Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(09-06-2012, 05:32 AM)Топорчо Wrote: Двајца бугарски офицери уапсени поради кражба на ракети

Двајца бугарски воени офицери уапсени се денеска поради сомневањето дека од својата база во близина на источниот град Бургас украле 103 ракети воздух-земја, соопштија извори на военото обвинителство.

Украдените ракети пронајдени се синоќа во еден камионет за време на рутинската полициска контрола на сообраќајот.

Уапсени се еден полковник и еден мајор од воената база во Безмер, во околината на Бургас, а ако се докаже нивната вина би можеле да бидат осудени до 15 години затвор.

Претставник на бугарското МВР Калин Георгиев изјави дека иследниците се обидуваат да откријат дали двајцата офицери се дел од некоја криминална група, додавајќи дека не се верува оти овој инцидент има врска со тероризам.


http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/51...aketi.aspx

Tanjug | 08. jun 2012. 13:47 | Komentara: 2
Vojni oficiri uhapšeni su danas zbog sumnje da su iz svoje baze u blizini istočnog grada Burgasa ukrali 103 rakete vazduh-zemlja
SOFIJA - Dva bugarska vojna oficira uhapšena su danas zbog sumnje da su iz svoje baze u blizini istočnog grada Burgasa ukrali 103 rakete vazduh-zemlja, saopštili su izvori vojnog tužilaštva.
Ukradene rakete pronađene su u jednom kaminetu tokom rutinske policijske kontrole saobraćaja u četvrtak uveče, javila je agencija Frans pres.
Uhapšeni su jedan poručnik i jedan major iz vojne baze u Bezmeru, u okolini Burgasa, a ako se dokaže njihova krivica mogli bi da budu osuđeni na do 15 godina zatvora.
Predstavnik bugarskog Ministarstva unutrašnjih poslova Kalin Georgijev izjavio je da istražitelji pokušavaju da otkriju da li su dvojica oficira deo neke kriminalne grupe, dodajući da se ne veruje da ovaj incident ima veze sa terorizmom.
Baza u Bezmeru jedna je od četiri vojna postrojenja koja u Bugarskoj, prema sporazumu iz 2006. godine, zajednički koriste bugarska i američka vojska.
Ovom incidentu prethodila je velika eksplozija municije u utorak u vojnom skladištu u obližnjem selu.
Trojica radnika iz tog skladišta još uvek se vode kao nestali, dok je devet radnika povređeno u eksploziji, za koju se pretpostavlja da je izazvana nestručnim deaktiviranjem zastarele municije.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299....dje-raketa
09-06-2012, 06:12 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Груевски: Го поздравувам делот од изјавата на Борисов за наше членство во НАТО

Спорот за името е билатерален, но отворени сме да ги слушнеме сите размислувања за тоа прашање од други држави зашто мора да се најде решение што ќе биде прифатливо за граѓаните на Македонија. Ова е одговорот на премиерот Никола Груевски на ставот на бугарскиот колега Бојко Борисов дека за Бугарија е неприфатливо Република Македонија да го добие името Северна Македонија.

- Сакам да го поздравам оној дел од изјавата каде што Борисов истакнува дека Македонија треба да стане членка на НАТО. Тоа е став за почитување. Што се однесува до спорот, тој е билатерален со Грција. Вложуваме големи напори за негово решавање и отворени сме да ги слушнеме сите размислувања од други држави, но на крајот мора да се најде решение што ќе биде прифатливо за граѓаните на Република Македонија – истакна Груевски.

Борисов неодамна истакна дека името Северна Македонија е неприфатливо за Бугарија. Тој во интервју за „ТВ-плус“ изјавил дека варијанти како Северна Македонија се апсолутно неприфатливи за нив оти со оваа географска одредница се опфатени и делови од Бугарија.

- При повеќе консултации направени со нас разгледани се разни варијанти. Една од варијантата е Северна Македонија, и тоа е неприфатливо оти утре ќе може да се каже дека Благоевград е македонски - изјавил Борисов. (Љ.Ш.)
#

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9A315691AF...82FD0F983D
Без Ботев няма България
11-06-2012, 05:42 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија продолжува да лицитира имиња за Македониja

Нова Македонија е најдобро решение за македонско грчкиот спор.

Поранешниот бугарски амбасадор во земјава во изјава за бугарската телевизија Нова вели дека Македонија е нова држава, која исто како Косово и Србија има историја не подолга од 20 години и затоа ова име би било единствено решение.

Пред неколку дена Сител ја пренесе изјавата на Премиерот Борисов дека за Бугарија географска одредница е неприфатливо решение за макеоднско грчкиот спор.

Според борисов, ваквиот став не значи мешање на Бугарија во внатрешните работи на Македонија.

Бугарските медиуми каде оваа тема веќе неколку дена ги држи насловните страници, анализираат од кои причини Борисов за прв пат во 3 години владеење се реши да се вмеша во македонско-грчкиот спор.

Алексаднар Спасовски

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/b...makedonija
Без Ботев няма България
12-06-2012, 05:05 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БЕЛГРАД


Бугарки ограбуваат стари баби!


Во последно време во Белград има се поголем број џепчии на најфреквентните места, а меѓу нив се побројни се странци, и тоа жени! Предничат џепчики од Бугарија, чија главна мета се постари жени, тврдат во Полициската управа на Белград.
Неодамна една Бугарка ограбила 83-годишна Американка, која била само на неколкучасовна прошетка низ Белград. Ја начекала во подземниот премин на Теразије и во секунда, среде бел ден, и го земала паричникот со сите пари, неколкуте картички и пасошот.

http://vecer.com.mk/?ItemID=3779CF50F14F...CC16789055

PS - единствения обявен от вестника на владата коментар е

Dac, 12.06.2012 23:54:45
Тоа се всушност Бугарите,самото име значи лопов,крадец.
12.06.2012 23:54 | (4) | Like
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 13-06-2012, 04:54 AM by Топорчо.)
13-06-2012, 04:53 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(13-06-2012, 04:53 AM)Топорчо Wrote: БЕЛГРАД


Бугарки ограбуваат стари баби!


Во последно време во Белград има се поголем број џепчии на најфреквентните места, а меѓу нив се побројни се странци, и тоа жени! Предничат џепчики од Бугарија, чија главна мета се постари жени, тврдат во Полициската управа на Белград.
Неодамна една Бугарка ограбила 83-годишна Американка, која била само на неколкучасовна прошетка низ Белград. Ја начекала во подземниот премин на Теразије и во секунда, среде бел ден, и го земала паричникот со сите пари, неколкуте картички и пасошот.

http://vecer.com.mk/?ItemID=3779CF50F14F...CC16789055

PS - единствения обявен от вестника на владата коментар е

Dac, 12.06.2012 23:54:45
Тоа се всушност Бугарите,самото име значи лопов,крадец.
12.06.2012 23:54 | (4) | Like

