Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈАНКО БАЧЕВ И НЕГОВИТЕ СТАВОВИ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија

4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.
19-02-2010, 08:18 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

(19-02-2010, 08:18 PM)hristo Wrote: Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија
4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.


Hristo, edno prashanje. Dali imalo dosega vo Makedonija seriozna diskusija po prashanje na imeto i moznite reshenija.
19-02-2010, 10:17 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#3

(19-02-2010, 08:18 PM)hristo Wrote: Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија

4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.

Nikade ne si pogresil toa e se sto treba da se napravi, bravo za Bacev, samo toj ima madina da izjavi vakvo nesto
19-02-2010, 10:29 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(19-02-2010, 10:29 PM)NACIONALIST Wrote:
(19-02-2010, 08:18 PM)hristo Wrote: Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија

4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.

Nikade ne si pogresil toa e se sto treba da se napravi, bravo za Bacev, samo toj ima madina da izjavi vakvo nesto


More ne samo izjavuva, tuku e podgotven i da go stori toa. Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

Ama nie Makedoncive teshko prepoznavame vistinski borci. Nie sakame lazgovci. Ludje jaki na jazik. Pogledente anomalija Branko Crvenkovski odi kaj stechajci, kaj zemjodelci, kaj stochari....ShokShokShok Namedsto da go izbrkaat so stapovi ili kako shto vikaat Kumanovci : "za Brancheta i bandu, samo gomnjiva metla "PosPosPosPos
19-02-2010, 10:35 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#5

(19-02-2010, 10:17 PM)mara-popara Wrote:
(19-02-2010, 08:18 PM)hristo Wrote: Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија
4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.


Hristo, edno prashanje. Dali imalo dosega vo Makedonija seriozna diskusija po prashanje na imeto i moznite reshenija.

Немало. Ставовите се граделе и се градат во тесни партиски и државни елити.
20-02-2010, 08:17 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#6

Прво ако ова е форум за бачев тогаш тешко мене!

Не сум партиски војник и никогаш сум немал гласано за никој.

Сум бил 2001 година сум ја исполнил патриотската должност.

А ако удбаш кој формирал човек партија е сериозната иднина на Македонија тогаш тешко на Македонија!


и онај шехтарски има ТМОРО ама и тој е изгубен,сакат силно имиња ВМРО,ТМОРО а немаат појма од идеологија и патриотизам.

Бачев есамо пиун а ако вие сте слепи тогаш сите останати теми се за пополнување на просторот.
20-02-2010, 09:20 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#7

(19-02-2010, 08:18 PM)hristo Wrote: Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија

4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.

1. Сега бргу би требало да има попис, па и нема потреба од ревизија во вакви услови. Треба да се мисли како да не се дозволи следниот попис да биде наместен.

2. Со второто се сложувам... Ако потегнат по оружје нормално е да се браниме...

3. Привлечна приказна, но се сомневам дека ќе има среќен крај.

4. Очигледно е дека и Македонците и Албанците не се задоволни од договорот... Прашањето е кој прв ќе превземе поголеми и посериозни чекори...

20-02-2010, 09:37 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#8

(20-02-2010, 09:20 AM)mungos Wrote: Прво ако ова е форум за бачев тогаш тешко мене!

Не сум партиски војник и никогаш сум немал гласано за никој.

Сум бил 2001 година сум ја исполнил патриотската должност.

А ако удбаш кој формирал човек партија е сериозната иднина на Македонија тогаш тешко на Македонија!


и онај шехтарски има ТМОРО ама и тој е изгубен,сакат силно имиња ВМРО,ТМОРО а немаат појма од идеологија и патриотизам.

Бачев есамо пиун а ако вие сте слепи тогаш сите останати теми се за пополнување на просторот.

Како ќе додје до промена на власт или било што друго додколку не си го исполниме основното демократско право на глас?
Ако не наоѓаш никој атрактивен за да го поддржиш со твојот глас, тогаш кандидирај се сам - тоа го овозможува демократијата. Иако во Македонија нема вистинска демократија, чекор по чекор народот мора да се научи што е тоа.


