Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија

Спортската опрема од „најк“, „адидас„ и „пума“ се меѓу најфалсификуваните марки производи кои стигнуваат во Македонија. Фалсификуваната стока најчесто е со потекло од Кина, Турција, Обединетите Арапски Емирати и Бугарија.

Правото на интелектуална сопственост е регулирално со закон. Во Царинската управа заштитени се 386 трговски марки. Меѓу нив се најчесто фалсификуваните, како и Долче Габана, Томи Хилфигер...

Податоците на Царинската управа на Република Македонија за минатата година покажуваат дека се откриени 92 случаи на сомневање за повреда на правото на интелектуална сопственост при што привремено се задржани 390.565 парчиња разновидна стока. Меѓу нив се козметички, текстилни производи, енергетски пијалоци, техничка стока, обувки и слично. За годинава заклучно со 30 ноември, Царината има откриено 119 случаи на сомнeвање за повреда на правото од интелекутална сопственост при што привремено се задржани вкупно 286.412 парчиња разна стока, како боја за чевли, освежувачи за автомобили, текстилни производи, обувки и друго.

Најголемиот дел од стоката е со потекло од Кина, а другиот дел е од Турција, Обединетите Арапски Емирати и Бугарија. Стоките со потекло од Кина доаѓаат во Македонија транспортирани во контејнери најчесто преку пристаништето во Солун, Грција, додека стоките со потекло од Обединетите Арапски Емирати доаѓаат преку Турција и Бугарија со товарни возила, најчесто со турски регистарски таблички.

Заштитата на правата од интелектуална сопственост во царинската постапка е регулирана со Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост и Правилникот за примена на Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост.

Царинската управа, согласно Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост, може да дејствува по барање на носителот на право, во случај кога трговската марка е заштитена во Царинската управа и по службена должност, кога трговската марка не е заштитена во Царината.

Кога Царинската управа дејствува по барање на носителот на правото, известувањето за привремено задржана стока се испраќа од страна на царинските испостави и одделението за оперативни работи. Царинската управа испраќа известување до носителот на правото на трговската марка преку неговиот застапник кој има обврска во рок од три дена да одговори дали привремено задржаната стока е оригинал или фаслификат. Во случај зстапникот да потврди дека стоката е фалсификат, Царинската управа носи одобрение за уништување и стоката се уништува, доколку застапникот потврди дека привремено задржаната стока е оригинал, тогаш Царинската управа носи одобрение за ослободување, стоката му се враќа на увозникот, но се врши приспособување на пријавената вредност на стоката, која обично е значително пониска и стоката се царини по соодветна вредност.

Кога се постапува по службена должност, односно кога трговската марка не е заштитена во Царинската управа, а постои сомнение дека таа повредува право од интелектуална сопственост, Царинската управа ги известува регистрираните застапници на трговски марки во Царината и носителот на право на трговската марка, со цел да се поднесе барање за преземање царински дејства. Доколку се поднесе барање Царинската управа дејствува идентично како да станува збор за случај по барање на носителот на правото. Во случај да не биде поднесено барање, Царинската управа, со одобрение за ослободување, стоката му ја враќа на увозникот.

Доколку се потврди дека привремено задржаната стока по основ на сомневање дека повредува права на интелектуална сопственост е фалсификат, таа крајно се одзема и се уништува под царински надзор.

Во текот на минатата година во соработка со носителите на право на Царинската управа во неколку наврати организира и спроведе уништување на вкупно 304.331 парчиња текстилни, козметички производи, обувки, етикети, очила за сонце, техничка стока, како и 18.000 килограми прашок за перење.

Минатата година заклучно со 30 ноември уништени се вкупно 63.408 парчиња фалсификувана стока и тоа текстилни, козметички производи, модни додатоци, освежувачи за кола, обувки.

Во последниот месец од минатата година се извршени неколку уништувања на фалсификувана стока. Во организација на Координативното тело за индустриска сопственост уништени се 8.200 парчиња, а во Фени се уништени 36 илјади парчиња стока – текстил, обувки, автоделови и додатоци за мобилни телефони.

Барања за заштита на правата на интелектуална сопственост во Царинската управа доставуваат 10 застапници на брендови во земјава. Од вкупниот број најчесто заштитени трговски марки се текстилот, обувките, модните додатоци

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...7B267ABF09
Без Ботев няма България
03-01-2013, 05:30 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија – кандидат за Нобелова награда за мир за 2013 година?

При гостувањето на телевизија Bulgaria ON AIR, поранешниот бугарски министер за надворешни работи, Соломон Паси, изјави дека Нобеловата награда за мир, треба да и` биде доделена на Бугарија. „Во 2013 година се навршуваат 70 години од спасувањето на бугарските Евреи, кое што е основа за номинирање за награда. Од позиција на носител на Нобелова награда за мир за оваа година, Европската унија ќе може да доставува номинации, и Бугарија треба да го искористи тоа“, изјави Паси во емисијата „Брисел 1“.

ne vo euВо интервју за БНР, тој го потврди овој свој став и изјави дека „сосема природно е Бугарија да биде номинирана за Нобеловата награда за мир, за спасувањето на бугарските Евреи“, за што поддршка доби и од Бугарскиот културен клуб – Скопје (БККС).

Но притоа, овој бивш бугарски министер, кој што и самиот има еврејско потекло, заборава да спомене дека истата таа Бугарија која што тој ја фали за спасувањето на бугарските Евреи, како сојузник на хитлерова нацистичка Германија депортираше над 7000 Евреи од вардарскиот дел на Македонија, која во тоа време е под бугарска окупација. Всушнот и бугарските Евреи, за кои што тој зборува, Бугарија не ги спаси од некој друг, туку од самата себе.

Бугарскиот дипломат од кариера Владимир Мутафов, во својата книга „Бугарија и ролјата на кралот Борис III за време на холокаустот“, пишува дека „виновникот за депортација на Евреите од Беломорска Тракија и Вардарска Македонија е бугарската влада, дејствувајќи во согласност со Третиот рајх“, напоменувајќи дека „не можете да бидете и спасител во еден дел од Бугарија, и активен соучесник во убиствата во друг дел“.

