Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКО БУГАРСКИ НАДМУДРУВАЊА
Author Message
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(22-09-2011, 08:57 PM)TATAP Wrote: Верно е!Прав си!
[Image: CA762A0697F7934FBE83D006DD41A250.jpg]

Абе монголче,мене ич не ми е јасно вас колку ви е IQ-то...бидејќи се кажувате за словени и ги присвојувате сите наши дејци,а уствари вие самите кажувате дека сте настанале од дедо ви Аспарух....масовна шизофренија ви се случува таму кај вас.Glava_vo_zid


Еве ти поздрав од Гоце Делчев:
"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Кој копнее, кој работи да ја присоедини неа кон Бугарија, Грција или Србија,тој може да се мисли за добар Бугарин, Грк или Србин но не е добар Македонец!"
23-09-2011, 01:32 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Да попитам сладурчетата дето пишат за татари имонголи и тараски и монголски език: на ТАТАРСКИ ЕЗИК ли е учен ГОЦЕ и той е ПРЕПОДАВАЛ ТОЗИ ЕЗИК?
НА ТАТАРСКИ ЕЗИК ЛИ ГОЦЕ Е НАПИСЛ САМ ЧЕ Е БЪЛГАРИН?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
23-09-2011, 08:41 AM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0

(23-09-2011, 01:32 AM)Makedonec Wrote: ....


Еве ти поздрав од Гоце Делчев:
"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Кој копнее, кој работи да ја присоедини неа кон Бугарија, Грција или Србија,тој може да се мисли за добар Бугарин, Грк или Србин но не е добар Македонец!"
Da_ne_si_lud
Сори за офтопикот, но овой македонац дури и Талев не го цитира како треба.

23-09-2011, 09:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-09-2011, 09:46 PM)tajniot Wrote: немој да вреѓаш првен не се знаеме второ еве ти ги интелегентните што напишале


Навреда е твојата манипулација со Санстефанска Бугарија, ме сметаш за толку глуп па ми подметнуваш таква евтина лага.
Зошто влегуваш во полемика кога не си подготвен да дискутираш аргументирано. Побарав од тебе да кажеш колку траела таа Санстефанска Бугарија. Во тоа барање нема ништо лошо ниту навредливи.(22-09-2011, 09:46 PM)tajniot Wrote: со среќа нека ти е интелегентнта дружба со нив соработнику црни


Од оваа се гледа која ти е намерата.
23-09-2011, 01:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-09-2011, 08:52 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(22-09-2011, 08:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: Мајчиниот говор на Гоце можеш да го слушнеш и денеска, појди во Егејска Македонија. Таму македонскиот говор остнал наjчист.
За тебе немало влиание што вардарскиот дел на Македонија е под СРПСКА окупација од 1913 година. На кој јазик се учело во училиштата. Колку колонизаторски семејства се доселени во Вардарска Македонија. Кога сето тоа ке го земеш во предвид тогаш зборувај за јазикот во Вардарска Македонија.Jordane, gledam sekoja diskusija e bezpolezna. Linkov koj ti go dadov gore, od Francuskiot recnik koj se bavi tokmu so taa problematika e so govor od KOSTURSKO! Od 17 vek! Toa se fakti, no OK ne te interesiraat, te zatoa ne mislam veke da ja prodolzam bezpoleznava diskusija. I dedo mi i baba mi se od Vardarska makedonija rodeni vo Turskoto i go zboruvaa istiot jazik koj jas go zboruvam. Jas pak te prasuvam na koj jazik dedoti zboruval a verojatno e roden pred Srpskata okupacija! Siguren sum go zboruval istiot jazik koj sega lugjeto go zboruvaat vo negoviot roden grad.


Da se razbereme ima tuka dve raboti.
1) lokalniot jazik na koj zboruvale obicnite lugje. Tuka ima mnogu dialekti. Osnovata na moderniot makedonski e prilepskiot dialekt. Vidi ja leksikata kako zboruvale vo 16 vek vo Kostursko uste ednaska da ti go postavam linkot:
http://www.macedoniantruth.org/wp-conten...le-p23.png
recisi identicno kako denes!! Normalno ima promeni odotgas - kako i sekoj drug jazik.

