Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Valkanizater - Спокойно се намесвай - това е форум все пак

Това , че в някои теми няма предразсъдъци може само да ни радва
Без Ботев няма България
17-05-2012, 05:12 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
ШТО СЕ СЛУЧУВАШЕ ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ НА СОСТАНОКОТ НА МИНИСТРИ ЗА НАДВОРЕШНИ НА НАТО?


Сите за еден, Бугарија за ниеденСо исклучок на Франција и на Португалија, сите присутни министри на состанокот во дискусиите го користеле уставното име на Република Македонија. Министрите го изразиле ставот, особено на Албанија, Хрватска и на Чешка, дека недобивањето покана за членство за Македонија е контра интересите и целите на НАТО. Во ексклузивната изјава за Сител и Вечер, бугарскиот претседател Росен Плевнелиев го потврди она што го знаевме од Самитот - Бугарите си седеле и си ќутеле!
Вашингтон, на состанокот со четирите земји-аспиранти Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Грузија потврди дека останува силен поддржувач на проширувањето.

Состанокот е за да ја реафирмираме политиката на НАТО на отворена врата. Перспективата на НАТО-членство се покажа како моќна мотивација за државите да ги имплементираат тешките, но неопходни реформи, да ги надминат внатрешните, но исто така и разликите со своите соседи и да придонесат за безбедносните операции, од што ќе имаат корист самите, но и меѓународната заедница.

Овој самит треба да биде последниот кој нема да биде самит на проширувањето. Македонија придонесе за регионалната и глобалната стабилност, вклучувајќи и долготрајно учество во ИСАФ и ги исполни клучните критериуми за НАТО-членство. Силно поддржуваме решение на прашањето за името и ги повикуваме двете страни да постигнат договор за Македонија, што е можно побрзо, да стане членка на НАТО" - изјави државниот секретар Хилари Клинтон.
Унгарскиот премиер Виктор Орбан на Самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.
- Проширувањето на НАТО досега се покажа како успешна приказна и интеграцијата мора да продолжи. Унгарската Влада во целост го поддржува приемот на Македонија и на Црна Гора во најкус можен рок, пишува во соопштението на унгарската Влада посветено на Самитот на НАТО во Чикаго.

Во текстот на соопштението се истакнува дека ова бил ставот на премиерот Орбан изнесен на Самитот на НАТО. Унгарскиот премиер ја поддржува Македонија и за отворање на преговорите со Европската унија и нивно водење паралелно со разговорите со Република Грција за спорот за името.

На состанокот на министрите за надворешни работи, на кој присуствуваше и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, нагласено беше дека ако се зборува за мир, стабилност и просперитет на Балканот, тогаш Македонија треба да биде членка на Алијансата. Со исклучок на Франција и на Португалија, сите присутни министри на состанокот во дискусиите го користеле уставното име на Република Македонија. Министрите го изразиле ставот, особено на Албанија, Хрватска и на Чешка, дека недобивањето покана за членство за Македонија е контра интересите и целите на НАТО. За Канада, после сите учества во мировните мисии на Македонија, нема логика за некој кој се однесува како земја-членка да не може да ги користи и бенефициите од членството. Впечатоците на Холандија, која подолго време го следела процесот на разговори за името заслуженото членство треба да се реализира и не треба да се бараат причини за продолжување, иако треба да се реши и прашањето за името.

Во ексклузивната изјава за Сител и Вечер, бугарскиот претседател Росен Плевнелиев го потврди она што го знаевме од Самитот - Бугарите си седеле и си ќутеле.
Рековте дека зборувавте со Турција за многу работи, дали го поддржувате ставот на Турција дека повторното вето за Македонија е непринципиелно, незаконско и на НАТО Алијансата и носи штета?
Јас можам да ви потврдам дека тоа прашање не беше на дневен ред на овој Самит, се занимававме со други работи, изјави Плевнелиев.


А кој е ставот на Бугарија по истото?
Бугарија е силен поддржувач на евроатланските интеграции на целиот регион. Ве охрабруваме да ги исполните сите неопходни услови за да станете членка на НАТО, во што ние силно ве поддржуваме, изјави бугарскиот претседател.


Дури и американскиот претседател Барак Обама и британскиот премиер Тони Блер по кусите средби со Иванов најавија дека целосно ќе се заложат за Македонија. Но ние ќе треба да го чекаме следниот Самит на НАТО за кој уште не се знае каде ќе се одржи и ако ги следиме зборовите на Хилари Клинтон, ќе станеме членка на Алијансата.

"Форин Полиси": Без прием на нови членки - преседан во Чикаго
Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во последните неколку децении, пишува американскиот неделник Форин Полиси". Весникот пишува дека надвор од Алијансата и понатаму се Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Грузија, иако се надеваа на напредок во Чикаго. Министрите за надворешни работи на 28-те НАТО држави се состанаа со претставниците на четирите земји кои бараат членство во Алијансата, но освен љубезна благодарност за учеството на нивните војници во мисиите, не добија ништо друго, коментира Форин Полиси" - Грузија за членство во НАТО ја спречува нерешеното територијално прашање со Русија, додека Македонија спорот за името со Грција, иако Македонија ги исполни сите услови за членство. Неделникот оценува дека проширувањето на НАТО не е меѓу приоритетите на администрацијата на Барак Обама, која многу повеќе е свртена кон завршување на војната во Авганистан и на европската должничка криза која има влијание и на воената алијанса.

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО во Чикаго
Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана. Македонија ги исполни сите критериуми за членство и игра непропорционална улога во мировните трупи на НАТО-операциите. Самото тоа значи членство, вели поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон во изјава за емисијата Порта" на МТВ.http://vecer.com.mk/?ItemID=75D5F7635597E14998FC97A87AA21878 Тој ги критикува членките на НАТО што не најдоа начин како да ја внесат Македонија во Алијансата, затоа што според него земјата не може сама да го реши спорот со Грција.
- Во 2001-ва Македонија се соочи со реален предизвик за Европа, но и за светот. Со свои сили обезбеди да се надмине еден конфликт со договор што е пример за многу генерации. Дополнителен напор треба да вложат сите за да се надминат сите пречки за македонското членство. Спротивно, основачките принципи на Алијансата ќе бидат предадени, истакнува поранешниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон.


