Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЛАЖНИТЕ БОРЦИ ЗА ЕУ И НАТО - МИЛЧИН, ГЕРОСКИ ...
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Ми ја пренесоа оваа дискусија околу лутрацијата, Бонева, па решив да ја споделам на форумов.
Причина за пренесувањето е откривањето на вистинската причина, зошто Милчин и неговата марксистичка дружина се против лустрацијата.
За потсетување по последниот извештај на ЕУ за Mакедонија јасно е наведено дека Mакедонија за да ги задоволи критериумите за отпочнување на преговорите за влез во ЕУ, МОРА ДА СПРОВЕДЕ ЛУСТРАЦИЈА.Quote:Владимир Милчин
Вчера.


БОНЕВА ТРЕНИРА СТРОГОЌУ

Кога сношти на вестите на Канал 5 ја слушнав Бонева не бев сигурен дека добро сум ги слушнал нејзните зборови. Ме зашемети нејзината строга, наредбодавна, ултимативна интонација, поткрепена со отсечното мавтањето на нејзиниот прст со кој како да забиваше шајки во мртовечкиот сандак на СДСМ. „Поклони се и падни!“, така се викаше театарот во Вевчани во херојските времиња. Так...а гласеше и диктатот што на најголемата партија во опозицијата му го упати Бонева во „демократски манир“. Молчете и гласајте за да можеме ние потоа да бркаме вештерки! Еве што рече Бонева: „Социјалдемократскиот сојуз е партијата која што правеше злосторства во име на народот, гонејќи политички неистомисленици, затворајќи, убивајќи и сето она што е правено во име на народот од страна на Комунистичката партија. Тие како нејзини политички легитимни наследници треба да бидат најзаинтересирани тоа темно петно, како што велат, да го тргнат од нивниот грб со силната поддршка на законот за лустрација“.
Сега јас имам едно прашање за Бонева: Дали нејзината партија денес гони политички неистомисленици, затвора и убива заради тоа што е наследник на ВМРО-то на крвникот Ванчо Михајлов?
Колку што знам, СДСМ еднаш потклекна под ваквите мавтања и гласаше за првиот закон за лустрација. И згреши. Зашто гласаше за нешто што го кршеше Уставот. И сега треба да клекне пред Бонева и да поддржи предлог-закон што уште повеќе ќе го крши Уставот и ќе згази преку решенијата на Уставниот суд?
Вчера имавме можност да ја прочитаме изјавата на генсекот на партијата на Бонева за тоа дека ВМРО-ДПМНЕ ќе прерасне во движење. Крајната цел се наѕира: Еднопартиска држава или, барем, една партија за Македонците. Затоа се бара покорување, односно капитулација на опозицијата.Види повеќе

На Filip Stojanovski, Zoran Burevesnik Bozinovski и 65 други им се допаѓа ова..Quote:Miroslav Sestic

силванева само млати празна слама ......Вчера во 06:48 · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа 2·


Quote:Risto Misevski

Bog da chuva od takvite nemieni gnidichki..i ja pluknavme na drzavata koga dojde Boneva da ja rakovodi...Вчера во 06:51 · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа .


Quote:Miroslav Sestic

во суштина , тоа е само игра со зборови заради задоволување на гласачкото тело на кое му е испразнија и потоа наполнија црпката со квази - патриотски идеи под чив плашт го извршија економско - социјалниот геноцид .....Вчера во 06:53 · Ми се допаѓа 1.


Quote:Marin Babic

Ne mlati prazna slama, nikako. Znae sto zboruva. I toa kako znae. Samo bi sakal istata taa Boneva malku da mi objasni i da me ubedi sto e toa dobroto, od istoriskoto do denesnovo, koe go napravilo vmereto. Dali e dobroto Simeon Radev, dali e dobroto V. Mihajlov, dali e dobroto Protugjerov.......... dali e dobroto sto istoto go ubi Gj. Petrov, Dimo Hdzi Dimov, Jane Sandanski. Dali e dobroto sto dedo mi Vojvodata sekoja vecer veceral pod masa zatoa sto go pukale. Zosto G-gjo Boneva nikade nevidov Vas sopartijec da bide predmet na lustracija? I konecno G-gjo Boneva dali moze da mi go objasnite zborot KODOS!!!!!!!!!!!!Вчера во 06:54 · Ми се допаѓа 5.

