Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарските шини ги пензионираат македонските возови

оридорите се уште неискористен адут на Македонија
Благодарение на географската позиција Македонија со години наназад била крстосница низ која поминувале главните патишта за транспорт на различни видови стоки, но денес транзитот низ земјава, особено по Коридорот 10, е драстично намален. Во 1990-тите по пругите се пренесувале речиси 8 милиони тони различна стока, а во 2010-та биле пренесени само 3,1 милиони тони.

Познавачите велат дека поради турбулентниот период низ кои поминаа поранешните југословенски земји во изминатите години Коридорот 10 се заобиколи и стоката сега најмногу се пренесува по Коридорот 4 во соседна Бугарија. Најавите за издавање на солунското пристаниште и грчките железници под концесија може да предизвика раздвижување на Коридорот 10, кој е природен транзитен пат на стоката од пристаништето до земјите во Централна Европа. Експерти велат дека за подобрување на услугите и за зголемен транзит е потребна конкуренција во железничкиот транспорт во земјава, но и подобрување на состојбите во преостанатите железници во регионот. Воедно, тие укажуваат дека либерализацијата во железничкиот транспорт треба да се спроведе внимателно.

Коридорот 4 пред Коридорот 10

Во Македонија има компании заинтересирани за превоз по железничките пруги на Коридорот 10, кои предупредуваат дека одложувањето на либерализацијата во железничкиот транспорт само ќе придонесе сѐ повеќе стока да се пренесува по Коридорот 4.

- Нашата цел е да го зголемиме обемот на пренесена стока по Коридорот 10 во Словенија за 2,5 милиони тони, при што товарот што ќе се пренесува со железнички транспорт сакаме да се пренесува низ Македонија. Ако се прекине либерализацијата, стоката ќе ја заобиколи земјава и ќе се пренесува со мали бродови низ Јадранско Море, или преку железницата во Бугарија, па кон Словенија - вели Марјан Масич, директор на подружницата на словенечката железница „АБЦ Скопје“.

Според него, стоката што патува за Унгарија природно е да патува низ Македонија и Србија. Сепак, пилот-проект што го воспоставува австриска железница покажува дека Коридорот 4 го презема транспортот од Коридорот 10.

Во „МЖ инфраструктура“ сметаат дека либерализацијата ќе донесе поголема искористеност на инфраструктурата и повеќе финансии.

- Со либерализација ќе се подобри состојбата во „МЖ инфраструктура“, но како би се одразило тоа во „МЖ транспорт“ има повеќе мислења. Владата мисли дека не се подготвени со своите капацитети да се натпреваруваат со други превозници. Но конкуренцијата секогаш носи напредок, повеќе инвестирање во нови превозни вагони, постегната и поефикасна организација и друго - велат во „МЖ инфраструктура“.

Либерализацијата - неопходен потег

Директорот на „МЖ транспорт“ е дециден дека Македонија не може да го изгуби приматот.

- Стока што е наменета за железничкиот транспорт и која патува од Солун кон Европа не може да се пренесува по Коридорот 4 бидејќи е многу поскапо и неисплатливо. Може да ја изгубиме стоката што може да се пренесува со друг вид транспорт, со камиони. По Коридорот 4 се движат линиите што се поврзуваат со Турција - објаснува директорот Оливер Деркоски.

Според него, проблемите што надвиснаа над претпријатието се резултат на економската криза во Грција, поради што е намален обемот на пренос на стока.

Во Македонската транспортна асоцијација при Стопанската комора велат дека либерализацијата е чувствителна тема.

- Интересот е пред сѐ за меѓународниот железнички товарен сообраќај, а двете соседни железнички управи сѐ уште го немаат сторено тоа. Најавите се дека либерализацијата ќе следува, а во меѓувреме треба да се модернизираат капацитетите на постојниот давател на услуги - објаснува Иван Петровски, претседател на асоцијацијата.

Според Петровски, со создавање здрави пазарни правила на игра, конкуренцијата ќе го стори своето и домашните стопански субјекти ќе го почувствуваат бенефитот.

- Доколку периодот на приспособување е закочен од неекономски административни причини, стоката ќе ги пронајде своите алтернативни патишта и Коридорот 10 ќе го изгуби приматот - додава Петровски.

Конкуренцијата меѓу коридорите 4 и 10 ја потврдува и поранешниот директор на Агенцијата за регулирање на железничкиот превоз.

- Коридорите 4 и 10 се конкурентни и предностите и недостатоците им се познати на корисниците. Но либерализацијата на дел од Коридорот 10, односно низ една земја, нема практично значење, доколку другите земји на истиот коридор не дозволуваат превоз на други странски компании. Тоа значи дека странска транспортна компанија, ако стекне статус на превозник, ќе може да вози на територијата на Македонија од Табановце до Гевгелија, не и во Србија и Грција - објаснува Никола Димитровски, додавајќи дека од соседните земји само Бугарија има либерализиран пазар.

Од домашните компании, најголема потреба од железничкиот транспорт имаат индустриските капацитети како „Фени Индустри“ од Кавадарци, „Скопски легури“, „Макстил“ и „Митал“ од Скопје и рафинеријата „Окта“. Погледнато низ призмата на најголемите „зависници“ на железничкиот транспорт, потребно е реструктуирање на „МЖ транспорт“, бидејќи монополската позиција им дозволува непродуктивна комоција.
- Влезот на приватни оператори во Македонија е прашање на време. Но тоа треба да се направи на начин со кој и „МЖ транспорт“ нема да бидат оставени сами на себе. Прво мора да се направи реконструкција на претпријатието, со која ќе почнат да работат рентабилно. Во согласност со сегашната ситуација, како единствен оператор на пругите во Македонија и со одлуката да не се дозволи влез на приватен оператор нивната комоција се зголемува. Треба да им се даде временски рок за кој ќе се подготват за конкуренција, но потребна им е и поддршка од Владата за мерките што ќе ги преземаат - вели Јане Адамчески, менаџер за транспорт во „Макстил“.

Конкуренцијата е двигател на економијата

Тој истакнува дека услуга што ја добиваат во овој период од единственото претпријатие што врши транспорт е задоволителна, но сметаат дека со зголемена конкуренција ќе се подобрат условите за работа.

