Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПОДЛОСТА НА ГРУЕВСКИ + ПРАТЕНИЦИ БЕЗ МОРАЛ = ПАТ КОН ИСЧЕЗНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Груевски: Амнестијата на хашките случаи ја донесе Парламентот, јас морам да ја почитувам

Македонскиот премиер, Никола Груевски жали за случувањата во 2001-ва година, но морал да ја прифати одлуката за амнестија на хашките случаи. Одговарајќи на прашање поставено од Јани Макрадули од СДСМ, Груевски ја префрли топката на Парламентот кога станува збор за одлуката за амнестијата на обвинетите во хашките случаи.


„Искрено жалам за случувањата во 2001 година и сочуствувам со семејствата на загинатите и киднапираните од тој конфликт и како човек тешко го примам сето тоа, но како премиер морам да се согласам со одлуката на Парламенотот, која беше поради цели што Парламентот ги образложи. Истиот одговор го дадов на денот на формирањето на Владата, истиот го повторив неодамна во јавноста“, одговори Груевски.За оние како Коњаникот, Македонецот појасна представа колкава е цената на ДПМНЕОВСКИТЕ пратеници.
Се надевам ке ми помогнат Кољаникот, Македонецот или можеби некој нов, да го најдам одговорот за чии интереси го прави оваа Грујо.
25-11-2011, 06:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:Фокус: Груевски фатен жив како нарачува пратеничко прашање!?

Петок, 25 Ноември 2011

[Image: fokussk.gif]

Фокус открива невиден скандал! Дали да прашам за странски инвестиции или за задолжувањето - пишува во пусулчето на директорот на ЦК на ДПМНЕ - Димовски - а подолу како одговор - ако сакаш и во двете, можеш и во едно да го ставиш, открива весникот ФОКУС.

Меѓу “најинтересните” беа тие што премиерот сам си ги нарача. Толку тешки, што и нему му беше лесно да ги одговори. Објективот на дневвниот весник “Фокус”, покажа како премиeрот нарачува едно од тие прашања од пратеникот Илија Димовски.
25-11-2011, 11:19 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#3

(25-11-2011, 11:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Фокус: Груевски фатен жив како нарачува пратеничко прашање!?

Петок, 25 Ноември 2011

[Image: fokussk.gif]

Фокус открива невиден скандал! Дали да прашам за странски инвестиции или за задолжувањето - пишува во пусулчето на директорот на ЦК на ДПМНЕ - Димовски - а подолу како одговор - ако сакаш и во двете, можеш и во едно да го ставиш, открива весникот ФОКУС.

Меѓу “најинтересните” беа тие што премиерот сам си ги нарача. Толку тешки, што и нему му беше лесно да ги одговори. Објективот на дневвниот весник “Фокус”, покажа како премиeрот нарачува едно од тие прашања од пратеникот Илија Димовски.

Ова го снимила НАСА преку сателит. Целта е позната, да се уништи се што е македонско. Мислам дека дискусијата треба да ја продолжиме во тој правец. Ова е масло на Брисел и Вашингтон. Утре вистината од сателитот Спутник...26-11-2011, 01:07 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#4

(25-11-2011, 06:40 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Груевски: Амнестијата на хашките случаи ја донесе Парламентот, јас морам да ја почитувам

Македонскиот премиер, Никола Груевски жали за случувањата во 2001-ва година, но морал да ја прифати одлуката за амнестија на хашките случаи. Одговарајќи на прашање поставено од Јани Макрадули од СДСМ, Груевски ја префрли топката на Парламентот кога станува збор за одлуката за амнестијата на обвинетите во хашките случаи.


„Искрено жалам за случувањата во 2001 година и сочуствувам со семејствата на загинатите и киднапираните од тој конфликт и како човек тешко го примам сето тоа, но како премиер морам да се согласам со одлуката на Парламенотот, која беше поради цели што Парламентот ги образложи. Истиот одговор го дадов на денот на формирањето на Владата, истиот го повторив неодамна во јавноста“, одговори Груевски.За оние како Коњаникот, Македонецот појасна представа колкава е цената на ДПМНЕОВСКИТЕ пратеници.
Се надевам ке ми помогнат Кољаникот, Македонецот или можеби некој нов, да го најдам одговорот за чии интереси го прави оваа Грујо.