ИВОНА Талевска,
специјален известувач од Чикаго

http://vecer.com.mk/?ItemID=75D5F7635597...A87AA21878

Как ви Ивона дето я хванаха да плагиятсва чужди текстове.
Тове е водещото заглавие на вестника - не някаква колонка на последна страница.

http://www.plusinfo.mk/vest/10870/Frapan...arnji-list


http://www.plusinfo.mk/vest/31562/Ivona-...rski-tekst
Без Ботев няма България
23-05-2012, 05:03 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(23-05-2012, 05:03 AM)Топорчо Wrote: Дури и американскиот претседател Барак Обама и британскиот премиер Тони Блер по кусите средби со Иванов најавија дека целосно ќе се заложат за Македонија.

Pos
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
23-05-2012, 07:16 AM
Website Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ПОРАДИ ЛИБЕРАЛНИ УСЛОВИ ИЛИ НЕШТО ДРУГО?!


Бугарските пасоши атрактивни во Македонија, Србија, Украина и Молдавија


За последните четири месеци во Бугарија се издадени повеќе од 2.200 државјанства на Македонци, објави српскиот весник Новости". Со промовирањето на последните бројки за новите државјани на Бугарија потпретседателката на државата Маргарита Попова откри дека само за последните четири месеци се издадени повеќе од 2.200 државјанства за Македонците.
Зошто Македонците бараат бугарски пасош?
Привилегија е да се има пасош на земја-членка на ЕУ и заштитата која тој документ ја носи со себе", изјави за Новости" Предраг Симиќ, професор на Факултетот за политички науки во Белград.
Со примамливата иновирана понуда со либерални услови за добивање бугарски пасоши расте бројот на Бугари и во Молдавија, Украина и Србија, како и во Косово, особено на жители од Гора.

http://vecer.com.mk/?ItemID=5B48F1678B2F...9334C6C65A

Материалът предполагам съвсем случайно е илюстриран с лична карта със снимка на Любчо Icon_razz
Между другото фона на снимката в позадина се виждат емблемите на НАТО - очевиден фотошоп

[Image: F29DF0B62391924694F5EAA63E45AAA7.jpg]
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 26-05-2012, 04:12 AM by Топорчо.)
26-05-2012, 04:06 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарите по храна во МалешевијатаКризата во ЕУ ги испраќа соседите на Шопинг во Македонија
Високите цени и ниските плати во Бугарија секој викенд носат најмалку по 150-200 бугарски државјани, главно жители на пограничните места, на шопинг во Берово и во Делчево.

Есапот на обичниот бугарски граѓанин покажал дека цените во Македонија се пониски најмалку за 20 отсто во однос на оние во Бугарија. Овој факт пазарувањето во Македонија го прави исплатливо, и покрај цената од 5 евра за повратна карта што секој викенд бугарските граѓани ја плаќаат за да дојдат дотука.
За повеќето од нив пазарувањето кај нас не е начин да се заштеди, туку буквално да се преживее:
- Јас живеам со месечна пензија од 80 евра, а цените се двапати повисоки од тука. Кажете ми дали може да се опстане со толку мала пензија. Овде, кај вас, некои пензионери земаат и по 200 евра, а јас живеам со трипати помали примања - вели пензионерка од Добротино, Република Бугарија.

Меѓу оние дојдени да пазаруваат во Македонија најмногу има пензионери и работници. Очекувано, во криза најмногу се мисли на храна, па пазарот и маркетите се најпосетуваните места во Делчево.

Дека пазарувањето кај нас е исплатливо покажува и едноставна споредба на цените. Килограм шеќер во Бугарија чини 65 денари, во државава е 43 денари, зелката таму е 40 денари, тука 20 денари, јаболката се 75 денари во Бугарија, додека кај нас 30 денари. Доматите на делчевскиот пазар можат да се купат за 60 денари, додека во Бугарија чинат 120 денари, зелената салата кај нас е 10 денари, исто колку и лукот, додека во Бугарија чинат по 15 денари.

- Од Бугарија овде дојдов со 100 лева (околу три илјади денари), а потрошив 60 лева (околу илјада и осумстотини денари). Купив шеќер, масло за јадење, прашок за перење, купив колку што ми треба за да го поминам месецот. Зеленчук и овошје, колку за оваа недела, зашто повеќе и не може да стои. Истите работи во Бугарија ќе ги платев 100 лева, можеби и немаше да купам сѐ за тие пари. За мене, пазарувањето овде е исплатливо - вели жител на Буково, Бугарија.

Но од шопинг-туризмот, освен Бугарите, сметка имаат и Македонците. Викенд-туристите во време на криза, кога според последните податоци на Заводот за статистика потрошувачката на храна во Македонија е намалена за три проценти, за овој дел од државата значат многу. Повеќето делчевски дуќани преживуваат единствено со парите што бугарските граѓани ги трошат овде. Најголема заработувачка од шопинг-туризмот имаат маркетите и продавачите на зелениот пазар, а по нив се рестораните:

- Јас имам ќебапчилница и најголемиот промет ми го прават токму Бугарите. Да не се тие, нема да можам да опстанам. Нашите граѓани малку купуваат сендвичи и ќебапи, но Бугарите за време на викенд се хранат исклучиво кај нас - вели Јован Деливанов, сопственик на ќебапчилница во Делчево.

Делчево и Берово спасот го гледаат во бугарските граѓани. Атмосферата во Малешевијата е идентична како онаа од пред 20 години, кога Македонците пазаруваа во Бугарија за евтини пари. Сега, сѐ е исто само што пазарот не е од онаа, туку од оваа страна на границата.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22588
Без Ботев няма България
26-05-2012, 04:42 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Една мостра од контамираната бугарска пченица - позитивна

Од осум камиони со пченица од Бугарија, за која постоеше сомнение дека е контаминирана со тешки метали, Агенцијата за храна и ветеринарство утврди дека од трите земени мостри, две биле негативни, а една се покажала како позитивна. Притоа, количините на недозволените материи во неа биле малку над дозволените концентрации.

- Од понеделник ќе бидат направени дополнителни испитувања. Увозникот е веќе казнет парично, а дополнително ќе се види што ќе се прави со пченицата, која сега е блокирана и не е во промет - велат во Агенцијата.

