Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Интерпретация и акценти в Утрински

„Нова Европа“: Грција и Бугарија ќе стават вето на кандидатурата на Филе за наследник на Ештон

Бугарија ќе биде втората земја по Грција што сигурно ќе стави вето на кандидатурата на Штефан Филе за висок претставник за надворешни работи и безбедност на ЕУ, објави бриселскиот неделник „Нова Европа“, кој се занимава со прашања поврзани со Европската унија и е во сопстевност на грчки бизнисмени и новинари.

Неделникот наведува дека Филе е директен виновник за лошиот извештај што Европската комисија неодамна го објави за напредокот на Бугарија во рамки на верификацискиот механизам за соработка, кој, според „Нова Европа“, е направен со цел да биде урната Владата на Пламен Орешарски, предводена од Социјалистичката партија и да и се даде поддршка на конзервативната партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на Бојко Борисов.

- Еврокомисијата не смее да се меша во внатрешните работи на земјите-членки и сигурно некој ќе плати за ова. Прв, најверојатно ќе биде комесарот за проширување Штефан Филе, кој е одговорен за бугарскиот извештај. Тој се надева дека по изборите за Европарламентот ќе стане шеф на Европската служба за надворешни работи. Но, дознаваме дека по Грција, Бугарија ќе биде втората земја што ќе стави вето на таков ангажман, се наведува во текстот на „Нова Европа“ посветен на последниот извештај на Комисијата за Бугарија.

Ако грчката блокада за можен реизбор на Филе за еврокомесар уште поодамна е најавена поради неговото инсистирање за напредок на Македонија во евроинтеграциите и за силниот притисок врз грчките власти да дозволат земјава да ги почне пристапните преговори, според бриселскиот неделник, ова значи дека и Бугарија ќе биде против останување на чешкиот политичар во Европската комисија.

Се чини, грчко-бугарската соработка, која се рефлектираше со заедничко вето на македонските евроинтеграции минатата година, сега продолжува и со одмазда кон комесарот за проширување.

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemI...1048AC69EC

И оригинала


And yet it moves

Kassandra
25.01.2014 - 16:50

In an unethical move last week, the European Commission attempted to intervene in domestic Bulgarian affairs, with the obvious aim of trying to influence the outcome of the May European elections in Bulgaria, in favour of the opposition.

On January 22, the European Commission released the highly anticipated report to the European Parliament and the Council, “On the Progress in Bulgaria under the co-operation and Verification Mechanism.”

The report refers to an 18-month period, which only covered the the first three months of the new socialist government rule, but it once more brings to the surface the nomination, at the time the new government took over, of media leader Delyan Peevski to the post of National Security Advisor, which however, was revoked just two days later.

The issue, has been a national political issue in Bulgaria and has nothing to do with matters investigated by the Commission.

The fact that the revoked nomination, which ignited a series of daily demonstrations by supporters of the previous government, has been used as an element in the Commission’s report shows the attempt of the Commission to interfere in domestic Bulgarian political affairs.

Will remind our readers that early last summer, when demonstrations in Sofia against the legimately elected government were at their peak, the Commissioner from Bulgaria, Kristalina Georgieva, walked among the demonstrators and encouraged them to continue.

At the time, New Europe was wondering how much the Commission would have paid to Bulgarian citizens for damages on the grounds of Art. 340 (formerly 288) of the Treaty on ommissions and commissions by Commission staff, if demonstrations would have got out of control.

However, as the demonstration had no real substance, it faded out and nothing happened. Georgieva, however, was there and being one of the Commissioners of Europe and not the GERB/EPP Commissioner of Bulgaria to Brussels, she shoudn’t have been.

The Selective Leak

One day before the official release of the report, the Commission leaked it to a specific Brussels media outlet running a web site, an exclusive receiver of large funds from the Commission through... tenders (see New Europe this week pages 6 and 7) under the misleading title “Commission says Bulgaria broke partners’ confidence.” The report with the misleading title was widely spread in Bulgaria by a specific media group.