Bugarke džepare po prestonici!
J. D. LJUTIĆ | 11. jun 2012. 23:44 | Komentara: 10
U Beogradu svakog dana "hara" stotinak džeparoša - najviše žena i dece, čak i stranaca. Najugroženiji putnici u gradskom prevozu, na linijama "7", "31", "50", "83"...
Vodite računa kako i gde držite torbu
BROJ džeparoša u prestonici je, kako tvrde nadležni iz Policijske uprave za grad Beograd, iz dana u dan sve veći. Još više džepnih krađa očekuje se s dolaskom leta i godišnjih odmora, kada su autobuska i peronska stajališta, prepuna neopreznih, ali i novčano bogatijih putnika. Svakog trenutka, u gradu ordinira stotinak džeparoša, a da stvar bude crnja, među njima je sve više dece i - žena.
Aleksandar Mitrović, šef Odseka za suzbijanje džepnih krađa u PU Beograd, objašnjava da se najveći broj krađa izvrši u gradskom prevozu, na linijama "7", "31", "50", "83"..
- Najugroženiji su putnici koji se prevoze vozilima gradskog saobraćaja, a čije linije su duže - tvrdi Mitrović. - To olakšava lopovima posao, jer imaju vremena da dobro, u gužvi, osmotre žrtvu i neprimetno je opljačkaju. Ali, isto tako, sve su rizičnija i stajališta jer su na njima česte gužve, ljudi se guraju da uđu u prevoz, a sa njima i džeparoši, kojima je to dobro došlo da lakše dođu do plena.
U poslednje vreme, međutim, sve više je džepnih krađa po tržnim centrima i u Knez Mihajlovoj, zatim restoranima, podzemnim prolazima, i čak i u bolnicama. Sve više je i stranaca, pre svega žena, koje džepare. U ovom poslu, kako navodi, "prednjače" Bugarke, čije su mete uglavnom starije žene.
USLOVNE KAZNE KRIVIČNI zakon za džepnu krađu predviđa zatvor od najviše tri godine. Međutim, do sada ne postoji ni jedan zabeležen slučaj da je neki džeparoš dobio toliku robiju. Kazne su, uglavnom uslovne, maksimalno do godinu dana zatvora.
- Najveći problem je što pravosudni sistem "stimulativno" deluje na džeparoše. Policija sve čini da ih uhvati na delu, a tužilaštvo ili sud ih sa minimalnim kaznama, puste na slobodu.
- Nedavno je jedna Bugarka odžeparila 83-godišnju Amerikanku, koja je na samo nekoliko sati bila u šetnji kroz Beograd. U podzemnom prolazu na Terazijama joj je, "u sekundi", usred bela dana, uzela novčanik i sav novac koji je imala kod sebe, platne kartice i pasoš.
Profil džeparoša ne postoji. Među njima ima akademskih slikara, ali i narkomana, alkoholičara i dosta kockara. U "poslu" su često i cele porodice, a ima i takvih gde se glava kuće, koji ima 75 godina, ovim bavi od detinjstva. Sve je više žena, a najmlađi među džeparošima, koji je već dobro poznat policiji, ima samo devet godina! I, može da "odradi" i deset novčanika za dan!
NAJVIŠE KRAĐA NA NOVOM BEOGRADU
PREMA statistici nadležnih iz Odeljenja za suzbijanje džepnih krađa, tokom 2010. policiji je prijavljeno 3.001 džepna krađa, a prošle - 3768. Ipak, kako kažu, tamna brojka je mnogo veća. Najčešće žrtve džeparoša su penzioneri i mlađe osobe. Najugroženije opštine su Novi Beograd, Savski venac i Voždovac.
RUKE U DŽEPOVIMA ILI NA TAŠNI
KAKO se odbraniti od lopova?
- U prevozu treba držati ruke u džepovima ili na tašni u kojoj je novac. Dame treba da paze kakvu torbu nose, najsigurnije su one preko grudi. Nikad ne ostavljati tašnu da visi sa stolice, ne držati novčanik u zadnjem džepu. I što je najvažnije, nikad ne držati kartice i pin kod na jednom mestu!

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.h...prestonici
13-06-2012, 10:33 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Интересно Valkanizater
Като српска притурка


Без Ботев няма България
13-06-2012, 04:55 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(13-06-2012, 04:55 PM)Топорчо Wrote: Интересно Valkanizater
Като српска притурка

Топорчо, не знам дали наблюденията в тази рубрика са достатъчни за генерализации - по-скоро не.
Усеща се, че понякога мкд медии "разменят пасове" по т.нар. българска тема; но не прилича да е като да си прехвърлят "горещ картоф".
Коментарът на коментарите след основните текстове е безпредметен - селектирани са.
Общо взето има система.
За информационните източници - сръбски и други.
Очевидно македонският медиен пазар е твърде ограничен - и като потребители / носители на езика и като ресурс. Има традиция и предпочитания към информации от бивша Югославия.
И накрая - парадоксално или не - македонският медиен продукт би имал пазар/перспектива сред бг потребители - но разбира се - не със заглавия от рода на "Бугарки ограбуват баби" / в превод от сръбски...
Та така - да открием и ние топлата вода.
14-06-2012, 12:11 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Жежок ветар на Балканот

Димитар Чулев

13.06.2012, 18:20

Едиторијал

Сигнали на дипломатска еквилибристика, а не пораки за добрососедство испратија лидерите од земјите на бивша СФРЈ кои не присуствуваа на инаугурацијата на новиот српски претседател, Томислав Николиќ.

Нема да навлегуваме во детали кој колку од шефовите на државите од бивша Југославија се најдоа затечени и изненадени од вербалните излети на Николиќ околу Сребреница и Вуковар. Ниту околу тоа колку новите советници во кабинетот го подучија „тазе“ претседателот со многу незгодни изјави во минатиот труд, да олабави...

По се' што се случи и по стерилната инаугурација, впечаток е дека Балканот се' уште не не' сфати целосно дека треба да се надмине минатото и да се работи за иднината.

Присуството на еврокомесарот Штефан Филе на инаугурацијата беше порака до Балканците дека проблемот со Балканот се' уште е на ниво на заостанат дел од Европа, каде што соседите живеат и ги „надградуваат“ своите таканаречени вредности и позиции само врз основа на омраза и омаловажување на другиот.

Само као дигресија, никој на Оланд по победата на претседателските избори во Франција нема да му ги брои децата од претходните и сегашните бракови, но еден хрватски медиум публикуваше текст дека Томислав Николиќ ја почнал кариерата како гробар на гробиштата во Крагуевац и дека прекарот Томо Гробар му останал до денес.

Постои едно правило на дипломатски бон-тон кое претпоставува дека ако во една држава се избере раководство врз принципите на демократско изјаснување на граѓанството, ред е соседите и меѓународната заедница да го прифатат тоа.

Но, сосема друго е кога тој нов претседател уште во првата изјава ќе направи таков фаул како оној за Сребреница, кој не се простува. Лесно изговорените зборови на Балканот лесно палат огнови.

Требаа 15 години да се залечат раните од крвавите војни и затоа сите треба да бидат одговорни за она што го кажуваат.

Регионот не треба повторно да се вознемирува со пораки кои не повикуваат на добрососедство, туку на нова скептичност. Балканот не може да апсорбира нови трауми, нови поделби, нови закани. Потребно е да гледа во иднината, во европските вредности.

Затоа најголемата грешка на легално избраниот српски претседател е што не сфати дека веќе не е претседател на партија која е во изборна трка, туку веќе шеф на државата и дека сите соседи внимателно ќе ја следат секоја негова изјава.

И бугарскиот премиер со неговата изјава околу името на Македонија ги вознемири Македонците затоа што пројави желба да се меша онаму каде што не му е местото.

И таа негова изјава влегува во летните фрустрации кои испраќаат пораки за поделби наместо за заедништво. Каков би бил резултатот од овие изјави со лош електрицитет.

Враќање кон заблудите од минатото: Албанија смета дека Ниш, што во албанскиот јазик значело прво, е најсеверната граница во новата географско-топографска карта на земјата на Албанците; За Унгарците, Војводина е поранешна австроунгарска територија под привремена контрола на Белград; Романија побара признавање на влашкото романско население во Србија, а Бугарија смета дека до Ниш преку Димитровград живее бугарско малцинство.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=98AE44F6B...BA6C23BE70

Цялата статия е пропита с трогателна загриженост за србите - авторът почти в прав текс ни казва , че сите други са лоши и сакат нещо туго само сърбите чинат.
Без Ботев няма България
14-06-2012, 06:18 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Студент препишал научен труд, го фатиле во Бугарија

Студент во втора година ги избришал другите автори потпишани на трудот, и само со своето име го испратил на објавување во бугарското едукативно-научно списание (Bulgarian journal of chemical education), по што тамошните рецензенти откриле дека делото е плагијат
Примерок од трудот на професорката (лево) и плагијатот на студентот

ОТКРИЕН ПЛАГИЈАТ НА ИНСТИТУТОТ ПО ХЕМИЈА

„Определување на карактеристиките на параметрите во процесот на промена на системот–зеолит“ е насловот на научниот труд, што студент во втора година на Институтот по хемија го претставил како свој, а всушност е напишан од професорка по хемија што предава во средно хемиско училиште. Станува збор за авторско дело што таа, во 2005-та година, го презентирала на конференција во Романија, а во кое студентот учествувал само во делот на техничката подготовка.