Срамота за пратениците. Зарем вака да му забодат (уште еден) нож во грб на нашиот премиер? Со што тој заслужил да го стават во ваква ситуација и да спроведува одлуки кои не ги подржува? Не останува ништо друго, нашиот пречесен премиер треба да си даде оставка за да не спроведува вакви одлуки против негова волја...

26-11-2011, 01:09 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(26-11-2011, 01:09 AM)acko Wrote:
(25-11-2011, 06:40 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Груевски: Амнестијата на хашките случаи ја донесе Парламентот, јас морам да ја почитувам

Македонскиот премиер, Никола Груевски жали за случувањата во 2001-ва година, но морал да ја прифати одлуката за амнестија на хашките случаи. Одговарајќи на прашање поставено од Јани Макрадули од СДСМ, Груевски ја префрли топката на Парламентот кога станува збор за одлуката за амнестијата на обвинетите во хашките случаи.


„Искрено жалам за случувањата во 2001 година и сочуствувам со семејствата на загинатите и киднапираните од тој конфликт и како човек тешко го примам сето тоа, но како премиер морам да се согласам со одлуката на Парламенотот, која беше поради цели што Парламентот ги образложи. Истиот одговор го дадов на денот на формирањето на Владата, истиот го повторив неодамна во јавноста“, одговори Груевски.За оние како Коњаникот, Македонецот појасна представа колкава е цената на ДПМНЕОВСКИТЕ пратеници.
Се надевам ке ми помогнат Кољаникот, Македонецот или можеби некој нов, да го најдам одговорот за чии интереси го прави оваа Грујо.

Срамота за пратениците. Зарем вака да му забодат (уште еден) нож во грб на нашиот премиер? Со што тој заслужил да го стават во ваква ситуација и да спроведува одлуки кои не ги подржува? Не останува ништо друго, нашиот пречесен премиер треба да си даде оставка за да не спроведува вакви одлуки против негова волја...Ацко, Грујо е ХЕРОЈ и нема да поднесе оставка. Оставката во времето на Тито беше третирана како предавсто. Зар ти сакаш историјата Грујо да го третира како предавник. Се откри конечно и ти Ацко, ти си бил англоамерикански агент. Имал право Коњаникот и КРАЗИСТА, форумов е легло на шпиуни. Добро е за мене лично, малку ке се растоварам, нема да сум само јас шпиун и соработник на странски служби. Ке го делиШ и ти товарот со мене.
26-11-2011, 01:27 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#6

(26-11-2011, 01:27 AM)ЈорданПетровски Wrote: Ацко, Грујо е ХЕРОЈ и нема да поднесе оставка. Оставката во времето на Тито беше третирана како предавсто. Зар ти сакаш историјата Грујо да го третира како предавник. Се откри конечно и ти Ацко, ти си бил англоамерикански агент. Имал право Коњаникот и КРАЗИСТА, форумов е легло на шпиуни. Добро е за мене лично, малку ке се растоварам, нема да сум само јас шпиун и соработник на странски служби. Ке го делиШ и ти товарот со мене.

Ехеее, пред мнгу време ме врбуваа... Томас Џеферсон ментор ми беше.. Icon_razz

26-11-2011, 01:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(26-11-2011, 01:07 AM)acko Wrote:
(25-11-2011, 11:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Фокус: Груевски фатен жив како нарачува пратеничко прашање!?

Петок, 25 Ноември 2011

[Image: fokussk.gif]

Фокус открива невиден скандал! Дали да прашам за странски инвестиции или за задолжувањето - пишува во пусулчето на директорот на ЦК на ДПМНЕ - Димовски - а подолу како одговор - ако сакаш и во двете, можеш и во едно да го ставиш, открива весникот ФОКУС.

