Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

09.08.2012, 17:43
Бугарија си најде Божидар во Македонија
Божидар Димитров го прашува Тодор Петров да не е бугарски шпион, зашто се' уште немал презиме на вистински Македонец
Полемиката што ја предизвика изјавата на Тодор Петров дека во Бугарија има се' само не Бугари, се претвора во летна забава меѓу двете држави, која не би била вредна внимание ако не исфрли еден битен факт на површината - дека главниот тон во односите меѓу двете држави не го даваат политичките гарнитури, туку луѓе закопани во историјата од таа и оваа страна на границата. Пократко кажано, со Петров Бугарија си најде свој „Божидар Димитров“ во Македонија, и двајцата блиски до властите, а вооружани со факти и реторика кои, ако продолжат да ги користат во досегашниот стил, толку ќе го банализираат „македонското прашање“, за јазикот, малцинството, идентитетот и историјата што нема ни да има потреба да се решава.

За да покаже колку се апсурдни за него ставовите на Петров, кој пак реплицираше на ставовите на европарламентарецот Андреј Ковачев дека нема Македонци во Бугарија, Димитров го праша лидерот на Светскиот македонски конгрес нели е време да си го смени презимето и место со бугарски -ов да добие презиме со македонски -ски, бидејќи такви се тие на вистинските Македонци.

Она што ги испровоцира најмногу бугарските дежурни критичари на ставовите од Македонија беше оцената на Петров дека во Бугарија само Ромите и Турците не се Македонци, а тие не се малцинство, туку мнозинство во таа земја, па вистинското прашање, според него, е дали, всушност, има Бугари без македонско потекло во Бугарија? Сакајќи со нивни камен да им врати по глава, Петров успеа да ја сврти дебатата на бугарски терен и околу нивното непризнавање на нашето малцинство, јазик и култура, нешто за што пак заработи епитет „ултранационалист близок до партијата ВМРО-ДПМНЕ“.

Неговиот став дека основата на „Балканите“ е Македонија и дека не живееме на Балкански Полуостров, туку на Македонски, од Димитров и медиумите таму беа оценети како „растегнување на границите на лудилото“ и последна пропагандна перверзија од Македонија, или подобро како што ни се обраќаат сега - БЈРМ или Скопје. „Прво мислев дека му е од температурата, дека излегол без шешир и без бела облека на оваа горештина и дека долго се шетал на скопскиот плоштад и ги загледувал статуите изградени последните шест години. Но, се замислив и заклучив, можеби е во право околу некои прашања“, му реплицираше Димитров, дежурен политички „хуморист“ на оваа тема во Бугарија. Па, карикирано се согласува со Петров дека Балканскиот Полуостров можеби треба да се вика Македонски, бидејќи планините по која го носи името не се протега надвор од Бугарија и ја поцртува нејзината хегемонистичка ролја во минатото. И дека Европа носи грчко име, па и таа најдобро да се вика македонски континент, а бидејќи иселеници во Канада, САД и во Русија, главно, дошле од нашиот континент и целата северна полутопка може да го добие тоа име, покрај целиот азиски континент, каде што се' уште живее македонски цар. Како автор на теоријата за трите раси, бела жолта и македоноидна, Димитров го прашува Петров да не е, сепак, инфилтриран агент на бугарската државна безбедност во македонското општество, поради фактот дека се' уште носи „бугарско“ презиме.

Ваквата полемика вчера никој не сакаше да ја коментира во Македонија, а главната порака беше дека двете држави, ако сакаат добри односи, треба да го издигнат многу повисоко од ова нивото на полемика меѓу нив. Дали ваквите настапи влијаат на јавноста во двете држави е дилема која, исто така, остана под прашалник, со оглед на фактот дека во Бугарија, на пример, ваквите изјави и контраизјави се вртат во еден ист тесен политичко-медиумски круг од се' понепопуларниот Красимир Каракачанов, развластениот Божидар Димитров, Андреј Ковачев од ГЕРБ и онлајн-весникот „Новините“, кој со обемот на историја и политичка пропаганда што го користи во текстовите, како и свртеноста кон меѓународна јавност, како да е пишуван од и за интересите на Бугарската разузнавачка служба. За потсетување, тоа е истиот медиум кој по убиството во Смилковци пишуваше дека во Македонија етничките конфликти кулминираат од час на час и дека за нејзино добро треба превентивно да се подели, како и прв кој во Бугарија почна да го користи името БЈРМ иако Софија не' призна под уставно име. Кратко кажано, на формално ниво Македонија и Бугарија се во мирни води, на подземно се' уште владее бура. (Н.Р.)
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=08973...B6B6D3792B

В лицето на Тодор Петров България си намери своя "Божидар Димитров"
13:29 | 10.08.2012 | 1855 прочитания
Размер на текста

Полемиката, предизвикана от изявлението на Тодор Петров, че в България има всичко, само не българи, се превърна в лятно забавление между двете държави, което не би заслужавало
внимание, ако не извади на повърхността един съществен факт – че главният тон между двете държави го задават не политическите гарнитури, а хора, закопани в историята от тази и от другата страна на границата, коментира македонският "Утрински весник" в петък, цитиран от БТА.

Накратко казано, в лицето на Петров България си намери своя "Божидар Димитров" в Македония, и двамата близки до властите, но въоръжени с факти и реторика, които, ако продължат да използват в досегашния стил, толкова ще банализират "македонския въпрос" за езика, малцинството, идентичността и историята, че няма да бъде необходимо той да се решава.

За да покаже колко абсурдни за него са становищата на Петров, който пък реагира на позицията на евродепутата Андрей Ковачев, че няма македонци в България, Димитров пита лидера на Световния македонски конгрес не е ли време да си смени фамилията и вместо с българско окончание -ов, да получи фамилия с македонско окончание -ски, тъй като такива са истинските македонци.

Истинският въпрос според Тодор Петров е има ли всъщност българи без македонско потекло в България. С желанието да им върне с техните камъни по техните глави, Петров успя да обърне дебата на български терен и около непризнаването от тях на нашето малцинство, език и култура, с което си спечели епитета "ултранационалист, близък до партията ВМРО-ДПМНЕ".

Вестникът цитира реакцията на Божидар Димитров по повод казаното от Петров, и го нарича "дежурен политически хуморист" по тази тема в България.

Никой в Македония вчера не пожела да коментира тази полемика, а главното послание беше, че двете държави, ако искат добри отношения, трябва да издигнат на много по-високо от това нивото на полемика между тях, пише вестникът.

Дали подобни изказвания влияят на обществеността в двете държави е дилема, която също остава под въпрос с оглед на факта, че в България, например, тези изявления и контраизявления се въртят в един и същи тесен политическо-медиен кръг, от все по-непопулярния Красимир Каракачанов, отстранения от властта Божидар Димитров, Андрей Ковачев от ГЕРБ и онлайн вестника "Новините", който с обема на история и политическа пропаганда, използван в текстовете, както и с насочеността си към международната общественост като че ли е списван и за интересите на българската разузнавателна служба.

Да припомним, това е същата медия, която след убийството в Смилковци писа, че етническите конфликти в Македония кулминират с всеки час и че за нейно добро трябва превантивно да се раздели, както и първата медия в България, която започна да използва името БЮРМ, въпреки че София ни призна под конституционното ни име. Накратко казано, на официално равнище Македония и България са в мирни води, но под земята все още бушува буря", заключава "Утрински весник
http://www.mediapool.bg/в-лицето-на-тодо...96152.html


Стојко Стојков: Петров падна многу ниско!

Според копретседателот на ОМО „Илинден“-Пирин, лидерот на СМК со негирањето на Бугарите не им помогнал, туку им одмогнал
Слободанка Јовановска

Аман не брани не' - индиректно кажано е пораката од копретседателот на ОМО „Илинден“-Пирин, Стојко Стојков, до претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, по неговата изјава дека во Бугарија има се' само не Бугари, а Македонците не се малцинство, туку мнозинство. Оваа политичка полемика на релација Бугарија и Македонија, според Стојков, не им помага на Македонците во соседството, бидејќи не може да се бориме против негацијата со иста таква политика од наша страна.

„Не можам да го прифатам ниското ниво на оваа актуелна полемика. Од неа ние немаме некоја корист, туку обратно. Одговор на негацијата не може да биде негација. Штета е што Тодор Петров одговори на бугарските коментари на ваков начин“, изјави Стојков за „Утрински весник“. Според него, полемиката покажа дека дијалогот за отворените прашања меѓу Македонија и Бугарија моментно е безнадежен, бидејќи политички профили како лидерот на тамошното ВМРО, Красимир Каракачанов, и ексминистерот за дијаспората, Божидар Димитров, ги држат овие теми во „заробеништво“.

„За жал, во Бугарија сериозните и умерени луѓе не се занимаваат со темата Македонија и таа е препуштена на екстремисти и припадници на комунистичката државна безбедност, како Каракачанов и Димитров. Таа е претворена во зона за сомнителни луѓе со екстремистички идеи, па сите чесни луѓе бегаат од неа. Затоа, не мислам дека каков било дијалог во оваа фаза е возможен, бидејќи тој практично треба да се води со екстремни националисти и агенти на државна безбедност. Тоа е сосема безнадежен дијалог“, оценува Стојков. Како илустрација, потсетува дека новинската агенција Фокус, која постојано држи фокус на Македонија, е сопственост на поранешен припадник на Бугарската служба за разузнавање, Красимир Узунов, кој е во тесни врски со гарнитурата околу експретседателот Георги Прванов и е еден од новите богаташи во Бугарија.

Каков е, пак, реалниот интерес во бугарската јавност надвор од овој политички и мемдиумски круг за спорните прашања со Македонија, Стојков не може да каже, но гледа намерна тенденција проблемите да се подгреваат.

„Очигледно има силни групации кои се стремат да креираат, да ги подгреваат и ескалираат конфликтите и да го вртат бугарското општество против Македонија. Целта, претпоставувам, е да се подготви општеството за блокирање на македонската евроинтеграција“, вели Стојков. Во тој контекст тој го гледа однесувањето и изјавите на европарламентарецот од владејачката партија ГЕРБ, Андреј Ковачев, чија изјава за непостоењето македонско малцинство во Бугарија ја загреа полемиката од двете страни на границата.

„Изјавата на европратеникот Андреј Ковачев е скандалозна - еден европски пратеник тврди дека Бугарија нема малцинства, односно дека е чиста нација. Тоа е на чекор до фашизмот. За жал, такви изјави даде при својата посета во Скопје и министерот Николај Младенов, така што зборуваме за официјална позиција, скандалозна за земја-членка на Европската унија и потписник на Рамковната конвенција за малцинствата“, коментира тој.

За потсетување, Бугарија изгуби осум случаи во Судот за човекови права во Стразбур како резултат на одбивањата да ја признае ОМО „Илинден“-Пирин и да дозволи политичко здружување и дејствување на Македонците во Бугарија. На последниот попис се појави, но експресно беше избришана графата за македонско потекло откако беше дочекана како скандал во медиумите и во политичките кругови. Летово во Софија се одржа дебата за односите со Македонија која покажа дека освен тврдоглавите структури, сепак, има умерени и европски ориентирани политичари во Бугарија кои бараат на поинаква основа од таа досега да се градат односите со нашата држава, но нивните ставови се' уште се во втор план.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CF030...EEC650B0C3

Луд умора нема - само се поти...
10-08-2012, 11:20 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

10.08.2012, 17:29
Остра реакција на Николај Младенов
И бугарскиот шеф на дипломатијата, Николај Младенов, се налути од изјавите на Тодор Петров, па вчера со официјално соопштение го повика да ги заборави аргументите од времето на Коминтерната, без да му се обрати нему директно, туку на целата македонска јавност. Соопштението, што според бугарските медиуми, е најостро досега, и во него Младенов за првпат го посочува како политички репресиран Бугарскиот културен клуб во Македонија, а нашето малцинство го конвертира во „граѓани на РМ“.