Ова се првични информации врзани за аферата со увозот и пуштање во промет пченица во која било утврдено присуство на тешки метали, од оператор со храна од Битола. Засега нема информации каде и колкави количини од истата пченица биле пуштени во промет. Неофицијално, од еден „спорен“ камион од 20 тони, во промет биле пуштени пет тони, но не се знае дали како добиточна храна или за консумирање во човечка исхрана.

Експертите велат дека оловото и кадмиумот се многу опасни метали, кои ако се најдат во човечкото тело, може да предизвикаат големи здравствени проблеми. Најмногу влијаат на органите за варење, на бубрезите, но и на нервниот систем. Ако го има во крвта во поголеми количини, може да предизвика канцер. (В.А.)


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=8F5CB88D75...0E1399F22F
Без Ботев няма България
26-05-2012, 04:49 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

САД знаат дека Грција и Бугарија се полоши од Македонија


Македонската влада се меша во судството и во медиумите, гони политички противници, констатираат САД во последниот извештај за човековите права во 2011 година. Ништо подобри не се ниту Грција, која не ги признава малцинствата, и Бугарија, која не ги почитува правото на слободно здружување и правата на затворениците. Но Македонците ги нема во извештајот за Бугарија!
Стејт департментот за човековите права за 2011 година

Извештајот на Стејт департментот на САД за човековите права за 2011 година во Македонија констатира влошување на состојбите во повеќе области, а многу подрастичните кршења на малцинските и другите човекови права кај нашите соседи Бугарија и Грција, истиот извештај ги забележува со повнимателен тон.
Македонската влада нецелосно го почитува владеењето на правото, што се одразува во нејзиното мешање во судството и во медиумите, во селективното судско гонење на политичките противници, како и во значителното ниво на владина корупција и неказнивоста на полицијата.

Тоа е нејзиниот најважен проблем. Ова е констатацијата на администрацијата (Стејт департмент) на американскиот претседател Барак Обама во најновиот извештај за состојбата со човековите права за 2011 година.

Покрај ова, Америка е загрижена за кревките меѓуетнички односи помеѓу Македонците и Албанците и за, како што пишува во извештајот, дискриминацијата против Ромите и други етнички и верски малцинства.
Состојбата со затворите и (зло)употребата на службената положба на полицајците веќе години наназад е рак рана на македонското правосудство, која ја констатира и Стејт департментот.

Она што е карактеристично за нашите соседи, пак, од кои две земји се членки на ЕУ и на НАТО, Бугарија и Грција, а една е членка НАТО, Албанија, според извештајот, е кршењето на малцинските права, ограничувањето на слободата на говорот и нецелосното почитување на правосудниот систем во секоја земја поодделно. Но Стејт департментот овој пат во извештајот за Бугарија не ги споменува Македонците, ниту нивната партија ОМО Илинден-Пирин.

Во Грција нема малцинства, има само муслимани

Грчката влада верува дека со договорот од Лозана во 1923 година дала точна дефиниција и дефинирани правила што е тоа малцинство во Грција. Според договорот, Владата признава единствено муслиманско малцинство во оваа земја, констатира којзнае која година по ред администрацијата на американскиот претседател Барак Обама за постоењето на малцинства во Грција.

- Во оваа земја има групи граѓани што се идентификуваат себеси како Турци, Помаци (словени-муслимани) Власи, Роми Аврианти (православни христијани што говорат албански) или Македонци. Некои членови од овие групи треба да бидат идентификувани како малцинства или јазични малцинства. Некои од членовите на заедницата на Помаците веруваат дека ним од државата им е забрането да се идентификуваат спротивно од досега и дека тие не се дел од турската говорна заедница.

Владата не го признава постоењето на словенскиот дијалект, кој се нарекува „македонски“ од оние што го говорат во севернозападниот дел на оваа земја. Сепак, мала група од оние што го говорат дијалектот инсистираат себеси да се нарекуваат „Македонци“, име кое е ознака што генерира строга реакција кај остатокот на граѓаните од оваа земја. Овие личности тврдат дека Владата има политика дизајнирана да ги обесхрабри тие да го користат сопствениот јазик. Владини официјални лица, но и судовите на оваа земја ги негираат барањата на словенските групи себеси да се идентификуваат со терминот „Македонци“, бидејќи се верува оти 2,2 милиони етнички (но и лингвистички) грчки граѓани истовремено го користат терминот „Македонци“ за да се идентификуваат како такви - пишува во извештајот за состојбата со човековите права на американскиот Стејт департмент за 2011 година.

Во извештајот е забележан и експертскиот извештај на Обединетите нации од 2009 година, во кој пишува дека Грција мора да се повлече од своите ставови дали има македонско и турско етничко малцинство во оваа земја и дека грчката власт не треба да ги прекршува меѓународните правила со кои се нарушуваат слободите за лична идентификација, слобода на изразување, слобода на здружување на малцинствата, како и изразувањето на етничките слободи на сите граѓани.

- Судејќи според извештаите на локалните, но и интернационалните здруженија и организации за човекови права како што се Доктори без граници, Амнести интернешенел, Агенција за фундаментални права и други, Грција континуирано ги нарушува човековите права за притвор на илегалните имигранти. Луѓето не можат слободно да ја критикуваат Владата јавно, но и приватно, без притоа да не претрпат последици и притисоци бидејќи самата држава не го практикува критицизмот - пишува во извештајот.

Во извештајот уште се објавени информации што велат дека во Грција се забележани изолирани и повремени антисемтиски повици, кои се шират преку изјави на одредени медиуми и интернет-блогови.

Бугарија дава лажни податоци

Бугарија не само што не ги признава малцинствата туку не ги почитува ниту основните права на здружување и слобода на говор на граѓаните што сакаат да формираат политички партии што би се занимавале со заштита на правата на своите малцинства е генералната забелешка во извештајот за човековите права на Стејт департментот.

- Невозможно е малцинствата во оваа земја, кои се 9 проценти од вкупната популација, да формираат свои политички партии. Меѓународни надгледувачи утврдиле дека овие државни бројки што се однесуваат на бројот на малцинствата во Бугарија биле неточни бидејќи на последниот попис повеќе од 600.000 луѓе не го одговориле прашањето за нивното етничко потекло - пишува во извештајот.

