Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Иднината на Лиобчо- Идризово, балгарски пратеник или восочна фигура во музејот на УДБ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Дарко Штипјанчето

jocka tebe pogresna zadaca ti dale.. nemozes da gi rasturis redovite na vmro-narodna.. odi zanimavaj se so cuvanje golubi..
17 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Дарко ти си имаш личен проблем ама јас неможам да ти помогнам, тоа е до твојот карктер и морал. Јас разговарам со луѓето кои се од новото раководство на партијата во Куманово. Ме интересираат луѓето на фотографиите со Љупчо. Дваица, од четворицата мажи ги знам како искрени и вистински ВМРО-вци.
17 hours ago · Like


Quote:Дарко Штипјанчето

ama ti osven vo nasite grupi ili profili neznaes na drugo mesto da napises nesto... kako kamera od lupus si se snimas Icon_razz
16 hours ago · Like · 1


Quote:Вмро-народна Партија Куманово

Г.Петровски, вака да ви кажам, на ВОНРЕДНАТА конвенција беа повикани членовите на извршниот комитет, меѓутоа имаше и многу гости и поржувачи на г.Љубчо Георгиевски кои едноставно дојдоа! Требаше да ги избркаме? Па не сме ние ДПМНЕ!!!! Така да стварно во тој момент воопшто не ни беше битно кој со кого се сликал, едноставно таков беше моментот (имавме побитна работа). Бидејќи ве интрересира, јас ве посочив да погледнете во нашите албуми од профилот,да ги видите членовите од О.К.Куманово, меѓутоа увидев дека вас повеќе ве итересира да ги копирате и искористувате сликите, да бележите некои луѓе кои сличајно или не се у позадина. Ако ви е тоа реторика за провокација залудно се трудите верувајте дека однапред сте ја изгубиле таа битка. Во случај да вашите коментари се добронамерни искрено ви благодарам и тука сме за да размениме некоја мисла и коментар. Милслам дека добивте исцрпен и јасен одговор на вашето прашање!!!
5 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Дали моите коментари ке ги разберете како злонамерни или добронамерни е до вас, до вашето поимање на улогата на одредени служби-луѓе во случувањето во партијата и тоа е онаа што ме/не интересира. Само така можам/можеме да донесам вистински суд ДАЛИ вашата партија, односно дали ВОДСТВОТО на партијата извлекло некои поуки од минатото или се работи за континуитет на работите на службите, кои почнаа од самото основање на партијата 1990 година, 1996/7 година ја постигнаа целата и ја превзедоа партијата, сега се само завиткани во нова "опаковка", подмладено членство кое не ги знае доволно суштинските работи и ке биде користено односно злоупотребено за исти цели.
Комитетот за Демократизација на Македонија кој јас сега го представувам, има своја задача, таа е да даде придонес спрема своите можности и знаења, Македонија да стане вистински Самостојна, Суверена и Демократска држава, главна пречка за да се оствари ова е замешаноста на тајната полиција или како ние ја нарекуваме УДБа.
9 minutes ago · Like
05-03-2012, 02:41 PM
Reply
Kasandar Offline
Member
***

Posts: 118
Joined: Jun 2010
Reputation: 0

05-03-2012, 10:53 PM
Reply
Kasandar Offline
Member
***

Posts: 118
Joined: Jun 2010
Reputation: 003-04-2012, 07:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36УДБа вади и душа и ум.
11-05-2012, 03:08 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Инревју на Љубчо Георгиевски :


Quote:Начало / У нас / Политика / Любчо Георгиевски: Доскоро в Македония нямаше антични македонци
Любчо Георгиевски: Доскоро в Македония нямаше антични македонци
10.05.2012, 13:51 (обновена 10.05.2012, 17:22)
Диляна Панайотова
Коментари (77)
любчо георгиевски

© БГНЕС

Съвременна Македония може да бъде обект на анализ на Фройд и Юнг. Това заяви бившият македонски премиер Любчо Георгиевски в лекция пред студенти, посланици и патриоти от ВМРО в аулата на Софийския университет.

