Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈАНКО БАЧЕВ И НЕГОВИТЕ СТАВОВИ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

Еве, малку материјал за продлабочување на дебатата. Ова е дел од колумната на Стојан Андон во најновиот ФОКУС. Весникот нема е-издание, па ке морам да го препишам..но, нели Се за Македонија.Icon_razz

...Во првата фаза од конфликтот во 2001-т, после акцијата „ за ослободување на Тетовското кале“, се јавија различни оценки за она што се случува и како понатаму да функционира државата. Тогашниот премиер Љубчо Георгиевски, акцијата ја оцени како прва голема победа во историјата на Македонија, од времето на Александар Македонски. Таа изјава наиде на одбојност, кај некои на потсмев, не беа малку ни оние што тврдеа дека целата акција била “ ќор-фишек“. Меѓутоа , еуфоријата не го беше зафатила само Георгиевски.
Неколку дена потоа, кај мене дојдоа познат професор и исто така познат аналитичар. Тие ме убедуваа дека дошол моментот кога на брзина, со оружје можеме да го завршиме целиот конфликт. Треба само, велеа тие, да го убедиме претседателот Борис Трајковски, слично како што постапи во случајот со тетовското кале, да нареди воена акција против терористите во околните тетовски села, а потоа во Танушевци и другите села во граничните делови од Скопска Црна Гора. Јас изразив резерва со таквата “ стратегија“. Реков дека, на прв поглед, таква акција може да биде успешна, но фактички, може да ја воведе земјата во безизлез, бидејки може да ги сврти широките слоеви на Албанците кон бунтовниците. Тогаш, моите гости рекоа дека тоа може да биде уште подобро, бидејки ке ни даде можност и опрвдување за “Албанците да ги фрлиме во Јадранското море“. Гледав како да го завршиме овој тежок разговор и затоа им реков: “ Ајде да видиме, што да сториме, да го завршиме конфликтот, а да не ни помислуваме некого да фрламе во море“. Овој случај ја доловува атмосферата во тие денови пред 9 години.Е, во таа атмосфера, ако тогашниот претседател на РМ се приклучеше кон мнозинското мислење, можеше да превземе чекори со кои не ќе се постигнеа замислените цели, туку ќе се доведеше во опасност опстанокот на земјата и ќе се предизвикаше големо крвопролевање!
Недела дена по таа средба, штотуку си дојдов дома од работа, ми зазвони телефонот. Дежурниот во Собранието ми кажа дека се јавиле од резиденцијата на британскиот амбасадор Дикинсон и рекле дека таму штотуку пристигнал Педи Ешдаун , кој тврдел дека добро сме се познавале. Британците побарале, ако можам итно да појдам во резиденцијата, да се видам со него. Сакав да се видам со Ешдаун, но веќе беше 10 часот навечер, не ми се одеше во резиденцијата, па затоа му реков на дежурниот да им пренесе на Британците, дека ги поканувам за половина час да дојдат во мојот кабинет во Собранието.
На средбата, на која учествуваше и Диконсон, Ешдаун ми се обрати пријателски, со совет, што побрзу да го изгасниме конфликтот. За таа цел, рече тој, треба под итно да почнеме преговори со бунтовниците. рече дека е лошо и неодговорно да очекуваме брза воена победа. Кажа дека тој околу 15 години служел во антитерористичките сили на Британија, САС, од кои 5 години во Северна Ирска. Тие, рече тој, се раководат од некоја замисла, мислат дека имаат некоја мисија и употребуваат тактика „ удри-бегај“. Притоа, власта не може да смета на употреба на армијата против бунтовниците , како што беше случајот во тетовско, а да не го сврти цивилното население во нивна заштита. Ако ви се случи тоа, продолжи Ешдаун, наскоро ќе имате многу цивилни жртви. Тој пат ќе ве одведе до неизбежна сериозна меѓународна воена интервенција. Вие треба така да ги водите работите , што вие, вашите институции ќе го разрешат конфликтот, а не некој од страна. Ако ви се случи тоа, тогаш докрај ќе ги дискредитирате сите сопствени институции.
Потоа, Ешдаун ме праша за моето мислење. Му реков дека оценките му се точни, но треба да ги има предвид и другите факти. Ние воопшто не ги знаеме водачите на бунтовниците и со кого можеме да преговараме. Исто така, му споменав, директното преговарање со бунтовниците ќе ги дискредитираат сите пратеници од албанската етничка заедница, кои се изабрани од нашите гласачи Албанци. Му напомнав, дека ние за да преговараме, однапред треба да знаеме за што ќе се преговара. Она што бунтовниците го бараат преку нивните јавни соопштенија, не може никој од државните органи на Македонија да го земе како основа за преговарање, бидејки како цел на својата борба тие наведуват “ ослободување и отцепување“ на територии од нашата земја. Му ветив дека неговите сугестии ќе ги пренесам на претседателот на државата и на премиерот, а некој конкретен потег од мене не треба да очекува, бидејки јас, како претседател на Собранието, немам такви овластувања. Верувам дека овие информации и оценки на Ешдаун влиаеја и на премиерот и на претседателот , да не подлегнат на големите притисоци за воведување воена состојба во РМ.
Инаку, Ешдаун ги пренел моите укажувања и до надлежните институции во меѓународната заедница и со тоа влиајел на решението , кој да учествува во преговорите и за што да се преговара. Во книгата што ја издаде за своите искуства од Западен Балкан, Педи Ешдаун ја спомнува и средбата со мене.
Во таа 2001 година, струјата за воено разрешување на конфликтот беше многу силна. На седниците на Советот за национална безбедност кај претседателот Трајковски, неколкупати ја рзгледувавме ситуација во Арачиново. Но, одлуката за вооружена интервенција не е разгледувана и договорена на седница на овој совет. Случјот со Арачиново ја потврди вистинитоста на укажувањата на Ешдаун. Изгледа искуството го убедило и претседателот Трајковски, и самиот да дојде до таков заклучок. Затоа, после “ битката за Арачиново“,во разговор со Солана, Трајковски прифатил покровителство на преговорите што потоа требаше да се одржат во Охрид.
Кога јавноста разбра за неговата определба, конфликтот да заврши мирно, , со преговори, се активираа сите заговорници за воено решение. Медиумите создаваа напната атмосфера , а возбудените граѓани , што организирано, што неорганизирано, во огромен број се собраа пред Собранието. Демонстрациите кулминираа доцна попладне и приквечерината. Во еден момент, се јави Трајковски и замоли да дојдам кај него. Таму го најдов и Георгиевски. Обајцата ме информираа дека надлежните за безбедност ги запознале, дека не можат да ја спречат толпата да влезе во Собранието, и како што рече Трајковски во опасност ке бидат и нашите животи. Затоа, предложи тој, ние тројцата да го напуштиме Собранието и да појдеме во касарната Илинден. Трајковски и Георгиевски отишле во касарната Илинден, и таму преноќоле. Јас, пак, појдов дома , и се разбира , цела ноќ не спиев.
Медиумите, известуваа за демонстрациите, а наредните денови објавуваа вести за тоа дека група новинари, од кои најчесто беа спомнувани Мирка Велиновска и Драган Павловиќ-Латас, барале смена на власта, особено на претседателот на државата. Очигледно, сакале да ја спречат неговата намера, конфликтот да се оконча по пат на договор. Тие го посетиле и поранешниот претседател Киро Глигоров, и од него барале јавно да го повика Трајковски да се повлече. И самиот Глигоров, во едно кусо интервју, ги потврди овие наводи на новинарите, но укажа дека не се согласил да упати таков повик. Изјавата ја гледав на ТВ Телма. Се надевам дека тој документ уште го чуваат. Очигледно, некои новинари тогаш “ ги прекорачиле своите овластувања“, и свесно или несвесно воделе активност за насилно сменување на претседателот на државата од неговата функција, што може да се толкува и како сериозно кривично дело.
Но, тоа е минато време. Денес ние треба да извлекуваме поуки. На собирот организиран од Фондација отворено општество , Љубчо Георгиевски со право укажа, дека во времето кога земјата сме ја замислувале као “ оаза на мирот“ , ние всушност, не сме имале правилна оценка во односите кон припадниците на албанската етничка заедница и кон таа заедница, како целина. Денес, пак, се случуваат настани во земјата кои зборуваат за постоење сериозни проблеми во меѓуетничките односи, особено меѓу Македонците и Албанците. Но, Ѓорге Иванов до сега не пројави никаква загриженост и интерес за решавање на проблемите!? Мартин Протогер, пак, бара виновници меѓу оние што зборуваат дека постојат проблеми во меѓуетничките односи. Тие што зборуваат дека има такви проблеми, лошо и мислеле на нашата држава!?
Повторно ни се пее приспивна песна, наместо секој од надлежните да ги засукаа ракавите и со добра мисла и намера да се зафати со решавањето на проблемите. Претседателот Иванов треба да ги повика сите институции на спроведување политика на јакнење доверба меѓу припадниците на сите етнички заедници, особено на јакнење доверба и меѓусебна почит меѓу Албанците и Македонците. Таа работа не може да ја заврши претседател кој во се ја подржува Владата и се однесува како член на ВМРО-ДПМНЕ. Ниту Собранието, чие мнозинство не е способно за сериозна иницијатива за зајакнување на внатрешната кохезија на државата, заради стравопочитта и покорноста што ја негува кон Владата.
21-02-2010, 12:05 PM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#22