Меѓу “најинтересните” беа тие што премиерот сам си ги нарача. Толку тешки, што и нему му беше лесно да ги одговори. Објективот на дневвниот весник “Фокус”, покажа како премиeрот нарачува едно од тие прашања од пратеникот Илија Димовски.

Ова го снимила НАСА преку сателит. Целта е позната, да се уништи се што е македонско. Мислам дека дискусијата треба да ја продолжиме во тој правец. Ова е масло на Брисел и Вашингтон. Утре вистината од сателитот Спутник...Почнаа газолижачите да работат:


Quote:Janko Ilkovski-alijas Jadi burek

Losh fotoshop, epten losh (rakata i palecot koj ja drzat hartijata, epten loso iseckani)
26-11-2011, 01:31 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#8

А бе такви времиња се, за никој не можеш да гарантираш, дури и да го познаваш, а не за некој што го знаеш од медиуми, во случајот фотографот кој се потпишал. Потписот многу значи, сепак некој стои позади тоа. Еве им шанса да тужат од ДПМНЕ, и така често го прават тоа, доколку навистина е фотомонтажа.

Однесувањето на ДПМНЕ во парламентот никако не ме наведува да кажам од прва дека ова е фотошоп...

26-11-2011, 01:43 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#9

(26-11-2011, 01:31 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(26-11-2011, 01:07 AM)acko Wrote:
(25-11-2011, 11:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Фокус: Груевски фатен жив како нарачува пратеничко прашање!?

Петок, 25 Ноември 2011

[Image: fokussk.gif]

Фокус открива невиден скандал! Дали да прашам за странски инвестиции или за задолжувањето - пишува во пусулчето на директорот на ЦК на ДПМНЕ - Димовски - а подолу како одговор - ако сакаш и во двете, можеш и во едно да го ставиш, открива весникот ФОКУС.

Меѓу “најинтересните” беа тие што премиерот сам си ги нарача. Толку тешки, што и нему му беше лесно да ги одговори. Објективот на дневвниот весник “Фокус”, покажа како премиeрот нарачува едно од тие прашања од пратеникот Илија Димовски.

Ова го снимила НАСА преку сателит. Целта е позната, да се уништи се што е македонско. Мислам дека дискусијата треба да ја продолжиме во тој правец. Ова е масло на Брисел и Вашингтон. Утре вистината од сателитот Спутник...Почнаа газолижачите да работат:


Quote:Janko Ilkovski-alijas Jadi burek

Losh fotoshop, epten losh (rakata i palecot koj ja drzat hartijata, epten loso iseckani)

Спутник и Јанко ја објавија вистината. Icon_razz

[Image: 387025_10150485369606532_134731976531_10...5458_n.jpg]

26-11-2011, 02:27 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Оваа се наслови на теми кои ги отвори Јанко ЈУГОНОСТАЛГИЧАРОТ, газолижачот на Груевски за да ја девалвира снимката.Quote:Janko Ilkovski

Losh fotoshop, epten losh (rakata i palecot koj ja drzat hartijata, epten loso iseckani)

Премиерот жив фатен: Нарачани пратенички прашања?! (Здраво)
daily.mk
Share · 11 hours ago ·Quote:Janko Ilkovski

Ajde za merak na opozicijata - ORIGINALNA FOTOGRAFIJA - FATENO PUSULCHETO NA GRUEVSKI - DOKAZ DA DIKATORSKO VLADEENJE VO MAKEDONIJA!!!
See translation

Премиерот жив фатен: Нарачани пратенички прашања?! (Здраво)
daily.mk
Share · 11 hours ago ·Quote:Janko Ilkovski

KAMAJ - ZIV GO FATIJA! ODMA SMENA, NEMA POTREBA OD IZBORI INARODOT DA SE PRASHA! SMENA NA GRUEVSKI I BRANKO NA CHELO NA DRZAVATA!