Според него в момента страната му прилича на исторически кич и историческа карикатура, особено с ширещия се в момента стремеж за „антиквизация" на Македония.

Георгиевски бе посрещнат с бурни аплаузи и на крака от пълната зала. Темата на лекцията му бе за евро-атлантическата интеграция на Македония.

Македония имаше големи очаквания, че ще влезе в НАТО, припомни той. Страната е спирана обаче от Гърция заради проблема с името на бившата югославска република. Именно това е препъни камъка пред югозападната ни съседка за пълноправно членство в НАТО и ЕС.

Реформите са ОК, те са направени, изтъкна Любчо Георгиевски. Той обаче критикува неотстъпчивостта на Гърция, чиято позиция според него по въпроса за името е ирационална.

Бившият македонски премиер оцени високо българската подкрепа за Македония. Същите проблеми, които имаме с Гърция преди 20 години можеше да ги имаме с България, каза Любчо Георгиевски. Но България не тръгна по този път да блокира Македония по пътя към НАТО и ЕС, а това е правилната политика, допълни той.

По думите му въпреки известни проблеми, които съществуват между нашите две страни, България трябва да запази политиката си на постоянна подкрепа за евро атлантическата интеграция на Македония.

Според Георгиевски в случая с името и Македония не води рационална политика със своята неотстъпчивост. Трябва да се седне на масата на преговорите и да се преговаря, категоричен е бившият македонски премиер. Страната според него трябва да направи известни компромиси, както и гръцката страна. Ако Македония не направи компромис скоро, в близко време няма да стане член на НАТО и ЕС, категоричен е Любчо Георгиевски.

Той обаче е скептичен, че компромис в близките 3 години може да бъде постигнат. След 3 години приключва мандатът на настоящето македонско правителство. Македония няма време да отлага членството си в НАТО и ЕС, категоричен е Любчо Георгиевски.

Преди години според него Македония и други страни като Хърватска например са наблюдавали присъединяването на съседките си в ЕС. Сега Хърватска е почти член на общността. Македония все още е в публиката, смята той.

Освен това само Македония, Босна и Косово не са членки нито на ЕС, нито на НАТО, а това според Георгиевски не е повод за гордост. Той е на мнение, че течащата в момента антиквизация на Македония не е добре за страната.

Ако досега в международната общност се е гледало на Македония като на жертва в проблема за името, то сега Македония е страна, която създава конфликти. Мнозинството хора в Македония подкрепят антиквизацията, подчерта Георгиевски, без да прикрива недоумението си към тази тенденция.

До преди години той не познавал македонец, който да се счита за античен македонец. Сега масово е мнението сред жителите на Югозападната ни съседка, че са антични македонци.
Сега имаме в Македония масово печатане на книги за античните македонци, недоумява бившият македонски премиер.
Създават се и учебници за така наречените антични македонци, появил се и старомакедонският език - езикът на Кирил и Методий и св. Наум.
По-страшното според Любчо Георгиевски е, че тази антиквизация "заразява" научни разработки.

Той обаче успокоява - от този процес България може само да спечели. Ако до скоро македонците са имали претенции към Кирил и Методий, св. Наум и св. Климент, сега целта им са исторически "великани" като Аристотел, Александър Велики и баща му Филип, изтъкна той.

Трябва да има отрезвяване от тази хипноза, смята още Георгиевски. Но според него най-парадоксалното е, че тези македонци, които имат претенции да са антични македонци и са яростни привърженици на антиквизацията на страната, я напускат, гледат да избягат от тази "Велика Македония".

Странното според него е, че докато се правят опити за възвеличаване на Македония, тя страда от най-тежката си демографска криза и от масова емиграция.