Иако упатуваат критики, во извештајот на американскиот Стејт департмент никаде не се споменува непочитувањето на Бугарија на пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур, со која се налага дека државата мора да овозможи регистрација на ОМО Илинден-Пирин како политичка партија, која се залага за заштитата на правата на македонското малцинство во Бугарија. Веднаш по пресудата, но и години подоцна официјална Софија во сите пригоди истакнува дека пресудите што се однесуваат на ОМО Илинден-Пирин се исполнети со исплаќање соодветна отштета.

Како и во другите балкански земји, слободата на говорот е сериозен проблем и за Бугарија.
Бугарскиот новинар Баирјаманов бил отпуштен од работа оти ја критикувал работата на лидерите на бугарските политички партии, истиот добивал и закани по животот и животот на неговото семејство.
- Во октомври минатата година, од засега неутврдени причини, експлодирал автомобилот на Сашко Диков, директорот на кабелската телевизија „Канал 3“. За овој случај, за кој сѐ уште се води истрага, најверојатно станува збор за притисок врз новинарите - пишува во извештајот.

Иако е членка на Европската Унија, состојбата со затворите во Бугарија не е ништо подобра од Македонија, која најмногу е критикувана поради лошите услови во кои престојуваат затворениците, како и од несоодветниот третман на полицијата и другите стручни луѓе, за кои, пишува во извештајот, не се доволно обучени да работат со затвореници.Во извештајот за Бугарија, Стејт Департментот избегнува да ги спомене Македонците

Албанија да расчисти со трговијата со човечки органи на Косово

Воените злосторства од војната во Косово поврзани со случаите на трговија со човечки органи на воените затвореници на УЧК, корупцијата и слободата на говорот, се деловите на кои најмногу се концентрирани критиките на американскиот Стејт департмент во последниот извештај, кога станува збор за Албанија.
- Решавањето на случајот со трговијата на човечки органи оди бавно, иако во јануари беше формирано парламентарно тело на Советот на Европа, кое издаде резолуција со која ги повикува меѓународната заедница и владите на Србија и Косово да извршат заеднички притисок за решавање на случајот на европскиот пратеник Дик Марти насочен против УЧК - заклучува Стејт департментот во извештајот за Албанија.
Од друга страна, извештајот ги забележува и проблемите на албанската држава, за која, како што пишува, верува дека врши социјална дискриминација насочена против членовите на Ромите и балканските Египќани. Во делот за малцинствата се посочува и дека од неодамна официјално е дозволено во Албанија малцинствата да добијат официјален статус на државотворни малцински групи.
- Владата на оваа земја ги дефинирала Грците, Македонците и Црногорците како национални малцинства.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22590
Без Ботев няма България
28-05-2012, 03:47 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Мето Јовановски со „Еден Пикасо“ награден во Бугарија

Наградата е доделена од меѓународно жири во конкуренција на дваесетина претстави

Актерот Мето Јовановски е добитникот на наградата за најдобра партнерска игра (со актерката Селма Алиспахиќ) за улогата во претставата „Еден Пикасо“ што му беше доделена на Меѓународниот фестивал „Њу Јуропиан театр екш“ (New European theater action), кој во рамки на Националниот фестивал на мали театарски форми се одржа во Враца, Бугарија, од 16 до 22 мај.

Наградата е доделена од меѓународно жири во конкуренција на дваесетина претстави. Режисер на „Еден Пикасо“ е Лилјана Тодоровиќ, претставата е работена по текст на Џефри Хачер, а е во продукција на Сараевскиот воен театар „Сартр“. Претходно оваа претстава беше наградена на „Јоаким интерфест“ во Крагуевац за машка улога, а доби и Гран-при за најдобар партнерски однос на Меѓународниот фестивал на актерот во Никшиќ. (К.Б.)


Статијата е прочитана 136 пати

http://utrinski.com.mk/?ItemID=499DB12AA...17691763D6
Без Ботев няма България
28-05-2012, 05:22 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Не е коментар-само искам да сравним това с това Razmisluva
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
28-05-2012, 07:38 PM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

ЕУ: На Германија и Бугарија веќе не им се заканува опасност од санкции

Европската комисија денеска предложи Германија и Бугарија да се симнат од листата на земји на кои им се заканува опасност од воведување санкции, откако успеале да го намалат својот дефицит под границата на ЕУ од три отсто од бруто домашниот производ.

Во соопштението на Комисијата се наведува дека акциите што биле покренати против овие две земји заради прекумерниот дефицит сега можат да се укинат, откако Германија во 2011 година го намали својот дефицит на еден отсто, а Бугарија на 2,1 отсто, што е далеку под целта на ЕУ, пренесуваат француските медиуми.

-Комисијата заклучи дека е постигнато намалување на прекумерниот дефицит во овие земји, се наведува во сооопштението на ова извршно телот на ЕУ.

ЕК предвидува дека дефицитот на Германија во 2012 година ќе опадне до 0,9 отсто, односно на 0,7 отсто во 2013 година, додека бугарскиот дефицит годинава ќе се намали на 1,9 отсто, а следната година на 1,7 отсто.

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/eu-na...od-sankcii
Let me hear you make decisions without your television.
31-05-2012, 07:49 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарите побарале 100 илјади евра за копија од Требенишката маска

Испраќавме писма и до Белград и до Софија за да ни изработат копија, за да ги збогатиме збирките во Скопје и во Охрид. Бугарите ни одговорија со понуда од 200 илјади лева, или 100 илјади евра, за изработка на музејска копија од маските. Тоа, се разбира, е премногу скапо, вели Паско Кузман
Пред да ја добие на подарок музејската копија од Златната маска од Требеништа, Македонија уште од поодамна побарала од музеите во Белград и во Софија (каде што се наоѓаат оригиналите) да и изработат копија од маските за потребите на новиот археолошки музеј. Србите воопшто не се одзвале на барањето (за сега да одлучат да подарат копија), додека Бугарите побарале неверојатни 100 илјади евра за изработка на копија, открива за „Нова Македонија“, директорот на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман.

Јавноста не беше одушевена од гестот на српскиот министер за култура бидејќи предмет на подарокот не е оригиналот, туку музејска копија, а тоа што не сме ја купиле оваа копија, а сме можеле скапо да ја платиме онаа од Софија, веројатно нема да го намали нејзиното разочарување.