Политички текст по старо комуњарски терк.
Помешано дел вистинити податоци со многу шекулации.
Стојан Андов знае тоа добро да го направи.
21-02-2010, 07:47 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#23

(21-02-2010, 12:05 PM)hristo Wrote: Еве, малку материјал за продлабочување на дебатата. Ова е дел од колумната на Стојан Андон во најновиот ФОКУС. Весникот нема е-издание, па ке морам да го препишам..но, нели Се за Македонија.:....(21-02-2010, 07:47 PM)Славјански Wrote: Политички текст по старо комуњарски терк.
Помешано дел вистинити податоци со многу шекулации.

Стојан Андов знае тоа добро да го направи.


Slavjanski vo pravo si 200%. Chitajki gi ovie negovi kolumni vo eden moment ( koga pochna da zboruva za "OPERA") pomisliv deka Andov ke pochne da zboruva za najbitnata rabota "policisko politichkoto podzemje" na koe del beshe i toj.
No nishto od toa.
Tekstov shto go kachil Hristo e dobar za deca rodeni 1993 i navaka. Ama za onie postarite ne bi rekol. Da dojde do vojnata 2001 godina najgolema zasluga imaat Andov i Gligorov......tie gi vovedoa Albancite vo vlasta po ETNICHKA OSNOVA. Toa bea temelite na federalizacijata.
(This post was last modified: 21-02-2010, 09:07 PM by mara-popara.)
21-02-2010, 09:05 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#24

nemam mozhnost da prevedam drugiot agoll kako se gledat rabotite.Gi praqam vo originall na allbanski no bideiki se cifri sekoj ke gi razbere.

VITET 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Maq.
(68.6%)789648
(66.0%) 860699
(71.2%) 1000865
(69.3%)1142375
(67.0%) 1279000
(67.0%) 1296964
(64.2%) 1297971
Shqip. 197389
(17.1%) 162594
(12.4%) 183108
(13.0%) 279871
(17.0%) 377208
(19.8%) 441104
(22.8%) 509083
(25.2%)
Turq 95940
(8.3%) 203938
(9.4%) 131481
(6.6%) 108552
(4.0%) 76365
(4.0%) 78014
(4.4%) 77959
(3.9%)
Tab. Nr 1
Toa se podatoci na makedonskiot statisticki zavod koi sekoga6 bille lazhirani.I naj interesno vo jugosllovenskiot statisticki zavod samo podatoci od makedonija stignuvalle so tri godishno zakasnuvanje.