Маргинализацијата на вистинските противсници на "системот" е основната мерка на борбата против нив. Кој беше слушнал за Венко Марковски, Дане Поповски, Јордан Петровски и низа други до пред некој ден? Еве, на пример Петровски излегувал во јавноста уште од средината на 1990-тите години со разни писанија кои се потврдуваат ден по ден, но на него сеуште се гледа како на некој недоквакан човек со недефинирани интереси. Неговите тешки обвиненија, како и во случајот со Бачев, поминуваат без никаков демант.
Тоа што Бачев бил вработен во СДБ (од каде што е избркан и за кој министерката за правда на ДПМНЕ вели дека е непожелен оти "издавал државни тајни" со неговите обзаненија за криминалните дела на СДСМ-овци) само може да послижи како полза во борбата кон лустрација и конечно расчистување со организираниот криминал.


Дека си бил во "војната" (под наводници зашто времето ќе покаже дека целата работа беше сценарио за дестабилизација на Македонија, за жал потворно настрадаа невини Македонски души) никој не ти спори. Но, мораш да разбереш дека тоа е минато. Борбата за демократска и независна Македонија продолжува.
20-02-2010, 03:27 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#9

(19-02-2010, 08:18 PM)hristo Wrote: Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија

4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.

hristo, велиш дека си за "трета опција", но кога се јавува вистинки човек кој е српемен да ја створи и поведе таа "трета опција" ти си прв што го напаѓа. Дали мислиш дека тој не е "интелектуалец" од типот на Тупурковски, Ѓорѓе Марјановиќ или Петар Гошев?

Бачев е еднисвениот човек на Македонската политичка сцена кој се осмелува да зборува реално и прв после познатион цитат на Никола Кљусев од памтивек дека "можеби ќе треба да переме со пирајки за да направиме држава" кој кажува вистински што треба да се стори за Македонија конечно да стаса до автопатот кон подoброто утре.

Околу тоа дека е човек-партија: mara-popara веќе на друга дискусија кажа збор два околу тоа. Само во комунистичките системи силата е во бројките. Како учесник во неколку збиднувања и формирања на партии и различни фракции и групации едно ми стана јасно: колку повеќе "војводи" толку повеќе проблеми. Со зголемувањето на бројноста на "војводите" се зголемува можноста да се инфилтрираат елементи на "слижбата" и да се дојде до раскол. На Бачев не му требаат "партиски војници" туку разбирање од народот.
Проблемот е што, како што веќе имам кажано, во Македонија има недостаток на МАДИЊА. Па она што ќе го каже или напише Бачев е како блесок од светлина во очите - "поарно да си седиме мирни, овој будалиов нека го јаде црната помрачина"

Сега околу точките на hristo:
1. Ако поднел тужба (преставка) пред судот, сигурно има силни докази дека пописот е "наместен". Знаеме што се случи со украдените изборите 1994, зошто да мислиме дека е невозможно историјата да се повтори? Бачев треба да е луд или да има политички самоубиствени тенденции доколку нема доказ за наместениот попис.

2. Мора еднаш да застанеме како мажи, па и да пролееме Македонска крв за да направиме држава. Најди ми држава на светот (освен на хрсито омилената Швицарска) што нема ја нема дадено најголемата жтрва - мајкиниот син - и која е денес почитувана држава?

3. Сите влади на Р. Македонија од 1990 до 1998 се не легитмни. Во 1990, првин на ВМРО-ДПМНЕ му беа одземени 15-20 пратеници. Потоа Глигоров одби (што беше незаконски) да му даде мандат на било кој од кандитатите на "патијата со најмногу пратеници" - како што налага Уставот. Потоа и експертската влада беше оборена на незаконски начин со трик прашање. За изборите во 1994 веќе спомнав.
Значи сите одлуки на Владата на Р.М. во периодот 1990-1998 се отворени на ревизија. Меѓу нив е и одлуката за отварање на преговори за името, како и одлуката за "приверемената" референца БАЈРАМ.
Каква е нашата полза од преговорите со името? Тие преговори кои почнаа со името пред 18 години денес прераснаа во преговри за името, идентитетот и јазикот. Утре ќе станат преговори за колкав треба да е притисок во гумите на колите чии регистарски таблички завшуваат со непарен број на парни денови. Очигледно е дека преговорите какви што се можат и гарантирам дека ќе одат до недоглед.
Но, доколку покажеме 'рбет и заби и доколку успееме да направиме силна држава на внатрешен план, тогаш ќе сме поатрактивни и на НАТО и на ЕУ. Имаме добар сосед во Бугарија (без да навлегуваме во нивите мотиви зошто), доколку Грција ни ја затвори границата повторно, тоа не значи тотална изолација на Македонија кон ЕУ.