Любчо Георгиевски е министър-председател на Македония от 30 ноември 1998 г до 1 ноември 2002 г.
През юни 2006 година, Георгиевски придобива българско гражданство на основание на своя произход и се регистрира с постоянно местожителство в Благоевград.
Той е първи председател на ВМРО-ДПМНЕ, от нейното основаване до май 2003 година. Той е първият вицепрезидент на Република Македония след обявяването на независимостта ѝ през 1991 г.http://news.ibox.bg/news/id_708547629

12-05-2012, 07:32 AM
Reply
tumba ku Offline
Member
***

Posts: 57
Joined: May 2012
Reputation: 0

Fakt e deka Lj.G. pobedi na prvite slobodni parlamentarni izbori vo Makedonija.
Fakt e deka Lj.G. e prviot makedonski politicar koj otvoreno se izjasni za suverena i nezavisna republika Makedonija.
Fakt e deka vo negovo vreme imase najgolema sloboda na mediumite
Fakt e deka Lj.G. e visoko harizmaticna licnost, negoviot zbor ima golema tezina, koj i posle 2002, pa do den denes e atraktiven za mediumite.
Fakt e deka Lj.G. se obide i se spravi so del od negovite najbliski "sorabotnici" koi bea ufrleni od sosedskite tajni sluzbi(za zal ne dokraj).
Fakt e deka Lj.G. ima golemi ideoloski raziduvanja so segasniot premier
N.Gruevski

...........seto ostanato se spekulacii bez dokazi, kako sto i del od diskutantite na forumot Kotle se obiduvaat da ni prikazat.
[u]Entropija(i Entalpija) na vlasta, mediumite i pravosudstvoto e vo tek, no procesot uste ne e zaokruzen.

Da li Lj.G. e covek na Udba ili ne, ili koja politicka opcija ja sledel, ili da li se promenil vo svoite politicki stavovi, i ako,do kolku i zosto???
Mnogu prasanja za koi istoricarite vo bliska idnina ke najdat odgovori.
Lj.G. e definitivno edinstveniot politicar koj votie burni vreminja barase otvoreno sozdavanje na samostojna MKD,borba protiv vospostavenite klisea deka MKD e "vodonosac",otvoreno se drzna da ja napadne togasnata mnogu mokna Jugo-elita,da ja zajaknuva makedonskata svest i integracija i istorisko voskresenie.
Najharizmaticniot politicar vo ponovata istorija,od Cento pa do denes.
Kako inaku go objasnuvate raskolot i proteruvanje od DPMNE na Golubovski,Zmejkovski(Udbasi so tapija) pa i na D. Dimova vo period od vkupno 10 godini??? Da se, neli, na ista linija sigurno ne bi se slucilo toa. (G-din Petrovski ke rece deka tie raskoli se fingirani)
Borba za vlast, za mok vo vnatresnost na sekoja partija e legitimno, toa se slucuva vo site partii vo edna demokratska zemja.

Lj.G. po moi soznanija, nikogas ne e bil na linijata sever-jug, ili podobro kazano e bil poblisku na opcijata istok-zapad. Ama golemiot problem bese sto DPMNE i Lj.G. prvite izborni rezultati gi postignaa na otvorena konfrontacija so Albancite, taka da posle izborite bese mnogu tesko da se najde edna racionalna podloga za formiranje na vlada.
Koga sme tuka, moram da ja naglasam (za mene) najgolemata politicka greska sto ja napravi Lj.G. vo sovremenoto 20 god. makedonsko postoenje: Politicka hrabrost da se vleze vo koalicija so PDP(togas) i potrebnite promeni na ustavot sto ke gi zagarantiraa site prava na Albanskiot entitet vo MKD. Da se imase toa sluceno nemase da ima fingiran konflikt 2001, ramkovni dogovori.....
Inaku okolu ova prasanje, imase golemi diskusii vo vrvot na DPMNE togas, i za zal opcijata za koalicija so PDP ne projde. Lj.G. pod pritisok na nekoi negovi bliski "sorabotnici" ne mozese da ja donese taa mnogu hrabra ama isto taka mnogu rizicna odluka. Da go napravese toj t.n. BIG POINT, sega bi ziveele vo edna sosema druga MAKEDONIJA. Koga ke gi poglednete korelaciite, koj se e bil vo vrvot na togasnoto DPMNE, se gleda jasno kako solza [/color][/size][/font]zosto takva odluka ne e donesena.
Moram da vi naglasam deka ava sto go napisav e moe ubeduvanje, iskustvo i politicki rezon.Sam sum svedok i direkten ucesnik na slucuvanjata vo 1990/1991 god. vo Skopje i Kumanovo.