(This post was last modified: 25-04-2012, 12:51 PM by ЈорданПетровски.)
25-04-2012, 12:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:Zoran Burevesnik Bozinovski

dosaden ke sum ako pak go postiram video klipot so nastapot na SIMIJON od BANICA, dodeka BONEVA SILVANEVA dreme do nego... poubav opis za nea i nejzinoto lepo drustvo od DPMNE, skoro nema nikoj da dade...Вчера во 06:56 · Ми се допаѓа 4


Quote:Nenad Stevovic

taa zena nitu moze nitu saka da sfati vo sto e vturnata...ubavo i e vaka, uziva vo nejzinite 5 minuti.Вчера во 06:57 · Ми се допаѓа


Quote:Branko Geroski

Тоа што го вели Бонева, ниту е случајно, ниту е одраз на нејзината недоветност. Станува збор за јасен план на ДПМНЕ, кој има две поврзани цели. Првата цел е да се уништи СДСМ, како дел од „комунистичкото минато“ на оваа земја (да, тоа е смислата на лустрацијата). Втората цел е откако ќе напредне остварувањето на првата задача, сите да се претопиме во „движењето“ на Груевски, во кое ќе нема „леви“ и „десни“, туку само посветеност на Преродбата.Вчера во 07:15 · Ми се допаѓа 3.


Quote:Blagica Trpkovska

http://www.plusinfo.mk/vest/40957/Otvore...grda-slika ......пред 23 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе · 4.Simo Georgiev Eднаш веќе напишав и изгледа дека ќе морам секој ден да повторувам на ФБ: Сливаната Бонева ќе беше пополезна за својот народ доколку останеше таму некаде во Струмичко да сади чушки и домати-тоа е нејзиното ниво.пред 23 часа · Ми се допаѓа6.Quote:Владимир Милчин

Кога веќе станува збор за континуитет, не треба да забораваме дека на врвни позиции ва владите на ВМРО-ДПМНЕ беа Михаило Маневски и Ѓорѓи Наумов, познати како обвинители на поетот Јован Котевски во осумдесеттите години. А за Ѕинго, пратеникот од Лазо до Грујо и да не зборуваме.пред 23 часа · Ми се допаѓа 5.


Quote:Zoran Nikov

EEEeeeee Simo od koga zapocnav da Te pratam SE' STO pisuvaas na FB - OVA ZA BONEVA TI E NAJPAMETNO I NAJREALNO !!! TOA E MOE MISLENJE !!!???пред 23 часа · Ми се допаѓа
25-04-2012, 12:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Simo Georgiev

Кутрите ние кога такви ПОКОНДИРЕНИ селанки (не по потекло, и мајка ми беше СЕЛАНКА по потекло) туку по НАЧИНОТ НА РАЗМИСЛУВАЊЕ/КОЛЕКТИВНА СВЕСТ сообразно дијалектичкиот материјализам кој за неа е „шпанско село„.пред 23 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе · 1.Zoran Nikov ABE koja Boneva koj DPMNE - da im ja izgasis strujata iznenadno - k'e nemozat orientacija da dobijaat vo koj prostor se naogjaat - KOJ K'E GO RUSI - SDSM !!!??? PA - SDSM- E NARODOT BRE LJUGJE !!!??? MISLAM: TOJ STO OTVORENO I JAVNO KRENE DA GO RUSI SDSM -- TOA E ISTO KAKO SAM DA SI IZVRSIL UBISTVO !!! ??? AJDE NEKA BONEVA IZLEZE SO NEJZINITE ISTOMISLENICI NA "FRONT" !!!???пред 23 часа · Ми се допаѓа


Quote:Zoran Nikov

Da se zivee - NEMORA- no da se borime protiv ideoloski teroristi - DA !!!пред 23 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе · 1.Stavre Temelkovski Nema problem Silvana so Lustracija zatoa mafta so prsteto pod noktite seuste polno so kal od celozivotnoto i kopanja po chushki i frenki....salata na strana,zenata bila sluzbenik vo MVR Strumica vo pravna sluzba od 1988 god do kaj 1991/92 chinam ta zatoa nema problem so lustracija galiba,SLUZBENIK SI BILAпред 23 часа · Ми се допаѓа 1.