4. Бидејќи Охридскиот договор е мировна спогодба на фиктивна војна (што документацијата ќе го докаже откако Бачев ќе стане Премиер), и Охридскиот договор нема темел на кој да стои.
20-02-2010, 04:15 PM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#10

3 пат треба да се створи во ВМРО, СДСМ, ЛДП, на работното место, во медиумите, во полицијата, секаде каде има свесни луѓе.
Ако чекаме 3 пат некој сличен на Исус(прости ми името што ти го спомнувам) да ни го направи, ќе го отфрлиме одма.
20-02-2010, 05:54 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#11

(20-02-2010, 05:54 PM)Славјански Wrote: 3 пат треба да се створи во ВМРО, СДСМ, ЛДП, на работното место, во медиумите, во полицијата, секаде каде има свесни луѓе.
Ако чекаме 3 пат некој сличен на Исус(прости ми името што ти го спомнувам) да ни го направи, ќе го отфрлиме одма.

Извини Славјански, не ми е докрај јасен твојов пост.
20-02-2010, 08:31 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#12

Кривична пријава за фалсификат на пописот од 2002-та
Скопје / 24.09.09 / 12:57
Народно движење за Македонија (НДП) и ВМРО-ДП пред Јавното обвинителство поднесоа кривична пријава за фалсификат на пописот од 2002 г. против повеќе лица

„Во ситуација кога знаеме дека резултатот на Пописот од 2002-та е фалсификуван и во ситуација кога албанската етничка заедница агресивно продолжува со нови барања, кои се разоткриваат како нивна позиција како во федерална држава, Македонија мора да го провери резултатот уште повеќе што се знае дека ако тогаш биле помалку од 16 отсто, сега се уште помалку и во иднина ќе продолжи уште повеќе да се намалува“, изјави Владимир Голубовски од ВМРО-Демократска партија.

Од две партии се надеваат дека по прегледувањето на аргументи ќе се казнат виновниците меѓу кои, како што кажаа, има лица на највисоки функции кои извршиле влијание врз пописните резултати и дека ќе се поништат резултатите.

„Бидејќи сме убедени и силно веруваме дека ќе се докажат основаните сомненија во пријавата, произлегува дека сакале или не сакале ќе мораме да го скршиме Рамковниот договор кој е длабоко трауматичен за македонската национална свест и врз чија основа Албанците добија се’ што посакаа а Македонците изгубија практично се’.“, рече Јанко Бачев претседател на Народното движење за Македонија.

Цитат:
24.09.2009, 16:09
ПОПИСОТ ОД 2002 Е ФАЛСИФИКУВАН – ТВРДИ ВМРО НП И НДМ
ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ПОВЕЌЕ ОД 16% АЛБАНЦИ!?

Во Македонија има 10% помалку Албанци отколку што се заведени во пописот од 2002. Ова го тврди ВМРО Демократска и Народното движење за Македонија.Голубовски и Бачев денеска од јавниот обвинител побраа да поведе кривична постапка и да докаже дека пописот бил фалсификуван. Тие велат доставиле содржајни докази дека во земјава нема повеќе од 16 % албанско население, а не 25% како што се прикажува. Според нив во фалсификатот се вмешани високи функционери од тоа време. Не сакаа да кажат кои, но бараат да бидат казнети.

- Носители на највисоки јавни и државни функции во тоа време преземале активности за да влијаат при пребројување на прашалниците од страна на 160 лица, се со цел да се задоволат потребите на рамковниот договор и бројноста на Албанците да изнесува над 20% - изјави Јанко Бачев од Народното движење за Македонија.

Голубовски и Бачев веруваат дека ќе се докаже фалсификатот и Рамковниот договор ќе падне во вода.

- Затоа тие сега стануваат агресивни како што се приближува новиот попис. Нивниот број можеби е зачудувачки, но тој се намалува, и врз основа на практиката тие сакаат да добијат уште повеќе права и да прават пара држава - изјави Владимир Голубовски од ВМРО Демократска Партија.

