Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Никола Груевски-агент на Грциjа
Author Message
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#1

Никола Груевски-агент на ГрциjаПроектот на Никола Груевски-"Скопје 2014" е изграден по нарачка на Грција, за да обезбеди официјално оправдување на Грција за блокирање на прогресот на Република Македонија кон Обединета Европа, да ги промовира грчката култута меѓу населението во Скопје-служи за гърцизирането на македонските граѓани. целиот свет знае дека Александар Македонски е дел од грчката култура, како потврдува Енциклопедија... Британика.
http://www.britannica.com/EBchecked/topi...-the-Great
Alexander the Great, also known as Alexander III or Alexander of Macedonia (born 356 bce, Pella, Macedonia—died June 13, 323 bce, Babylon), king of Macedonia (336–323 bce). He overthrew the Persian empire, carried Macedonian arms to India, and laid the foundations for the Hellenistic world !!!!!!!!!!!!!Вижте повече
Alexander the Great (king of Macedonia) -- Britannica Online Encyclopedia

Сo античкиот македонизам на државата на премиер министерот Никола Груевски -да гърцизира денешните македонски граѓани.

Денешната македонска влада работи за грчката кауза, а Никола Груевски е најскапо платение грчки службеник, рекламира гръцката култура во Скопје...
Сакам Скопско

02-03-2012, 06:46 AM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#2

Во Грциа имат партиа на македонците -Виножито /партиа на бугари нема/. ...Но Виножито се води од прави грци....И Виножито и Никола Груевски имат еднаков однос кон античката грчка историа.

...
http://217.16.70.245/?pBroj=1486&stID=15888&pR=2

Се одржа Првиот конгрес на "Виножито", политичка партија на Македонците во Грција

"....Мишел Мајол, европарламентарец и член на ЕФА, во обраќањето рече дека се срами што како "европски граѓанин досега вашиот јазик, македонскиот, беше забранет во една земја како што е Грција.........беа избрани 24 кандидати на "Виножито" за парламентарните избори што треба да се одржат на 13 јуни. На листата на "Виножито" прв е сегашниот европарламентарец Мишел Мајол, на второ место е Димитри Литоксу - грчки писател, трет е Софирис Блецас, Влав, прв човек на Влашката заедница во Грција и четврти Јоргос Пападакис, атински новинар.

Сакам Скопско
02-03-2012, 06:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(02-03-2012, 06:46 AM)tometo Wrote: Никола Груевски-агент на ГрциjаПроектот на Никола Груевски-"Скопје 2014" е изграден по нарачка на Грција, за да обезбеди официјално оправдување на Грција за блокирање на прогресот на Република Македонија кон Обединета Европа, да ги промовира грчката култута меѓу населението во Скопје-служи за гърцизирането на македонските граѓани. целиот свет знае дека Александар Македонски е дел од грчката култура, како потврдува Енциклопедија... Британика.
http://www.britannica.com/EBchecked/topi...-the-Great
Alexander the Great, also known as Alexander III or Alexander of Macedonia (born 356 bce, Pella, Macedonia—died June 13, 323 bce, Babylon), king of Macedonia (336–323 bce). He overthrew the Persian empire, carried Macedonian arms to India, and laid the foundations for the Hellenistic world !!!!!!!!!!!!!Вижте повече
Alexander the Great (king of Macedonia) -- Britannica Online Encyclopedia

Сo античкиот македонизам на државата на премиер министерот Никола Груевски -да гърцизира денешните македонски граѓани.

