Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЛУСТРАЦИСКИ АТАК ВРЗ ФРЧКОВСКИ ИЛИ УДБАШКИ АТАК ВРЗ РАЗУМОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#41

(16-12-2011, 05:16 AM)ЈорданПетровски Wrote: Ти реков одговорот од Стразбур е материјално обештетување а тоа не е моја цел.
Јас сум фокусиран на делот со фалсификатот околу отфрлањето за застареност ама ме упатија на приватно кривично гонење што не е прекрШување на законот. Целата игра се сведува да засаре предметот или пак јас сега, догодина да поднесам тужба во Стразбур за неразумни рокови на судење.
Трето нема.
Сега постои шанса ако Фрчковски биде прогласен за виновен од комисијата за лустрација, да барам Јавниот обвинител прогонот да го врати под негова надлежност односно по службена должност. Бидејки комисијата за лустрација е орган на собранието, изберена е од него значи државен орган .
добро, и со застарувањето има моменти и доколку се спази процедура се оддолжуваат роковите...ама ти (убеден сум) имаш поголемо искуство.

но мене не ми е јасно како може суд да вели дека дело е застарено ако тоа не е?
барем тие работи многу лесно се докажуваат. дата вс. дата/рок.

доколку право говориш (пишуваш) тогаш судот намерно го штити Фрчко на општ/државен трошок.


0+0+0=60%
16-12-2011, 05:42 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#42

Според логиката на Фрчко ако се лустрира тој и се дознае кои се методите на работата на тајната служба ќе дојде до потоп.
Таква логика имаше и Јосип Броз-Тито, кој не учеше дека по неговата смрт, ќе се случи потоп.
Пред да продолжам,би сакал да кажам дека во едно демократско не постои тајна служба. Но и прво да дефинираме што тоа знач тајна служба.Тајните служби се оние служби кои не одговараат на парламентот, и се надвор од сите законски контроли.
Поради злоупотребата на СДБ во минатото и во сегашноста, и ставање на нејзе во улога да гони луѓе со поинаква политичка определеност, слободно може да се каже дека во Македонија постои диктаторска власт.
Поентата на лустрацијата е да се види каде што би се рекло народски "забегало" СДБ!И да се открие од каде почнува проблемот,дали е проблемот во самата структура и поставеност на службата и дали е во прашање самата организација или пак проблем е во раководството на МВР (цивилно,униформирано) и кај политичкото раководство?Со тоа би се спречила злоупотребата на самата државна агенција од политичкото раководство.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
17-12-2011, 12:39 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43

(16-12-2011, 05:42 AM)toni_a Wrote:
(16-12-2011, 05:16 AM)ЈорданПетровски Wrote: Ти реков одговорот од Стразбур е материјално обештетување а тоа не е моја цел.
Јас сум фокусиран на делот со фалсификатот околу отфрлањето за застареност ама ме упатија на приватно кривично гонење што не е прекрШување на законот. Целата игра се сведува да засаре предметот или пак јас сега, догодина да поднесам тужба во Стразбур за неразумни рокови на судење.
Трето нема.
Сега постои шанса ако Фрчковски биде прогласен за виновен од комисијата за лустрација, да барам Јавниот обвинител прогонот да го врати под негова надлежност односно по службена должност. Бидејки комисијата за лустрација е орган на собранието, изберена е од него значи државен орган .
добро, и со застарувањето има моменти и доколку се спази процедура се оддолжуваат роковите...ама ти (убеден сум) имаш поголемо искуство.

но мене не ми е јасно како може суд да вели дека дело е застарено ако тоа не е?
барем тие работи многу лесно се докажуваат. дата вс. дата/рок.

доколку право говориш (пишуваш) тогаш судот намерно го штити Фрчко на општ/државен трошок.
Тони такво флагрантно кршење на закон, како во случајот со отфрлањето на кривичната пријава се прави во тоталитарни системи, Северна Кореа, Туркменистан и Македонија. Поголем доказ дека Грујо го штити Фрчко здравје.
Тука можеш да го видиш датумите и уште некои други бисери на судството на Грујо:


http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1701
17-12-2011, 01:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44

Quote:Датум: 16.12.2011, 17:24

ПРОСВЕТЛУВАЊЕ СО МРАЧНИ БОИ

Чиј грев е поголем: на Фрчкоски или на лустраторите?

Веројатно никој не можел ниту да претпостави дека лустраторите ќе бараат врапчиња. Едни, за да им јават на некои, на пример, во кои досиеја точно може да се види дека еден поранешен министер за внатрешни работи дал налози за следење на четири лица и тоа од идеолошко-политички причини, а други за да им ја кажат „техниката“ за пронаоѓање на доказите и брзо читање на досиејата


И едно врапче да остане, тоа ќе продолжи да пее ВМРО-Македонија, ВМРО-Македонија... Смејте се, смејте се, ама еден ден ќе плачете. Ова беше една од антологиските реплики по која, меѓу другото, остана запаметен пратеникот од првиот парламентарен состав од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Анастасовски. За жал, Анастасовски не е веќе меѓу живите, но „неговите врапчиња“ и денес се актуелни. И тоа меѓу членовите на Kомисијата за лустрација. Веројатно никој не можел ниту да претпостави дека лустраторите ќе бараат врапчиња за да им јават некои работи. За едни, на пример, точно во кои досиеја може да се види дека еден поранешен министер за внатрешни работи, во случајов Љубомир Фрчкоски, во времето на неговото министерување дал налози за следење на четири лица и тоа од идеолошко-политички причини. Со тоа, практично, станува прв поранешен функционер, кој е опфатен со лустрацијата од позиција на наредбодавец. Други лустратори, пак, бараат врапчиња за да им ја кажат „техниката“ за пронаоѓање на доказите и брзо читање на досиејата.