„Реакциите во македонските медиуми по изјавите на пратеници од Европскиот парламент во врска со кршење на човековите права на граѓани на Република Македонија, што се самоопределуваат како Бугари, предизвикуваат оправдана загриженост. Додека целиот регион сe пресметува со комунистичкото наследство, парадоксално звучат обидите да се извлечат историски аргументи од периодот на Коминтерната. Идеологизацијата на историјата не му помогна никому, ниту пак реши ниту еден значаен социјален и економски проблем. Нашите соседи и пријатели ќе добијат многу ако гледаат напред и градат иднина на државата во Европа, место да гледаат во минатото низ призмата на надминати идеолошки конструкции.

Неприфатливо е систематски да се врши притисок и да се пројавува нетолерантен однос кон законски регистрирани организации во Република Македонија, како Бугарскиот културен клуб - Скопје, чија дејност е поврзана со заштита на човековите права, владеењето на правото и има за цел да ги зближи двете соседни земји. Убедени сме дека прифаќањето и спроведувањето на демократските вредности ќе создаде услови за економски просперитет, добрососедски односи и заедничка европска иднина“, стои во соопштението на Младенов.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=79AAF...51C2F547D5


10-08-2012, 11:37 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

10.08.2012, 17:29
Остра реакција на Николај Младенов
И бугарскиот шеф на дипломатијата, Николај Младенов, се налути од изјавите на Тодор Петров, па вчера со официјално соопштение го повика да ги заборави аргументите од времето на Коминтерната, без да му се обрати нему директно, туку на целата македонска јавност. Соопштението, што според бугарските медиуми, е најостро досега, и во него Младенов за првпат го посочува како политички репресиран Бугарскиот културен клуб во Македонија, а нашето малцинство го конвертира во „граѓани на РМ“.

„Реакциите во македонските медиуми по изјавите на пратеници од Европскиот парламент во врска со кршење на човековите права на граѓани на Република Македонија, што се самоопределуваат како Бугари, предизвикуваат оправдана загриженост. Додека целиот регион сe пресметува со комунистичкото наследство, парадоксално звучат обидите да се извлечат историски аргументи од периодот на Коминтерната. Идеологизацијата на историјата не му помогна никому, ниту пак реши ниту еден значаен социјален и економски проблем. Нашите соседи и пријатели ќе добијат многу ако гледаат напред и градат иднина на државата во Европа, место да гледаат во минатото низ призмата на надминати идеолошки конструкции.

Неприфатливо е систематски да се врши притисок и да се пројавува нетолерантен однос кон законски регистрирани организации во Република Македонија, како Бугарскиот културен клуб - Скопје, чија дејност е поврзана со заштита на човековите права, владеењето на правото и има за цел да ги зближи двете соседни земји. Убедени сме дека прифаќањето и спроведувањето на демократските вредности ќе создаде услови за економски просперитет, добрососедски односи и заедничка европска иднина“, стои во соопштението на Младенов.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=79AAF...51C2F547D5


По повод на изявления в македонските медии, българският министър на външните работи Николай Младенов заяви:Реакциите в македонските медии след изявлениятa на депутати от Европейския парламент във връзка с нарушаване на човешките права на граждани на Р Македония, самоопределящи се като българи, пораждат основателни притеснения. Докато целият ни регион сe отърсва от комунистическото наследство, парадоксално звучат опитите да се черпят исторически аргументи от периода на Коминтерна.

Идеологизацията на историята не e помогналa никому и не e решилa нито един значим социален или икономически проблем. Нашите съседи и приятели ще спечелят много ако гледат напред и градят бъдещето на държавата си в Европа, а не се взират в миналото през призмата на овехтели идеологически конструкции.

Неприемливо е системно да се оказва натиск и да се проявява нетолерантно отношение спрямо законно регистрирани организации в Република Македония, като Българския културен клуб – Скопие, чиято дейност е свързана със защита на човешките права, върховенството на закона и има за цел да сближи двете съседни страни.

Убедени сме, че с възприемането и прилагането на демократичните ценности ще се създадат условия за икономическо благоденствие, добросъседски отношения и общо европейско бъдеще.
http://www.mfa.bg/bg/news/view/33171

Извинявайте за повторението...От това което виждам си мисля, че в Утрински не знаят добре бг език - не че това им е кой знае колко необходимо - но все пак; Не знам доколко изявлението на Николай Младенов може да бъде определено като "остра реакция" - според мен - не е; Проблем обаче е високото вече ниво на "реагиране" от бг страна - преди около месец - Б. Борисов; сега Н. Младенов...
10-08-2012, 11:53 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

12.08.2012, 15:04
Времето ја прегази пругата на Коридор 8

За довршување на железничкиот Коридор 8 низ Македонија треба да се изградат над 150 километри пруга

Сања Наумовска

Пругата од Бељаковци до Крива Паланка, која е дел од Коридорот 8 може да се изгради за помалку од три години, а не за пет како што се предвидува во проектот. Според најавите, до 2015 година консултантска компанија треба да изработи детален проект за железничката делница и да спреми тендер за избор на најповолен понудувач за изградба. Градежните работи треба да почнат во 2015 година и да завршат до 2020 година.

Железничката делница е долга само 35 километри, а конфигурацијата на теренот е поволна, што значи дека нема потреба од трошење двојно повеќе време за нејзина изградба, коментираат експерти. Единствениот услов за забрзување на работите се финансиите. Според експертите, развлекувањето на изградбата на железничкиот Коридор 8, значи само уште една потврда дека тој и понатаму не се наоѓа високо на листата на приоритети за инвестиции. Велат дека за довршување на пругата до границата со Бугарија треба да се доизградат уште 23 километри до преминот Деве Баир. Ако и за нив планираниот период за изградба биде 5 години, тогаш ќе треба да чекаме цела деценија за воз да помине по пругата.

„Период од една деценија за изградба на 50-60 километри пруга е недозволиво. И тоа во мала земја како нашата, каде на пример Коридорот 8 треба да има вкупна должина од 317 километри. Со каква динамика тогаш треба да градат земји каде растојанијата меѓу два града се мерат во стотици, па и илјадници километри“, коментираат експертите.

За довршување на железничкиот Коридор 8 низ Македонија треба да се изградат над 150 километри пруга. Веќе постоечката линија до Кичево треба да се поврзе со албанскиот град Лин, а на исток, Куманово со Бугарија.

„Зацртаните временски рамки за изградбата на делниците од Коридорот 8 никако не смеат веќе да се поместуваат, бидејќи тоа би значело огромни загуби за целокупната економија и развој“, смета Верица Данчевска, професор по Сообраќајна политика и транспортна економика на Техничкиот факултет во Битола. Таа нагласува дека инвестицијата во железничкиот Коридор 8 е еден од најзначајните елементи на сообраќајната политика при вклучувањето на Македонија во европските сообраќајни текови. Иако со задоцнување, одлуката за изградба и реконструкција на овој коридор е за поздравување и охрабрување, бидејќи ова е една од стратегиските цели на сообраќајната политика на земјата, вели Данчевска.

Пругата од Бељаковци до Крива Паланка ќе се гради со пари обезбедени од ЕБОР во висина од 50,5 милиони евра. Проектот опфаќа реконструкција на веќе изградената инфраструктура и целосно довршување на делницата од Бељаковце до Крива Паланка. Како што најавија од Министерството за транспорт и врски, се очекува проектот да биде кофинансиран и од страна на Европската инвестициска банка. Владата за делницата преку финансискиот инструмент Вестерн балкан инвестмент фрејмворк обезбеди грант, односно неповратни средства во висина од 5,2 милиони евра. Од овие средства 2,5 милиони евра се за вршење надзор на изградбата и 2,7 милиони евра за ангажирање на консултанти за изработка на основните проекти и тендерската документација.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3883D...CCC884497C

Пруга - тука има - тука нема...
13-08-2012, 09:54 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Jesmo li uistinu uspješniji od Bugarske

Published 09.08.2012

Marko Biočina

U načelu mi o njima nemamo neko naročito mišljenje. Barem što se njihove države tiče. Njihova skupština u našem jeziku predstavlja metaforu za propalu organizaciju, a po njima kolokvijalno zovemo i žute kovanice najniže denominacije naše nacionalne valute. Kad je Bugarska 2007. godine primljena u Europsku uniju, većina hrvatskih građana taj je događaj popratila komentarom – , po čemu su oni bolji od nas’, a uz znatnu dozu zluradosti komentirali smo i nedavni incident kad je jedan suvremeni umjetnik tu državu prikazao kao zahod čučavac na karti Europe.
Uistinu, i dan danas kad se Hrvatska nalazi u teškoj, kako ekonomskoj, tako i opće društvenoj krizi, Bugari su jedan od rijetkih naroda Europe koje Hrvati i dalje percipiraju kao manje uspješne od sebe. Nije to pitanje nacionalizma. Ta percepcija gradila se dugo i bila uvelike utemeljena na realnim događajima. Uostalom, desetljećima hladnoratovske podjele Europe ovdašnji građani, iako u nedemokratskom režimu, uživali su cijeli niz mogućnosti koje su Bugari u svom tvrdom komunizmu mogli samo sanjati.

Da, životni standard u Hrvatskoj bio je znatno viši od životnog standarda građana Bugarske. Viši je i danas, a za taj zaključak ne treba proučavati suhoparne ekonomske statistike. Dapače, svatko tko je posjetio Sofiju – glavni grad Bugarske – vjerojatno je zgrožen promatrao nepregledne redove kockastih soc-realističkih zgrada, odijeljenih zelenim površinama zaraslim u korov i prepunim smeća. Ukratko, imamo čišće ulice i bolje ceste od Bugara, policija nam je efikasnija, zdravstvene usluge dostupnije, pa čak i obrazovni sustav razvijeniji. No, znači li to da smo uistinu uspješniji od Bugarske? Razmislite ponovo.
Proteklih dana hrvatska nacija zgražala se nad spoznajom da je krajem veljače ove godine hrvatski javni dug iznosio 165,2 milijarde kuna, što je otrpilike 48,5 posto Bruto nacionalnog proizvoda (BNP). U samo mjesec dana, u odnosu na siječanj ove godine, taj dug porastao je za 7 milijardi kuna – odnosno gotovo 2 posto BNP-a. Nije to ništa novo. Samo u prvih devet mjeseci prošle godine taj dug porastao je za 14,7 milijardi kuna, pa onda do kraja godina malo pao, samo da bi ove godine nastavio rasti. Kakve to ima veze s Bugarskom?
Pa, kad bi hrvatskim vlastodršcima bilo u interesu da javnost spozna prave razmjere ovih brojki, uz njih bi, za usporedbu, ponudili i statistike dugih država. A da su to napravili, Hrvati bi shvatili da Bugarska, nakon Estonije, ima drugi najniži javni dug u Europi. Na kraju prošle godine on je iznosio 16,3 posto, a kako se u međuvremenu još smanjio, pretpostavka je kako je on trenutno, u razmjernom odnosu, tri puta manji nego u Hrvatskoj.

Dakako, taj podatak sam po sebi ne znači ništa, no on je samo dio šire slike, koja bi za Hrvate trebala biti poprilično šokantna. Naime, još 2000. godine bugarski javni dug iznosio je oko 75 posto, da bi kroz narednih 11 godina bio smanjen za 80 posto na razinu na kojoj se nalazi danas. Kako je ukupni bugarski nacionalni dug i onda i danas iznosio oko 100 posto BDP-a (slično Hrvatskoj), logična je pretpostavka kako se država razduživala, a taj prostor zauzeo privatni sektor.
Kako je to Bugarima uspjelo? Zapravo vrlo jednostavno. Uz umjereni gospodarski rast država je strogo kontrolirala svoje izdatke, rezala plaće u javnom sektoru i smanjivala razinu usluge koju pruža građanima. Novac prikupljen privatizacijom trošio se na tako da se potreba za zaduživanjem smanjivala, a država je u tu svrhu iskoristila i dostupnost jeftinog kapitala nakon pristupanja Europskoj uniji.
A za to vrijeme Hrvatska je – trošila. Gradili smo ceste, bojali tunele, podizali sportske dvorane osnivali razne agencije, državne službe, dijelili božićnice i regrese. Ukratko, činili smo sve ono što bi organizirana i razumna država činila, s jednom razlikom. Za to nismo imali novca. Pa smo se zaduživali. Bugari nisu, pa danas žive lošije od nas. No, žive i iskrenije, trošeći samo onoliko koliko imaju.