Podatok na nezavisni izvori.
podatocite na nacionallnata struktura na makedonija predstaveni od strana na bbc ne se sovpagjat ni cellokupniot broj na naselenieto na makedonija pa ni brojkata na albanci.Spored bbc vo makedonija zhiveat 2.3 miljoni zhitelli i brojkite na poedinecnite nacionallnosti iznesuvat

Nr. Përqindja
Maq 920.00 40.0%
Shqip 880.00 38.3%
Rom 220.00 9.6%
Serb 160.00 7.0%
Turq 60.00 2.6%
Të tjerë 60.00 2.6%
Tab nr. 2
Od koj izvor imat brojkite tie znat.Za mene e mozhno bideiki od 2 miljoni zhiteli izlegoa 1,8 miljoni gllasaci.Znaci edinstveno e mozhno brojkata na allbancite da se krie kako i sekogash.

toa e citat na CIA
Ditë më parë CIA (Central Intelegence Agenci) Theksoi se në botë ka 15 milion shqiptarë, ku ndër të tjerat theksoi edhe shpërndarjen e kësaj popullatë në botë. Aty theksohet se “në Maqedoni jetojnë afër 1 milion Shqiptarë”. (G. LAJM)

Spored Cia se nagllasuva deka broj na allbanci vo svetot iznesuva okollu 15 miljoni zhitelli.Vo istiot dokument e pokazhan i prostiranjeto na istiot narod vo svetot.Tamu se nagllasuva deka vo makedonija zhiveat okollu eden miljon allbanci vo makedonija.
Shto e bacev.Ne se sllaga so aktuellnata politika a sedi vo nea.Znaci mu slluzhi na gruevski deka ali torbeshu ako ne bidesh miren utre ke imash rabota so nego toj e pollosh.Od druga strana negovata politika deka ako ali torbeshot i taci kibritashot ne sedat mirni ima rezervna sollucija.Selmani ciganinot.
CIA i germanskata tajna slluzhba nagovestuvat llazhiranja na sledniot popis koja bi billa inicijallna kapislla ponovo da se provocirat allbancite da se fatat za oruzhje.So shto allbancite ke se optuzhat deka ne se za zaednicki zhivot.Na ovie tvrdnji im odi vo prillog i patriotskite (vo zagradi) izjavi na taci.So shto nekoj mozhe utre da izvadi dokument i da maha pred liceto na svetskata javnost.No pogolemite imat kompletna dokumentacija koj kako i shto.I ni davat jasni signalli deka nema da se dozvoli nov milloshevic vo ballkan.
21-02-2010, 09:20 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#25

(21-02-2010, 09:20 PM)sokoli Wrote: nemam mozhnost da prevedam drugiot agoll kako se gledat rabotite.Gi praqam vo originall na allbanski no bideiki se cifri sekoj ke gi razbere.

Toa se podatoci na makedonskiot statisticki zavod koi sekoga6 bille lazhirani.I naj interesno vo jugosllovenskiot statisticki zavod samo podatoci od makedonija stignuvalle so tri godishno zakasnuvanje.

Podatok na nezavisni izvori.
podatocite na nacionallnata struktura na makedonija predstaveni od strana na bbc ne se sovpagjat ni cellokupniot broj na naselenieto na makedonija pa ni brojkata na albanci.Spored bbc vo makedonija zhiveat 2.3 miljoni zhitelli i brojkite na poedinecnite nacionallnosti iznesuvat

Od koj izvor imat brojkite tie znat.Za mene e mozhno bideiki od 2 miljoni zhiteli izlegoa 1,8 miljoni gllasaci.Znaci edinstveno e mozhno brojkata na allbancite da se krie kako i sekogash.

toa e citat na CIA
Ditë më parë CIA (Central Intelegence Agenci) Theksoi se në botë ka 15 milion shqiptarë, ku ndër të tjerat theksoi edhe shpërndarjen e kësaj popullatë në botë. Aty theksohet se “në Maqedoni jetojnë afër 1 milion Shqiptarë”. (G. LAJM)

Spored Cia se nagllasuva deka broj na allbanci vo svetot iznesuva okollu 15 miljoni zhitelli.Vo istiot dokument e pokazhan i prostiranjeto na istiot narod vo svetot.Tamu se nagllasuva deka vo makedonija zhiveat okollu eden miljon allbanci vo makedonija.
Shto e bacev.Ne se sllaga so aktuellnata politika a sedi vo nea.Znaci mu slluzhi na gruevski deka ali torbeshu ako ne bidesh miren utre ke imash rabota so nego toj e pollosh.Od druga strana negovata politika deka ako ali torbeshot i taci kibritashot ne sedat mirni ima rezervna sollucija.Selmani ciganinot.
CIA i germanskata tajna slluzhba nagovestuvat llazhiranja na sledniot popis koja bi billa inicijallna kapislla ponovo da se provocirat allbancite da se fatat za oruzhje.So shto allbancite ke se optuzhat deka ne se za zaednicki zhivot.Na ovie tvrdnji im odi vo prillog i patriotskite (vo zagradi) izjavi na taci.So shto nekoj mozhe utre da izvadi dokument i da maha pred liceto na svetskata javnost.No pogolemite imat kompletna dokumentacija koj kako i shto.I ni davat jasni signalli deka nema da se dozvoli nov milloshevic vo ballkan.Sokoli noviot MILOSHEVIC e ALBANEC. Informaciite ne vi se celosni. Vi go kazuvaat samo vtoriot del.
Ja imaat dokumentacijata i toa e vash problem. Igrate na srpska muzika. Samo na niv im odgovara vo momentov vojna. AMA NE PREDIZVIKANA OD NIV.
21-02-2010, 09:43 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#26

(21-02-2010, 09:43 PM)mara-popara Wrote: Sokoli noviot MILOSHEVIC e ALBANEC. Informaciite ne vi se celosni. Vi go kazuvaat samo vtoriot del.
Ja imaat dokumentacijata i toa e vash problem. Igrate na srpska muzika. Samo na niv im odgovara vo momentov vojna. AMA NE PREDIZVIKANA OD NIV.