Но, шегата настрана. Kаде и да се кријат и што и да „отпеат“ врапчињата, на човек во моментов му се наметнува една дилема - што е пострашно, дали злоупотребата на процесот на лустрација или, пак, злоупотребата на министерската функција и позиција?! И додека секој од нас бара одговор, во Уставот, барем на хартија ќе стои, парафразирано, дека приватноста на граѓаните е загарантирана, додека во пракса никој нема да знае дали и зошто е следен од тајните служби.

Штази вода да носи

Од 2003 година за следење на комуникациите и спроведување посебни истражни мерки неопходна е наредба од судот и тоа само под услови и во постапка утврдени со закон, што за почитувањето на човековите права и слободи, мора да се признае, убаво звучи. Иако и ова, кога станува збор за нас, не мора да претставува никаква гаранција, може само да се претпоставува што с` се случувало без никакви законски ограничувања и тоа без реформирани тајни служби, длабоко навлезени во плурализмот и демократијата и под постојан притисок од соседството. Kојзнае, можеби ќе излезе дека на нашата служба, Штази можел само вода да и носи.

Лустраторите ја отворија Пандорината кутија. Зашто, евентуалниот „лов“ на првиот наредбодавец по правило значи и експресна проверка на сите досегашни министри и за внатрешни и за одбрана, директорите на УБK, поранешна ДБK, раководителите на воената тајна служба и на сите по ранг надолу, односно на сите кои давањето наредби за следење им било редовна работна задача. Што тоа ќе значи за целиот безбедносен систем, може само да се претпостави, но не и да се даде точна и прецизна оценка.

Работите се премногу сериозни за да се гледаат со сеир и партиско-политички наивно. Наредбите за следење се однесувале за лица, кои во дадениот момент биле под сомневање дека настапувале од пробугарски и просрпски позиции или од позиции на албански национализам. Евентуалната соработка со странски служби е кривично дело, но тие досиеја не можат да бидат предмет на лустрација, барем не до моментот кога лицата би се кандидирале за носители на јавни функции. Тоа најдобро го потврдува искуството со еден наш новинар, кој во некои медиуми беше обвинет дека бил соработник со српските служби, ама експресно беше негирано од негова страна со документ од МВР. Но, може ли некој да биде сигурен дека следењето за настапување од разни про-позиции не може да биде искористено и за домашна политичка употреба?! Имал ли министерот свои „врапчиња“ што му кажувале по која основа да издава наредби за следење?! Kога, на пример, Димитар Црномаров бил следен за настапување од пробугарски позиции, тој беше и активен политичар, едно време и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, а подоцна и претседател на ВМРО-татковинска. Оставило ли тоа траги и може ли воопшто да се измерат последиците врз неговата животна и политичка кариера, врз неговото семејство, па и врз партијата која тогаш беше во опозиција, а од сите страни се соочуваше со пробугарски етикети?! Kолку тие и такви етикети биле блиску до реалноста, а колку производ на тајните служби и подземната политика?! Факт е, Црномаров досега не одговарал кривично за соработка со странска служба, ниту пак некој од другите споменати имиња, ама дамките останале. Да биде иронијата поголема, Црномаров работи во МВР!

Има и други досиеја

Од друга страна, несфатливо е зошто лустраторите со нивните „врапчиња“ ги одбрале токму овие предмети за да ја докажат наредбодавачката улога на поранешниот министер за следење и водење досиеја од идејно-политички причини, кога постои предметот на кумановецот Јордан Петровски-Црни. Петровски е единствениот Македонец, кој во 90-тите доби азил во Kанада, а избега од Македонија поради постојаните притисоци на тајните служби. Тој поднесе и тужба за злоупотреба на функцијата против поранешниот министер и наместо таа да добие судски епилог, сега „врапчињата“ носат друг абер. Kон ова може да се додаде уште едно прашање - зошто меѓу досиејата го нема и тоа за еден претседател на партија од албанскиот блок?

Поранешниот министер наредбодавец во интервју за „Утрински весник“, пак, ќе изнесе друг податок:

- Вообичаено, сите министри ги одобрувале ваквите предлози. Предлозите што ги расправа таканаречената Kомисија за лустрација во мојот случај (Миле Неделковски, Димитар Црномаров по бугарска линија, владиката Петар по српска и извесен Фејзиу по албанска линија) се оперативни обработки и заведени од мојот претходник, а јас само ги продолжив. Истото тоа го направија и моите наследници. Тоа е нормална работа - ќе рече Фрчкоски.