Денешната македонска влада работи за грчката кауза, а Никола Груевски е најскапо платение грчки службеник, рекламира гръцката култура во Скопје...
Сакам СкопскоГруевски не е Грчки Агент. Прашањето на Беломорска Македонија е решено одамна. Грција нема никаков страв дека може да дојде до промена на статусот на Беломорска или Егејска Македонија. Целата игра во овие дваесет и кусур години е како Србија да не ја изгуби Вардарска Бановина.
Спорот со името од страна на Грција е наметнат со таа цел, да се помогне на Србија. Ако не беше така Грција ке ја прифатеше понудената промена на име од страна на Груевски во Букурешт.
Македонија/Груевски да им понуди на Грците тие да дадат предолг за име, тие и тогаш нема да се сложат да дадат име и така да се затвори спорот со Грција.
02-03-2012, 07:07 PM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#4
Спорот со името од страна на Грција е наметнат со таа цел, да се помогне на Србија.........
.........................................................
Ова не е реално. Грциа прави сичко за себе си.
Грциа печели време -во Северна Грциа старите луге од македонското малцинство да се заменят по биологичен естествен път со млади поколениа.Старите имат свес,помнят кои са,докато младите повекето зборуват само грчки и са асимилирани.Ако Македониа влезе во Обединета Европа,стотици хиляди македонци ще залеят северна Грциа,като гастербайтери. Ова ке помогне за формиране на обшта свес и припадност,различна од грчката.
Груевски помага за елинизирането,погръчването на македонците в Северна Грциа,като легитимира грчката поента.Сакам Скопско.Грциа нема потреба од мир с Македониа-со мир не се печелат победи.Сакам Скопско.
Овой човек не се вписа во схемата,и се оказа ненужен /како се вика на посебен язик-непотребен,излишен....02-03-2012, 08:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(02-03-2012, 08:24 PM)tometo Wrote: Спорот со името од страна на Грција е наметнат со таа цел, да се помогне на Србија.........
.........................................................
Ова не е реално. Грциа прави сичко за себе си.
Грциа печели време -во Северна Грциа старите луге од македонското малцинство да се заменят по биологичен естествен път со млади поколениа.Старите имат свес,помнят кои са,докато младите повекето зборуват само грчки и са асимилирани.Ако Македониа влезе во Обединета Европа,стотици хиляди македонци ще залеят северна Грциа,като гастербайтери. Ова ке помогне за формиране на обшта свес и припадност,различна од грчката.
Груевски помага за елинизирането,погръчването на македонците в Северна Грциа,като легитимира грчката поента.Сакам Скопско.Грциа нема потреба од мир с Македониа-со мир не се печелат победи.Сакам Скопско.
Овой човек не се вписа во схемата,и се оказа ненужен /како се вика на посебен язик-непотребен,излишен....
Во Беломорска Македонија одамна е променета демографската слика. Не Грци има многу малку.

02-03-2012, 08:34 PM
Reply
Kasandar Offline
Member
***

Posts: 118
Joined: Jun 2010
Reputation: 0
#6

Dali i ovie se nekakvi agenti?

По друштвата„Преспа“, „Илинден“, „Мир“, „Мед“ и „ Гора“Македонците во Албанија формираа уште едно. Тоа е „Мост“ кое ќе делува во Голо Брдо и веќе е влезено во регистарот на Осовниот суд во Тирана. За претседател на друштвото е избран Бесник Хасани, за потпреседател Илбер Кадриу додека за сектретар Лавадрим Мета.
- Нашата цел, како друштво, пред се, ќе биде борбата за признавање на Македонците во Голо Брдо од страна на албанската држава, како и воведување на македонскиот јазик во училиштата во целата област. На различни начини ќе се обидува да ги зачува најбитните белези на македонската национална припадност, култура, традиција, јазик, фолклор и обичаи и континуирано ќе ја подига свеста за македонски идентитет на Македонците во Голо Брдо, вели Хасани, според кого оваа асоциација ќе дава и логистичка помош на Македонската партија, Македонска алијанса за европска интеграција.
Исто така, наша задача, вели тој, ќе биди и спречување на бугарската пропаганда во Голо Брдо и обидите на Бугарија за побугарчување на Македонците во Голо Брдо.
- Кога доаѓаат бугарски емисари ние им кажуваме дека тука нема што да бараат. Јас им имам речено дека тоа што ме прашуваат не го разбирам, не знам што значи. Зашто бугарски не знам, им велам. Ние им велам сме Македонци, -вели Бесник Хасани.
Седиштето на друштвото е во Општина Требиште, а набрзо разграници ќе бидат формирани и во општините Острени и Стеблево, во истата област, која има 22 села од кои дури 18 се со чисто македонско население. Македонците во Голо Брдо биле признати од страна на албанската држава до 1949 година. Од тогаш, па до ден денес како Македонци Албанија продолжува да ги признава само оние во Мала Преспа. (В. Т.)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...6AB6546FC5
02-03-2012, 08:35 PM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#7

Dali i ovie se nekakvi agenti?