Mozhno sve e mozhno.No vo samoto rakovodstvo na FBI imame nashite lludje.A dollgo vreme i samiot direktor ti bill allbanec.
Najnovata vest e deka na severot na kosovo americkite silli zapocnuvat voeni vezhbi.
Iako toj dell e pod komanda na KFOR sever, a be koj gi dupi niv.
A za milloshevici amerite ne pravat allbanci, Zaboravi go toa.Gazdi se jenkite a mie mozheme edinstveno da bideme posllushni. i sme go razbralle toa i sme posllushni.No za toa imame nashata slloboda.
21-02-2010, 10:46 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#27

(21-02-2010, 10:46 PM)sokoli Wrote:
mara-popara Wrote:Sokoli noviot MILOSHEVIC e ALBANEC. Informaciite ne vi se celosni. Vi go kazuvaat samo vtoriot del.
Ja imaat dokumentacijata i toa e vash problem. Igrate na srpska muzika. Samo na niv im odgovara vo momentov vojna. AMA NE PREDIZVIKANA OD NIV.

Mozhno sve e mozhno.No vo samoto rakovodstvo na FBI imame nashite lludje.A dollgo vreme i samiot direktor ti bill allbanec.
Najnovata vest e deka na severot na kosovo americkite silli zapocnuvat voeni vezhbi.
Iako toj dell e pod komanda na KFOR sever, a be koj gi dupi niv.
A za milloshevici amerite ne pravat allbanci, Zaboravi go toa.Gazdi se jenkite a mie mozheme edinstveno da bideme posllushni. i sme go razbralle toa i sme posllushni.No za toa imame nashata slloboda.


Vremeto pred nas ke kaze koj bil vo pravo. Amerikancite ne se ZALAGAAT BADIJALA ZA CELOVITOSTA NA KOSOVO. No toa eden del kaj Albancive ne go razbira.

Sokololi , Sokoli....nacional romatizmot ja unisti Srbija. No taa se odza kao Golema, od 1918 pa do pred nekoja godina. Vie nema ni den da imate od GOLEMA ALBANIJA. A BEVTE MNOGU BLIZU. No neznaete do kade treba da odite. Ima edna vika vaka. "Patot do tronot e mnogupati mnogu lesen. Vistiskite iskushenija doadjaat da se sochuva tronot".
21-02-2010, 11:58 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#28

(20-02-2010, 09:30 PM)mungos Wrote: Кривична пријава за фалсификат на пописот од 2002-та
Скопје / 24.09.09 / 12:57
Народно движење за Македонија (НДП) и ВМРО-ДП пред Јавното обвинителство поднесоа кривична пријава за фалсификат на пописот од 2002 г. против повеќе лица

„Во ситуација кога знаеме дека резултатот на Пописот од 2002-та е фалсификуван и во ситуација кога албанската етничка заедница агресивно продолжува со нови барања, кои се разоткриваат како нивна позиција како во федерална држава, Македонија мора да го провери резултатот уште повеќе што се знае дека ако тогаш биле помалку од 16 отсто, сега се уште помалку и во иднина ќе продолжи уште повеќе да се намалува“, изјави Владимир Голубовски од ВМРО-Демократска партија.

Од две партии се надеваат дека по прегледувањето на аргументи ќе се казнат виновниците меѓу кои, како што кажаа, има лица на највисоки функции кои извршиле влијание врз пописните резултати и дека ќе се поништат резултатите.

„Бидејќи сме убедени и силно веруваме дека ќе се докажат основаните сомненија во пријавата, произлегува дека сакале или не сакале ќе мораме да го скршиме Рамковниот договор кој е длабоко трауматичен за македонската национална свест и врз чија основа Албанците добија се’ што посакаа а Македонците изгубија практично се’.“, рече Јанко Бачев претседател на Народното движење за Македонија.

Цитат:
24.09.2009, 16:09
ПОПИСОТ ОД 2002 Е ФАЛСИФИКУВАН – ТВРДИ ВМРО НП И НДМ
ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ПОВЕЌЕ ОД 16% АЛБАНЦИ!?

Во Македонија има 10% помалку Албанци отколку што се заведени во пописот од 2002. Ова го тврди ВМРО Демократска и Народното движење за Македонија.Голубовски и Бачев денеска од јавниот обвинител побраа да поведе кривична постапка и да докаже дека пописот бил фалсификуван. Тие велат доставиле содржајни докази дека во земјава нема повеќе од 16 % албанско население, а не 25% како што се прикажува. Според нив во фалсификатот се вмешани високи функционери од тоа време. Не сакаа да кажат кои, но бараат да бидат казнети.

- Носители на највисоки јавни и државни функции во тоа време преземале активности за да влијаат при пребројување на прашалниците од страна на 160 лица, се со цел да се задоволат потребите на рамковниот договор и бројноста на Албанците да изнесува над 20% - изјави Јанко Бачев од Народното движење за Македонија.

Голубовски и Бачев веруваат дека ќе се докаже фалсификатот и Рамковниот договор ќе падне во вода.

- Затоа тие сега стануваат агресивни како што се приближува новиот попис. Нивниот број можеби е зачудувачки, но тој се намалува, и врз основа на практиката тие сакаат да добијат уште повеќе права и да прават пара држава - изјави Владимир Голубовски од ВМРО Демократска Партија.

Попис на население се прави на секои 8 години. Последниот е направен во 2002 та. директор на статистика беше Благица Новковска, а на власт беше Владата на Љубчо Горгиевски.Соленик што стана со овие ставови на Бачев?