Истово го констатира и Д-р Нисим Јоша од Асоцијацијата на Евреите од Македонија во Израел, при што вината за депортирањето на Евреите од Македонија во логорите на смртта, ја лоцира во Бугарија, односно во тогашната бугарска власт.

bugarija-makedonija„Бугарија предводена од цар Борис беше активно вклучена во холокаустот со депортирањето на Евреите за истребување. Во март 1943 година, Бугарија сурово организира и изврши депортација на 11.343 Евреи од Тракија и Македонија во Треблинка, каде што сите беа веднаш задушени во гасните комори.“, пишува Д-р Јоша, притоа потенцирајќи дека токму затоа „пофалбите за Бугарија и Борис без да се спомне експлицитно неговата кривична одговорност во депортацијата на Евреите за истребување, ќе биде сметано за кривично дело поради негирањето на холокаустот. Сите ние кои ја сакаме вистината мора да ја отфрлиме секоја бугарска претенциозна аспирација да биде наградена за она што не го заслужува.“

Сепак, се чини дека и Нобеловите награди не се она што некогаш беа. Ако Нобеловата наградата за мир во 2012 година ја доби Европската унија, и покрај тоа што со години наназад немо посматра како една нејзина земја членка извезува спорови, упатува геноцидни и спротивни на меѓународното право барања кон Македонија и не ги почитува малцинските права на Македонците, не треба да не` чуди ако во скоро време со истата награда се закити и соседна Бугарија.

Александар Стеванов

http://mkd-news.com/bugarija-kandidat-za...13-godina/
Без Ботев няма България
04-01-2013, 07:19 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Туй очилато педалче , извинявам се на хората с обратна ориентация , и то голем душегрижник. Македонецот требе да се държи задължително в заблуда колко лошо е в България.

04.01.2013, 16:58
Саботни муабети

„Среќната“ европска Б’лгарија

Огнен Јанески

На враќање од новогодишното патување во соседна Република Бугарија, другарот ми рече: „Немој некој после да ми речел дека ние сме немале новогодишна атмосфера и расположение! Дали ги видел некој Бугариве?!“. И во право беше.

Прв пат бев во Бугарија, на времето кога за 100 марки се купуваше „цела Софија“. Тогаш имав чудно чувство (иако дете) дека нивната држава ја проектира својата тага преку граѓаните. Тажно беше да ги гледаш дека продаваа се', а и начинот на којшто живееја, секако придонесуваше во тоа чувство. Поминаа многу години откако повторно ја посетив – точна една година пред да влезат во Европска унија. Тогаш, барем Софија – цветаше, дури и буквално! Улици и патишта, тротоари, големи трговски центри, народ насмеан, луѓе на сите страни, полни кафулиња... Истата година (2006) Софија беше прогласена за најзелен град во Европа (и со право), а втора во светот.

Ја напуштив, така како што и ја посетив – истражував како можам да студирам таму. Имаше „бесплатна“ опција, само доколку си ја продавам Македонија. Не ја продадов. Но, сепак, и покрај преминувањето на границата од соседот кој ме условуваше на одреден начин, убаво се чувствував. Се радував за Бугарите. Беа среќни.

Пет години подоцна, повторно ја посетив, но поради професионални причини. Работејќи на телевизиски проект (20-епизоден серијал) за Европската унија, со колешката Нора Шакири имавме интервјуа со сите релевантни институции (министерства – меѓу кои и со министерот за надворешни работи, Николај Младенов, невладини организации, медиуми и обични граѓани). Тогаш, Нора ми велеше дека има нешто во Бугарија што не и' се допаѓа – како да оди кон назад, наместо напред. Не и' верував. Се' уште Софија ја гледав низ призмата од пред влезот во ЕУ. Но, беше во право.

Сега, кога стрелките на часовникот ми се составија на преминот од 2012 во 2013, токму во бугарската престолнина, сфатив дека овој главен град – дел од мрежата метрополи на Европската унија не е воопшто тоа што беше. Повторно во тие неколку дена ми се вратија спомените од периодот на „100-те марки“!

Четири дена, по главниот им булевар „Витоша“, можев да набројам на прсти луѓе коишто се движеа, а беа Бугари (странците беа минимални, ако ги исклучам Македонците). Продавниците не им работеа два дена од тие четири. Цените? Ниски, во споредба со нашите. Не како „100-те марки“, но, дефинитивно, да се луксузира човек. Дали Софија беше украсена? Не. Имаше бедна елкичка кај зградата на Советот на министрите со неколку ирваси и украсени живи огради. Забава на плоштадот? Да – имало, но никој не ја виде, и покрај тоа што ги имаа најпопуларните ликови од 2012. Тамошните пријатели ми велеа дека е празно, зашто сите се во Боровец или на Банско. Но, се прашував како може двамилионски главен град да стане град на духови (дополнителен ефект даваше маглата)? Како може, по пет години членство во ЕУ, Софија да ме потсеќа на времето од паѓањата на балканските комунистички режими? Ми се поврзаа сеќавањата со тие од Букурешт (кој исто го посетував во слични периоди и интервали), само што во Софија успеале да ги исфрлат запрежните возила, кои во Букурешт секогаш се движат зад скапи џипови.

Откако се распрашав за нивните плати (кои се тука некаде со нашите) и за нивните пензии, кои се греотни во споредба со нашите уважени (100 евра пензија во Бугарија е како да сте милионер) – сфатив! Сфатив зошто Бугарија е празна и станува пензионерска држава. Сфатив зошто никој не почувствува дека дојде Нова година, па во минута по полноќ се сетија дека треба да се наздрави. Не им е до честитање, славење и лумпување. Сега веќе не се среќни. Задоени се со „чалгата“ (пандан на турбофолкот кај нас), евтиниот изглед и имиџот севкупно.

Зашто така, површно го сокриваат својот пад, од неразумноста при живеењето и водењето на политиката. Сфатија дека се преодна станица на ЕУ кон Истокот. Затоа само патиштата им се фантастични.


Статијата е прочитана 539 пати.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...4C996C8535
Без Ботев няма България
05-01-2013, 11:15 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

„Стандарт“: Самарас кај Борисов заради Македонија

Грчкиот премиер Андонис Самарас наскоро ќе ја посети Софија, а една од главните теми на разговорите со неговиот бугарски колега Бојко Борисов ќе биде односот на двете земји кон кандидатурата на Македонја за членство во ЕУ, пишува софискиот весник „Стандарт“.

Весникот потсетува дека Грција и Бугарија веќе имаат усогласена позиција оти влезот на Македонија во ЕУ е можен само со добрососедски односи - принцип кој според Атина и Софија, Скопје не го почитува.

