Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЖРТВИ НА КОМУНИЗМОТ
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

06-11-2011, 02:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2
(This post was last modified: 06-11-2011, 02:22 PM by ЈорданПетровски.)
06-11-2011, 02:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

06-11-2011, 02:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#406-11-2011, 02:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5
06-11-2011, 02:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

06-11-2011, 02:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

06-11-2011, 02:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Во прилог на шестово видео и организацијата "БУНТ" за која се зборува во него. Првите 5 страни од обвинителниот акт против нејзините членови (Трајко Попов, Борислав Градишки, Ефтим Гашев и др.) на монтираниот политички процес на кој по инерција им се лепела етикетата "ванчомихајловисти", иако тоа нема никаква врска со вистината.[Image: Obvinenie-Trajko_Popov_Borislav_Gradiski...BUNT-1.png]


[Image: Obvinenie-Trajko_Popov_Borislav_Gradiski...BUNT-2.png]


(This post was last modified: 08-01-2012, 02:18 AM by ЈорданПетровски.)
08-01-2012, 02:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9


[Image: Obvinenie-Trajko_Popov_Borislav_Gradiski...BUNT-3.png]


[Image: Obvinenie-Trajko_Popov_Borislav_Gradiski...BUNT-4.png]


[Image: Obvinenie-Trajko_Popov_Borislav_Gradiski...BUNT-5.png]
08-01-2012, 02:21 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#10My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html10-01-2012, 10:21 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1123-08-2013, 04:54 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#12

Първата част на филма на Ив. Георгиев излъчен по BtV.
Дали е обективен - всеки сам преценява... ако реши да го гледа - разбира се.
Правят впечатление част от уводните думи на авторите:
"Три войни и три договори изпращат идеала за Сан Стефанска България в историята завинаги"...
http://www.btv.bg/shows/btv-dokumentite/...hast).html
02-02-2014, 12:27 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#13

02-02-2014, 12:46 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#14

Така изглеждат последните коментари на втората част на серията на сайта на телевизията...;
Аз лично се замислих за нюансите, разликите между югославския и българския македонизъм...;
Сигурно ще е интересно да се види и следващата серия...


Latovski

06.02.2014 / 06:36

sutapanaki, Инаку за некоја иронија на судбината, сегашните реформирани комунисти во Македонија, СДСМ покажуваат многу поголема кооперативност во релативизирање на националиот идентитет од ВМРО ДПМНЕ. Додека ВМРО се народњачка партија, која инсистира на тврди национални позиции за името и идентитетот, СДСМ се компромисери кои се препорачуваат за реализација на зачленувањето во ЕУ. Поготово имаат слух за бугарските желби за „заедничко славење на историски личности“, а можеби и за „корекција на учебниците по историја“. Нивниот поранешен премиер Бучковски, инаку обвинет за проневера со тенковските делови (за подарените бугарски тенкови во 2001). а се спомнува и во корупцијата во Телеком, сега отворено се застапува за правата на „слободно определување на Бугарите“ во Македонија, Се слуша и дека лидерот, струмичанецот Заев, има големи бизниси во Бугарија. СДСМ се прагматични, да не речеме непринципилени, и не исклучувам деке ќе побараат менторство од бугарските политички кругови, само за да се вратат на власт. Има и доста интелектуалци, новинари, бизнисмени кои гледаат шанса да дојдат на важни позиции, за наводно да го забрзаат зачленувањето во ЕУ, кои би се радувале ако Бугарија им биде ментор (а и финансиер) во таа работа. (Со тоа следуваат и еврофондовите за погранична соработка, а и патувања во Брисел). Нормално, ќе се користи еврореториката, за да се оправда овој салто мортале во нивните ставови за нацијата во однос на тие што ги имаа за времето на Б Црвенковски.


