Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Балада о ћесаревој глави
Author Message
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#1

Балада о ћесаревој глави
(одломак)

Једна тешка глава

Изливена у безброј комада,

Тврда и својеглава – мисли на нас.

Свака кућа, врт и улица

Има своју главу.

Један рудник олова и цинка

И једна велика ливница у главном граду

Раде само за ту главу…

Гојко Ђого


Ако имате некои други примери од Бивша Титославија слободно поставете ги на оваа низа
An inch today is tomorrow’s mile.
09-09-2011, 01:22 AM
Reply