Посетата на грчкиот премиер на Бугарија била договорена за време на средбата на Самарас и Борисов во Атина во декември, пред Самитот на ЕУ на кој се разгледуваше и препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија.

Самарас за време на посетата планирана за февруари, освен со Борисов, ќе се сретне и со претседателот на Бугарија Росен Плевнелиев и со спикерот на Парламентот Цецка Цачева. /www.kanal5.com.mk
05.01.2013, 10:50

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=103144
Без Ботев няма България
05-01-2013, 11:41 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(05-01-2013, 11:15 AM)Топорчо Wrote: ...
Четири дена, по главниот им булевар „Витоша“, можев да набројам на прсти луѓе коишто се движеа, а беа Бугари (странците беа минимални, ако ги исклучам Македонците). Продавниците не им работеа два дена од тие четири. Цените? Ниски, во споредба со нашите. Не како „100-те марки“, но, дефинитивно, да се луксузира човек. Дали Софија беше украсена? Не. Имаше бедна елкичка кај зградата на Советот на министрите со неколку ирваси и украсени живи огради. Забава на плоштадот? Да – имало, но никој не ја виде, и покрај тоа што ги имаа најпопуларните ликови од 2012...

Мухахахахах!!!
"странците беа минимални, ако ги исклучам Македонците" Предполагам, на челата на всички Македонци е имало по едно големо "М".
Забава на плоштадот? Да – имало, но никој не ја виде...
Айде да сложим едно видео, че и господинот да види нещо от купона:
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
05-01-2013, 01:50 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Стефан, статијата е вонсериски комплексарска и глупава. Ако некој во Бугарија напише таква комплексарска и глупава статија за Македонија или некој град од Македонија (а напишани се и такви), последно нешто што ќе правам е да му се докажувам на авторот дека сум повеќе вреден (по-стојностен) отколку што си мисли тој, и со тоа да му го пружам задоволството да мисли дека ми е важно неговото мислење. Со гордост и задоволство ги одминувам таквите ситни душички и за мене не постојат. Нема потреба ништо да докажуваш.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 05-01-2013, 04:38 PM by Gnoj.)
05-01-2013, 04:37 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(05-01-2013, 04:37 PM)Gnoj Wrote: Стефан, статијата е вонсериски комплексарска и глупава. Ако некој во Бугарија напише таква комплексарска и глупава статија за Македонија или некој град од Македонија (а напишани се и такви), последно нешто што ќе правам е да му се докажувам на авторот дека сум повеќе вреден (по-стојностен) отколку што си мисли тој, и со тоа да му го пружам задоволството да мисли дека ми е важно неговото мислење. Со гордост и задоволство ги одминувам таквите ситни душички и за мене не постојат. Нема потреба ништо да докажуваш.

Гной, аз знам, че ти си истински приятел на България.
Но мисля, че не трябва да се отминават с лека ръка такива писания. Това е поредната поръчкова статия против БГ (и ЕУ). Лошото е, че не е изключение, а правило, а още по-лошо е, че няма алтернативен медиен форум, където да се чува друго мнение. Едва ли е въпрос само на ситни душички и комплекси.
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
05-01-2013, 05:47 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Кирил Георгиев од Бугарија - победник на божиќниот шаховски турнир во Карпош

Кирил Георгиев од соседна Бугарија, е овогодишен победник на Меѓународниот Бижиќен шаховски тунир, кој традиционално го организира Општина Карпош.

Интернационалниот мајстор Георгиев е и минатогодишниот победник на "Опен Карпош" - кој овој пат си замина дома со 21.000 денари, колку што изнесуваше првата награда на годинешниот Божиќниот турнир. Второто и третото место им припадна на шахистите од Србија, Горан M. Тодоровиќ и Борољуб Златановиќ кои освоија по 15.000 односно 13.000 денари.


По целодневното шаховско „војување", кое се случуваше в сабота (05.01.2013), на кои фигурите „ги вкрстија" 107 натпреварувачи од Македонија и странство, во вечерните часови градоначалникот Стевчо Јакимовски имаше чест и задоволство да ги прогласи најуспешните натпреварувачи во оваа древна игра, при што лично им ги врачи наградите.


Најдобро пласираниот Македонец на овој турнир, Владимир Георгиев, го заслужи четвртото место со освоени 7.150 денари, а веднаш по него, петтото место му припадна на Трајко Недев, исто така од Македонија кој освои 6.150 денари. По нив следеа Оливер Органџиев (Македонија), кој за освоеното шесто место, доби 5.150 денари. Седмото место му припадна на Драгољуб Јачимовиќ (Македонија) кој освои 4.650 денари. На осмо место се најде Дејан Стојановски (Македонија), со освоени 4.150 денари. По 3.650 денари освоија деветто пласираниот Зоран Новоселски (Србија), и десеттиот на оваа табела, Велислав Куков (Бугарија). Единаесеттото место го освои Звонко Станојоски (Македонија) кој со својот сонародник Влатко Богдановски, за освоеното дванаесетто место, зедоа по 3.150 денари. Тринаесеттото место му припадна на Тоде Куков (Македонија), кој освои награда од 2.150 денари.


Во категоријата за млади шахисти до 18 години, победи Тони Лазов (Македонија), со освоени 2.000 денари. Како најуспешна од шахистките, се истакна Бугарката Стефи Бедникова, која освои 2.000 денари. Од ветераните до 60 години, Љупчо Костовски (Македонија), заслужено ја освои наградата од 2.000 денари. Конечно, во категоријата "рејтинг до 2100" наградата вредна 2.000 денари ја освои Никола Николовски (Македонија). /крај/мф/ач

Copyright 2012 makfax Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Мakfax.

http://www.makfax.com.mk/300228
Без Ботев няма България
06-01-2013, 02:47 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Христов ја престави Македонија со кренато знаме на релито Дакар

Членот на МК „Александар“ од Скопје, Тодор Христов ќе влезе во историјата како прв натпреварувач кој го истакнал македонското знаме на најпрестижното светско рели Дакар.

Тој на церемонијалниот старт на првата етапа во Лима, Перу ги истакна заедно македонското и бугарското знаме.

На Христов, кој настапува со македонска лиценца ова ќе му биде второ учество на најпознатото рели откако во 2011 година настапи за својата матична земја, Бугарија.