Премиерот жив фатен: Нарачани пратенички прашања?! (Здраво)
daily.mk
Share · 11 hours ago ·Quote:Janko Ilkovski
ПРЕМИЕРОТ ЖИВ ФАТЕН!!! ОЧЕКУВАА ЛИ МРТОВ?
http://daily.mk/cluster3/89eff5ca11dcf49...-prashanja

Премиерот жив фатен: Нарачани пратенички прашања?! (Здраво)
daily.mk
Share · 11 hours ago ·


Quote:Janko Ilkovski

ДОКАЗ ЗА ФАШИЗМОТ НА ГРУЕВСКИ, - ЖИВ ФАТЕН СО ШИНДЛЕРОВАТА ЛИСТА НА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊЕ. СЕ БРОЈАТ ЧАСОВИТЕ ДО СМЕНАТА НА ПРЕМИЕРОТ. СЕ ОЧЕКУВА ВД ПРЕМИЕР ДА БИДЕ ПОСТАВЕНА ИЛИНКА МИТРЕВА

Премиерот жив фатен: Нарачани пратенички прашања?! (Здраво)
daily.mk
Share · 11 hours agOQuote:Janko Ilkovski

НИКОЛА ГРУЈЕВСКИ УХВАЧЕН КАКО ПОРУЧУЈЕ ПОСЛАНИЧКА ПИТАЊА ОД ЊЕГОВОГ ПРАТЕНИКА ИЛИЈА ДИМОВСКОГ, СКАНДАЛ НЕВИЏЕНИХ РАЗМЕРА У МАКЕДОНИЈИ
http://daily.mk/cluster3/89eff5ca11dcf49...-prashanja
Share · 11 hours agoQuote:Janko Ilkovski

PRIME MINISTER OF MACEDONIA IN SCANDAL - PROOF OF DICTATORSHIP, NATO PREPAIRING TO INTERVENE IN MACEDONIA

Премиерот жив фатен: Нарачани пратенички прашања?! (Здраво)
daily.mk
Share · 11 hours agoQuote:Janko Ilkovski

pIn'a' Gruevski, kap'lah, ghong ngaq Macedonia (klingonski)

Премиерот жив фатен: Нарачани пратенички прашања?! (Здраво)
daily.mk
Share · 11 hours ago26-11-2011, 01:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11


Секој вистински НЕЗАВИСЕН НОВИНАР и сериозен и умен човек ке ИНСИСТИРА на тоа Илија Димовски да поднесе ТУЖБА. Под фотографијата јасно стои ИМЕТО НА АВТОРОТ.
Го издвоив само овој коментар и ВИКОСТРУЧНИОТ ОДГОВОР НА Јанко Илкоски.


Quote:Brane Serafimoski

A Janko pa standardniot metod go koristi za vakvi situacii,ako sakas da ja namalis vaznosta ke go ismevas nastanot Icon_razz) a dali e vistinska fotografijata,ne e anonimna,si ima potpisan avtor Icon_razz ne otkrija topla voda,ama ima dokaz deka postoi sega Icon_razz
11 hours ago · 1Quote:Janko Ilkovski

brane, imam nekoe crvenilo na organot, pa ako mozes da mi kazes dijagnoza zifti sve poshto gledam te biva, ucen covek si, a ucenite bile humani ... pa da pomognesh .... ah i me cesa odvreme navremeQuote:Janko Ilkovski

i brane, greota za demokratijava, jas ja upropastiv vesta za vistinata oti nema kade da se objavi, a i nema koj, pa ako jas se koristam so standardni metodi(/?!?!?!?!) vo koi ti se razbirash, otide jabana demokratijata ... zgora na se, kutar ti, ne ti davaat ni zbor da napishesh na tvojot zid ... c c c c c sramota znaci ova i u staljinovo vreme imalo vishe demokratija znaci bre
11 hours agoОвој дел од друга дискусија но го пренесувам заради начинот на дискусија. Да укажам на истото школо на Грујовите чувари на ликот и делото.
Да не вадам делови од доскисијата на Диневски, З. Божиновски, Ѕвонко Станковски ... сите тие се слични како јајце на јајаце.