2) literaturniot bugarski jazik - vrz osnova na istocno bugarski dialekti. Nesto sto Goce i slicni go imaat nauceno naknadno vo Egzarhiskite skoli. Nesto protiv za sto Petar Pop Arsov i slicni se bunele vo Solunskata gimnazija, za koj samite prerodbenici ne go znaele i bile ismejuvani za istoto (na primer Prlicev, Dzinot itn). Jazik za koj egzarhiskiot ucitel Petar Draganov ima kazano deka treba pola godina na Makedoncite da go naucat.

Dali sakas da kazes deka za vreme na Goce jazikot 1)= 2). Toa ne moze da bide podaleku od vistinata. Deneska zboruvame gore dolu kako i pred 100 godini, otvori go Cepenkov so zapisi na narodniot govor ako ne mi veruvas na mene.

Sto se odnesuva do Srpskata okupacija, ista paralela -  dali za tebe imalo vlijanie na koj jazik gi ucele decata vo egzarhiskite uciliste (za koi istite P. Draganov veli im treba dosta vreme da go naucat to j bugarski jazik koj e navodno majcin) od 1874 do 1913? Toj period e sporedliv so 1913-41, zar ne?

No ostani si so zdravje, ne mislam da diskutiram ako od eden moment, par pisma na Bugarski vadis ekstrapolacija na se ostanato. Toa istoto Bugarite go pravat so nivnite spomnuvanja na Bugarija, Bugari itn, ekstrapolacii od minatoto koj ne vazat so denesnicata. Pak uste ednaska, toa Goce sto pisuval na Bugarski e ednakvo so toaletna hartija kako dokaz deka nesto ni e matno vo istorijata.Cesen Makedoneci во целово објаснување си го испуштил главниот доказ. Да напишеш дека Вук Караџић всашност е Волчко Караџовски од Небрегово кого Србите ни го украле а со тоа го украле и неговото епохално "македонско дело", азбуката.
Затоа треба да се покрене иницијатива Груевски да му направи споменик и конечно да ја исправиме грешката од 1945 година. Да ја вратиме во училиштата азбуката на Волчко Караџовски.

[Image: images?q=tbn:ANd9GcQIoSKWxJU-y62UFRualQi...KHumNml6Wg]
23-09-2011, 01:20 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(23-09-2011, 01:32 AM)Makedonec Wrote:
(22-09-2011, 08:57 PM)TATAP Wrote: Верно е!Прав си!
[Image: CA762A0697F7934FBE83D006DD41A250.jpg]

Абе монголче,мене ич не ми е јасно вас колку ви е IQ-то...бидејќи се кажувате за словени и ги присвојувате сите наши дејци,а уствари вие самите кажувате дека сте настанале од дедо ви Аспарух....масовна шизофренија ви се случува таму кај вас.Glava_vo_zid


Еве ти поздрав од Гоце Делчев:
"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Кој копнее, кој работи да ја присоедини неа кон Бугарија, Грција или Србија,тој може да се мисли за добар Бугарин, Грк или Србин но не е добар Македонец!"

Че аз с какво те навредих?Нали казах,че си прав?!Аааа!За това,което написал Мисирков?Че е македонски българин?Сърди се на него и нему викай "монгол"-това са си ваши работи...
Не се образовай от форуми,а прочети некоя книга ,ама целата!Ето това е книга(ако не знаеш):
[Image: book.jpg]
Защото това,което уж го е казал Гоце е от един роман (художествена измислица демек),ама пак нема да е лошо и него да прочетеш...
[Image: 024510705-big.jpg?r=0]
Ако по романи и приказки сте си писали целата история..."Да пази Господ!"
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
23-09-2011, 01:35 PM
Website Reply
tajniot Offline
Junior Member
**

Posts: 25
Joined: Sep 2011
Reputation: 0

(23-09-2011, 01:35 PM)TATAP Wrote:
(23-09-2011, 01:32 AM)Makedonec Wrote:
(22-09-2011, 08:57 PM)TATAP Wrote: Верно е!Прав си!
[Image: CA762A0697F7934FBE83D006DD41A250.jpg]

Абе монголче,мене ич не ми е јасно вас колку ви е IQ-то...бидејќи се кажувате за словени и ги присвојувате сите наши дејци,а уствари вие самите кажувате дека сте настанале од дедо ви Аспарух....масовна шизофренија ви се случува таму кај вас.Glava_vo_zid


Еве ти поздрав од Гоце Делчев:
"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Кој копнее, кој работи да ја присоедини неа кон Бугарија, Грција или Србија,тој може да се мисли за добар Бугарин, Грк или Србин но не е добар Македонец!"

