Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Колку не има во дијаспората?
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#1

Сме виделе најразлични бројки за Македонците во дијаспората, но кои се точните?

На форумов има доста членови од САД и Канада, па можат да изнесат свои информации и проценки...

Друго прашање... Колку е моќна македонската дијаспора? Како стоиме во споредба со соседите?

Трето... Каква е соработка помеѓу Македонците и македонските организации во дијаспората, дали постојат големи поделби кои штетат на нашите интереси?

Четврто... Во Македонија за доста контроверзна се зема МПО, дали нив треба да ги сметаме за наша организација?!

Пето... Штетноста или користа од влијанието на ’нашите’ служби...

(This post was last modified: 15-02-2010, 03:38 AM by acko.)
15-02-2010, 03:37 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#2

(15-02-2010, 03:37 AM)acko Wrote: Сме виделе најразлични бројки за Македонците во дијаспората, но кои се точните?

На форумов има доста членови од САД и Канада, па можат да изнесат свои информации и проценки...

Друго прашање... Колку е моќна македонската дијаспора? Како стоиме во споредба со соседите?

Трето... Каква е соработка помеѓу Македонците и македонските организации во дијаспората, дали постојат големи поделби кои штетат на нашите интереси?

Четврто... Во Македонија за доста контроверзна се зема МПО, дали нив треба да ги сметаме за наша организација?!

Пето... Штетноста или користа од влијанието на ’нашите’ служби...

Моја лична проценка е дека има грубо околу 10 милиони Македонци (прва, втора и трета генерација) кои живеат надвор од границите на Република Македонија. Секако, најголемиот број се на териториите на етичка Македонија.

1. Во регионот помеѓу Торонто, Канада и Детроит / Чикаго / Њу Џерзи, има најмалку еден до два милијони Македонци, од кои околу половина милијон се изјаснуваат како Македонци.
Има еден голем проблем кога станува прашање за давање на прецизни бројки, бидејќе мнозината Егејци се бројат како Грци. Некогаш по нивен избор - одат во Грчки цркви и се делкарираат како Грци, некогаш не по нивна вина - заради Грцизираните имиња и местото на потекло автоматски ги бројат во Грци иако тие одат во наши Цркви и даваат голем придонес за Македонската комуна давјќи пари за градење на цркви, формирање на граѓански здруженија, спортски екипи и слично.
Од Вардарците, обично сите се декларираат како Македонци, иако во скорешниве години има едно загрижувачко малцинство кое се припојува кон Српската комуна.
Пустец-преспанците ги има малку, но се можеби најчитите души што било кој ќе ги сретне - и се Македонци до крај.
Пиринци нема. Чест е случајот да се најдат Бугари кои бараат азил под изговор дека се Македонци кои Бугарија ги дискриминира и обично добиваар азил без проблем. Но тие си се држат со Бугарската комуна.

2.Силата на дијаспората е променлива низ годините. Беше далеку по силна и влијателна до пред шеесетите години на минатиот век кога службите на СФРЈ почнаа да се мешаат и да ги растураат нашите Зрдуженија.

Има голем број на успешни Македонци, кои не се докрај употребени кон нашата кауза - не по нивна вина.

Нашата сила почнува пак да расне благодарение на неколкумина "млади" кои ги консолидираат старите сили и му даваат нов елан на нашиот дух. Благодарение на тие "млади" успеваме да воспоставиме директни линии на комуникација и со Владите на Северна Америка. Тие беа впрочем причината за офијалната посета на Грујо во Канада минатата година, а има и има и посета на "лагер" во С.А.Д. која доколку ја заслужи му е на располагаже на идниот Премиер на Р.М. Полека но сигурно се оформуваат слични врски и во неколку Западно Европски земји.

3. Како што веќе спомнав, до шеесетите имаше добра слога меѓу Македонците. Во последниве 50-60 години "службата" работеше интензивно и се створија голем број на разидувања меѓу Македонците. Незнам дали ќе можеме да се повратиме од тоа. Споредено со другите комуни, моментално сме "аматери".

