоа моето, и на уште неколку наши активисти, приведување во УВР Гевгелија при превземање партиски активности, извршената рација на шест припадници од УВР Кавадарци на седница на младинската организација во овој град, заканувачките упади на телохранителите на шурата на премиерот при моето гостување на ТВ Вис во Струмица и слично. Но, ние уште еднаш им порачуваме дека нема да не заплашат и да не одвратат од реализацијата на нашата идеја, бидејќи влогот е преголем- опстанокот на држвата.

♦ СТАРТ: Вашите медиумски настапи се прилично жестоки и во најголем дел се вперени против премиерот Георгиевски, односно на начинот на кој тој и неговите коалициони партнери во изминатите четири години ја практицираа власта. Колку во таквиот ваш однос кон актуелната власт има личен анимозитет?

• БАЧЕВ: Да, постои анимозитет кон актуелната власт. Но не од лична, туку од државничка природа, од аспект на македонскиот интерес кој треба да биде врв на секакво човечко дејствување. За подобро да ја објаснам оваа ситуација ќе направам мала дигресија. До 1998 година Одделот за организиран криминал во ДБК имаше огромен број документи за направени криминални активности од лица блиски на тогашната власт. Сите тие пријави на ДБК завршуваа во фиоките на тогашните министри за внатрешни работи. Со промената на власта во 1998 година тие документу се актуелизираа и сите се сеќавате на бројните приведувања на моќни директори за кои, најодговорно тврдам, дека беа основани, а не како што сакаше да се претстави од одредени медиуми како политички монтирани процеси. Јас од професионален аспект го водев тој тим од МВР, кој приведе 42 директори низ Македонија. Работите одеа многу добро се до тој фатален налог на премиерот да не се завршат судските постапки, туку партиските функционери на ВМРО ДПМНЕ во МВР и УЈП да ги рекетират овие директори според логиката “нема премногу аир ако се затворат, туку ако давале на СДСМ, сега нека ни дават и нам”. Сета дотогашна успешна активност на МВР падна во вода, во моментов кога на еден регионален пат беше поставена заседа за приведување на еден моќен македонски бизнисмен, кој без пари купи еден куп претпријатија во земјата. Во моментот кога требаше да се случи приведувањето, Георгиевски заедно со тој човек одеше да сече лента за свечено пуштање на негов објект. Потоа и официјално почна рекетирање на директорите. Втор момент кој го потхрануваше мојот анимозитет беше кога преку ДБК требаше да се реализира направената стратегија од владејачката партија за фалсификување на претседателските избори во западниот дел од државата. Мојот државнички анимозитет беше дефинитивно оформен по добивањето на одредени сознанија во ДБК, според кои постои сценарио за растурање на ова држава, при што бев поставен пред сериозен предизвик: Мирно да си седам во МВР и да ги уживам сите привилегии, но истовремено да се чуствувам како соучесник во растурањето на мојата држава или пак да направам обид да се спречат овие работи. Јас ја одбрав втората варијанта, при што бев длабоко свесен дека ова може да се спречи само со формирање нова политичка партија, која ќе ја добие довербата на граѓаните за време на изборите.

♦ СТАРТ: Како доскорашен висок функционер во ДБК, сигурно располагате со доверливи податоци кои им се достапни само на тесен круг луѓе. Во јавноста ја пласиравте тезата за постоење сценарио за растурање на Македонија. Доколку е тоа вистина, кој се учествува во тие мрачни игри и каков е односот на премиерот Георгиевски и претседателот Трајковски по тоа прашање?

• БАЧЕВ: Јавно промовираната теза дека постои сценарио за растурање на државата, во прв момент, изгледа можеби премногу едноставна и разбирлива, но овој “проект” е еден компилат од повеќе елементи. Војната во Република Македонија беше длабоко контролирана во најголем дел за потребите на ова сценарио и, за жал, за потребите на тоа сценарио загинаа недолжни бранители. Јас и сега најодговорно тврдам дека вистинскиот убиец на македонските војници кај Карпалак и на тројцата полицајци при опсадата на Арачиново е македонската Влада и тие едноставно беа жртвувани. Фамозниот закон за отворање на досиеата ја одигра својата вистинска улога за растурање на безбедносниот систем, а попатно дозволи целокупната оперативна мрежа на ДБК да падне во рацете на Џафери. Пред изборите во 1998 година, ДБК во рамките на своите активности дојде до еден документ кој беше подготвуван од експозитурата на Грчката разузнавачка служба во Република Македонија, за потребите на централата во Атина. Таму, покрај брилијантните аналитички прогнози ( од 120 пратеници во македонскиот парламент, дури 118 беа погодени од која партија ќе бидат), беше нотирана и забелешката дека работите сега ќе одат во вистинската насока со “нашата” Влада. Што ова значи ова, читано меѓу редови, не е тешко да се разбере. Или, пак, таканаречениот спор во црквата, чија суштина многу вешто се скрива. Овој спор е контролиран од световни политички лица, кои го туркаат сценариото, а владиката Јован е само еден обичен играч кој успешно си ја игра својата улога. Голем дел од вистината за овој т.н. спор може да се види ако МВР има доблест и на јавноста и ги даде на увид досиејата на владиците Наум и Јован ( Звонко и Зоран). Или, пак, одредбите од Рамковниот договор за локалната самоуправа и составот и распределбата на полицијата во западниот дел од државата, кои треба да се имплементираат до 2004-2005 година. Во однос на вториот дел на вашето прашање, во ова пригода само ќе кажам дека премиерот е активен учесник, додека пак претседателот Трајковски се што прави, прави како резултат на својот капацитет. Човекот се уште не може да разбере како Господ се поигра со него и му додели мошне одговорна функција во најлошо време за Република Македонија.