Нема потреба од солење мозок тешко на народот ако вакви личности ја водат.Ни сдсм и вмро-дпмне не се партии ама барем имаат некое членство овој што има 2000 членови.


Кога ќе дојдат деца задоени во духот на гемиџиите и кој се спремни за акција(не за тероризам)тогаш ќе гласам а од вакви еден човек забава-не фала.

Или се правиш слеп при очи или толку ти сече секирата:


Quote:Solenik wrote: Yesterday 12:27 AM
Маргинализацијата на вистинските противсници на "системот" е основната мерка на борбата против нив. Кој беше слушнал за Венко Марковски, Дане Поповски, Јордан Петровски и низа други до пред некој ден? Еве, на пример Петровски излегувал во јавноста уште од средината на 1990-тите години со разни писанија кои се потврдуваат ден по ден, но на него сеуште се гледа како на некој недоквакан човек со недефинирани интереси. Неговите тешки обвиненија, како и во случајот со Бачев, поминуваат без никаков демант.
Тоа што Бачев бил вработен во СДБ (од каде што е избркан и за кој министерката за правда на ДПМНЕ вели дека е непожелен оти "издавал државни тајни" со неговите обзаненија за криминалните дела на СДСМ-овци) само може да послижи како полза во борбата кон лустрација и конечно расчистување со организираниот криминал.

Quote:Solenik wrote: Yesterday 01:15 AM
1. Ако поднел тужба (преставка) пред судот, сигурно има силни докази дека пописот е "наместен". Знаеме што се случи со украдените изборите 1994, зошто да мислиме дека е невозможно историјата да се повтори? Бачев треба да е луд или да има политички самоубиствени тенденции доколку нема доказ за наместениот попис.

2. Мора еднаш да застанеме како мажи, па и да пролееме Македонска крв за да направиме држава. Најди ми држава на светот (освен на хрсито омилената Швицарска) што нема ја нема дадено најголемата жтрва - мајкиниот син - и која е денес почитувана држава?

3. Сите влади на Р. Македонија од 1990 до 1998 се не легитмни. Во 1990, првин на ВМРО-ДПМНЕ му беа одземени 15-20 пратеници. Потоа Глигоров одби (што беше незаконски) да му даде мандат на било кој од кандитатите на "патијата со најмногу пратеници" - како што налага Уставот. Потоа и експертската влада беше оборена на незаконски начин со трик прашање. За изборите во 1994 веќе спомнав.
Значи сите одлуки на Владата на Р.М. во периодот 1990-1998 се отворени на ревизија. Меѓу нив е и одлуката за отварање на преговори за името, како и одлуката за "приверемената" референца БАЈРАМ.
Каква е нашата полза од преговорите со името? Тие преговори кои почнаа со името пред 18 години денес прераснаа во преговри за името, идентитетот и јазикот. Утре ќе станат преговори за колкав треба да е притисок во гумите на колите чии регистарски таблички завшуваат со непарен број на парни денови. Очигледно е дека преговорите какви што се можат и гарантирам дека ќе одат до недоглед.
Но, доколку покажеме 'рбет и заби и доколку успееме да направиме силна држава на внатрешен план, тогаш ќе сме поатрактивни и на НАТО и на ЕУ. Имаме добар сосед во Бугарија (без да навлегуваме во нивите мотиви зошто), доколку Грција ни ја затвори границата повторно, тоа не значи тотална изолација на Македонија кон ЕУ.

4. Бидејќи Охридскиот договор е мировна спогодба на фиктивна војна (што документацијата ќе го докаже откако Бачев ќе стане Премиер), и Охридскиот договор нема темел на кој да стои.

Quote:mungos wrote: Yesterday 06:34 AM
И колку години му треба на Бачев да го отркрие оваа,и ако е вистина зошто не излези со документи во рака,а не да трча во обвинителството.Дајте народот да види па тој да се крени на нозе.

Има многу леб за јадење,не се станва лидер на овој начин.

Каква ти е оваа логика да оди пред народот а не до Јавното Обвинителство. Иако сум дрвен адвокат, не сум лиценциран правник во Македонија, па не ги знам детално законите. Но, знам дека во Западните демократии законите забрануваат да се обзануваат докази од тужби дури трае процесот.
22-02-2010, 12:19 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#29

Уште една работа:
Веќе 2 или 3 пати некој споменува дека Бачев е во коалиција со ДПМНЕ. Тоа не можам да го демантирам, НО, каква фунцкија или моќ има Бачев во таа номинална коалиција? Тој нема ни пратеник во собранието со кој да ги поддржи Грујовци.
Тој е едниствениот критик на ДПМНЕ.

Додека ДПМНЕ прави прес-конфереции на кои лајат за криминалците во редовите на СДСМ (додека имаат собраниска коалиција со Ѕинго!!!), Бачев поднесува преставки пред Јавното Обвитнителство!
22-02-2010, 12:38 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#30

(22-02-2010, 12:38 AM)Solenik Wrote: Уште една работа:
Веќе 2 или 3 пати некој споменува дека Бачев е во коалиција со ДПМНЕ. Тоа не можам да го демантирам,


Eve shto veli samiot Bachev za koalicijata:

Quote:Бачев не сакал во друштво со предавници

Понеделник, 26 Октомври 2009 18:09

Во 2005-та до 2009-та беа со актуелната власт, [b[/color][color=#FF4500].[/b]

Ние препознавме елементи во актуелната владеачка коалиција предводена од ВМРО ДПМНЕ, таму знаете има 20-тина партии, препознавајќи елементи кои не се на таа линија, пред се името и некои други стратешки прашања од национални интереси, ние пред локалните избори ја напуштивме таа коалиција што е доказ повеќе во таа наша патриотска определба бидејќи Вие гледате сега мака мачат партиите како да влезат во владеачката коалиција, а ние излеговме од таа коалиција" вели Бачев.


Тој и неговата партија се против промената на уставното име. Како партија се подготвуваат за евентуални предвремени избори на пролет.