4. М.П.О. на времето била голема организација со многу влијание меѓу Македонците, како и меѓу Северно Американците. Денес М.П.О. е малте-не непосотоечки ентитет кој комунистичките служби го користат како страшло за Македонците во Р.М. Неможам да се сетам кога последен пат имам слушнато за нив, но сигурно има 20-30 години од нивното последно "УРА".

5. Мислам дека погоре го продискутирав ова. Обично службите користат Македонски емигранти од кои голем дел не се ни свесни дека раборат во полза на службата. Најчесто ова се луѓе со понизок капацитет, пролетери, кои се задоволуваат со позиција во Црковната Управа, каде добиваат "титула" президент, благајник и слично; имаат причинина да носат машна секоја недела и нивните жени се фрст леди и имаат шанса да "лапнат" 200-300 долари секои два-три месеци од црковната каса.
Поважните службеници имаат недефинирани бизниси, но секогаш се во црковните одбори и баратаат со големите проекти, како градење на нови цркви каде што има голем проток на пари.
15-02-2010, 05:58 PM
Reply
vancevtodor Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#3

(15-02-2010, 03:37 AM)acko Wrote: Сме виделе најразлични бројки за Македонците во дијаспората, но кои се точните?

На форумов има доста членови од САД и Канада, па можат да изнесат свои информации и проценки...

Друго прашање... Колку е моќна македонската дијаспора? Како стоиме во споредба со соседите?

Трето... Каква е соработка помеѓу Македонците и македонските организации во дијаспората, дали постојат големи поделби кои штетат на нашите интереси?

Четврто... Во Македонија за доста контроверзна се зема МПО, дали нив треба да ги сметаме за наша организација?!

Пето... Штетноста или користа од влијанието на ’нашите’ служби...


Mnogu dobra tema. Jas nes um mnogu godini vo daisporata no ke se obidam da dam edno moe viduvanje.

1. Tochnata brojka na Makedonci vo dijasporata mnogu teshko nekoj ke ja dade. Nie nemame tochna brojka kolku ziteli ima Makedonija a za tuka da ne zboruvame.
No ima edna neoficijalna brojka deka samo vo Toronto i okolinata ziveat preku 150 000 Makedonci.

2. Makedonskata diaspora do zameshuvanjeto na UDBe bila mnogu silna i mokjna. Povtorno diasporata od nasetuvanjeto na raspadot na Jugoslavija ja zasiluva svojata aktivnost. Kako primer samo za edna donatroska vecher vo Toronto se sobrani preku 400 000 $. Toa bilo alarm za UDBe da gi zasli aktivnostite i da ja sprechi diasporata da lobira i pomaga na Makedonija. Novodojdenite emigranti ( od 92/3 pa navaka begaa od Makedonija poradi samostojnosta) pochnaa da formiraat novi zdruzenija, asocijacii se so cel shto poveke da se rascepka diasporata. Od 1996 UDBe/SDB trga vo otvorena ofanziva i pravi reinstalacija na kodoshkata mreza. Na taa mreza nikoj od Makedeonija ne se sprotivstavuvashe ni vo vremeto na Ljubcho ni v o vremeto na Grujo.
Trebashe vreme toa da go svati eden del od Makedonski orjentiranata diaspora i da napravi eliminacija na strukturite vo svoeto dejstvuvanje.
Vo poslednite dve tri godini vo toa se uspea 100%. Sluzbata nema nikakvo vlianie nitu pak znae shto se raboti i podgotvuva. A neznae nishto nitu za chlenstvoto.

Vo ovoj post nema da pishuvam za MPO. Zatoa shto ako ima zainteresirani da podiskutirame za ovaa novovo. Diskusijata sama ke ne odvede do MPO.
15-02-2010, 06:18 PM
Reply
МКД Offline
Junior Member
**

Posts: 13
Joined: Jan 2010
Reputation: -3
#4

МПО, ВМРО и сите македонски организации имаат татарски клон со цел да се создаде забуна и поефикасна пропаганда, тоа е стара татарска тактика... според мене крајно педерска. Се претставуваат секогаш за нешто што не се, како ЉуБчо на пример (најголем Македонец беше а сега и на врапците им е јасно дека работи за хан Аспарух), се претставуваат со потекло од егејска Македонија кога не се, на друг форум се претставуваат од друга националност, потоа има сајт за македонската историја со текстови на македонски литературен јазик а со бугарска пропаганда.