Ваков вид одбрана на префрлање или споделување на одговорноста е познат уште од времето на Нирнбершките процеси. Значи, според поранешниот министер, денес е сосема нормално некој да биде следен, што во крајна линија е и работа на безбедносните служби. Но, за разлика од нормалниот демократски свет, кај нас се уште не функционираат контролните механизми, што води кон отворени сомнежи за злоупотреби. Затоа, кои се гаранциите дека министерот само потпишувал, а истовремено не иницирал и други следења. Kако може да се случи истиот министер да излезе во јавност со досие за наводен соработник, што било водено за новинарот со псевдоним „Садам“? Уште колку досиеја за други „садами“ може да има истиот министер, не мора да бидат само новинари, туку луѓе од било која професија?! Може ли токму поради тие досиеја тие да бидат уценувани и со што?! Или, пак, друг поранешен министер да биде аболиран од претседателот на државата поради аферата „Прислушување“?!

Изјавата е интересна и од друг аспект. Зошто, на пример, како тазе поставен министер за внатрешни работи, демократ и борец за човекови права и слободи не се ни обидел да ја провери потребата од следење на четирите лица, туку само така механички ги потпишувал документите? Со кое морално право истиот ќе говори за (не)почитување на човековите права и слободи?!

Следење без проверка

И поранешниот министер за внатрешни работи, а сега пратеник Павле Трајанов во истиот весник даде интересен пример од оперативна обработка на новинари. Тој, како што вели, е многу спокоен од аспект на лустрацијата, ама тврди дека сите министри од осамостојувањето на земјата имаат потпишувано документи за преземање одредени оперативни мерки, но прашање е кој ја злоупотребил таа позиција.

- Имаше отворени досиеја на лица кои се занимавале со политика и на новинари кои биле следени. На пример, имаше случај на следење на двајца новинари кои биле во еден ресторан во трговски центар. Потоа едниот бил пресретнат од сообраќајна полиција и, наводно, за да му земат крв за проверка на алкохол, бил однесен во болница, за во меѓувреме да му биде претресен автомобилот и документите што ги имал во чантата. Тоа е класична злоупотреба и јас наредив ваквите мерки веднаш да бидат запрени.

Дали навистина се запрени?! Ова го кажува поранешен министер, а само бујна фантазија од стриповите може да претстави што се можело да се случи и што се случувало. Нејсе. Во првичната верзија на законот за лустрација, наредбодавците не беа опфатени. Тие во законските одредби се најдоа по амандманската интервенција и по консензуално барање на пратениците. Сега клучно е прашањето дали лустраторите одделно ги разгледуваат извршителите, а одделно наредбодавците!? Барем од овој аспект Законот не претрпе никакви измени, истите одредби важеа и тогаш и сега. Исто како што важи дилемата - што е полошо, дали злоупотреба на министерската функција или злоупотреба на процесот на лустрација!?

Како Фрчкоски го мина филтерот за изборите?

Фрчкоски на последните претседателски избори беше кандидат на СДСМ и притоа, согласно законските одредби, мораше да поднесе изјава дека не бил соработник на тајните служби, односно наредбодавец. И што ќе беше ако со волјата на мнозинството граѓани беше избран на функцијата? Зошто и како тогаш го мина лустрацискиот филтер?!

Предраг Димитровски
17-12-2011, 01:35 AM
Reply
HEIDERN
Unregistered

 
#45

Bez ili so Frcko, komunizmot si go napravi svoeto.
Pola vek bevme vo komunizam, tolku i kje ni treba za da izlezeme od toj sistem, koj sto seuste za zal postoi vo Republika Makedonija, iako Gruevski e na vlast skoro 6 god.
Komunjarite se dlaboko penetrirani vo site pori i institucii na opstestvoto: zdravstvo, skolstvo, policija, vojska, sudstvo, carina i.t.n. i.t.n.
Toa se lugje bez tronka etika, moral, cesnost, grablivci, mrsojadi i.t.n. koj se samo-narekuvaat komunisti, a vsusnost se obicni poltroncinja i podlizurkovci na nivnite predpostaveni i na rabotnoto mesto, kako i vo partijata(citaj Baci-Raka).
Najgolemata greska na Gruevski e toa sto vo golem procent si gi prisvoi i nabuta vo svojata partija, koja e desnicarska, a ovija se komunjari levusi
i isto taka gi tolerira kako da se zastiteni mecki vo planina.
Gruevski apsel, da, pohapsi sve zivo i divo, no za zal povekjeto lica sto bea uapseni vo poslednive 5-6 godini(vo spektakularnite polic.akcii), bea tokmu vmrovci, a ne sdsmovci, tie se neli zastiteni mecoci uste od onoa vreme, kapish
Isto taka Ljube B. bese ex.vmrovec, a ne sdsmovec.
Velija R. si bese biznismen(mediumski tajkun), ne bese politicar(funkcioner), nitu pak bese clen na nekoja partija, nitu na SDSM, nitu na VMRO-DPMNE.
Fijat C. toj si e torbesh i e pripadnik na negovata torbeshka partija PEI, koja si e neutralna partija(samo na torbeshite), koja momentalno e vo koalicija so SDSM, no sepak ne e SDSM, a Fijat C. ne e sdsmovec.
Bajrush S. e albanec, znaci nema nikakva veza so mak. partii