Стево Башуровски
aktuel@tera.mk

Ke go kacham i vtoriot del od intervjuto, interesen e.


Quote:Недовербата кон ВМРО ДПМНЕ контраразузнавачот Bачев ја стекнал уште во 2001-та година.


„ Јас сум горд што работев во таа македонска служба во тоа време. Бев припадник на тоа патриотско крило, кое што за време на војната се трудеше максимално во одбраната на државата, но после што се случи со тие големи предавства од страна на македонскиот државен врв во тоа време" вели Јанко Бачев претседател на Народното движење на Македонија инаку поранешен контраразузнавач.

Нејзиниот прв човек заради патриотизмот се нафатил своевремено да го расчисти криминалот од приватизацијата во Македонија.

„ Љупчо тогаш ни кажа, браќа еве сега Љубе Бошковски ќе дојде во МВР и ќе ви биде некоја политичка логистика и прво место му беше на Љубе заменик директор во Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање и ќе треба да се расчисти со криминалот и на почеток се тргна според тој договор. Јавноста знае дека од Март до Јуни месец 1999 година во тие акции приведовме 42 директори со издржани пријави , со квалитетни докази и така се создаде амбиент дека ќе се расчисти со криминалот. Но се падна во вода, сега колку што ми е познато имаше акција во едно село во источна Македонија мислам дека беше Кардифаково, имавме поставено една заседа да се приведува Смиленски бизнисменот, но во мерцедесот со него беше и Љупчо Георгиевски за во Свети Николе да отворат фабрика за масло на Смиленски и од тогаш се падна во вода и тогаш се виде целата манипулација" вели претседателот на Народното движење за Македонија.IZVOR
22-02-2010, 02:03 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#31

(22-02-2010, 12:38 AM)Solenik Wrote: Уште една работа:
Веќе 2 или 3 пати некој споменува дека Бачев е во коалиција со ДПМНЕ. Тоа не можам да го демантирам,

Eve shto veli samiot Bachev za koalicijata;

Quote:Бачев не сакал во друштво со предавници
Понеделник, 26 Октомври 2009 18:09Во 2005-та до 2009-та беа со актуелната власт, но пред локалните избори се повлекоа.

„ Ние препознавме елементи во актуелната владеачка коалиција предводена од ВМРО ДПМНЕ, таму знаете има 20-тина партии, препознавајќи елементи кои не се на таа линија, пред се името и некои други стратешки прашања од национални интереси, ние пред локалните избори ја напуштивме таа коалиција што е доказ повеќе во таа наша патриотска определба бидејќи Вие гледате сега мака мачат партиите како да влезат во владеачката коалиција, а ние излеговме од таа коалиција" вели Бачев.

inaku interesen e i ostanatiot del od tekstot:

Quote:Народното движење на Македонија статутарно е патриотска партија која се грижи за македонските национални интереси. Недовербата кон ВМРО ДПМНЕ контраразузнавачот Bачев ја стекнал уште во 2001-та година.


„ Јас сум горд што работев во таа македонска служба во тоа време. Бев припадник на тоа патриотско крило, кое што за време на војната се трудеше максимално во одбраната на државата, но после што се случи со тие големи предавства од страна на македонскиот државен врв во тоа време" вели Јанко Бачев претседател на Народното движење на Македонија инаку поранешен контраразузнавач.
Нејзиниот прв човек заради патриотизмот се нафатил своевремено да го расчисти криминалот од приватизацијата во Македонија.

„ Љупчо тогаш ни кажа, браќа еве сега Љубе Бошковски ќе дојде во МВР и ќе ви биде некоја политичка логистика и прво место му беше на Љубе заменик директор во Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање и ќе треба да се расчисти со криминалот и на почеток се тргна според тој договор. Јавноста знае дека од Март до Јуни месец 1999 година во тие акции приведовме 42 директори со издржани пријави , со квалитетни докази и така се создаде амбиент дека ќе се расчисти со криминалот. Но се падна во вода, сега колку што ми е познато имаше акција во едно село во источна Македонија мислам дека беше Кардифаково, имавме поставено една заседа да се приведува Смиленски бизнисменот, но во мерцедесот со него беше и Љупчо Георгиевски за во Свети Николе да отворат фабрика за масло на Смиленски и од тогаш се падна во вода и тогаш се виде целата манипулација" вели претседателот на Народното движење за Македонија.
Зради тоа и се повлекол, оти не сакал да биде дел од таа политика на тогашната владеачка партија.


„ Тогаш партиските војници од типот на Пане Велев кој е починат, беше директор на Бирото за јавна безбедност, Љубе Бошковски и Сашко Станинов, тогаш добија очигледно друг налог од својот шеф Љупчо Георгиевски и трнаа да ги рекетираат тие што беа приведени. И тие фактички си ја купија слободата. И тогаш веќе се измеша тезите и сека кажа дека ако давале на СДСМ, сега нека даваат на ВМРО ДПМНЕ и фактички тие благородни акции да се расчисти со тој криминал се падна и тие големи очекувања од ВМРО ДПМНЕ пада во вода" вели тој.IZVOR
22-02-2010, 02:09 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#32

Соленик каков е ефектот од тие настани кој ги обелодени Бачев во Македонија?До сега не видов никој да одговара за тие настани?И зошто ако веке нема постапка од тукашните судови не се обрати до судот во стразбург,или пак ќе речам пред народот.


Народе на Македонија овие се документите со кој се фатени во лага тој,и тој.Со овие документи ќе падне во вода тоа и тоа.
Или нема мадиња за во јавност па со некој трач теми за отргнување на фокусот од одреден настан ги пласира овие информации.

Викаш не е со грујо?
Ако е чесен патриот прво нема да седи на маса со таа багра од предавници.Те пробугарска,од пред некое време косово поле го пеат,те граница со косово ,те баци рака на СПЦ.