Скапа бизнис-понуда

- Маската што ја добивме од Белград е подарок. Претходно испраќавме писма и до Белград и до Софија за да ни изработат копија, за да ги збогатиме збирките во Скопје и во Охрид. Бугарите ни одговорија со понуда од 200 илјади лева, или 100 илјади евра, за изработка на музејска копија од маските. Тоа, се разбира, е премногу скапо. Србите, пак, не нѐ удостоија со одговор, сѐ до денес, кога решија да ни ја подарат копијата од маската. Ниту сме платиле за неа ниту, пак, ни побарале пари - вели Кузман.
Музејска копија има право да бара секоја земја од домаќинот на оригиналот (музејска установа) и само тој има право да изработи музејска копија со сертификат.
- Ако се согласи домаќинот, може да ви изработи копија. Но тоа се однесува само на копии што не се комерцијални, оние што се за продажба може да ги изработуваат и други музеи, и тоа и се прави за разни намени, за сувенири и сл. - објаснува Кузман.
Копијата од Златната маска што ја добивме ќе биде изложена во новиот археолошки музеј, кој се планира да биде завршен и отворен оваа или во почетокот на следната година.
Две од маските од оваа некропола се наоѓаат во Народниот музеј во Белград, а две во Софискиот археолошки музеј. Овие артефакти, кои се определуваат како култни предмети, се поврзуваат со верувањата и ритуалите што се правеле за време на погребувањата.
Една од златните маски се наоѓа во Македонија, а пронајдена е во Охрид на Горна Порта, за време на археолошките ископувања на Самуиловата тврдина во 2002 година.

Копии во археолошкиот музеј

Во новиот археолошки музеј ќе бидат изложени 6.000 артефакти, од кои дел реплики на артефакти што легално или нелегално се изнесени од земјава.
Според изјавата на Кузман за „Нова Македонија“ по повод уредувањето на музејот, приоритет на новиот археолошки музеј нема да биде збогатувањето на збирката со откупи или со реституција на вредни артефакти, кои се наоѓаат во сопственост на странски институции или на приватни лица. Највредните артефакти ископани на територијата на Македонија што се наоѓаат во странски музеи ќе бидат застапени со копии.
Меѓу нив се и копиите на златните погребни маски, како и на двата бронзени кратера од Требеништа, кои се наоѓаат во музеите во Белград и во Софија. Според Управата, освен со Белград и со Софија, се преговара и со Археолошкиот музеј во Истанбул за изработка на копија на мермерниот саркофаг со претстава на Александар Македонски од 4 век пред новата ера.
Збирката на музејот ќе биде сместена на првите три ката во зградата на кејот на Вардар, заедно со Уставниот суд и Државниот архив. Таа ќе ги опфати најзначајните археолошки предмети на почвата на Македонија од палеолитскиот период до крајот на 15 век. Во долните простории ќе бидат сместени депото и лапидариумот, односно епиграфски споменици и камени скулптури.

Реплики прави Музејот на Македонија

Музејот на Македонија изработува копии, кои се единствени во Македонија со сертификат, што ја докажува нивната веродостојност. Изработката почна пред повеќе од 20 години и тоа, главно, се копии на експонати од археолошкиот оддел, предмети од праисторијата до словенско-византискиот период. Тие се изработени од различни материјали - керамика, гипс, дрво, бронза, сребро и месинг.
Копиите се изработуваат во визбените простории на музејот во мала работилница. Таму се прават верни копии од најрепрезентативните музејски експонати. Многумина што сакаат да поседуваат парче што зборува за историјата и традицијата на земјава или да подарат оригинален подарок купуваат копија од некој од стоте предмети што се изработуваат во работилницата.
Практиката на изработка на копии почна со само 3 или 4 предмети, по што овој потфат се разви во голем обем, со значителен опфат на производство на музејски реплики во метал, керамика и гипс со добар квалитет. Предметите од керамика и гипс ги прават вработени во музејот, додека за металните предмети (фигури, монети) се склучуваат договори со мали специјализирани работилници.
Ова одделение придонесува со многу значителен дел во музејскиот буџет на нефиксни трошоци. Музејските копии, главно, се произведуваат по нарачка, а некои се достапни и на поголеми настани, како отворање изложби и во продавницата во музејот.


Автор: Весна Дамчевска

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22593
Без Ботев няма България
31-05-2012, 04:34 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

АТАКА: Да се заштитат Бугарите во МакедонијаБугарските крајно-десничарски партии Атака и ВМРО-БНД претставија заедничка декларација во бугарскиот парламент во која се повикува на заштита на Бугарите во Македонија, јави Дојче Веле.

„Македонија мора прво да си ги реши проблемите, за да продолжи на патот кон НАТО", изјави Волен Сидеров, лидер на крајно-десничарската партија „Атака“ пред бугарските пратеници. Во заедничка декларација со ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, се критикува за, како што се вели, репресијата врз Бугарите во Македонија. Сидеров упати критики и до шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов за, како што рече, неговото молчење за случувањата во Македонија.

Лидерот на Атака, побара и промена на содржината во македонските учебници, во кои според него, се фалсификува бугарската историја и преку коу се всадуванасилство и омраза против Бугарите. Според Сидеров неопходна е реформа на специјалните служби во Македонија и запирање на финансирањето на незаконски сепаратистички организации во Бугарија.

Неколку минути по својот настап од собраниската говорница, Сидеров предизвика инцидент кога обраќајќи му се на министерот за култура Вежди Рашидов, инаку припадник на турската заедница, му порача прво да научи да говори бугарски, а дури потоа да се претставува како министер за култура.

На ова реагираа дел од пратениците кои му забележаа за противречната политика на Сидеров, кој само неколку минути претходно побара толерантност кон оние што се декларираат како Бугари во Македонија.

