Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НЕЛОГИЧНИ РАБОТИ СЕ СЛУЧУВААТ ВО МАКЕДОНИЈА ???
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

Quote:
(08-02-2010, 11:51 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: [

Па освободил е Персия от персийците ....Индия от индийците Pos И то за цели 12 години Icon_razz))

Еве:
Значи, ги ослободил...од самите нив.Icon_lol
09-02-2010, 12:15 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#22

(06-02-2010, 10:00 PM)Славјански Wrote: ацко, Александар Македонски е поим за светот и на него не му доликува друго место освен плоштадот на престолнината на Македонците.
Временската рамка на игра улога.
Тој како таков не ги негира македонскире револуционери во кои голем дел од нив и се повикуваат на него.
Погледни го повикот на разловечкото востание таму повторно ќе го најдеш Александар Македонски.
Зошто јас да се дистанцирам од Македонец кој бил толку славен ?
Затоа што иритирало некого, не разбирам.
Ако е лик од типот на Хитлер, да, не му е место никаде освен за осуда, но за еден великан кој го разнел името Македонија низ светот да дебатираме дали му е местно на плоштадот на престолнината на Македонија е само недостиг на самосвест и национално чуство, ништо друго.

За Скопје и градбите.
Скопје неможеш да го градиш во охридски стил со познатата македонска куќа.
Туку земен е урнек од репрезентативни градби од пред земјотресот и врз база на тој стил направен е концепт.
Е сега некому му се допаѓа некому не, ама да се сатанизира ова дело е невкусно и не враќа во едно старо време.
Тоа мене ме иритира.

Добро, ќе почнеме да се повторуваме...

Но, кај мене не е проблемот со Александар дали некого ќе иритираме, или како што пишуваш во претходниот пост ќе не нарекле националисти... Тоа скоро воопшто не ми е битно... Ти кажав имам проблем со ваквиот начин на изразување, па и проблем со тоа на Александар да му се даде најголмо внимание, не дозволувам никој да биде пред ВМРО... И зошто ти би се дистанцирал од Алексадар, зарем ние се дистанцираме од тие на кои што нема да им направиме толкав споменик на плоштад?! Icon_razz Секој што не е за огромен споменик на Александар на плоштад тој е и против него и ни го брише од историјата?! Не ти држи логиката...

А, зошто е невкусно да се сатанизира ова дело? И во кое време не враќа? Не ти ги разбирам тие празни фрази... па токму со такви фрази ти не сатанизираш сите нас што не се сложуваме со овој проект! Навистина не ми е јасно на што мислиш...

И никој не бара градби од охридски тип, туку да не не убедуваат дека со Офицерски дом го заштитуваме македонскиот идентитет кој претходно бил обезличен... Тоа е употребување на тешки зборови за полесно да се манипулира... Ќе излезе дека секој што не е за Офицерскиот дом (и другите градби) е против македонскиот идентиет...

П.С. Сите големи луѓе (и нивните проекти), се толку големи затоа што биле пред времето, направиле нешто ново, дотогаш не видено, останало и сега сведочи за нив... Ние не сакавме да се потрудиме да бидеме чекор пред времето, него се убедуваме дека и на други плоштади имало коцка, дрвце, џамија, катедрала, градба од барок, класицизам, неокласицизам, па да си го оправдаме тоа што ке биде кај нас... Сосема погрешен пристап...

П.П.С. Како ни на еден од ДПМНЕ не му засметаа барем премногуте градби, или некоја ситница, како сите исти вкусови да имаат!? Icon_razz

09-02-2010, 12:16 AM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#23

(09-02-2010, 12:16 AM)acko Wrote:
(06-02-2010, 10:00 PM)Славјански Wrote: ацко, Александар Македонски е поим за светот и на него не му доликува друго место освен плоштадот на престолнината на Македонците.
Временската рамка на игра улога.
Тој како таков не ги негира македонскире револуционери во кои голем дел од нив и се повикуваат на него.
Погледни го повикот на разловечкото востание таму повторно ќе го најдеш Александар Македонски.
Зошто јас да се дистанцирам од Македонец кој бил толку славен ?
Затоа што иритирало некого, не разбирам.
Ако е лик од типот на Хитлер, да, не му е место никаде освен за осуда, но за еден великан кој го разнел името Македонија низ светот да дебатираме дали му е местно на плоштадот на престолнината на Македонија е само недостиг на самосвест и национално чуство, ништо друго.