Quote:Zoran Nikov23 часа · Ми се допаѓа


Quote:Zoran Nikov23 часа · Ми се допаѓа


Quote:Voltaire Al Hakim

Не би требало да се меша Ванчо Михајлов со секоја мочла ( парафраэа Бучковски ) сепак мисијата на Михајлов, траеше премногу кратко во овој дел од Македонија. Но истата таа и нејэините сопартици треба да се эапрашаат што тие како наследници на некогашната КПМ ( а тоа е денешната ДПМНЕ направија во име на народот ?! ) Нели се работи эа еден логичен продолжеток на некогашниот КПМ, со таа раэлика што овие немаат ниту еден воен херој во своите редови. И прават триумфални арки ниэ кои народот тепан ќе минува, о, Кичаст им селски эадник, Ја Е... Да им ја Е... И професијата и умот и тој што школо им дал - коските да им стојат едно на друго и смртта да не ја дочекаат, а сепак живи да се! И ова е последно мое обраќање. Значи во эемјава не постои воопште идеолошки дискурс, уште помалку постои класна, расна или каква друга конотација сето ова е врвен провинциски калакур! Овој гомнополис: Скопје, гномите и суштествата што секојдневно се впумпуваат во оваа гнсна Гехена! И ќе повторам: мислам дека сите ги энаеме кривците эа овие состојби, а тоа се само иэбраните ( тогашни марионети на СФРЈ ) а денешни могули на ФИРОМ и интернационалниот фактор во эемјава кој со помош на свoeто лакејско тело на мочко-крати едноставно не доэволува никакви корекции во време просторот. Ваквата хаотична состојба и високата толерантност на ниско интелектуалниот профил на гласачи ( веќе ми е многу јасно - а тоа треба да ви биде и вам ) кои се вработени и примаат социјална помош при тоа служејки им на империјалистичките проекции на эападните корпорации ( кинески синдром ) како работна сила. Му ветува на: ДПМНЕ долго владеење, ( се раэбира сепак е како ќе каже оној ГРУБИ и сличните на него ). Македонија е сепак аграрна эемја - требаше само да ги вратиме дома на нивите... Наместо да спремаат докторати, професоре. Патем добар ТВ настап вчера. И навистина, што би правело ова шиэоидно селско миле беэ луѓе како вас. Поэдрав.пред 22 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе.Quote:Simo Georgiev

Зоран, не ми е јасно што бара ова техничко совршенство на српот, чеканот и sвездата петокрака во контекст на онаа неизделкана селанка која мисли дека е „дама„?пред 22 часа · Ми се допаѓа


Quote:Владимир Милчин

Почитуван Волтер, ако ја видиш листата Македонци ликвидирани по налог на Ванчо Михајлов, ќе ти се крене косата на главата. Неговата мисисја пред крајот на Втората светска војна е неважна епизода, погромот во Пиринска Македонија е крвавото недело.пред 22 часа · Ми се допаѓа
25-04-2012, 12:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Voltaire Al Hakim

Да, да, секако професоре, едноставно сакав како point contre poant да ја оддалечам од таква високо кариэматска душманска личност каква што бил омраэениот Иванчо. Сепак овие не эаслужуваат толку внимание уште помалку нивното балаво самоумислено нарцисоидно блеење.пред 22 часа · Ми се допаѓа 1.


Quote:Dragan Kolcakovski

Хмм.., преку Бонева троа посуштински теми загатнавте! Е, добро е тоа... Еден познат и одпојќе препознатлив.. вели, "Кога Бугарија е слаба пека за независна Македонија, кога ќе закрепне подзаборава, а кога е моќна (веројатно мисли во Балкански прилики), нејќе ни да чуе..." Ете, тоа е В. Михајлов г-дин Милчин!? А тоа што се утепуале меѓусебно е друга приказна... Впрочем, никој како дотичниот (В.М.) не се изразувал толку нашироко за негативниот однос на бугарската политика (влади...) во однос на македонското прашање! Едно треба да знаеме!!! Тоа е така и никако поинаку, било коде во Европа - раѓање на нација... Тогаш, кога од масата ги турнале чашите ракија, поставиле мапа и.., со прст е покажано - ќе правиме независна држава - МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Е РОДЕНА!? Себеси и сите нас тој Михајлов можел да не смета и за Кинези, не му вреди... ефектот е друг...!!!пред 22 часа · Ми се допаѓа 1.