TAKA DA JBG, od 'vaa drzava, drzava ne bidu'a
Kje si patime uste dolgo, dolgo, dolgo, do beskraj, dodeka ne dojdat nekoi politicki "mesii" ta da ne spasat, od ovie dva partiski mastadonti i dzinovi(VMRO/SDSM)
I se dodeka ne zavladee DEMOKRATIJATA vo Makedonija, nisto ne biva od drzavava. Icon_twistedIcon_twisted
17-12-2011, 05:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

(17-12-2011, 01:35 AM)ЈорданПетровски Wrote: Има и други досиеја

Од друга страна, несфатливо е зошто лустраторите со нивните „врапчиња“ ги одбрале токму овие предмети за да ја докажат наредбодавачката улога на поранешниот министер за следење и водење досиеја од идејно-политички причини, кога постои предметот на кумановецот Јордан Петровски-Црни. Петровски е единствениот Македонец, кој во 90-тите доби азил во Kанада, а избега од Македонија поради постојаните притисоци на тајните служби. Тој поднесе и тужба за злоупотреба на функцијата против поранешниот министер и наместо таа да добие судски епилог, сега „врапчињата“ носат друг абер.Дневник, односно ПУБЛИКА кои до вчера не објавуваа мои писма па дури и од нив побарани интервјуа се сетија денеска дека постојам. Но по се "касно Јанко на Косово стиже". Улогата на Јордан Мијалков неможе да се сокрие, бадиала притисоците врз Црномаров и неговите изјави.
Да ги потсетам Силјана & CO. дека веке ЕДНАШ ме употребија, го избришаа носот со мене и ме фрлиа.
Сега нема да биде така.

Quote:OБВИНУВАЊА НА СМЕТКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ КАНДИДАТ НА СДСМ


Фрчкоски излажал дека не бил соработник на тајните служби


Политичкиот азилант од Канада Јордан Петровски го обвинува Фрчкоски дека заедно со Томислав Чојревски, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сиљан Аврамовски и други полициски функционери кои од идеолошки и политички причини како припадник и финансиер на ВМРО-ДПМНЕ му отвориле досие под псевдонимот Црни и вршеле тајна контрола на неговиот приватен и деловен живот како и врз животот на членовите на неговото семејство. Петровски ја повикува и Комисијата за лустрација да го испита случајот


Љубомир Фрчковски нема морален кредибилитет за да биде иден претседател на Македонија, обвини вчера владејачката ВМРО-ДПМНЕ повикувајќи се на исказот на политичкиот азилант во Канада, Јордан Петровски, за неделникот "Фокус" и дневниот весник "Нова Македонија". Во изјавата, Петровски го обвинува претседателскиот кандидат на СДСМ дека пред изборите до Државната изборна комисија доставил лажна изјава дека во минатото не бил соработник или наредбодавател на службите за државна безбедност од идеолошки причини. Петровски тврди дека Фрчковски во периодот од 1992 до 196 година како министер за внатрешни работи издавал наредби со кои ги повредил неговите Уставно загарантирани права, односно дека тој бил следен по налог на тогашниот прв човек во МВР.

Политичкиот азилант ја повикува и комисијата за лустрација да ја провери веродостојноста на изјавата на Фрчковски, иако вели дека таа се уште нема услови за нормално функционирање. Тој вели дека поднел кривична пријава против Љубомир Фрчкоски, Томислав Чојревски, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сиљан Аврамовски и други полициски функционери кои од идеолошки и политички причини како припадник и финансиер на ВМРО-ДПМНЕ му отвориле досие под псевдонимот Црни и вршеле тајна контрола на неговиот приватен и деловен живот, како и врз животот на членовите на неговото семејство. Му го прислушувале телефонот, ги контролирале сите писма и останати пратки за него и семејството и потоа ги користеле за нивно дискредитирање.
- Фрчкоски во својот имиџ на ароганција и конфликтност, ниско ниво на комуникација и политичка контрадикторност додаде уште еден атрибут, прекршител на човековите права. Ако сведоштвата на Јордан Петровски бидат потврдени, произлегува дека Фрчкоски нема ни законско право да биде носител на јавна функција. Тој не може да одбегне да даде одговор на ова прашање, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски.

Веднаш следуваше реакција од СДСМ. Во неа се вели дека социјал-демократите нема да се впушта партиско полициското подземје на ВМРО-ДПМНЕ. Социјал-демократите ја упатуваат владејачката партија да се обрати до Комсијата за лустрација која е надлежна за овие прашања.
-ВМРО-ДПМНЕ еднаш веќе грубо го прекрши и го искомпромитира законот за лустрација во конструкцијата за носителот на советничката листа на СДСМ за Град Скопје Петар Арсовски. Тогаш се покажа дека оваа партија ги фалсификуваше фактите, се вели во реакцијата на СДСМ.
18-12-2011, 03:59 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#47

(17-12-2011, 01:19 AM)ЈорданПетровски Wrote: ...
Тони такво флагрантно кршење на закон, како во случајот со отфрлањето на кривичната пријава се прави во тоталитарни системи, Северна Кореа, Туркменистан и Македонија. Поголем доказ дека Грујо го штити Фрчко здравје.
Тука можеш да го видиш датумите и уште некои други бисери на судството на Грујо:

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1701

ти „гониш„ некого (група) чија вина не е докажана,а на основа твое обвинение очекуваш судот сам докаже (прифати твои аргументи) и пресуди.
„судот„ на тоа ти одговара (игра со шибици - џе је лопта) „тука има,тука нема„


ти кажав, тргни да си правиш „алка/синџир„. прво обезбеди пресуда во твоја корист - аргумент/состојба/факт. прво постави фактична состојба, а во понатамошни разврски ќе имаш шанси да пласираш докази и да конкретизираш личности.