Препишувачот нема да биде казнет за ова дело и нема да биде отстранет од универзитетот. Неговото име ќе стои на „ѕидот на срамот“, во случајов на огласните табли низ факултетот, и тоа ќе биде казната за делото што го сторил.

Универзитетските професори досега многупати укажувале дека има студенти кои често се обидуваат или препишуваат цели семинарски, па и академски трудови, но ова е прв случај досега студент да препише научен труд.

Плагијатор со деветки и десетки

Бугарските рецензенти, кога го добиле трудот на студентот пред тој да се објави, увиделе дека се работи за дело што е многу слично на она на професорката. За случајот веднаш го известиле раководството на нашиот Институт по хемија на Природно-математичкиот факултет.

- Интересно е што тој е многу добар студент, има доста висок просек. Кога тој бил ученик во средното хемиско училиште, соработувал со професорката што предавала таму. Затоа таа му го дала својот труд да го среди технички и да го приспособи, па затоа го ставила и неговото име меѓу авторите. Потоа, тој ги избришал другите автори и коавтори потпишани на трудот, и само со своето име и презиме го испратил на објавување во бугарското едукативно-научно списание (Bulgarian journal of chemical education) – објаснува Љупчо Пејов, шеф на Институтот по хемија.

Откако разбрал од Бугарите за ова, Пејов разговарал со студентот, кој упорно не ја признавал вината.
- И покај сите докази и документи што ги имаме, тој и натаму тврди дека некој влегол во неговата електронска адреса и некој друг во негово име го дал трудот за објава. Колегите на овој Институт се состанаа и јасно укажаа дека вака не се игра академската игра. Научната етика е на завидно ниво на нашиот Институт. Ваквите немили настани не ги премолчуваме, туку сакаме да ги расчистиме, не со цел некого да обележиме, туку со цел младите да ги научиме дека пробивот во науката оди на друг начин – додава Пејов.

Казни за препишување

Во овие случаи, кога се нарушува научната етика, има три вида казни според правилникот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ кои студентот може да ги добие. Првата предвидува студентот да добие писмо со препорака да не му се случи повторно да препишува, втората казна е неговото име да биде објавено на огласните табли на факултетот и третата е забрана за полагање испити до крајот на академската година.

Во Ректоратот објаснуваат дека овие правила не може да се менуваат и не можат да се воведат поригорозни мерки, сѐ додека не се измени Законот за високо образование.

- Нема казнени одредби за плагијати. Во Уставот и законите јасно стои дека не можете никому да му го одземете правото на образование и затоа овде не доаѓа предвид отстранување од универзитетот како една од можните казни – објаснуваат во Ректоратот.


Автор: Антонија Поповска Христов

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22604
Без Ботев няма България
14-06-2012, 06:22 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Прва билатерална средба Иванов - Плевнелиев
15.06.2012 - 17:27 |


Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов денеска на маргините на Самитот на шефови на држави и влади во рамки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во Белград, оствари прва билатерална средба со неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев.

Средбата помина во исклучително конструктивна и пријателска атмосфера, фокусирана на економијата и инфраструктурата.

Иванов ја истакна потребата од поголема фокусираност на економски проекти, инвестиции, на инфраструктура, заеднички настап пред ЕУ фондовите и прекуграничната соработка. На средбата беше искажан и интерес за продлабочување на билатералните односи во сите сфери, и потреба од интензивирање на политичкиот дијалог, за што е потребен заеднички ангажман и почести средби на сите нивоа. Во тој контекст и е очекувањето на Иванов, дека во најскоро време ќе биде остварена и официјална посета на највисоко ниво. Шефот на државата упати покана и за манифестацијата Охридско лето.

- Токму конкретните проекти од регионален интерес, ќе бидат во фокусот на Македонија како идни домаќини на УНЕСКО Самитот и ПСЈИЕ, рече Иванов.

Во однос на разликите за одредени прашања, шефот на државата истакна дека Македонија опстојува на определбата за градење на добрососедски односи и се залага низ отворен дијалог со Бугарија да се бараат решенија и да се надминуваат разликите кои влечат корени од минатото.

Претседателот Плевенелиев истакна дека Бугарија и натаму ќе продолжи да ги поддржува македонските евроинтеграции.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/p...plevneliev

кухи фрази
Без Ботев няма България
15-06-2012, 04:36 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

"Обиждат се" на Бугари Icon_razz

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mI...ntId=51109
Без Ботев няма България
15-06-2012, 04:45 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

15.06.2012, 17:57
Изјавите на Борисов аларм и за Грција
Вистинска загриженост или патриотизам за домашна употреба - е дилемата околу изјавата на бугарскиот премиер за „Северна Македонија“
Од нашиот дописник
Миркица Поповиќ

Атина - Одлуката на бугарскиот премиер Бојко Борисов да вмеша прсти во македонско-грчкиот спор за името предизвика реакции и во Грција, со дилема дали тоа е само наплив на патриотизам за домашна употреба поради немањето строга политика кон Македонија. Грчкиот дневен весник „Катимерини“ пишува дека во Бугарија стравуваат од имиња Северна или Горна Македонија бидејќи тие би претставувале закана за нејзиниот територијален интегритет.

„Несогласувањето на Бугарија со решение со географска одредница не е нешто ново, меѓутоа ова е прв пат да биде изразено на толку остар начин од врвот на владата“, стои во анализата. Се додава дека иако бугарската влада забележала дека нема да става пречки во процесот на решавање на спорот, сепак реагираат поради географската одредница.

„Дали знае нешто повеќе непредвидливиот Борисов, па побрза да каже дека неговата држава нема да остане рамнодушна ако се почувствува дека се загрозуваат нејзините интереси, или пак ова беше само излив на патриотизам наменет за оние во Бугарија кои ја обвинуваат неговата влада за недостиг од строга политика кон иредентизмот во Скопје. Бугарската страна изгледа одлучна да се вмеша во преговорите за името, без да биде јасно дали таквата интервенција ќе ги олесни преговорите“, се вели во анализата на грчкиот весник. Се заклучува дека ваквото мешање и размената на премиерски изјави во врска со ова покажува дека можеби се појавуваат облаци над односите меѓу Македонија и Бугарија.

Од друга страна, одговорниот за надворешна политика во Нова демократија, Панос Панајотопулос, оцени дека македонскиот премиер Никола Груевски е во ќор-сокак по НАТО-самитот во Чикаго и тоа не може да го сокрие од македонскиот народ. Коментарот на Панајотопулос доаѓа како реакција на последните изјави на Груевски поврзани со Грција и македонскиот идентитет.

„Порано или подоцна, премиерот Груевски ќе сфати дека во интерес на неговиот народ е да се покаже расположение за компромис и помирување со Грција. Треба да се напуштат непопустливите позиции за да има едно правилно решение за спорот за името, со што ќе се врати стабилноста, безбедноста и соработката меѓу двата народи во регионот“, коментира Панајотопулос. Според него, Грција досега ги направила потребните чекори за да се најде заеднички прифатливо решение и ја повика македонската влада да го направи истото. „Историската реалност за Македонија е една и запишана од сите историчари на светот. Што и да направи господинот Груевски, тоа не може да го измени“, тврди првиот човек за надворешна политика на најголемата грчка десничарска партија.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=63D51...672460480C

Βουλγαρική εμπλοκή
Tου Σταυρου Tζιμα

Βουλγαρική εμπλοκή στη διένεξη Ελλάδας και FYROM για την ονομασία σηματοδότησε ο πρωθυπουργός Μπόικο Μπορίσοφ, ο οποίος δήλωσε πως η Βουλγαρία είναι αντίθετη στο ενδεχόμενο συμφωνίας των δύο πλευρών σε γεωγραφικό προσδιορισμό και συγκεκριμένα στο όνομα «Βόρεια Μακεδονία», καθώς, όπως είπε, κάτι τέτοιο υποκρύπτει εδαφικές διεκδικήσεις εις βάρος της χώρας του.