Latovski

06.02.2014 / 06:11

sutapanaki. За цензурата, не можам да тврдам дека нешто што сте го искусиле не постои. Има доста портали кај кои прво администраторот го одобрува коментарот, пред да биде објавен, И јас не пуштам коментари, ако треба одобрување, оти го сметам за еден вид претерана цензура. Има и строг закон за навреди, па кај доста уредници постои страв од казни, Но, во Бугарија, иако можеби има поголема формална слобода на говор, можам да прочитам и да слушнам дека има голем јавен притисок, салва на навреди и неразбирање за тие што се декларираат како Македонци (односно не Бугари). Просто проблемот помеѓу нас е што сметате дека сте постариот брат, кој знае дека помладиот е во заблуда, и дека може да му држи лекции за тоа кој е и што е. Во Бугарија очигледно е вкоренето мислењето дека државната присила во Македонија ги одродила Бугарите и дека сега кога би се дозволила слобода на изразување, која наводно ја нема, голем број на Бугари ќе се појават и ќе се вратат во матицата нација. Од друга страна ако се спомнат Македонци во Бугарија, право да формираат нации, политички партии, тоа или им се оневозможува, или се одолговлечува, зошто тоа се предавници, или провокатори и сл. Значи Бугарија си зема право на монопол на вистината. За ЕУ, како нова Коминтерна. Се разбира деке е моја шпекулација, поточно симболика. ЕУ навистина е една идеолошка институција, со многу бирократија која дури и именува премиери (како во Италија и Грција). Македонските политичари во еден глас ја подржуваат, па јавноста во Македонија и никогаш не се прашувала. за амбициите за членство.


sutapanaki

06.02.2014 / 02:33

Латовски, грешно си разбрал. За повечето в България е ясно, че Македония от 60 год. върви по свой път (т.е. не свой а този на Титова Югославия), различен от този на България. Ние с това нямаме проблем. Имаме обаче огромен проблем с начина, по който вие третирате българската история преди 1944. Виновните тук не сме ние. Филмът документирано показва как се е македонизирало Пиринско, което неменуемо отразява и как се е създавала Македонската държава след 1944 - двете неща са свързани. Тези събития не са добре познати в България сред младите, а в Македония дори са забранени като накърняващи македонската национална чест. Но историята си е история, не можеш я промени. Чувствай се колкото искаш македонец, но си знай историята и приеми, че евентуално тя не е такава, каквато от МАНУ искат да ви я покажат. Конфликтът между България и Македония е изцяло исторически и премълчаването на фактите няма да доведе до разрешаването му.
Цензурата в Македония е очевидна. Вашите управляващи не търпят чуждо мнение отличаващо се от официалното. Почти е невъзможно да се остави комемнтар по вашите форуми и всетници, ако той е на български и говорещ за истинската история. Казвам го от личен опит. Досега вече трябва да си се убедил, че такъв тип цензура и ограничаване на свободата в България не се прилага.
Пълна спекулация е твърдението, че Брюксел е новия Коминтерн. Разликата е огромна. Брюксел не се занимава с инженеринг на нации и езици, както Коминтерна го правеше. Брюксел не се занимава с идеологическа пропаганда и изтребване на несъгласните. Напротив, несъгласните с идеята на ЕС са членове на европейския парламент въпреки всичко. Ако беше толкова лош ЕС, колкото Коминтерна, защо Македония се натиска да влезе в него?


blac cat tp

05.02.2014 / 23:57

Според мен грешката е вече НЕпоправима ! Тъжна работа.
Непоправима е загубата на Македония- не само Вардарска, а и Една част от Егейска, но тъжното е как българи са правили българи да стават друг етнос, друга нация.
Това национално предателство ще тегне над България много дълго. До сега се оправдавахме, че сърбите са виновни, но по зло за България от националните предатели НЯМА!!!
Каузата Македония, кауза на велики хора като: Гоце Делчев, Тодор Александров, Андрей Ляпчев........ и др. е НЕИЗМЕННО ЗАГУБЕНА. За съжаление явно усилията им са били почти напразни.
Дано по-скоро дойде деня повечето "македонци" осъзнаят и прочетат истината, а не истината на ТИТО, Сталин и националния предател Г. Димитров. Но това ще стане само ако нашата обща родина наречена БЪЛГАРИЯ тръгне към развитие и просперитет. Дори и българите от Цариброд и Босилеград няма да се чувстват българи, ако нацията е бедна, държавата потъва и се случват престъпления срещу българския етнос.
Дано новото поколение продължи българското, святото...