Христов е пријавен во класата на квадови (четвороцикли) во која има вкупно 39 учесници и се предвидени 14 натпреварувачки денови. „Дакар 2013" е со должина од преку 8.000 километри од кои половина се специјални брзински испити, а остатокот се поврзувачки етапи. Годинешното рели ќе минува во Перу и низ Аргентина и Чиле, а целта е во Сантиаго на 20 јануари 2013. На листата на учесници се наоѓаат над 450 екипажи во 4 категории: мотоцикли, квадови, автомобили и камиони.

Во првата етапа во која победи домашниот натпреварувач Флорес Семинарио, Христов го освои 37 место. Втората етапа е со специјален брзински испит од 242 километри и поврзувачка етапа од 85 километри, а стартот и целта е во Циско, Перу.

http://www.sitel.com.mk/hristov-ja-prest...lito-dakar
Без Ботев няма България
06-01-2013, 04:51 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонски полицајци ловеле посредници за бугарски пасошПолицијата во Струмица, според бугарската агенција "Фокус", извршила рации во домовите на шестмина граѓани со македонско и од бугарско државјанство

Полицијата во Струмица, според бугарската агенција "Фокус", извршила рации во домовите на шестмина граѓани со македонско и од бугарско државјанство, кои биле овластени да застапуваат кандидати за бугарски пасош. Настанот се случин на 2 јануари, како што пишува агенцијата, под изговор дека се врши проверка за фалсификувани и лажни документи. Ако е точна веста, ова е првпат македонската полиција да интервенира околу јавното и масовно посредување за бугарски пасоши, што се користи како потврда од Софија дека во Македонија има многу граѓани со бугарска свест и потекло. По упадот, шесте граѓани биле испрашувани одделно два-три часа во полицијата, а еден од нив бил извлечен со покривка на главата. Притоа, полицијата ги известила шестемина дека немаат право да поднесуваат апликации за пасош и им се заканувала да не се жалат во бугарската амбасада. По сослушувањето, тие биле ослободени без да им даде каков било документ што би ја објаснил целта на притворот. Притоа, биле конфискувани 22 подготвени бугарски пасоша, 22 лични карти и 30 комплети со документи за апликација, покрај 52 медицински документа од здравствените институции во Македонија, кои беа преведени и легализирани за да се користат за бугарско државјанство.

Сите граѓани, чии домови и канцеларии биле предмет на рацијата, добиле забрана да ја напуштат Македонија. Рацијата се случува и во време кога Бугарија и Македонија започнаа да преговараат околу отворените прашања за да се отвори пат во јуни Софија да не и' стави повторно вето на препораката за преговори на Македонија. На средината на јануари на бугарска територија треба да се одржи втората рунда преговори околу бугарскиот "меморандум" и овој настан може да биде искористен од бугарска страна како доказ дека Македонија не сака добрососедство. (Н.Р.)

http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemI...B5D38D9DA3
Без Ботев няма България
08-01-2013, 06:52 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Помията продължава да се излива

Друго ми е интересно - дали авторът някога има написано един ред на друга тема. Този човек си изгледал децата плюейки по България.Професионален българомразец.


Како беа ликвидирани македонските Евреи (1)

Германците ја договориле депортацијата со бугарската влада

Со посебна спогодба верификувана од владата, профашистичка Бугарија се согласила да ги депортира Евреите од окупираните територии

Виктор Цветаноски


Еве неколку години Бугарија и' се испречува на Македонија на патот кон Европската унија, уценувајќи ја притоа да го прифати нејзиното толкување за македонското минато. Овој пат ја искористи големата трагедија на македонските Евреи, чиишто животи за време на Втората светска војна завршија во злогласниот логор „Треблинка“ во Полска. Потресната приказна за последните денови на нашите сограѓани, раскажана во филмот „Трето полувреме“, ги разгневи највисоките бугарски политички кругови до толкав степен што решија да ги придвижат моќните лостови што ги поседуваат во ЕУ како нејзина членка и да постават пречки за наше членство во оваа европска асоцијација. Ако не се „вразумите“ и ако не ја прифатите нашата „вистина“, можете слободно да се откажете од европската иднина, се закануваат тие.

На луѓето што добро ги познаваат приликите од тоа време ваквото жолчно реагирање на бугарскиот политички врв е разбирливо кога станува збор за ликвидацијата на македонските и тракиските Евреи, зашто тие сакаат да се претстават пред светот со чисто лице. За Софија оваа тема е многу болна и секое потсетување на неа го доживуваат како копање во отворена рана, која не можат да ја залечат, бидејќи секогаш виновниците ги бараат на друга страна. Тоа сигурно ќе трае уште долго ако не признаат дека за смртта на 11.384 Евреи се виновни нивната профашистичка влада и царот Борис, кои направија сојуз со нацистичка Германија и се вклучија во чистењето на Евреите од териториите коишто ги окупираа. Нивните војници и полицајци ги уапсија сите Евреи од Македонија и од Тракија и ги качија на возовите за никогаш да не се вратат. Од тој голем грев не може да ги испере ниту фактот што во тие години беа спасени околу 50.000 Евреи од територијата на бугарската држава, не од нивната влада и царот, туку од поединци и народот.

Која е вистината за трагичниот крај на македонските и на тракиските Евреи? Колку е виновна Бугарија за злосторството што беше направено за време на Втората светска војна кога под нејзина окупација беа македонските простори? Кој ги испрати тие невини жртви во гасните комори? Што се кажува во документите за тој страшен настан?

Документите говорат недвосмислено дека токму тогашните бугарски власти на чело со цар Борис ги испратиле нашите сограѓани во сигурна смрт и дека тие им ги купиле билетите за нивното последно патување, сурова вистина која не може да ја прифати официјална Софија и по 70 години и да смогне сили да им се поклони на невините жртви.

Крунски документ е Спогодбата што била потпишана на 20 февруари 1943 година за депортација на 20.000 Евреи помеѓу Александар Белев, бугарски комесар за еврејски прашања, и Теодор Данекер, германски „експерт“ за истата проблематика. По нецели две недели, на 2 март, неа ја верифицирала и бугарската влада. Седницата ја раководел премиерот Богдан Филов, а на неа присуствувале сите министри, освен министерот за правосудство, кој бил отсутен поради оправдани причини. Сите министри кренале два прста за депортација, никој не рекол - не.