Nekoć davno taj se koncept činio i jedinim ispravnim, prije nego što su nas razni financijaši i ekonomski eksperti naučili kako možemo trošiti i ono što nemamo, jer ćemo sutra postati efikasniji, kvalitetniji i općenito bolji nego što smo danas, i to bez problema vratiti.
Prošlo je desetak godina. Kvalitetniji nismo, niti uspješniji, dug nam je ogroman, pa se sada nadamo da će kvalitetniji od nas biti naši sinovi, kojima smo elegantno prepustili otplatu dubioza koje smo stvorili.
Ukratko, živjeli smo desetljeće laži, pritom gledajući s prezirom na one koji su, poput Bugara, živjeli skromnije, ali u skladu sa svojim mogućnostima. Nakon tog desetljetnog tuluma, došlo je vrijeme otrežnjenja. Ako želimo preživjeti, narednih deset godina morat ćemo činiti ono što su Bugari činili proteklih deset. Ne budemo li spremni to priznati sami sebi, uistinu bi mogli završiti kao ‘bugarska skupština’.

http://blog.vecernji.hr/marko-biocina/20.../bugarska/

Наистина ли сме по-успешни от българите?

12:21 | 14.08.2012 | 5035 прочитания | Марко Биочина, "Вечерни лист", Загреб
Размер на текста

Всъщност, нямаме никакво конкретно мнение за тях. Поне по отношение на държавата им. Името "бугарска скупщина" (българско събрание) в нашия език представлява метафора за провалена организация, докато "бугари" (българи) наричаме жълтите стотинки на нашата валута. Когато през 2007 г. България беше приета в Европейския съюз, повечето хървати питаха: "С какво са по-добри от нас?" и злорадо коментирахме случая, при който съвременен художник представи България като тоалетна на картата на Европа (чешкият художник Давид Черни). И действително днес, когато Хърватия е в тежка икономическа, но също и цялостна криза на обществото, българите са един от малкото народи в Европа, за които хърватите мислят, че са по-зле от тях.
Това не е въпрос на национализъм. Тези схващания са изграждани дълго и винаги са били базирани на реални събития. Освен това през десетилетията, когато Европа бе разделена от желязната завеса, хърватите, макар и част от недемократичен режим, имаха редица привилегии, за които българите с твърдия си комунизъм само можеха да мечтаят.
Да, стандартът на живот в Хърватия бе значително по-висок от стандарта на живот на българските граждани. Остава по-висок дори и днес и за да видите това, не е нужно да се взирате в сухата статистика. Нещо повече, всеки, посетил българската столица София, вероятно е бил поразен да види равните редици от сгради в стил "социалистически реализъм", отделени от зелени площи, обрасли с бурени и покрити с боклуци.
Накратко казано - имаме по-чисти улици и по-добри пътища от българите; полицията ни е по-ефективна, здравеопазването - по-достъпно, и дори образователната ни система е по-развита. Но значи ли това, че наистина сме по-успешни от българите? Помислете пак!
През последните няколко дни хърватите с ужас научиха, че до края на февруари държавният ни дълг е бил 165,2 милиарда куни (22 милиарда евро), което е приблизително 48,5 на сто от БВП. Само за един месец, в сравнение с януари тази година, той е скочил със седем милиарда куни или около 2 на сто от БВП. Това не е нищо ново. Само през първите девет месеца на миналата година, същият този дълг нарасна с 14,7 милиарда куни. После, в края на годината, спадна малко, но отново продължи да нараства тази година.
Какво общо има това с България?
Ами, ако хърватските властимащи имаха интерес обществото да осъзнае реалния размер на тези числа, те щяха да покажат за сравнение и статистики за други държави. Ако бяха направили това, хърватите щяха да знаят, че България, след Естония има най-ниския държавен дълг в Европа. В края на миналата година той е бил 16,3 процента от БВП и междувременно е паднал още и се предполага, че в момента е три пъти по-нисък от този на Хърватия.
Разбира се, сами по себе си, тези данни не означават нищо, но те са част от една по-обща картина, която за хърватите би била доста шокираща. По-точно, през 2000 г. държавният дълг на България е бил около 75 процента от БВП, а през следващите 11 години е спаднал с 80 процента, за да достигне днешното си ниво. И понеже тогава и днес вътрешният дълг на страната се движи около 100 процента (подобно на този в Хърватия), естествено е да се смята, че страната изплаща дълговете си и че тежестта е поета от частния сектор.
Как българите успяха да направят това? В действителност е много просто. Успоредно със скромния икономически растеж държавата контролираше строго разходите си, намали заплатите в държавния сектор, както и нивото на услугите, предоставяни на гражданите. Парите, събрани от приватизация, бяха похарчени така, че необходимостта от задлъжняване намаля и за тази цел държавата използва и достъпа до евтин капитал след влизането си в ЕС.
А през това време Хърватия харчеше. Строяхме пътища, боядисвахме тунели, изграждахме спортни зали, създавахме различни агенции, държавни служби, плащахме коледни и други премии. Накратко - правехме всичко, което една организирана и разумна държава би правила, но с една разлика - нямахме пари за това. И трупахме дълг. Българите не направиха това и сега живеят по-зле от нас. Но живеят и по-честно, като харчат само това, което имат.
Някога, много отдавна, тази концепция изглеждаше единствената правилна, преди някои финансови и икономически експерти да започнат да ни учат как можем да харчим, без да има какво да харчим, как утре всичко ще бъде по-ефективно, с по-добро качество от днес и няма да имаме никакъв проблем да изплатим всичко. Минаха десет или повече години. Нищо не е с по-добро качество, не сме по-успели, дългът ни е огромен и сега се надяваме, че децата ни, на които елегантно оставихме да плащат натрупаните от нас дългове, ще се радват на по-добро качество.
Накратко, изживяхме десетилетие на лъжи, и дори гледахме с презрение на всички онези, като българите, които живееха по-скромно, но според собствените си възможности. След това десетилетие на гуляи, дойде време за отрезвяване. Ако искаме да оцелеем, през следващите десет години ще трябва да направим това, което българите направиха през изминалото десетилетие. Ако не сме готови да си го признаем, действително можем да свършим като "българско събрание".
По БТА
http://www.mediapool.bg/наистина-ли-сме-...96240.html

Е хора пазете си жълтите стотинки /бугарите/ - кът сме ...
Марко пропуска бодро изхарчения фискален резерв през последните три години ...
Иначе очакваме Барозу на 31 август - да реже лента на втората метро-линия; в негова чест станция "Свети Наум" прекръстихме на станция "Европейски съюз"...за хората - разбира се - това ще си е спирка "Черни връх" - както винаги е било - както и да е - подробности!
Хървати - не знаят, че от Витоша по-високо нема ...
15-08-2012, 11:16 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

За Бугарскиот културен клуб во Македонија нема македонски јазик ниту Македонци


Лазар Младенов е релативно непознато име во Македонија, но очигледно не и во Бугарија. За него се зборува и во Софија, но и во Брисел. Младенов, како Бугарин-граѓанин на Македонија, во ниту еден момент во дописното интервју за МКД.МК не го напиша зборот Македонец, македонски јазик, македонско малцинство…Лазар Младенов, претседател Бугарскиот културен клуб

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев го посочи Лазар Младенов како човекот чиј Бугарски културен клуб во Македонија има сериозни проблеми во секојдневното работење. По подолго трагање по Младенов и неговиот клуб, конечно стапивме во контакт (само по имејл) со него. Живее во Струмица, по образование е архитект, се занимава со трговија на осветителни тела, а по националност е Бугарин.

Во писменото интервју Младенов, како граѓанин и на Македонија и на Бугарија, во ниту еден момент не напиша збор поинаков од официјалниот став на Бугарија во однос на македонскиот јазик, македонскиот народ или пак во однос на позицијата на македонското малцинство во Бугарија. И за него, како и за официјалните бугарски историчари, Гоце и Даме, Жинзифов и Прличев, Пејчиновиќ, Сандански… се Бугари.

Еве го интегрално писменото интервју со Младенов.

На какви проблеми наидувате во спроведувањето на активностите на клубот?
- Проблемите се системски и потекнуваат од едно минато време. Во изминатите четири години, колку што опстојуваме, наши членови беа затворани, бркани од работа, повикувани на полициски распит, беа правени притисоци по странични линии со цел луѓето да се откажат од членство во клубот и други облици на притисок, сè со цел да се амортизира или целосно да се закочи работата на клубот. Има тенденција од власта овие случаи да се прикажуваат како поединечни, формулација што ние воопшто не ја прифаќаме, затоа што кога ќе се соберат сите тие „поединечни“ случаи, се согледува еден добро разработен систем против сè што носи бугарски предзнак во себе. Од досиејата што беа објавени станува сосем јасно дека репресивната УДБА прогонувала Бугари во времето на бивша Југославија. За жал, тоа продолжува и денес. Затоа не случајно резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија изрично бара да се прекине со етничката дискриминација против граѓани што отворено го искажуваат својот бугарски идентитет или етничка припадност. Живееме во 21 век и вакви ретроградни практики ги поткопуваат принципите на демократијата и човековите права.

Можете ли да ни наведете некои поконкретни примери за ваши членови што биле затворани или избркани од работа?
-Ние сме реагирале на тие случаи преку писма, декларации, како и анализи за меѓународниот печат. Последниот таков пример се случи неколку дена по заедничкото чествување на Илинденското востание, кое го организиравме на 21 јули во Смилево. Бев посетен од началникот на ДБК за Струмица, кој упати груби заплашувања кон мене и моето семејство, цитирајќи извадоци од мојот говор во Смилево. На 1 август мојата сопруга Виолета Младенова, со 29-годишен работен стаж во државната фирма „Струмички слив“, беше оставена без работа и практично исфрлена на улица со образложение за скратување на персоналот на фирмата, која се наоѓа во ликвидација. Со тоа ѝ се става крај на неколкугодишната психичка тортура врз мојата сопруга, кој практично започнува со формирањето на БККС. Се сомневаме дека ова бркање од работа е диригирано од високи партиски структури на една од владејачките партии.

Што сте по националност?
-Не сметам дека за едно новинарско интервју се од голема важност моите лични податоци, но ќе ви одговорам. Јас сум Бугарин и граѓанин на Република Македонија и на Република Бугарија. Дедо ми е од Кукушко, а баба ми од Дојранско. По вероисповед сум католик. Но етничката или религиозна припадност не е услов за членство во нашата граѓанска организација. Напротив, тоа е само придонес кон подобро граѓанско општество.

Како граѓанска организација дали реагирате на непочитувањето на основните човекови права на дел од граѓаните во Пиринска Македонија, во Бугарија, земја-членка на ЕУ?
-Секоја држава-кандидат за членство во Европската Унија треба да ги исполни копенхашките критериуми за да стане дел од европското семејство. Исполнувањето на овие критериуми означува стабилност на институциите, гарантирање на демократијата, владеењето на правото и заштита на правата на човекот. Во основа на овие принципи стои независниот судски систем. Анкетата што беше спроведена од ОБСЕ покажа дека судиите во Република Македонија работат под постојан политички притисок. Тоа е поразителен резултат за македонскиот судски систем, чиишто последици секојдневно ги трпат македонските граѓани. Ситуацијата уште повеќе се усложнува во услови кога се затвораат приватни медиуми, во услови кога новинари и граѓански активисти се подложени на говор на омраза и отворени повици за нивно линчување, кога се упатуваат навредливи зборови кон странски амбасадори, кога општеството вештачки се дели на патриоти и предавници. Ниту една од овие работи нема да ни помогне побрзо да се интегрираме во ЕУ, туку напротив, само ќе нè оддалечува од неа. Ова се работи на кои сите ние како граѓани треба да реагираме.