Quote:Dragan Kolcakovski

Замислете го еден Радован Караџиќ.., запнал на дел од Босанската територија да создаде независна, меѓународно призната држава "Српска Босна", па згора на тоа и да одземе дел од територијата на матична Србија - Санџак (ова Санџак во споредба со Пиринскиот дел во Бугарија)... Ете ви го, "најголемиот" можен Србин (Радован Караџиќ) ??? Ете ви го и најголемиот (В. Михајлов) можен Бугарин, кој запнал од својата матична држава (Бугарија) да одзема територија (Пиринскиот дел) и да си праи незнам каква тоа држава!!! Ќе кажете, да тоа му било првата фаза, кон последователното приклучување? Ами, тоа приклучување во 1941 е остварено! Значи, В. Михајлов 1941-1944 не излегувал од меана од пустите радости поради остварените идеали??? Поззз до сите соговорници, ми беше задоволство...пред 21 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе.Voltaire Al Hakim Се сложувам со Г-дин Колцаковски, Иванчо М. е уште еден прав шиэоиден македонец на кој местото му е во македонската историја, и можеби токму СДСМ треба храбро да го вброи како еден од нацијата?! И со тоа името ВМРО еднаш эа секогаш да се тргне како префикс од македонските партии! Никој од овие нема право на тој префикс!пред 21 часа · Ми се допаѓа1.


Quote:Dragan Kolcakovski

Веројатно во 1991 година и беше оправдани! Во основата на ВМРО е создавање независна држава!? Ами тоа тогаш и го правевме.., но денес (по 20 години, во XXI век) е веќе до толку надминато што пречи за натамошниот демократски и во секој друг поглед исчекор...пред 21 часа · Ми се допаѓаQuote:Simo Georgiev

Драган, не знам колку години си имал 1991 (јас 45) ама не сте „правеле„ независна држава затоа што сте имале таков „идеал„ туку затоа што настанаа светски тектонски политички потреси и повампирениот и рехабилиритан фашизам ни го испрати ЏГАНОТ од Минхенските биртии . . .пред 21 часа · Ми се допаѓа


Quote:Dragan Kolcakovski

Правевме, правевме.., ама од немајкаде држава? Дури, може да се каже дека и на тацна ни е дадена!? Од кога знам за себеси тоа на Палестинците не им успева??? Во тоа сите ние, па и Вие г-дин Георгиев учествувавме.., или пак, по Вас, да не треба да се сремиме што имаме независна држава???пред 21 часа · Ми се допаѓа
25-04-2012, 01:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5


Quote:Zoran Nikov

Simo ako nema drugo objasnuvanje - togas Boneva neka si pretumaci - DALI -PUKANJETO NA NEJZINIOT "PRST" PREMA SDSM - e isto tolku mok'no - kako i pukanjeto na ovie igracki koi gi postirav na FB stranicata - i na koi stojaat simbolite srpot cekanot i zvezdata- a, za Boneva prestavuva - "Komunjarsko " oruzje !!!???пред 22 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе · 1.
Quote:Stavre Temelkovski

Pusta tema vecna,nepresusna,Blgarija i VMRO,pa Vanco,pa Todor .... pa red do red.....levicarskata vizura(citaj Moskva) se uste preovladuva.....falsifikat do falsifikat,neznaenje do neznaenje.....opteretenost do nemajkade,pa temava e DPMNE i Boneva na objavava,sto e sega prikazkata Vanco??? Uste li ke vi bide na site pokritie na vasata nemokj??? Ne gi karajte vo grob Vancota so Todora,EDNO BILE TIE EDNOOOO ,nema da vi uspeee na site nemaaaa..... imate da birate ili ke go imame VMRO vo nasata istorija ili NE??? Moze ili ednoto ili drugoto ....ako go imame togas KE MORA(nekoi idni generacii) da se soglasime so ZAEDNICKATA ISTORIJA so Istocniot ni sosed vo mnogu aspekti,kako sto od denesna vizura i so ZAEDNICKATA ISTORIJA so nasiot SEVEREN SOSED OD 1919 G DO DENES I MNOGU UTRINJA GALIBA.... no akogo izbriseme VMRO od nasata istorija togas ne mozeme po nazad od 1945 god kako i da zavrtis,od kaj i da kruzis tuka ke se vratis,no tuka ke ima eden "MAL" problem kako ke se objasni kontinuitetot so iminjata na Partizanskite batalioni od 1941 do 1944 god KAKOOO GOSPODINE Milcin??? Koga veke zboruvate za egzekucii na Vanco,a ne zborite za egzekucii na Zajcev rid,na Tito,na Stalin....da pocneme da broime za brojki ??? Samo proporcijata ke vi ja napisam 1:1000,ova e elementarna matematika,jas ve razbiram gospodine Milcin deka ste izrasnati vo duhot na vasiot tatko kako Beogradski djak,da sopatnik na K.J.Pitu i pleada drugi slobodoumni mladinci i toa go rabiram..... no koj go predal nego Pituta,Aceva,Pindjura,Orceta Nikolov i dr koj??? Vanco MIhajlov??? I toia ke mu se imputira od necistata ni sovest na levicarskata vizura???Pa komparacijata so Grujovci i Silvana e smesno i zalno,pa Grujo e produkt na NERESENITE SUSTINSKI PROBLEMI NA OVAA DRZAVA OD 90-te god pa se do 2006 god,kako iluystracija EDEN BUCKO GO EGZEKUTIRAVTE DEKA VERBALNO KAO SE SOGLASI ZA ZAEDNICKO CEVSTVUVANJE NA ILINDEN koj da naglasam EDINSTVENO VO KONTINUITET SE SLAVI BEZ PREKIN NITU EDNA GODINA POCNUVAJKI OD 1904 god PA DO DENES SAMO VO SOFIJA, a kaj nas cinam e dozvoleno da se slavi nekade od 1962 god.....eh Makedonijo stradna makedonijo kaj li odis ??? Da sega sme zapreni vo Pakistan(nisto pomal falsifikat od predhodnovo) ,e da SEKOJ FALSIFIKAT SI NOS SVOJ NOV FALSIFIKAT, do vizurata i edukacijata e moi prijateliii,sekogas bilo i ke bide.... Pozzzd P.S. Dragane Kolcakovski za ilustracija : Vanco vo zivotot ne ispusil nitu edna cigara nitu se napil nitu edna rakija,objasnenioeto od tipot "Meani " i sl se najmalce neumesni Pozzzdпред 20 часа · Ми се допаѓаQuote:Dragan Kolcakovski