Quote:Toni Jankovski

треба тука да се вметне и сликата на јорданакис, голем изрод и антиМАКЕДОНЕЦ
Yesterday at 04:24 · Like · 1Quote:Jordan Petrovski

СУДОТ И ИСТОРИЈАТА ке СУДАТ Тони на основа на докази. Злосторникот Силјан Аврамовски е веке пет и кусур години заменик на Сашо Мијалков и човек од голема доверба на Груевски.
Силјан Аврамовски е еден од четворицата најозлогласени прогонувачи на се што беше и е МАКЕДОНСКО. Човек чинја задача е да го уништи ВМРО.
Па тоа се гледа кој е предавникот. Поголем доказ за вистинката улога на Груевски здравје.

"Огромно е задоволството на Глигоров во тоа време што ВМРО ДПМНЕ е под целосна контрола, а на теренот СДБ има „брилијантни резултати“, со тоа што прави одличен пробив во највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на оперативните акции „Темел“ и „База“, а во чии рамки преку НАДЕЖНИОТ оперативец во тоа време СИЛЈАН АВРАМОВСКИ ќе ги врбува и инсталира во највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ, ОО „Административец“ и ОО „Рон“. Значи, во тоа време СДБ не само што имала големо влијание туку ВМРО ДПМНЕ, како партија, е најголемиот „клиент“ на СДБ."
18 hours ago · Like


Quote:Toni Jankovski

ти мајмунакису со секој твој коментар оставаш се повеќе и повеќе докази за твојот кодошлук и антимакедонизам, и да, биди сигурен дека овие докази ќе ги осуди секој суд и нормално историјата
18 hours ago · Like · 1


Quote:Jordan Petrovski

Наместо да пишуваш навреди и глупости. Демантирај го барем тоа за Силјана и јас сакал несакал ке мора да замолчам. Еве ти ветувам дека и ЈАВНО КЕ СЕ ИЗВИНАМ И НА ТЕБЕ И НА ГРУЕВСКИ.
17 hours ago · Like


Quote:Toni Jankovski

ТИ,со твоите глупи и лажни коментари си најголемиот слуга на сатаната Сорос
17 hours ago · Like
26-11-2011, 02:08 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#12

(25-11-2011, 11:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Фокус: Груевски фатен жив како нарачува пратеничко прашање!?

Петок, 25 Ноември 2011

[Image: fokussk.gif]

Фокус открива невиден скандал! Дали да прашам за странски инвестиции или за задолжувањето - пишува во пусулчето на директорот на ЦК на ДПМНЕ - Димовски - а подолу како одговор - ако сакаш и во двете, можеш и во едно да го ставиш, открива весникот ФОКУС.

Меѓу “најинтересните” беа тие што премиерот сам си ги нарача. Толку тешки, што и нему му беше лесно да ги одговори. Објективот на дневвниот весник “Фокус”, покажа како премиeрот нарачува едно од тие прашања од пратеникот Илија Димовски.

Мило ми е што удабашкиот ФОКУС не го цитира само Христо. Тоа ми доаѓа како некоја сатисфикација.23 Сега, Јордане, ајде објасни ми зошто удбашкиот ФОКУС вака се пресметува со Никола Груевски. Само, немој, те молам, тие црно-бели скици: пресметка на две банди.

27-11-2011, 09:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(27-11-2011, 09:28 AM)hristo Wrote: Мило ми е што удабашкиот ФОКУС не го цитира само Христо. Тоа ми доаѓа како некоја сатисфикација.23 Сега, Јордане, ајде објасни ми зошто удбашкиот ФОКУС вака се пресметува со Никола Груевски. Само, немој, те молам, тие црно-бели скици: пресметка на две банди.Неможам да го следам весникот, го нема на интернет. Врз основа на една информација, фотографија а гледајки ја новинарската екипа, да дадам некое друго објаснување, освен дека е пресметка на две банди, ке биде премногу грујовистички ики бранковистички осносно препристрасно.
Инаку ако селедиш јас цитирам секакви извори. Веста е вест, секој откако ке ја прочира си носи сопствен заклучок .
На темата за Најчевска ја прикачив Прашката декларација кого некој весник или срество за информирање ке започне да ги промовира тие заклучоци во Македонија , тогаш јас за тоа гласило ке велам дека е гласило кое е навистина демокрарско и кое се осмелило да се пресмета со "ГАЗДАТА" на двете банди.