- Приватните оператори ќе бараат подобрување на железничката инфраструктура, што отвора простор за користење средства од Европската Унија. Но со влез на приватен оператор и подобрување на инфраструктурата во Македонија не се решава во целост проблемот околу железничкиот транспорт. Без решение на проблемите со кои се соочуваат соседните железници и усогласување на работењето меѓу железничкиот превоз во Македонија, Грција и во Србија, нема да имаме осетно подобрување во услугата - истакнува Адамчески.

Претставниците на компанијата „Фени Индустри“ посочуваат дека со влез на конкуренти во железничкиот транспорт природно е да се подобри и услугата, која е дополнителна причина за привлекување нови корисници.

- На МЖ им треба сериозен инвеститор, кој значајно ќе ги подобри инфраструктурата и целокупните услуги. Состојбите какви што се сега, односно застарената инфраструктура и опремата што го забавува самиот транспорт, недостигот од локомотиви, од вагони од повеќе типови, дополнително го прават „МЖ транспорт“ неатрактивен понудувач на транспортни услуги - вели Константинос Даскалакис, главен извршен директор на „Фени Индустри“.


Автор: Петранка Талеска

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22569
Без Ботев няма България
02-05-2012, 06:58 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Изјава на денот
МПЦ никогаш не била бугарска
Митрополит преспанско-пелагониски Петар

http://vecer.com.mk/?ItemID=FFC8B09D32B7...E14F5A8562

В редките случаи , когато няма цитати от сръбски политици ( което само по себе си не е лошо ) , пише по нещо за България
Без Ботев няма България
03-05-2012, 05:05 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Книжевната визита во Софија резултира со 50 преводи

Над педесет дела од македонската литература на бугарски јазик и исто толку дела од бугарски автори на македонски јазик се објавени како резултат на шестгодишното одржување на манифестацијата „Македонска книжевна визита“ во СофијаНастанот се одржува по повод месецот на словенските просветители Кирил и Методиј, а визитата ќе се одржи денеска и утре во македонскиот Културно-информативен центар во Софија.

- Оваа манифестација веќе шест години со големи резултати придонесува за заемната соработка меѓу македонските и бугарските писатели. Досега учествувале педесетина македонски писатели, а како резултат од потрајно значење што таа го овозможи е преведувањето на голем број книги - преводи на македонски и на бугарски јазик - велат од издавачката куќа „Макавеј“, организатори на манифестација и издавачи на книгите.

Книжевната визита ќе почне со антологиски рецитал од современата македонска поезија, во изведба на актерот Томе Витанов. Ќе настапат и поетите Бранко Цветкоски, Паскал Гилевски, Братислав Ташковски, Трајче Кацаров, Јовица Тасевски-Етернијан и други.

Во рамки на програмата предвидена е тркалезна маса на тема „Бугарската и македонската литература во новото столетие - појави и тенденции“, на која ќе учествуваат повеќе македонски и бугарски писатели, теоретичари и издавачи.

„Македонската книжевна визита“ ќе заврши со врачување на наградата „Македонски книжевен Дедал“, која ќе му се додели на современиот бугарски поет, културолог и преведувач Николај Шопов.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22570
Без Ботев няма България
03-05-2012, 05:12 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Грција: Кривична одговорност од клиентите на ХИВ позитивите проститутки

Грчкиот министер за здравство Андреас Ловердос побара да се утврди кривична одговорност за клиентите на проститутките инфицирани со ХИВ вирусот, кои имале сексуални контакти со нив, но не користеле заштитни средства.

Барањето е поради зголемената опасност од неконтролирано ширење на вирусот на СИДА во земјата.

Утре 11 ХИВ позитивни жени ќе бидат сослушани, а против нив е покрената кривична постапка. Тестирање е извршено на повеќе од 100 жени.

Акцијата за проверка на околу сто проститутки кои нуделе услуги во јавни куќи и на улиците во центарот на Атина, уследи откако беше откриено дека една проститутка по потекло од Русија е ХИВ позитивна.

Според Центарот за конрола и спречување на инфективните заболувања, 10 од инфицираните проститутки се Гркинки, една е Бугарка, а една Русинка.

Грчкиот весник „Прото тема“ во електронското издание ја објави историјата на една од жените, која е Бугарка. Таа живеела до 12-годишна возраст во Казанлак и од мала е нарекувана „казанлашка роза“. Во Грција таа работела под името Елефтерија (слобода) во јавна куќа, управувана од поранешен службеник на грчката полиција. Весникот наведува дека три родени од неа деца биле дадени на семејства на вработени во полицијата.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/grcij...rostitutki
Без Ботев няма България
03-05-2012, 05:26 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Расте паниката во Грција по откритието на ХИВ-позитивни проститутки

Расте паниката околу откритието дека во Атина се проституираат жени, носителки на вирусот на сида, соопштуваат грчките медиуми.

До овој момент се утврдени 14 случаи. Тестови се направени врз 100 жени.

Министерот за заштита на граѓаните Михалис Хрисохоидис на својата страница на Фејсбук ги коментираше острите реакции што ги предизвика одлуката на властите да ги лиферуваат сликите на ХИВ-позитивните жени.

Тој ги нарече преувеличени и подвлече дека станува збор за заштита на јавното здравје, посочува грчката телевизија „Скај“.

Министерот за здравство Андреас Ловердос од своја страна ја потенцира и големата одговорност што ја имаат и клиентите на проститутките.

Според него, овие кои имаат сексуален контакт без средства за заштита треба да бидат подведувани под кривична одговорност, соопшштува телевизијата.

Во Центарот за превенција на болести (КЕЕЛПНО) се обратиле приближно 2.000 граѓани, кои побарале информација.

Телевизијата „Антена“ посочува дека станува збор за мажи на возраст меѓу 35-45 години со семејства и деца.

Во своето електронско издание грчкиот весник „Прото тема“ ја опишува историјата на една од жените, која е Бугарка.

Според информацијата, до 12-годишна возраст таа живеела во Казанлак и од мала била нарекувана „казанлашка роза“.

Во Грција таа работила под името Елефтерија (слобода) во јавна куќа водена од поранешен припадник на грчката полиција.