За Скопје и градбите.
Скопје неможеш да го градиш во охридски стил со познатата македонска куќа.
Туку земен е урнек од репрезентативни градби од пред земјотресот и врз база на тој стил направен е концепт.
Е сега некому му се допаѓа некому не, ама да се сатанизира ова дело е невкусно и не враќа во едно старо време.
Тоа мене ме иритира.

Добро, ќе почнеме да се повторуваме...

Но, кај мене не е проблемот со Александар дали некого ќе иритираме, или како што пишуваш во претходниот пост ќе не нарекле националисти... Тоа скоро воопшто не ми е битно... Ти кажав имам проблем со ваквиот начин на изразување, па и проблем со тоа на Александар да му се даде најголмо внимание, не дозволувам никој да биде пред ВМРО... И зошто ти би се дистанцирал од Алексадар, зарем ние се дистанцираме од тие на кои што нема да им направиме толкав споменик на плоштад?! Icon_razz Секој што не е за огромен споменик на Александар на плоштад тој е и против него и ни го брише од историјата?! Не ти држи логиката...

А, зошто е невкусно да се сатанизира ова дело? И во кое време не враќа? Не ти ги разбирам тие празни фрази... па токму со такви фрази ти не сатанизираш сите нас што не се сложуваме со овој проект! Навистина не ми е јасно на што мислиш...

И никој не бара градби од охридски тип, туку да не не убедуваат дека со Офицерски дом го заштитуваме македонскиот идентитет кој претходно бил обезличен... Тоа е употребување на тешки зборови за полесно да се манипулира... Ќе излезе дека секој што не е за Офицерскиот дом (и другите градби) е против македонскиот идентиет...

П.С. Сите големи луѓе (и нивните проекти), се толку големи затоа што биле пред времето, направиле нешто ново, дотогаш не видено, останало и сега сведочи за нив... Ние не сакавме да се потрудиме да бидеме чекор пред времето, него се убедуваме дека и на други плоштади имало коцка, дрвце, џамија, катедрала, градба од барок, класицизам, неокласицизам, па да си го оправдаме тоа што ке биде кај нас... Сосема погрешен пристап...

П.П.С. Како ни на еден од ДПМНЕ не му засметаа барем премногуте градби, или некоја ситница, како сите исти вкусови да имаат!? Icon_razz

Тргни ја историјата од европските градови, од плоштадите, музеите, спомениците и што ќе остане ?
Не личи на Алкесандар Македонски да му направиш мало спомениче.
Тој е вграден во нашиот ген, мит, идеологија, истата таа која од 1945 беше забранувана.

Не сум ја против тоа да го критикувате тоа, но се почесто се користи ова не како дебата за вкусот, туку како дебата за војна или мир.
Тоа за мене е неприфатливо.

Чуму Ајфеловата кула во Париз, железо непотребно швајцувано, во таква една градска архитектура ?