27-11-2011, 03:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14


Quote:Noam Čomski: 10 strategija manipulacije ljudima


[Image: Noam-Chomsky-001.jpg]
23.11.2011. - 22:30

Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumevanje manipulacije njihovim pristankom.


Na osnovu rada jednog od najuticajnijih svetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Čomskog, donosimo vam spisak od deset strategija manipulacije putem medija.

1) PREUSMERAVANJE PAŽNJE

Pažnju javnosti preusmeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi razmišljali i stekli osnovna saznanja u razumevanju sveta.

2) STVARANJE PROBLEMA
Ta metoda se naziva i “problem-reagovanje-rešenje”. Treba stvoriti problem, da bi deo javnosti reagovao na njega. Na primer: izazvati i prenositi nasilje sa namerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države.

3) POSTUPNOST PROMENA

Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu meru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mesecima i godinama. Promene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, biće sprovedene politikom malih koraka. Svet se tako vremenom menja, a da to ne budi svest o promenama.

4) ODLAGANJE
Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promene je, da ih se najavljuje mnogo ranije, unapred. Ljudi tako ne osete odjednom svu težinu promena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promeni. Sem toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvatanje.

5) UPOTREBA DEČIJEG JEZIKA
Kada se odraslima obraća kao kad se govori deci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svest i poruka ima snažnije dejstvo na ljude.Taj sugestivni mehanizam u velikoj meri se koristi i prilikom reklamiranja.

6) BUĐENJE EMOCIJA

Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svest zamjenjuju emotivni impulsi (bes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.

7) NEZNANJE

Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod proseka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.

8) VELIČANJE GLUPOSTI

Javnost treba podsticati u prihvatanju prosečnosti. Potrebno je ubediti ljude da je (in, u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.

9) STVARANJE OSEĆAJA KRIVICE
Treba ubediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, usled oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcenjen pojedinac, opterećen osećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.

10) ZLOUPOTREBA ZNANJA
Brz razvoj nauke u poslednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga poseduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čoveku i na fizičkom i na psihičkom planu.
27-11-2011, 04:19 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#15

Што ќе прави сега Јанко кога и премиерот не ги негира фотографиите? За премиерот само не биле битни, но не спомна ни Ф од фотошоп. Ах што е зафркнат тој лигушки живот...


Quote:Груевски: Не се битни прашањата,туку моите одговори
недела, 27 ноември 2011, 16:59
Нарачувањето прашања, за Премиерот, не е мера за нивото на македонската парламентарна демократија. Тој смета дека се работи за извртување на тезите, затоа што според него - клучни се одговорите, а не прашањата.

Според весникот во низата фотографии се гледа како премиерот и дава ливче на координаторката на ВМРО-ДПМНЕ. Ливчето со нарачаното прашање завршува кај пратеникот Димовски кој нешто подоцна од говорницата му го постави на својот партиски лидер.

Аналитичарите се поделени. Некои од нив сметаат дека ситуацијата е нормална и значи повеќе време за пофалба на власта. За други пак чинот ја поткопува демократијата, го става Собранието во потчинета позиција, а се губи и смислата на пратеничките прашања.

Alfa TV

Пандорче Димитриоска


Во иднина направете copy/paste на текстот во целост. Кој знае што ке се скучи со изворите од кој давте линк. Од искуство со линковите на ВРЕМЕ, А1 ...

