Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Ех , че убав наслов

Се тепаат девојки, Бугарки крадат по маркети

За второто тримесечје од годинава се евидентирани 641 кривично дело, од кои во 532 случаи се работело за тешки кражби, за разлика од лани, кога во истиот период биле сторени 450 кривични дела




Бугарките со лепливи прсти се протерани од држава и им е забранет влез во Македонија наредните три години

Во најголемата локална самоуправа во државата, во градот Куманово расте бројот на тешки кражби и насилство. Во билтенот на полицијата само за последниов викенд се регистрирани неколку тешки кражби и повеќе случаи на насилство.

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против Д.С. (28) и Д.Ј. (30), двајцата од Куманово, за кривично дело насилство. Во неделата утро, околу 5 часот, пред ноќниот клуб „Тунел“, осомничените физички го нападнале А.С. (28). Го удирале со тупаници и клоци по главата и телото, од што му нанеле видливи повреди. По спроведената истражна постапка, истражен судија на првопријавениот му одреди мерка домашен притвор во траење од 30 дена. Инаку притворениот, според информација од полицијата, бил познат сторител на кривични дела од областа на недозволено производство и трговија со алкохолни пијалаци, како и злосторничко здружување.

ЧЕСТИ ЉУБОВНИ КАВГИ

Кривична пријава за насилство е поднесена и за С.А. (34). Осомничениот отишол пред куќата на својата поранешна 29-годишна девојка во Куманово и почнал да ја пцуе и да ѝ се заканува дека ќе ја убие.
Откако завршил со неа продолжил да се расправа и да се заканува дека ќе го отепа и татко ѝ. Девојката успеала да замине во полиција и да го пријави насилникот. Но поранешното момче сепак ја начекало и ја пресретнало пред влезот од зградата. Повторно почнал да ја навредува, но овој пат кренал и рака. Силно ја удрил по глава, од што девојката паднала пред влезот. Во тој момент полициски службеници успеале да го спречат да не ја дотепа.

За кратко време полицијата во Куманово откри и повеќе случаи на поседување и растурање дрога по градот. Поднесена е кривична пријава против Д.М. (26) за кривични дела неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори и овозможување употреба наркотична дрога. Викендов полициски службеници извршиле претрес во домот и во помошните простории на пријавениот, каде што се пронајдени 18,6 грама наркотична дрога марихуана и дигитална вага. Истражен судија му одреди мерка притвор во траење од 30 дена. На момчето не му било првпат да биде апсен за ова дело.

СТРАНЦИ КРАДАТ ВО МАРКЕТИ

Во Куманово не оперираат само локални криминалци. Викендов биле фатени и две Бугарки што краделе во маркети. Кривични пријави и протерување добиле Е.И. (46) и М.И. (49), двете од Република Бугарија, поради основано сомнение дека сториле џебна кражба. Викендов во „Кам маркет“, лоциран на зелениот пазар во Куманово, второпријавената почнала разговор со оштетената Н.П. (58) од Куманово, прашувајќи ја за одредени артикли, додека првопријавената во тој момент ја пикнала раката во чантата на оштетената и го украла паричникот. Но во моментот биле фатени од обезбедувањето и полицијата, по што Бугарките биле протерани од Македонија, со забрана за влез во траење од три години.

Според извештајот на полицијата за второто тримесечје се евидентирани 641 кривично дело, од кои во 532 случаи се работело за тешки кражби. Граѓаните на Куманово сметаат дека полицијата мора да го заштити нивниот имот и да го намали негативниот тренд, бидејќи во истиот период во минатата година се сторени 450 кривични дела. Особено е алармантна состојбата во руралните населби, селата каде што, според кажувањето на жителите, работното време на полицијата е до 16 часот. Командирот на полициската станица во Куманово го објаснува работното време на полицијата во селата како одлука што е донесена од МВР и која е дел од работните задачи и мора да се почитува. Сепак од полицијата сметаат дека сега за сега професионално си ја извршуваат работата и дека се задоволни со процентот на реализација, кој стигнува до од шеесет проценти.


Автор: Трајан Димитриевски

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22764
Без Ботев няма България
26-12-2012, 09:27 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Вече открито станахме душмани. Icon_razz

ЕУ може да ни прости, но душманите никако

е се очекува Европската Унија да ни ја тргне препораката за преговори или да ги измени заклучоците од последниот самит, но оние што работат против нас на меѓународната сцена веројатно коваат планови како да ја искористат состојбата




ДОМАШНАТА ПОЛИТИЧКА КРИЗА ОД МЕЃУНАРОДЕН АСПЕКТ

Сите знаеме кому му одговара оваа состојба во Македонија, рече премиерот Никола Груевски неколку часа по безредијата пред Собранието и по инцидентот во собраниската сала во кој прво спикерот Трајко Вељаноски беше спречен да ја почне седницата, а потоа опозициските пратеници беа физички отстранети од салата. Душманите веќе ни гледаат сеир и веројатно коваат планови како да го искористат ова, коментираат аналитичарите. Од една страна, не се очекува Европската Унија да ни ја тргне препораката за преговори или да ги измени заклучоците од последниот самит (кои, според некои толкувања, беа оценети како чекор напред) но од друга, оние што нѐ блокираа, Грција и од годинава Бугарија, сега имаат аргумент повеќе дека земјата не е евроатлантски созреана. Сето тоа се надоврзува и на еуфоричните големоалбански изјави на неколкумина политичари од регионот кога пред еден месец се славеше 100-годишнината од независноста на Албанија како држава.

Нашата слика во светот се наруши, не само во извештаите на светските медиуми. Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт веќе на Твитер напиша дека вестите од Скопје се вознемирувачки затоа што полицијата влегла во парламентот и ги исфрлила опозициските пратеници. Билт додал дека тоа не е начинот на кој треба да функционира една демократија во ЕУ.

ОСЛАБЕНИ ПОЗИЦИИ

Ако во Македонија се создаде уште посериозна политичка криза, иницијаторите за промена на името ќе добијат на сила и ќе го засилат притисокот да попуштиме, смета поранешниот амбасадор Ристо Никовски.
- Ситуацијата во земјава најмногу им одговара на оние што сакаат да го затворат „македонското прашање“ и да ги избришат Македонците од меѓународната листа на признаени народи. Секое влошување на состојбата во земјава им дава за право на тие што сметаат дека македонската држава и народ се измислена творба и дека нејзиниот распад е само прашање на време. За среќа, сите нивни планови и намери ќе паднат во вода порано или подоцна. Еден вековен народ не може така да се збрише. Ако продолжат со иста политика ќе донесат нови војни, а тоа никому не му одговара - смета Никовски.