♦ СТАРТ: Доста шокантно изгледа вашето тврдење дека „двете водечки фигури од власта се платеници на странски разузнавачки служби„. Можете ли да ги именувате „фигурите„ и како ќе го докажете вашето тврдење доколку поради тоа против вас бидат поднесени кривични пријави?

• БАЧЕВ: Интересот на странските разузнавачки служби во овие десетина години е константен, па така и пред 1998 година (нај)високи политичари имаа свои контакти со истите. Еден од нив дури имаше и класичен соработнички однос под псевдоним “Гавран”, но во ДБК беа уништија тие досијеа некаде во 1995-96 година. Разликата е во тоа што тогашните релации беа во насока на одредени влијанија врз државните структури без да се чепка во опстанокот на државата, додека пак сега имаме “чиста” ситуација, каде што сите инволвирани се свесни и го посакувааат тоа сценарио на кое работат. Актерите на сценариото се под контрола на грчката и на бугарската разузнувачка служба, чии интереси, во однос на она што се сака да се постигне со ова сценариот, се поклопуваат. Инаку, доколку имавме вистинска правна држава, соодветните институци веќе требаше да реагираат. Но, во услови кога имате карикатурално јавно обвинителство, работите се повеќе од јасни.

♦ СТАРТ: Кои се опциите и луѓето кои би можеле да ја вратат Република Македонија на вистинскиот пат и неа и на нејзините граѓани да и овозможат посреќна иднина?

• БАЧЕВ: Наш најголем адут на овие избори се нашата идеја и конкретната програма што ја нудиме, а најмногу луѓето што ја раководат оваа партија. Се работи за личности кои се исполнети, кои успеале во животот, кои се стручни и способни, материјално добро ситуирани за македонски можности, кои пред се и над се си ја сакат сопствената држава и немат резервна татковина, како некои од нашите носители на државни функции. Ако не беше на дело ова застрашувачко сценарио, сите ние сме со прекрасни занимања и немаше потреба да формираме политичка партија. Македонските граѓани треба да знаат дека ако дозволиме државата да ни се урива, заедно со неа сите ќе бидеме затрупани. НДМ своето политичко дејствување ќе го базира на два принципа: да им ја кажеме вистината на граѓаните за тоа кој ја крадеше, лажеше и растураше нашата земја и да понудиме конкретни решенија з аизлез од неповолната ситуација. Ние ќе се бориме, а од волјата на мојот народ ќе зависи дали во тоа ќе успееме.
28-04-2010, 10:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,555
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60

Quote:Бачев: Бурмали џамија никогаш не постоела

[Image: lookup]

Тврдењата на албанското малцинство дека во строгиот центар на Скопје некогаш постоела Бурмали џамија и нивното барање за обновување на непостоечка џамија претставува само изговор за да ги оправдаат своите обиди за определување на Македонија како исламска држава

Повод за оваа изјавата на Јанко Бачев е вчерашниот мирен протест за изградба на Бурмали џамија на плоштадот „Македонија“.

„Тврдењето за непостоење на т.н. Бурмали џамија го темелам на документ, издаден од самата ИВЗ со кој признава дека на подрачјето на Градот Скопје никогаш не постоела оваа џамија,“ рече Бачев во изјавата за медиумите и додаде дека барањето за изградба на џамија на плоштадот биле „антихристијански“ и „антимакедонски“.

Вчера, околу 300 луѓе се собраа на плоштадот Македонија, на мултикултурна манифестација што имаше за цел изразување поддршка за изградба на Бурмали џамија.
Со албански, ромски, турски и бошњачки песни, организаторите испратија порака „по мирен пат да се дојде до решение за изградба на оваа џамија“.

И покрај противењето од страна на Исламската верска заедница(ИВЗ) за изведување на молитва на отворено без нивно одобрение, учесниците на манифестацијата сепак извршија верски обред.
14-05-2010, 04:28 PM
Reply