„Прото тема“ пишува дека нејзините три деца биле дадени на семејства без деца, на припадници на полицијата.


http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/raste...rostitutki
Без Ботев няма България
03-05-2012, 05:28 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Топорчо, чудех се на изобилието на текстове, които постираш. Между другото, ако се разрови човек може да намери и други...Питах се дали наистина отстрани България изглежда по начина, по който я представят македонските медии? Най-често това са "препечатки" - малко селекция, някакъв акцент в заглавието и готово - това ли очаква публиката?
А погледнеш ли "насловите" и т.н. няма как да не се запиташ - нима в Македония наистина са забравили, че "милиброд" на македонски всъщност е "козинак"; "врисок" - "вик/извик"; "монструм" - "чудовиште"; дори "овставштина/оставина" на чист македонски просто е "наследство" (лишувам некого од наследство; културно/историско наследство...)
03-05-2012, 08:35 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(03-05-2012, 08:35 PM)Valkanizater Wrote: Топорчо, чудех се на изобилието на текстове, които постираш. Между другото, ако се разрови човек може да намери и други...Питах се дали наистина отстрани България изглежда по начина, по който я представят македонските медии? Най-често това са "препечатки" - малко селекция, някакъв акцент в заглавието и готово - това ли очаква публиката?
А погледнеш ли "насловите" и т.н. няма как да не се запиташ - нима в Македония наистина са забравили, че "милиброд" на македонски всъщност е "козинак"; "врисок" - "вик/извик"; "монструм" - "чудовиште"; дори "овставштина/оставина" на чист македонски просто е "наследство" (лишувам некого од наследство; културно/историско наследство...)

Valkanizater - едва ли успявам да постирам всички текстове за България.Сигурен съм , че има и такива , които съм пропуснал но наистина се опитвам да не бъда селективен- каквото видя го праскам тук. Единственото условие е е новината да не е от някой блог или портал с двама читатели.
Без Ботев няма България
03-05-2012, 09:00 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Големи маже тия македонци бре и с албанците така да бяха

Нападения над български граждани в Скопие (Справка, Агенция „Фокус”)

04 май 2012 | 16:10 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Хулигани попречиха на българския посланик в Скопие да положи цветя в памет на Гоце Делчев в църквата „Св. Спас” в Скопие, съобщиха читатели на Агенция „Фокус” в македонската столица. Българската делегация, водена от новоназначения посланик в Скопие Иван Петков и съставена от местни българи, се е опитала да поднесе цветя пред саркофага, в който са положени костите на Апостола на борбите на българите от Македония и Одринско Гоце Делчев.
Пред църквата „Свети Спас” българската група е била нападната от организирана група хулигани.

Агенция "Фокус" припомня:
На 13 януари 2007 г. български граждани са нападнати и бити, докато поднасяли цветя пред паметната плоча на Мара Бунева в Скопие. В групата били 20-30 хулигани, които се нахвърлили върху хората, започнали да хвърлят големи камъни и плочи.
Пострадалите са извадили медицински свидетелства, повечето са се приютили в българското посолство в Скопие.
Заради инцидента пред българското посолство е засилено полицейското присъствие.

http://www.focus-news.net/?id=n1649592
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 04-05-2012, 05:04 PM by Топорчо.)
04-05-2012, 05:02 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Източници от македонското МВР потвърждават за инцидент с българския посланик в Скопие
04 май 2012 | 17:46 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Македонското МВР неофициално потвърди, че хулигани са попречили на българския посланик да положи цветя на гроба на Гоце Делчев в църквата „Св. Спас” в Скопие. Източници от МВР заявиха, че е имало „вербални нападки” към посланика. Официална информация все още няма.

http://www.focus-news.net/?id=n1649650

Без Ботев няма България
04-05-2012, 05:03 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

На бугарскиот премин со Турција - Капитан Андрево


Уапсени 30 царинарници додека делеле мито!


Тие пак,целата смена,тврделе дека "парите ги нашле во тоалет"!


Прексиноќа е уапсена цела смена од околу триесет бугарски царинарници додека го делеле митото собрано во текот на денот на граничниот премин со Турција, "Капитан Андрево", изјави главниот обвинител Николај Кокинов, пренесуваат бугарските медиуми.

"Во операцијата Царинаа следевме десетина лица, но она што се случи ги надмина нашите очекувања. Уапсивме околу 30 цариници. Станува збор за криумчарена стока... едноставно за рекет без фиксна тарифа која воглавно е насочена кон возачите на камиони, но и на поединци" - изјавил тој за телевизијата БТВ. Министерот за внатрешни работи Цветан Цветанов рекол дека во џебовите на двајца гранични службеници се пронајдени пари во вредност од 14.000 лева (околу 7.000 евра) во разни валути. Тие пак тврделе дека "парите ги нашле во тоалет". Другите уапсени кај себе имале од 150 до 180 евра.

Бугарските власти во последно време настојуваат да ја намалат корупцијата на граничните премини во надеж дека есенва, заедно со Романија, ќе можат да влезат во шенгенскиот простор за слободно движење на стока и луѓе во Европската унија.

http://vecer.com.mk/?ItemID=721A80FD128A...D3AAF49353
Без Ботев няма България
04-05-2012, 05:12 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Софија забранила весник за Гоце Делчев зашто не пишувал дека Македонците се Бугари!

Што пишува во весникот што требало да биде објавен по повод 35-годишнината од смртта на Гоце Делчев и Илинденското востание. Зошто бил забранет од бугарската државна цензура?
Петров, Малешевски и Делчев

НЕПОЗНАТИ ФАКТИ ЗА ВОЈВОДАТА

Пред 74 години во Бугарија бил подготвен весник за Гоце Делчев со сведоштва и спомени на луѓе што го познавале или работеле со него во македонската револуционерна организација. Според прилозите во весникот, може да се види дека станува збор за мошне важен документ за националните позиции на македонската интелигенција меѓу двете светски војни. Весникот има десет страници голем формат (70 х 50 см), а во него се објавени важни материјали и сведоштва за Македонија и за македонскиот народ. Единствениот оригинален печатарски отпечаток од весникот за Гоце, кој требало да биде објавен во Софија, бил спасен од Митко Зафировски, еден од уредниците на весникот, кој успеал да го зачува, а потоа некако и да го донесе во Скопје.