Οι φόβοι της βουλγαρικής πλευράς απορρέουν από το γεγονός ότι ως βόρεια Μακεδονία θεωρεί τα εδάφη της «Μακεδονίας του Πιρίν», νοτιοδυτικά στην ευρύτερη περιοχή του Μπλαγκόεβγκραντ, και επομένως ένα κράτος στα σύνορά της με το όνομα «Βόρεια» ή ακόμα και «Ανω Μακεδονία», θα αποτελούσε δυνάμει απειλή για την εδαφική της ακεραιότητα.

Στις δηλώσεις Μπορίσοφ απάντησε ο Νίκολα Γκρούεφσκι, ισχυριζόμενος ότι το «θέμα του ονόματος του κράτους τους θα το αποφασίσουν οι ίδιοι οι Μακεδόνες», και μάλιστα όπως είπε με δημοψήφισμα.

Η αντίθεση της Βουλγαρίας στη λύση του γεωγραφικού προσδιορισμού δεν είναι βέβαια κάτι καινούργιο, όμως για πρώτη φορά, εκφράζεται σε επίπεδο κορυφής και με τόσο ηχηρό τρόπο.

Εστω και αν έχει δηλώσει κατ’ επανάληψη ότι δεν θα σταθεί εμπόδιο στη διευθέτηση της εκκρεμότητας της ονομασίας, η Σόφια διεκδικεί λόγο στην εξεύρεση λύσης, στον βαθμό που αυτή θα εμπεριέχει το στοιχείο του γεωγραφικό προσδιορισμού.

Και τέτοιες προτάσεις, «Βόρεια» ή και «Ανω» Μακεδονία διακινούνται κατά καιρούς στα παρασκήνια με τη μορφή «ιδεών» κυρίως, χωρίς να αφήνουν παντελώς αδιάφορες τις δύο πλευρές, Αθήνα και Σκόπια, δηλαδή.

Να γνωρίζει κάτι περισσότερο ο απρόβλεπτος Μπορίσοφ και έσπευσε να διαμηνύσει ότι η χώρα του δεν θα παραμείνει αδιάφορη εάν αισθανθεί ότι θίγονται τα συμφέροντά της ή ήταν οι δηλώσεις του ένα πατριωτικό ξέσπασμα, με αποδέκτες όλους εκείνους που στο εσωτερικό κατηγορούν την κυβέρνησή του για έλλειψη σθεναρής πολιτικής απέναντι στον αλυτρωτισμό των Σκοπίων;

Η βουλγαρική πλευρά πάντως εμφανίζεται αποφασισμένη να παρέμβει στην εξελισσόμενη(;) ελληνοσκοπιανή διαπραγμάτευση για την ονομασία χωρίς να είναι βέβαιο ότι μια τέτοια ανάμειξη τη διευκολύνει. Πέραν τούτου η ανταλλαγή αιχμηρών δηλώσεων και μάλιστα σε επίπεδο πρωθυπουργών ήρθε να συσσώρευση επιπλέον σύννεφα στις σχέσεις Σόφιας και Σκοπίων. Μολονότι η Βουλγαρία ήταν η πρώτη χώρα που αναγνώρισε το νεόκοπο κράτος με τη συνταγματική του ονομασία, δεν δέχεται την ύπαρξη «μακεδονικού έθνους», θεωρώντας ότι οι Σλαβομακεδόνες δεν είναι παρά ένα βουλγαρικό φύλο.

Η επιχείρηση εξαρχαϊσμού στην οποία επιδίδεται η κυβέρνηση Γκρούεφσκι έχει τεντώσει τον τελευταίο καιρό το σκοινί στις σχέσεις με τη Σόφια που μεταξύ άλλων αποδίδει στα Σκόπια προθέσεις κλοπής της ιστορίας του βουλγαρικού έθνους, αλλά και εδαφικών βλέψεων στη «Μακεδονία του Πιρίν».
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_arti...012_485525

Хм, освен сръбски - изглежда имаме и гръцки информационни източници...
16-06-2012, 09:14 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Мислења
Бугарија и спорот околу името
Ѓорѓи Спасов
Изјавата на бугарскиот премиер е извонреден подарок за Македонија
Клучниот доказ за тоа дека Љупчо Георгиевски не е експонент на бугарската политика во Македонија е изјавата на премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, во која вели дека името Северна Македонија (кое за Љупчо е прифатливо), за Бугарија е целосно неприфатливо. Според Борисов, таа географска одредница во името може да го опфати и Благоевград и затоа ако токму тоа име биде решение за спорот меѓу Грција и Македонија, Бугарија ќе стави вето на членството на Северна Македонија во НАТО и во ЕУ додека не изнајдеме заеднички прифатливо решение околу името, овој пат со Бугарија.

Македонија на таа изјава треба да и' даде што е можно поголем публицитет. Со вклучувањето на Бугарија во овој спор, неговата апсурдност добива на тежина. Светот ќе сфати дека пред речиси 20 години, за да стане членка на Обединетите нации Македонија прифати да биде примена под привремената референца „Поранешна Југословенска Република Македонија“ и под покровителство на ОН да води разговори со Грција за разликите околу името. Тогаш Бугарија, која прва ја призна Македонија како независна држава под името Република Македонија, немаше какви било забелешки, а не беше ниту членка на НАТО ниту на ЕУ.

Македонија објаснуваше дека токму поради можното противење на Грција околу името, земјата ја нарековме „Република Македонија“, а не само Македонија. Дававме пример, од меѓународната пракса, дека во 1949 година кога Ирска стана независна држава, Велика Британија, која војуваше против неа, како услов за нејзиното признавање бараше таа да се нарече Република Ирска, бидејќи делови од Ирска останаа во составот на Обединетото кралство (на Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска). Објаснувавме дека нам не ни пречи Грција себеси да се нарече Обединето кралство на Грција и Северна Македонија. Ниту ни пречи Бугарија да се нарече Обединето кралство на Бугарија и Западна Македонија. Објаснувавме дека името Република Македонија прави јасна дистинкција од поимот Античка Македонија, дека 50 години во составот на СФРЈ таа земја опстојувала како Народна Република Македонија и како Социјалистичка Република Македонија и дека се јасни нејзините граници, територија и население уште од периодот по балканските војни. Но, Грција успеа да не' принуди, како нова членка на Обединетите нации, да членуваме во сите меѓународни организации под привремената референца и да водиме разговори за разликите околу името.

За да ја одоброволи Грција, по блокадата која ни ја воведе Грција против сите меѓународни правни норми, Македонија прифати да ги смени Уставот и знамето, а во замена доби привремена спогодба во која Грција се обврза да не го оневозможува интегрирањето на Македонија во меѓународните организации под привремената референца. Но кога дојде денот Македонија да почне разговори за членство во ЕУ и да стане полноправна дел од НАТО, Грција како членка на тие организации, во кои одлуките за прием се донесуваат со консензус се спротивстави и побара изнаоѓањето заедничко решение за разликите околу името да биде услов за членство. На тој план не помогна ниту одлуката на Меѓународниот суд во Хаг, кој донесе пресуда во која се вели дека Грција со ветото за интегрирање на Македонија во НАТО го прекршила меѓународното право.

И таман кога некои во земјава и во странство почнаа да шпекулираат со можноста Грција и Македонија да се согласат околу замена на референцата Поранешна Југословенска со Северна, се јави поранешниот бодигард на Тодор Живков и сегашен премиер на Бугарија Бојко Борисов со веќе спомената изјава.

