Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВО ЧЕСТ НА ВЛАДО ЧЕРНОЗЕМСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1
Многумина Черноземски сакат да го прикажт Бугарин, затоа имам една дилема, дали вакво нешто може да помисли а не да стори НЕМАКЕДОНЕЦ:

Quote:"Неговиот фанатизам се граничи со саможртва. Така во 1927 г. тој му предлага на ЦК на ВМРО да се опаши со рачни бомби и да експлодира во главната заседувачка сала на друштвото на народите, за да го привлече на овај потресен начин вниманието за болното македонско прашање, откако петициите и молбите на македонското население не влијаеа со соодветна рекција од светската јавност."
Би ги замолил Србоманите да посочат некој од нивните херои кои бил подготвен на вакво дело за Македонија. Така ке можеме најлесно да просудиме кои сме ние што го почитуваме Черноземски и кои се вте што го плукатаат Черноземски и го прогласувате за Бугарин.

09-10-2011, 01:53 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#2

Йордане,сам си го дириш!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
09-10-2011, 05:44 AM
Website Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#3

За Черноземски няма никакви въпросителни около произхода му-той е от географската област Македония точно толкова, колкото и Дилма Русефф или Васил Левски.

А такива въпроси като на Црни са достойни за барбата, Мрачния Конник и пр.-абсолютно лаически, дилетантски и безсмислени: се едно аз да викам-абе, след толкова обичам жена си, която е от Габрово с родители от Севлиевско и Пловдивско, и в същото време в гимназията съм се занимавал с немски език, а в университета със стара гръцка философия, дали пък баща й няма нещо общо с Германия, а майка й всъщност не е наследник на Аристотетел, щото така на мен много ми харесва и ми се иска?

Вместо да се занимавате с глупости, по-добре вижте какво световните историци пишат за вас:
http://newbalkanpolitics.org.mk/OldSite/...al.mac.asp
Во октомври 2000 год. пратениците од ВМРО-ДПМНЕ учествуваа на спомен-богослужбата во чест на атентаторот-самоубиец од ВМРО Владо Черноземски, кој по налог на Михајлов и неговата етнонационална ВМРО која се дефинираше како бугарска, во 1934 год. во Марсеј ги уби југословенскиот крал Александар I Караѓорѓевиќ и францускиот министер за надворешни работи Луј Барто. [58] Во јануари 2002 год. од членовите на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје исто така беше откриена и спомен-плоча за Мара Бунева, уште една атентаторка-самоубиец, која во 1928 год. во тогашното српско Скопје застрела еден висок службеник од Белград. [59] Оваа нова пробугарска лекомисленост на македонската историска политика оди дијаметрално спротивно на raison d’être на македонското nation-building кое од 1944 год. беше водено “озгора”.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 09-10-2011, 09:15 AM by Il Schismatico.)
09-10-2011, 09:14 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#4

Това тука за коментиране ли е или за смех ...

Дали некое македонче би направило мъжка постъпка като некой българин ...

Лесно прашане за първи клас ....
09-10-2011, 09:34 AM
Reply
TEODOR Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Aug 2011
Reputation: 3
#5


Tebe vo prviot klas te ucea da pees "Jas sum bugarce".

A za temava-odamna se umreni tie vreminja,sega misletemu ja kako ke se spravite so Carotvi Kiro.
09-10-2011, 11:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(09-10-2011, 05:44 AM)TATAP Wrote: Йордане,сам си го дириш!Ако толку вие Бугарите сте биле храбри и ако Черноземски бил Бугарин, сигурно ке сте имале повеке херои како него. Зошто вакви дела не чиневте за Тракија, Одрин, за делот кај што се бесарабиските Бугари. Зошто како причина за атентатот врз Александар не се споменати вашите ЗАПАДНИ ПРЕДЕЛИ кои се и ден денеска под Српаска окупација.
09-10-2011, 12:49 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#7

(09-10-2011, 12:49 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-10-2011, 05:44 AM)TATAP Wrote: Йордане,сам си го дириш!Ако толку вие Бугарите сте биле храбри и ако Черноземски бил Бугарин, сигурно ке сте имале повеке херои како него. Зошто вакви дела не чиневте за Тракија, Одрин, за делот кај што се бесарабиските Бугари. Зошто како причина за атентатот врз Александар не се споменати вашите ЗАПАДНИ ПРЕДЕЛИ кои се и ден денеска под Српаска окупација.
Те ти още македонци:А ти,ако сакаш отвори тема "Храбри ли се бугарете?",ама да не е да останете без херои?!