обезбеди прво пресуда дека има прекршување во било кој елемент (дали/како/што/колку/каде) од твоето следење.

на пр. ако законот вели х, а ти си бил под обработка х+1, веќе имаш основ по кој ќе бараш одговорност. но тоа да се две различни и последователни работи.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 18-12-2011, 05:55 AM by toni_a.)
18-12-2011, 05:53 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#48

незнам дали ме сваќаш...тргни од почеток, систематски.
колку што гледам го прескокнуваш првиот чекор, а почнуваш од втор.
кога се гради, започнуваш од основата. темелот е утврдување на било каков(какви) прекршок.

лично мене може да ме следат,нема проблем. ако има основа, тоа и го очекувам. нема љутиш-не љутиш.
АМА си има правила на игра!
доколку тие (правилата) се нарушени, прво кое би го направил е да се утврди и разбере обемот.
потоа веќе следат други работи.

нема јас да изигравам јавен обвинител.
моите права се нарушени - факт, барам тоа да биде утврдено.
одговорност и осуда (кривично) за сторителите (е тука јавниот обвинител сам треба да ги наоѓа адресите ;-) ).
а како трето - цивилно (бидејќи знам кој бил и веќе има кривична одговорност).
0+0+0=60%
18-12-2011, 08:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#49

(18-12-2011, 05:53 AM)toni_a Wrote:
(17-12-2011, 01:19 AM)ЈорданПетровски Wrote: ...
Тони такво флагрантно кршење на закон, како во случајот со отфрлањето на кривичната пријава се прави во тоталитарни системи, Северна Кореа, Туркменистан и Македонија. Поголем доказ дека Грујо го штити Фрчко здравје.
Тука можеш да го видиш датумите и уште некои други бисери на судството на Грујо:

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1701

ти „гониш„ некого (група) чија вина не е докажана,а на основа твое обвинение очекуваш судот сам докаже (прифати твои аргументи) и пресуди.
„судот„ на тоа ти одговара (игра со шибици - џе је лопта) „тука има,тука нема„


ти кажав, тргни да си правиш „алка/синџир„. прво обезбеди пресуда во твоја корист - аргумент/состојба/факт. прво постави фактична состојба, а во понатамошни разврски ќе имаш шанси да пласираш докази и да конкретизираш личности.

обезбеди прво пресуда дека има прекршување во било кој елемент (дали/како/што/колку/каде) од твоето следење.

на пр. ако законот вели х, а ти си бил под обработка х+1, веќе имаш основ по кој ќе бараш одговорност. но тоа да се две различни и последователни работи.

Тони, вината е докажана:
(13-12-2011, 02:55 AM)ЈорданПетровски Wrote: [Image: scan0471.jpg]Овој докумет би требело да биде водилка на комисијата за лустрација но уште повеке за Јавниот Обвинител, ако таков има во Македонија. Или поточно ако Македонија навистина сака да го смени системот на едноумиетo.

Носењето на решение за одобрување на азил од држава каква што е Канада, е, би требело да е, за секоја демократска власт обврска да ги казни носителите на власта во периодот кога се кршени човековите права во Македонија и кога тајната полиција била инструмент за гушење на демократијата.Се што можев јас како поединец, иако зад мене стоеше и стои ГРУПАЦИЈАТА, да сторам, користејки го правниот систем на Македонија јас го сторив.
Сега бидејки обезбедив докази дека опструкцијата не ја прави еден или дваица луѓе, туку опструкцијата ја прави системот, веке започнав јас и Групацијата со представување на доказите пред ЕУ, САД , Канада, тоа можеби беше и поводот за обидот да ме убијат.


18-12-2011, 04:50 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#50

(17-12-2011, 05:37 PM)HEIDERN Wrote: Bez ili so Frcko, komunizmot si go napravi svoeto.
Pola vek bevme vo komunizam, tolku i kje ni treba za da izlezeme od toj sistem, koj sto seuste za zal postoi vo Republika Makedonija, iako Gruevski e na vlast skoro 6 god.
Komunjarite se dlaboko penetrirani vo site pori i institucii na opstestvoto: zdravstvo, skolstvo, policija, vojska, sudstvo, carina i.t.n. i.t.n.?????/
Toa se lugje bez tronka etika, moral, cesnost, grablivci, mrsojadi i.t.n. koj se samo-narekuvaat komunisti, a vsusnost se obicni poltroncinja i podlizurkovci na nivnite predpostaveni i na rabotnoto mesto, kako i vo partijata(citaj Baci-Raka).???????
Najgolemata greska na Gruevski e toa sto vo golem procent si gi prisvoi i nabuta vo svojata partija, koja e desnicarska, a ovija se komunjari levusi
i isto taka gi tolerira kako da se zastiteni mecki vo planina.
Gruevski apsel, da, pohapsi sve zivo i divo,????? no za zal povekjeto lica sto bea uapseni vo poslednive 5-6 godini(vo spektakularnite polic.akcii), bea tokmu vmrovci?????, a ne sdsmovci, tie se neli zastiteni mecoci uste od onoa vreme, kapish
Isto taka Ljube B. bese ex.vmrovec, a ne sdsmovec.
Velija R. si bese biznismen(mediumski tajkun), ne bese politicar(funkcioner), nitu pak bese clen na nekoja partija, nitu na SDSM, nitu na VMRO-DPMNE.
Fijat C. toj si e torbesh i e pripadnik na negovata torbeshka partija PEI, koja si e neutralna partija(samo na torbeshite), koja momentalno e vo koalicija so SDSM, no sepak ne e SDSM, a Fijat C. ne e sdsmovec.
Bajrush S. e albanec, znaci nema nikakva veza so mak. partii