Ставреее..., во прашање е стил на пишување а не факти!!!пред 20 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе.


Quote:Stavre Temelkovski

Aaaaaa do stilot e znaciiiii,e dobro ova za mene e komunikacija ne znaev deka go dozivuvas kako beletristika ,ko taka vo redпред 20 часа · Ми се допаѓа1.Quote:Stavre Temelkovski

E ovoj od Novo Selo takov bil,za drugite ne zborime ,toj bese spomnatпред 20 часа · Ми се допаѓа


Quote:Simo Georgiev

Ставре: Илинден во Бугарија се слави од ГОЛЕМОБУГАРСКИ претензии. Имињата на партизанските одреди се давани затоа што Власите имале големо учество/влијание во КПЈ (туѓинец ми ги ОТВОРИ ОЧИТЕ зошто токму во Влашки а не Словенски град е дигнато Илинденското востание). Бугарите и Србите ни се БРАЌА (Словенски) а немаме НИКАКВА ВРСКА со античките Македонци кон кои не „калеми„ оноа г*м*о корумпирано лумпенпролетерско-најверојатен ПЛАТЕНИК на Атина. Да, треба да се открие кој ги предал Питу, Ацев, Пинџур, Орце, Рацин, Шарло и т.н. (поставив кај мене барање). А што се однесува до Сталин: треба среде скопје наместо на Цане ПАедерот нему да му се подигне споменик-тој и наредил на Коминтерната да признае постоење на македонска нација како формален предуслов за создавање на КОМУНИСТИЧКА држава (не за тоа што бил многу „загрижен„ за нашата „тажна историја„ туку за да и се одмазди на Србија за гостопримството дадено на белогардејците 1920). Да, постов е за та СЕЉАНДУРИШТАНКА Сливана Бонева (му препорачувам на кралот Алберт да ја покани на чај at five o'clock при нејзиното следно одење во Брисел со не знам колкава дневница од нашите даноци) . . .пред 20 часа · Ми се допаѓа1.

25-04-2012, 01:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Dragan Kolcakovski Ами, ако не пиеле ракија, не пиеле тутун, не биле по жените... Туу.., саде политика терале, ами и тоа нечини де, да си само таков!? Поззз Ставре, ма се разбираме...пред 20 часа · Ми се допаѓа1.Quote:Voltaire Al Hakim

Хаха, па тој принц ( Алберт ) е хомо, хахаха , исто како и овој нашиов Цане, хаха, не энам што би правел со дотичнава ( ајде да неименувам - не е витешки ), римско-бестијални оргии?! Зошто да не... Се сложувам отсега да не се навредуваат " селаните" ( има прекрасни чисти луѓе меѓунив) но, да се эаменат со овој эбор на Г-дин Симо: Сељандуриштани или соодветна эамена: Копук, Мамалук, Сенкоглав, Папец, Биволк, Кравоумов, Торлк, етц... Како што реков: најголемата тррагедија на овој народ е отргнувањето од долговековниот аграрарен сон. Но, враќање наэад нема: Скопје 2014 е пред нас, ако доэволи Груби и сличните на него - срамота... Срамота и Грев, не на Груби туку на тие што мислат дека практицираат моќ.пред 19 часа · Ми се допаѓа