#
http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID...E2A6B05A7D
Без Ботев няма България
02-06-2012, 05:54 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Експлозии во Бугарија, 9 ранети

Причина за инцидентот најверојатно е човечка грешка, тврдат властитеЧовечка грешка најверојатно е причина за низата експлозии што вчера и завчера одекнаа во магацин за муниција кај Сливен во југоисточна Бугарија, изјави бугарскиот заменик-министер за одбрана Валентин Радев. Во инцидентот се повредени најмалку девет работници, од кои двајца посериозно, а тројца други сѐ уште се водат како исчезнати.
Радев за Бугарското национално радио изјави оти во магацинот во сопственост на компанијата „Берета трејдинг“ од Софија не биле почитувани безбедносните стандарди. Тој истакна оти на местото на несреќата биле најдени мобилки иако тие се забранети на вакви локации. Радев посочи оти искра можеби ги предизвикала експлозиите.
Министерството за внатрешни работи предупреди дека парчиња муниција сѐ уште се расфрлани околу магацинот и апелираше до граѓаните да пријават кај надлежните ако забележат нешто. Распрсканите остатоци од магацинот оштетија куќи во две околни села и предизвикаа паника меѓу населението. Од селото Горно Александрово беа евакуирани над 600 жители.
Николај Милошев, директор на Институтот за геофизика при Бугарската академија на науки изјави дека експлозиите предизвикале земјотрес од 1,5 степен според Рихтер, а шефот на бугарските противпожарни служби, Николај Николов, тврди дека јачината на земјотресот била 4,5 степени. Од друга страна, Бугарската академија на науки претходно соопшти оти не регистрирала земјотрес по инцидентот. Експлозиите, сепак, предизвикаа паника од земјотрес кај локалните жители поради неколкуте потреси во земјата минатиот месец. Локалните власти, пак, соопштија дека нема опасност од загадување на водата и на воздухот во регионот од експлозиите.
Ова е шести инцидент во складиште за муниција во Бугарија од 2000-та.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22598
Без Ботев няма България
07-06-2012, 04:59 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Борисов: „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“

Според бугарскиот премиер Македонија не се заблагодарила искрено за добрината и поддршката што ни ја даваат. Со „Северна Македонија“ ќе имало претензии кон бугарската територија, вели Бојко Борисов

Од нашиот известувач
Слободанка Јовановска

Софија - Бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера од форум за Балканот во Софија место да објасни зошто ја гледа Бугарија како дел од спорот за името на Македонија, повика да престанел манирот кај нас оваа соседна држава да се преставува како хитлеровска.

„Ние никогаш не се мешаме во други земји. Само кога правите хитлеровски филмови за нас. Бугарија никогаш немала свастика на знамето. Ние никогаш не се мешаме туку напротив, први ја признавме Макеоднија, работевме да ви паднат визите, ви помагаме и сега ни одговоривте - со хитлерски филм. За што се мешавме досега? За Цар Самоил ли се мешавме, за Кирил и Методиј? Или кога ги гоните нашите преставници од паметниците ли се мешаме? Ние сакаме да сме браќа, да се уважуваме и да се почитуваме, да правиме железници, патишта...“, реплицираше емотивно Борисов на новинарското прашање.

Изјавата дека името „Северна Македонија“ не било прифатливо за Бугарија Борисов ја дал, како што рече, само затоа што бил прашан за тоа од новинар и си го кажал мислењето.

Околу инсистирањето на Софија за заедничко славење на празниците со Македонија Борисов потсети дека двете земји за тоа потпишале декларација и сега треба да ја почитуваат. „Зошто место да си ја гледате европската интеграција, вие создавате вакви проблеми. Може да празнуваме секакви празници, соседи сме, но хитлеристи не сме. Ние ги спасивме бугарските Евреи за кои и царот Борис поднесе лична жртва. Од каде ја најдовте таа тема“, рече Борисов.

Според него, тоа било „благодарам“ за нивната добрина, добрососедство и поддршката што ни ја даваат. „Оставите со историјата да се занимаваат историчарите, а ние со финансиската дисциплина, инфраструктурата и други теми“, порача луто Борисов. На прашањето зошто не доаѓа во Македонија, иако посетата ја најави многу одамна, Борисов одговори дека ќе дојде кога ќе добие покана.

„Зар не ве канат, зар не сте добредојден во Македонија“, беше следното прашање на кое тој одговори дека постои одреден начин за канење, па наброја кој се висок функционер од Македонија бил во Бугарија, вклучувајќи го и премиерот Никола Груевски, кој бил добро примен.

Ден претходно Борисов во една телевизиска емисија изјави дека „Бугарија е стриктно против име со географска одредница како можно решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција“. Според него, име како „Северна Македонија“ или слично на него е целосно неприфатливо, бидејќи со таква одредница се опфаќале и бугарски територии, што ќе иницирало можност за територијални претензии.

Во изјавата за бугарската ТВ Плус Борисов нагласи дека со Бугарија биле дискутирани повеќе верзии за името на Македонија, вклучувајќи го и „Северна Македонија“. „Реков дека нема да го прифатиме, бидејќи утре може да речат дека Благоевград е македонски“, изјави Борисов, алудирајќи на најголемиот град во Пиринска Македонија.

Шефот на дипломатијата Николај Младенов на прашањето, од каде и' е на Софија идејата дека Македонија може да има територијални претензии кон Бугарија одговори дека единствен начин да бидат затворени сите прашања е да се погледне напред и да се разбереме дека реалната интеграција во ЕУ и НАТО отстранува секакви сомневања за претензии на една земја спрема друга.

„Ние живееме на Балканот, се познаваме многу добро и си ги знаеме навиките и карактерите, па тоа што го кажа денес премиерот сакам категорично да го потврдам, дека Бугарија секогаш ја поткрепува европската ориентација на Македонија. Дали како ќе се реализира зависи од самата Македонија“, одговори заобиколено Младенов, додавајќи дека таа интеграција зависи и од решениетот за спорот со Грција. Тој потсети дека Бугарија прва ја призна Македонија и во тој однос нема никаква промена. Запрашан зошто сепак се покажува ваква лутина кон Македонија и зошто како да владее студен мир межу двете земји и нема взаемни посети, Младенов одговори: „Мене лично и на сите во Бугарија не ни се допаѓа постојаното задевање на Бугарија зашто Македонија не видела ништо лошо од нашата земја“.

Запрашан дали има место за мешање на Софија околу тоа како треба да се вика Македонија, тој одговори дека Бугарија не се вклучува во тој дијалог бидејќи тој е меѓу Макеоднија и Грција. „Но во крајна линија, кога различни варијанти се ставаат на масата и се разгледуваат, ние секако имаме наше гледање за развојот на односите на Балканот“, рече Младенов. Колку подолго земјите се настрана од евроинтеграцијата толку посложени за решавање ќе бидат отворените прашања.