Нема политика во Македонија има само вечен интерес!
22-02-2010, 03:08 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#33

неколку работи ме интересираат околу/за Бачев и НДМ, па ако некој има инфо нека постира.

- кога за првпат се вработил Бачев во разузнавањето и какви му биле препораките за да влезе таму?
- како успеал да се издигне на толку висока функција и во колкав временски рок?
- зошто не спречил криминал или предавство, за кое самиот тврди дека постоело, кога имал можност, те. не ги доставил до јавност или суд (од 2001)? или само исполнувал наредби?
- зошто откако стекнал „одредени сознанија и документи“ сепак влегол во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, србите, ромите, турците итн, а преку тоа со самата ДУИ (албанците) ?

---------------------------------------------------

како потенцијален интересент/член за НДМ ме интересираат статут, програма, ставови, цели и заложби, конкретни предлози и решенија од нивна страна.
каде можам да ги најдам овие работи?
има ли НДМ сериозно интернет присуство/сајт?

Quote:...Како партија се подготвуваат за евентуални предвремени избори на пролет...
(This post was last modified: 22-02-2010, 05:57 PM by toni_a.)
22-02-2010, 05:52 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#34

(22-02-2010, 03:08 PM)mungos Wrote: Соленик каков е ефектот од тие настани кој ги обелодени Бачев во Македонија?До сега не видов никој да одговара за тие настани?И зошто ако веке нема постапка од тукашните судови не се обрати до судот во стразбург,или пак ќе речам пред народот.


Mungose, nemam namera da go branam Bachev ama mi puka film od vakavo licemerie. Do Strazbur nemoze da so obrati BIDEJKI NE GI POMINAL SITE SUDSKI INSTANCI VO MAKEDONIJA. Da pojasnam koga site sudski instanci od prvostepeniot pa do Vrhovniot sud ke se izjasnat za predmetot, togash moze da se zali vo Strazbur.


(22-02-2010, 03:08 PM)mungos Wrote: Народе на Македонија овие се документите со кој се фатени во лага тој,и тој.
Со овие документи ќе падне во вода тоа и тоа.
Или нема мадиња за во јавност па со некој трач теми за отргнување на фокусот од одреден настан ги пласира овие информации.Bachev drzi pres konferencii i na tie pres konferencii gi obelodenuva dokumentite. A so toa go povikuva narodot na Makedonija, ama narodot SPIE. I ti povtorno ja naodjash vinata kaj Bachev, a ne se zaprashah zoshto nie site drugive molchime.

Me mrzi da baram: za Krivilak, za Kerim.... Za Kerima podense pestavka i do Sobranieto na Makedonija,l ama sednica nilogash ne se zakaza.....

Najloshot Mungose kaj nas e shto za da go pokrieme nashuiot strav PLUKAME PO TI SHTO SE OBIDUVAAT DA STORAT NESHTO ZA MASKEDONIJA.
22-02-2010, 05:56 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#35

Мара ако некој сака да се наметни како трета опција треба да има м... и брат Љубе се мислеше дека ќе биди и виде како заврши.Инаку кога 1997 година штрајкувавме за јазикот сдсм не правеа будали,кога одев со првото македонско знаме борците на сдсм ми го плукаа.Не сум партиец само Македонец.А ако овој Бачев или било кој друг се залага за Македонија јас ќе гласам за него.Смачено ми е од едната партија СДСМ-ДПМНЕ.Кој разбра ....
22-02-2010, 07:58 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#36

(21-02-2010, 09:05 PM)mara-popara Wrote:
(21-02-2010, 12:05 PM)hristo Wrote: Еве, малку материјал за продлабочување на дебатата. Ова е дел од колумната на Стојан Андон во најновиот ФОКУС. Весникот нема е-издание, па ке морам да го препишам..но, нели Се за Македонија.:....(21-02-2010, 07:47 PM)Славјански Wrote: Политички текст по старо комуњарски терк.
Помешано дел вистинити податоци со многу шекулации.

Стојан Андов знае тоа добро да го направи.


Slavjanski vo pravo si 200%. Chitajki gi ovie negovi kolumni vo eden moment ( koga pochna da zboruva za "OPERA") pomisliv deka Andov ke pochne da zboruva za najbitnata rabota "policisko politichkoto podzemje" na koe del beshe i toj.
No nishto od toa.
Tekstov shto go kachil Hristo e dobar za deca rodeni 1993 i navaka. Ama za onie postarite ne bi rekol. Da dojde do vojnata 2001 godina najgolema zasluga imaat Andov i Gligorov......tie gi vovedoa Albancite vo vlasta po ETNICHKA OSNOVA. Toa bea temelite na federalizacijata.

Иднината е во младата генерацијаIcon_lol
23-02-2010, 09:38 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#37

(23-02-2010, 09:38 PM)hristo Wrote: Иднината е во младата генерацијаIcon_lolAma ako ne go objasnime toa shto se sluchilo vchera . Pak ke ni se sluchi istovo. UDBe pak ke ne igra kako mladi majmuni, ne nas, nie zaminuvame . No nekoi novi popari, hristovci...... A Andov ne ja objasnuva sushtinata,i tuku samo frla pogolema magla.

Onaa od Danajcite, ni podaroci ne se primaat, treba da ja prisposobime i treba da glasi: OD KOMINISTITE NISHTO, PA NI DOBAR DEN, a ne pa sovet.....ili pak svedoshtvo.

Hristo oni Germanci i Nemci gi "potepava" ShokShokShok sas dva svedoka Pos PosPosPosa pa za Bugari da ne zborimo. Batko Rule beshe Bugarski fetfebel do 43godinuShokShokShok pisahashega partizan od prv zavrz.SmajlitoSmajlitoSmajlito josh na 5 april 41godinu se spramaj da iskochi u parizani Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni
(This post was last modified: 23-02-2010, 10:04 PM by mara-popara.)
23-02-2010, 10:02 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#38

(21-02-2010, 11:58 PM)mara-popara Wrote:
(21-02-2010, 10:46 PM)sokoli Wrote:
mara-popara Wrote:Sokoli noviot MILOSHEVIC e ALBANEC. Informaciite ne vi se celosni. Vi go kazuvaat samo vtoriot del.
Ja imaat dokumentacijata i toa e vash problem. Igrate na srpska muzika. Samo na niv im odgovara vo momentov vojna. AMA NE PREDIZVIKANA OD NIV.