Весникот чиј издавач е културно-добротворното братство „Гоце Делчев“ од Софија, всушност друштво на бегалците, Македонци од Кукуш и Кукушко, родниот крај на Делчев, го подготвиле Ангел Динев и уште неколку други македонски публицисти, по повод 35-годишнината од убиството во Баница. Кога бугарската цензура видела дека буквално во сите новинарски прилози се зборува за македонски народ и македонска нација, а нигде не се спомнува дека Македонците се Бугари, весникот веднаш бил забранет за печатење.

КАКО ЛЕВСКИ И МАЦИНА

На насловната страница од весникот е објавен портрет на Гоце Делчев, а потоа, на втората страница, објавени се текстовите „Гоце и народната борба“ од Божин Проданов, „Делчев апостолот“ од Стефан Аврамов, „Јаворов за Гоце Делчев“, како и белешка од редакцискиот одбор за дејноста на Гоце Делчев, но централно место зазема статијата „Гоце Делчев како националнореволуционерен стратег“. Во неа јасно и прецизно се изнесуваат погледите и стратегијата на Гоце Делчев за националното ослободување на Македонија: „Гоце Делчев не беше марксистички деец од типот на Благоев и Кирков, туку огнен националреволуционер. Кон крајот на 19 и во почетокот на 20 век во Македонија претстоеше не социјалистичка туку национална револуција. Гоце Делчев правилно го сфати тоа и бестрашно ги направи потребните чекори“. Статијата потврдува дека Гоце Делчев, како ретко кој друг македонски револуционер во тоа време, „совршено правилно сфатил дека македонското прашање како национално прашање неразделиво е сврзано со ликвидирање на остатоците на турскиот феудализам и за извојување демократија, земја за селаните и економски, политички и духовно-културни права и слобода на целиот народ“. Текстот завршува со констатацијата дека Гоце Делчев со сигурност тргнал по „единствениот можен пат“, односно по „патот на сплотување на сите македонски народни сили во општ националнореволуционерен фронт за реализирање на поставената цел и за отфрлање на сите влијанија одозгора или отстрана“.

Војводата Михаил Чаков е човекот што ги откопа моштите на Гоце од Баница, а потоа и ги зачува во Софија, за да може подоцна да бидат префрлени во Скопје, во ослободениот дел на Македонија. Во интервјуто тој се задржува на многу непознати податоци од револуционерната дејност на Гоце, а особено опширно на описот на Гоцевата смрт, со оглед на тоа што тој бил во непосредна близина кога тој бил убиен. Кукушанецот Туше Делииванов, сограѓанин на Делчев, бивш училиштен инспектор и член на Задграничното претставништво на ВМРО во 1902 година, зборува за познанството со Гоце уште од детските денови, но блиски пријатели станале во Софија за време на училишниот распуст во 1894 година.
На крајот од интервјуто, на прашањето каков бил Гоце Делчев во револуционерното македонско движење, Делииванов одговара: „Гоце беше најобичниот од сите во македонското револуционерно движење. Само оној што не го познаваше, само тој не беше готов да тргне со него“. Дополнувајќи го одговорот на Делииванов, војводата Герџиков, еден од најблиските луѓе на Делчев, вели дека „за македонското револуционерно движење Гоце Делчев беше тоа што Левски беше за бугарскиот и Мацина за италијанскиот народ. Но тој беше и нешто друго, вели Герџиков, тој беше совеста на македонскиот револуционер; единствено тој можеше да ги регулира односите меѓу одделните членови на организацијата влезени во неа во разни услови, со разни идеологии, со различно образование, со различно воспитание, излезени од најразлични социјални средини“.

НА СРЕДБА СО ЈАНЕ

Благодарение на тоа што печатарскиот отпечаток на овој специјален весник за Гоце некако бил спасен и се чува во НУБ „Св. Климент Охридски“, сега може да се прочитаат редица автентични сведоштва на луѓе што биле блиски до Гоце Делчев, го познавале лично или имале можност изворно да слушаат за него од негови пријатели и соборци. Во средината на весникот, на петтата страница, објавени е графика со ликовите на Гоце Делчев и на Јане Сандански, а заедно со неа и текстот на Иван Харизанов за неразделните врски меѓу нив двајцата. Харизанов пишува дека Гоце и Јане остро и упорно се спротивставиле на идејата за востание. Според Иван Харизанов, по средбата со Даме Груев во Солун, „Гоце се упати на пат кон пиринскиот цар Јане Сандански за да се консултира со него за ставот околу дигањето на востанието, но не успеа да стигне до Јане, зашто на патот го пронижа непријателскиот куршум“. Во продолжение на оваа статија, напишана во 1938 година, значи само 35 години по Илинденското востание, од сведок на тие настани со право се констатира дека „историјата не може да го дознае евентуалното решение на тие два гиганта на револуцијата ако се сретнеа“ и ние сме лишени можеби од една најдраматична страница од историјата на организацијата.

Многу интересен е и третиот текст на истата страница посветен на Гоце Делчев како „совршен водач“ во кој сосема јасно се укажува на тоа дека „колку што Левски има заслуга за слободата на бугарскиот народ, толку, и повеќе, Гоце Делчев со своите далековиди револуционерни гледишта придонел за осознавањето и националната слобода на македонскиот народ“. Текстот завршува со тоа дека „Гоце Делчев немаше личен живот. Тој не припаѓаше на себеси, не само по форма, како другите, туку и по суштествување. Им припаѓаше на илјадниците што ги разбуди и што ги водеше кон ослободување. Таканаречените човечки радости беа непознати за него, зашто надвор од борбата, надвор од народот за него немаше ниту смисла ниту радост. Такво саможртвување е свето и достојно само на малкумина под сонцето“.

БОРБА ЗА МАКЕДОНИЈА!