Дали има, а ако има, колкаво е по број според Вашата процена бугарското малцинство во Македонија? Дали имате податоци за бројот на македонското национално малцинство во Бугарија?
-Ова се прашања што биле интересни во времето на Титова Југославија, но денес во обединета Европа има други приоритети. Наместо да прават поделби, европските држави заемно се интегрираат, работат за економски просперитет, базирајќи се на нивните заеднички вредности, на она што ги поврзува и ги обединува. Граѓаните на Република Македонија и на Република Бугарија ги обединува илјадагодишна историја, наследството на светите браќа Кирил и Методиј, св. Климент, цар Самоил, нашите преродбеници и револуционерите од блиското и подалечното минато. Ние споделуваме идентично културно и историско наследство и не треба да дозволиме анахроните идеолошки експерименти и интерпретации на Коминтерната да нè разделуваат. Немаме јазична бариера. Република Бугарија беше првата држава што ја призна независноста на Република Македонија. Сето тоа се одлични предуслови за соработка на сите нивоа. Ако некаква бројка треба сериозно да се анализира, тоа е загрижувачкиот процент на невработеност во Република Македонија, кој изнесува над 30 отсто. Младите луѓе масовно ја напуштаат државата разочарани од огромното партизирање на администрацијата и недостигот од странски инвестиции. Голем дел од нив се образоваат и успеваат да се вработат во Бугарија. Што е најлошо, овој процент нема да се намалува сè додека произволно и без општествен консензус се трошат огромни суми за проекти каков што е „Скопје 2014“, кои се генератор на внатрешни поделби и тензии со соседите. И за жал, сите тие средства на граѓаните се трошат во услови кога речиси нема никаква патна инфраструктура кон Бугарија.

Зошто мислите дека непочитувањето на основните човекови права на Македонците во Бугарија би можело да биде причина за поделби? И не одговоривте – има или нема Македонци во Бугарија?
-По Илинденското востание, како и по Балканските војни и Првата светска војна, голем број македонски Бугари се принудени да побараат спас со бегство во Бугарија. Се населуваат во Софија, Пловдив, Варна, Русе и на многу други места. Во владата на Стамболиски, Ѓорче Петров бил назначен за раководител на владината служба за распоредување на бегалците. По некои процени денес во Бугарија живеат над еден милион потомци на овие бегалци и претставуваат дел од бугарското општество учествувајќи во неговиот политички, економски, социјален и културен живот. Со потекло од географскиот регион на Македонија се и бившиот премиер Сергеј Станишев, како и актуелниот претседател Росен Плевнелиев. Главен обвинител на Бугарија во периодот 1992-1999 беше Иван Татарчев, чиј дедо е брат на Христо Татарчев, еден од основачите и прв претседател на ВМРО. Ресенчанецот Андреј Љапчев е премиер на Бугарија во периодот 1926-1931 г. Прв дипломат на Бугарија во Општеството на народите во Женева е Симеон Радев, исто така ресенчанец, кој станува член на ВМРО по предлог на Гоце Делчев. Автор е на книгата „Градители на современа Бугарија“. Симеон Радев меѓу другото бил ученик на Ѓорче Петров во Битолската бугарска класична гимназија. Едно вакво интервју го оценувам позитивно, но е премало за да се набројат сите овие личности и настани, на кои треба да се гледа како фактор за зближување и обединување.


Лазар Младенов

Дали сте се обиделе со македонските организации во Бугарија (на пример партијата ОМО Илинден Пирин) да стапите во контакт за некаква соработка, за некој проект што би ги зближил двете држави?
-Нашата организација не се занимава ниту се обврзува со политички партии. Политичката надлежност за нас е потполно ирелевантна. Ние имаме само една главна грижа – граѓаните и градењето на граѓанско општество. Во таа смисла ние сме отворени за соработка и контакти со сите организации чија главна цел е градење модерно граѓанско општество. Во март 2010 година учествуваме заедно со други позначајни граѓански организации на јавна дебата по покана на Комисијата за надворешна политика на ЕУ. Резолуциите на Европскиот парламент за напредокот на Македонија (кои практично се држат во тајност и не може да се најде нивен превод достапен за македонските граѓани и општество) даваат добра рамка за зближување на двете држави преку заедничко чествување на општи историски личности и настани и формирање на комисии што треба да ги надминат идеолошките интерпретации на историјата. Минатиот месец во Смилево организиравме заедничко чествување на Илинденското востание, кое беше посетено од околу 400 граѓани од сите краишта на Република Македонија и Република Бугарија. Присуствуваа општински советници од двете држави. Иницијативата беше поздравена од претседателот Плевнелиев, европратеници… Беа поканети претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Никола Груевски. Се разбира, подготвени сме да дадеме експертски мислења и за комисиите, а за таа цел би било позитивно да се вклучат и граѓански организации од Бугарија. На пример, би било полезно да учествуваат потомци на бугарските родови Шапкареви, Миладинови, Прличеви, Цепенкови, Снегарови, Талеви, Кусеви, Мисиркови, Ризови, Попјорданови, Матови, Дрангови итн. Ова се луѓе што се високо етаблирани во бугарското општество како професори, новинари, режисери, добро се запознаени со македонската историја и можат да дадат солиден придонес во зближувањето на двете држави.

Изградбата на граѓанско општество не го исклучува правото на образование на мајчин јазик, на негување на сопствената култура, на уживање на основните права… мислам на македонското национално малцинство во Бугарија?
-Секој треба да ги негува своите културно-историски традиции, но тоа не треба да биде на сметка или да пречи на традициите на другите. Во образовниот систем во Република Македонија сè уште фигурираат идеолошки интерпретации на историјата што потекнуваат од тоталитарното минато на бивша Југославија. Посмртно се фалсификува бугарската етничка припадност на историски личности како св. Климент, цар Самуил, преродбениците Кирил Пејчиновиќ, Рајко Жинзифов, Кузман Шапкарев, браќата Миладинови, Григор Прличев, дејците на ВМРО, како на пример, Дамјан Груев, Христо Матов, Гоце Делчев, Јане Сандански, Пере Тошев, Тодор Александров и други. Дали е нормално едни исполитизирани историски интерпретации да претставуваат основа за градење добрососедски односи? Всушност, во една таква ситуација, основните права на сите македонските граѓани се драстично нарушени, бидејќи во Република Македонија не се изучува историја што е базирана на автентични документи и во согласност со општо признаената меѓународна наука. Сепак ова е опширна тема, која треба да се разгледува само низ призмата на науката и не смее да се политизира. Токму од таа причина европската резолуција за напредокот на Македонија препорачува формирање заеднички експертни комисии по историја и образование со Бугарија, која треба да придонесе за објективна интерпретација на историјата, да ја засили соработката во академските кругови и да им помогне на младите македонски граѓани да не се образоваат во дух на омраза кон соседните држави. Сметам дека и нашите македонски историчари ќе се согласат да се вклучат во експертните комисии, исто како што неодамна изразија согласност и нивните бугарски колеги. Тоа е местото каде што треба да се разговара на сите отворени теми со научна аргументација. Како добар пример може да послужи објавувањето на дневникот на Крсте Мисирков, што беше заедничка иницијатива и соработка меѓу државните архиви на Македонија и Бугарија. Треба да се продолжи во тој дух.

Има ли македонски народ, македонски јазик, македонски идентитет?
-Агресивната антиквизација, која го чини џебот на граѓаните неколку стотици милиони евра, за жал предизвикува големи нејаснотии на меѓународната сцена за тоа што треба да се подразбира под македонски идентитет. Дали станува збор за словенски или антички идентитет? Дали сме христијани или сме поклоници на пагански херои? Дали сме дел од големата раса македоноиди и како такви сме го населиле просторот до Јапонско Море? Силно се сомневам дека идентитетот што присилно се наметнува во последните неколку години е обединувачки фактор за сите граѓани. Каде се тука вградени другите етнички заедници? Зарем немаат тие придонес за македонскиот идентитет? Зарем Албанците, Турците… не се дел од оваа нација? Сите ние што сме родени тука и имаме семејства, кои си ги плаќаме редовно даноците, сите ние создаваме и придонесуваме за развојот на нашата држава. Инаку, според Уставот на Република Македонија, на територијата на државата се употребува македонски јазик, но македонските граѓани немаат јазични бариери со граѓаните на Република Бугарија. Азбуката со која се пишува тука се нарекува македонска азбука. Таа првпат се појавува на 16 мај 1945 година, кога е воведена со решение на Лазар Колишевски, кој во тоа време бил комунистички политички лидер во Југославија.

Тука имате една суштинска грешка, македонската азбука само е кодифицирана во 1945, таа се разбира не е создадена тогаш. Тоа е иронијата, најстариот старословенски јазик да има најмлада кодификација поради историските околности. Со овој Ваш став ја поддржувате тезата на бугарските историчари дека македонската нација и јазик се производ на Коминтерната.
-Решението за македонската азбука има број 2.625 од 16 мај 1945 година и тој документ, како и стенографските белешки на јазичната комисија што работела во тој период, се достапни на секого. Тие документи покажуваат кој се залагал за старословенските традиции, а кој се залагал за Вуковата азбука. Исто така познато е како завршија оние што се залагаа за старословенските традиции – Венко Марковски заврши на робија на Голи Оток и до ден денешен е анатемисан во Република Македонија. А пак тие што се залагаа за партиските директиви на КПЈ, по 1945 година станаа академици и професори.

Ако го погледнете подетално развојот на македонскиот јазик низ вековите (споменици, записи, ракописи, црковни книги), ќе ви биде јасно дека денешната македонска азбука е круна токму на тој природен развој, а не на некаков акутен договор меѓу поединци. Последново е клише што го верглаат многумина што не се доволно запознаени или стручни на тоа поле. Доказите си стојат, само треба некој да ги побара и прочита, а не да се занимава со предрасуди. А Венко Марковски не бил на Голи Оток поради учество во комисијата (а прашање е и дали баш бил на Голи Оток – некои сведоштва го докажуваат спротивното), туку затоа што пишувал памфлети против Македонија, на бугарска линија.

Кој ги финансира активностите на БККС?
Бугарскиот културен клуб – Скопје се финансира од членарина.

А.Д.

http://www.mkd.mk/52075/makedonija/lazar...makedonci/
Без Ботев няма България
17-08-2012, 07:12 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Македонија и Турција со најдобри економии на Балканот

Quote:..."Фич" го оценува кредитниот рејтинг на Македонија "ББ плус" и дава стабилна економска прогноза. Со оценка "ББ плус", како и Македонија е рангирана и силната економија на Турција чиј бруто домашен производ (БДП) е на ниво од 773 милијарди американски долари. За споредба, македонскиот БДП изнесува околу 10 милијарди долари.
Останатите држави, Србија, Хрватска, Словенија и Бугарија на листата на "Фич" се оценети со негативни економски прогнози и имаат полоши оценки за својот кредитен рејтинг од Македонија...

[Image: 8335290AA8AFDF4DB36B79BDB93C6639.jpg]

а всъщност:

[Image: 028143448.jpg]

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-08-2012, 09:20 AM
Website Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Неделковски: Бугарите за Охис бараа “пеку леб погача”


Не може бугарската компанија што првично беше заинтересирана за Охис, да бара “пеку леб погача” и притоа да не ги испочитува понудените барања, сметаат од синикатот на фабриката.


Иако кон вработените се слелао барем малку надеж дека овој пат конечно ќе се реши долгогодишниот проблем со Охис, сепак и овој 8-ми тендер замина во историјата. Владата не се откажува.

-Се виде дека бугарите се несериозни..., Нас не не засега ништо друго, освен вработените..., изјави Благоја Неделковски– синдикат на ОХИС

Неделковски додава дека доколку во Охис има превработеност, и тоа е причина за продажба на фабриката, може да се направи пакет за намалување на работниците, профатлив за сите. Вели дека момаенталната ситуација во Охис е многу лоша, а како причина ги наведува 13-те неисплатени плати.

-Синдикатот остана на ветеното, но ќе активираат штрајк, ако не се исплати барем една плата..., додаде Благоја Неделковски – синдикат на ОХИС

Како резултат на ова, Министерството за економија немаше друг избор освен да ја одбие понудата на компанијата од Бугарија и да и предложи на Владата, во најкус можен рок, да се објави нов јавен повик за продажба на државните акции во ОХИС.

Двете институции остануваат посветени кон изнаоѓање на трајно решение што ќе обезбеди соодветни услови за натамошно успешно работење на овој гигант, преку нови инвестиции кои ќе значат отворање на нови работни места.