.....................................................
Кога се реши генерално вопросот со "Матрицата,ке се разбере какви ке са и они. Влезот на Македониа во Обединета Европа е процес со долги преговори. И кога се договори /изравни стандартот-законен,политически,научно...тогава Македониа ке влезе. Сакам Скопско
Една од пред-пресъденителните глави е Глава "Образование" .
Република Македоия требе да си изравни стандартот по образованието со Европските. Ова означава со Б'лгариа да направат општи учебници за македонските училища-да студират македонските дечиня,дека Илинденското востание е востание на бугари,останали по волят на Великите сили под турска власт...,...Или со други думи/зборове-поголемито дел од МАНУ-ке требе да станат невработни......спирам,долга тема.
Сакам Скопско.
Имам го гледан един филм за Голо Брдо.Едно от обясненията беше..."бугарте казват башта,ние казваме татко.." на български е едно и също и се използват и двете форми.За Голо Бърдо преди 20 години по бугарската национална телевизиа имаше кампаниа за собиране на зрно,брашно,помошти. Сега некой вероватно е вдигнал високо летвата.Сакам Скопско
(This post was last modified: 02-03-2012, 08:56 PM by tometo.)
02-03-2012, 08:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(02-03-2012, 08:53 PM)tometo Wrote: Dali i ovie se nekakvi agenti?

.....................................................
Кога се реши генерално вопросот со "Матрицата,ке се разбере какви ке са и они. Влезот на Македониа во Обединета Европа е процес со долги преговори. И кога се договори /изравни стандартот-законен,политически,научно...тогава Македониа ке влезе. Сакам Скопско
Една од пред-пресъденителните глави е Глава "Образование" .
Република Македоия требе да си изравни стандартот по образованието со Европските. Ова означава со Б'лгариа да направат општи учебници за македонските училища-да студират македонските дечиня,дека Илинденското востание е востание на бугари,останали по волят на Великите сили под турска власт...,...Или со други думи/зборове-поголемито дел од МАНУ-ке требе да станат невработни......спирам,долга тема.
Сакам Скопско.
Имам го гледан един филм за Голо Брдо.Едно от обясненията беше..."бугарте казват башта,ние казваме татко.." на български е едно и също и се използват и двете форми.За Голо Бърдо преди 20 години по бугарската национална телевизиа имаше кампаниа за собиране на зрно,брашно,помошти. Сега некой вероватно е вдигнал високо летвата.Сакам Скопско
Пред образованието ЕУ на Македонија и дава друга обврска а тоа е да ги отвори досиеата и да спроведе лустрација или едноставно кажана да ја растури УДБа.
Кога ке се распушти УДБа и образованието ке добие учебници по мерка на ЕУ.
02-03-2012, 09:16 PM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#9

(02-03-2012, 09:16 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кога ке се распушти УДБа и образованието ке добие учебници по мерка на ЕУ.А што ке се прави со коьнот на воинот ? Сакам Скопско
(This post was last modified: 02-03-2012, 09:27 PM by tometo.)
02-03-2012, 09:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(02-03-2012, 09:26 PM)tometo Wrote: Кога ке се распушти УДБа и образованието ке добие учебници по мерка на ЕУ.
..................................................................................................................
А што ке се прави со коьнот на воинот ? Сакам Скопско


Го крстија Воин На Коњ за да остане и после УДБа.
03-03-2012, 01:19 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

(02-03-2012, 09:26 PM)tometo Wrote:
(02-03-2012, 09:16 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кога ке се распушти УДБа и образованието ке добие учебници по мерка на ЕУ.А што ке се прави со коьнот на воинот ? Сакам СкопскоOf-topic
Tometo, од екипата на форумот КОТЛЕ ти пожелувам добрдојде.
03-03-2012, 03:03 AM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#12


Tometo, од екипата на форумот КОТЛЕ ти пожелувам добрдојде.
....................................................................................................................


Добре заварил,господин Администраторе ! Сакам Скопско.
(This post was last modified: 03-03-2012, 06:58 AM by tometo.)
03-03-2012, 06:56 AM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#13

Новата култура е темелот на новата нациа . Римскиот папа обяви св.св. Кирил и Методий за покротители на Европа,но в Грциа /Виножито/ имат друго мнение. Создаване на "македонска" култура и свес -без св. св. Кирил и Методий.Сакам Скопско.