TAKA DA JBG, od 'vaa drzava, drzava ne bidu'a
Kje si patime uste dolgo, dolgo, dolgo, do beskraj, dodeka ne dojdat nekoi politicki "mesii" ta da ne spasat, od ovie dva partiski mastadonti i dzinovi(VMRO/SDSM)
I se dodeka ne zavladee DEMOKRATIJATA vo Makedonija, nisto ne biva od drzavava. Icon_twistedIcon_twisted
AJDE BE....NE ZEZAJ...
18-12-2011, 05:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

Quote:Полициска држава

Пишува: Цветин Чилиманов

Декември 03 2007

Минатата недела „Време“ објави дека кумановецот Јордан Петровски поднесе кривична пријава против тројца поранешни министри за внатрешни работи, Фрчкоски, Чокревски и Сиљан Аврамовски, како и против бивши шефови на тајната полиција ДБК, како Верушевски и Слободан Богоевски. Досието навестува зошто полициската елита, од која некои се уште се на високи позиции во ДБК, толку се интересирала за бизнисмен од Куманово. Човекот давал пари за партијата ВМРО-ДПМНЕ и со тоа го помагал создавањето втора опција во Македонија, која Македонците со децении ја немале. Како што вели новата, а сепак стара парола: „еден е изборот“. Од досието се гледа како полицијата прислушувала и високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот Љубчо Георгиевски и актуелниот собраниски спикер Љубиша Георгиевски. Да бевме Америка, ова досие ќе се сметаше за Вотергејт. Но, не сме Америка, а што е најтрагично, не сме ни многу изненадени што дознаваме дека вакво нешто се правело. Ако дрвото се исправа додека е младо, досието на Петровски е доказ дека УДБа/ДБК во почетокот на независната држава го треснала младото дрво на македонската демократија со токмак толку силно што до денешен ден тоа расте криво и дава кисели плодови. Досието укажува како нашата полиција сакала да ја фингира и дозира демократијата, да не ни се слоши од премногу. Јасно е дека секоја држава мора да има безбедносен систем, но тоа не смее да биде по цена на задушување на демократијата. ДБК имала полно право да отвори досие за Јордан Петровски и да види што тој човек прави со својот бизнис и со врските со странство. Можела да го испитува еден разумен период, да види дали го крши законот и дали ја загрозува безбедноста, и потоа да му поднесе пријава. Но, од досието е јасно дека ДБК него го водела, го подучувала и го манипулирала. Со години го држеле под обработка. Јасно се гледа дека ДБК не се борела толку против организираниот криминал и против надворешните закани за Македонија, колку што го менаџирала криминалот и измислувала закани. Впрочем, видовме колку убаво не одбрани во 2001 година. Од институциите дојдоа разни изјави во врска со овој случај, од кои добар дел не се за објавување во весник, поради својата глупост или вулгарност. Најинтересната изјава беше дека сега ВМРО-ДПМНЕ има свои луѓе на чело на полицијата и дека тие се одговорни за тоа што ДБК го прави. Замислете кога во царството на животните лавот-цар одненадеж би абдицирал под притисок на поданиците, а на избори би победила коалиција на зебрите и жирафите. И кога зебра би била поставена за формален водач на лавовските чопори, чија главна задача од памтивек била токму да ги гонат и јадат зебрите. На тоа личи идејата дека ВМРО-ДПМНЕ ја контролира ДБК, контролира инструмент чија главна задача е да го спречи или контролира постоењето на опозициска партија, само затоа што сега има прв човек на нејзино чело. Во демократијата се смета дека луѓето се генерално добри и дека од 10 случаи, барем во девет ќе постапат добро и чесно. Полиција ни треба за неколкуте „црвливи јаболка“. Во полициска држава, пак, се смета дека луѓето се генерално лоши и опасни, а дека добро се однесуваат само под присила и дека полицијата ни треба за да ги следиме сите, секаде и во секое време. Нормално, полициска држава што не им дозволува на луѓето да си работат и творат слободно и неконтролирано, многу бргу ќе почне да заостанува зад соседите прво на економски, а потоа и на културен, општествен план. На крајот, таа неизбежно ќе се распадне и останува само да се види дали жителите ќе извлечат некоја поука од тој распад. Првенците на полицискиот систем кај нас упорно не убедуваат дека распадот немал врска со тоа што системот бил гнил однатре, туку дека некако нашите многу побогати, а сепак завидливи соседи, од љубомора или што знам која друга причина, решиле да не растурат. Така, наместо да извлечеме поука за карактерот на тоталитарната држава и да внимаваме како во иднина да избегнеме тоталитаризам, нас не убедуваат дека вистинската поука е дека не смее да им се верува на странците. Во меѓувреме упорно чекаме да поминат одреден број години за транзицијата да заврши. Транзицијата може да трае и 2-3 години ако забрзано вршиш реформи. А може да трае и 20-30 години ако реформите постојано ги одложуваш. Ние упорно чекаме системот да ни се смени сам од себе, без лустрација, без реформи. Божем некогаш се случило во историјата некоја олигархија да се откаже од апсолутна власт без да биде барем благо поттурната од страна на народот, како Милошевиќ со оној жолт багер во 2000 година. Две земји што ги шиевме со децении сега се пред нас. Едната од нив, каде што народот ги стрелаше диктаторот и неговата сопруга како кучиња, сега е во НАТО и во ЕУ и ни испраќа експерти да не научи како да си ја спасиме државата од корупција. Друга држава, на која и требаше малку повеќе време, но на крајот народот сепак зеде кука и мотика, влезе во Собранието, го урна режимот и потоа стави динамит под мавзолејот на диктаторот, сега исто така е во НАТО и во ЕУ, а деновиве ни испрати свој генерал како шеф на НАТО-мисијата во Скопје. Ние упорно се обидуваме системот да го префарбаме, замаскираме, ублажиме... без суштински да му го смениме начинот на функционирање.
18-12-2011, 09:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#52


