Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗАРАБОТУВАЧКАТА ЗА ТУТУНАРИТЕ И ДО 40.000 ЕВРА
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Струја од тутун за 150.000 нови вработувања


Преку екстракција на семето на тутунот, кое сега се фрла и го јадат птиците, може да се добие биогориво за производство на струја и на топлинска енергија, додека остатокот би се искористил како храна за ситна стока, пилиња и риби. За пронајдокот бил заинтересиран и државниот врв, па може да се очекува тој да се примени очекува тој да се примени


Преполовување на невработеноста како најголем проблем во државата, добивање еколошки чиста електрична и топлинска енергија, силен развој на сточарството и преработувачката индустрија итн. За остварување на овие цели не се потребни странски инвестиции, ниту, пак, големи задолжувања и аранжмани со меѓународните финансиски институции како Светска банка и ММФ. Верувале или не, решението е тука кај нас и чини пет пари, што се вели. Со проектот што го предлага Борис Јанковски, со стручниот тим од неговата компанија ВЕДА, тутунот може да стане храна и енергенс на иднината, а Македонија светски лидер и извозник на знаење и технологија.

Суштината е во целосна искористеност на семето од тутунот, кое сега се фрла.

- Македонија лежи на тутун, кој сосема погрешно се користи за производство на цигари, додека другите негови состојки, како семето на пример, се остава да ги јадат птиците и животните. Тоа е исто како листовите од пченицата да се користат за пушење, а зрното и другите делови да ги фрламе - вели Јанковски.....

ЗАРАБОТУВАЧКАТА ЗА ТУТУНАРИТЕ И ДО 40.000 ЕВРА


- Тутунот, токму поради кампањата против пушењето, неправедно е анатемисан, осуден, прохибиран. Наспроти тоа, тутунот е божја билка, која ни е дадена на овие простори и треба да знаеме да ја искористиме. Доколку се ослободиме од предрасудите за оваа култура, лесно може да сфатиме дека тутунот е храна на иднината, која со новиот начин на одгледување ќе ја врати надежта за продуктивна егзистенција на голем број семејства - истакнува Јанковски......


Vo cel svet iskoristenosta na sirovinite e 100% samo kaj nas se koristi samo del. Ovaa e najubav pokazatel deka proizveduvachite na tutunot mozat da zarabotat ushte pari.

celot tekst: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21873
29-12-2009, 03:56 AM
Reply