[Бугарија во своите милитаристички денови: парада на војската пред Народното собрание]

Овој документ, кој фрла целосна светлина за трагичниот крај на македонските и тракиските Евреи, гласи вака: „Спогодба за иселување најпрво на 20.000 Евреи во источните германски области, постигната помеѓу бугарскиот комесар за еврејски прашања Александар Белев и германскиот полномошник, капетан од заштитните одреди (СС хауптшурбамфирер) Теодор Данекер:

1. По потврдување од страна на владата ќе се подготват за иселување 20.000 Евреи без разлика на возраст и пол. Германскиот рајх е подготвен да ги прими тие Евреи во источните области.

2. Почетните железнички станици, бројот и возовите се востановува како што следува:

а) во Скопје 5.000 души со 5 воза

б) во Битола 3.000 души со 3 воза

в) во Пирот 2.000 души со 2 воза

г) во Горна Џумаја (денешен Благоевград н.з.) 3.000 души со 3 воза

д) во Дупница 3.000 души со 3 воза

е) во Радомир 4.000 души со 4 воза...“

Со Спогодбата бугарската влада е задолжена да обезбеди резерва на храна за 15 дена, како и потребен број буриња за вода. Од неа се бара да плати и обесштетување за секој депортиран Евреин, а висината на сумата е договорено да се определи дополнително. Во претходните разговори што биле водени меѓу двете страни, Германија побарала од Бугарија 250 рајхсмарки по човек, со што таа не се согласила зашто сметала дека сумата е многу висока. Бугарската влада зела обврска да ги плати и трошоците за транспорт на Евреите од местата каде што живееле до железничката станица каде што требало да ги качи на возовите без повраток.

Истовремено, Бугарскиот комесаријат за еврејски прашања како орган на Министерството за внатрешни работи и народно здравје бил задолжен пред Германскиот рајх да ги исполни и следниве услови: да превезува исклучително само Евреи; да не допушта лица од мешани бракови; ако на Евреите кои се „иселуваат“ не им е одземено државјанството, да им се одземе при напуштањето на бугарската територија; да не се примаат Евреи со заразни болести; Евреите да не носат оружје, отров, девизи, скапоцени камења и др. Со овој документ Бугарија е обврзана во никој случај да не бара враќање на депортираните Евреи.

Истовремено, Германците од Бугарите побарале за време на секој транспорт да изработуваат список на депортираните Евреи, со нивните имиња и презимиња, датум и место на раѓање, последното место на живеење и нивната професија.

Бугарскиот историчар Христо Бојаџиев во книгата „Спасување на бугарските Евреи за време на Втората светска војна“, објавена во 1991 година, во посебно поглавје ја разработува и депортацијата на Евреите од Македонија и од Тракија, а во неа целосно ја објавува оваа Спогодба. Во неговиот труд тој ќе се обиде да ја минимизира улогата на тогашната бугарска власт и на царот Борис Трети при депортирањето на македонските и на тракиските Евреите во „Треблинка“ за да докаже дека Бугарија била единствената држава во светот која ги спасила своите Евреи. Тој ја застапува тезата дека Бугарија била присилена од Германците да ги испрати во смрт Евреите од Македонија и од Тракија и дека Спогодбата се однесувала само за териториите коишто биле окупирани за време на војната, без разлика на тоа што во неа се наведува поголем број Евреи за депортација – 20.000, бројка која е речиси двојно поголема од Евреите коишто живееле на овие простори. Покрај тоа, уште во насловот на Спогодбата посебно е нагласено дека тоа се првите Евреи што се депортираат. Што значи се предвидувало подоцна да се испратат нови возови. Истовремено го застапува и ставот дека царот Борис ги жртвувал македонските и тракиските Евреи за да ги спаси нивните сонародници во Бугарија.

Бугарскиот историчар тврди дека нивниот комесар за еврејски прашања, Александар Белев, кој, според него, поседувал пословична омраза кон Евреите, ја фалсификувал Спогодбата и го пречкртал текстот каде што пишувало дека депортацијата се однесува за Евреите од „новите бугарски земји Тракија и Македонија“. Со тоа сака да каже дека тогашната бугарска влада и царот направиле договор само за депортација на македонските и на тракиските Евреи, но не и за Евреите кои живееле во „стара“ Бугарија. (Продолжува)


http://utrinski.com.mk/?ItemID=70B77F36E...AA19D9E819
Без Ботев няма България
08-01-2013, 10:04 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Е разгеле - бях се притеснил, че Виктор Цветаноски се е пенсионирал. Почва се - бас ловя , че поредицата ще е поне 20 части...Със сигурност обаче ще е по-кратка от сагата за Титовата совладетелка...
08-01-2013, 12:19 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарскиот премиер лобира против нуклеарната енергија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека ќе побара од членовите и симпатизерите на неговата десно ориентирана партија ГЕРБ на референдумот за изградба на втората нуклеарна централа во земјата, закажан за 27 јануари, да гласаат „против“.

Борисов во интервју за телевизиската станица ТВ7 истакна дека раководството на партијата ќе им даде упатства на членовите на партијата на референдумот да одговорат со „не“.

Борисов се залага за изградба на нови реактори во постоечката централа „Козлодуј“ и за зголемување на капацитетите на двата реактори, кои во моментов се активни во нуклеарката.

Референдумот го иницираше социјалистичката опозиција, откако во март минатата година Владата на чело со Борисов го поништи договорот со руската компанија „Атомстројекспорт“ за изградба на нова нуклеарна централа во местото Белене во северозападна Бугарија, која би имала моќност од две ијлади мегавати.

Одлуката на „Атомстројекспорт“ да ја тужи официјална Софија пред Меѓународниот арбитражен суд во Париз за отштета од една милијарда евра ја принуди бугарската Влада подоцна да најави дека би можела повторно да го покрене проектот, но како приватна инвестиција.

http://www.sitel.com.mk/bugarskiot-premi...a-energija
Без Ботев няма България
08-01-2013, 07:55 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Како беа ликвидирани македонските Евреи (2)

Како беше спроведуван планот. Бугарската влада се жалела дека со депортацијата на Евреите ќе остане без евтината работна рака потребна во градежништвото

Виктор Цветаноски


Бугарскиот историчар Христо Бојаџиев во книгата „Како беа спасени бугарските Евреи“ подробно опишува како течеле преговорите меѓу нацистичка Германија и профашистичката влада на Бугарија за депортација на Евреите. Решение за нивно физичко уништување било донесено на нацистичката конференција во Ванзе во 1942 година. На 24 септември 1942 година Мартин Лотер, началник на одделот за Евреите, му ја испратил на Ернест фон Ванцзекер, главниот секретар на Министерството за надворешни работи, наредбата на Фон Рибентроп да влезе во врска со владите на Бугарија, Данска и Унгарија за „конечно решавање на прашањето за депортацијата на Евреите“. „Ние сме подготвени да ги примиме Евреите“, му соопштува Лотер. Преведено на обичен јазик тоа значи дека гасните комори се подготвени за нивно уништување. Притоа, не стои точно за кои Евреи од територијата на Бугарија се однесува наредбата. Се споменува само бројка од 48.000 Евреи.