Mozhno sve e mozhno.No vo samoto rakovodstvo na FBI imame nashite lludje.A dollgo vreme i samiot direktor ti bill allbanec.
Najnovata vest e deka na severot na kosovo americkite silli zapocnuvat voeni vezhbi.
Iako toj dell e pod komanda na KFOR sever, a be koj gi dupi niv.
A za milloshevici amerite ne pravat allbanci, Zaboravi go toa.Gazdi se jenkite a mie mozheme edinstveno da bideme posllushni. i sme go razbralle toa i sme posllushni.No za toa imame nashata slloboda.


Vremeto pred nas ke kaze koj bil vo pravo. Amerikancite ne se ZALAGAAT BADIJALA ZA CELOVITOSTA NA KOSOVO. No toa eden del kaj Albancive ne go razbira.

Sokololi , Sokoli....nacional romatizmot ja unisti Srbija. No taa se odza kao Golema, od 1918 pa do pred nekoja godina. Vie nema ni den da imate od GOLEMA ALBANIJA. A BEVTE MNOGU BLIZU. No neznaete do kade treba da odite. Ima edna vika vaka. "Patot do tronot e mnogupati mnogu lesen. Vistiskite iskushenija doadjaat da se sochuva tronot".

Mie kartata za golema allbanija ja izgorevme porano popara.Od momentot koga stana kosovo americka kollonija toa stana jasno.No od dvete zlla ja odbravme podobroto.Na kraj na kraevi kosovari osigura svoja fizicka egzistencija.Od druga strana da ne bea jenkite za eden vek nemashe da se spomnuva ni a od allbanija.Tie ja stvorija taja mikro allbanija.Pa neka im e allal kosovo.
23-02-2010, 10:18 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#39

(23-02-2010, 10:18 PM)sokoli Wrote: Mie kartata za golema allbanija ja izgorevme porano popara.Od momentot koga stana kosovo americka kollonija toa stana jasno.No od dvete zlla ja odbravme podobroto.Na kraj na kraevi kosovari osigura svoja fizicka egzistencija.Od druga strana da ne bea jenkite za eden vek nemashe da se spomnuva ni a od allbanija.Tie ja stvorija taja mikro allbanija.Pa neka im e allal kosovo.Sokoli, bash zaradi toa shto SAD zastanaa a i stojat "so dusha i srce" zad Kosovo. Nema da dozvolat toj proekt da propadne . Nema da dozvolat nikavi eksperimenti na sever, okolu Mitrovica. Pojasna poraka zdravje. I MAKEDONIJA E NIVNA i taa o nepravdana so VERSAJ.....

Da imavme drug presedadael namesto Gligorov, mnogu raboti ke bea sosema inakvi deneska..... i albancite i makedoncite na Balkanot ke bea obedineti. Ke vlezaea ushte 94/95 vo EU.....

Zatoa treba da igrate mnogu vmimatelno. Ne go doveduvajte Obama da mora da izbira kogo ke podrzi vo Makedonija..... za vas nema da chini.
23-02-2010, 11:05 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#40

Како да се заборавија четирите точки со кои почна дискусијата, па да ве потсетам:

Quote:1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија

4. Поништување на Охридскиот договор

Quote:Quote:Solenik wrote: Yesterday 01:15 AM
1. Ако поднел тужба (преставка) пред судот, сигурно има силни докази дека пописот е "наместен". Знаеме што се случи со украдените изборите 1994, зошто да мислиме дека е невозможно историјата да се повтори? Бачев треба да е луд или да има политички самоубиствени тенденции доколку нема доказ за наместениот попис.

2. Мора еднаш да застанеме како мажи, па и да пролееме Македонска крв за да направиме држава. Најди ми држава на светот (освен на хрсито омилената Швицарска) што нема ја нема дадено најголемата жтрва - мајкиниот син - и која е денес почитувана држава?

3. Сите влади на Р. Македонија од 1990 до 1998 се не легитмни. Во 1990, првин на ВМРО-ДПМНЕ му беа одземени 15-20 пратеници. Потоа Глигоров одби (што беше незаконски) да му даде мандат на било кој од кандитатите на "патијата со најмногу пратеници" - како што налага Уставот. Потоа и експертската влада беше оборена на незаконски начин со трик прашање. За изборите во 1994 веќе спомнав.
Значи сите одлуки на Владата на Р.М. во периодот 1990-1998 се отворени на ревизија. Меѓу нив е и одлуката за отварање на преговори за името, како и одлуката за "приверемената" референца БАЈРАМ.
Каква е нашата полза од преговорите со името? Тие преговори кои почнаа со името пред 18 години денес прераснаа во преговри за името, идентитетот и јазикот. Утре ќе станат преговори за колкав треба да е притисок во гумите на колите чии регистарски таблички завшуваат со непарен број на парни денови. Очигледно е дека преговорите какви што се можат и гарантирам дека ќе одат до недоглед.
Но, доколку покажеме 'рбет и заби и доколку успееме да направиме силна држава на внатрешен план, тогаш ќе сме поатрактивни и на НАТО и на ЕУ. Имаме добар сосед во Бугарија (без да навлегуваме во нивите мотиви зошто), доколку Грција ни ја затвори границата повторно, тоа не значи тотална изолација на Македонија кон ЕУ.

4. Бидејќи Охридскиот договор е мировна спогодба на фиктивна војна (што документацијата ќе го докаже откако Бачев ќе стане Премиер), и Охридскиот договор нема темел на кој да стои.
24-02-2010, 04:08 AM
Reply