Попис на население се прави на секои 8 години. Последниот е направен во 2002 та. директор на статистика беше Благица Новковска, а на власт беше Владата на Љубчо Горгиевски.Соленик што стана со овие ставови на Бачев?

Нема потреба од солење мозок тешко на народот ако вакви личности ја водат.Ни сдсм и вмро-дпмне не се партии ама барем имаат некое членство овој што има 2000 членови.

Кога ќе дојдат деца задоени во духот на гемиџиите и кој се спремни за акција(не за тероризам)тогаш ќе гласам а од вакви еден човек забава-не фала.
20-02-2010, 09:30 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#13

И колку години му треба на Бачев да го отркрие оваа,и ако е вистина зошто не излези со документи во рака,а не да трча во обвинителството.Дајте народот да види па тој да се крени на нозе.

Има многу леб за јадење,не се станва лидер на овој начин.


Кузман Јосифовски рекол „Од каде не знаат бугарите како изгедаме,ако не се нашите кодоши никогаш нема да не фатат„
20-02-2010, 09:33 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#14

Народното движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев останува во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на Народното движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев на денешната седница реши да остане во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ.- Двете партии веќе два пати разговараа на комисиско ниво. Јас, најверојатно утре ќе ја финализирам одлуката на централниот комитет - изјави БачевЦентралниот комитет, претходно ги одбил идеите за самостоен настап како и понудата на шест помали вонпарламентарни партии за заеднички настап на изборите.Бачев уште изјави дека го прифатиле повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за доставување на предлози кои подоцна ќе треба да бидат вградени во новата владина програма.

Кој е со кој?

МИЗЕРИЈА.

Дај ми функција инаку плукам јаснооооооооооооооооооооо
20-02-2010, 09:34 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#15

Cestitki za Janko Bacev, barem uste dvajca da ima kako nego!!! rabotite ke bidat mnogu pojasni odkolku sto se sega
20-02-2010, 10:58 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#16

Тебе грујовски не ти ги разјасни работите?
20-02-2010, 11:04 PM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#17

(20-02-2010, 08:31 PM)Solenik Wrote:
(20-02-2010, 05:54 PM)Славјански Wrote: 3 пат треба да се створи во ВМРО, СДСМ, ЛДП, на работното место, во медиумите, во полицијата, секаде каде има свесни луѓе.
Ако чекаме 3 пат некој сличен на Исус(прости ми името што ти го спомнувам) да ни го направи, ќе го отфрлиме одма.

Извини Славјански, не ми е докрај јасен твојов пост.

3 пат како пат кој ќе дојде сам по себе и ќе биде идеално чист и праведен не постои.
Тоа може да биде пат само на маченици во пустиња.
3 пат е пат на алтернативи и тој треба да го има во секоја средина.
Да се бориш против полтроните, лигушите, партиските паразити, корумпираните чиновници итн...
20-02-2010, 11:15 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#18

(20-02-2010, 11:04 PM)mungos Wrote: Тебе грујовски не ти ги разјасни работите?


Daj ne seri ziv ti se!!!
20-02-2010, 11:22 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#19

(20-02-2010, 04:15 PM)Solenik Wrote:
(19-02-2010, 08:18 PM)hristo Wrote: Во форумот се разви дискусија за понатамошниот тек на настани во Македонија. Група форумџии се собраа околу ставовите на Бачев. Ке ги набројам најважните:

1. Ревизија на резултатите на последниот попис.

2. Силен одговор ( воен) на новите албански барања ( со очекување на целосна подршка на македонскиот народ), ако за тие барања, Албанците ,пак, потегнат оружје.

3. Прекин за преговори за името на Р.Македонија

4. Поништување на Охридскиот договор

Ако, некаде сум погрешил , поправете ме.

hristo, велиш дека си за "трета опција", но кога се јавува вистинки човек кој е српемен да ја створи и поведе таа "трета опција" ти си прв што го напаѓа. Дали мислиш дека тој не е "интелектуалец" од типот на Тупурковски, Ѓорѓе Марјановиќ или Петар Гошев?