Таа изјава, според мене, е извонреден подарок за Македонија. Сега Македонија треба да ги информира ЕУ и НАТО дека во врска со спорот околу името се појавува уште една членка на ЕУ и на НАТО која ни се заканува со вето ако постигнатото решение не биде во согласност и со нејзините интереси. Тоа ги прави беспредметни натамошните разговори на Македонија со Грција за разликите околу името. Затоа Македонија треба да им предложи на членките на ЕУ и на НАТО, најпрво Грција и Бугарија да почнат разговори за изнаоѓање заеднички прифатливо решение околу името на нашата земја, а потоа, врз основа на тоа нивно заеднички прифатено решение да продолжат разговорите со Македонија. Бидејќи е познато дека Албанија не би се согласила со име како Славо Македонија или Христијанска Македонија, треба да се сугерира и таа како членка на НАТО да биде вклучена во тие претходни разговори. За секој случај треба да се предложи, во тие разговори околу нашето име да биде консултиран и Томислав Николиќ, но и Турција за да не се случи, откако ќе го промениме името, Анкара да каже дека ќе ни стави вето за членство во НАТО бидејќи сме прифатиле промена на името под притисок на Грција.

Сето ова треба да им се соопшти на членките на ЕУ на НАТО и на светските медиуми и да им се каже дека тоа го правиме поради нашето големо почитување кон нашите соседи и поради тоа што искрено жалиме што им создаваме толкави грижи со уставното име на нашата земја. Треба да изјавиме дека Македонија и натаму ќе остане посветена на решавањето на овој проблем. Македонија треба да изрази надеж дека Бугарија, Грција и Албанија со соседните држави во разумен рок ќе најдат заеднички прифатливо решение околу нашето име кое нив нема да ги загрозува и потоа ќе седнеме на заедничка маса да ги видиме разликите околу името.

Но за да не бидеме обвинети дека не сме предупредиле на деликатноста на проблемот, треба да побараме при разговорите на нашите соседи околу името на нашата земја да ги имаат предвид и следниве информации.

Во некои туристички водичи за Бугарија може да прочитате дека трите лава на државниот грб на Република Бугарија ги симболизира трите бугарски земји: Мизија, Тракија и Македонија и дека современата бугарска нација настанала со спојувањето на трите племиња, Мизијци, Тракијци и Македонци. Од Мизијците Бугарите го научиле земјоделството, од Тракиците уметност, а од Македонците вештината за војување. Во Грција за грчка Македонија, за грчките Македонци и за тоа што се' е македонско може да прочитате уште повеќе работи.

Во градот Сандански секоја година се одржува прекрасен фестивал на македонски народни песни. Тие се сметаат за најубав дел од бугарскиот фолклор. Тоа го отвара и прашањето за придавката. Кога веќе ќе почнат да разговараат Грција и Бугарија нека се договорат и околу придавката. Дали ќе може секој да ја користи како до сега, и ние по можност „во согласност со Уставот“ во меѓународната комуникација. Откако ќе се договорат со кои имиња и придавки не им го загрозуваме територијалниот интегритет, не им ја крадеме нивната историја и не ги нервираме, нека ни го соопштат нивното заеднички прифатливо решение. До тогаш ние ќе почекаме. Сега Грција веќе не е единствената пречка. Груевски треба да престане да го брани името. Ќе ни го одбранат соседите.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DB61C...69F4109E4D

Сарказмът в оригиналното иначе произведение на професора може и да е уместен донякъде - но определено не се вписва в контекста на скандиранията пред, до и в Съвета на Скопие...
16-06-2012, 09:30 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“

16.06.2012 - 20:09 |

Македонија

Министерството за надворешни работи на Бугарија денеска реагира на, како што се наведува, последните антибугарски пројави во Македонија.

- За жал, повторно на јавни настани во Скопје беше употребено името на Бугарија и на Бугарите во негативен контекст. Загрижени сме од некои пројави во соседна Република Македонија, се вели во писмената реакција објавена на веб страницата на бугарското МНР.

Таквите пројави, стои во реакцијата, “противречат на европските принципи и норми на политичко поведение, демонстрираат стереотипи од минатото и не се во согласност со стремежот на македонското општество да ги сподели европските вредности и да се присоедини кон заедничкото европско семејство“.

Бугарските медиуми посочуваат дека реакцијата на Софија следува по политичките расправии во Скопје предизвикани од преименувањето на некои улици, меѓу кои и по Тодор Александров, и одржаните јавни протести организирани од опозицијата на кои во негативен контекст се спомнувале Бугарија и Бугарите.

Реакцијата доаѓа само ден и по првата средба на претседателите на двете земји Ѓорге Иванов и Росен Плевнелиев на Самитот на ПСЈИЕ во Белград, на која заеднички се заложија сите проблеми и отворени прашања да се решаваат преку отворен дијалог и меѓусебно разбирање.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/m...a%E2%80%9C
Без Ботев няма България
17-06-2012, 05:11 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Нека им биде простено на луѓето што се обидоа насила да влезат во Собранието на Скопје. Нека им биде простено, оти нив сон не ги фаќа, ден не ги облева, сонце не ги грее, по ова улично предавство. Сѐ му заборавија на Груевски. Па дури и тоа што не им попушта на Грците, ама преку ова веќе не може да се помине

Бугарска химна во независна Македонија


Шест години чемер, јад и пелин во душите млади, шест години „тага и болка на погледот срцен“, шест години тегобен живот под новиот режим. И конечно, „силно светнал ден“ и конечно, по неколку неуспешни револуции и бунтови, СДСМ реши да тргне во поход. Којзнае по кој пат, но сега цврсто и непоколебливо, одново го чувме повикот „Доста е!“.

И затоа, нека им биде простено на луѓето што се обидоа насила да влезат во Собранието на Скопје. Нека им биде простено, оти нив сон не ги фаќа, ден не ги облева, сонце не ги грее, по ова улично предавство. Сѐ му заборавија на Груевски. Па дури и тоа што не им попушта на Грците, ама преку ова веќе не може да се помине. Да се сменат имињата на улиците во престолнината на некогашната Јужна Србија, а денешна Македонија, па згора на тоа, една од нив да биде крстена со името на „крвникот“ Тодор Александров, тоа веќе не може. Оти што би рекол Блаже Коневски, „се поврати човек во родниот град, по многу време и мака, што оставил еднаш тој не најде пак, тој не најде ништо да мрази и сака“.
Додуша во нашиов пример не е баш дека нема мразење, ама Коневски живеел во друго време. Денес не остана ништо друго освен да се мрази овој терор. И да се урне, макар и насила.

И затоа не е време човек сега да се прашува зошто во оваа држава сѐ уште владее црно-белата историска македонска слика. Слика што им дава подароци на сите, а најмногу на Атина. Оти тешко е да се објасни зошто еден го боиме со црно, друг со бело. Тешко е да се објасни според таа слика зошто ги славиме и Илинден и Гоце Делчев, кога токму тој бил против Илинден. Зошто го славиме Даме, а не и Сарафов, кога двајцата биле во истиот илинденски штаб. Зошто го славиме Јане, кој со коњ влегол во Истанбул да ѝ помогне на револуцијата што се кренала за да се спречи автономијата на Македонија. Или зошто го славиме Карев, ама во исто време и луѓето што го затворија и убија неговиот брат Ѓорги. Зошто некои првоборци денес сѐ уште креваат револуции во независна Македонија, а молчеа кога таа стануваше дел од Народна Југославија и кога ги затвораше и убиваше тие што беа против тоа.