Според познавачите, сегашната состојба ја нарушува меѓународната слика за Македонија, а со тоа може да се разниша и нашиот кредибилитет да ги браниме нападнатите национални интереси. Но поранешниот министер за надворешни работи, професорот Денко Малевски, смета дека постојат ситуации во кои тоа е неизбежно, односно дека не можеме да се преправаме дека сѐ е во ред во државата, кога не е така.

- Јас го гледам ова како внатрешен проблем, политичка борба која што кулминираше поради нетрпението што се наталожи. Прашањето за буџетот беше само изговор за пресметката. Не би можел да тврдам дека во случајов некој одработува за некого друг, уште повеќе за некого од страна. Секако дека оние што нѐ спречуваат во нашите евроатлантски интеграции би можеле ова да го искористат како аргумент повеќе дека нашата земја не е подготвена и дека нивните блокади се оправдани. Но ако се водиме според тоа, дали треба сите да замолчиме и да му дозволиме на тој што е на власт да прави што сака - истакна Малевски.

Професорот додава дека демократијата не се одбрани во Македонија, а собраниските сцени биле премногу гротескни и тоа е нешто што не може да се скрие. Според него, опструкции постојат и во западните парламенти, во американскиот конгрес тоа се вика „филибастер“ и дека како што ДУИ го употреби за законот за бранителите, така СДСМ го стори истото со буџетот.

МЛАКИ РЕАКЦИИ

Познавачите на состојбите истакнуваат дека актуелната политичка криза во земјата не би требало негативно да влијае на почнатите евроинтегративни процеси. Според нив, позитивниот извештај на Европската комисија напролет, односно добивањето зелено светло за почеток на преговорите со Македонија, во најголем дел ќе зависи од оценката за напредокот во добрососедските односи, односно преземање напори во насока на решавање на отворените прашања со Бугарија и со Грција. Тие сметаат дека е малку веројатно ситуацијата во земјата толку многу да се влоши, за дополнително да се оценува функционирањето на демократијата, како услов за почеток на преговорите со Унијата.


Професорот Стево Пендаровски вели дека не очекува политичката криза што настана за усвојување на новиот буџет да предизвика некои остри реакции од Брисел. Според Пендаровски, реакциите на Унијата ќе бидат млаки, а политичката криза нема да влијае многу врз исходот, односно оценката во извештајот на еврокомисијата, најавен за напролет.

- ЕУ сака да ја помогне Владата во решавањето на проблемите, како што е спорот за името со Грција. Брисел е решен по секоја цена да ја поддржи владата во однос на завршувањето на евроинтеграциите на Македонија - вели Пендаровски.

Тој додава дека не очекува некои негативни последици врз евроинтеграциските процеси и поради фактот дека во однос на градењето на некоја државна стратегија, опозицијата не е вклучена во тој процес, па за да биде нарушен од новонастанатата политичка криза.

Од друга страна, дел од експертите сепак сметаат дека се можни негативни последици по македонските евроинтеграции доколку кризата се одолжи и евентуално добие на жестина. Малинка Јорданова од Институтот за европски политики стравува дека доколку политичката криза во земјата продолжи со сегашниот интензитет, би можело да се случи напролет да не добиеме датум за преговорите.

- Меѓу првите и основни политички критериуми за членство во Унијата е токму постоењето на функционална демократија, односно нормалното демократско функционирање. Ако кризата продолжи, таа најверојатно негативно би влијаела на патот кон ЕУ - додава Јорданова.

Европската Унија веќе ги повика лидерите на сите политички партии „да стават крај на какво било агресивни и провокативни акции и да се однесуваат на начин што е во согласност со Уставот и законите“.

- Мирното изразување на различните мислења е основата на секоја силна и демократска држава, а употребата на насилство од која било инволвирана страна го подрива тој систем и му нанесува штета на неговата способност да владее одговорно - се наведува во соопштението на Унијата.


Автор: Владимир Мијановиќ / Гоце Трпковски Фотографија: Игор Бансколие

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22765
Без Ботев няма България
26-12-2012, 11:07 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Брисел ќе потроши 20 милиони евра за рекламирање на влезот на Хрватска во ЕУ

Влегувањето на Хрватска во Европската Унија ќе го чини Брисел 20 милиони евра и веќе е избран конзорциумот од агенции за односи со јавноста пред кои стои задачата да го обезбедат приклучувањето на Хрватска, во време на економска криза и отпор на јавноста кон проширувањето, за да мине без проблеми.


Повикувајќи се на свои извори, загрепски Вечерњи лист пишува дека за односи со јавноста ќе биде задолжена лондонската компанија Грејлинг, која е дел од конзорциумот на бриселската агенција ЕНС.

Во самата компанија, во чие портфолио има клиенти како Кока кола, Бритиш ервејз и банкарската корпорација ЏП Морган Чејс, се воздржале од коментари по повод новиот ангажман.

Приоритет е, како што пишува Вечерњи лист, „да се разбијат митовите и предрасудите за проширувањето“, особено пред влегувањето на Хрватска во ЕУ, на 1 јули следната година.

Весникот тврди дека било забрането да се спомнува дека, по објавувањето на Извештајот за мониторингот, некои германски политичари ја довеле во прашање подготвеноста на Хрватска за приклучување.

Примерите на Бугарија и Романија, државите за кои се смета дека преку ред и недоволно подготвени влегле во ЕУ и со работна сила што трча да бара работа во старите членки, негативно влијаеле врз граѓаните и политичарите.


Според податоците на Евробарометарот, од најновото истражување на јавното мислење поддршката за проширувањето на ниво на Унијата паднала на само 38 отсто.

Најскептични се граѓаните на Германија, каде што само 21 отсто од анкетираните го поддржуваат ширењето, потоа граѓаните на Австрија (23 отсто) и Франција (27 отсто). Поголема Унија најмногу поддржуваат балтичките земји (околу 60 отсто), Бугарија и Романија (по 58 отсто).

ПР-агенциите ќе бидат задолжени за советување, ќе се занимаваат со медиумите и социјалните мрежи за проширувањето да не се доживее како загрозување, туку како „збогатување на Унијата“, пишува Вечерњи лист.