Кои се пак конкретните отворени прашања сега меѓу двете земји, беше следното прашање на кое Младенов одговори: „Има натрупани прашања кои со години наназад останаа без дејствување. На пример, Софија и Скопје немаат се' уште железничка врска, од бугарска страна е изграден а од македонска има доста што треба да се направи. Има определено забавување последните месеци на реализацијата на прекуграничните програми на ЕУ и постојаниот фокус во макеоднија кој што кажал во Бугарија не помага на општественото мислење тука во нашата земја“.


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...7DA5BAD7A0
08-06-2012, 07:29 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Бојко Борисов: Не се согласуваме со име Северна Македонија

И источниот сосед има свои визии за тоа како треба да се разреши спорот за името помеѓу Македонија и Грција.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „ТВ плус“ изјавил дека варијанти како „Северна Македонија“ се апсолутно неприфатливи за нив, оти со оваа географска одредница се опфатени и делови од Бугарија, а тоа би било претпоставка за територијални претензии кон нивната држава.

- При различните консултации кои се направени со нас, разгледaни се различни варијанти. Една од варијантите е Северна Македонија, и тоа не е прифатливо, оти утре ќе може да се каже дека Благоевград е македонски - изјавил бугарскиот премиер.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...6039B1357E

Завъртя се машината - това, ако не е импровизация може и да е постановка...Някъде бай Йордан беше казал "Вас бугарите УДБА бавча ви прави со македонското прашанье" и май е много прав...;а пропуснахме симпатични теми и коментари...;
08-06-2012, 07:51 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Двајца бугарски офицери уапсени поради кражба на ракети

Двајца бугарски воени офицери уапсени се денеска поради сомневањето дека од својата база во близина на источниот град Бургас украле 103 ракети воздух-земја, соопштија извори на военото обвинителство.

Украдените ракети пронајдени се синоќа во еден камионет за време на рутинската полициска контрола на сообраќајот.

Уапсени се еден полковник и еден мајор од воената база во Безмер, во околината на Бургас, а ако се докаже нивната вина би можеле да бидат осудени до 15 години затвор.

Претставник на бугарското МВР Калин Георгиев изјави дека иследниците се обидуваат да откријат дали двајцата офицери се дел од некоја криминална група, додавајќи дека не се верува оти овој инцидент има врска со тероризам.


http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/51...aketi.aspx
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 09-06-2012, 05:33 AM by Топорчо.)
09-06-2012, 05:32 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БОЈКО БОРИСОВ СМЕТА ДЕКА ГЕОГРАФСКА ОДРЕДНИЦА ЗНАЧИ ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ


Северна Македонија неприфатливо и за Бугарите


Варијантата Северна Македонија како решение за македонско-грчкиот спор за името, за Бугарија е неприфатлива. Бугарскиот премиер Бојко Борисов за телевизијата ТВ Плус изјавил дека нашиот источен сосед не може да се согласи на ваков компромис бидејќи тоа би значело дека Македонија има територијални претензии кон Бугарија.
-Една од варијантите, која стигна и до мене, беше онаа за Северна Македонија, ако не се лажам. И јас кажав дека тоа ние не би го прифатиле, бидејќи утре ќе кажат дека и Благоевград е македонски. Со таква одредница се опфаќаат и бугарски територии. Тоа ќе покрене можност за територијални претензии, смета Борисов.

Сепак, бугарскиот премиер изјавил и дека Бугарија ја поддржува евро-атлантската интеграција на земјите од Западен Балкан.

Владата и Министерството за надворешни работи вчера беа без коментар за ставот на Борисов.
Од грчките политичари, последен за име со географска одредница за севкупна употреба се изјасни лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас. Неговата партија на изборите освои неочекувано голем број гласови. Ципрас, доколку победи на изборите на 17 јуни, ќе работи во рамките на ОН за изнаоѓање заемно прифатливо решение и затворање на долгогодишниот проблем кој спречува суштинска соработка меѓу двете земји и двата народа.
-Преземаме одговорност и гарантираме дека ќе работиме за да дојдеме до заемно прифатливо решение за сложено име со географска одредница за севкупна употреба, кое го предлагавме уште пред многу години. Ако тогаш не послушаа ќе беше решен проблемот кој за жал спречува можност за развој и суштинска соработка меѓу двете земји и двата народи, изјави Ципрас.

http://vecer.com.mk/?ItemID=B9BE31B9C7CC...14EDE32E03
Без Ботев няма България
09-06-2012, 05:34 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Борисов исплашен – Македонците ќе го побараат Благоевград!

Бугарија не се согласува со име со географска одредница за Македонија, а апсолутно го смета неприфатлив предлогот „Северна Македонија“.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за бугарската телеизија ТВ Плус изјавил дека варијантите како „Северна Македонија“ се апсолутно неприфатливи, бидејќи од герографска гледна точка под тоа име би потпаднале и делови од Бугарија. Според Борисов, ова е претпоставка за Македонија да пројави територијални претензии кон Бугарија.

“Една од варијантите, која стигна и до мене, беше онаа за Северна Македонија, ако не се лажам. И јас кажав дека тоа ние не би го прифатиле, бидејќи утре ќе кажат дека и Благоевград е македонски“, изјавил Борисов.

Во интервјуто тој истакнал дека Бугарија продолжува да ја поддржува евроатлантската интеграција на земјите од Западниот Балкан.

http://www.24vesti.com.mk/index.php/make...8-09-10-18
Без Ботев няма България
09-06-2012, 01:31 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Борисов во Земјата на чудата

Она што мене особено ме весели во тирадата на Борисов е неговиот ранет восклик: „Кај ја најдовте таа тема?“. Значи тој не негира дека тоа се случило – тој само ми замерува зошто јас за таа случка решив да снимам филм, рече Дарко Митревски кога го замоливме да ги прокоментира изјавите на Бојко Борисов за „Трето полувреме“.„Пред сè, морам да напоменам дека фрустрациите на Бојко Борисов поврзани со (повеќедецениското) фалсификување на историјата на земјата на чиешто чело се наоѓа тој немаат никаква врска со мојот филм“, рече за МКД.МК Дарко Митревски, режисерот и сценарист на филмот „Трето полувреме“, во врска со обвинувањата на бугарскиот премиер Борисов дека филмот е хитлеровски.