Борис Грујоски

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/nedel...a%E2%80%9D
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 19-08-2012, 07:19 AM by Топорчо.)
19-08-2012, 07:17 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Много интересно построена статия

Борисов на фудбал со владин авион

Премиерот превезувал два фудбалски тима на пријателски натпревар бидејќи во едниот игра и тој

Две светски непознати фудбалски екипи од две мали селца во Западна Бугарија играат пријателски натпревар на другиот крај од земјата, на стадион во „приморскиот главен град“. Тој „настан“ ќе останеше апсолутно незначаен и незабележан, но тоа не се случи поради две причини.

Прво, во едниот тим како централен напаѓач, вклучително и во конкретниот натпревар, се појавува премиерот на државата. А, почесен претседател и фактички сопственик на другиот тим е пратеник од владејачката партија и пријател на премиерот, кој во Бугарија стана познат со законодавна активност во полза на сопствениот бизнис.

Второто, и поважно во случајов, е што двата тима пристигнуваат за натпреварот не како било, туку со владиниот авион испратен по лична наредба на премиерот - централен напаѓач.

Самите учесници во овој случај, природно, не гледаат во него ништо лошо, бидејќи услугата била „апсолутно 100-процентно платена и легална“. Сепак, тврдењето е спорно. Дури овој лет и да е навистина платен и законски, тоа не значи дека тој е во ред. Во Бугарија, како што е познато, во принцип и најголемите безобразија обично се вршат целосно легално. Засега нема докази дека летот бил навистина платен.

Даночните обврзници во Бугарија секоја година плаќаат по седум милиони лева за одржување на владиниот авион. Иако тие ги даваат парите, веројатно никогаш немале предвид дека во него ќе се вози кој ќе стигне.

Од друга страна, според законот, со овој авион можат да се вршат летови само за посебни потреби на претседателот, потпретседателот, претседателот на Народното собрание и премиерот, како и за потребите на министерствата и институциите. Бугарскиот фудбалски сојуз, во чие име е формалното барање за летот, не спаѓа ниту во едната, ниту во другата група. Освен тоа, владиниот авион, како што се нарекува, го нема потребниот сертификат за вршење комерцијални летови.

Точно е дека според закон авионот е „потчинет“ на премиерот и оти летовите се вршат со негова лична наредба. Но, тоа не значи дека тој може да располага со него како со лично возило. Не само поради законот, туку и затоа што во принцип еден државник би требало да се грижи за разумното користење на јавниот ресурс.

Дека во случајот тоа не е така, станува јасно од очигледните одговори на неколку едноставни прашања. Прво, може ли секој да лета со владиниот авион ако си плати? Очигледно одговор е - не. За такви летови нема официјално објавена регулатива, услови и цени.

Следното прашање – дали е можно селски тим, како оној од падините на Витоша, да лета за пријателски меч на брегот на Црно Море со владиниот авион ако неговиот капитен и централен напаѓач не е премиер? И тука очигледно одговорот е негативен.

И конечно - зошто им било потребно на двата тима да се кренат на толкав пат за да се сретнат дури на морето, а не некаде во родниот крај? И зошто не патувале со автобус или, во краен случај, со редовен лет? Очигледно одговорот е: бидејќи премиерот и неговиот пријател-пратеник во тој момент се одморале на морето. И владиниот авион полетал поради личен каприц и за сопствен ќеф.

Насекаде во светот, во кој и Бугарија со гордост се вбројува, оваа случка би предизвикала грандиозен јавен скандал со непоправливи последици за политичката кариера на вклучените во него. Но, не и во Бугарија. Најскандалозно е што ним дури и не им паѓа на крај памет колку е скандалозен овој случај. (Дојче веле)

Статијата е прочитана 747 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/?ItemID=7E69D6E5B...7B375B5A02

А на бас че е от македонската секция на Дойче веле Icon_razz
Без Ботев няма България
22-08-2012, 05:08 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Ne snam sa sektsiite
Tova traibva da e originala

http://www.mediapool.bg/на-мач-с-премиер...96434.html

На мач с премиерския самолет

16:00 | 20.08.2012 | 3692 прочитания | Ясен Бояджиев, Дойче веле
Размер на текста

Възможно ли е правителствен самолет да вози два нискоразрядни футболни отбора за приятелски мач помежду им? В България – да. Понеже в единия отбор играе лично министър-председателят.

Два световно неизвестни футболни отбора от две малки селища в Западна България играят приятелски мач на другия край на страната, на стадиона в "морската ни столица". Това "събитие", което от футболна гледна точка си е на нивото на махленско мачле, щеше да остане абсолютно незначително и незабелязано, а и нямаше да е възможно, ако не бяха две обстоятелства.

Първо, в единия отбор като централен нападател е картотекиран и играе, включително във въпросния мач, министър-председателят на държавата. А почетен председател и фактически собственик на другия отбор е мастит депутат от управляващата партия и приятел на министър-председателя, прочул се с неуморната си законодателна дейност в полза на собствения си бизнес. Второто и по-важно в случая обстоятелство е, че двата отбора пристигат за мача не как да е, а с правителствения самолет, изпратен за целта с личното разпореждане на министър-председателя централен нападател.

"Абсолютно законна услуга"

Самите участници в тази случка, естествено, не виждат в нея нищо лошо – защото услугата била "абсолютно 100% платена и законна". Както ще видим твърдението им е доста спорно. Но дори този полет да е наистина платен и законен, това не означава, че е реден. В България, както е известно, по принцип и най-големите безобразия обикновено се оказват напълно законни.

Да приемем, че поръчалите полета наистина са платили нещо за него - макар че засега няма никакви доказателства. Това обаче съвсем не означава, че той е "безплатен за данъкоплатеца". Защото данъкоплатецът всяка година издържа правителствения авиоотряд със 7 милиона лева, а и като е купил въпросния самолет със свои пари въобще не е имал предвид с него да се вози Сульо и Пульо за щяло и нещяло.

От друга страна според закона с този самолет могат да се извършват само полети със специално предназначение (за президента, вицепрезидента, председателя на Народното събрание и министър-председателя) и за нуждите на министерства и ведомства. Българският футболен съюз, от чието име формално е заявката за полета, не е нито едното, нито другото. Освен това правителственият авиоотряд, както се оказа, няма необходимия сертификат за извършване на търговски полети.

Вярно, че по закон авиоотрядът е на лично подчинение на премиера и полетите се извършват с негова лична заповед. Но това съвсем не означава, че той може да се разпорежда с него като с лично превозно средство. Не само заради закона, а и защото по принцип един държавник би трябвало да се грижи за разумното ползване на обществения ресурс.

Заради лична прищявка и собствен кеф

Че в случая това съвсем не е така, става ясно от очевидните отговори на няколко прости въпроса. Най-напред – може ли всеки да лети с правителствения самолет, ако си плати? Очевидният отговор е не. За такива полети няма официално обявени регламент, условия и цени.

Следващият въпрос – щеше ли да е възможно селски отбор като този от полите на Витоша да литне за приятелско мачле край брега на Черно море с правителствения самолет, ако неговият капитан и център-нападател не беше министър-председател? Въпреки че като футболни "качества" този отбор едва ли отстъпва кой знае колко на "Левски" и ЦСКА, на които министър-председателят също бил "давал" самолета, и тук очевидният отговор е отрицателен.

И накрая – защо се е наложило двата отбора да бият път, за да се срещнат чак на морето, а не някъде в родния си край? И защо не са пътували с автобус или в краен случай с редовен полет? Без значение дали, както се твърди, всичко е заради загубена игра на карти или не, очевидният отговор е: защото министър-председателят и неговият приятел-депутат в този момент са си почивали край морето. И правителственият самолет е полетял сякаш им е бащиният, по лична прищявка и за собствен кеф.

Навсякъде в света, към който и ние с гордост се причисляваме, тази случка би предизвикала грандиозен обществен скандал с непоправими последици за политическата кариера на участващите в нея. Но не и в България. Най-скандалното обаче е, че на тях дори не им минава през ума колко скандална е тя.

22-08-2012, 05:34 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

ЛЕТНА ШЕГА: ОТКРИТИЕ НА ХРВАТСКИОТ ИНСТИТУТ "ФРАЊО АРАПОВИЌ"

Лингвистите сложни: Хрватите и Србите зборуваат ист јазик - македонски!
Zagreb – Nakon što su njihove kolege iz drugih znanstvenih polja već objavili nevjerojatna otkrića i lingvisti s Instituta Franjo Arapović su napokon završili dugogodišnje istraživanje o jezicima Južnih Slavena. A njihova otkrića demantiraju čak i Miroslava Krležu.

Hrvatski i Srpski nisu dva odvojena jezika, to su tek dijalekti originalnog jezika kojim su govorili Južni Slaveni. Najbliži tom originalnom Južnoslavenskom jeziku su Makedonci, tako da možemo reći kako je Makedonski jezik kojim se govori u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, ali se u ovim zemljama tek koriste neznatno različiti dijalekti. Samo su svi ovi narodi razvili svoje pomalo zabavne dijalekte – objasnili su lingvisti u zaključku svoga znanstvenog rada.


Pri istraživanju su stručnjaci Instituta Franjo Arapović pomno ispitali razvoj riječi, posebnu pažnju pridavajući riječima koje nisu iste u Makedonskom i nekom od kasnije nastalih dijalekata. Ističu primjer riječi “ubavo” za koju su primjerice i Hrvati i Srbi preuzeli riječi “lijepo”, u većem dijelu Hrvatske ili “lepo” u velikom dijelu Srbije i Zagorju. Istovremeno su makedonskoj riječi “ubavo” dali novo, sasvim suprotno značenje dodajući slovo G ispred njega.

Naše istraživanje nema greške. I ja sam nekada mislila da su Srpski i Hrvatski dva odvojena jezika, ali bila sam u krivu. Ovo istraživanje i njeni zaključci su nepobitni. Srbi i Hrvati govore istim jezikom – Makedonskim – kratko nam je prokomentirala jezikoslovka Sanda Ham.


Koliko su rezultati ovog istraživanja uvjerljivi pokazuje i činjenica da su mnogi svjetski univerziteti već dan nakon objave svoje katedre za južnoslavenske jezike preimenovali u katedre za Makedonski jezik.
http://www.balkanforum.info/f90/mazedoni...ost3377427

Словенечкиот некако би можело да се сфати како прав јазик, но со него се служат многу мал број луѓе поради што може да потпадне и под статистичка грешка

Откако нивните колеги од другите научни кругови веќе објавија неверојатни откритија и лингвистите од Институтот "Фрањо Араповиќ" конечно ги завршиле долгогодишните истражувања за јазиците на Јужните Словени, објави порталот news-bar.hr .
Хрватскиот и српскиот не се одделни јазици, тоа се всушност дијалекти од оригиналниот јазик што го зборувале Јужните Словени. Јазикот што го зборуваат Македонците е најблизок на оригиналниот, јужнословенски, јазик, така што можеме да кажеме дека всушност македонски јазик се зборува во Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска, но во овие земји се користи со незначително различни дијалекти.
При истражувањето стручњаците од Институтот "Фрањо Араповиќ" внимателно ги испитале зборовите кои не се исти во македонскиот и во некои од подоцна настанатите дијалекти. Се истакнува примерот со зборот убавв што Хрватите и Србите го замениле со формата лијепп во поголемиот дел на Хрватска, односно лепп во поголемиот дел на Србија и Загорје.
- Нашето истражување нема грешка. И јас некогаш сум мислела дека српскиот и хрватскиот се два одделни јазици, но не сум била во право. Ова истражување и заклучоците од него се непобитни, Србите и Хрватите зборуваат еден ист јазик, македонски, кратко коментира лингвистката Санда Хам.
Угледните лингвисти додадоа и амандман на својот истражувачки труд. Утврдија дека бугарскиот јазик не е ист со македонскиот јазик. Со помош на историчар открија дека при ширењето на старословенското племе на Македонците во Бугарија најверојатно отишол еден Македонец со говорна мана, а тамошните словенизирани Бугари го прифатиле македонскиот со говорна мана, јазикот што го зборуваат и ден денес, но во малку модифицирана верзија.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=50D21959...319633E973

Шегички...
25-08-2012, 06:42 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 24.08.2012, 15:07
Сто години од раѓањето на Ќостаров, прв директор на МНТ

Точно пред сто години, на денешен ден е роден првиот директор на Македонскиот народен театар - Димитар Ќостаров. Првата претстава „Платон Kречет“ ја постави на 3 април 1945 г. и е креатор на театарската програма. Функцијата директор на Драмата при МНТ ја извршуваше 12 години, до 1957 г., кој е клучен период за конечната професионализација не само на оваа куќа туку и на македонскиот театар во целина. Меѓу 1945 и 1983 година режира 83 претстави, од кои 58 на сцената на МНТ.