По оваа наредба, германскиот амбасадор во Софија, Адолф Бекерле, побарал средба со бугарскиот премиер Богдан Филов, која се одржала на 2 ноември 1942 година. По разговорот, ги информирал претпоставените во Берлин дека бугарскиот премиер рекол оти заслужува пофалба германскиот проект за депортација на Евреите. Во исто време се пожалил дека и тие, како и Германците, имале потреба од евтина работна рака, а Евреите сакале да ги користат за изградба на патишта. Бекерле, на крајот, заклучил дека недостигот од работна рака ја спречува бугарската влада да го реши прашањето еднодушно.

„Бугарската влада е особено радосна од состојбата дека нејзините усилби да го доведе еврејското прашање до конечно решение го привлекло вниманието на германската влада. При разгледување на тоа прашање, бугарската влада секогаш наидувала на тешкотии, бидејќи немаше можности да исели од Бугарија, ако не сите, барем дел од Евреите. Од тие причини, бугарската влада со голема готовност се согласува со предлогот на германската влада да се изврши иселувањето на Евреите од Бугарија и од Романија во едно исто време, без тоа да создаде пречки во градежната политика на државата. Со оглед на таквите состојби, бугарската влада има намера да организира иселување на Евреите од државата на таков начин да не се создадат пречки за редовниот тек на бугарскиот стопански живот“, пишува во извештајот Бекерле.

Тој додава дека бугарската влада ќе биде благодарна ако германската влада и' ги достави подробните планови за иселувањето на Евреите од Романија за да се преземат во Бугарија неопходните мерки за решавање на прашањето со Евреите. Бугарската влада се согласила во принцип да плати определена сума за депортацијата на Евреите, но сметала дека таксата од 250 рајхсмарки по човек била многу висока.

Она што го договарале Германците и бугарската влада брзо допрело до меѓународните еврејски организации. Свесни на тоа што може да им се случи на нивните сонародници во Бугарија и во окупираните територии, повеле акција за нивно спасување. Притоа, го информирале и американскиот претседател Рузвелт, кој проблемот за трагедијата што им се заканувала на Евреите во Бугарија го изнесол на една американско-англиска средба во Вашингтон. По средбата, тогашниот државен секретар на САД, Кордел Хил, побарал од бугарската влада да им дозволи на Евреите да емигрираат во некоја неутрална земја. Меѓутоа, американско-англиската иницијатива завршила без резултат.

Од своја страна акција за спасување на Евреите во Бугарија и териториите коишто таа ги окупирала повел и Жак Асеов, богат Евреин, во тоа време познат во тутунската индустрија. Тој се обидел да воспостави врски и со бугарската црква, барајќи таа да се застапи за Евреите. Од нејзиниот владика Стефан добил известување дека цар Борис лично го уверил дека нема да преземат нови мерки против Евреите и оти секаква депортација е исклучена. Преку швајцарската амбасада во Софија било испратено и барање до бугарската влада да дозволи евакуација на 4.500 еврејски деца и 500 возрасни Евреи од Бугарија во Палестина. Кога швајцарскиот амбасадор Шарл Редер му го предал барањето на премиерот Богдан Филов, тој му се обратил со зборовите дека сака да ги праша Германците за тоа, знаејќи го однапред нивниот одговор.

[Сојузници во војната: царот Борис Трети и Адолф Хитлер]

Жак Асеов побарал помош и од македонските организации во САД и ги замолил да апелираат до бугарската влада. Во писмото што тие го испратиле ја предупредувале бугарската влада дека нивната соработка со фашистичка Германија мошне негативно ќе се одрази врз иднината на бугарскиот народ и дека, секаква, соработка со Германците ќе ја отежни нивната одговорност. Македонците од Америка барале повлекување на противеврејските закони. „Менување на нечовечкиот режим на кој се изложени Евреите ќе ја смекне многу вашата одговорност по завршувањето на војната. Не заборавајте дека само пред неколку недели господин Рузвелт, претседател на Соединетите Американски Држави, изјави недвосмислено дека однесувањето на непријателските држави кон нивните еврејски малцинства ќе се има предвид кога ќе се определува судбината на непријателите на сојузничките народи. Не ќе биде земено предвид никакво оправдување за нечовечкото третирање на еврејските малцинства“, стои во обраќањето на Македонците од Америка до бугарската влада.

Непосредно пред депортирањето на Евреите од Македонија и од Тракија, швајцарскиот амбасадор во Софија, Шарл Редер, бил примен од бугарскиот премиер Богдан Филов. Во својот дневник Филов ќе забележи дека Редер побарал од него Евреите од Тракија и од Македонија да се испратат во Палестина. Тој тогаш му одговорил дека е многу доцна и дека Евреите ќе отпатуваат по неколку дена. „Каде?“ го прашал Редер. „За Полска“, му одговорил Филов. „Но, тоа означува смрт за нив“, реагирал Редер. „Му објаснив дека претерува со заклучокот. Тие таму ќе бидат користени како работници, како што се користат бугарските работници кои се испраќаат да работат во Германија. Тој одговори: ’Не е истото. Евреите се третираат најбесчовечно!‘, пишува во својот дневник тогашниот бугарски премиер, кој сигурно знаел што ги чека Евреите кои бугарските власти ги натоварија во возовите и ги испратија во Треблинка, логорот на смртта“.

Од вкупно 11.384 депортирани Евреи од подрачјата што ги окупирала Бугарија, 7.381 биле од Македонија. Од нив 546 од Штип, 3.342 од Битола и 3.493 од Скопје. Сите биле испратени во Треблинка. Патувале со возови во три групи – на 22, 25 и 29 март 1943 година, преку Србија и Унгарија за Полска. Интересно е да се каже, Евреите од Бугарија кои за време на апсењата се затекле во Македонија биле ослободени и вратени дома.