Никој не убедува дека овие градби се во македонски традиционален стил кој е препознатлив, напротив, сите вклучени во овој проект потенцираат дека се надополнува архитектурата од пред земјотресот.
Тоа е идеја, од некаде почнале, дај боже да се изгради па ќе дебатираме дали градот е поубав или е деградиран со тие градби.
09-02-2010, 11:01 AM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#24

(09-02-2010, 12:15 AM)hristo Wrote:
Quote:
(08-02-2010, 11:51 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: [

Па освободил е Персия от персийците ....Индия от индийците Pos И то за цели 12 години Icon_razz))

Еве:
Значи, ги ослободил...од самите нив.Icon_lol

Александар изградил 33 Александрии, под пазуви си ја имал Илијадата и одел по просторите по кои оделе неговите предци.
Точно ги знаел тие места и одел со идеалот да ги ослободи земјите со кои владееле на времето Пелазгите, неговите предци.
Пророштвото од Делфи за враќањето на белиот фараон од нивната земја е пороштво на поробен народ.
Е сега му се смеат сите кои не изградиле ништо и кои уринираат на секое ќоше.
09-02-2010, 11:31 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#25

Vo sekoja drzava protestantrite molat boga da se sudrat so policijata. Toa e vrv na uspehot na demonstraciite. Snimki ke go obikolat svetot. Ke se pokaze deka vlasta e nedemokratska.
AMA na BRANKO BANDATA, ima samo pari da plakja novinari i navodni NVO, ama nema ludje da izvede na protesti.

SEKOJA LAGA KRATKO TRAE.

Quote:Ѕид на Камен мост како предупредување од нова делба

Мери Јордановска


13.02.2010 14:40Ѕид на Камени мост како предупредување од нова делба

[Image: protesti-skopje1.jpg]

Невладината „Разбуди се“, го сруши ѕидот на Камениот мост. Симболично, за да докаже дека проектот „Скопје 2014“, создава етничка поделеност.

„Плоштад слобода“, не се појавија на протестот. Се пожалија на притисоци и закани од власта. Од „Разбуди се“ пак, јасно го кажаа својот став, проектот создава делба меѓу верските заедници.

„Проектот „Скопје 2014“, гради зидови како овој што е позади нас, на сред Камениот мост и ние младите од Скопје, Албанци и Македонци и сите граѓани на Скопје сме против градењето на зидови, кои што го делат градот на два дела, ги делат етничките и верските заедници во градот и во државата“, изјави Беким Хоџа, „Разбуди се“.

Телефонски закани, приватни пораки, притисоци од власта, најави за насилство. Ова се причините поради кои Плоштад Слобода го откажа најавениот протест. Сепак, нема да отстапат од ставот дека „Скопје 2014“, е економски неоправдан проект, штетен за општеството.

„Очигледно во Македонија протестите може да ги организираат само луѓе кои што им се бендисуваат на нашите противници. Сите оние кои не им се по мерка или ги стигматизираат или им се закануваат со насилство или пак конечно ги тепаат“, рече Никола Наумоски, Плоштад Слобода.

„Би рекол дека сме стаписани од агресивноста, арогантноста и од лудилото во крајна линија на власта. Надвор од денес откажаниот протест, навистина вџашува, фрапира, начинот на кој се преурува центарот на градот“, вели Никола Гелевски, Плоштад Слобода.

Стотината полицајци кои го следеа најавениот протест, останаа без работа. Само тоалетната хартија остана да сведочи за намерата на Плоштад Слобода - требаше да биде фрлена кон градбите што се подготвуваат на плоштадот.

Токму камениот мост чии зидови денеска симболично се срушија, со новиот изглед на Скопје, а како што тврдат дел невладини организации, ќе стане синоним за етничка поделба и за поодвоеност меѓу богатите и сиромашните.

Блоговите кои вчера вечерта осамнаа на интернет страниците ги премислија членовите на Плоштад Слобода. Во дел од нив стои дека оваа организација планира насилни протести, како оние од 28 март минатата година.

Од владејачката партија демантираат дека се служеле со закани, а од Плоштад Слобода најавуваат дека целата документација за притисоците што ги добиле од власта - наскоро ќе осамне пред јавноста.
13-02-2010, 04:38 PM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#26

Пола од тие што го рушеа ѕидот се со лош српски на сила насадени тука во Македонија.
Бранко нив многу ги сака, заедно со Фрчковски.
15-02-2010, 04:24 PM
Reply