Вкупно според официјални податоци што ги читав негде одамна има нешто над 3 000 000 Македонци вклучувајќи ги тие во Република Македонија (во Австралија се преброени само 90 000 според овие пресметки што значи дека се многу повеќе).
Обединета Македонија!
(This post was last modified: 20-03-2010, 08:35 PM by МКД.)
20-03-2010, 08:30 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#5

(20-03-2010, 08:30 PM)МКД Wrote: МПО, ВМРО и сите македонски организации имаат татарски клон со цел да се создаде забуна и поефикасна пропаганда, тоа е стара татарска тактика... според мене крајно педерска. Се претставуваат секогаш за нешто што не се, како ЉуБчо на пример (најголем Македонец беше а сега и на врапците им е јасно дека работи за хан Аспарух), се претставуваат со потекло од егејска Македонија кога не се, на друг форум се претставуваат од друга националност, потоа има сајт за македонската историја со текстови на македонски литературен јазик а со бугарска пропаганда.

Вкупно според официјални податоци што ги читав негде одамна има нешто над 3 000 000 Македонци вклучувајќи ги тие во Република Македонија (во Австралија се преброени само 90 000 според овие пресметки што значи дека се многу повеќе).


Ми делуваш многу сигурен во настапот и даваш многу "факти", па ме интересира дали си дел од дијаспората?
23-03-2010, 06:10 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#6

Се одржа второто собрание на Демократската партија на Македонците во Србија

- На 16 април во Нови Сад се одржа второто собрание на Демократската партија на Македонците во Србија. На собранието присуствуваа 74 делагати од општинските одбори Пландиште, Костолац и Печинци и од градските одбори Панчево, Нови Сад, Белград и Пожаревац. Собранието го избра составот на централниот комитет на партијата од 15 члена, за потпретседател на партијата е избран Гојко Илиевски од Пожаревац, а за претседател на извршниот одбор Миле Спировски од Јабука. Собранието избра и дисциплинска комисија. Во работното претседателство беа Драган Велковски од Нови Сад, Зоран Станковиќ од Печинци, Јовица Дукадиновски од Качарево и Радослав Стефановски од Пландиште.
На Собранието присуствуваа македонскиот конзул Александар Новотни, претседателката на македонското здружение „Кочо Рацин“ во Белград Лидија Демниева, како и претставници на македонските здурженија од Нови Сад.
Собранието донесе одлука за формирање ограноци на партијата на целата територија на Република Србија и изрази задоволство од динамиката на ширењето на ограноците на партијата.
Поздравна телеграма до собранието на Македонската партија во Србија упати претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров.
Претседателот на Македонската партија во Србија Драган Велковски беше избран на првиот конгрес одржан на 24 мај 2009 година.
19-04-2010, 05:57 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#7

Кој ќе седи до Стивен Харпер?

Од 3 до 6 јуни, Македонците од пет континенти ќе сјатат во Торонто, Канада, каде што Обединетата македонска дијаспора ќе ја одржи Втората глобална конференција. Раководството на ОМД постави исклучително важни прашања за кои ќе се дебатира, дискутира и ќе се полемизира во хотелот „Шератон“, каде што ќе се одвива Конференцијата - како Македонците подобро да се организираат и да соработуваат, односно кој ќе биде нивниот одговор на глобалните предизвици. Моментот е од особена важност ако се земе предвид дека Република Македонија очекува во јуни да добие покана за почеток на преговори за членство со ЕУ.

Но, што ако не добие датум? Каква е иднината на земјата во такво можно, да не речам очекувано сценарио? Има ли македонската влада одговор за тоа, има ли планови Б,В,Г...? Што се случува со интеграцијата во НАТО? Дали хибернираме или сме замрзнати? Во целиот овој политички контекст, каде што освен реална, има и други видови политика (тајна дипломатија, висока политика, скриени игри, а секако Конференцијата на ОМД е дел од тој политички мизансцен), ќе се дебатира и за положбата на македонското национално малцинство во Југоисточна Европа, а нема да се одмине ниту глобалната финансиска криза.