Познатиот Евреин Бенјамин Ардити во книгата „Видни Евреи“ тврди дека постои разлика на бројот на Евреите што биле на списокот за депортација и тие кои пристигнале во Треблинка. Станува збор за разлика од околу 900 лица. Некои од нив успеале да се спасат криени од своите пријатели, други починале за време на патувањето. За спасување на Евреите помогнале и италјанските власти, кои им овозможувале да заминат во странство без пасоши, преку Албанија.

За апсењето на Евреите од Македонија и од Тракија во Софија немало речиси никакви реакции, освен реагирањето на професорот Петко Стојанов, кој откако дознал за депортацијата, побарал Народното собрание да расправа за тоа. Меѓутоа, неговото барање не било ставено на дневен ред. (Продолжува)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=BECE78299...6F36C29598
Без Ботев няма България
09-01-2013, 06:30 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ПО ПОЛИЦИСKИОТ ПРЕТРЕС KАЈ ПОСРЕДНИЦИ ОД СТРУМИЦА

Бизнисот со бугарски пасоши застана на стаклени нозе


Внимавајте каде вадите лекарско уверение оти полицијата прави рации, ни кажа вчера еден од посредниците, кој преку оглас гарантира добивање бугарско државјанство, а потоа и пасош за 250 евра

Откако Софија го издигна на највисоко ниво судскиот спор на Бугарката Спаска Митрова, за која оттаму тврдеа дека била репресирана, алармот на бугарските медиуми деновиве се вклучи за нов случај: полициски претрес на македонската полиција во домовите на шестмина струмичани кои се под сомнение дека издавале лажни лекарски уверенија за вадење бугарски пасоши. Бугарските медиуми, кои обвинија дека земјава води битка против оние што се чувствуваат како Бугари, се повикуваат на тврдењето на Лазар Младенов, претседател на Бугарскиот културен клуб во Македонија, кој ги добил поплаките од посредниците за вадење бугарски документи. Новинската агенција „Стандард“ пишува дека македонската полиција им се заканувала на осомничените да не се жалат во бугарската амбасада и да не ја напуштаат државата. Веста таму осамна под наслов „Апсење на нашите во Македонија“.

Од МВР ни објаснија дека претресот се случил на 2 јануари и оти полицијата реагирала по барање на истражен судија.

- Под сомнение дека еден од 6-темина издавал лажни лекарски уверенија, заедно со тим од здравствен инспекторат е направен претрес најпрво кај него дома, а потоа кај уште неколкумина. Утврдено е дека се работи за 2 кривични дела - издавање документи со невистинити содржини и фалсификување документи. По консултација со јавен обвинител, ќе бидат поднесени соодветни пријави против шестемина - вели портпаролот на МВР, Иво Kотевски.

Kај осомничените биле пронајдени повеќе од 100 подготвени бугарски пасоши, лични карти, документи за апликација и медицински документи. Лекарските уверенија имале невистинити содржини и никаде не биле евидентирани дека се издадени, ниту пак се знае колкава сума заработиле осомничените за лажните уверенија.

Случајот предизвика паника кај оние што заработуваат од вадење бугарски документи. Вчера се јавивме кај неколкумина посредници кои во огласниците гарантираат добивање бугарско државјанство, а потоа и пасош за 180-250 евра.

Еден од нив дури и н` предупреди дека полицијата прави рации и да внимаваме на кои огласи се јавуваме, преку кого аплицираме и кај кои доктори вадиме лекарски уверенија.

- Има многу што лажат. Еве сега и полицијата прави рации – опасно е, ни рече еден од огласувачите откако телефонски контактиравме претставувајќи се како клиент за добивање пасош. Ни кажа дека се чека една година.

Од бугарските здруженија во земјава не сакаа да коментираат за последниот случај.

- Додека официјално не се потврди дека навистина се случило тоа, какви било коментари во овој период би биле контрапродуктивни - рече Маринела Петреска, претседател на организацијата „Македонско-бугарско пријателство“.

Европската комисија не се меша во внатрешните работи
Издавањето пасоши е прашање од национална надлежност, па оттука Бугарија, како и секоја друга земја-членка, сама одлучува како, кому и според која процедура ќе му издаде пасош. Вака за „Дневник“ одговори портпаролката во Европската комисија, Туве Ернст, на прашањето дали Kомисијата досега реагирала до Бугарија поради олеснетата процедура за издавање документи на други државјани. Според неа, ЕK не се меша во внатрешните процедури. Инаку една од највлијателните членки, Велика Британија, уште пред неколку години предупреди дека стравува од инвазија на Македонци со бугарски пасоши.

Безработицата, можноста за студирање во Европа и потрагата по подобра егзистенција го зголемуваат бројот на наши што аплицираат или добиле бугарско државјанство. За тоа зборуваат податоците од бугарските органи, според кои последниве 5 години повеќе од половината што добиле државјанство се Македонци.

Искра Kоровешовска
#

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=0677C6085A...6560FBAB53
Без Ботев няма България
09-01-2013, 06:48 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Европа
Британските граници, затворени за Романија и Бугарија


Лидерот на евроскептичката Британска партија на независноста (БПН) Нејџел Фараџ изјави дека е „неодговорно и погрешно“ да се отворат границите на Велика Британија за Бугарија и Романија, пренесе Би-Би-Си


Фараџ во настап на овој британски медиум изјави дека не треба да биде споредуван со премиерот Дејвид Камерон и лидерот на Лабуристичката партија Ед Милибанд, и дека за разлика од нив „ тој бил на работа цели 20 години“.

Фараџ изјави дека неговата партија е против проектот за високобрза железничка линија Ејч Ес 2 и дека е „неодговорно и погрешно“ следната година да се отворат границите на Велика Британија за Бугарија и за Романија.

http://www.time.mk/read/7a852cbaed/a59b4...index.html
Без Ботев няма България
09-01-2013, 06:55 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија и Романија ќе почекаат за прием во шенген-зоната

Пристапот на Бугарија и на Романија во шенген-зоната веројатно нема да се најде на агендата на состанокот на министрите за внатрешни работи на ЕУ што ќе се одржи на 7 март во Брисел, велат дипломатски извори во БриселПолитичката одлука за пристапување на Бугарија и на Романија кон шенген-зоната можно е да биде одложена дури и по март 2013 година, пренесуваат новините.