Че аз с какво те навредих?Нали казах,че си прав?!Аааа!За това,което написал Мисирков?Че е македонски българин?Сърди се на него и нему викай "монгол"-това са си ваши работи...
Не се образовай от форуми,а прочети некоя книга ,ама целата!Ето това е книга(ако не знаеш):
[Image: book.jpg]
Защото това,което уж го е казал Гоце е от един роман (художествена измислица демек),ама пак нема да е лошо и него да прочетеш...
[Image: 024510705-big.jpg?r=0]
Ако по романи и приказки сте си писали целата история..."Да пази Господ!"

Јордан
не го одговори ова

Сегашността ви зависи от миналото. Ви повече не можете да славите Миладиновци, Гоце Делчев, Яне Сандански и всички, които са живели в Македония преди вас. Защото знаете, че те не са били това, което вие сте днес. Те са били българи и са се борили за Обединена България. Вие сте сърбокомунистически мутанти, които искат да избягат от своето минало и от срамът на предателството, което сте извършили спрямо тях, спрямо всички ваши баби и дедовци, които са напоили с кръвта си вашата земя, за да остане тя завинаги българска. Ако желаете можете да продължите жалкото си съществуване на мутанти, да вярвате в своите фантасмагории и лъжи, с които искате да погребете завинаги вашите български корени. Ние ви прощаваме това, но дали ще ви простят вашите деца и внуци?

методите се исто као на службите,извртување, вадење од контекст,провоцирање, од погорниот текст се гледа размислувањето на еден учесник на формот, кое е антимакедонско а сепак не е одстранет.Дали тебе сорабиотнику црни не ти е проблем што источниот сосед не негира?или за д ани биде подобро треба да им удоволиме на нив?
23-09-2011, 02:04 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Първо-аз не съм Йордан (реплицираш на мой пост).Второ-веднъж и за винаги си го набийте в кратуните,че никой не ви негира,отрича или каквото и да е!!Македония е отделна,независима държава и народа,който живее в нея е македонски!На пук на гърците искам и така да си остане!
Никой в България няма да си губи времето с вас,ако не беше това безочливо и безсрамно крадене (не присвояване,а крадене) на исторически събития и личностти,като от горе на всичко е държавна политика да се пропагандира,че България ви била окрала!Крадеца вика"Дръжте крадеца!".Вадене от контекст,подмяна на факти,скриване на истини или директна фалшификация-това е вашата "история" ,но дори и това нямаше да е проблем,ако пряко не засягаше моята държава и моя народ!
До тука ти показа такива "познаия" по история,че искрено се надявам средния македонец да е далеч над твоето ниво!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 23-09-2011, 02:44 PM by TATAP.)
23-09-2011, 02:43 PM
Website Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(23-09-2011, 02:43 PM)TATAP Wrote: Македония е отделна,независима държава и народа,който живее в нея е македонски!На пук на гърците искам и така да си остане!

Ок, дотука- е потоа ги спомна Грците “за пук на нив“ и веднаш продолжи токму во нивни манир:

Quote:1. Никой в България няма да си губи времето с вас
2. ако не беше това безочливо и безсрамно крадене (не присвояване,а крадене) на исторически събития и личностти,като от горе на всичко е държавна политика да се пропагандира,
1. Меѓутоа дузина твои земјаци постојано и секој ден те демантираат.
2. За “пук на Грците“ ама да си напишеш ти во нивни манир.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-09-2011, 03:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-09-2011, 02:04 PM)tajniot Wrote:
(23-09-2011, 01:35 PM)TATAP Wrote:
(23-09-2011, 01:32 AM)Makedonec Wrote:
(22-09-2011, 08:57 PM)TATAP Wrote: Верно е!Прав си!
[Image: CA762A0697F7934FBE83D006DD41A250.jpg]