А не дека сите ја сакаат таа слика од две бои, нацртана уште во 1945 година. Има и такви што мислат дека нашата приказна е со толку многу нијанси, што со денешни очила тешко може да се видат сите бои на тоа време. Биографот на Гоце, Пеју Јаворов, бил Бугарин, некои велат Ерменец, човек што на колена стенографски ги запишувал деталите од своите патувања низ Македонија. Низа години подоцна, кога ослепел поради една несреќна љубов и сакал вторпат да се обиде да се самоубие, бил под заштита токму на неговиот пријател Тодор Александров. Во архивите уште се чува разгледницата што омразениот „крвник на македонскиот народ“ ја испратил до биографот на Делчев од Унгарија, во која му вели дека „ова е земја на убави жени, во која со малку пари можат да се добијат многу задоволства“. Што се битни унгарските убавици за Македонија и за улиците во Скопје? Нималку. Освен што даваат можност да се сфати дека сите тие луѓе го живееле своето време и сите тие имале свои доблести, но и маани. Како што една наша „икона“ од тоа време, чија книга децата ја учат уште во основно училиште, во 1914 година барала од Русија да се обнови санстефанска Бугарија. Но такво било времето. Што не ја менува основната идеја дека сите тие луѓе во крајна линија ги обединувало една нешто - слободата на Македонија. Да им се спори тоа денес од луѓе што уште се колнат во Сремскиот фронт се чини дека е малку претерано.

Во спротивно ќе треба да го отпишеме и Ѓорче, оти работел во бугарското МВР како задолжен за бегалците од Егејска Македонија. Не смееме да му поставиме споменик на Чакаларов, оти во Балканските војни носел бугарска униформа, како што тоа било случај и со десетици илјадници други Македонци. Ах, да, Чакаларов е од Костурско, а тоа е во Грција, па ќе ги налутиме и Атина и Брисел и Вашингтон. А најмногу некои нивни поданици во Скопје. За Гоце и да не зборуваме, оти тој, пак, на оној Герџиков од Одринско, кое нема никаква врска со Македонија, му оставил аманет да ја земе за жена неговата единствена љубов Јанка Каневчева доколку нему му се случи нешто. Предавник, нели? Како тој човек поминува кај партијата што го куди својот експодмладок оти пие кафе со внуци и со синови на вмровци, не е сосема јасно. Освен доколку не влегува во шемата на лидерот што пред некоја година се фалеше дека не може да стигне да ги суреди сите жени во Македонија.

Од друга страна, можете ли да замислите дека Илинденското востание успеало, но дека претседателот на таа хипотетичка Македонија рекол: независност - да, ама само ако не успее обединувањето со Бугарија. Таков беше планот на Глигоров во оние денови од почетокот на деведесеттите години на минатиот век за спас на Југославија, зар не? Или можете да ги замислите комитските чети на евентуално ослободениот битолски округ, со Питу Гули и со Никола Карев и сите други што сакаат да одат на Солун, ама раководството тоа не им го дозволува зашто така рекла Софија? Тоа раководство би било предавничко, така? А зошто тогаш оние што истото тоа го направија со војниците од касарната на Кале на 7 јануари 1945 година, и наместо на Солун ги пратија на Срем, не се во истиот кош? Да не зборуваме за тоа каков третман би имале оние комити што во ослободената Македонија од 1903 година не би сакале да го почнат заседавањето на Собранието без да биде интонирана бугарската или турската химна, како што тоа го направи СДСМ на конститутивната седница на Собранието на Македонија во јануари 1991 година со „Хеј Словени“.

И така можеме да редиме во недоглед. Но сето тоа не би било толку битно, да не има еден друг проблем. А тоа е дека на челништвото на СДСМ, како што стојат работите, најмалку му е битен Александров. Веќе утре ќе го заборават, ако нема луѓе што на него се „палат“ како да е ова време на комунизмот и идеолошките диференцијации кога се расправало без многу факти. И понекогаш човека го фаќа жал што СДСМ така ги употребува луѓето, сметајќи дека нивната заслепеност ќе даде некаков резултат. Тоа што со отворањето на ваквите дилеми само им се даваат подароци на Грците со наводна историска подлога и со наводното фалсификување на историјата што сега го вршат „скопјаните“ е приказна што веќе сме ја раскажувале. Но, се чини, не е лошо одвреме-навреме да се повторува.

Автор: Дарко Јаневски

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22607
Без Ботев няма България
18-06-2012, 06:17 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 15.06.2012, 17:16
KАKО СЕ ПРЕГОВАРАШЕ ВО БУKУРЕШТ
Сe се реши на 6 јули


Kлучниот ден на дванаесетдневните преговори, кои му претходеле на самиот чин на потпишување на Букурешкиот договор, според историските документи што се веќе општо познати, бездруго бил 6 август, кога веќе се постигнал конечниот договор што кому ќе припадне. Србија ги доби Штип, Kочани, Радовиш и Гевгелија, а Грција - Kавала. Тој ден, само за краток период градовите Струмица и Kсанти ~ биле оставени на Бугарија бидејќи набрзо првиот ~ беше даден на Србија, а вториот на Грција. И со тоа, во периодот од 16 до 20 часот тој ден, биле отстранети најголемите територијални проблеми, односно било пресечено која држава ќе ги добие овие делови од македонската територија и од нејзиниот народ. Веќе за утредента било договорено да почне конечното составување на финалниот договор за мир, кој официјално би бил потпишан. Во српската делегација се ликувало. Се потсетувале на Букурешкиот договор од 1812 година кога руските војски се повлекле од Балканот, по што турската војска повторно воспоставила власт врз Белград.Мир без хармонија

Делегациите на петте земји, Романија, Србија, Црна Гора, Грција и поразената Бугарија, меѓутоа, и утредента не можеле мирно да го скицираат договорот. Голем немир кај сојузниците внела веста дека Австро-Унгарија и Русија ќе бараат ревизија на договорот. Забуна внела и информацијата дека бугарските претставници на фронтот најавиле дека непријателствата ќе продолжат. А во тие денови романската влада веќе почнала со демобилизацијата на војската. Црногорскиот претставник Матановиќ прочитал мемоар со барањата на оваа држава. Во него било наведено дека во моментот кога Црна Гора стапила во војна, не знаела дека постои договор за поделба на територии меѓу Србија и Бугарија (од февруари 1812 година). А, со оглед на тоа дека во војната оваа држава загубила 17.000 луѓе, што било многу за земја која имала само 300.000 жители, и Црна Гора побарала територии кои ќе ~ овозможат посигурен развој. Тој ден официјална Франција брзо им одговорила на Русија и на Австро-Унгарија дека ќе биде против каква и да е ревизија на договорот.

Во сабота, на 8 август, веќе биле определени и новите граници меѓу Романија, Србија, Грција и Бугарија. Било утврдено дека финалниот договор нема да има никакви дополнителни клаузули и протоколи. Во договорот не била внесена бугарската желба за негова ревизија, а Софија прифатила и прашањето за Едрене да им се остави на големите сили бидејќи се надевала дека тогаш ќе се вмешаат Русија и Австро-Унгарија, па ќе се случи и некаква промена во основниот договор. Не успеал ниту рускиот обид Бугарија да го добие градот Kавала бидејќи тоа наишло на отпор од британската страна, а нашиот источен сосед потоа останал и без малиот излез што го имал на Егејското Море.

Бранко Ѓорѓевски

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...ABD86F0C27

Датум: 15.06.2012, 17:11
Расчистување со рецидивите од минатото

Балканот, со Македонија во средишниот дел, имаше посебна стратегиска важност за поларизираните империјални европски сили. Во 1878 година беше спречена Русија со војната да воспостави еднострана доминација со создавањето голема бугарска држава од Бугарија и од Македонија. Но не за да се реши прашањето на Македонија со нејзино организирање како самостојна држава, единствената солуција за мирен развиток на балканските држави. Со Берлинскиот договор, Македонија привремено беше оставена под власта на османлиската држава за добивање време до конечното затворање на прашањето согласно со нивните долгорочни политики на Балканот. Kонтинуирано ги милитаризираа протектираните мали балкански државички за нивно вклучување како сојузници во подготвуваната голема војна за колониите и за сферите на влијание.