That was to damage the Bulgarian government, as no other media had the report to comment on the content, and the misleading perceptions were created one day before publication by this one and only leak. In the coming days, when the report was offically given to all media, nobody read it as it already was an “old story.” The European Commission knows very well how to handle “communication” matters, or to put it more accurately, “propaganda” matters.

The Coincidences

This little incident is one of the many at the expense of the new government in Sofia and is stemming from a series of coincidences, where certain functionairies of the European Commission, the Bulgarian Commissioner Kristalina Georgieva, the directors of the Commission representation in Sofia and oligarch Ivo Prokopiev are intrinsically linked.

Prokopiev favors the return of the previous Boyko Borisov government and controls, among others, a large media group in the country.

One of his media companies has a business association with the web site which got the privileged leak from the Commission of the Bulgarian report and presented it one day before its release with the misleading headline “Commission says Bulgaria broke partners’ confidence.”

The Director of the European Commission’s Delegation in Sofia, is a former employee of Ecomomedia, one of the media companies of the Prokoviev group, who was appointed last year by the reccommendation of Commissioner Kristalina Georgieva. Indeed, it is customary procedure for Commissioners to reccommend the head of the Commission’s Delegation in their countries.

Story with a Moral

The efforts of Ivo Prokopiev to play his political games with his media are legitimate and nobody can blame him for that. This is the way publishers behave all over the world.

It is also legitimate for Prokopiev to push his former employee to a post of influence such as the Head of the EU Delegation in Sofia.

It is also legitimate for the Commissioner from Bulgaria Kristalina Georgieva to reccommend the person of her choice as Head of the EU Delegation is Sofia.

What is wrong is all the rest.

It is not in the job description of the President of the Bulgarian Republic, Rosen Plevnieliev, to analyse in the media the ...analysis of a premediated leak of the Commission. Presidents are ment to look at more serious matters and primarily the unity of the people.

The European Commission has nothing to do with domestic political affairs of Member States and certainly someone will politically pay for this. First will probably be Commissioner Stephen Fule whose is responsible for the Bulgarian report and hopes to become the Chief of the External Action Service in the next Commission.

We understand that after Greece, Bulgaria will be the second country to veto such appointment.

But the issue is bigger than Fule. It is the attitude of the Brussels Eurocrats towards certain Member States.

We remind our readers, that before of the 2009 election in Bulgaria which brought in power the right wing GERB party of Boyko Borisov, then Mayor of Sofia, the Commission had frozen, for no real reason, €515 million financing to Bulgaria, producing serious political damage to the then Sergei Stanishev socialist government.

One week before the election, the Europeans’ People Party (EPP), in a joint press conference in Sofia with Boyko Borishov, announced the defreeze of the funding in support of the coming into power of the right wing party. From what we heard at the time, before the announcement of the funds defreeze, President Jose Barroso had visited Sofia and discussed with Boyko Borisov, who was likely to win the election and he did, the defreeze of the funds and in exchange secured the support of the next government to his second term as President of the Commission.

Last but not least, the legitimate-looking financing of specific private media outlets in Brussels by the European Commission, for many years, and their use to play political games aiming at overthrowing legitimatelly elected governments in Member States. This is unacceptable and constitutes an offense to our political civilization that sooner or later, as the winds of change blow all over Europe, will attract the attention of future Prosecutors.

http://www.neurope.eu/article/and-yet-it-moves

Т.е. Утрински пишат за конфликт между т.нар. олигарси в България на европейски терен /според мед/ по специфичен за Македония /и уви доста изненадващ - за мен/ начин...Струва ми се, освен това, че първо трябва да се случат европейските избори и едва след това Филе и/или други комисари ще имат повод за вълнения - със сигурност в момента Гърция, България или Хърватия /ако искате/ са последната му грижа...на този етап той зависи от тресящата се от корупционни /именно!/ скандали Чехия....
04-02-2014, 11:59 PM
Reply