Инаку пристапниот договор за приклучување на Хрватска во ЕУ досега го ратификувале 20 од 27-те земји-членки на Унијата.

http://www.mkd.mk/85866/svet/brisel-kje-...ska-vo-eu/
Без Ботев няма България
26-12-2012, 02:00 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

[bd]Бугарските пратеници, за 11 месеци, 29 пати ја обиколиле Земјината топка со службените автомобили!?[/b]

Пратениците во Бугарија, за 11 месеци од оваа година, со службените возила поминале 1,2 милион километри, што е доволно 29 пати да се обиколи Земјината топка и тоа по екваторот, јавија бугарските медиуми.

[Бугарските пратеници, за 11 месеци, 29 пати ја обиколиле Земјината топка со службените автомобили!?]

Според податоците на парламентарната администрација во Софија, најмногу патувал социјалистот Пенко Атанасов, кој поминал 43.000 километри. Земјата, на екваторот, е долга 40.000 километри.

На второто место е пратеникот од владејачката ГЕРБ Јордан Бакалов, кој поминал речиси 35.000 километри, а на третото место е Јордан Ѓузелов со поминатите 33.800 километри.

Надлежните во бугарскиот парламент планираат во наредната година да потрошат околу 900.000 евра за купување нови автомобили, а старите најверојатно ќе бидат подарени.

Во првите 11 месеци од годинава, пратениците за дневници и ноќевања, земале повеќе од 650.000 евра од државата. Најмногу пари, 12.000 евра, потрошил пратеник од Турското движење за правата и слободите Ѓунај Сафер.

Во бугарскиот парламент има 240 пратеници.
http://www.kanal5.com.mk


http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=10...tId=102452
Без Ботев няма България
26-12-2012, 02:01 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ЗА 11 МЕСЕЦИ, 29 ПАТИ ЈА ОБИКОЛИЛЕ ЗЕМЈИНАТА ТОПКА


Бугарските пратеници "растураат" со службените автомобили!


Бугарските пратеници максимално ги искористуваат службените поволности. Според податоците на бугарската парламентарна администрација, за неполна година, или поточно 11 месеци, 240-те пратеници со службените возила поминале 1,2 милиони километри, што соодветствува на километражата 29 пати да се обиколи земјината топка по екваторот, чија должина изнесува 40 илјади километри, јавуваат медиумите во Софија.

Најмногу патувал социјалистот Пенко Атанасов, кој успеал да помине 43 илјади километри. По него на листата е пратеникот од владејачката ГЕРБ Јордан Бакалов, кој поминал речиси 35 илјади километри, а на третото место е Јордан Ѓузелов со поминатите 33 илјади километри.
Планирано е во следната година Бугарија да потроши околу 900.000 евра за купување нови автомобили за Парламентот, а старите најверојатно ќе бидат подарени.

Во првите 11 месеци од годинава, пак, за дневници и ноќевања пратениците земале над 650.000 евра од државата. Најмногу пари, 12.000 евра, потрошил пратеник од Турското движење за правата и слободите Ѓунај Сафер.

http://vecer.com.mk/?ItemID=712A9D48B0E5...D5F0529806
Без Ботев няма България
27-12-2012, 06:06 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија, мерси

Ако не веднаш тогаш после читањето на следнава содржина самоиницијативно ќе се завртите во правец на исток и во знак на побожна благодарност ќе и се поклоните на Бугарија, земјата без која оваа планета тешко дека ќе мрднеше некаде. Се работи за обемен попис на работи кои Бугарите им ги подариле на светот:

- компјутер

- дигитален часовник

- фотокопир

- воздушно перниче

- телефонска секретарка ( тука Бугаринот не е татко туку прадедо)

- вселенска храна

- антибебе пилула

- Матрикс

- лекарство од кокиче (?)

....и многу, многу други работи!

За целосна информација, кликнете по бугарски тука (сигурно тие го измислиле и кликнувањето линкови, само што уште не го попишале)

http://on.net.mk/balkanshtina/bugarija-mersi
Без Ботев няма България
27-12-2012, 06:36 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Който има мерак да го слуша лилипута при тази разкрачена проститутка Янко да заповяда



Без Ботев няма България
27-12-2012, 04:22 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

Една позитивна статия за България от вчера и то в Утрински вестник

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...2CCFAA041C
Quote:На скијање во Банско, за Нова година во Париз

Близината, но и тип-топ средените хотели во Бугарија најмногу ги привлекуваат македонските туристи

Сања Наумовска

Македонските скијачи ги полнат бугарските зимски центри. И годинава новогодишните празници илјадници семејства ќе ги поврзат со неколудневно зимување во Банско, Боровец или Сандански. Близината, но и тип-топ средените хотели и одличната организација и поврзаност со ски терените најмногу ги привлекуваат македонските туристи.

"Во Бугарија нема лош хотел", коментираат постојани гости во Банско и додаваат дека без разлика дали има три или повеќе ѕвездички, услугата е речиси беспрекорна. Најдобро од се' е што сите имаат редовен и организиран трансфер до ски терените, сите хотели се опремени со спа центри, во кои се' е бесплатно.

"Без разлика дали аранжманот вклучува храна или не, во туристичките места има изобилство на ресторани во кои се јаде добро и евтино", коментираат нашите туристи.

Бугарија и годинава е речиси распродадена во понудата на домашните туристички агенции. Најбарани се термините во јануари, кога семејствата заради училишниот распуст можат да си дозволат заедничко зимување. Цените во зависност од хотелот и условите се движат од 15 до 100 евра за човек. Секој хотел има примамливи попусти за деца, дури и до 17 години, кои некаде не плаќаат ништо, некаде третина, а некаде половина од цената.
"Во Бугарија традиционално одат скијачи, кои сакаат добри услови и организација на релација хотел-терени. Тие се наши редовни клиенти и секоја година ги користат поволностите за рана уплата со која добиват од 10 до 15 проценти попуст", велат во туристичката агенција "Фалкон". Од таму додаваат дека секоја година се зголемува бројот и на туристи кои сакаат само да се рекреираат, а заради индивидуалниот превоз и можноста сами да одлучат колку дена ќе престојуваат бугарските зимски центри повторно се најбарани.
"Семејствата најчесто бираат зимување, а помладите пречек на Нова Година", велат во туристичката агенција "Савана", во која веќе се распродадени најголем дел од новогодишните аранжмани. Традиционално, најбарани за пречек на Новата Година се авионските тури за Истанбул, Париз и Рим, кои веќе одамна се пополнети. Место веќе нема ниту за новогодишните аранжмани за Милано, Софија, Будимпешта, Букурешт и Атина. Три дена престој во хотел во Софија, чини 119 евра, а за новогодишната прослава се доплаќа уште 25 евра. Новогодишно патување до Милано, Верона и Лугано чини 219 евра, а посетата на Лугано во Швајцарија на 31 декември се доплаќа 20 евра.
"Букурешт е една од поинтересните дестинации во поново време", велат во "Савана", петдневно патување дотаму чини 139 евра, додека пак за новогодишна вечера во национален ресторан теба да се доплати 20 евра.
27-12-2012, 08:19 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Поздрав от Латас и Ивона за сите Българи с една типично сителска статия