[Image: scan0588.jpg]


[Image: scan0589.jpg]


[Image: scan0590.jpg]
19-12-2011, 06:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#53Што е "чудно" во целава работа. Еве две изјави:

Quote:Оливер Шамбевски од ВМРО-ДПМНЕ.

02.12.2007 година:


ВМРО-ДПМНЕ го поддржа Јордан Петровски во тужбата против ДБК

Токму овој и сличните случаи покажуваат колку е важно бргу да се донесе закон за лустрација и да се расчисти со сеништата од минатото. Го охрабруваме Петровски да ги искористи сите законски можности да ја истера својата правда, но притоа да помогне да се испере овој голем срам од лицето на Македонија -Quote:Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски

27 март 2009 година:

Фрчкоски во својот имиџ на ароганција и конфликтност, ниско ниво на комуникација и политичка контрадикторност додаде уште еден атрибут, прекршител на човековите права. Ако сведоштвата на Јордан Петровски бидат потврдени, произлегува дека Фрчкоски нема ни законско право да биде носител на јавна функција.


А никој, мислам до партијата на Груевски, да и го посочи на Комисијата моето досие.
19-12-2011, 09:11 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#54

(18-12-2011, 04:50 PM)ЈорданПетровски Wrote: ...
Се што можев јас како поединец, иако зад мене стоеше и стои ГРУПАЦИЈАТА, да сторам, користејки го правниот систем на Македонија јас го сторив...

грешиш!
ти можеби си ги вложил сите можни напори (од твој аспект), ама не си сторил се’.

јас лично, секогаш се обидувам да земам и второ мислење.
бтв, и на тој/тие кои ме помолиле за совет/помош сум кажувал - јас можам само да ти ги подготвам картите кои ќе ги играш. АМА ги подготвувам на моја сметка...а сам решаваш што понатака....

сепак, видувањата за даден спор се темелат на лични потреби/искази. колку има успех за дадена проблематика/спор, зависи од капацитетот на правниот заштитник, од потребите и од доказите кои ги има клиентот. СТРАТЕГИЈА!!! КОНЦЕПТ!!! ИГРА!!!

може сега муабетот да го разграничуваме во х-насоки, НО заеднчки именител е стратегијата/концептот според кој ќе напаѓаш или браниш.

ТИ прво немаш одбрана - лична! немаш штит!
ти се јавуваш само во улога на „јавен обвинител„. тргнуваш по муабет „напад е најдобра одбрана“ - кое е грешно!

спомнав пред скоро за интернет проблематиката на едно другарче...епа тој како прво не признава лична вина! нема да можат ни да му ја докажат...

ТИ лично, зошто не тргнеш по патот да ПРВО и ОСНОВНО докажеш дека си чист!????
пред суд, со судска пресуда и тапија? за тебе и твоите деца!?
морална сатисфакција...да им дадеш на тие след тебе...
документот од КАНАДА,дека те следеле, не ти врши работа (во момент), бидејќи никој во Македонија не тврди дека не си бил следен.

кога Ченто го рехабилитираа (далеку од тоа да те споредувам со него), кој ти е проблем да најдеш нерегуларности во твоето следење/досие??? барем по било каков (некаков) параграф од независноста па навака?

ти лично не си тргнал да поставиш темел/основа, тргнуваш од покривот да градиш. замисли се околу твоите правни „советници„ ;-)


пс - затоа одговорот на судот е онаков каков што си го добил.