Тој е доследен поклоник на таканаречената реалистичка естетика и поетика на Станиславски и пројавува особен афинитет кон делата од руската класика (Гогољ, Горки, Достоевски, Тургенев, Островски, Чехов), но и кон некои од комедиите на Бранислав Нушиќ, чии изведби се евидентираат како антологиски постановки на МНТ („Сомнително лице“, „Госпоѓа министерка“).

Роден е во Ичера, Сливен, Бугарија, во 1912 година. Kариерата ја заврши како професор по актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Почина во 1997 во Скопје
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...672FD9A5F1

ДИМИТАР ЌОСТАРОВ - АКТЕР, РЕЖИСЕР, ПЕДАГОГ
(25 август 1912, Ичера/Сливен, Бугарија - 14 март 1997, Скопје)
Апсолвира математика на Универзитетот во Софија. Во 1937 година завршува двегодишно Актерско студио при Народниот театар во Софија, раководен од Н.О. Масалитинов, еден од соработниците на Станиславски.
Во периодот 1937-1943 е актер во театрите во Софија, Пловдив и во Скопје. На почетокот од 1944 година им се приклучува на македонските партизани и, најверојатно, ја организира/реализира првата поамбициозна партизанска приредба која ни е позната денес (2 мај 1944, село Равно, Кумановско).
Со Одлука на Владата на Народна Република Македонија од 31 јануари 1945 година за формирање на Македонскиот народен театар (МНТ), Ќостаров е именуван за негов управник и режисер. Ја поставува првата претстава на МНТ (Платон Кречет на А. Корнејчук, 3 април 1945), а во наредните две децении безмалку најголемиот дел од репертоарот на овој театар.
Функцијата директор на Драмата при МНТ ја извршува 12 години (1945-1957) - клучен период за конечната професионализација, не само на оваа куќа, туку и на македонскиот театар во целина. Меѓу 1945 и 1983 година режира 83 претстави, од кои 58 на сцената на МНТ. Кариерата ја завршува како професор по актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1977-1981).
Како доследен поклоник/проследувач на таканаречената реалистичка естетика и поетика на Станиславски пројавува особен афинитет кон делата од руската класика (Гогољ, Горки, Достоевски, Тургењев, Островски, Чехов), но и кон некои од комедиите на Бранислав Нушиќ, чии изведби се евидентираат како антологиски постановки на МНТ (Сомнително лице, Госпоѓа министерка).
Селективна театрографија: Платон Кречет (1945); Сомнително лице (1945); Тартиф (1945); Кралот на Бетајнова (1946); Покојник (1946); Тоска (опера, 1948); Женидба (1948); Задруга (1950); Гоце (1951); Вообразен болен (1952); Македонска крвава свадба (1953); Отело (1954); Нора (1957); Галеб (1960); Како што милувате (1964); Госпоѓа министерка (1965); Градскиот саат (1966); Чекор до есента (1969); Госпоѓа министерка (1977); Сомнително лице (1982); Госпоѓа министерка (1983).
Награди: Награда на град Скопје 13 Ноември (1963); Награда 11 Октомври за претставата Фома (1972); Награда 11 Октомври за животно дело (1980); Награда на Фестивалот Стериино позорје за особени заслуги (Нови Сад, 1985); Награда за животно дело на Македонскиот театарски фестивал Војдан Чернодрински (Прилеп, 1995).
http://www.mactheatre.edu.mk/tekst.asp?l...=49&str=27

25-08-2012, 06:44 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 24.08.2012, 15:10
ЕВРОПСKИ ПАРИ ЗА ПРЕKУГРАНИЧНА СОРАБОТKА

Ќе се гради велосипедска патека покрај Kрива Река
Околу 300.000 евра ќе бидат инвестирани во Kрива Паланка од финансиската поддршка од вториот повик на ИПА-програмата за прекугранична соработка. Средствата се наменети за два нови проекта, кои ќе се реализираат во партнерство со соседната Општина Ќустендил од Бугарија. Целта на проектите е подобрување и унапредување на квалитетот на живот преку искористување на природните ресурси и културни вредности и богатства.

- Еден од проектите е изградба на велосипедски патеки за граѓаните и за посетителите на двете погранични општини. Вредноста на овој проект е 495 илјади евра, од кои за Kрива Паланка се наменети 248 илјади. Проектот, кој трае 15 месеци, предвидува изградба на велосипедска патека покрај речното корито на Kрива Река, во должина од 1.200 метри, која ќе се протега од спортскиот комплекс до Градскиот парк во централното градско подрачје - истакнува координаторот Сашко Додевски.

Во рамките на овој проект ќе се изработат и база на податоци и студија за заштита на природните ресурси во прекуграничниот регион, со предлог-мерки за унапредување на животната средина, информативна кампања и работилници од оваа област, на која ќе учествуваат по 20 учесници од двете соседни држави.

Вториот проект „Kултурното наследство на нашите предци-духовен столб на нашата заедничка европска иднина“ опфаќа заштита и разумно користење на материјалните и нематеријални културни богатства и вредности, како ресурс за одржлив социо-економски развој и културна размена помеѓу Kрива Паланка и Ќустендил. Според проект-координаторот Милан Митовски, ќе бидат воспоставени и нови контакти од областа на традиционалните уметности, занаети и јадења, популаризирање на културното наследство и на културните вредности, како и други настани и фестивали од областа на културата.

Проектот вреди 97 илјади евра, од кои на Kрива Паланка, како партнерска општина, ~ припаѓаат 44 илјади евра.
Жаклина Цветковска
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...358DB0E21A

Итар Пеjo не беше ли от Крива Паланка...
25-08-2012, 06:47 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија во паника од македонските промоции

Бугарски европарламентарци очекуваат за Македонија да важат правила за брендирање, како за ајварот

Слободанка Јовановска


Кругови во Бугарија дигаат паника околу првата изложба на стари ракописи од Македонија во октомври во Белгија, вршејќи притисок до музејот да ја преиспита „историската коректност“ на поставката, а до домашните институции да реагираат официјално, т.е. да протестираат до нашата Влада за ново крадење на историјата. Иако кампањата ја води само агенцијата „Фокус“, а другите медиуми ја игнорираат, во неа се инволвираат амбасадата на Бугарија во Македонија, европарламентарците, неизбежниот Божидар Димитров, а се бара и став од бугарското МНР. Иако од извештаите се гледа дека ни бугарската амбасада не знае како ќе бидат „брендирани“ ракописите (од Македонија или македонски, како кирилични или на стар македонски јазик) ниту, пак, што ќе биде изложено, европарламентарецот Андреј Ковачев веќе реагирал до музејот во Белгија барајќи тие да бидат претставени „научно коректно“, т.е. како бугарски документи и ракописи иако потекнуваат од територијата на Македонија и се богатство на нашите културни институции и архиви.

Оваа е прва ваква изложба на нашето писмено богатство од средниот век, а поради повеќето најави за промоции на македонската култура и книжевност низ Европа и низ светот, во Бугарија почна да се пали црвениот аларм за зборот „македонско“. Ковачев го предупредил директорот на музејот во Маримонт дека изложбата ќе биде „провокација и манипулација со научни факти“, по што тој најавил реакција околу целиот случај. Знаејќи ја белгиската политичка толерантност и културна широчина, која е далеку како до месечината од бугарската, интервенцијата на Ковачев тешко дека ќе даде некој резултат освен што Софија ќе се посрамоти официјално и на меѓународен план. На истата прес-конференција, на која се повикува „Фокус“, министерката Елизабета Канческа-Милевска најави и помош од Дубаи за конзервирање на сите ориентални ракописи во Македонија, па нема реакција од Турција или друга држава зошто нашата влада сака и нив да ги претставува во светот. Според реакцијата на Ковачев, ако експонатите се претставени како бугарски, нема да реагираат, односно не им е проблем што ракописите ќе се претстават, туку како ќе се брендираат, практично очекувајќи деценискиот спор за зборот „македонски“ да го решат преку изложбава или во спротивно да спречат промовирање на што било како македонско.

„Прашањето е како тие ќе бидат презентирани - како бугарски во она што е денес Македонија која е историска реалност, или како македонски, како што се обидуваат да ги претстават. Ова е главниот проблем“, изјавил Ковачев. Божидар Димитров, пак, изјави дека нема македонски средновековни ракописи бидејќи македонска нација била формирана во 1934 година со одлука на Коминтерната и дека, всушност, на територијата на нашата држава има само грчки, бугарски и српски ракописи иако таа се вика Македонија. „Светската историја не знае термин македонски ракопис, македонска азбука или македонски средновековен јазик“, тврди Димитров сугерирајќи име за нив - бугарски ракописи откриени во Македонија. Колку и да е апсурдна оваа дебата за јавноста во нашата држава, и тоа не како став туку како тема, бидејќи покажува опседнатост со минатото место со реалноста, за бугарските политичари таа се' уште е конјунктурна. Евгениј Кирилов, кој земјава ја нарекува Скопје, вели дека нашата влада само симулира дека прави реформи место вистински да работи на европските стандарди и норми, влечејќи главно националистички потези за да одржува висок рејтинг.

„Говорејќи на правата на Бугарите, не гледам никаква промена во политиката. Да не споменувам дека во некои случаи пристапот кон Бугарија е многу погруб од тој кон Грција. Не сум слушнал грчката амбасадорка во земјава да биде нападната во Скопје за разлика од случајот со бугарскиот амбасадор“, изјавил Кирилов за истата агенција.

Статијата е прочитана 3006 пати.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F6433667E...4F64CC5299

Хубаво че отворих утрински та да разбера че съм вн паника
Без Ботев няма България
30-08-2012, 06:38 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

30.08.2012, 16:23
Скандал со сида го тресе Сергеј Станишев
Функционер на бугарските социјалисти изјавил дека социјализмот, како и сидата се пренесуваат исто - по полов пат или како наследство
Членови на Бугарската социјалистичка партија на Сергеј Станишев, кој се кандидира за лидер на Социјалистичката група во Европскиот парламент, испратиле писмо до Брисел во кое ги предупредуваат европарламентарците да размислат добро пред да гласаат за него, бидејќи додека во Европа продава ум, во Бугарија се однесува како шеф на Гестапо. Повод за ова гневно писмо е „скандалот СИДА“, кој ја тресе партијата на Станишев, дотаму што и неговите бараат да не биде европски социјалистички лидер.

Страстите ги зовре поддршката што Станишев му ја дава на медиумскиот секретар Антон Кутев, кој јавно го споредил социјализмот со сидата, изјавувајќи дека тој и оваа болест имаат нешто заедничко, се пренесуваат по полов пат или како наследство.

„Во Европа Станишев говори умно со сите левичарски клишеа, се претставува како трудољуб, воздржан е и здодевен. Во Бугарија, пак, овој човек е опседнат со идејата да остане на власт по секоја цена. И наместо да побара оставка на човекот кој ги оцрни левите вредности, тој го бранеше во посебна декларација“, се вели во писмо испратено до Брисел. „Очигледно Станишев на бугарска територија се манифестира како шеф на Гестапо“, се вели на крајот од писмото, па се повикуваат членовите на оваа група во ЕП да размислат пред да гласаат во септември, кога претстои изборот за претседател на европската левица.

Освен на контролната комисија во партијата, социјалистите побарале расправа за изјавата и на пленум на кој ќе му се наложи на Кутев оставка од сите партиски функции, објави директорката на комисијата Маја Манолова. Таа додаде дека партијата излегла со едногласно мислење во кое го повикува Антон Кутев веднаш и недвосмислено да се извини на социјалистите поради споредбата. Манолова ја оцени изјавата на колегата како глупава и навредлива и му препорача во иднина „да брои до 10 пред да се обидува да биде оригинален“.