Бугарија го повикува Жерар Депардје: Имаме евтин алкохол, хотели и проститутки


Бугарија ги повикува француските даночни азиланти Жерар Депардје и Бернар Арно да станат бугарски државјани ветувајќи им “евтин алкохол, забетонирани летувалишта и искусни проститутки”.

Симпатичното писмо срочено од бугарскиот Центар за домографска политика им беше испратено на познатиот француски филмски актер и до најбогатиот Французин во знак на протест против масовната емиграција од оваа источно-европска држава што кубури со готовина.

64- годишниот Депардје и 63- годишниот Арно неодамна побегнаа во Белгија за да ги избегнат новите даночни стапки што Франција ги воведе за богатите, односно 75 проценти на сите приходи над милион евра.

Во поканата потпишана од шефот на Центарот Искрен Веселинов се вели: “Бугарија е исклучително убава земја населена со паметни, работливи и добронамерни луѓе. Животната средина и воздухот се чисти бидејќи воопшто немаме индустрија. Предноста на Бугарија како идеална дестинција за елитните емигранти е во чалгиската музика, автопатите, циганите и романтиката, забетонираните летувалишта со првокласни алкохолни пијалоци од брендот на Цар Киро”.

“Имаме и искусни проститутки и условно плаќање на даноците со можност да се исцрпи што е можно повеќе од нашиот даночен систем. Нашата популација е стопена од среќа, и поради тоа ни треба засилување”, стои во пораката.

Во писмото потоа се вели дека на почетокот на годината очекуваат уште 2 милиони Бугари да емигрираат, со што популацијата во земјата до 2050 година би спаднала на критичниот минимум од 5 милиони.

Копија од саркастичната покана беше испратена и до бугарскиот претседател Росен Плевнелиев, премиерот Бојко Борисов и до претседателската на бугарскиот парламент Цецка Цачева.

Депарде и Арно се последни во низата супер-богати Французи кои бегаат од новите даноците донесени од социјалистот Франсоа Оланд.

Францускиот тајкун Алан Афлелу чие богатство се проценува на 190 милиони фунти, неодамна се пресели во Лондон од “бизнис причини”.//м.д.

http://www.sitel.com.mk/bugarija-go-povi...rostitutki
Без Ботев няма България
29-12-2012, 08:12 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(29-11-2012, 04:30 PM)Топорчо Wrote: Бугарија ги отвори картите - ни ја условува евроинтеграцијата

Бугарија постави три услови под кои би се согласила да ја поддржи нашата евроинтеграција. Шефот на бугарската дипломатија Николај Млaденов преку писмо му упатил на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски предлог за три чекори за нормализација на односите меѓу двете земји, а кои би биле услов за Бугарија да го поддржи македонскиот пат кон ЕУ.

Првиот услов што го предлага Младенов е да се потпише спогодба за добрососедски односи и соработка, која ќе биде според највисоките европски стандарди и ќе се базира на Декларација што во 1999 година ја склучија двете земји.

Вториот чекор би бил изградба на неопходна инфраструктура за засилена соработка, како и создавање заеднички работни групи за подобрување на односите во клучните области.

Како трето Софија предлага формирање на совет на високо ниво во форма на годишни меѓувладини средби.

„Ако се гарантира исполнувањето на предлозите, тоа ќе ја осигура поддршката од Бугарија за интеграцијата на Република Македонија во ЕУ“, наведува Младенов во писмото.

Посочува дека Бугарија од осамостојувањето на Македонија ги поддржува нејзините напори за евроатланска интеграција, но оти во последните години билатералните односи не се на ниво соодветно за две толку блиски и заемно поврзани земји. Младенов искажал незадоволство од како што вели, „антибугарските дејства и реторика во Македонија“, кои, како што наведува, „имаат за цел да го нагласат тоа што ги разделува, а не што ги обединува двете земји“.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID...1FFCFEE1E4

Bugarski uslovi za podršku Makedoniji
M.S. | 29. novembar 2012. 16:47 | Bugarska ispostavila Makedoniji tri uslova za podršku evrointegracijama. Sofija nezadovoljna anti-bugarskim delovanjem svog suseda

Bugarska podrška makedonskim evrointegracijama nije bezrezervna, već uslovljena sa tri „predloga“ konkretno iznetih u pismu ministra spoljnih poslova Vlade u Sofiji Nikolaja Mladenova resornom kolegi u Skoplju Nikoli Popovskom.
U iznetim uslovima u „tri koraka“ za podršku Sofije makedonskim evrointegracijama, Mladenov na prvom mestu postavlja obavezu potpisivanja sporazuma o dobrosusedskim odnosima i saradnji. Dokument bi trebalo da bude sačinjen prema najvišim evropskim standardima i zasnivan na Deklaraciji koja je između dveju susedskih zemalja zaključena 1999. godine.
….
Prema objavljenim detaljima pisma drugi uslov Sofije je izgradnja neophodne infrastrukture za snažniju saradnju, kao i formiranje zajedničkih radnih grupa za poboljšanje odnosa u ključnim oblastima. Na kraju, Bugarska od Makedonije zahteva formiranje saveta na visokom nivou u formi godišnjih međuvladinih susreta.
- Ukoliko se garantuje ispunjenje predloga, to će osigurati podršku Bugarske za integraciju Republike Makedonije u EU, precizira Mladenov u pismu Popovskom, dodajući da Bugarska od osamostaljenja Makedonije podržava njene napore za evroatlanske integracije.
Kroz mini hronologiju za podsećanje, bugarski ministar naglašava da je Sofija uvek podržavala Skoplje u ključnim momentima, nezavisno da li se radilo o periodu embarga prema susednoj Jugoslaviji, ili kosovskaj krizi, građanskom konfliktu iz 2001. godine.
No, kako ističe, u poslednjim godinama bilateralni odnosi suseda nisu na željenom nivou – adekvatnom za „dve toliko bliske i uzajamno povezane zemlje“. Mladenov u pismu izražava nezadovoljstvo „antibugarskim delovanjima i retorici u Makedoniji“, sa ciljem „da naglasi to što ih deli, a ne ono što ujedinjuje dve zemlje“. Kao ilustraciju navodi „signale za diskriminaciju građana koji su zadržali bugarsku samosvest“, kao i činjenicu da „pokušaji bugarske strane za obeležavanje bogatotog kulturno-istorijskog nasleđa ne nailazi na podršku u Skoplju“.
…..
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299....Makedoniji
29-12-2012, 12:29 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(30-11-2012, 09:46 PM)Han Solo Wrote: Божидар Димитров со нон стоп навреди кон Македонија