"...Dzidot je visok"...maika mi moldzi kozata ....


http://www.makedonija.info/abecedar.jpg

http://www.florina.org/abecedar/001.asp

По друг начин казано- Виножито възражда традициите на грчката држава ,в борбата со малцинствата во Северна Грциа .

http://www.macedoniainfo.com/macedonia/chasing.htm

Сакам Скопско

03-03-2012, 07:12 AM
Reply
M1903 Offline
Junior Member
**

Posts: 21
Joined: Jun 2011
Reputation: 0
#14

(03-03-2012, 07:12 AM)tometo Wrote: Новата култура е темелот на новата нациа . Римскиот папа обяви св.св. Кирил и Методий за покротители на Европа,но в Грциа /Виножито/ имат друго мнение. Создаване на "македонска" култура и свес -без св. св. Кирил и Методий.Сакам Скопско.
"...Dzidot je visok"...maika mi moldzi kozata ....
http://www.makedonija.info/abecedar.jpg
http://www.florina.org/abecedar/001.asp
По друг начин казано- Виножито възражда традициите на грчката држава ,в борбата со малцинствата во Северна Грциа .
http://www.macedoniainfo.com/macedonia/chasing.htm
Сакам Скопско


Томе, не се излагай като ДС-каракачански кьорсофра-сътрапезник, мечтаещ само за Скопско, бе! Ужким се имаш за култур-трегер от Неврокоп, па и за учител!

Ти, като си толкова голям (макар и повръхностен) привърженик на Св. Св. Кирил и Методиевото Дело, защо не пишеш на тяхната ГЛАГОЛИЦА, ами на 90% гърцизираната от Св. Климент Охридски КИРИЛИЦА, а? Или може би не знаеш, че КИРИЛИЦАТА на Св. Климент Охридски се състои от 90% гръцки графични знаци (наричани от някои гръцка азбука) плюс добавявенето на няколко знака за твърде специфичните и неизговорими от гърците звуци от говора на хората, които тогава са обитавали Егейска (Беломорска) Македония и които в Библията (Светото Писание) са назовани като македонци (различни от гърците и елините!) още преди самите пра-пра-пра-българи да са знаели, че може да са българи?!

Препоръчвам ти, макар и на стари години, да оставиш на страна Скопското и другото къркане, и да вземеш да попрочетеш на трезва глава някои и други неща, както и да мислиш със собствената ти глава (ако можеш, разбира се!), а не да разчиташ на "мислители", "анаЛизатори" и "експерти" от типа на ДС-прасето "Ванчо" Каракачанката или ДС-Телериг Шибаняк или ДС-академичето "Роман" Марков, които наистина получават от гърците в пликче сухо (и то не малко, въпреки финансовите затруднения на гърците) за да насъскват с лъжи и измами българите срещу македонците, т.е. да вършат в България мръсната работа на гърците!

Като начало започни със стр.41 от том 1-ви (А-В) на "Енциклопедия България" (изд. на БАН, София, 1978г.). Там има една таблица с Глаголицата, Кирилицата и съвремената българска азбука, от която (ако си добросъвестен) ще ти стане ясно (и няма да продължаваш да ръсиш глупости по интернет форумите и да ставаш за смях на мало и голямо), та ще ти стане ясно, че нито българите, нито сърбите, нито македонците, нито руснаците, нито украинците, белорусите, ..... не са ИЗМИСЛИЛИ нови азбуки, ами простo са взели тези графични знаци от Кирилицата на Св. Климент Охридски (респ. от гръцката азбука), които са им вършели практическа работа на даден етап от развитието им (затова и 1945 българската азбука се опростява и отпадат няколко графични знака!).

Освен това няма да продължаваш да възвеличваш и правиш безплатна реклама на една група полу-интелигенти, които, според българската тодор-живковска пропаганда (за полу-интелигенти също!) "измислили македонския език за едан седмица"! Ами ако те наистина са "измисли", сътворили, пък и научили за една седмица към 2 милиона човека на "новоизмисления" език, ами че те трябва да бъдат обявени за гении и на всеки от тях да се даде по една индивидуална Нобелова награда, бе Томе! (Да не ме чуе Филимена Марковска, че с всеизвестната си меркантилност ще претърчи да иска от Бойко на момента да й брои една Нобелова награда в USD!)!