Во овој забранет весник за Гоце е публикуван и разговор со дедо Кољо Чобанинот, кој, прашан за тоа каква цел имал Делчев во борбата, одговара дека неговата главна цел била „да ја ослободи Македонија и да ја зачува нејзината независност. Ако не го направиме тоа, Македонија ќе падне под некоја од балканските држави или ќе биде разделена меѓу нив“, велеше Гоце, сведочи старецот. Што мислите, го прашуваат старецот во таа 1938 година, ќе се ослободи ли Македонија, а тој одговара: „Ако има кој да ја бара и да се бори за неа, Македонија ќе се ослободи, ако не - робија. Одамна ние ќе се ослободевме ако не се замешаа балканските држави“. Важни текстови за македонската историја може да се прочитаат и на осмата и на деветтата страница на весникот. Станува збор за текстовите на Ѓорѓи Бакалов, Коста Веселинов, Ѓорѓи Деспотов и на Павел Шатев. Првиот пишува за грижата на Гоце Делчев за револуционерната литература, вториот за тоа како тој ја разбирал националната слобода, третиот пишува за Гоце како национална гордост, додека Павел Шатев се задржува на биографијата на Делчев со темелна анализа на неговата личност. Бакалов, на пример, пишува за печатењето на една француска книга со револуционерна содржина, за која, и покрај сите усилби, не успеал да најде средства. Пред да се откаже од намерата да ја објави „Историјата на еден селанец“ од Ерман и Шатријан, се обратил до Гоце Делчев, образложувајќи му ја содржината на книгата и нејзиното влијание што ќе го има меѓу поробениот народ ако биде објавена. На тоа свое писмо Бакалов добил одговор од Гоце: „Наскоро добив одговор во кој Делчев ја поздрави идејата да се издаде, но и да се распространи во Македонија таа книга. Одговорот на Гоце содржеше конкретен предлог; да се зафатам со преведувањето и со издавањето на книгата од која тој однапред порача 500 примероци за Македонија“. Специјалниот весник за Гоце завршува со текстот на Ангел Динев за „човекот и револуционерот Гоце Делчев“, каде што е опишан еден настан кога Гоце Делчев им простува на врховистичките агенти Ѓорѓи Китанов и Димитар Белев, кои, заедно со Дончо Арамијата, требало да го убијат Гоце негде во Серско. Откако ги фатиле, ги однеле кај него и побарале казна за нив: „Пуштете ги тие луѓе на слобода, им рекол Гоце, пишува Ангел Динев. Тие не се осознаени како Македонци. Однесете се добро со нив и ќе видите дека тие ќе бидат полезни за делото на кое му служиме“. Врховистичките агенти биле ослободени. Мошне интересно е и сведоштвото на Ангел Динев за решеноста на некои македонски револуционери да го убијат кнезот Фердинанд. И во таа пригода Гоце ги спречил луѓето на македонската револуционерна организација. Затоа Ѓорѓи Џабрилов во аголот на последната страница на весникот едноставно само ќе констатира дека „делото на тој голем Македонец создаде легенда од него и го направи наше знаме“.
Автор: Блаже Миневски

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22571
Без Ботев няма България
04-05-2012, 05:16 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Грција ќе стане Албанија или Бугарија

политиЧарите ги плаШат гласаЧите со соседите

Ако Грција ја напушти еврозоната, ќе се претвори во Албанија - Евангелос Венизелос
Со штедењето сакаат да ја претворат Грција во земја со бугарски плати и со бриселски цени - Алексис Ципрас

Ако Грција ја напушти еврозоната, ќе се претвори во Албанија, предупреди лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос, и порача дека на предвремените избори в недела ќе се решава судбината на Грција во еврозоната. Тој тврди дека во Грција се формира фронт од партии што со своите политики може да ја извадат земјата од монетарната унија.

- Предлозите на крајнолевичарската СИРИЗА за раскинување на спасувачкиот договор со ЕУ и со ММФ ќе ја изнесат Грција од еврозоната и ќе доведат до албанизација на земјата. Нашата Грција е цврста Грција, а нивната Грција е изолирана Грција со драхма - изјави Венизелос, кој беше министер за финансии на Грција кога Атина прифати строги мерки на штедење што ѝ ги наложија ЕУ и ММФ во замена за втор спасувачки пакет.

Тој им порача на гласачите дека не треба да го земаат здраво за готово членството на Грција во еврозоната. Според него, лажни се тврдењата дека Грција по изборите може да ги отфрли строгите мерки на штедење што од Атина ги бараат ЕУ и ММФ во замена за финансиска помош, како и дека Грција не е во опасност да биде исклучена од еврозоната.

Лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, ги обвини Венизелос и шефот на Нова демократија, Андонис Самарас, дека се „политички измамници“, кои лажат дека Грција може да се откаже од мерките на штедење на ЕУ и на ММФ до 2015 година, бидејќи договорот се однесува на периодот до 2030-та.

- Дилемата е дали да продолжиме со оваа уништувачка политика на штедење што само носи сиромаштија или да ја прекинеме. Тие сакаат да ја претворат Грција во земја со бугарски плати и со бриселски цени - обвини Ципрас.

Според најновите анкети, СИРИЗА е трета политичка сила во Грција, која на изборите се очекува да освои над 10 отсто од гласовите. Таа би можела да добие мандат за составување нова влада ако ПАСОК и Нова демократија не успеат да освојат доволно гласови или да договорат коалиција.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22571
Без Ботев няма България
04-05-2012, 05:18 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Во Бугарија запленети 67 килограмни кокаин

Бугарските цариници, во пристаништето Русе, на северот на земјата, запленија 67 килограми кокаин, наменет за Холандија, соопштија локалните власти.

Пратката вредна повеќе од 51 милион евра е запленета во текот на ноќта, а била поделена во 66 пакетчиња и скриена во специјална преграда на комбе што во Русе пристигнало од црноморското пристаниште Варна, пренесуваат агенциите.

-Дрогата пристигнала од Аргентина и незабележено ја минала контролата во Истанбул и Варна, соопшти регионалниот обвинител Огнен Басарболиев, пренесува БТА.

Пратката е откриена во текот на царинска контрола пред да биде натоварена на брод за Ротердам.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/vo-bu...mni-kokain
Без Ботев няма България
07-05-2012, 06:00 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Поранешниот бугарски претседател Георги Прванов одликувал меѓународен шверцер на дроги

08.05.2012 - 11:39 |

Балкан

Поранешниот бугарски претседател Георги Прванов, на 2 август 2003 година, на јавна церемонија во Благоевград, го одликувал со Државен орден, меѓународниот дилер на дрога Александар Стоименов, јавуваат бугарските медиуми.