Поставувањето на новиот јарбол кај Деве Баир што треба да биде најголем досега го испровоцира дежурниот критичар на Макеоднија да се огласи во софиските медиуми

„Фактот дека ќе подигнат повисок столб со нивното национално знаме од бугарското на Деве Баир е уште еден доказ на инфериорност, или како што го нарекуваат таму," Б-комплекс ", т.е. бугарски комплекс на граѓаните на Скопје“, изјавил Божидар Димитров, актуелен директор на Националниот историски музеј.

Според неговите зборови - фактот дека Македонија ќе подигне столб 20 метри повисокот од бугарскиот не значи дека ќе стане поголема и посилна од Бугарија.

„Се прашувам за колку време на Деве Баир ќе се вее црвеното знаме и кога ќе биде заменето од друго црвено, но со албанскиот орел. Ако Груевски е толку храбар, нека распне 75-метар јарбол со македонско знаме на врвот на Дебар,Тетово, Гостивар или Кичево, или и снаселбата на Ромите во Охрид ", изјавил Божидар Димитров.

http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemI...478E889F66

„B-KOMPLEKS“ SUSEDA
Odluka vlasti Makedonije da na prelazu Deve Bair, na granici sa Bugarskom, državnu zastavu istakne na jarbolu višem 20 metara od susedskog, ponovo je izazvao novi komentar iz Sofije, ovoga puta od direktora nacionalnog istorijskog muzeja Božidara Dimitrova.
- Činjenica da će podići viši sub od bugarskog sa njihovom nacionalnom zastavom na Deve Bairu, predstavlja još jedan dokaz inferiornosti, i kao što to tamo nazivaju "B-kompleks", - bugarski kompleks građana Skoplja, izjavio je Dimitrov.
On objašnjava da time što podiže jarbol sa zastavom viši za 20 metara od bugarskog, ne znači da će Makedonija biti veća i snažnija od Bugarske.
- Pitam se koliko će se dugo na Deve Bairu vijoriti crvena zastava i kada će biti zamenjena drugom crvenom, ali sa albanskim orlom. Ako je (Nikola) Gruevski tolkiko hrabar, neka podigne 75 metara visok jarbol sa makedonskom zastavom na vrhu u Debru, Tetovu, Gostivaru ili Kičevu, ili i u naselju roma u Ohridu, izjavio je Dimitrov.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299....Makedoniji

Както и да е - дреболии...ситници е по-интересната дума...;
Живи и здрави и весели празници!
29-12-2012, 12:38 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

KОЈ Е ИНТЕРЕСОТ НА СОФИЈА ДА Н¦ БЛОKИРА

Добрососедството станува тег на бугарскиот кантар во ЕУ


Дали Бугарија со блокирањето на Македонија во ЕУ се обидува да направи пазар со земјите-членки за свои интереси, како на пример, добивање зелено светло за прием во шенген-зоната? Одговорите на експертите се поделени.

- Бугарија сака да добие меѓународна видливост и легитимитет оти нејзиниот имиџ во Европа е негативен. Или, вака гледано: слушаме како ЕУ порачува „ако Србија стане членка на Унијата ќе биде лидер во регионот...“ или „Грција ако го реши спорот со Македонија ќе биде лидер во регионот“... Бугарија никогаш не била спомената како „добар пример“ за нешто. Затоа нивната политика сега е поттикната од потребата да направат нешто за да добијат важност - смета професор Стево Пендаровски. Според него македонско-бугарските проблеми не се нерешливи, ниту комплексни како, на пример, спорот меѓу Словенија и Хрватска за границата. Оттука тој не ја гледа главната причина за бугарската блокада во меѓудржавните прашања.

Поинаку размислува поранешниот амбасадор во Бугарија, Ѓорги Спасов. Според него, причините не се во пазарењето со ЕУ туку во бугарското предизборие.

- Во време кога беше повеќе од јасно дека Македонија нема да добие датум за преговори можеби актуелното бугарско раководство пресметало дека е подобро да направи поголемо зближување со Грција и таа своја поддршка на грчката позиција да ја претвори во подршка од Грција или од грчки бизнисмени за актуелната власт во Бугарија на наредните избори - тврди Спасов.

Бугарскиот европратеник Андреј Kовачев за „Дневник“ негира дека официјална Софија сака да покаже сила во ЕУ давајќи поддршка за грчкото вето.

- Не знам од каде таков заклучок. Бугарија не ~ стави вето на Република Македонија. Факт е дека заклучоците на Европскиот совет се усвоени едногласно од сите земји-членки на ЕУ. Ако е вето, тогаш е од сите 27 земји-членки - вели Kовачев.

Според него, Бугарија би сакала да има одлични односи со Македонија, посочувајќи ги како пример односите помеѓу Kипар и Грција или Романија и Молдавија.

- Европската интеграција успеа да ги смири старите противници, како што се Франција и Германија, убеден сум дека европската интеграција ќе успее да ги надмине и несогласувањата меѓу нас поради стереотипите. Вие новинарите, од двете страни на границата, сте клучните играчи во овој процес - вели европратеникот. Тој нагласува дека историјата наместо да н` поврзува, н` дели, не пропуштајќи да го повтори ставот на неговата земја дека Македонија е таа што не ги негува добрососедските односи.

- Се градат споменици, се прават изложби и филмови, се интерпретира историјата во учебниците, како што е правено во комунизмот - вели Kовачев.