И още веднъж, Томе: стой далеч от Скопското и другата къркачка (включително пропгандната и идеологическата!) - те няма да да те спасят от отчаянието и нерадостното житейско положение, до което са те докарали управниците на "Майка България" и нейните "верни" и наскоро побългарени за привилегии и пари влашки каракачански менгяни от Русе и странджански катунарски гюфтовци от Созопол!
03-03-2012, 11:57 AM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#15


Почитуван !!!
Благодарвам ,че те има !!!!
Умерената ерес е необходима да си тестваме сопстената вера !!!Сакам Скопско.
Всички еврейски и комунистическо-македонистични "светила" сте ми добродошли !!!

Ела,мило.ама збори со факти и линкове,а не со "емоции".
Сакам Скопско.

http://www.pravoslavieto.com/molitvoslov...podnja.htm

Отче наш, Който си на небесата!
Да се свети Твоето име,
да дойде Твоето Царство,
да бъде Твоята воля,
както на небето, тъй и на земята;
насъщния ни хляб дай ни днес,
и прости нам дълговете ни,
както и ние прощаваме на нашите длъжници,
и не въведи нас в изкушение,
но избави ни от лукавия;
защото Твое е царството,
и силата, и славата вовеки.
Амин.
(This post was last modified: 03-03-2012, 05:05 PM by tometo.)
03-03-2012, 05:04 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#16

Forumot iako e izraz za slobodno izrazuvanje , sepak e obvrzan da izjavi kako ona Gruevski grcki agent da gi ragleda i da osoznae sto e se pozadi toa.

Znaci vo vakva segasna Makedonija koja od 2001 e pod budno oko na EU ,NATO i AMERIKA , a e i pod budno oko na ostanati koi ne i sakaat dobro na Makedonija.

Ramno na ludost e da se zamisli deka Nikola gi naracal ili gi naredil slucuvanja od Vevcani preku palenje na crkvi , se do ona sto se sluci vo Gostivar , a gledame kako se toa prodolzuva .

Ne dozvolivo e da zaloznici za sloboda i demokratija da nesvesno bidat iskoristeni postavuvajki go snajperot vrz garantot na nepopustlivosta za brisenje na ime Makedonija.
Taa uloga dal da covek pomisli deka e naivna i bez znaenje se plasirase vednas vo FOKUS , deka sledi rekonstrukcija kade bi padnale JANKULOVSKA-MVR i JANAKIEVSKI-GRADEZNISTVO

Osobeno toa se sluci den po potpisuvanje na sorabotka na bezbednosni sluzbi na ANGLIJA MI-6 i nasata.Ova ocigledno mnogu prisutni sluzbi i nivni nadvoresni sorabotnici im kazuva deka crno im se pisuva.

Toa mene me ubeduva deka segasna postava vo MVR i soodvetni sluzbi iako skoluvani i vo vreme na poranesniot sistem deka sepak seuste se toa , toa ANGLIJA ,GERMANIJA ,AMERIKA ne go dozvoluvaat i ne pravat propusti.

Zatoa nekade da , ama pri sekakvi objavi na sranja go molam adiministrator da gi sogleduva site vakvi pisuvanja , iako sloboda nema cena , no i drzavata Makedonija isto taka.
03-03-2012, 06:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(03-03-2012, 06:42 PM)fetak Wrote: Ramno na ludost e da se zamisli deka Nikola gi naracal ili gi naredil slucuvanja od Vevcani preku palenje na crkvi ,Владата го финансира ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ. Значи сноси одговорност. Јас не слушнав дека Груевски смени некој од министерството за култура бидејки ако министерството го финасирало карневалот, требело да знае што ке "добие" за тие пари.


(03-03-2012, 06:42 PM)fetak Wrote: Ne dozvolivo e da zaloznici za sloboda i demokratija da nesvesno bidat iskoristeni postavuvajki go snajperot vrz garantot na nepopustlivosta za brisenje na ime Makedonija.Груевски е чувар на "референцата" FYROM.
Со тоа што не бара решение како да ја ослободи Македонија од обврските превземени со Времената Спогодба тој дава до знаење дека ги продолжува преговорите односно преговара за трајна промена на името.