17-05-2012, 09:40 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(17-05-2012, 09:40 AM)tumba ku Wrote: Fakt e deka Lj.G. pobedi na prvite slobodni parlamentarni izbori vo Makedonija.
Fakt e deka Lj.G. e prviot makedonski politicar koj otvoreno se izjasni za suverena i nezavisna republika Makedonija.
Of-topic
Tumba ku, од екипата на КОТЛЕ ти пожелувам добредојде на форумот.
18-05-2012, 11:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-05-2012, 09:40 AM)tumba ku Wrote: Fakt e deka Lj.G. se obide i se spravi so del od negovite najbliski "sorabotnici" koi bea ufrleni od sosedskite tajni sluzbi(za zal ne dokraj).Незнам на кого мислиш??
По мое видување Љубчо не се ни обиде да се справи со никој. Дел од соработниците на Српските служби го "напуштија" сами, односно го напуштија по налог на службата а дел останаа со него и ден денеска.18-05-2012, 05:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


(17-05-2012, 09:40 AM)tumba ku Wrote: Fakt e deka Lj.G. ima golemi ideoloski raziduvanja so segasniot premier
N.GruevskiМислам дека разидувањето е само околу македонските корени. Љупочо е тој кој го промени ставот, 1990/91 и тој беше АНТИЧКИ. Nesumjas
18-05-2012, 06:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-05-2012, 09:40 AM)tumba ku Wrote: Da li Lj.G. e covek na Udba ili ne, ili koja politicka opcija ja sledel, ili da li se promenil vo svoite politicki stavovi, i ako,do kolku i zosto???
Mnogu prasanja za koi istoricarite vo bliska idnina ke najdat odgovori.
Историјата нема што да каже, Љубчо со своите постапки кажа се. Бидејки си кумановец ке ги споменам само овие два случаја.

1. Нерасветлувањето на обидот да се обезбедат лажни докази дека ВМРО ДПМНЕ се финансира од Бугарија.
2. Нерасветлувањето што била причината СДСМ да не ја процесира кривичната пријава од Народна Банка на Македонија поднесена 1995 година против Далаверски износ 200 илјади германски марки.18-05-2012, 06:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


(17-05-2012, 09:40 AM)tumba ku Wrote: Kako inaku go objasnuvate raskolot i proteruvanje od DPMNE na Golubovski,Zmejkovski(Udbasi so tapija) pa i na D. Dimova vo period od vkupno 10 godini??? Da se, neli, na ista linija sigurno ne bi se slucilo toa. (G-din Petrovski ke rece deka tie raskoli se fingirani)
Borba za vlast, za mok vo vnatresnost na sekoja partija e legitimno, toa se slucuva vo site partii vo edna demokratska zemja.Ако не е фингиран зар ке имаше враќања. Змејко се врати кај Љубчко како "коалиционен" партнер. Љупчо ја обвини Доста дека му подготвувала физичка елиминација па го заборави тоа. Прочитај што зборуваше за Љубе а сега коалицира со ОМ. Такви пресврти се можни само по налог односно наредба.


18-05-2012, 09:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

23-05-2012, 04:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(23-05-2012, 04:10 PM)ЈорданПетровски Wrote:


Уште нема одговор за неговиот предлог. Само Мерсал Биљали јавно го подржа ( име со географска одредница) на ВИН-ВИН кај Оливера Трајковска.

28-05-2012, 08:46 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Не е осамен. Еве му се придружи Најче ....
28-05-2012, 11:48 AM
Reply
tumba ku Offline
Member
***

Posts: 57
Joined: May 2012
Reputation: 0

(18-05-2012, 05:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(17-05-2012, 09:40 AM)tumba ku Wrote: Fakt e deka Lj.G. se obide i se spravi so del od negovite najbliski "sorabotnici" koi bea ufrleni od sosedskite tajni sluzbi(za zal ne dokraj).Незнам на кого мислиш??
По мое видување Љубчо не се ни обиде да се справи со никој. Дел од соработниците на Српските служби го "напуштија" сами, односно го напуштија по налог на службата а дел останаа со него и ден денеска.