Искра Kоровешовска

Групи за пријателство - по празниците

По новогодишните празници се очекува да се внесе динамика во иницијативите за добрососедство меѓу Софија и Скопје, договорени со писмата што си ги разменија министрите за надворешни работи на двете земји. По Божик, како што велат од МНР, треба да се разгледа акцискиот план за заедничките работни групи. Засега, не се знае дали ќе има средба на повисоко ниво меѓу двете земји.

#

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9135BE...EFFFFBF4A3
Без Ботев няма България
02-01-2013, 07:34 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Е на туй му се вика чиста измислица.


ФУДБАЛ | 1. JANUARY 2013 - 15:36
Митко „Македончето“ го постигна првиот новогодишен погодок во Премиер лигата


Бугарскиот репрезентативец Димитар Бербатов , родум од Благоевград и во Бугарија познат како Митко „Македончето“ го постигна првиот премиерлигашки погодок во Новата 2013 година.

Митко го доведе во водство својот Фулам на гостувањето кај Вест Бромвич Албион во Бирмингем во меч кој заврши со победа на Фулам од 2-1.
По водството на гостите, ВБА израмни со погодокот на Лукаку во 49-тата минута а победата ја обезбеди Александар Качаниклиќ инаку фудбалер чие семејство потекнува од Македонија a сега шведски репрезентативец.
Нашиот интернационалец Горан Попов иако беше најавуван за жал воопшто не се појави во домашниот тим а не беше ниту на клупата за резерви

http://sitel.com.mk/mitko-makedoncheto-g...ier-ligata
Без Ботев няма България
02-01-2013, 09:35 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9


Напред Латас

Спортал БГ: Македонците „го присвоија“ и Бербатов

Информацијањата што ја објави вчера ТВ Сител на својот Веб Портал, дека Митко „Македончето“ е првиот стрелец во Премиер лигата но и во Европа во новата 2013г во дресот на Фулам, предизвика лавина реакции во Бугарија и Бугарските медиуми кои обвинуваат дека :„Скопје го искористило одличниот старт на Бербатов за да го нарече Македонец“.

Престижниот спортски портал „СпорталБГ“ во текстот под наслов „Македонци посегнаа по Бербатов“ обвинува дека Скопје го присвојува Бербатов , макар и неофицијално“.
Иронијата да биде поголема, тврди „СпорталБГ“ Македонците се обидуваат да му најдат Македонско потекло и на стрелецот на вториот гол за Фулам, Александар Качаниклиќ кој според „СпорталБГ“ е со српско потекло и настапува за Шведска.

Само за потсетување веќе одамна постои Фејсбук страна под име -„Димитар Бербатов најдобар Македонски фудбалер“ каде се води вистинска војна за потеклото на Митко „Македончето“ и неговата голема желба да заигра за ФК Вардар. На оваа страница членуваат повеќе од 2000 корисници.
Доколку некои незнаат, неговиот татко Иван, чувствувајќи ги своите Македонски корени го донел дури и младиот Димитар на проба во ФК Вардар, каде тогашното раководство на црвено-црните го одбива како недоволно талентиран и тој продолжува во ЦСКА Софија и потоа во Баер Леверкузен.
Своевремено своја акција, Бербатов да заигра во Македонската репрезентација имаше и Македонскиот портал „Бркај работа“ кој дури и собираше донации за да обезбеди дрес од Македонската фудбалска репрезентација со името на Бербатов.
Дека веста на ТВ Сител за Митко Македончето е ТОП вест во Бугарија потврдува дека е најчитана и на страниците на Бугарската национална телевиција, потоа најтиражниот дневен весник Труд и така натаму.
Нам не ни преостанува ништо друго сем да му посакаме на Митко да продолжи со головите во новата сезона и бидејќи веќе некое време го откажа настапот во Бугарската репрезентација да заигра макар на хуманитарен или егзебициски меч за Македонија. Напред Митко.

http://sitel.com.mk/node/52639
Без Ботев няма България
02-01-2013, 05:14 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МАКЕДОНИЈА | 2. JANUARY 2013 - 11:38
Калфин: Србија ќе профитира од заострените односи меѓу Бугарија и Македонија


Поранешниот министер за надворешни работи на Бугарија Ивајло Калфин вели дека Србија е таа која најмногу ќе профитира од заострените односи меѓу Македонија и Бугарија,пренесува Инпрес.



- Бугарската влада предводена од ГЕРБ, е сконцентрирана кон односите само со еден сосед. Од друга страна, бугарската влада ги затвора очите за проблемите со другите соседи. Позицијата на Бугарија дава основа за владата во Скопје да започне европска анти-бугарски кампања. Овој пат тие ќе бараат широка јавна поддршка со аргументот дека Бугарија го попречува патот на Македонија кон Европа, а нашиот западен сосед дефинитивно ќе се ориентира кон тесна соработка со единствениот сосед со кој нема проблеми, а тоа е Србија, коментара Калфин.

http://www.sitel.com.mk/node/52653
Без Ботев няма България
02-01-2013, 05:21 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

Gen026 http://www.okno.mk/node/24196
Quote:Груевски најавува контра-мерки против бугарското вето

Уште пред Грција да ни стави вето во Букурешт, мегафоните на Груевски најавија низа контра-мерки, од кои дел се веќе исполнети. Денес, безмалку пет години по Букурешт, стотици улици, патишта, стадиони, спортски сали и плоштади се преименувани и ги носат имињата на големите македонски личности од античкиот период.

Се изградија голем број нивни споменици во повеќе градови. Трасата Табановце-Богородица од коридорот 10 се преименува како автопат Александар Македонски. Наместо новиот аеродром во Штип, „Филип Втори“ се вика поранешниот градски стадион во Скопје. (Не се преименуваа повеќе села и градови, ама никогаш не е предоцна, нели, барем општина Центар да се преименува во „Александрија“, „Паљурци“ во „Хунзово“, а Валандово во Букефалово). За инает на Грците подигнавме хеленски столбови среде Скопје и огромни споменици на „Воинот на коњ“ и Воинот „љубител на коњи“ (на старогрчки - Филип).


На 12.12.2012, наместо за „крајот на светот“, многу Македонци се опседнати со „братско-сестринска“ Бугарија, односно, како да ѝ возвратиме на нејзините гестови на „романтична љубов“. Поточно, кои контра-мерки ќе ги преземе Македонија по ветото од Бугарија за ЕУ? Од извори блиски на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ дознаваме дека Грујо и бате Саше планираат да ги воведат следниве 12 контра-мерки по непринципиелното вето од „бате Бојко“ и „братувчед Росен“:

1. Отстранување на споменикот на Цар Самоил од „Грујоленд 2014“ и поставување на негово место на Василиј II Бугароубиецот.