03-03-2012, 07:12 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#18

(03-03-2012, 11:57 AM)M1903 Wrote: Ти, като си толкова голям (макар и повръхностен) привърженик на Св. Св. Кирил и Методиевото Дело, защо не пишеш на тяхната ГЛАГОЛИЦА, ами на 90% гърцизираната от Св. Климент Охридски КИРИЛИЦА, а?
Тъпо, Седларов! Твоята логика (макар и да я няма) ме развеселява. Аз ако съм привърженик на делото на Мартин Лутер, на немски ли да пропиша?

(03-03-2012, 11:57 AM)M1903 Wrote: ... се състои от 90% гръцки графични знаци (наричани от някои гръцка азбука)
Да, гръцката азбука се нарича от някои "гръцка", от други "френска". Въпрос на предпочитание. Нищо че знаците са гръцки.

(03-03-2012, 11:57 AM)M1903 Wrote: Като начало започни със стр.41 от том 1-ви (А-В) на "Енциклопедия България" (изд. на БАН, София, 1978г.). Там има една таблица с Глаголицата, Кирилицата и съвремената българска азбука
Ама теб внуците ти не те ли научиха как да търсиш в Гугъл?

(03-03-2012, 11:57 AM)M1903 Wrote: ...плюс добавявенето на няколко знака за твърде специфичните и неизговорими от гърците звуци от говора на хората, които тогава са обитавали Егейска (Беломорска) Македония и които в Библията (Светото Писание) са назовани като македонци (различни от гърците и елините!) още преди самите пра-пра-пра-българи да са знаели, че може да са българи?!
Не знам дали знаеш, ама баш античните македонци не са имали ама баш никакви "специфични и неизговорими за (и не "от") гърците звуци". А това го пише във ВСЯКА ИЗДАДЕНА енциклопедия на този свят. Казвам "издадена", защото имаше една неиздадена такава, и там пишеше какви ли не смешни неща, та там нищо чудно пра-пра-пра-македоните да са говорили и на сръбски даже. Благодаря, все пак, че уточняваш някои неща в скобки: Егейска (Беломорска), Библията (Светото Писание). По всичко си личи, че си много начетен. Браво!

(03-03-2012, 11:57 AM)M1903 Wrote: ...нито българите, нито сърбите, нито македонците, нито руснаците, нито украинците, белорусите, ..... не са ИЗМИСЛИЛИ нови азбуки, ами простo са взели тези графични знаци от Кирилицата на Св. Климент Охридски (респ. от гръцката азбука), които са им вършели практическа работа на даден етап от развитието им
Точно така! Това обаче е страничен проблем. Въпросът, който е по-интересен, е защо гърците издават буквар, написан на латински букви, а не на "90% гърцизираната кирилица".

(03-03-2012, 11:57 AM)M1903 Wrote: "...измислили македонския език за едан седмица"! Ами ако те наистина са "измисли", сътворили, пък и научили за една седмица към 2 милиона човека на "новоизмисления" език, ами че те трябва да бъдат обявени за гении и на всеки от тях да се даде по една индивидуална Нобелова награда, бе Томе!
А ти научи ли го???

(03-03-2012, 11:57 AM)M1903 Wrote: ...те няма да да те спасят от отчаянието и нерадостното житейско положение, до което са те докарали управниците на "Майка България"
Така като гледам приличния ти български, май и тебе са те докарали до някъде управниците на "Майка България". Или ти си цицал и от "Маjка Jугославиjа"?

***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
(This post was last modified: 03-03-2012, 07:13 PM by Stefan.)
03-03-2012, 07:12 PM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#19

03-03-2012, 07:35 PM
Reply
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#20

(03-03-2012, 07:35 PM)tometo Wrote: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B...0%BA%D0%B8

http://www.pogledi.rs/id.php3?id=361&kat=22

.. Око 1900. године, Бугари су у Македонији имали 785 школа, док смо ми Срби имали само 178 школа ("Енциклопедија Британика").

03-03-2012, 07:38 PM
Reply