Quote:Simo Georgiev

Волтер, не си во право (знаеш многу ама се чиниш „заборавен„): сличните такви „чуда„ (7 беа нели?) се УНИШТЕНИ (што од природата што од човекот). Немаш поим со каква желба ГОРАМ (на 66 години) да го срамнам со земја тоа тенеќе среде Скопје (не ќе да е да „не знаел„ тој и неговите советници што прави!). Не знам што би и „правел„ Алберт на нашава несудена КОПАЧКА (Коле Неделковски-комунист фрлен во Софија НО НЕ И ГОРЕСПОМЕНАТИОТ Ванчо кој умре крај Ватикан) на френки и чушки . . . мислев на друго: се ЗАПЕНУВА од „господинствување„ а кутрата ВРСКА НЕМА што значи да се биде „госпоѓа„ . . .пред 18 часа · Ми се допаѓаQuote:Voltaire Al Hakim

Доволно е да се дислоцира, на пр. во Штип или некое помало место ( да бидеме малку рационални ) не може да мине ниту како старо желеэо, уште помалку како уметничко дело. Дислокација и нов Диэниленд некаде на перифериите од эемјата. Да, да эаборавен Г-дине Симо, и иэгладнет како пес. Верувајте од минут во минут се прашувам, дали да кренам во шума? но нема кој фамилијава да ми ја храни... Каэната што торлациве ја практицираат врэ мене е голема. Ама јас не простувам. Не, ништо нема да им скршам, ќе им ги однесам сите нивни шаховски фигури во нивните дворови, эа да се соочат со сопствената илуэија. Секој эбор ми го мерат, Г-дине Симо, а јас сум сам, немам ниту свое племе, немам партија- а ниту бугарска патна исправа, таков и ќе си эаминам...пред 17 часа · Ми се допаѓа1.


Quote:Biljana Naumovska

Gi procitav site vasi komentari vasite izrazi za Boneva kako "selanka" i sl. ja pokazuvaat vasata kultura. Boneva znae sto govori.пред 17 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе.Damir Begovic Boneva ne e selanka !!! tuku nepismena ciganka koja trenira FASIZAM. Jadna e i bedna zenickata... Saka nesto da kaze ama neznae kako.. "Eve uste malce ke vlezeme vo nato" .... Za nekoj den de... Icon_razz)))пред 17 часа преку мобилен телефон · Ми се допаѓа1.


Quote:Stavre Temelkovski

Biljana zemi si ja doma stom ti e ubava,ama proveri ja pred toa pod noktite ...пред 16 часа · Ми се допаѓа1.

25-04-2012, 01:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Simo Georgiev

Билјана: за мојата култура не треба многу да се грижиш. Од каде и од кога тоа стана „госпоѓа„? Знаеш ли ти со какви Г О С П О Ѓ И сум се дружел јас? Па имам изострено сетиво да оценам кое е местото на некое човечко суштество (колективна и индивудуална свест-ако знаеш што значи тоа). Хаким, самотијата е и ПРОКЛЕТСТВО но и ПРИВИЛЕГИЈА. Овие полуписмени мајмуни се групираат во ОРДИ и ЧОПОРИ („политичка партија„ е ЕУФЕМИЗАМ) за да грабаат, ждерат, пљачкаат бидејќи се МАЛЕЦКИ и БЕСПОМОШНИ, а за наша несреќа ОДБРАНИ од светските моќници кои манипулираат со нив како со кукли. Од каде знам? 1991 добив (на чуден начин) покана да учествувам на научен симпозиум за Охридско Езеро. Многу подоцна (откако беше објавена книгата за масоните од КУЛТУРА па ја купив и ја прочитав) сфатив дека тоа бил ПАРАВАН за избор на можни членови на идната масонска ложа на ФИРОМ од редовите на Македонската интелигенција која НЕ Е ИСКОМПРОМИТИРАНА во соработка со комунистичката власт. За моја среќа, и ова е еден од НЕФОРМАЛНИТЕ испити на кои сум паднал во животот. Можам да си дозволам да те поканам на кафе, но со твоето претпоставено седнување некаде со мене, твојата состојба може да се ВЛОШИ УШТЕ ПОВЕЌЕ (мислам дека си доволно умен да сфатиш дека УДБА продолжува да си функционира). По однос на патните исправи: јас немам не само „бугарска„ туку ниту македонска - за кој к*р ми е (каде можам да патувам) - со 300 ЕУ пензија (1/4 оди на АЖДЕРИТЕ во топлификација) одвај издржувам од први до први овде . . .пред 16 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе.Quote:Biljana Naumovska

ne zasluzuvate odgovor jas ne sum selanka tuku diplomiran pravnik kriminolog a vasata kultura ja pokazavteпред 16 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе.Biljana Naumovska Stavre i tebe da ti odgovoram proveri si gi tvoite nokti za edna zena kakva i da e se govori so respektпред 16 часа · Ми се допаѓа