2. Забрана за пеење на песната „Ранет ми лежи Тодор Александров“ и повторно воведување на неофицијалната химна на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ – „Девет Југовиќа“.

3. Групно демонстративно палење на бугарските пасоши од страна на сите членови на ВМРО-ДПМНЕ пред бугарската амбасада во Скопје.

4. Дислоцирање на споменикот на Симеон Радев од депото на музејот на „ВМРО“ и негово поставување на скопскиот плоштад каде што, според истражувањата на институтот „Павел Шатев“, гулабите најмногу серат.

5. Бришење на бугарскиот лав од партиското знаме на ВМРО-ДПМНЕ и претопување на четирите лава на мостот „Гоце Делчев“ во двоглави српско-албански орли (со маникирани нокти).

6. Снимање на 5 нови македонски филма за ѕверствата на бугарските окупатори во Балканските војни, во Првата светска војна, и во Втората светска војна.

7. Воведување на визи за сите граѓани на Република Бугарија, освен за оние што ќе се извинат за ѕверствата на бугарските окупатори. Давање на бесплатни македонски пасоши на сите кои ќе го декларираат својот засебен македонски идентитет, врз основа на македонско потекло.

8. Трансформирање на Универзална сала (божемски подарена од Бугарија) во Сала на српски турбо-фолк и лесковачки роштиљ „Цеца Ражњатовиќ“.

9. Поведување на судски постапки за заштита на авторски права во случај на пеење на македонски народни песни во Република Бугарија.

10. Целокупната пошта која ќе се адресира до „Бугарија“ ќе се препраќа во Република Татарстан.

11. Именување на Драган Павловиќ - Латас како амбасадор на Македонија во Софија.

12. Отворање на посебно одделение во Музејот на ВМРО за жртвите на бугарскиот врховизам.
02-01-2013, 05:26 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Шител в офанзива

Черни: Софија хорор-град за фудбалери

На улиците во Бугарија е страшно за фудбалери открива голманот на ЦСКА
ЧЕХОТ Томас Черни за чешкиот сајт http://www.idnez.cz. Поради оваа причина тимот бил затворен во хотел 72 часа пред дербито со "Левски" (1:0).

Черни додаде дека во првите 3 месеци во ЦСКА не добивал никакви пари. Сега доцнењето е два месеци. "Бев под нулата, бидејќи имав трошоци, а Софија е скап град - вели голманот, кој прими само 7 гола во" А "група. - Со целата моја почит кон сопствениците ситуацијата е малку чудна. Тие имаат средства да ги платат платите, но ги одложија што е можно подолго. На почетокот бев нервозен, но навикнав. "

Голманот додаде дека чул како "Лудогорец" го стимулирал "Левски" да ја победи ЦСКА. Веројатно се работи за пролетното дерби, кога Черни не беше во Бугарија и "сините" победија со 1:0. Бидејќи сега ЦСКА победи со истиот резултат и му помогна токму на "Лудогорец".

Во исто време, "црвените" го избраа најевтиното место за зимски камп во реонот на туристичкото место Анталија. И двете зимски подготовки ќе бидат во гратчето Аланија - на 124 километри од главниот град. Тоа веројатно ќе ја принуди ЦСКА да патува над 100 км за пријателски натпревари. Причина - водечките тимови, ги избираат значително луксузните летувалишта Белек и Лара, кои се во непосредна близина на Анталија.

http://sitel.com.mk/cherni-sofija-horor-...-fudbaleri
Без Ботев няма България
03-01-2013, 10:00 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Србија ќе профитира од заострените односи меѓу Бугарија и Македонија


Поранешниот министер за надворешни работи на Бугарија, Ивајло Калфин, вели дека Србија е таа која најмногу ќе профитира од заострените односи меѓу Македонија и Бугарија, пренесува Инпрес.
- Бугарската влада предводена од ГЕРБ е сконцентрирана кон односите само со еден сосед. Од друга страна, бугарската влада ги затвора очите за проблемите со другите соседи. Позицијата на Бугарија дава основа за владата во Скопје да започне европска антибугарска кампања. Овој пат тие ќе бараат широка јавна поддршка со аргументот дека Бугарија го попречува патот на Македонија кон Европа, а нашиот западен сосед дефинитивно ќе се ориентира кон тесна соработка со единствениот сосед со кој нема проблеми, а тоа е Србија, коментара Калфин.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?Item...CE55EE9491

GOCE SHSHKO, 03.01.2013 08:11:31
Kris ubavo kazano,se dodeka Pirinska Makedonija ne ja oslobodat i da ja priznaat Makedonskata nacija nema da imame dobri odnosi so Tatarite.Jas ke gi narekuvam Tatari se dodeka ne ne priznaat kako Makedonska Nacija i Makedonskiot jazik
03.01.2013 08:11 | (2) | Like

drle, 03.01.2013 02:06:41
Abe bednjaci Bugarski, so nisto ne ke mozete da ne isprovocirate, vie za nas Makedoncite ste bile i ke ostanete narod bez svoe ja i nemojte nikogas da zaboravite deka cela zenska populacija vi ja izonadivme za dve crveni, taka da pola od niv nosele Makedonski deca i gi isporagale, ajde neka vi e nazdravie biljmezi Bugarski...
03.01.2013 02:06 | (3) | Like


Mudrec, 03.01.2013 00:04:39
bugarive se premnogu optereteni so nas i so nasite vrski so Srbija. Ljubomorata ubiva!
03.01.2013 00:04 | (9) | Like


d.v, 02.01.2013 23:57:50
se dodeka karakacanov dimitrov i ostanata bugarska bagra ne prestanat da laat so fisisticki izjavi nema razgovor neka kazat gospoda bugari edna anti bugarska retorika---nema gospodo bugari --se razgovara so priatel ne so nepriatel
02.01.2013 23:57 | (8) | Like


nevreme, 02.01.2013 23:41:00
Ova samo dokazuva deka Makedonija e zrtva na interesite na sosedite, i nema nikakva vrska so uslovi od EU. Sosedite na Makedonija ja koristat EU vo megjusebnata borba, a EU toa go odobruva.
02.01.2013 23:41 | (10) | Like