ппс - мисли околу промена (или на најмала рака второ мислење) на адвокатите кои те застапуваат.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 21-12-2011, 02:58 AM by toni_a.)
21-12-2011, 02:56 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#55

уште еднаш ќе повторам:

создавање на сопствена алка/синџир на каузалитети!


пс - цивилна парница демек...од судот ти велат ;-)

ппс - а зошто не би ја насочил на кривична - ако по доказ си чист?
0+0+0=60%
(This post was last modified: 21-12-2011, 03:08 AM by toni_a.)
21-12-2011, 03:02 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#56

ДОКАЗ 1 => јас сум чист! СУД (ова треба да го обезбедиш, не за друго - за себе и своите деца!)
ДОКАЗ 2 => има прекршување во постапка! (параграф,време,формалност,закон,и сл.)
ДОКАЗ 3 => документите кои ги прилагаш.

според кое следи кривична пресуда , или во најмала рака кривична постпка.

пс - ТИ не си успеал сите овие години една најобична постапка да покренеш....колку што успеав да разберам/сватам...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 21-12-2011, 03:31 AM by toni_a.)
21-12-2011, 03:27 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#57

брзо брзо...пошто Трајанов нешто говори за 5 години....

сега и веднаш, доколку немаш застарување, да се соберете и почнете од почеток и стигнете до некој крај.

доколку кајот не ви (ти) одговара,имате дополнителни опции, кои нема да е лошо уште во почетните преписки да бидат спомнати.


пс - внимавај(те) со ангажирање кој (и кого) застапува! ептен е чувствителна тематикава...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 21-12-2011, 03:47 AM by toni_a.)
21-12-2011, 03:42 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#58

Канада!

што к* ја засега Канада пресудата (не е пресуда,туку решение на власти/служби) за Трајко, или обратно - што к* ја засега Македонија за Трајко од Канада!?

НЕ! Канада според нивни (моментални) практики и правила дала ОК да ти(вие) бидете сметани (според нив-Канада) како избеглици/следени/рефугее. толку.
џабе ти се тие „докази„....тоа се само индиции...

ти ако сакаш да ја е* МК ќе играш по правила во/од МК. а МК судство ти има дадено толку добро образложение што неможе повеќе - треба да читаш меѓу редови!
по МК правила ќе се сексаш, или воопшто нема да се сексаш - тоа е тоа.

Канада нема ни да ти помогне ни да ти одмогне во тоа.
ако реално разгледуваме (судски) ,муабетот за канадските документи воопшто не би требало да ги регистрирам/зимам во обзир. Icon_frown не само што не би требало,туку - НЕ СМЕАМ - да ги земам во обзир! Razmisluva

пс - башка твојот муабет за кривично гонење во МК...според МК правила...на МК државјани...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 21-12-2011, 04:26 AM by toni_a.)
21-12-2011, 04:21 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#59

натепав еден куп постови - еден по друг, се извинувам...ама смајливо што размислува и се чешка Razmisluva ми е клучно!

ако Јордан почитува и признава независна и самостојна МК-држава, тогаш ќе игра според нејзините правила. прилозите од Канада само му даваат на судот нешто друго до знаење.

пс - јас да сум судија, арогантен и брифиран по сурат, уште од старт ќе сечам - канадски права во канада.
0+0+0=60%
(This post was last modified: 21-12-2011, 04:42 AM by toni_a.)
21-12-2011, 04:39 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#60

(21-12-2011, 04:21 AM)toni_a Wrote: Канада!

што к* ја засега Канада пресудата (не е пресуда,туку решение на власти/служби) за Трајко, или обратно - што к* ја засега Македонија за Трајко од Канада!?

НЕ! Канада според нивни (моментални) практики и правила дала ОК да ти(вие) бидете сметани (според нив-Канада) како избеглици/следени/рефугее. толку.
џабе ти се тие „докази„....тоа се само индиции...

ти ако сакаш да ја е* МК ќе играш по правила во/од МК. а МК судство ти има дадено толку добро образложение што неможе повеќе - треба да читаш меѓу редови!
по МК правила ќе се сексаш, или воопшто нема да се сексаш - тоа е тоа.

Канада нема ни да ти помогне ни да ти одмогне во тоа.
ако реално разгледуваме (судски) ,муабетот за канадските документи воопшто не би требало да ги регистрирам/зимам во обзир. Icon_frown не само што не би требало,туку - НЕ СМЕАМ - да ги земам во обзир! Razmisluva

пс - башка твојот муабет за кривично гонење во МК...според МК правила...на МК државјани...

Toni, sepak toj status Jordan moral da go dokaze pred sud, deka bil gonet.
Ne e toa tuku taka od oko presecheno ajde tebe kje ti dademe deka si bil gonet, toj toa go ima dokazano na sud.
Ova shto se sluchuva od makedonska lustracija ne e na sud, i ne e pravosilno.
Znachi, ova shto se sluchuva vo makedonija e paralelen(paralelen vo odnos na postapkata koja Jordan ja zapochnal sudski da ja vodi) proces koj so svojata nepravosilnost e zakana i na demokratijata i na pravoto na sud.
Taka da razmisli shto zemash vo obzir.
Ne se site glupi koi te chitaat.
An inch today is tomorrow’s mile.
21-12-2011, 04:32 PM
Reply