Абе монголче,мене ич не ми е јасно вас колку ви е IQ-то...бидејќи се кажувате за словени и ги присвојувате сите наши дејци,а уствари вие самите кажувате дека сте настанале од дедо ви Аспарух....масовна шизофренија ви се случува таму кај вас.Glava_vo_zid


Еве ти поздрав од Гоце Делчев:
"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Кој копнее, кој работи да ја присоедини неа кон Бугарија, Грција или Србија,тој може да се мисли за добар Бугарин, Грк или Србин но не е добар Македонец!"

Че аз с какво те навредих?Нали казах,че си прав?!Аааа!За това,което написал Мисирков?Че е македонски българин?Сърди се на него и нему викай "монгол"-това са си ваши работи...
Не се образовай от форуми,а прочети некоя книга ,ама целата!Ето това е книга(ако не знаеш):
[Image: book.jpg]
Защото това,което уж го е казал Гоце е от един роман (художествена измислица демек),ама пак нема да е лошо и него да прочетеш...
[Image: 024510705-big.jpg?r=0]
Ако по романи и приказки сте си писали целата история..."Да пази Господ!"

Јордан
не го одговори ова

Сегашността ви зависи от миналото. Ви повече не можете да славите Миладиновци, Гоце Делчев, Яне Сандански и всички, които са живели в Македония преди вас. Защото знаете, че те не са били това, което вие сте днес. Те са били българи и са се борили за Обединена България. Вие сте сърбокомунистически мутанти, които искат да избягат от своето минало и от срамът на предателството, което сте извършили спрямо тях, спрямо всички ваши баби и дедовци, които са напоили с кръвта си вашата земя, за да остане тя завинаги българска. Ако желаете можете да продължите жалкото си съществуване на мутанти, да вярвате в своите фантасмагории и лъжи, с които искате да погребете завинаги вашите български корени. Ние ви прощаваме това, но дали ще ви простят вашите деца и внуци?

методите се исто као на службите,извртување, вадење од контекст,провоцирање, од погорниот текст се гледа размислувањето на еден учесник на формот, кое е антимакедонско а сепак не е одстранет.Дали тебе сорабиотнику црни не ти е проблем што источниот сосед не негира?или за д ани биде подобро треба да им удоволиме на нив?Пред да постасвуваш ново прашање одговори на предходното. Колклу треала Санстефанска Бугарија.
23-09-2011, 04:10 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(23-09-2011, 03:34 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(23-09-2011, 02:43 PM)TATAP Wrote: Македония е отделна,независима държава и народа,който живее в нея е македонски!На пук на гърците искам и така да си остане!

Ок, дотука- е потоа ги спомна Грците “за пук на нив“ и веднаш продолжи токму во нивни манир:

Quote:1. Никой в България няма да си губи времето с вас
2. ако не беше това безочливо и безсрамно крадене (не присвояване,а крадене) на исторически събития и личностти,като от горе на всичко е държавна политика да се пропагандира,
1. Меѓутоа дузина твои земјаци постојано и секој ден те демантираат.
2. За “пук на Грците“ ама да си напишеш ти во нивни манир.