Администратор

27-11-2011, 11:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Фото сесија или ако Јанко бурегџијата лаже фотографиите на „Фокус“ не лажат:


[Image: ilija%20dimovski%20pismo5.jpg]


[Image: ilija%20dimovski%20pismo.jpg]


27-11-2011, 11:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17


[Image: ilija%20dimovski%20pismo2.jpg]


[Image: ilija%20dimovski%20pismo3.jpg]


[Image: ilija%20dimovski%20pismo4.jpg]

27-11-2011, 11:46 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#18

Vo interesot na gragjanite ne smejat da se gledaat nasitot prljav vesh
Quote:понеделник, 28 ноември 2011, 16:13

Македонија


Само со дозвола ќе се снимаат пратениците

Собранието на Македонија на координативен состанок минатата недела донело заклучок врз основа на кој акредитираните новинари треба да добијат дозвола од генералниот секретар доколку сакаат да направат прилог што се однесува на сите пратеници и е поврзан со влегување во работните простории на пратениците или државните службеници

[Image: 28112011161317_25112011202309_sobranie1.jpg]

- Кога акредитиран собраниски новинар сака да направи прилог (ТВ или за пишан медиум) што се однесува општо за сите пратеници и е поврзан со влегување во работните простории на пратенците или на државните службеници во Собранието, тогаш тој мора да добие согласност од генералниот секретар, бидејќи оваа новинарска активност подразбира влегување во просториите на пратениците и службеници за што новинарот претходно не добил конкретна согласност од пратеник или служебеник - стои во заклучокот каде што се наведуваат и причините за воведувањето на ваквиот начин на работа во Собранието.Прилогот во кој новинар влегува во работни простории без претходно закажана средба се оценува како непримерен и тенденциозен. Колегите пратеници и службеници што станале дел од ваквиот прилог, а кои демонстрирале работна атмосфера, свесно или несвесно станале составен дел од наведената непримереност и неколегијаност, се наведува во текстот.Заклучокот бил прифатен од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева, координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски, координаторот на пратеничката група на ДПА Имер Алиу, координаторот на пратеничката група на НСДП и ЛП Горан Мисовски, координаторот на пратеничката група на ПЕИ и СЛ Рејхан Дурмиши, како и од потпретседателите на Собранието, Светлана Јакимовска, Сузана Салиу и Јани Макрадули
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 28-11-2011, 06:15 PM by montehristo.)
28-11-2011, 06:13 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#19

(26-11-2011, 01:07 AM)acko Wrote:
(25-11-2011, 11:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Фокус: Груевски фатен жив како нарачува пратеничко прашање!?

Петок, 25 Ноември 2011

[Image: fokussk.gif]

Фокус открива невиден скандал! Дали да прашам за странски инвестиции или за задолжувањето - пишува во пусулчето на директорот на ЦК на ДПМНЕ - Димовски - а подолу како одговор - ако сакаш и во двете, можеш и во едно да го ставиш, открива весникот ФОКУС.

Меѓу “најинтересните” беа тие што премиерот сам си ги нарача. Толку тешки, што и нему му беше лесно да ги одговори. Објективот на дневвниот весник “Фокус”, покажа како премиeрот нарачува едно од тие прашања од пратеникот Илија Димовски.

Ова го снимила НАСА преку сателит. Целта е позната, да се уништи се што е македонско. Мислам дека дискусијата треба да ја продолжиме во тој правец. Ова е масло на Брисел и Вашингтон. Утре вистината од сателитот Спутник...

Не бе па ти ацко, УДБА има лансирано сателит негде пред распадот на Југославија, слика работи од орбитата на Земјата по случаен избор, ги праќа на избрани ликови од Фејсбук (преку ИП адреса, ја прашај го газда ти Јордан како иде тоа, он ти е стручњак) и овие стискаат “ми се допаѓа/не ми се допаѓа“...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
28-11-2011, 08:13 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#20

(28-11-2011, 08:13 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Не бе па ти ацко, УДБА има лансирано сателит негде пред распадот на Југославија, слика работи од орбитата на Земјата по случаен избор, ги праќа на избрани ликови од Фејсбук (преку ИП адреса, ја прашај го газда ти Јордан како иде тоа, он ти е стручњак) и овие стискаат “ми се допаѓа/не ми се допаѓа“...

Коњушари како тебе имаат газда... Ние на друг начин функционираме. Icon_razz

28-11-2011, 08:40 PM
Reply