Стоименов, пред повеќе години, бил уапсен во Италија со два килограма хероин. По одлежување на затворската казна во италијански затвор, тој се префрлил во Белгија, каде во Брисел го отворил скандалозниот ресторан „Кошарата“, затоа што се верува дека тоа било главното место за комунистичката тајна служба на поранешна Југославија.

Ресторанот, во тивкиот и мирен дел на Брисел, бил пален два пати.

Стоименов бил роден во Македонија и претходно за шверц на дрога минал извесно време во македонски затвор.

Следејќи новинарска истражувачка сторија, актуелната бугарска тајна служба била информирана дека по пропаста на комунизмот во Бугарија во 1989 година, секое минување на границата на Стоименов било темелно проверувано и истражувано.

За време на своите два претседателски мандата Прванов дал голем број државни ордени и наградил луѓе, од кои некои бил во намала рака контроверзни.

Прванов, исто така, беше посочен како поранешен агент на комунистичката бугарска тајна служба под псевдонимот „Гоце“. Прво тој тоа го негираше, но по притисок на јавноста тој потврди дека соработувал со тајната служба, додавајќи дека тоа го сторил само од „патриотски“ причини.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/poran...ercer-na-d[/u]
Без Ботев няма България
08-05-2012, 08:04 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Договор на Бугарија за долгот за откажаниот проект за изградба на нуклеарка

Бугарија постигна договор за долг од 150 милиони евра кој треба да го отплати на кредитори на чело со француската банка BNP Pariba за напуштениот проект за изградба на нуклеарката Белене, изјави бугарскиот министер за економија и енергетика Делијан Добрев.

- Меѓу 50 и 70 милиони ќе бидат вратени веднаш, а рокот на отплата за останатата сума ќе биде продолжен за една година, додаде Добрев.

Банката BNP Pariba беше избрана во април 2008 година да предводи во обезбедување финансии од околу 250 милиони евра за изградба на нова атомска електрана во местото Белене во северна Бугарија што требаше да ја гради руската компанија "Атомстројекспорт.

Владата на Бугарија неодамна соопшти дека се откажува од плановите за изградба на таа нуклеарка заради финансиски причини.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/dogov...-nuklearka
Без Ботев няма България
08-05-2012, 08:05 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

10.05.2012, 17:19
Европската слава удира во главаБугарија и во време на политичка криза во Македонија се заканува со вето

Слободанка ЈовановскаБугарија очајнички сака да биде сфатена сериозно од Македонија. Највисоките бугарски функционери се изредија минатата недела со порака дека треба да се однесуваме соодветно на поддршката што ни ја даваат, а ако не - ќе ни стават вето во ЕУ. Премиерот Бојко Борисов дури не' именуваше со БЈРМ, иако оваа земја го призна уставното име на Македонија. Повод беше некаков инцидент на гробот на Гоце Делчев за кој не знаат ни медиумите овде ни МВР, како и наводното спречување на амбасадорот на Бугарија да положи цвеќе, иако на интернет има снимка како држи и говор во црквата „Свети Спас“. Тамошните медиуми по Смиљковци се натпреваруваат во тоа кој поблиску ќе ја опише Македонија пред распад, а во нашите едвај тоа некој сака да го регистрира, поради впечатокот дека станува збор за намерни и недобрососедски подметнувања од Бугарија, во време кога осетија потенцијал за криза.

Заканата од вето во ЕУ, сепак, се подгрева од поодамна, практично веднаш штом оваа земја стана членка на Унијата. Почна со лавина амандмани во Европскиот парламент, а имаше и еден неуспешен обид (поради интервенцијата од САД) да се услови нашата евроинтеграција со исполнувањето на договорот за пријателство што го турка Софија. Изминативе недели Софија се расфрла поагресивно со ветата, а на удар не е само Македонија, туку и Србија, на која потпретседателката Маргарита Попова и' порача „дека не може да смета дека ќе стане членка на ЕУ ако не ги реши спорните прашања со Бугарија“. Македонија, која ја знае цената од грчкото вето и манирот како спорот да се надувува, ја игнорира бугарската закана, бидејќи е видлив напорот на Софија не да ги решава проблемите туку да ја искористи привилегијата на земја-членка и да ги условува спорните прашања со нашата држава. Затоа, молкот се сфаќа како најдобра одбрана од агресивната желба на нашиот сосед да не „европеизира“ според своите убедувања.

РУТИНСКА РЕАКЦИЈА

Имено, извори од Владата деновиве не сакаа ни да ги коментираат пораките од Софија, со оцена дека моментно имаме посуштински проблеми за решавање. Во МНР реакцијата беше идентична, при што како рутинско го истретираа повикувањето на нашиот амбасадор во бугарското министерство за да му се пожалат. Единствена најава беше дека ќе го испитаат случајот.

Дека ЕУ славата удира в глава и дека Македонија не е ексклузивна цел на закана, се виде и од српскиот пример. Имено, Белград, откако се најави дека ќе добие кандидатски статус, се соочил со пет ултимативни барања од земји-членки на ЕУ, од кои беше најагресивна Литванија, која сакаше да ја блокира одлуката, неофицијално и поради ривалството што го имаат околу кандидатурата во ОН. Белград, пак, беше најизненаден од Романија, земја силен сојузник во спорот околу Косово и други тешки моменти за земјата, која одеднаш се сети дека и' се загрозени малцинствата таму. Вето во ЕУ е и кога Полска ја спречи одлуката за увоз на место од Русија, бидејќи имаше политички спор со таа земја, или кога Холандија неодамна го блокираше влезот на Бугарија и на Романија во шенген-зоната бидејќи не е уверена дека добро се справуваат со корупцијата. Ја прави ли тоа бугарската закана доволно сериозна или не и ќе се остварат ли заканите на еден бугарски европарламентарец дека истиот ден кога ќе го затвориме спорот со Грција, тие ќе отворат спор со Бугарија?

Количеството коментари на бугарските служби на македонските сајтови, што ги издава по некоја заборавена бугарска буква, сугерираат дека намерите се долгорочни, а заканите реални. Тактиката, пак, е фолклорна и може да се види и во Србија, каде што, исто така, освестени Бугари биле спречени да положат венец на споменикот на Васил Левски во Босилеград, кој Софија го смета за бугарски национален херој.