Министрите за внатрешни работи на ЕУ треба да го одржат својот прв редовен состанок под ирското претседателство на 7 март, кога се очекува прашањето за Бугарија и за Романија да биде на дневен ред. Но сето ова може да се промени, бидејќи ставот на Холандија и на другите земји за приемот на балканските земји во шенген-зоната останува непроменет, односно ќе го блокираат предлогот за членство. Овој пат Романија е виновна за новото одложување поради сложената политичка ситуација во земјата, нагласуваат бугарските медиуми.

Во меѓувреме, лидерот на Партијата за независност на Обединетото Кралство, Најџел Фараж, изјави оти би било неодговорно и погрешно Британија, која не е членка на шенген-зоната, да ги отвори границите за Бугарите и за Романците од наредната година. Тој за Би-би-си рече оти неговата партија тешко го прифаќа фактот дека од јануари 2014 година Британија ќе ги отвори вратите за 29 милиони доселеници од многу сиромашни земји како Бугарија и Романија, не само за работа туку и за социјално осигурување.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22774
Без Ботев няма България
09-01-2013, 04:47 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарски академик тврди: Бугарија никогаш не ја окупирала Македонија оти населението никогаш не пружило отпор кон своите браќа!

Ова во интервју за агенцијата Фокус го тврди бугарскиот историчар и академик Георги Марков.

На прашањето дали бугарските политичари треба да се извинат за масакрот кај Ваташа, Марков одговора:

“Неодамна ги издадовме спомените на генерал Васил Бојдев кој беше командант на Петтата армија со седиште во Скопје, и тоа од летото 1941 до мај 1944 година. Царот Борис јасно му напоменува на Бојдов да биде внимателен со населението во Македонија оти било многу напатено, и никако да не дозволувал да дојде до братоубиствена војна. Кога старите војводи му велат на генералот Бојдов дека треба да им се одмаздат на српските поданици во Македонија, Бојдов одречно им рекол дека такво нешто не доаѓа во предвид и дека треба да запре пролевањето на братска крв“, вели Марков и додава дека повеќе од 70 отсто од Петтата бугарска армија во Скопје била составена од локално младо население од Македонија.

„ Не може да се зборува за окупација кога воопшто немало отпор од страна на населението во Македонија. Одделните напади што се случија врз бугарската војска се исценирани инциденти од страна на Тито и Светозар Вукмановиќ – Темпо. Нивни уфрлени групи убиваа бугарски војници за после да се прикажат дека тоа го правело бугарското население во Македонија. Но, тоа беа само несреќни и монтирани инциденти, а никако отпор на населението во Македонија кон бугарската војска. Тоа беше фалсификат направен од југословенската историографија и затоа нема зошто бугарските политичари за било што да им се извинуваат на сегашните скопски управници“, вели Марков.

Масакрот во кавадаречкото село Ваташа се случи на 16 јуни 1943 година. Тогаш бугарските окупаторски сили во земјава стрелаа 12 млади комунисти. Масакрот беше изведен во близина на Моклиште, кај месноста Чаир, на дванаесет километри од Ваташа. Колежот врз младите македонски комунисти го извршија одреди на бугарската војска и полиција. Беа стрелани Васил Хаџи Јорданов, Ферчо Поп Ѓоргиев, Диме Чекоров, Блаже Ицев, Ванчо Гурев, Пане Џунов, Данко Дафков, Илчо Димов, Герасим Матаков, Пане Мешков, Ристо Ѓондев и Перо Видев.

http://www.mkd.mk/89111/makedonija/bugar...ilo-otpor/
Без Ботев няма България
09-01-2013, 06:03 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Унгарија и Бугарија заради расизам ќе играт без публика!

Репрезентациите на Унгарија и Бугарија следните свој домашни натпревари од кфалификациите за СП во Бразил ќе ги играат без присуство на публика одлучи ФИФА.

И двете репрезентации се казнети заради расистичките испади, односно вреѓањата на противничките играчи на натпреварите одиграни пред извесен период.

Унгарските навивачи на пријателскиот натпревар со Израел скандирале и извикувале антисемитску слогани, додкеа бугарските навивачи на расна основа го вреѓале црномурестиот репрезентативец на Данска, Патрик Матлигу на кфалификацискиот натпревар во Октомври.

Со одлуката на ФИФА, Бугарите на 22 март против Малта ќе игра пред празни трибини и ќе плати 29,000 евра казна додека Унгарија истиот ден против Романија ќе игра исто и како бугарите без публика.

Исто така челниците на ФИФА ги предупредија Бугарија и Унграрија дека во случај на слични нови инциденти ќе бидат казнети драстично.

http://sportcorner.com.mk/%D1%84%D1%83%D...e=daily.mk
Без Ботев няма България
09-01-2013, 06:11 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Неодговорно и погрешно е да се отворат британските граници за Романија и Бугарија, изјави британскиот политичар Нејџел Фараџ

08.01.2013 20:08:01

Лондон, 8 јануари 2013 (МИА) - Лидерот на евроскептичката Британска партија на независноста (БПН) Нејџел Фараџ изјави дека е „неодговорно и погрешно“ да се отворат границите на Велика Британија за Бугарија и Романија, пренесе Би-Би-Си.

Фараџ во настап на овој британски медиум изјави дека не треба да биде споредуван со премиерот Дејвид Камерон и лидерот на Лабуристичката партија Ед Милибанд, и дека за разлика од нив „ тој бил на работа цели 20 години“.

Фараџ изјави дека неговата партија е против проектот за високобрза железничка линија Ејч Ес 2 и дека е „неодговорно и погрешно“ следната година да се отворат границите на Велика Британија за Бугарија и за Романија.

Пратеничката на Конзервативната партија Черил Гилан, која исто така беше гостинка во емисијата на Би-Би-Си, изјави дека сериоозно ја сфаќа БПН, но го обвини нејзиниот лидер за евтин популизам за време на дебатата, во која учествуваа уште лабуристката Теса Џоуел и либералниот демократ сер Мензис Кембел. сд/20:05

http://www.mia.com.mk/mk/Inside/RenderSi.../100803182
Без Ботев няма България
09-01-2013, 06:14 PM
Reply