Во 1903 година кога македонскиот народ со Илинденското востание манифестираше решеност да се избори за ослободување и државност, поддржаа употреба на дозволени и недозволени средства за задушување на востанието, да се зачува статус-кво. Нивните цивилни и воени претставници во Македонија, распоредени на целата нејзина територија, беа само набљудувачи на инвазијата на вооружените пропагандни чети од балканските држави за борба против Револуционерната организација и за подготвување терен за планираната војна за поделба на Македонија.

Србија и Бугарија на 30 март 1904 година потпишаа таен договор за Македонија да спречат создавање „четврта словенска државичка на Балканот (Никола Пашиќ)“.

Истите, во почетокот на 1912 година, по неколкумесечни преговори и договарања под покровителство на руската дипломатија, потпишаа (на 29 февруари/13 март) договор за воен сојуз, со таен анекс за поделба на Македонија. По пристапувањето на Грција и на Црна Гора, Балканскиот сојуз беше создаден, војната општоизвесна.

Македонскиот народ беше затекнат неорганизиран, без водство (по поделбите во Револуционерната организација и загинувањето на нејзините водечките авторитети). Мораше да се определува: да се присоедини на сојузниците или да застане против, а тоа значеше да ја брани државата против чии владејачки режими се бореше и крвавеше со децении. Тоа го имаа предвид сојузниците, кои пропагираа ослободителна војна.

Македонците масовно учествуваа во војната организирани во доброволни единици и во армиите на Бугарија, Србија и Грција. Дејствуваа како претходница на сојузничките армии. Месни вооружени чети и одредот на Јане Сандански самостојно се бореа и ослободија повеќе населени места. Народот се самоорганизираше и ја отстрануваше отоманската власт. Сандански со својот одред влезе во Солун во исто време со единиците на сојузничките армии. Тука ги претстави очекувањата на македонскиот народ за организирање на Македонија како самостојна држава.

Бугарија, Грција и Србија на освоените територии воспоставија военополициски и административни власти, кои со жестоки прогони спречуваа организирање отпор и акции за поставување на македонското прашање на Амбасадорската конференција на претставниците на европските големи сили, што се одржуваше во Лондон паралелно со мировните преговори на војувачките држави. Затоа, пак, претставници на македонската колонија во Петроград упатија (на 1 март 1913 год.) до Лондонската амбасадорска конференција меморандум за независноста на Македонија. Европските големи сили не го признаваа македонскиот народ, македонското барање го игнорираа. Се договорија за создавање албанска држава, официјализирано со формално решение на Амбасадорската конференција, и да ги задоволат сојузените балкански држави препуштајќи им самите да ја договорат поделбата на Македонија. Следуваа втората балканска војна и поделбата на Македонија според Букурешкиот договор потпишан на 28 јули/10 август. Истите и по распарчувањето на Македонија продолжија со својата децениска антимакедонска политика.

Македонскиот народ ја продолжи борбата, при поповолна меѓународна констелација се избори за своето ослободување и создаде (на дел од етничката територија) самостојна, потоа и независна држава. На нова Европа ~ претстои да расчисти со рецидивите од минатото, да ја исправи децениската неправда кон македонскиот народ.

Проф. д-р Михајло Миноски

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...A5B744DA5BДатум: 15.06.2012, 17:09
Војни што не решија ништо

Говорејќи за балканските војни од 1912 и 1913 година, британскиот министер за надворешни работи Едвард Греј забележал дека „војната почна како војна за ослободување, стана војна за анексија, а заврши како војна на истребување“. Навистина, кога балканските војски во октомври 1912 година ја нападнаа османлиската држава, помеѓу населението, војниците и политичарите владеело убедување дека војната ќе донесе слобода на потчинетите сонародници во државата на султанот. Улиците на балканските престолнини биле полни со демонстранти, кои ја одобрувале почнатата војна и ги поздравувале амбасадорите на сојузничките сили, како и војските што заминувале на фронтовите.

На теренот, сојузничките војски релативно брзо ја истиснале османлиската воена сила, која во претходниот период по еднаш ги преслуша српските (1876 г.) и грчките војски (1897 г.). Европските политичари, „по правило“, биле изненадени од успехот на малите балкански држави. Заборавиле дека непосредно пред нападот на здружените сили на Бугарија, Србија, Грција и на Црна Гора, османлиската држава била поразена од Италија во војната за Либија. Оваа војна покажала дека турската армија веќе не била сила што треба да се почитува. Меѓутоа, додека се славеле победите, ослободувањето, додека мајките и татковците ги оплакувале своите загинати чеда, а муслиманското население панично бегало пред победничките војски, кои во тој момент добиле можност да се одмаздат за петте века османлиска власт, меѓу политичарите на балканските држави дошло до недоразбирање во врска со поделбата на територијата на Европска Турција. Војната меѓу сојузниците, која ја замени соработката, била продолжеток на меѓусебните односи од претходниот период. Македонија била причината за недоразбирањата. Секоја од трите балкански монархии ја сметала Македонија како дел од своето историско наследство и право. Верувајќи дека можеби ќе дојде слободата, Македонците, за жал, во Втората балканска војна станаа третиот дел од мислата на Греј.

Непосредно по почетокот на Првата балканска војна, рускиот воен аташе во Париз, Игнатиев, пророчки забележал дека не треба да се има никаков сомнеж оти по војничката победа над Османлиите, повторно ќе се појават ривалствата помеѓу балканските држави и „ништо стабилно нема да биде изградено на Балканот додека не поминат многу години“. Дали бил во право? Политичката карта на Балканот денес е многу различна од таа по Букурешкиот мировен договор. На неа гледаме и држави што стратезите на балканските националистички идеи не ги планирале, а уште помалку сакале да ги видат. Република Македонија е една од тие држави.

Еден век по почетокот на Првата балканска војна во регионот с` уште постојат нерешени прашања, недоразбирања, различни погледи на одредени минати настани што предизвикуваат тензии, обвинувања за кражби на историјата, иредентизам и територијални претензии. Стабилноста и нормалните добрососедски односи, за кои политичарите толку многу говорат, а сосема друго прават, с` уште се далеку од реалноста. За жал, Игнатиев бил во право. Настаните во поранешна Југославија, кои некои ги нарекуваат трета балканска војна, се само една потврда на размислувањето на рускиот воен аташе.

Проф. Далибор Јовановски

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...4EFDBCA425

Датум: 15.06.2012, 17:13
Македонското прашање обвиено со „конспиративна тишина“


Ирскиот новинар и политички активист Џејмс Дејвид Барчија (James David Bourchier), во статијата под наслов „Македонското прашање“, која ја објавил во весникот „Манчестер гардијан“ на 30 јули во 1919 година, констатирал „конспиративна тишина“ по македонското прашање на Париската мировна конференција. Тој соопштува дека територијалните прашања во врска со Македонија останале исти - биле потврдени решенијата од Букурешкиот договор. Сметаме дека тишината не би била толку „гласна“ доколку „вревела“ територијално-политичката содржина на македонското прашање. Kонспиративноста (или консензусот) на големите сили по македонското прашање е од постара дата и се однесува на неговата национална содржина. Изворната граѓа укажува дека македонското прашање уште од средината на 50-тите години на 19 век почнало да се изразува како јазично, културно и етничко во настапите на македонските внатрешни структури пред јавната власт - конкретно пред духовната власт на Цариградската патријаршија, односно на Бугарската егзархија од 1870 година.