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
09-10-2011, 01:49 PM
Website Reply
TEODOR Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Aug 2011
Reputation: 3
#8Itakaaaa........

Na planetava ostanaa COVECI o bugariiiii
09-10-2011, 01:56 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#9

Не ми мъдрувай-хора,дето немат нито М от македонци са се били и са мрели за вашите чукари,а вие им серете на гробовете!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
09-10-2011, 01:59 PM
Website Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#10

Црни, оди се гръмни.
Вас, македонските юнаци още от 1944 г. та до днес ви шибат сърбите, та не ми се прави на големата работа.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 09-10-2011, 03:45 PM by Il Schismatico.)
09-10-2011, 03:45 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#11

(09-10-2011, 09:14 AM)Black Wolf Wrote: А такива въпроси като на Црни са достойни за барбата, Мрачния Конник и пр.-абсолютно лаически, дилетантски и безсмислени: се едно аз да викам-абе, след толкова обичам жена си, която е от Габрово с родители от Севлиевско и Пловдивско, и в същото време в гимназията съм се занимавал с немски език, а в университета със стара гръцка философия, дали пък баща й няма нещо общо с Германия, а майка й всъщност не е наследник на Аристотетел, щото така на мен много ми харесва и ми се иска?
Sam sebe se opisha Wolf- diletant i apsoluten laik. Odi plachi na ramoto na Rusite, tie ve izmislija.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
09-10-2011, 04:11 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#12

(09-10-2011, 04:11 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Sam sebe se opisha Wolf- diletant i apsoluten laik. Odi plachi na ramoto na Rusite, tie ve izmislija.

Мишленце...това е за теб с много симпатия:
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 09-10-2011, 04:31 PM by Il Schismatico.)
09-10-2011, 04:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(09-10-2011, 01:49 PM)TATAP Wrote:
(09-10-2011, 12:49 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-10-2011, 05:44 AM)TATAP Wrote: Йордане,сам си го дириш!Ако толку вие Бугарите сте биле храбри и ако Черноземски бил Бугарин, сигурно ке сте имале повеке херои како него. Зошто вакви дела не чиневте за Тракија, Одрин, за делот кај што се бесарабиските Бугари. Зошто како причина за атентатот врз Александар не се споменати вашите ЗАПАДНИ ПРЕДЕЛИ кои се и ден денеска под Српаска окупација.
Те ти още македонци:А ти,ако сакаш отвори тема "Храбри ли се бугарете?",ама да не е да останете без херои?!Волку моето прашање беш многу конкретно. Негледам дека си дал некаков одговор.
Ке ти дам уште малку аргументи, ваши бугарски, па белки ке срочиш аргументиран одговор:

Quote:"-BRP(k) na svojot 10 plenum odrzan vo avgust 1946g OBEDINUVANJETO na Pirinska Makedonija go uslovuva so postignuvanje na sojuzen dogovor so Jugoslavija ,koj trebalo da sodrzi i odredbi i za vrakanje na zapadnite pokraini od Srbija na Bugarija."
09-10-2011, 04:53 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#14

Црни, прашането ти може да е конкретно, но не всяко конкретно прашане заслужава отговор.
Има сериозни и смешни конкретни прашания-само с първите си струва да се занимава човек.
Черноземски е българин и точка.
Чернопеев е българин и точка.
Гарванов е българин и точка.
Яворов е българин и точка.
Цончев е българин и точка.
И знаеш ли кое е най-интересно?
Че всичките ви възрожденци и революционери до 1944 г. са българи и самите те са го казали и написали навсякъде.
ТОЧКА..!
Чети, интересувай се за съдбата на съпротивителните движения на българлите в Западните Покрайнини /организацията "Въртоп"/, за тракийците и техната борба, за Северна и Южна Добруджа, щом това те мъчи толкова, само не треси зелени като от разговор между третокласници.
А па и на сичкото отгоре после се сърдиш що не съм ти отговарял?
Не ме занимавай с глрупости, оти имам и друга работа.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 09-10-2011, 05:35 PM by Il Schismatico.)
09-10-2011, 05:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