Vo postot gore ubavo ti posociv koi se tie, barem del od niv.
Apsolutno ne e tocno deka Lj.G. ne se obidel da se spravi so nikoj.
Ti samiot go davas odgovorot; del od sorabotnicite od srpskite sluzbi go "napustija" sami t.e. po nalog na sluzbite go napustile.
Logicno prasanje koe se postavuva e ZOSTO???
Odgovorot e Ideolosko raziduvanje.

29-05-2012, 06:00 AM
Reply
tumba ku Offline
Member
***

Posts: 57
Joined: May 2012
Reputation: 0

(18-05-2012, 06:23 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(17-05-2012, 09:40 AM)tumba ku Wrote: Da li Lj.G. e covek na Udba ili ne, ili koja politicka opcija ja sledel, ili da li se promenil vo svoite politicki stavovi, i ako,do kolku i zosto???
Mnogu prasanja za koi istoricarite vo bliska idnina ke najdat odgovori.
Историјата нема што да каже, Љубчо со своите постапки кажа се. Бидејки си кумановец ке ги споменам само овие два случаја.

1. Нерасветлувањето на обидот да се обезбедат лажни докази дека ВМРО ДПМНЕ се финансира од Бугарија.
2. Нерасветлувањето што била причината СДСМ да не ја процесира кривичната пријава од Народна Банка на Македонија поднесена 1995 година против Далаверски износ 200 илјади германски марки.
Takvi obidi Jordane ima od 1990 pa navamu, toa e prepoznatliva rezija na sluzbite da go napravat VMRO bugarsko, toa e stara prikazna i nema poptreba za objasnuvanje.
Za vtoroto; ne znam zosto zabeguvas od temata??!
Jas vo postot se obidov da napravam edna mnogu kratka analiza za Lj.G od cisto ideolosko politicka gledna tocka,namerno ne vleguvajki vo spekulaciite okolu toa dali e kriminalen ili ne. A ti mi go spomenuvas Dalaverski i poznatiot slucaj so 200000 DM???
Sto ima vrska Lj.G so toj slucaj, toa e 1995, na vlast e SDSM..jasno kako solza.Toj koj tvrdi deka Lj.G od 1990 pa dosega e covek na udba,toj e politicki analfabet(idiot). Seti se samo na brziot raskol na LJ.G. i D. Bogdanovski pa ke ti bide jasno koj od niv dvajcata e covek na Udba a koj ne.
Vo vrska so Dalaverski;
Kako stari Kumanovci, i ti i jas i Dalaverci, apsurdno e da go spomenuvas nego, site u Kumanovo, pa i ti znaes koi se Dalaverci.
Pa ti samiot Jordane, znaejki go seto toa, vleze so nego vo somnitelni biznisi, ti bese toj koj vo predizborieto finansirase 3 politicki partii,i spekulirase "sto ke bide ako bide".
Jas sum siguren deka tvojot RASKOL so Dalaverci, pa i ako sakas so Lj.G. e od cisto finansiski, biznis nedorazbiranja, no vo nikoj slucaj ideoloski. I tvoite frustracii odat dotamu sto sakas da go predstavis Lj.G kako najgolem krivec za tvojot brodolom vo VMRO. Tvojot problem bea i ostanaa Dalaverci, nikoj so sila ne te natera Jordane da sadis krastavici so niv, koga i ti i jas znaeme deka tie ljuge se na srpskata tajna sluzba(samo te molam nemoj samo da mi kazes deka vo toa vreme toa ne si go znael).
Hriste te bese prasal na edna druga tema ,vo vrska so Lj.G, da li bi zborel poinaku za nego ako toj bi zavrsil vo zatvor??? Jas ke ti postavam edno retoricko prasanje: da li jordane isto bi zborel za dalaverci dokolku NE VI PROPADNAA BIZNIS VRSKITE???
I za kraj, od nekoja pricina i ti i Dalaverski ne se naogjate vo MKD,a Lj. G. e se uste tamu. Nemoj samo pogresno da me svatis.