Quote:Stavre Temelkovski

Ja znam selankata chushjkarka ja znam ne mi kazuvaj ti mene koja e Silvanka,a koj tebe ti kaza za tvoite nokti be Biljanka be kaj si butas glava,ja znaes li ti taa monstrumka koja e ??? Ne lupaj tukaпред 15 часа · Ми се допаѓа


Quote:Simo Georgiev

А што ако си „правник криминолог„? Јас 40 години познавав една ДОКТОРКА ПО ТЕХНОЛОШКИ НАУКИ која доби награда 13 Ноември за книга која јас и ја средив за објавување - - ехее во болшевизмот имаше еден куп БУБАЛИЦИ кои благе везе немаа од животот.пред 15 часа · Ми се допаѓа


Quote:Biljana Naumovska

Stavre taa monstrumka slucajno mi e prijatelka, mnogu podobro ja poznavam i od tebe i od site ovie manijaci koi pisuvaat i osuduvaat licnost koja ne ja poznavaatпред 14 часа · Ми се допаѓаQuote:Biljana Naumovska

Simo izgleda i ti si eden od tie koi bea bubalici a nemaa blage veze od zivotot. Koga si dozvolil drug da se zakiti so tvoe delo sto da se kaze osven "blesav"пред 14 часа · Ми се допаѓа


Quote:Stavre Temelkovski

Pa za toa ti vikam zemi si ja doma monstrumkata ti prijatelka pak ti vikam ,dovolna ja znam kolku "vredi" ta taka javno da go kazuvam ova za nea slobodno da i kazes na prijatelkati slobodnoooo,znae taa mnogu dobro sto zboruvam taka kazi i .... znam koja bese ,od dab svirka ne biduva i da bide ne sviri Biljanaaa....пред 14 часа · Ми се допаѓа


Quote:Simo Georgiev

E баш си ти „КУЛТУРНА„! Не бев „блесав„ туку направив КОМПРОМИС - ми беше отстапен комјутерот да пишувам свои научни трудови - едно корумпирано апашко г*м*о (со купени дипломи од страна на србоманско-цинцарската мафија) кое дојде во фотелја токму благодарение на партијата каде е твојата пријателка (со Топурко) ми го зеде компјутерот и и го даде на пачавра . . . инаку твојата пријателка е блиска со поповите а тие проповедаат Смаритјанство - ако си слушнала што значи тоа . . .пред 14 часа · Ми се допаѓа
25-04-2012, 01:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Simo Georgiev

Да, кон дами треба да се постапува со почит и да се биде кавалер. Меѓутоа и од НОРМАЛНИТЕ дами се очекува ДОСТОИНСТВЕНО однесување. Со излегувањето од приватниот живот во јавниот (во конкретниов случај политиката-кај нас алфа и омега на сиот интерес) секоја НОМИНАЛНА ДАМА ризикува однесувањето да биде подвргнато на критика. Ние (Македонците) си се знаеме кои сме и што сме па нејзиното (на твојата почитувана пријателка) НЕСОМНЕНО инсистирање на „дама од големо доброутро„ делува најблаго речено смешно. Со мазни фризури и тегнење на кожата на лицето не може да го СОКРИЕ вистинското место од каде потекнува и КАДЕ ПРИПАЃА. Најпрвин треба да научи да ЗБОРУВА како дама (мислам на гестикулацијата, вокабуларот и најсетне на бојата на самогласките: ПОДГОТВЕН СУМ ДА ПЛАТАМ ВРВЕН СВЕТСКИ ЕКСПЕРТ КОЈ СО АУДИО ИНСТРУМЕНТИ ЌЕ ГО ИЗМЕРИ НЕЈЗИНОТО „дамство„ и коефициент на интелигенција, сеедно што не го познава македонскиот литературен јазик). Дури потоа ќе следи правење ПОПАРА на семантичкото значење на ИДЕОЛОШКАТА МАТРИЦА која се обидува да ја „одбрани„.пред 13 часа · Ми се допаѓа