Конференцијата ќе има и свечен дел, чија кулминација ќе биде доделувањето на Наградата за животно на дело на Џон Битов, како и највисокото признание што го доделува ОМД - Гоцевото признание, кое годинава ќе му се додели на премиерот на Канада Стивен Харпер. На 19 септември 2007 година, господин Харпер донесе одлука да го признае уставното и историско име на Македонија. Премиерот на Канада ќе биде еден од педесетината говорници што ќе се обратат на Конференцијата. Кој ќе ја претставува Република Македонија? Како што стојат работите, на 30 мај 2010 година на списокот ги пронајдовме Виктор Мизо, пратеникот Алекандар Николовски и амбасадорот Љубен Тевдовски.

На листата, за жал, го нема македонскиот премиер Никола Груевски. А, би било фантастично кога на 5 јуни за кога е закажана Гала-вечерата да седне на масата со колегата Харпер. Тоа ќе биде одлична можност премиерот да ја промовира Македонија (татковината), да го зацврсти пријателството со Канада и да одговори на прашањата што ги наведовме погоре.

Христо Ивановски
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-06-2010, 12:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,545
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(01-06-2010, 12:16 AM)афион Wrote: Кој ќе седи до Стивен Харпер?

Од 3 до 6 јуни, Македонците од пет континенти ќе сјатат во Торонто, Канада, каде што Обединетата македонска дијаспора ќе ја одржи Втората глобална конференција. Раководството на ОМД постави исклучително важни прашања за кои ќе се дебатира, дискутира и ќе се полемизира во хотелот „Шератон“, каде што ќе се одвива Конференцијата - како Македонците подобро да се организираат и да соработуваат, односно кој ќе биде нивниот одговор на глобалните предизвици. Моментот е од особена важност ако се земе предвид дека Република Македонија очекува во јуни да добие покана за почеток на преговори за членство со ЕУ.

Но, што ако не добие датум? Каква е иднината на земјата во такво можно, да не речам очекувано сценарио? Има ли македонската влада одговор за тоа, има ли планови Б,В,Г...? Што се случува со интеграцијата во НАТО? Дали хибернираме или сме замрзнати? Во целиот овој политички контекст, каде што освен реална, има и други видови политика (тајна дипломатија, висока политика, скриени игри, а секако Конференцијата на ОМД е дел од тој политички мизансцен), ќе се дебатира и за положбата на македонското национално малцинство во Југоисточна Европа, а нема да се одмине ниту глобалната финансиска криза.

Конференцијата ќе има и свечен дел, чија кулминација ќе биде доделувањето на Наградата за животно на дело на Џон Битов, како и највисокото признание што го доделува ОМД - Гоцевото признание, кое годинава ќе му се додели на премиерот на Канада Стивен Харпер. На 19 септември 2007 година, господин Харпер донесе одлука да го признае уставното и историско име на Македонија. Премиерот на Канада ќе биде еден од педесетината говорници што ќе се обратат на Конференцијата. Кој ќе ја претставува Република Македонија? Како што стојат работите, на 30 мај 2010 година на списокот ги пронајдовме Виктор Мизо, пратеникот Алекандар Николовски и амбасадорот Љубен Тевдовски.

На листата, за жал, го нема македонскиот премиер Никола Груевски. А, би било фантастично кога на 5 јуни за кога е закажана Гала-вечерата да седне на масата со колегата Харпер. Тоа ќе биде одлична можност премиерот да ја промовира Македонија (татковината), да го зацврсти пријателството со Канада и да одговори на прашањата што ги наведовме погоре.

Христо Ивановски


По обичај од УМД лажат. Христо Ивановски го разбирам, објавува тоа што ке му каже Мето Kолоски, пиунот на Христовиот газда Срѓан Керим.
02-06-2010, 04:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,545
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(02-06-2010, 04:23 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: По обичај од УМД лажат. Христо Ивановски го разбирам, објавува тоа што ке му каже Мето Kолоски, пиунот на Христовиот газда Срѓан Керим.