Бачев е еднисвениот човек на Македонската политичка сцена кој се осмелува да зборува реално и прв после познатион цитат на Никола Кљусев од памтивек дека "можеби ќе треба да переме со пирајки за да направиме држава" кој кажува вистински што треба да се стори за Македонија конечно да стаса до автопатот кон подoброто утре.

Околу тоа дека е човек-партија: mara-popara веќе на друга дискусија кажа збор два околу тоа. Само во комунистичките системи силата е во бројките. Како учесник во неколку збиднувања и формирања на партии и различни фракции и групации едно ми стана јасно: колку повеќе "војводи" толку повеќе проблеми. Со зголемувањето на бројноста на "војводите" се зголемува можноста да се инфилтрираат елементи на "слижбата" и да се дојде до раскол. На Бачев не му требаат "партиски војници" туку разбирање од народот.
Проблемот е што, како што веќе имам кажано, во Македонија има недостаток на МАДИЊА. Па она што ќе го каже или напише Бачев е како блесок од светлина во очите - "поарно да си седиме мирни, овој будалиов нека го јаде црната помрачина"

Сега околу точките на hristo:
1. Ако поднел тужба (преставка) пред судот, сигурно има силни докази дека пописот е "наместен". Знаеме што се случи со украдените изборите 1994, зошто да мислиме дека е невозможно историјата да се повтори? Бачев треба да е луд или да има политички самоубиствени тенденции доколку нема доказ за наместениот попис.

2. Мора еднаш да застанеме како мажи, па и да пролееме Македонска крв за да направиме држава. Најди ми држава на светот (освен на хрсито омилената Швицарска) што нема ја нема дадено најголемата жтрва - мајкиниот син - и која е денес почитувана држава?

3. Сите влади на Р. Македонија од 1990 до 1998 се не легитмни. Во 1990, првин на ВМРО-ДПМНЕ му беа одземени 15-20 пратеници. Потоа Глигоров одби (што беше незаконски) да му даде мандат на било кој од кандитатите на "патијата со најмногу пратеници" - како што налага Уставот. Потоа и експертската влада беше оборена на незаконски начин со трик прашање. За изборите во 1994 веќе спомнав.
Значи сите одлуки на Владата на Р.М. во периодот 1990-1998 се отворени на ревизија. Меѓу нив е и одлуката за отварање на преговори за името, како и одлуката за "приверемената" референца БАЈРАМ.
Каква е нашата полза од преговорите со името? Тие преговори кои почнаа со името пред 18 години денес прераснаа во преговри за името, идентитетот и јазикот. Утре ќе станат преговори за колкав треба да е притисок во гумите на колите чии регистарски таблички завшуваат со непарен број на парни денови. Очигледно е дека преговорите какви што се можат и гарантирам дека ќе одат до недоглед.
Но, доколку покажеме 'рбет и заби и доколку успееме да направиме силна држава на внатрешен план, тогаш ќе сме поатрактивни и на НАТО и на ЕУ. Имаме добар сосед во Бугарија (без да навлегуваме во нивите мотиви зошто), доколку Грција ни ја затвори границата повторно, тоа не значи тотална изолација на Македонија кон ЕУ.
Бидејќи Охридскиот4. оговор е мировна спогодба на фиктивна војна (што документацијата ќе го докаже откако Бачев ќе стане Премиер), и Охридскиот договор нема темел на кој да стои.

Од кај, па јас против Бачев. Не го ни познавам човекот. Ако, спорам ке спорам со неговите ставови! Конечно, јас ја отворив темата, за да сите тие кои се слагаат или не слагаат со него да се изкажат. Нели, во Македонија треба отворена дебата.
За Швајцарија? Таа земја 4 века, во кои имало и многу пролеана крв, минувала низ многу искушенија се додека не се формирала во држава како што денеска ја познаваме.
21-02-2010, 09:28 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#20

(20-02-2010, 11:22 PM)NACIONALIST Wrote:
(20-02-2010, 11:04 PM)mungos Wrote: Тебе грујовски не ти ги разјасни работите?


Daj ne seri ziv ti se!!!

Ти се декларираш како ВМРО-ДПМНЕ да не случајно си ги измашал брзините,или пак јас сум грешка,оти мислев дека овој ќе ти е независенParty3
21-02-2010, 10:00 AM
Reply