„Од една страна – да, точно е дека Бугарија била член на Силите на оската и земја со пронацистички режим во текот на Втората светска војна, земја одговорна за депортацијата на 11.000 Евреи од Македонија и Тракија во гасните комори на конц-логорот Треблинка. Тоа не е податок што јас го обелоденувам, тоа е податок што можете да го најдете на интернет-страниците на американскиот Меморијален музеј на холокаустот, центарот Симон Визентал, израелскиот музеј Јад Вашем… Зошто тогаш премиерот Борисов не ги прозива нив, туку мене? Затоа што не може да удри по магарето, па удира по самарот. Тоа зборува многу за неговиот карактер, но не зборува ништо за мене“, рече Митревски.

„Од друга (многу побитна) страна, ‘Трето полувреме’ не е хитлерски филм. Каков филм е ‘Трето полувреме’ Бојко Борисов не ни може да знае бидејќи не го гледал. Тука завршува неговата компетентност да зборува на оваа филмска тема. Но она што мене особено ме весели во неговата тирада е неговиот ранет восклик: ‘Кај ја најдовте таа тема?’. Со други зборови, Борисов не негира дека тоа се случило – тој само ми замерува зошто јас за таа случка решив да снимам филм. Со други зборови: не е виновен царот што е гол, виновно е детето што рекло дека царот е гол.

И да нема забуна – кога велам ‘цар’, не мислам на Борисов. Мислам на воениот злосторник Борис Трети“, завршува авторот на „Трето полувреме“, филм што од самиот почеток на снимањето, на невидено, предизвикува невообичаено хормонални реакции во Бугарија.

http://www.mkd.mk/36730/makedonija/boris...a-chudata/
Без Ботев няма България
09-06-2012, 01:36 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(26-05-2012, 04:06 AM)Топорчо Wrote: ПОРАДИ ЛИБЕРАЛНИ УСЛОВИ ИЛИ НЕШТО ДРУГО?!


Бугарските пасоши атрактивни во Македонија, Србија, Украина и Молдавија


За последните четири месеци во Бугарија се издадени повеќе од 2.200 државјанства на Македонци, објави српскиот весник Новости". Со промовирањето на последните бројки за новите државјани на Бугарија потпретседателката на државата Маргарита Попова откри дека само за последните четири месеци се издадени повеќе од 2.200 државјанства за Македонците.
Зошто Македонците бараат бугарски пасош?
Привилегија е да се има пасош на земја-членка на ЕУ и заштитата која тој документ ја носи со себе", изјави за Новости" Предраг Симиќ, професор на Факултетот за политички науки во Белград.
Со примамливата иновирана понуда со либерални услови за добивање бугарски пасоши расте бројот на Бугари и во Молдавија, Украина и Србија, како и во Косово, особено на жители од Гора.

http://vecer.com.mk/?ItemID=5B48F1678B2F...9334C6C65A

Материалът предполагам съвсем случайно е илюстриран с лична карта със снимка на Любчо Icon_razz
Между другото фона на снимката в позадина се виждат емблемите на НАТО - очевиден фотошоп

[Image: F29DF0B62391924694F5EAA63E45AAA7.jpg]

Makedonci odoše masovno u Bugare
M. S. - D. R. Đ. | 24. maj 2012. 21:15 | Komentara: 45
U Bugarskoj poslednja četiri meseca izdato više od 2.200 državljanstava - Makedoncima, dok sofijski mediji zbrajanjem već operišu brojkom od milion građana iz istočnog susedstva
Bugarski pasoš
PROMOVISANjEM ”svežih” podataka o broju novih državljana Bugarske, potpredsednik države Margarita Popova otkrila je da je samo u poslednja četiri meseca, između ostalih izdato više od 2.200 državljanstava - Makedoncima, dok sofijski mediji zbrajanjem već operišu brojkom od milion građana iz istočnog susedstva koji su prihvatili dokumenta Bugarske!
To bi značilo da se polovina Makedonaca ”pobugarila”, s obzirom na to da bivša jugoslovenska republika ima dva miliona stanovnika. Po bugarskim statistikama čak dve trećine ukupnog stanovništva Makedonije ima bugarsko poreklo, što ih kvalifikuje da zatraže komšijsko državljanstvo. Čime su sve Makedonci motivisani da traže dokumenta iz Sofije i koje signale očitava Skoplje od svojih građana koji se na taj način legitimišu?
LJUPČO - BUGARIN BUGARSKE pasoše ne uzimaju samo ”obični” građani već i političari koji o tome nerado govore. Da je vlasnik bugarskog pasoša nije se libio da prizna Ljupčo Georgievski, bivši makedonski premijer i nekadašnji lider i sada vladajućeg VMRO DPMNE.
- Verovatno je da Makedonci sa bugarskim pasošem uživaju privilegije koje nose dokumenta Evropske unije i zaštitu koja se pruža građanima Unije, ali verovatno ima i nečeg drugog. Makedonija je pod velikim pritiskom. Etnički je podeljena zemlja, što pokazuju i najnovija ubistva. Jedan broj Makedonaca po poreklu ima uslove za bugarsko državljanstvo i na taj način traži sigurnost, jer, teško je danas biti Makedonac, živeti u etnički podeljenoj zemlji kojoj je blokiran ulazak u EU i NATO - kaže za ”Novosti” Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka u Veogradu.
Primamljivom inoviranom ponudom liberalnih uslova za sticanje državljanstva Bugarske, pored Makedonije, raste broj stanovnika i Moldavije, Ukrajine, Srbije, uključujući i one iz južne srpske pokrajine Kosovo i Metohije, posebno u oblasti Gora, koji prihvataju novu šansu za dobijanje pasoša članice EU.
Margarita Popova je od preuzimanja funkcije potpredsednika države u januaru ove godine Popova u više navrata govorila o razvijanju ”nove politike prema Bugarima koji žive u inostranstvu”, uključujući tu, kako se precizira, ”bugarske zajednice u Makedoniji, Srbiji, Moldaviji i Ukrajini”.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300....o-u-Bugare
09-06-2012, 06:10 PM
Reply