Quote:Biljana Naumovska

Gospodine Simo vi se obrakam so godpodine iako ne go zasluxuvate toa za edna zena da kazete pacavra toa ne vi dolikuva. Jas sum gorda sto gospoga ova go naglasuvam mi e prijatelka i poradi toa se cuvstvuvam dolzna da zastanam vo nejzina odbrana iako toa ne i e potrebno. Sekogas i sekade vo bilo koj duel GOSPOGATA Boneva ke vi dokaze koj e intelektualec koj e SELJAK ne selanec tuku SELJAK ova ne vi dolikuva i prestanete mene da mi ja dokazuvate vasata inteligencija veke evidentno ja pokazavte пред 12 часа · Ми се допаѓа


Quote:Simo Georgiev

Мојата дребност е горд ДРУГАР кој со „господата„, „госпоѓите„ и „госпоѓиците„ нема ама баш никаква врска, од едноставна причина што никогаш не сме имале општествени услови за создавање на таква категорија СОНАРОДНИЦИ. Највеќе до каде што сме стасале било ЧОРБАЏИСТВОТО. А слушнав дека тој твој идеал од „дама„ ДОПРВА треба да ја совлада фазата на чорбаџиството-во Прилеп градела стоковна куќа!!!! (дали заработила пари од френките и чушките што ги продавала во СР Хрватска???). Туку, домаќинов секако очекува да се изјасниме за односот на предметната кон ЛУСТРАЦИЈАТА. Бидејќи совеста ми е чиста (немам „путер„ на главата) можам слободно да МАВАМ лево и десно: ОД АВИОН СЕ ГЛЕДА ДЕКА УДБА БЛАГОВРЕМЕНО ИМ УФРЛИЛА СВОИ ЛУЃЕ - ДОБРО ПОЗИЦИОНИРАНИ ОКОЛУ ГРУЈО - атентатот врз вујко му само беше ОТВАРАЊЕ НА ВРАТА - нека почне Грујо да чисти околу себе „ЗМИИ ВО ПАЗУВА„ (го цитирам Љуп/б/че на првиот конгрес во Велес на адреса на Владимир Голубовски ако помниш кој беше тој-гувернер на НБ СФРЈ)-„ДЕТОНАТОР„ е само фрлање прав во очи, демек: „еве расчистуваме во своите редови„ - а на местото на тој ЏГАН ќе го присоберат ЏГАНОТ (шљ нивото) на СДСМ кое сепк е за некое ниво попросветено од досегашниот ЏГАН во ДРВО . . .пред 6 часа · Ми се допаѓа
(This post was last modified: 25-04-2012, 01:36 PM by ЈорданПетровски.)
25-04-2012, 01:35 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#9

Кога немаш аргументи фати се за Ванчо Михајлов и бугараштво... Комуњарите повторно се враќаат на старата приказна, немојте лустрација, неа ја сакаат бугарашите да се справат со вистинските Македонци.

А, кој војвода е дедото на Марин Бабиќ (се работи за глумецот?)? Чиј војвода бил ако морал да вечера под маса затоа што се плашел од вмровците?

Значи, новата шашма околу лустрација ќе се сведе на приказни за македонштина и бугараштина, сега со тоа ќе не занимаваат додека повторно ќе немаме вистински процес за лустрација...

25-04-2012, 02:19 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#10

Мммдап.... Село гори, баба се чешла.
Let me hear you make decisions without your television.
25-04-2012, 02:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,667
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(25-04-2012, 02:19 PM)acko Wrote: Кога немаш аргументи фати се за Ванчо Михајлов и бугараштво... Комуњарите повторно се враќаат на старата приказна, немојте лустрација, неа ја сакаат бугарашите да се справат со вистинските Македонци.

А, кој војвода е дедото на Марин Бабиќ (се работи за глумецот?)? Чиј војвода бил ако морал да вечера под маса затоа што се плашел од вмровците?

Значи, новата шашма околу лустрација ќе се сведе на приказни за македонштина и бугараштина, сега со тоа ќе не занимаваат додека повторно ќе немаме вистински процес за лустрација...Што можеш да очекуваш од Милчин и останатата комуњарска багра. Го слушам оној Жарко како вели, зошто не биле осудени судиите на Ченто, па каде беше тој да покрене иницијатива, тој беше во Хелсиншки неколку години. Зошто Жарко не крена глас да не се прогласи Чашуле за академик 2004 година.

Дедото на Бабиќ сигурно бил од сортата на Стојан Мишев.
Престапи за жленовите на ВМРО за кои се изрекувала смртна пресуда : кражба, прељуба со жена на член на организацијата ....
26-04-2012, 02:36 AM
Reply