На Кунев се жалеле и младите социјалисти од Софија и партиски разграноци од југозападна Бугарија, но Манолова била категорична дека контролната комисија нема да воведе казни за несоодветни шеги или непристојни зборови, бидејќи по оваа логика и други ќе заработат по некоја. Таа ги повикала своите колеги да престанат со преголемо ширење на темата, бидејќи тоа не е во корист на БСП.

И покрај апелот, група социјалисти подготвуваат протест в понеделник со барање Кутев да се повлече од сите функции во партијата. Тој е член на извршната канцеларија и секретар за медиумската политика.

Скандалот го искористи премиерот Бојко Борисов за да и' се потсмева на БСП.

„Наредив да се изработи и да се испрати упатство до сите структури на ГЕРБ, во кое им се објаснува на членовите на партијата како да се заштитат од ХИВ/БСП. Многу е важно да се избегнуваат секакви контакти и да се преземат сите мерки на претпазливост за да се избегне зараза со СИДА/БСП. Особено откако стана јавно добро нивното откритие за напредната болест и деформациите во оваа партија, иако стигна до 100-годишна возраст“, изјави Борисов.

„За шеги се казнуваше во некое друго време и се надевам дека БСП одамна заборавила на тоа“, реагираше Станишев. Според Кутев, нормално е децата на социјалистите да влезат во партијата само поради своите родители. Како пример Кутев се споменал себеси и ќерката Мина, која сега има 16 години. (Н.Р.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=356D9...9600C218C6

А не - Бранко е крив...Иначе Станишев човекът бистри голямата лява политика в Южна Африка в момента.
30-08-2012, 11:59 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 29.08.2012, 15:24
РАСТЕ БРОЈОТ НА ГОСТИ ВО ИСТОЧНА МАKЕДОНИЈА
Малеш доживува туристичка ренесанса

Подемот на Берово и на Малеш сигурно би бил уште побрз ако се отвори граничниот премин Kлепало. Од бугарска страна има ветувања дека патот ќе почнат да го градат в година за кога се најавува дека ќе биде реактивирано и одморалиштето „Малешево“ на брегот на Беровското Езеро
Бројот на регистрираните ноќевања во хотелите, мотелите и во викендичките во Берово во последните три години е зголемен за шестпати. Хотелите, мотелите и речиси сите викендички во трите туристички населби во Берово во втората половина на август се полни со гости и со туристи, кои присуствуваат на многуте манифестации, што во седумилјадниот град се одржуваат пред и за празникот Голема Богородица. Од година на година с` потешко е да се најде место во сместувачките капацитети и во текот на целото лето. Туристите полека ги запознаа природните убавини на Малеш, па ги има во с` поголем број, а и беровци стануваат повешти и поискусни во туризмот. Туристичката ренесанса што почна пред неколку години со отворањето неколку нови хотели и мотели и со опремувањето на спа-центрите во „Манастир“ и во „Аурора“ продолжува со изградба на нови туристички капацитети.

- Сега најмногу се гради во правец, за жал, на с` уште неотворениот граничен премин со Бугарија, Kлепало. Очекуваме тој повеќегодишен проблем да се реши, од другата страна на границата да почне да се гради патот и конечно да биде отворен преминот, што ќе значи многу за туризмот, за врските меѓу луѓето, но и за вкупниот економски развој на општините од двете страни на границата – вели Драги Наџински, градоначалник на Берово.

Веста дека нешто конкретно се работи на решавање на проблемот и од бугарската страна ја потврди градоначалникот на општина Струмјани, Емил Илиев, кој деновиве престојуваше во Берово на манифестациите „Малешевијата на дланка“ и „Етно-плоштад фестивал“.

- Неотворениот премин ни создава големи маки. Ако се отвори, од Струмјани до Берово ќе се стигнува за половина час. Со колегата од збратимената општина Берово се договоривме пак да се обратиме до надлежните бугарски и македонски министерства за проблемот да се реши што побргу. Од бугарска страна до преминот не се направени 15 километри. Половината од него треба да почне да се гради напролет, а ќе правиме напори, преку заеднички проект на двата погранични региона, веднаш потоа да се изгради и преостанатиот дел, како и да се ревитализира патот од Берово до Kлепало – истакнува Илиев.

Асфалтниот пат од Берово до Kлепало во должина од 17 километри беше завршен пред 15-ина години. Тогаш од македонска страна беше изградена и современа погранична зграда, која заеднички треба да ја користат и македонските и бугарските царински и погранични служби. Но, патот од другата страна на границата остана ненаправен.

Постои реална надеж дека наскоро ќе се реши уште еден сериозен проблем – неработењето на туристичкиот комплекс „Малешево“, сместен во најатрактивниот шумски предел, на самиот брег на Беровското Езеро. Kомплексот, составен од детско одморалиште и од повеќе бунгалови за возрасни, поради повеќегодишен судски спор за приватизацијата, не работи и пропаѓа, а вработените се ни на небо ни на земја, без плати и придонеси.

- Судот конечно одморалиштето „Малешево“ му го врати на Министерството за транспорт и врски. Министерот Спиро Ристовски н` посети во април и вети дека комплексот од мај ќе почне да се реновира за да биде рестартиран, со што ние би се вратиле на работа. Но, оттогаш немаме никаков абер и не е преземено ништо – се жали Методи Билјарски.

Градоначалникот Наџински вели дека со решение на Врховниот суд неколкугодишниот судски спор бил завршен, а Министерството за труд и социјална политика, кое ќе го стопанисува комплексот, со негово реновирање ќе почне оваа зима.

- Првпат во Берово и во „Малешево“ дојдов пред седум години. Ваква убавина нема никаде. Државата и Општината треба да се срамат што ваков објект не работи. Додека работеше, секое лето одморот го минував во „Малешево“. Сега доаѓам пак, ноќевам на приватно и како и многу други очекувам одморалиштето пак да биде отворено – вели пензионерот од Скопје Чедо Гелевски, кого, како и многу други вљубеници во природата, деновиве го затекнавме во високата борова шума покрај „Малешево“.
За три години шестпати повеќе ноќевања
Во Берово во 2008 година биле евидентирани 5.000, а лани биле регистрирани околу 30.000 ноќевања за кои е платена туристичка такса. Поради опремувањето на спа-центрите во хотелите „Аурора“ и „Манастир“, Берово е номинирано и веројатно деновиве ќе биде ставено на картата на најважните балкански спа-дестинации.

- Очекуваме туристичкиот подем и бројот на туристи и на ноќевања да продолжи. Веруваме дека наскоро ќе се реши и проблемот со неработењето на хотелот „Македонија“ во центарот на Берово. Тој беше купен од скопска фирма што не се занимава со хотелиерство, а потоа даден под хипотека, која сега банката ја активирала, па се очекува да биде објавен оглас за негова продажба. Очекуваме да го купи сериозен инвеститор, кој ќе знае хотелот да го стопанисува – вели градоначалникот Наџински.
ЉупЧо Шатевски

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...42659AFED6

От Струмяни (това всъщност са две села – Микрево и Огражден) до границата са повече от 30 км. Пътят е в лошо състояние. Гръцката фирма, която трябваше да го прави фалира отдавна... Кршиакът замря. Някакви гърци обикаляха да снимат църквите преди време и това беше туризма. Но има какво да се види – запазените стари църкви, невероятната гледка към Пириин – Кончето и Вихрен са ви в краката..., а сега и фото-волтаиците...Но днес отварянето на този премин ще си е чиста проба егзотика – да не обикалят местните кметове през Благоевград или Петрич, но както и да е - няма лошо.

Но пък след като отдавна изпуснахме солунската царница защо да не помечтаем за тази в Клепало поне...
31-08-2012, 12:08 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 30.08.2012, 18:28
МИНАТОТО ПРЕД ПРОВЕРКА
Историјата тешко се разубавува
Kако поинаку да се објасни освен со зборот окупација, фактот дека воените сили на фашистичка Бугарија ја окупирале Македонија. Kако поинаку би го кажале тоа, дека тука дошле на свадба, прашува автор на повеќе учебници по историја
Историски учебници во кои учениците учат за „историјата на албанските земји“, во кои се опфатени Македонија, Црна Гора, Грција..., дека Албанците се директни потомци на Илирите, дека античките Македонци се повлекле во планините и станале Власи, како и оние во кои постојат значителни диспропорции во соодносите меѓу „националните“ и „европските и светските содржини“ најверојатно ќе бидат први што ќе одат на ревидирање во рамките на процесот кој завчера беше најавен на конференцијата одржана во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје. Според сознанијата, ова се само дел од примерите што се посочуваат дека постојат во учебниците по историја во нашата земја и кои ќе треба да поминат низ филтерот на промените кои се најавуваат, а чија цел е воведување на содржините кои ќе ги зближуваат сите етнички заедници во земјава. Ваквите промени се бараат и во анализата што е направена од страна на Европската асоцијација на наставници и во која недвосмислено се потенцира потребата од ревидирање на учебниците, со цел тие да ја поддржуваат мултиетничноста во земјава со вклучување на историјата и придонесите на етничките заедници во земјава.

- Примерите во кои се наведуваат неколку „албански земји“, а кои се објавуваат во учебниците што се финансирани од страна на државното Министерство за образование, не можат, а да не пречат. Таквите содржини треба да се менуваат оти може да предизвикаат реакција кај другите - ни изјави вчера еден историчар вклучен во овој процес.

Професорот Бобан Петровски, раководител на Институтот за историја на Филозофски факултет при УKИМ-Скопје, вчера ни рече дека актуелната состојба со учебниците по историја за примарното и секундарното образование е загрижувачка. Тој смета дека нам прво ни е потребно отстранување на неправилностите што постојат во учебниците. Потоа би требало да се помине на фазата што треба да стои во учебниците по историја и во колкав обем да биде истото понудено.

- Ниту во ова сфера учебниците не ги задоволуваат современите потреби. Така, гледајќи во содржините на секој учебник, забележлив е сосема малиот отстапен простор за европската и светската историја наспроти националната, која е застапена со околу 75 проценти од сите содржини. Секако за ова е виновна актуелната програма за предметот по историја, која е стара речиси една деценија. За подобрување на наставата по историја потребна е темелна промена, пред с` во делот на донесување современа наставна програма - потенцира Петровски.

Од друга страна, авторите на учебниците по историја наведуваат дека неприфатливо ќе биде доколку ревидирањето опфати и менување на настаните и фактите кои се случувале во минатото на нашите простори. Еден од авторите на учебниците, кој сакаше да остане анонимен, вчера ни рече дека практично е неизводливо да се користат поинакви термини за одредени насилства кои биле вршени врз македонскиот народ или, пак, за одредени настани.

- Kако поинаку да се објасни освен со зборот окупација, фактот дека воените сили на фашистичка Бугарија ја окупирале Македонија. Или, зарем ќе треба да се премолчи дека бил донесен посебен закон врз основа на кој е извршена депортација на речиси сите Евреи од Македонија. Kако поинаку би го кажале тоа, дека тука дошле на свадба? Мислам дека без да се кажат некои факти за настаните што навистина се случиле, нема смисла да се изучува историјата ако со неа сакаме да ги опфатиме само позитивните работи што н` зближуваат - наведува овој автор на повеќе учебници по историја.

Во овој контекст е и ироничната реакција на еден читател на „Дневник“ испратена до нашата редакција.

- Во нашите учебници по историја треба да се напише вистината, за никој да не се навреди. Треба да се напише дека Грците всушност дошле да им помогнат на Македонците за подобро да ги обработуваат нивите, балистите биле толку љубезни, што кога влегувале во македонските села, биле толку разочарани од нивниот сиромашен живот, што им помогнале да им се намали бројот, за тие што ќе останат да бидат вечно сити. Бугарите ни помогнале да се ослободиме од учење на српскиот јазик, кој, општопознато е еден од најтешките јазици за учење во целиот свет. Србите ни помогнале обратно, да не се мачиме со бугарскиот јазик. Турците ни помогнале со отворање многубројни туристички агенции, кои нуделе запознавање на убавините на Анадолија и Мала Азија. Н` научиле и редовно да си плаќаме даноци и да не се малтретираме да размислуваме со своја глава (истото се случуваше и во бившата ни држава). Значи, ве молам да пишувате со усул, сите тие н` сакаат (и не сакале), ама ние сме навистина лоши и не сме ги сфатиле - напиша овој читател.