blac cat tp

05.02.2014 / 23:21

Lazovski:
Разбира се, че няма да чувстваш български за свой, то с такава пропаганда осъществила се в БРЮМ и в части на България няма как.!
На най-добрия ми приятел дядо му (Бог да го прости) му викаха македонец. Човека и семейството му са били бежанци от с. Зърнево (Kato Nevrokopi) Егейска Македония, като част от фамилията им е депортирана в Вардарска Македония насилствено още първите месеци на изселването им на родна земя.
Днешния гр. Стамболийски е 95-99% бежанци от Егейска Македония, същото се отнася и за много Български градове.
Като ни наричате татари поне веднъж не се ли замислят (нашата кръв от Македония), че може най-вероятно и те ще са татари щом сме ние ! СПОРЕД македонците-създателите им ние сме изроди !!!
Lazovski тази долна зган КОМУНИСТИТЕ е втълпила, че България и българите (наричани от вас ТАТАРИ) не навиждат и желаят злото на т.н. от тях "македонски народ". Това тази долна зган е втълпила на хиляди, хиляди, милиони. Не виждам как България ще изтрие една от многото през последните 100 г.(след 1914 г.) СрамнА и анти-НАЦИОНАЛНА политика за разделение на БЪЛГАРСКИЯ ЕТНОС.
За съжаления вече спирам да вярвам, че този етнос-БЪЛГАРСКИЯТ някога ще се обедини, даже по скоро е тръгнал на нови разделения на помаци, българи...... и накрая бездната.....
СПОРЕД МЕН БЪЛГАРИЯ НИКОГА, АМА НИКОГА НЕ Е БИЛА ОБЕДИНЕНА И ЗА ТОВА ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ТЕРИТОРИИ, ЩЕ БЪДАТ БЕДНИ И РАЗПОКЪСВАНИ. ЩОМ ВЕЧЕ ПОЧНАХА И ПОМАШКА НАЦИЯ ДА СЪЗДАВАТ ВЕЧЕ НЯМАМ ДУМИ!
Винаги такива разпокъсвания се случват в бедни и непросветени райони с много малки изключения.
Господ да пази България и българите където и да са те, защото ако зависи от политиците тази държава и етнос по добре да не съществува.
Само ме е яд за Великите Българи борещи се за национално освобождение и обединение

Latovski

05.02.2014 / 20:59

Пријателу boby_bg, што се однесува до користењето на бугарскиот јазик, секако дека како пасивен познавач се служам со него онаму каде што ми е потребен. Воопшто немам проблем со тоа да прочитам книги на бугарски. Но искрено, македонскиот идентитет ми е доволен и комотен. Немам ништо против бугарскиот, но не го чувствувам како свој. Верувам дека и мнозинството мисли така, а тие што се чувствуваат како репресирани Бугари се многу малку. Обично тоа се луѓе со егзистенцијални проблеми, кои прават замена на тези и се деклараираат како национално онеправдани. Бугарската јавност треба да разбере дека Македонците поминале 70 години во Југославија, а социјалистичките 50 на години биле плоден период на интензивна културна размена со другите југословенски народи. Така да се уште постои преплетеност и стопанска поврзаност, многу поголема од таа со Бугарија. Се разбира, соработката со Бугарија е пожелна, но прв чекор би било Бугарија, покрај државата Македонија, да го признае и постоењето на македонската нација и јазик.

Latovski

05.02.2014 / 20:14

Пријателу boby_bg, не можам да имам против конструктивниот приод и желбата за дијалог. Ја разбирам твојата теза, сметаш дека наводниот ригиден став на власта во Македонија по однос на искажувањето на бугарската национална свест е пречка Бугарите во Македонија, кои се помакедончиле по налог на Коминтерната, повторно да се вратат на корените. Мислам дека тоа мислење, кое очигледно преовладува во бугарската јавност, и која по тоа прашање е на моменти многу емотивна дури и патетична, е производ на воспитување, на долготрајна индоктринација и на еднострана интерпретација на работите. Секако дека формирањето на една нова држава, е сврзано со промени кои некого и повредиле, меѓутоа процесот е иреверзибилен. Денес, Македонците слободно земаат бугарски пасоши, никој не им го одзема македонското државјанство заради тоа, а примерите како Спаска и сл се претерување. Не е дозволено ан блок да се негира македонската нација, но поединечно кој се чувствува Бугарин, слободно го прави тоа. Има и културен клуб, и слободно функционира. Обидот низ селективен избор на документарна граѓа да се поткрепи основната теза е вовед во идна политичка акција на бугарската држава, која сака пристапувањето на ЕУ да го искористи да изнуди ревизија на македонската историја. Прво, ЕУ е своевидна Коминтерна на денешницава, дури нејзините високи функционери се нарекуваат комесари, а Брисел ја игра улогата на некогашната Москва. Па ако бугарската јавност гледа на бугарските комунисти како на национални предавници, исполнувачи на налозите на Коминтерната, зошто сака да се користи со Европската Унија, една своевидна нова Коминтерна, како лост за остварување на историските претензии? Друго, бугаризацијата на Македонија ќе предизвика поголем конфликт, не е можна со мирни сдредства, а и Бугарија ќе стане природен сојузник на Албанците, во евентуалната поделба на Македонија.


