Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонци во Централните Софиски гробишта
Author Message
Orce Petkov Offline
Member
***

Posts: 84
Joined: Dec 2011
Reputation: 0
#1

[Image: dscf0244sbd8.jpg][Image: dscf0234shm2.jpg]


[Image: dscf0231slf1.jpg]


[Image: dscf0166sds1.jpg]


[Image: dscf0211sbe0.jpg]


[Image: dscf0218ssi3.jpg]


[Image: dscf0167slb9.jpg]


[Image: dscf0161sqc8.jpg]


[Image: dscf0178sjm5.jpg]


[Image: dscf0226sbn0.jpg]


20-03-2012, 03:36 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#2

Още един от клуба .... Glava_vo_zid
20-03-2012, 06:53 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#3

(20-03-2012, 06:53 PM)Илиян_Луков Wrote: Още един от клуба .... Glava_vo_zid

Защо?Не са ли македонци в Централните Софийски Гробища?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
20-03-2012, 09:56 PM
Website Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#4

(20-03-2012, 09:56 PM)TATAP Wrote:
(20-03-2012, 06:53 PM)Илиян_Луков Wrote: Още един от клуба .... Glava_vo_zid

Защо?Не са ли македонци в Централните Софийски Гробища?

Така е, ама са и българи ...

Требва човек да специфицира, когато говори за македонци - при всички етноси или вариации от тази група ...

21-03-2012, 12:11 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#5

(20-03-2012, 03:36 PM)Orce Petkov Wrote: [Image: dscf0244sbd8.jpg][Image: dscf0234shm2.jpg]


[Image: dscf0231slf1.jpg]


[Image: dscf0166sds1.jpg]


[Image: dscf0211sbe0.jpg]


[Image: dscf0218ssi3.jpg]


[Image: dscf0167slb9.jpg]


[Image: dscf0161sqc8.jpg]


[Image: dscf0178sjm5.jpg]


[Image: dscf0226sbn0.jpg]

Македонски БЪЛГАРИ (самоопределили се) в софийските гробища.
21-03-2012, 01:19 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#6

А къде е гроба на Мисирков? Se_klanjam Защо нема снимка?
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
21-03-2012, 07:31 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#7

Bravo za snimkite!!! Tie sa geografski makedonci,ama vo svojte spomeni,pisma,dokumenti i knigi jasno se napisali da sa bulgari po nacionalnost.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html22-03-2012, 06:22 AM
Website Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#8

[Image: 23102010449.jpg]

Да не заборавиме и доктор Христо Татарчев.
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
22-03-2012, 08:50 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#9

@Orce Petkov

Виждам,че си написал следните работи в една тема :

Quote:Има го и обратното. Јас се сеќавам за "До кога, браќа мили Македонци" на Охридските трубадури. Текстот е од Григор Прличев и во оригинал гласи "До кога, браќа мили Бугари, до кога гърци ке тапчат со своето фанариотско духовенство милата наша родина...Станете сите, браќа Бугари од сите бугарски градове и викнете со глас догоре 'Бегаjте Грци не ве сакаме' "

и този

Quote:Зборот "комита", широко застапени во македонскиот фолклор, произлегува од првото име на ВМРО што беше БМОРК - Бугарски Македонско-Одрински Револуционерни Комитети. Тоа име беше во сила од 1893 до 1902 и за овие 9 години во историjата остана како поим комита = член на Комитетот (на БМОРК)

Мисля,че реагирах прибързано и те помислих за поредният тип, който не е наясно със себе си ... извинявам се за което ... ще гледам в бъдеще да не прибързвам с оценките ...

Тъй като вашето правителство слага знак за неравенство между българи и македонци преди 1944 година и за да се избегне повторение на моята заблуда, моля те прецизирай за кой точно етнос от македонците имаш предвид ...

Поздрави ...

26-03-2012, 06:38 PM
Reply