(09-10-2011, 05:35 PM)Black Wolf Wrote: Црни, прашането ти може да е конкретно, но не всяко конкретно прашане заслужава отговор.
Има сериозни и смешни конкретни прашания-само с първите си струва да се занимава човек.
Черноземски е българин и точка.
Чернопеев е българин и точка.
Гарванов е българин и точка.
Яворов е българин и точка.
Цончев е българин и точка.
И знаеш ли кое е най-интересно?
Че всичките ви възрожденци и революционери до 1944 г. са българи и самите те са го казали и написали навсякъде.
ТОЧКА..!
Чети, интересувай се за съдбата на съпротивителните движения на българлите в Западните Покрайнини /организацията "Въртоп"/, за тракийците и техната борба, за Северна и Южна Добруджа, щом това те мъчи толкова, само не треси зелени като от разговор между третокласници.
А па и на сичкото отгоре после се сърдиш що не съм ти отговарял?
Не ме занимавай с глрупости, оти имам и друга работа.Волку како може атентатор Бугарин воопшто да не спомене дека атентатот врз Српскиот Крал го чини за слобода или како казна за злосторите кои српскиот режим ги прави во чисто Бугарски предел-ЗАПАДНИТЕ ПОКРАИНИ.
09-10-2011, 05:44 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#16

Що забранено ли е, или ти се намери да му солиш памет на Владо Шофьора какви мотиви е имал?
Бил е член на ВМРО от началото на 1920-те и сам си е избирал какво да прави. Западните Покрайнини и Македония еднакво са се считали за български-щом се бориш за едно от тях, се бориш и за България-какъв е проблемът?

Що се отнася до Западните Покрайнини:
"През 1934 година заедно с ВМРО е забранена и ВЗРО, който акт се явява в услуга на сърбошовинистичната политика на Белград." http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8...0%B8%D1%8F

Част от тях е и днешно Струмишко, ако толкова държим да сме точни.
"През периода 1941-1944 година съгласно споразумението между правителствата на Германия и България Западните покрайнини са присъединени към България за аднинистративно управление до края на войната."
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B...0%BD%D0%B8
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 09-10-2011, 06:30 PM by Il Schismatico.)
09-10-2011, 06:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(09-10-2011, 06:29 PM)Black Wolf Wrote: Що забранено ли е, или ти се намери да му солиш памет на Владо Шофьора какви мотиви е имал?
Бил е член на ВМРО от началото на 1920-те и сам си е избирал какво да прави. Западните Покрайнини и Македония еднакво са се считали за български-щом се бориш за едно от тях, се бориш и за България-какъв е проблемът?

Що се отнася до Западните Покрайнини:
"През 1934 година заедно с ВМРО е забранена и ВЗРО, който акт се явява в услуга на сърбошовинистичната политика на Белград." http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8...0%B8%D1%8F

Част от тях е и днешно Струмишко, ако толкова държим да сме точни.
"През периода 1941-1944 година съгласно споразумението между правителствата на Германия и България Западните покрайнини са присъединени към България за аднинистративно управление до края на войната."
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B...0%BD%D0%B8
Јас не му солам памет на Черноземски. Јас само те прашувам тебе и останатите за нелогичностите. Како тоа вие Бугарите не се обидовте да убиете уште некој водач на држава која имаше окупирани бугарски територии.
09-10-2011, 06:45 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#18

Нелогично е ,че Черноземски, роден във Велинград ( Велика Фиром, по българските карти ) да се обеснява на човек с осми клас образование и причащ античко сръбски ...

Немате нищо Йордане ... само сръбския ви остана .... за 100 години 5 пъти си сменихте идентитетот без да се противите ....

Що мислиш,че един Величко Керин ще се обеснява с такива като тебе ... кой си ти ....
09-10-2011, 08:49 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#19

Още едно нелогично нещо ...

Човек на възраст да задава детински въпроси ...

Там в ЮгоСърбия, да не сте дееволюирали ...
09-10-2011, 08:52 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#20

(09-10-2011, 12:49 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-10-2011, 05:44 AM)TATAP Wrote: Йордане,сам си го дириш!Ако толку вие Бугарите сте биле храбри и ако Черноземски бил Бугарин, сигурно ке сте имале повеке херои како него. Зошто вакви дела не чиневте за Тракија, Одрин, за делот кај што се бесарабиските Бугари. Зошто како причина за атентатот врз Александар не се споменати вашите ЗАПАДНИ ПРЕДЕЛИ кои се и ден денеска под Српаска окупација.

Ако не ме лъже паметта ти си от Куманово ...

Я кажи как така прави македончета веят сръбски знамена ...
викаш сте патриоти ... кво беше оная приказка ... антерия и опанци, то се знаю прави южносърбиянци ... със сонатно "р" ...

Или приказката - Пущи Цеца да измремо ...

Пропаст ... и вие,че водите държава ... прави сръбчета къде крадат българи и българска история .... що немат кой и добро утро да каже и да е записано некаде .... Южнобановски цирк ...


09-10-2011, 09:04 PM
Reply