Премиерот на Канада Стивен Харпер треба да знете дека сепак избира друштво.
07-06-2010, 02:59 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#10

Битов: Македонија ми е во срцето

Џон Битов е легенда за Македонија и за Македонците во светот. Изминатиов викенд во Торонто, Канада, на Втората глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора му беше доделена награда за животно дело

Во хотелот Шератон, во центарот на Торонто, во Канада, викендов што измина се одржа голем настан за Македонија и Македонците надвор од нејзините граници.

Обединетата македонска дијаспора, организација под раководство на претседателот Методија Колоски, овде ја одржа својата втора глобална годишна конференција.

Во извонредно богатата програма уште од првиот ден, организаторите најдоа за потребно да го почестат човекот што остави силен печат во борбата светот да дознае за македонското прашање - Џон Битов. Неговата биографија, добиени признанија и активности во кои учествувал се преобемни и за фактичко набројување, но овде само ќе кажеме дека овој горд Канаѓанец никогаш не го заборавил своето македонско потекло.

Денес себе си се претставува само како – пензионер:

„Пензиониран сум, минувам многу време со сопругата и со внуците, малку голф, седам на неколку бордови на големи корпорации, но имам многу време.“

За наградата, вели, многу е почестен. Особено што доаѓа од оваа организација, која ја нарекува „број еден“ меѓу сите слични во кои бил инволвиран во текот на животот. А тој живот, еве како самиот го сумира:

„Иако сум роден во Канада, доаѓам од семејство,произлегувам од мајка и татко кои беа стопроцентно посветени на Македонија и дома зборувавме само македонски. Братот на мајка ми беше еден од првите основачи на македонска организација.. Доаѓам од семејство кое секогаш било инволвирано во македонското прашање. Дури и покрај тоа што Македонија беше во Југославија, а Југославија беше комунистичка, а јас никогаш не го признав комунизмот бидејќи верувам во капиталистички систем, сепак одев во Македонија, многу, многу пати, помагав и работев со многу претседатели , од кои многумина ми станаа блиски пријатели. Македонија секогаш била во моето срце. И така ќе биде додека умрам.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
08-06-2010, 07:22 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,545
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:Претходно на собирот му се обрати и д-р Срѓан Керим, поранешниот претседател на Генералното собрание на ОН, кој рече дека на Македонија и' треба ОМД и ОМД и' треба на Македонија. Керим ја истакна важната улога што ја игра Канада на глобален план, особено на полето на човековите права.

- Канада е шампион во човековите права и во одбраната на тие права -истакна Керим, а потоа му се обрати и на Битов, кого го нарече голем лидер и хуманитарец.
08-06-2010, 02:17 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#12

Иселенички совет ќе ја анимира дијаспората
Иселеничкиот совет, засега привремен, ќе се обиде да ги анимира македонските иселеници во дијаспората да учествуваат во случувањата во матичната држава и да го зачуваат и негуваат македонскиот идентитет


Тоа би се остварило единствено преку потесна врска со иселениците, со олеснување на процедурата за добивање државјанство, нивно активно вклучување во пописот, како и олеснителни законски процедури за инвестиции, кои досега се проценети на над милијарда евра.

Директорот на Агенцијата за иселеништво, Васил Наумов, вчера на прес-конференција информира дека привремениот иселенички совет бил изгласан на првата годишна конференција, која се одржа пред десетина дена во Скопје, а во која учествувале околу 40 иселенички организации на Македонците. Тој не успеа да објасни зошто бил толку мал интересот на иселеничките организации ако се земе предвид дека постојат над 450 вакви во светот.

Од Агенцијата за иселеништво вчера не беа во можност да ја соопштат точната бројка на македонските иселеници.

Според Наумов, податоците од извршените пописи во земјите каде што живеат покажале дека има 465.000 иселеници од Македонија, но тој напомена дека тој број е многу поголем и не е реален.


EEEEEEEEEEEEE taka e ne ide u SAD KANADA I AVSTRALIJA kako zamisluva INSTALACIJATA od dole eeeeeeeeeeeeee to ti e DEMOKRACIJA taka da vi mine vremeto aj erlija MAKEDONIJO i SREKEN DEN MAKEDONCI kaj i da ste.
07-08-2010, 02:00 PM
Reply