Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЛУЃЕТО ВЕЛАТ КАКВА МЛАДИНА ТАКВА ИДНИНА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

13-11-2011, 01:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2


Quote:Претседателот на УМС на ВМРО-НП премина во ВМРО-ДПМНЕ
12. 11.2011
Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-Народна партија, заедно со најголемиот дел од раководството и извршниот комитет, како и најголемиот дел од претседателите на комитети на Унијата на млади сили на ВМРО-НП преминаа во Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, објави Стево Насковски, досегашен претседател на УМС на ВМРО-НП.

“Причините за ваквата одклука се пред се патриотски. Поради фактот што единствено во политиките на ВМРО-ДПМНЕ можеме да согледаме цврсто и доследно чување на националните и државни интереси. Како млади луѓе во ВМРО-ДПМНЕ препознаваме промовирање на модерен патриотизам кој подразбира зачувување на идентитетските и културни обележја, но и обезбедување на заштита на интересите на граѓаните преку напорите за градење на услови за сестран економски развој“, рече Насковски.

Претседателот на УМС на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Диме Спасов ја поздрави оваа одлука.

“За разлика од Социјалдемократскиот сојуз кој промовира стари и потрошени кадри од времето на транзицијата и приватизација, ВМРО-ДПМНЕ и понатаму продолжува да се екипира со млади, едуцирани и квалитетни кадри. Тоа е основната разлика помеѓу Нас и СДСМ“, рече Спасов на денешната заедничка прес конференцијата со, сега веќе екс претседателот на УМС на ВМРО-НП.
Автор на веста: НетпресЗначи тие можеле да заминат и во СДСМ. Тоа прејасно зборува за идологија и патриотизам кои тие ги негуват.
13-11-2011, 01:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Темава не ја отворив за да одберам страна помеѓу Груевски и Додовски.
Ја отворив заради оваа јавно искажано мислење на "патриотиштево" :Quote:Definicija za makedonskiot narod !
by Stevo B. Naskovski on Monday, June 6, 2011 at 4:06am

Definicija za makedonskiot narod:

- NEMOZAT DA NE EBAT KOLKU STO NIE MOZEME DA IZDRZIME -

Nazdravie ebenje uste 4 godini, nazdravie kic patriotizam, nazdravije za grafa Anticki makedonci na sledniot popis, nazdravije za mediumskiot molk i monopolizacija na istiot od vladeackata struktura, nazdravie za gubenjeto na slovenskiot element vo nasiot etnos, nazdravije za kic patriotizmot i jugoslovenizacija na MKD, nazdravije za ne vleguvanjeto vo EU i NATO, nazdravie zamaranje so paterot za ''shirenje'' na makedonstina Latas, nazdravie za globi od 500 e, a plati od 150e, nazadravie za penetracija na sabanarija vo kulturata, nazdravije za Devet Jugovica i Ceca Raznatovic, nazdravie za tutunarite,zemjodelcite,nazdravije za bugarskiot voz,nazdravie federalizacija i gubenje na drzavnosta i narodnosta. NAZDRAVIJE ZA IZBOROT MAKEDONIJO ,nazdravie moj ,,drzavotvoren'' narode ! Koj ve ebe koa ke placete !

Like · · Unfollow Post · Share
Krste Risteski and 10 others like this.
13-11-2011, 02:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Овие пак од партијата на Додовски се за уште поголем потсмев:Quote:ВМРО-НП: Насковски никогаш не бил претседател на УМС, се врткаше во партијата само за да користи “Фејсбук“
12. 11.2011 - 15:16:49
ВМРО – Народна партија тврди дека Стево Насковски, кој денеска објави дека преминува во ВМРО-ДПМНЕ, никогаш не бил претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-НП и дека тој последната година се “врткал во канцелариите на ВМРО-НП за да користи Интернет и ’Фејсбук’“. Од партијата, на Насковски “како потрошен презерватив му посакуваат блескава кариера“.

“Стево Насковски никогаш не бил претседател на УМС на ВМРО-Народна партија туку само на краток период ја обавувал функцијата вршител на должноста претседател. Тој уште лани е разрешен од функцијата вршител на должноста претседател“, стои во реакцијата на ВМРО-НП.

Од таму велат дека “Стево Насковски последната година се врткаше во просториите на ВМРО-Народна партија со единствена цел за користење на Интернет и “Фејсбук“, а на потрошените презервативи како Насковски им посакуваме блескава кариера“.