Виждаш ли,приятелю какво се получава когато се вади нещо от контекста?И все пак стоя зад всяка моя дума!Ако прочетеш малко по-внимателно това,което съм написал ще се съгласиш с мене.Аз лично правя разлика между държава (управляващи) и народ (обикновени хора,като тебе и мене).Рядко държавната политика се припокрива с истинските желания на хората и в момента говоря именно за тази политика,която изгради между нашите народи най-голямата и най-идиотска стена в Европа!
И преди съм го казвал-шепа форумджии не са България-всеки е отговорен за своите думи и дела!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-09-2011, 12:41 AM
Website Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Аз па не виждам с какво Татар е направил проблем-човекът сосема коректно си го цитира Талев со се слики и линкове...после македонците /някои от тях/ се сърдят..защо?
Какво сме виновни ние че Талев е написал книга за борбите на българсикя народ, в която е измислил думи на Гоце, които вие вадите от контекст и му приписвате че ги бил казал наистина в смисъл на нациоален сепаратизъм?
Какво сме виновни че Гоце сам е написал дека е българин-и то с збуката и с езика на първия председател на БАН, Марин Дринов, а не с азбуката и на езиците на на Вук или Блаже?
Нищо...никой не ви отрича историята, саом че след 1944 г.-тя си е вашата и от вас зависи как ще си я живеете, помните и продължавате.
Но преди това не е така, историята е наша-ако щете обща, ако щете, само българска, но не и "ваша" в смисъл на македонски-небългарска.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 24-09-2011, 10:01 AM by Il Schismatico.)
24-09-2011, 10:00 AM
Reply
TEODOR Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Aug 2011
Reputation: 3


Teoriite na pomocanata i posrana Cola Dragojceva galiba seuste se zivi vo Bugarija.Pelenite i gi menuvaa za da ne izleguva rea od nejze ama sarinot od ustata ne mzea i ili ne sakaa da i go odstranat.I evegi nejzinite vnucinja -izleguvaat na bel den i ni zabranuvaat da gi slavime borcite za MAKEDOIJA.Demek tie se borele za nesto drugo a ne za Makedonija
Ama bez da vleguvam vo nivniot film samo ke se obidam da go citiram najgolemiot disident na Bugarija i prviot pretsedatel:

"Makedonskata drzava i nacija se realnost i koj ne go svatil toa ima problem sam so sebe" Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

I aj Bugarcinjava nekako i gi razbiram ama Makedonskive apatridi nikako ne mozam da gi svaram.Se obiduvaat od 7-8 iljadi kilometri oddalecenost da ni prodavaat Coladragojcevski teorii.Sramota i BRUKA.


24-09-2011, 10:18 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Каква Цола Драгойчева ти е в устата?
Ти не четеш ли оригиналните документи на Гоце?
На сите преродбеници?
Ти можеш ли да четеш?
На колко си години-на 5?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
24-09-2011, 10:29 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Абе и аз се чудех на безвкусицата, която струи от стила на песната, и бех сигурен че колкото и да са изтрещели македонците, не биха могли да сътворят такава глупост /все пак имат някаква здрава основа, която още не са успели да унищожат съвсем/, но сега с твоя линк всичко си идва на мястото...простащината и грандоманщината, с които от време на време се заразяват, си лъсват ясно и отчетливо: вирус от Север :-)
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 24-09-2011, 02:51 PM by Il Schismatico.)
24-09-2011, 02:51 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Абе тука било интересно докато ме немало ...
24-09-2011, 04:46 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(23-09-2011, 01:30 AM)Valkanizater Wrote: За българското case study etc., лоши отношения, вината на източния съсед и т.н. - тука нямам коментар - бих споделил нещо лично - на времето, на голямо международно летище - срещнах македонци - симпатична компания - първоначално реших, че са българи, но като се заслужаш по-внимателно разбрах, че всъщност са македонци - поздравих ги спонтанно - "Здравейте, как сте, що сте - да не сте от Македония...?" (приемам, че това е малко непривичен начин да заговаряш непознати) и получих в отговор - "Кои ние - македонци - не,не - ние сме от Югославия..." та и до сега така.

Е Валканизатер и до сега е така.
Погледни ги само она шака јад и беда од “Титовите леви сили“ тие од срам не смејат да се наречат Југославени зашто сите ќе им се смејат.
Да, и тажно и смешно.
Стари и одртавени и подетинети.
Да немаат грам самопочит.

А за микисим, да, темата е забегана.