29-05-2012, 07:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-05-2012, 07:08 AM)tumba ku Wrote: Takvi obidi Jordane ima od 1990 pa navamu, toa e prepoznatliva rezija na sluzbite ....За да можам да ти одговорам конкретно и прецизно, би те замолил за одговор на едно прашање. На чија страна беше во судирот 1998 година, судирот помеѓу Далаверци и "докторското крило".
29-05-2012, 09:55 PM
Reply
tumba ku Offline
Member
***

Posts: 57
Joined: May 2012
Reputation: 0

(29-05-2012, 09:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(29-05-2012, 07:08 AM)tumba ku Wrote: Takvi obidi Jordane ima od 1990 pa navamu, toa e prepoznatliva rezija na sluzbite ....За да можам да ти одговорам конкретно и прецизно, би те замолил за одговор на едно прашање. На чија страна беше во судирот 1998 година, судирот помеѓу Далаверци и "докторското крило".
Jas vo prviot post jasno rekov deka sum svedok i direkten ucesnik na slucuvanjata vo 90/91 god. Od januar 1992 zaminuvam od MKD i od togas sum vo diasporata.Sto znaci deka ne sum aktiven ucesnik, ama aktivno gi sledam slucuvanjata do den denes, i odrzuvam kontakti so moite istomislenici.
Taka da na prasanjeto na koja strana sum bil vo konfliktot medju Dalaverci i doktorskoto krilo mozam da ti odgovoram pausalno; moite simpatii bea na strana na doktorskoto krilo.No sepak smetam deka e legitimno da postojat dve strui so razlicni mislenja,i vo edna takva vnatresno partiska borba pobeduva toj koj gi drzi vo race koncite, i ja ima kontrolata vrz pogolemiot broj od clenstvoto. Se razbira deka vo edna takva konfrontacija akterite se sluzat so valkani igri, i rezultatot ni e poznat na site.
Jas kako PATRIOT(kolku izliteno zvuci ova denes) si ja odrabotiv mojata dolznost ko MKD uste od dalecnata 86/87 god. pa se do krajot na 1991 god. i se odzvav na "Povikot na divinata" i na mojot kosmopolititski duh i zaminav od MKD, iako imav konkretni ponudi od vrvot na DPMNEvo vreme koga, ni ti ni Dalaverci ne bevte vo politickite vodi vo Skopje i Kumanovo, barem ne vo VMRO DPMNE, vo drugite strukturi....mozebi???

30-05-2012, 08:36 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(30-05-2012, 08:36 AM)tumba ku Wrote:
(29-05-2012, 09:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(29-05-2012, 07:08 AM)tumba ku Wrote: Takvi obidi Jordane ima od 1990 pa navamu, toa e prepoznatliva rezija na sluzbite ....За да можам да ти одговорам конкретно и прецизно, би те замолил за одговор на едно прашање. На чија страна беше во судирот 1998 година, судирот помеѓу Далаверци и "докторското крило".
Jas vo prviot post jasno rekov deka sum svedok i direkten ucesnik na slucuvanjata vo 90/91 god. Od januar 1992 zaminuvam od MKD i od togas sum vo diasporata.Sto znaci deka ne sum aktiven ucesnik, ama aktivno gi sledam slucuvanjata do den denes, i odrzuvam kontakti so moite istomislenici.
Taka da na prasanjeto na koja strana sum bil vo konfliktot medju Dalaverci i doktorskoto krilo mozam da ti odgovoram pausalno; moite simpatii bea na strana na doktorskoto krilo.No sepak smetam deka e legitimno da postojat dve strui so razlicni mislenja,i vo edna takva vnatresno partiska borba pobeduva toj koj gi drzi vo race koncite, i ja ima kontrolata vrz pogolemiot broj od clenstvoto. Se razbira deka vo edna takva konfrontacija akterite se sluzat so valkani igri, i rezultatot ni e poznat na site.
Jas kako PATRIOT(kolku izliteno zvuci ova denes) si ja odrabotiv mojata dolznost ko MKD uste od dalecnata 86/87 god. pa se do krajot na 1991 god. i se odzvav na "Povikot na divinata" i na mojot kosmopolititski duh i zaminav od MKD, iako imav konkretni ponudi od vrvot na DPMNEvo vreme koga, ni ti ni Dalaverci ne bevte vo politickite vodi vo Skopje i Kumanovo, barem ne vo VMRO DPMNE, vo drugite strukturi....mozebi???