Најкуриозитетно е што реториката за загрозеноста на Бугарите таму не ја сфаќаат ни преставниците на бугарското малцинство во парламентот, кое пак брои само 20.000 преставници, т.е. ниту едно село. Генерално, задачата да ги одмрзнат инаку формално добрите односи на Македонија со Бугарија како да ја презедоа албанските министри, па тројца за еден месец беа таму во официјална посета, т.е. Муса Џафери, Теута Арифи и Фатмир Бесими вчера, а од македонските на почетокот на мандатот во Софија отпатува само шефот на дипломатијата, Никола Попоски. Ако не не' лаже впечатокот дека Софија ја применува грчката тактика, резултатите ќе ги видиме при носењето клулна одлука за нашата држава во ЕУ.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A20E9...6B8BA4DB9F
11-05-2012, 09:14 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРИЈА ЈА ТРЕСЕ ГОЛЕМА ШЕЌЕРНА АФЕРА

Под истрага бугарскиот газда на битолската фабрика за шеќер


Неколку директори, вклучувајќи го и синот на газдата на фабриката за шеќер од Битола, завршија во притвор под обвинение дека затаиле данок во висина од 200 милиони евра

Тројца директори од компанијата „Литекс“ во сопственост на „кралот на шеќерот“, како што го нарекуваат Гриша Ганчев, меѓу кои и неговиот син Данаил, се наоѓаат во притвор под обвинение за учество во организирана криминална група која со затајување данок ја оштетила државата за 200 милиони евра. Ганчев пред шест години ја купи битолската фабрика за шеќер, каде што веќе не се произведува шеќер од домашна репка, туку од увозна суровина, односно од шеќерна трска. Во таканаречената шеќерна афера обвинетите се товарат дека користејќи ја поволноста како земја-членка на ЕУ, имале разработена шема за затајување данок по основа на ДДВ. Меѓутоа, особено алармантно во целава афера е што еден од притворените дал изјава дека за рафинирање се планирала набавка на шеќер од Чернобил со големо количество на тешки метали.

Од раководството на битолската фабрика за шеќер вчера изјавија дека првпат слушаат за ваков случај. Оттаму отфрлаат каква било можност шеќер од Чернобил да стигнала за преработка во фабриката.

- Такво нешто нема. Суровината за производство на шеќер се купува претежно од Бразил и од други места, но при увозот подлежи на царински надзор. Сите количества што се увезуваат подлежат на санитарни прегледи - велат од фабриката.

Подетаљни информации околу таканаречената шеќерна афера, која ја тресе соседна Бугарија, најавија откако ќе се врати Ѓорги Стоев од странство, менаџер на битолската фабрика за шеќер назначен од страната на „Литекс“.

Иако „4 Ноември“ од Битола е единствената фабрика што произведува шеќер во земјава, таа веќе пет години не се потпира на домашна суровина за работа. Шеќерната репка престана да се откупува од 2008 година. Во Пелагонија некогаш се садеа 5.000 хектари со репка, а годишно во фабриката се преработуваа и до 160.000 тони. Денес се произведуваат годишно до 50.000 тони шеќер добиен од нерафиниран жолт шеќер. Речиси целото производство завршува на македонскиот пазар, со исклучок на мали количества што се извезуваат за Албанија.

По купувањето на фабриката од бугарски „Литекс“, освен што исчезна репката по полињата, без работа останаа четириесетина работници, од кои дваесетина учесници во штрајкот за поголеми работнички права.

Во Агенцијата за храна и ветеринарство велат дека во земјава досега не влегла ниту една пратка на шеќер која не одговарала на стандардите пропишани со Законот за безбедноста на храната.

- Лани имало повеќе од 650 пратки со шеќер. Направени се над 400 анализи. Освен органолептички, направени се и микробиолошки испитувања на салмонела и други бактерии, а испитувани се и тешки метали. Сите анализи покажале дека шеќерот е со одличен квалитет и дека е безбеден за употреба - вели Дејан Рунтевски, директор на Агенцијата за храна и ветеринарство.

Во Управата за јавни приходи, пак, не откриваат дали досега се вршени контроли на работењето на битолската фабрика за шеќер, ниту дали досега имаат откриено некаква неправилност во работењето. Не откриваат ниту дали по ваквите настани во Бугарија ќе ги зголемат даночните контроли, со цел да се открие дали бугарската шема на избегнување плаќање данок и перење пари била присутна и кај нас.

- Не можеме да кажеме ниту дали се спроведени контроли кај тој даночен обврзник, ниту дали има откриени неправилности. Согласно Законот за даночната постапка, податоците подлежат на даночна тајна - велат во УЈП.

Жанета Здравковска

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5F3F1D83BB...85ABBFA93B
Без Ботев няма България
15-05-2012, 07:06 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

15.05.2012, 16:59
Софиската филхармонија го отвора „Скопско лето“На 21 јуни во МОБ Филхармонијата ќе претстави разновидна програма под диригентство на Борјан Цанев и солистката на виолина Ана Кондратенко

Тина Иванова

Концертот на Софиската филхармонија, под диригентство на Борјан Цанев и со солистката на виолина, Ана Кондратенко, ќе го означи почетокот на 33. издание на културната манифестација „Скопско лето“. Следејќи ја традицијата, и годинашново „Скопско лето“ почнува на 21 јуни, а концертот ќе се одржи во Македонската опера и балет во 21 часот. На свеченото отворање му претходи изложба на цртежи под наслов „Поврзувања - Скопје, Ниш, Софија“, која ќе биде поставена во Културно-информативниот центар.

Софиската филхармонија досега гостувала неколку пати во Македонија во својот полн состав. Овој пат, оркестарот досаѓа со свои 70 членови, а пред македонската публика ќе се претстави со дела од бугарски и македонски композитори - „’Рченица“ од суитата „Тракиски танци“ од Петко Стајнов и Македонски танц бр. 3 од Александар Лековски. На програмата се и Седмата симфонија од Бетовен, како и Концертот за виолина и оркестар во а-мол од Александар Глазунов, на кој како солист ќе се претстави македонската истакната виолинистка Ана Кондратенко.