An inch today is tomorrow’s mile.
24-09-2011, 09:06 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(24-09-2011, 10:18 AM)TEODOR Wrote: Teoriite na pomocanata i posrana Cola Dragojceva galiba seuste se zivi vo Bugarija.Pelenite i gi menuvaa za da ne izleguva rea od nejze ama sarinot od ustata ne mzea i ili ne sakaa da i go odstranat.I evegi nejzinite vnucinja -izleguvaat na bel den i ni zabranuvaat da gi slavime borcite za MAKEDOIJA.Demek tie se borele za nesto drugo a ne za Makedonija
Ama bez da vleguvam vo nivniot film samo ke se obidam da go citiram najgolemiot disident na Bugarija i prviot pretsedatel:

"Makedonskata drzava i nacija se realnost i koj ne go svatil toa ima problem sam so sebe" Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

I aj Bugarcinjava nekako i gi razbiram ama Makedonskive apatridi nikako ne mozam da gi svaram.Se obiduvaat od 7-8 iljadi kilometri oddalecenost da ni prodavaat Coladragojcevski teorii.Sramota i BRUKA.

Теодоре - познаваш Цола Драгойчева? Браво!
А знаеш ли, че жената, в млади години, е била фенка на Никола Парапунов...информирй се...
Има меомари за това

ПП За мен и Цола драгойчева и Парапунов са големи фигури; изненадан съм че др. Драгойчева и до ден днешен е толкова популярна; наистина съм изненадан...

24-09-2011, 09:12 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(24-09-2011, 09:06 PM)montehristo Wrote:
(23-09-2011, 01:30 AM)Valkanizater Wrote: За българското case study etc., лоши отношения, вината на източния съсед и т.н. - тука нямам коментар - бих споделил нещо лично - на времето, на голямо международно летище - срещнах македонци - симпатична компания - първоначално реших, че са българи, но като се заслужаш по-внимателно разбрах, че всъщност са македонци - поздравих ги спонтанно - "Здравейте, как сте, що сте - да не сте от Македония...?" (приемам, че това е малко непривичен начин да заговаряш непознати) и получих в отговор - "Кои ние - македонци - не,не - ние сме от Югославия..." та и до сега така.

Е Валканизатер и до сега е така.
Погледни ги само она шака јад и беда од “Титовите леви сили“ тие од срам не смејат да се наречат Југославени зашто сите ќе им се смејат.
Да, и тажно и смешно.
Стари и одртавени и подетинети.
Да немаат грам самопочит.

А за микисим, да, темата е забегана.

Монтехристо, много хора в България наистина съжаляват, че това е така...
Това не означава, че българската позиция винаги е феер/коректна и т.н.
Българската позиция е много непоследователна - това го виждаме и самите ние.
Рано или късно обаче диалогът между Македония и България ще се случи, нещата ще се "изчистят" - но не мисля, че елитите ще имат принос за това. Ако някога това стане - то ще е благодарение на обикновените хора...
И никой никого няма да анексира, асимилира, превзема и т.н.
Просто малко повече комуникация и прагматизъм...
24-09-2011, 10:10 PM
Reply
smrt_za_BUGARI_2
Unregistered

 

(22-09-2011, 04:29 PM)TEODOR Wrote:
(22-09-2011, 01:50 PM)ЈорданПетровски Wrote: Tajniot зошто не одговориш на моето прашање па да дознаеш дали одговорот е смешен или не.
Треба да се срамите сите и ти и Коњаникот, ТЕОДОР, Барба, силни сте кога имате можност да плукате по Комитетот ама се сокривте во глувчешка дупка да одговорите на едноставно прашање. Прашањето за секој кој е Македонци не би требело да преставува проблем да одговори.
Се исплашивте да кажете НЕМИНОВНА ВИСТИНА стравот е затоа што таа вистина ке разголи една голема лага.

Od sto maka be Jordane cel den ne prozivas i places kako bebe za cicka?

Sakas da mu gi mesas koskite na Goce?Tuka se vo sv.Spas poveli dojdi pokloni se i pocni.Ama ti ne si dostoen za toa.

Da ne te gricka nekoja sovest mozebi A? Epa ke te gricka se duri ne te napravi koska i koza.Ama za toa trebase da mislis koga ja davase supkata pod kirija na bugaristata.Sega e docna za pisman.

I za kraj eden skopski debarmaalski pozdrav do tebe do administracijata i do site dusmani na Makedonija:
STOKOOOOOOOOOOOO!MAJSTOREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

BravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravo

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
25-09-2011, 07:11 AM
Reply