car Samoil-Frankfurt, 02.01.2013 232954
Pa Nikolic veke se nudi kako olesnuvac megju Makedonija i Grcija,Bugarija ne gleda deka naivno padna vo mrezata na Srbija i Grcija ,se so cel da ja oddalecat od Makedoncite,se sto site godini proshlite vladi na Bugarija napravija da ja doblizat Mk (prvi ja priznaa Mk ,dadoa 100000 Bg drzavjanstva,oprema i poddrshka za vreme na vojnata...),ovaa garnitura koja e na vlast na Bugarski politicari,go srushija za mesec dena
02.01.2013 23:29 | (7) | Like


kris, 02.01.2013 23:15:35
dobro bi bilo nekoj vo Bugarija da analizira zosto Makedoncite se bliski so Srbite a ne so Bugarite? I Srbija I Bugarija izvrsile voeni zlostorstva ama denes Srbite nemaat problem so postoenjeto na Makedonskiot narod I priznavaat preku 40,000 Makedonci na nivna teritorija! Bugarija nema kultura I kapacitet ko Srbija da napravi "the right thing" I da ja oslobidi Pirinska! toa uste dolgo ke gi koci Bugarite I Makedoncite da bidat bliski kako sto treba!
02.01.2013 23:15 | (27) | Like
Без Ботев няма България
03-01-2013, 10:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Веќе напишав, но ке повторам. Коментарите во ВЕЧЕР ги пишуват самите новинари. Јас сум испраќал повеќе коментари во ВЕЧЕР, но ниедно не ми е објавено. Улогата на просрпскиот ВЕЧЕР со неговиот главен уредник Србинот Драган Павловиќ-Латас е да ги оддалечи Макдонците и Блгари, и да направи се Македонија да влезе во некој државен сојуз со Србија. Но, тоа ке биде “ мало морген’, како кажа нивниот духовен гуру-Слободан Милошевиќ-најголемиот балкански сатрап. ВЕЧЕР, инаку, никој не го купува. Тој се финансира од државни пари, т.е. таму се рекламираат скапите владини реклами од кој тој весник живее.
03-01-2013, 01:56 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Кина, Турција и Бугарија се дестсинациите од каде најчесто доаѓаат фалсификатите

Спортската опрема од „Најк“, „Адидас„ и „Пума“ се меѓу најфалсификуваните марки производи кои стигнуваат во Македонија. Фалсификуваната стока најчесто е со потекло од Кина, Турција, Обединетите Арапски Емирати и Бугарија.

Правото на интелектуална сопственост е регулирално со закон. Во Царинската управа заштитени се 386 трговски марки. Меѓу нив се најчесто фалсификуваните, како и Долче Габана, Томи Хилфигер...

Податоците на Царинската управа на Република Македонија за минатата година покажуваат дека се откриени 92 случаи на сомневање за повреда на правото на интелектуална сопственост при што привремено се задржани 390.565 парчиња разновидна стока. Меѓу нив се козметички, текстилни производи, енергетски пијалоци, техничка стока, обувки и слично.

За годинава заклучно со 30 ноември, Царината има откриено 119 случаи на сомнeвање за повреда на правото од интелекутална сопственост при што привремено се задржани вкупно 286.412 парчиња разна стока, како боја за чевли, освежувачи за автомобили, текстилни производи, обувки и друго.

Најголемиот дел од стоката е со потекло од Кина, а другиот дел е од Турција, Обединетите Арапски Емирати и Бугарија. Стоките со потекло од Кина доаѓаат во Македонија транспортирани во контејнери најчесто преку пристаништето во Солун, Грција, додека стоките со потекло од Обединетите Арапски Емирати доаѓаат преку Турција и Бугарија со товарни возила, најчесто со турски регистарски таблички.

Заштитата на правата од интелектуална сопственост во царинската постапка е регулирана со Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост и Правилникот за примена на Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост.

Царинската управа, согласно Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост, може да дејствува по барање на носителот на право, во случај кога трговската марка е заштитена во Царинската управа и по службена должност, кога трговската марка не е заштитена во Царината.

Кога Царинската управа дејствува по барање на носителот на правото, известувањето за привремено задржана стока се испраќа од страна на царинските испостави и одделението за оперативни работи. Царинската управа испраќа известување до носителот на правото на трговската марка преку неговиот застапник кој има обврска во рок од три дена да одговори дали привремено задржаната стока е оригинал или фаслификат.

Во случај зстапникот да потврди дека стоката е фалсификат, Царинската управа носи одобрение за уништување и стоката се уништува, доколку застапникот потврди дека привремено задржаната стока е оригинал, тогаш Царинската управа носи одобрение за ослободување, стоката му се враќа на увозникот, но се врши приспособување на пријавената вредност на стоката, која обично е значително пониска и стоката се царини по соодветна вредност.

Кога се постапува по службена должност, односно кога трговската марка не е заштитена во Царинската управа, а постои сомнение дека таа повредува право од интелектуална сопственост, Царинската управа ги известува регистрираните застапници на трговски марки во Царината и носителот на право на трговската марка, со цел да се поднесе барање за преземање царински дејства.

Доколку се поднесе барање Царинската управа дејствува идентично како да станува збор за случај по барање на носителот на правото. Во случај да не биде поднесено барање, Царинската управа, со одобрение за ослободување, стоката му ја враќа на увозникот.

Доколку се потврди дека привремено задржаната стока по основ на сомневање дека повредува права на интелектуална сопственост е фалсификат, таа крајно се одзема и се уништува под царински надзор.

Во текот на минатата година во соработка со носителите на право на Царинската управа во неколку наврати организира и спроведе уништување на вкупно 304.331 парчиња текстилни, козметички производи, обувки, етикети, очила за сонце, техничка стока, како и 18.000 килограми прашок за перење.

Минатата година заклучно со 30 ноември уништени се вкупно 63.408 парчиња фалсификувана стока и тоа текстилни, козметички производи, модни додатоци, освежувачи за кола, обувки.

Во последниот месец од минатата година се извршени неколку уништувања на фалсификувана стока. Во организација на Координативното тело за индустриска сопственост уништени се 8.200 парчиња, а во Фени се уништени 36 илјади парчиња стока – текстил, обувки, автоделови и додатоци за мобилни телефони.

Барања за заштита на правата на интелектуална сопственост во Царинската управа доставуваат 10 застапници на брендови во земјава. Од вкупниот број најчесто заштитени трговски марки се текстилот, обувките, модните додатоци...

http://www.sitel.com.mk/kina-turcija-i-b...sifikatite
Без Ботев няма България
03-01-2013, 02:11 PM
Reply