Во периодот што следувал, споменатава содржина на македонското прашање се интензивирала манифестирајќи се како „движење“ со „јасна прецизна мисла“ за „независно национално и црковно ослободување“. Но, како што пишува П.Р.Славејков од цариградскиот круг на бугарската преродба, македонското прашање не требало да „излезе на пазарот“, туку требало да остане зад сцената на актуелните меѓуетнички и политички односи во османлиската држава, но и пошироко. Во актуелниот момент антиципирањето на македонските особености не било одредница ниту во османлиската државна политика (која дури и формирала нови територијално-администаративни единици - вилаети за да го истисне името Македонија) ниту на европските сили, во прв ред на царска Русија и на Австро-Унгарија. Сите тие, политичката конструкција Бугари ја користат како етноним заради конкретните интереси. Во третираниот период, судбината на земјите и на народите од источниот дел на Балканот била под постојан притисок и влијание на Русија. Западниот дел на Балканот, вклучително и на солунското пристаниште, Русија често го препуштала како сфера на влијание де на Австрија де на Франција или, пак, на Англија. Респективната делба на османлиската територија на Балканот, а во тој ред и на Македонија, била константа во политиката на Русија, која ја карактеризираат два модела. Првиот, уништување на османлиската држава и создавање една голема и доминантна балканска држава (Грчка Империја, Голема Србија, Голема Бугарија), како моќен и лојален медијатор на нејзините стратегиски интереси. Вториот модел се состоел од формирање сојуз на балканските држави против османлиската држава (прв балкански сојуз 1862/67 и втор балкански сојуз 1904/12) и кој би ги посредувал руските интереси на Балканот. Во споменативе политики, Македонија фигурирала единствено како територијална варијабла, а националната содржина била апстрахирана, што најдобро го потврдуваат последиците од балканските војни (1912/13).

Проф. д-р Наташа Kотлар-Трајкова

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...EB55EE0693

История, войни, победители, победени; неслучайно Сандански и Чернопеев застават на страната на младотурците;
Българската приказка - до 1925 г. България приема около 260 хиляди семейства от Македония, Тракия и Добруджа; до началото на ВСВ - това са около 900 хил. души; а от страната се изселват около 1 млн. души - турци, помаци, татари, черкези, гърци...;
Най-доброто нещо на една война е никога да не започва...

19-06-2012, 04:44 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 16.06.2012, 13:58
69 години од масакрот врз 12 Ваташки младинци
69 години од масакрот врз 12 ваташки младинци беа одбележани денес во историското Ваташа, во присуство на роднините на стреланите скоевци и многубројни гости од земјава и странство. Говорејќи за големината на делото на ваташките ученици градоначалникот на Кавадарци Александар Панов нагласи дека тие денешната слобода ја платија со сопствената крв.
Историски час пред споменикот на стреланите момчиња во месноста Моклиште одржа Ристо Трајков, виш кустос историчар при кавадаречкиот музеј. Тој потсети дека 12 другари имале само по 16 до 18 години и иако млади ги помагале партизаните. Критичното утро бугарските фашисти нив ги излажале дека ќе ги носат на сликање. Ниту оние што не поверувале во приказната за сликањето и се обиделе да се спасат, не спасиле глава. Сите биле стрелани и масакрирани. Иако првично наредбата била да се убијат и неколку нивни другарки, девојчињата биле поштедени од крволочното зверство.
Најголемиот виновник за трагедијата во Ваташа бил полковникот Љубен Апостолов кој бил Македонец од Крива Паланка но како дете бил однесен да живее во Бугарија и подоцна станал поголем злосторник дури и од Бугарите. Во 1945 година главните актери на ваташката трагедија биле ликвидирани. Тоа како што рече Трајков е мала сатисфакција за македонците но тоа воопшто не ја намалува нашата болка кон оние кои прерано ги загубија животите а нивната крв ги закрвави и сонцето и блиската река.
Бројни делегации положија свежо цвеќе, а беше изведена и културно уметничка програма.
(С.Д.)
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...BB791F4F26
19-06-2012, 04:51 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 17.06.2012, 18:10
Плевнелиев стави еколошко вето на скијачкиот закон
Претседателот на Бугарија стави вето на новите мерки што треба на инвеститорите да им ја олеснат изградбата на скијачки патеки и ски-лифтови по тридневните протести на екологистите, кои сметаат дека таквиот чекор е закана за шумите. Мерките, кои беа усвоени од парламентот во средата, имаат цел да го зајакнат зимскиот туризам и да иницираат бум во градежништвото со тоа што ќе им се овозможи на инвеститорите да купат земја или да можат да извршат пренамена, а за тоа ќе платат одредени суми.

Но претседателот Росен Плевнелиев, кој лани во октомври победи со гласовите на десничарската ГЕРБ на премиерот Борисов, рече дека става вето на законот за да им овозможи на владата и на екологистите повеќе време за да постигнат компромис околу прашањето. Неговата интервенција следуваше по тридневните протести, кога беа уапсени 30 лица затоа што ја блокираа најважната раскрсница во Софија. Екологистите тврдат дека со новиот закон ќе профитираат само неколкумина во скијачкиот бизнис, а тие на евтин начин ќе ги уништат државната шума и дивиот свет.

Премиерот Бојко Борисов го поздрави ветото и побара од пратениците да размислуваат за промени, при што ќе ги земат предвид забелешките на мештаните и на активистите.
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...0B83FC0189
19-06-2012, 04:52 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 19.06.2012, 15:17
Поради Спаска Митрова построги оценки од Софија за евроинтеграциите на Македонија
Бугарија ќе биде исклучително строга кога ќе се донесуваат критериумите за пристапување на Македонија кон Европската заедница, вели премиерот Бојко Борисов, одбивајќи да ја коментира одлуката на Врховниот суд на РМ со кои и се одземаат родителските права на Спаска Митрова, објавува бугарскиот портал "Дарик нуз".
- Кога ќе дојде ред да го коментираме судскиот систем во Македонија, ќе го коментираме според европски критериуми, додава бугарскиот премиер, откако Врховниот суд ја отфрли одлуката на Апелациониот суд од Скопје од пред една година, ќерката на Митрова да биде вратена мајка си.

По одлуката на последната судска истанца, Митрова треба да го предаде детето на поранешниот сопруг Воислав Савиќ.

-Не поминува ни ден или недела да не добиеме сигнали или однос што најмалку го заслужува бугарскиот народ. Први ги признавме, секогаш сме им помагале во се, секогаш сме биле отворени и побратски народ од македонскиот на Балканот ние немаме. Но што ги тера да го прават тоа, не знам. Нема да го кажам на глас, но тие кога ќе проценат, добредојдени се во Бугарија. Знам што ќе кажат, дека најнезависниот суд проценил така. Добро, не коментираме судска одлука. Но, кога дојде ред да ви го коментираме судскиот систем, ќе го коментираме како што ние ќе процениме. А ние ќе процениме дека тој треба да е независен, демократски, европски, толерантен, заштитувајќи ги интересите на сите граѓани. Ќе судиме според европски критериуми - вели Борисов за "Дарик нуз".
Митрова, која има бугарско државјанство, води судски битки за враќање на својата ќерка со помош на бугарските власти веќе неколку години. Старателството над ќерката Сузана и беше одземано повеќепати, додека детето беше префрлано меѓу двајцата родители, пренесува бугарскиот портал.

(Ж.Ц.)
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...B330D1CD19
19-06-2012, 04:53 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ГУБИТНИК: Бојко Борисов, премиер на Бугарија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов како да нема друга работа освен да дава изјави поврзани со Македонија и македонските евроатлантски интеграции. Откако се „прослави“ со изјавата дека Северна Македонија за нив не е прифатливо решение за името на нашата земја, со што директно се вмеша во билатералниот спор, сега јавно застана во одбрана на спорниот лик на Спаска Митрова. Врховниот суд пресече дека Митрова за две недели треба да ја даде ќерката на екссопругот, што во Бугарија отвори дилеми за репресијата која македонското судство ја вршело врз оваа гевгеличанка само поради нејзината бугарска свест што нејзе ѝ се пробуди откако почна спорот за старателство.

Овие дилеми ги отвора лично премиерот Борисов кој оди и чекор понатаму па суптилно се заканува дека Бугарија немало да го коментира поединечниот случај на Митрова, ама и тоа како ќе имала на ум какво ни е судството кога ќе дошло ред да влеземе во ЕУ! Плус, Борисов вели, овој случај бил тест за дипломатијата. За чија диломатија? На тестот за нивната, Борисов веќе падна!

http://www.time.mk/read/d9d6d825dd/7ef24...index.html
Без Ботев няма България
19-06-2012, 04:57 PM
Reply