Од ВМРО-НП велат дека партијата веќе подолго време е во процедура за избор на нов претседател на УМС.
13-11-2011, 02:08 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#5

(13-11-2011, 02:04 AM)ЈорданПетровски Wrote: Темава не ја отворив за да одберам страна помеѓу Груевски и Додовски.
Ја отворив заради оваа јавно искажано мислење на "патриотиштево" :Quote:Definicija za makedonskiot narod !
by Stevo B. Naskovski on Monday, June 6, 2011 at 4:06am

Definicija za makedonskiot narod:

- NEMOZAT DA NE EBAT KOLKU STO NIE MOZEME DA IZDRZIME -

Nazdravie ebenje uste 4 godini, nazdravie kic patriotizam, nazdravije za grafa Anticki makedonci na sledniot popis, nazdravije za mediumskiot molk i monopolizacija na istiot od vladeackata struktura, nazdravie za gubenjeto na slovenskiot element vo nasiot etnos, nazdravije za kic patriotizmot i jugoslovenizacija na MKD, nazdravije za ne vleguvanjeto vo EU i NATO, nazdravie zamaranje so paterot za ''shirenje'' na makedonstina Latas, nazdravie za globi od 500 e, a plati od 150e, nazadravie za penetracija na sabanarija vo kulturata, nazdravije za Devet Jugovica i Ceca Raznatovic, nazdravie za tutunarite,zemjodelcite,nazdravije za bugarskiot voz,nazdravie federalizacija i gubenje na drzavnosta i narodnosta. NAZDRAVIJE ZA IZBOROT MAKEDONIJO ,nazdravie moj ,,drzavotvoren'' narode ! Koj ve ebe koa ke placete !

Like · · Unfollow Post · Share
Krste Risteski and 10 others like this.

Овој го имам запознаено... Колку само плукаше по тие кои што од кај нив отидоа во ДПМНЕ. Icon_razz

13-11-2011, 02:39 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(13-11-2011, 02:39 AM)acko Wrote: Овој го имам запознаено... Колку само плукаше по тие кои што од кај нив отидоа во ДПМНЕ. Icon_razzЗатоа сум голем скептик во можната промена на подобро во Македонија и после падот на Груевски. За овие дваесет години не е изграден механизмот на јавното мнение. Јавно мнение кое ке почива на морални вредности и се додека не го изградиме тој механизам, секој нов премиер кој ке дојде на власт ке биде полош од предходниот.
13-11-2011, 03:01 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#7

(13-11-2011, 03:01 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-11-2011, 02:39 AM)acko Wrote: Овој го имам запознаено... Колку само плукаше по тие кои што од кај нив отидоа во ДПМНЕ. Icon_razzЗатоа сум голем скептик во можната промена на подобро во Македонија и после падот на Груевски. За овие дваесет години не е изграден механизмот на јавното мнение. Јавно мнение кое ке почива на морални вредности и се додека не го изградиме тој механизам, секој нов премиер кој ке дојде на власт ке биде полош од предходниот.

Има един малък, но съществен нюанс тука (поне според мен)
"Јавно мнение кое ке почива на морални вредности..."
Това означава явното мнение да оценява кое е добро и кое лошо...според критерии обикновено някъде над нас (и в този смисъл не-отнасящи се до нас...или до някои от нас)
За предпочитане м.б. е "явно мнение" основаващо се на идеята за равенството (пред закона); и в този смисъл за спазването на правилата от всички.
Видях това в един текст на Simon (мисля) - унгарски социолог занимаващ се с етиката в западния и в православния свят.
Просто нюанс...
13-11-2011, 01:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(13-11-2011, 01:54 PM)Valkanizater Wrote:
(13-11-2011, 03:01 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-11-2011, 02:39 AM)acko Wrote: Овој го имам запознаено... Колку само плукаше по тие кои што од кај нив отидоа во ДПМНЕ. Icon_razzЗатоа сум голем скептик во можната промена на подобро во Македонија и после падот на Груевски. За овие дваесет години не е изграден механизмот на јавното мнение. Јавно мнение кое ке почива на морални вредности и се додека не го изградиме тој механизам, секој нов премиер кој ке дојде на власт ке биде полош од предходниот.

Има един малък, но съществен нюанс тука (поне според мен)
"Јавно мнение кое ке почива на морални вредности..."
Това означава явното мнение да оценява кое е добро и кое лошо...според критерии обикновено някъде над нас (и в този смисъл не-отнасящи се до нас...или до някои от нас)
За предпочитане м.б. е "явно мнение" основаващо се на идеята за равенството (пред закона); и в този смисъл за спазването на правилата от всички.
Видях това в един текст на Simon (мисля) - унгарски социолог занимаващ се с етиката в западния и в православния свят.
Просто нюанс...Quote:Тоа значи јавното мислење да се оцени што е добро а што лошо ... според критериуми обично некаде над нас (и во таа смисла не се однесуваат на нас ... или до некои од нас)Сите граѓани се крератори на јавното мнение. Јавното мнение ги "регулира" моралните прекршоци. "Прекршоци" кои не се санкционираат со закон бидејки не представуват кривично дело.
Постапката на момчево за промена на партијата не е кривично дело но е тежок морален "прекршок". Тој пред неколку месеци плукал по партијата која денеска ја воспева. Ако не биде казнет а казната е јавна осуда на неговиот чин тој и многу други ке го прават истото. Така ке имаме едни те исти луѓе да ја водат државата само тоа ке го прават од различни партии.
Вакви прекршоци во демократскиот општества се казнуваат со збогување од политичката кариера.
13-11-2011, 04:33 PM
Reply