boby_bg

05.02.2014 / 19:44

Приятелю Latovski, никой нищо няма да избрише. Пиши си спокойно както си искаш. Важното е че можем да водим диалог. Вярно - всички, които пишат тук ще се обърнат срещу теб. Но нищо - важното е да се започне. За македонските вестници ще ти кажа само, че има ИЗРИЧНО условие коментарите да са на македонски език. Темата за езиците е много сложна. Ние имаме много турски и гръцки думи, които употребяваме ежедневно и не се замисляме. Ти например пишеш думата "посебно", която е сръбска дума. А не си ли се замислял, че ние се разбираме, защото повечето думи, които употребяваме са общи, само леко видоизменени (в някои случаи само ударението). И най-важното - граматиката е еднаква. Нямаме падежи и т.н. Защо да се откажеш да ПОЛЗВАШ един език, на който са писали велики поети и има преведена страшно много литература само заради една пропаганда?
А иначе и аз не съм съгласен престъпленията, които са вършени тук в Пиринския край да се пренасят механично за цяла Македония. Но това е дълга тема.


Latovski

05.02.2014 / 17:38

boby_bg. Тоа што коментарот е објавен (автоматски), не значи дека не може подоцна и да биде избришан. Но, ја ценам отвореноста. За македонските весници, сум гледал коментари и на бугарски, но ви верувам дека има и избришани. Инаку, јас и да се обидувам да го напишам текстов на бугарски, нема да ми успее, оти едноставно не го владеам. Се разбира дека јазиците се слични и се разбираме, но тоа се посебни јазици. Хрватите и Србите зборуваат јазици со многу поголема лексичка и граматичка блискост, но речете му на некој Хрват дека всушност зборува Српски. Не знам што ќе донесат наредните епизоди, но во досега прикажаните делови се игра на сентиментите на Бугарите, врз митот за наводна национална трагедија, и опасно се оспорува самобитноста на Македонија. Делот на иѕјавите на сведоци од пиринскиот крај, се проектираат врз Р Македонија, како да се случиле идентични настани. Тоа што Македонците последни создале држава на Балканот е след на историски околности, а не е измислица на Тито, Впрочем, според српското гледиште Македонците се расрбени Јужносрбијанци. Па ако не биле комунистите ќе си останевме Срби, а не Македонци. Многу апсурди.


boby_bg

05.02.2014 / 16:50

Приятелю Latovski, самият факт че пишеш на езика, който считаш за литературен македонски и коментарът ти се публикува, означава че при нас демокрацията работи и е възможен диалог. Това е много! Вестниците в Македония не допускат коментар написан на друг език освен "македонски". Това значи, че допускат да говорят само със себе си по въпросите България - Македония. Още през XVIII век Волтер е казал: Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив, ще защи
тавам правото ти да го казваш. Ако можеш разбери това и го обясни на своите съграждани.


Latovski

05.02.2014 / 16:15

Филмот е пропагандна подршка на обидот на Бугарија, сега зајакната со членство во ЕУ, да ги реактивира старите претензии. 1. Ако македонскиот јазик е дијалект, зошто би требало некој да го создава или измислува?. Јазикот се говорел каков што е и во минатото, нели уште Мисирков во 1904 се залага за централното наречје како основа на македонскиот литературен јазик? По 1944, со создавање своја држава, се створиле услови да се кодифицира. 2. Каков доказ се изјавите на Венко Марковски (ако се доживувал себеси како Бугарин) дека сите жители на Македонија се Бугари? 3. Ако братсвото на манастирот Прохор Пчински не ве ни примиле во портите, зошто им верувате на подсмешливите приказни за Асном? (За информација на авторот знамињата и сликите во спомен собата на Асном се затоа што Македонците се бореле против фашизмот заедно во коалицијата.) 4. Ако Македонците говорат бугарски, зошто изјавите на македонски се титлувани?
06-02-2014, 09:34 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#15

08-02-2014, 11:15 PM
Reply