Mozes li da ni napises kako Patriot daleku ,kako mozese da odolees na se ona sto si go slusal nadaleku za se ona sto se slucuvalo doma vo RM.
Eve me voodusevuvas za izneseni soznanija za Dalaverski , toa e ko da e on u tija 150 na S.M

Pisuvas za mnogu interesni raboti pa daj te molam naspisi ni poveke i za Jordan koj ocigledno go poznavas super.

Kakov rasplet zaplet ti od 1986 do 1992, pa Jordan od 1990 ,pa Dalaverski od 1997.I sega site troica ste daleku.Ljubco doma ama molci za tebe , za Jordan i za Dalaverski.

Pa poradi tvoe otsustvo pomisluvam deka se toa mu se slucuvalo na Ljubce da e znael da te pokani da se vratis 1998-2002.

Znaci fakt koj go pisuvas deka ti si velikanot na VMRO-DPMNE pred Jordan i Dalavera koi koj znae kaj bile dodeka ti si gi postaval temeli na partijata vo 1987.

Napisi nesto jako so fakti da procitame i da mu dokazes na Jordan vo koja greska e toj licno a plus i nekoi ovde ponekogas gresno gi informira.

Eve sega so tebe nema da mu e lesno aj pokonkretno za biznisi Jordan-Dalavera i so koi se strukturi bil Jordan.

Procitav deka Dalavera i ti si go detektiral kako eden od 150 na S.M

Po ova tvoe pisuvanje a ne reagiranje kaj Ljubco od tvoja strana i ti si ja prifatil taa vistina deka mozebi tie se zaedno .

I ova ti go urnisuva soznanie za Jordan toj toa i go tvrdi ,Ljubco e aren do zemanje na Dragan a potoa deka se so ist Sef.

Aj pojasni ako sakas a mnogu znaes i toa plus od daleku.

Jordan e daleku od doma i e so soznanija nekade do 2004-5

Dragan ne se javuva toj si go tera zivotot i ceka ili se nadeva deka nikogas ne veli nikogas.

Ljubce si molci ko ripce i itro si piska koga ke go ponagazat.

I eve tebe te praka vistinata da ni kazes poveke so fakti deka i Jordan e so nekoi sluzbi i strukturi.

Vo sprotivno Glava_vo_zidSe_klanjamSurrender
30-05-2012, 06:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-05-2012, 08:36 AM)tumba ku Wrote: Jas kako PATRIOT(kolku izliteno zvuci ova denes) si ja odrabotiv mojata dolznost ko MKD uste od dalecnata 86/87 god. pa se do krajot na 1991 god. i se odzvav na "Povikot na divinata" i na mojot kosmopolititski duh i zaminav od MKD, iako imav konkretni ponudi od vrvot na DPMNEvo vreme koga, ni ti ni Dalaverci ne bevte vo politickite vodi vo Skopje i Kumanovo, barem ne vo VMRO DPMNE, vo drugite strukturi....mozebi???


Малку ми е проблем да те разберам , па ке мора пак да те запрашам. Дали со Богдановски си учствувал во формирањето на ДПМНЕ.
Фетак ми зел веке дел од некои мои согледувања но после одговор на прашањево околу тоа дали си соосновач на ДПМНЕ со Драган ке можам да ти дам конкретни одговори на сите твои прашања и укажувања.
31-05-2012, 12:07 AM
Reply