Од друга страна, во извештајот на европските наставници по историја се потенцира и потребата во наставните планови да се намали акцентот на воената и на политичката историја.

- Нови теми мора да се однесуваат на области какви што се културата, човековите права, секојдневниот живот. Така, историјата ќе помогне да се направат врските меѓу заедниците и за национални, регионални и глобални перспективи - се наведува во извештајот.
Kралев: Нема да се менуваат фактите, туку методологијата
Министерот за образование и наука Панче Kралев ни изјави дека историските факти и податоци не биле предмет на анализата на европската фондација „Евроклио“.

- Нивниот опсег на работа не е да навлезе во историските факти и во деталите, туку повеќе да се работи на методологијата. Тие изготвија извештај кој треба да го разгледаме и во координација со нив да излеземе со конкретни чекори и мерки како да се подобри наставата по овој предмет. Не станува збор за менување факти или на податоци во учебниците, туку повеќе на методолошкиот пристап за начинот на кој се изучува историјата во училиштата. Истово го правиме и за други предмети, ова е дел од еден поширок процес на реформи во образованието. Не може во оваа фаза да говориме за негативните или позитивните работи во учебниците. Фондацијата даде извештај како да изработиме учебник по историја, со кои проблеми се соочуваат наставниците кога предаваат или учениците кога учат - вели Kралев. (М.А.М.)
Бранко ЃорЃевски
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=502FEE...707D52FA01

Датум: 30.08.2012, 15:59
БУГАРИЈА ПАK БАРА ВЛАKНО ВО ЈАЈЦЕ ЗА ИЗЛОЖБАТА ВО БРИСЕЛ
Ракописите од Македонија никого не провоцираат
Експерти од Белгија и од Швајцарија цела недела престојувале во земјава и ги проучувале ракописите, па откако ги испратиле извештајот и записникот во Kралскиот музеј во Белгија, почнале подготовките за изложбата
Странски експерти ги селектирале старите ракописи што во октомври треба да бидат изложени во Kралскиот музеј Маримонт во Белгија и одлучиле што од нашето пишано наследство ќе биде претставено пред нивната публика. Македонија не провоцира никого, а како Бугарија ја доживува изложбата, тоа е нивна работа. Со овие зборови директорот на Националната и универзитетска библиотека „Св. Kлимент Охридски“, Миле Бошески, ја објасни реакцијата на Бугарија по објавувањето на најавата за изложба со наслов „Илјада години писмена традиција во Македонија“ во Морланвелтс. Ќе бидат претставени 39 стари ракописи и ракописни книги од книжното културно наследство со статус на книжно културно добро. Софиската новинска агенција „Фокус“ деновиве ја пренесе реакцијата на Андреј Kовачев од организацијата „Граѓани за европски развој на Бугарија“, во која тој тврди дека Kралскиот музеј ќе ја преиспита изложбата „Македонски средновековни ракописи“.

„На директорот на Музејот му објаснив дека е научно некоректно Музејот да ги изложи овие ракописи како македонски. Веќе ја информирав Белгија дека не треба да дозволат да бидат искористени за провокации и манипулации со научни факти и податоци. Очекувам Белгија да реагира до крајот на денов“, изјавил Kовачев.

Белгија не реагира

Во НУБ до вчера не стигнала ниту една реакција од Белгија. Директорот Бошески вели дека институцијата не може да коментира ставови и реакции на политички институции и организации на нашите соседни земји оти тоа е обврска на Министерството за надворешни работи.

- Можам да коментирам само за делокругот на нашата работа, а тоа е за истражувања, прибирање, заштитување, чување и афирмирање на нашето пишано културно наследство. Преку оваа изложба токму тоа го правиме. Што содржат тие ракописи, кој, како и зошто ги создал, постојат институции и тоа може да се дебатира и на меѓународно ниво. Политичките ставови на нашите соседи не н` засегаат - вели Бошески.

Тој потенцира дека Македонија не ја организира сама оваа изложба. Двајца слависти од Белгија и еден од Швајцарија цела недела престојувале во земјава и ги проучувале ракописите. Дури откако ги испратиле извештајот и записникот во Kралскиот музеј, почнале подготовките.

На изложба 39 ракописи

- Ако имало проблем, како што сака некој да наметне, белгискиот Музеј воопшто немаше да се согласи да ја организираме изложбата. Освен тоа, ние не велиме „Илјада години македонска писменост“. Изложбата се вика „Илјада години писмена традиција во Македонија“. Со изложбата ние не провоцираме. Тоа што настојуваат и коментираат нашите соседи, тоа си е нивно прашање - вели Бошески.

Изложбата е веќе закажана, ќе се одржи од 9 до 21 октомври. Веќе се печатат каталози и информативни материјали на француски и на англиски јазик. Ова е прва ваква изложба која се организира надвор од земјава. Целта на поставката е да ја претстави милениумската словенска писмена културно-историска традиција на територијата на Македонија преку старословенските христијански споменици со глаголско и кирилско писмо од 10 до 19 век. Ќе бидат претставени 39 ракописи од НУБ, Државниот архив на Македонија, Заводот за заштита и музеј и Историскиот архив од Охрид и од Заводот за заштита и музеј во Битола. Министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска нагласи дека изложбата ќе биде претставена во многу музеи и држави.
Делата имаат македонска црковнословенска редакција
Ракописите што ќе се претстават во Белгија се настанати во средниот век на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти, на чија посебност уште во почетокот на 20 век укажаа двајцата големи француски лингвисти Андре Мазон и Андре Вајан, се огласија вчера македонските лингвисти по седницата што ја одржа Советот за македонски јазик.

- Во нашата земја повеќе од половина век постојат низа релевантни институции од науката и од културата кои се занимаваат со проучување на средновековните ракописи, кои како првична определба пред себе ја имаат придавката македонски - соопшти Советот.

На вчерашната седница се разгледуваа неколку актуелни прашања поврзани со заштитата на македонскиот јазик. Едно од нив беше и Националната стратегија за развој на културата (2012-2017), која се однесува на делот за Правописот на македонскиот литературен јазик. Советот ја информира јавноста дека не станува збор за никакво драстично менување на Правописот, туку за дополнување и за осовременување на Правописот на македонскиот јазик, што е редовна практика која ги следи потребите на современото живеење. Претседателка на Советот е Убавка Гајдова, а членуваат Славица Велева, Марко Kитевски, Елка Јачева-Улчар, Марјан Марковиќ и Веселинка Лаброска. Сите членови се доктори на науки.

(В.И.И.)
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=346C05...9BEF4DC83C

Историјата тешко се разубавува кога влакно во jajце се бара...
Сообшти Убавка Гајдова за Дневник


31-08-2012, 10:36 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

30.08.2012, 17:30
„Паднала“ придавката македонски пред ракописите
Бугарија понудила изложбата да биде заедничка, со суптилна сугестија дека е можно некогаш да ни го побараат ова богатство
„Македонските средновековни ракописи што ќе бидат изложени во Кралскиот музеј на Мариемонт во Морланвелтс, Белгија, се настанати во средниот век на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти“, изјавија вчера од Советот за македонски јазик по тврдењата на бугарските политичари и историчари дека овие македонски средновековни ракописи не треба да бидат претставени во Белгија под одредницата македонски.

„Во нашата земја повеќе од половина век постојат низа релевантни институции од науката и од културата што се занимаваат со проучување на средновековните ракописи, кои како првична определба пред себе ја имаат придавката - македонски“, стои во реакцијата на Советот за македонски јазик.

Реакцијата практично е одговор на вчерашната „победа“ објавена од европарламентарецот Андреј Ковачев, според кого белгискиот музеј го сменил името на изложбата и од него отпаднал зборот „македонски“. Според Миле Бошевски, директор на НУБ, која е носител на изложбата, ваквите изјави се фарса бидејќи името на изложбата никогаш не било тоа за што се протестира од Бугарија, туку така била претставена од белгиските медиуми и од музејот. „Во името на изложбата воопшто немаше збор македонски. Таа се вика официјално ’Илјада години писмена традиција во Македонија‘ и ние со музејот имаме потпишан договор за тоа“, изјави Бошевски. Според него, нема шанси да се смени името на изложбата, особено што тројца експерти за богословија ангажирани од музејот престојувале една недела во Македонија за да се договори изложбата и тие научно знаат да проценат што е тоа што ќе биде претставено во Белгија.

Практично, музејот вчера ја смени само најавата на својата веб-страница, па место македонски ракописи, стави древни ракописи од 13 до 19 век. Во текстот, пак, си стои истата содржина во која се наведува, како и претходно, дека станува збор за словенски ракописи од територијата на Македонија од тој период. Наспроти молкот од бугарското МНР и останатите медиуми, агенцијата Фокус вчера посвети дваесетина страници на реакциите за изложбата, во кои најкуриозитетно е барањето на Андреј Ковачев и бугарската страна да биде вклучена во изложбата, т.е. таа да е заедничка и да биде тоа европски пример на заедничко претставување на бугарското културно наследство од територијата на денешна Македонија. Според употребената терминологија дека „моментно“ овие експонати се во нашата држава и дека „за жал“ Бугарија не располага со такви ракописи бидејќи ги уништила влага, или ги изеле инсекти, а се премногу скапи за да се купат, испаѓа дека Македонија во иднина може да очекува и барање да им се вратат назад. Најкуриозитетно е што официјалното име на изложбата им е познато на агенцијата и на политичарите што реагираа, но тоа не им пречи да ја обвинат пак Македонија за крадење на историјата и провокација. Ексамбасадорот во Македонија, Александар Јорданов, дури оцени оти ова било напад врз бугарската душа, па порача - ако бугарските политичари не реагираат на ова, или не се Бугари или не се политичари. Божидар Димитров пак ги изнавреди експертите во музејот, изјавувајќи дека од нив може да се очекува да организираат и изложба на американски ракописи од средниот век. Бугарските институции, сепак, одбраа да молчат на оваа последна какафонија во Софија. (С.Ј.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D96A9...FDE8DF832C

31-08-2012, 07:31 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо денеска (31.08) ја пофали Бугарија поради намалувањето на државниот дефицит.
Првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо ја повика Бугарија да продолжи со напорите за зачувување на довербата на финансиските пазари.
„Бугарија ги презема сите важни мерки за буџетска консолидација“, рече Барозо и додаде дека земјата веќе не е предмет на европските процедури за претеран дефицит.
Министрите за финанси на ЕУ ја укинаа процедурата за Бугарија за претеран дефицит во јуни. Софија применува механизам на штедење од 1997. година. Бугарската економија веќе 15 години има стабилни макроекономски индекси. Она што е потребно, како што нагласи претседателот на ЕК, е „подобрување на животниот стандард и одржувањето на стопански пораст“. Барозо и‘ препорача на Бугарија реформа на пензискиот систем и намалување на невработеноста, особено кај младите.
Инаку, Барозо во Софија денеска отвори нова линија на метрото, финансирано со 476 милиони евра од фондовите на ЕУ. Една од станиците на метрото е наречена „Европска унија“.

http://www.dw.de/dw/article/0,,16212388,...7-xml-mrss

Изненадан съм от 2 метро-диаметър на София...Една от спирките - Сердика ІІ наистина е невероятна - разкрита е Стара Сердика с римските улици, основите на сградите, интересно е; а самата станция е направена като музей - не очаквах да видя това в центъра на София - а и както се казва тук - личи, че се е работило с пари...
31-08-2012, 07:38 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугари во јахта превезувале 500 кг кокаин

Вчера на Канарските Острови се уапсени четворица бугарски државјани кои пренесувал речиси 500 килограми кокаин од Венецуела, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов. Тој додал дека двајца од уапсените, вклучувајќи ја 26-годишната девојка, и се познати на полицијата како учесници во трговија со хашиш од Шпанија.

Во пренесувањето на оваа голема пратка учествувале и државјани на Шпанија и на некои земји од Латинска Америка. Дрогата била сокриена под палуба на една јахта, а на Канарите требало да биде префрлена во друга јахта. Двете јахти пловеле под британско знаме, а се сопственост на двајца бугарски државјани кои живеат во Британија, рекол Цветанов.

http://vecer.com.mk/?ItemID=1305FB4B714B...436A145C21
Без Ботев няма България
05-09-2012, 05:57 PM
Reply