Директорот на „Скопско лето“, Мирко Стефановски, истакнува дека договорите за гостување на Софиската филхармонија во Скопје започнале пред две години, и иако со мали финансиски проблеми, конечно, успеале да го донесат овој исклучителен оркестар, што е значаен потег и за соединување на културата меѓу двете држави. „Ова е само уште еден пример за значајна културна соработка меѓу Македонија и Бугарија. Конечно, успеавме да потпишеме договор и да ја затвориме финансиската конструкција за да ја имаме Софиската филхармонија на отворањето на ’Скопско лето‘, оркестар кој е мошне значаен во светот на класичната музика“, рече Стефановски на вчерашниот прес.

Генералниот директор на Софиската филхармонија, Јавор Димитров, и директорот на Културно-информативниот центар на Бугарија во Македонија, Димитар Христов, го искажаа своето задоволство за гостувањето на овој оркестар со голема традиција зад себе. „За нас е мошне значајно ова гостување, но особена чест ни е што на концертот ќе ја промовираме и македонската и бугарската композиторска школа“, рече Димитров. Тој додаде дека еден сегмент од оваа меѓународна соработка ќе биде посветен на промоција на млади талентирани музичари. Христов, пак, рече дека е особено значајна соработката меѓу министерствата за култура на Македонија и на Бугарија, и тоа ја продолжува традицијата на соработка меѓу двете култури.

До 31 јули, односно до крајот на своето годинашно патување, „Скопско лето“, чиј организатор е Дирекцијата за култура и уметност на Скопје,

ќе понуди многубројни настани, претежно од областа на музиката, опфаќајќи повеќе жанрови, но и од театарот, филмот, ликовната уметност. Меѓу нив се театарските претстави „Грев или шприцер“ на Сашко Насев, во режија на Дејан Дамјановски на Драмски, „Еколошка бајка“ во режија на Наташа Поплавска на Театарот за деца и младинци, „Змејовата невеста“ на Димитар Молеров, во режија на Нела Витошевиќ во продукција на Прилепски театар, „Празен град“ на Дејан Дуковски во режија на Бојан Трифуновски, премиерата на „Госпоѓица Јулија“ на Стринберг во режија на Саулиус Варнас на МНТ, концертите на повеќе ансамбли на народни игри и песни, на оркестарот „Маракеш“ од Дрезден, на музичарот Васко Серафимов, кој наедно ќе го промовира и својот најнов компакт-диск, концерт на новата македонска група „Кабадајас“, на пијанистките Јасна Аврамовска и Славица Мицевска, на групата „Фабула Раза“ од Унгарија итн. Ќе бидат пставени и неколку македонски и странски изложби, а и годинава е содржана традиционалната манифестација „Кафе-кино“ која ќе се одржува во Забавниот парк „Луна“. „Скопско лето“ завршува со концертот „Симфони“ на групата „Леб и сол“ и Младинскиот оркестар, под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...8F37F6F3F2
16-05-2012, 09:43 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 16.05.2012, 12:16
Гораните и Бошњаците во Косово по бугарски пасошиБарањата на голем број граѓани на Косово за српски и македонски пасоши сега добија сериозен „конкурент“: пасошите на Бугарија. Со овој документ тие веруваат дека ќе им се отвори можноста за работа во некоја од земјите членки на ЕУ, пренесува агенцијата ИНА, повикувајќи се германското радио Дојче веле.

За Гораните и Бошњаците во Призрен се формира здружение на Бугари, иако овие заедници официјално не постојат во Косово.

Според истиот извор, во присутво на претставници на бугарската амбасада во Приштина и Агенцијата на Бугарите надвор од Бугарија, пред два месеца формирано е здружението на Бугарите на Косово, со седиште во Призрен.

- Иако официјално тоа се негира, во име на здружението се собираат документи за членство, главно од општина Драгаш, и со скратена постапка за една година се добива бугарско државјанство и пасош - стои во информацијата.

Претставниицте на Бошњаците имаат различен став околу ова прашање. Едни во него гледаат како „поделба“ на нивната заедница и формирање нова бугарска заедница, поради што апелираат до ЕУ да го запре овој процес.

Поранешниот косовски министер за здравство, Садик Идризи, бугарските пасоши ги гледа како „решение за економските проблеми“.

- Луѓето повеќе не се задоволни од македонските и српските пасоши, зашто во оваа фаза повеќе тежи бугарскиот пасош, бидејќи со него може да добијат работа во земјите на ЕУ, за еден месец или за една година - вели Идризи.

Додека функционерите имаат различни толкувања за ова, голем број жители од реонот на Призрен, а во последно време и од други делови, секодјевно одат во Софија за да го финализираат добивањето пасош.

Постапката за добивање на овој документ од пет сега е намалена на една година, и за да го добијат пасошот во рака потребни им се околу илјада евра. (В.Т.)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...E642B0DCFC
17-05-2012, 08:08 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

16.05.2012, 14:57
„Санитарна енигма“ на Котеска промовирана во БугаријаКнигата, која е преведена на бугарски јазик, вчеравечер беше промовирана и во Центарот за култура и дебата „Црвената куќа“ во Софија

Јасна Котеска, професорка на Филолошки факултет во Скопје, утре ќе ја промовира својата книга „Санитарна енигма“ меѓу студентите и своите колеги професори од Југозападниот универзитет „Неофит Рилски“ во Благоевград.

Книгата, која е преведена на бугарски јазик, вчеравечер беше промовирана и во Центарот за култура и дебата „Црвената куќа“ во Софија, од претставници на издавачката куќа „КХ-Критицизам и хуманизам“ и директорот на Културно-информативниот центар на Р. Македонија во Софија, Васко Шутаров.

Котеска е авторка и на книгите „Македонското женско писмо“ и „Комунистичката интима“. (К.Р.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EB37D...9EF7F9E2FC

Топорчо, извинявай за намесата в рубриката, която поддържаш от толкова време...

За бг пасоши за горани, бошняци, македонци и т.н. не знам - питам се - кой ще остане в България след 2014 г. - когато отпадат и последните ограничения; а и не ми се мисли какво би станало, ако Щатите свалят визите...

Между другото в темите култура, преводи и т.н. не виждам каквото и да е, което би могло да бъде оприличено на предрасъдъци...
17-05-2012, 08:26 AM
Reply