Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Музејот на македонската борба
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#41

(12-09-2011, 07:12 PM)montehristo Wrote:
(10-09-2011, 01:31 PM)veritas Wrote: КАТО ЧЕТЕ ЧОВЕК ЗА ПРЕДОХРАНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ Е ЯСНО, ЧЕ В МУЗЕЯТ МАКЕДОНЦИТЕ ЩЕ ВИДЯТ МНОГО СТРАШНИ ЕКСПОНАТИ, КОИТО НЕГИРАТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. КАКВО ДА СЕ ПРАВИ, ОТ ТОЗИ ПЕРИОД ОСВЕН БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ И ДЕЙЦИ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ, КОИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ КАТО БЪЛГАРИ НЯМА НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ. МАКЕДОНИЗМЪТ ТОГАВА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ КАТО ИДЕОЛОГИЯ И ДВИЖЕНИЕ. ИМА ДВЕ КРИЛА НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ - ЕДНОТО Е ПРЕРОДБЕНИЧКО И ВМРО-ВСКО, КОИТО СА ПРОБЪЛГАРСКИ И СА ИСКАЛИ ДА ПРИСЪЕДИНЯТ МАКЕДОНИЯ КЪМ БЪЛГАРИЯ. ДРУГОТО Е АСНОМСКОТО, КОЕТО Е СЕПАРАТИСТКО И ПРОЮГОСЛАВСКО.

Веритас,
да ти е битна вистината сам би си ги проверил фактите.
А тие не ти одат во прилог.
Провери за АСНОМ малку подобро па ќе видиш за што зборувам.
Затоа немај погрешно да збориш, бидејќи Историјата те негира во тоа што велиш АСНОМ-ската Македонија била пројугословенска.
Разликата меѓу првото и второто вонредно заседание е огромна.
Погледни кој е избран во председателството на Президиумот на првото заседание и што им се случило на тие луѓе и кој доаѓа после да биде претседател на АСНОМ на второто вонредно собрание.

Shatorov's supporters in Vardar Macedonia, called Sharlisti, were systematically exterminated by the YCP since the autumn of 1944, and heavily repressed for their anti-Yugoslav and pro-Bulgarian political positions.

http://en.wikipedia.org/wiki/Metodi_Shatorov
13-09-2011, 06:01 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#42

(12-09-2011, 09:27 PM)Kasandar Wrote: Wikipedia ne e stranica na doverlivi fakti vo Wikipedia mozi koj bilo da napisi nesto.

А ова доверливо ли е?

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=942
13-09-2011, 06:26 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#43

(12-09-2011, 08:14 PM)ЈорданПетровски Wrote: Veritas, не ја спамирај темава со линкови кои по стоти пат ки постираш. Одговори ми на моето прашање дали Е МОЖНО од НИШТО на добеш НЕШТО.

Или да ти појаснам дали МОЖЕ ДА ИМА СЕГА МАКЕДОНЦИ АКО КАКО ШТО ТИ ТВРДИШ ПОРАНО НЕМАЛО. Само без линкови и филозофирање. Одговори едноставно може или неможе.


Очевидно не познаваш добре историята. Преди преродбата такива градове като Охрид, Битоля и Пловдив са били почти напълно гърцизирани. Българите в тези градове се смятали за гърци наследници на Ал. Македонски, които са забравили своя роден гръцки език и са започнали да говорят български. Преродбениците са се борили именно срещу този гръцки македонизъм. Днешната ситуация е подобна. Македония отново е гърцизирана и слави гъркът Ал. Македонски.
13-09-2011, 06:32 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#44

(12-09-2011, 08:51 PM)montehristo Wrote: На 1 октомври 1948 година, заедно со Панко Брашнаров, до ЦК на Советската комунистичка партија упатува доверливо писмо во кое се тврди дека „прашањето за обединување на македонскиот народ уште од самиот почеток се поткопа поради неговото неправилно поставување од страна на ЦК КПЈ во смисла обединета Македонија да се присоедини кон ФНРЈ, без да се води сметка за посебните, специфични услови, ниту за братските соседни земји...“[4]


Методија Андонов - Ченто - Идризово
Емануел (Емануил, Мане) Чучков - Ставовите на Чучков како сојузен министер за Македонија во раководните кругови на Федерацијата се оценети како националистички сепаратистички и анти-југословенски, поради што е тргнат од функцијата
Панко Брашнаров - Голи Оток(Тито во еден од последните објавени разговори го спомнува Брашнаров и вели: "Ние дозволивме дури и Панко Брашнаров да отиде на Голи Оток и да ги истрпи тамошните тортури)

Да допрецизирам Тито ги напаѓа овие луѓе за национализам за исто што ИнформБирото го напаѓа него(а во исто време тој ги предава националните интереси на Македонците). Апсурд, нели?

Прочетия първо тази книга пък след това пиши, все пак Венко Марковски е един от създателите на вашата караджица.

Објавена е книгата "Голи Оток-остров на смртта"

(ГНЕВник во писма од Венко Марковски)

Во превод на Мите Гошев и Бранко Цветкоски, книгоиздателството "Макавеј" од Скопје деновиве ја објави книгата "Голи Оток - остров на смртта" од еден од основоположниците на македонскиот јазик и книжевност Венко Марковски. Како што известуваат од "Макавеј", книгата е сведоштво за злокобниот остров и за голготата на Венко Марковски на Голи Оток. Во книгата има есеи, политичко-публицистички видувања за времето по Втората светска војна.
Марковски го опишува мачниот затворски живот, свирепоста и неприкосновеноста на УДБ-а, насилништвото и бесчовечноста во затворскиот режим, а патем се навраќа и на сопствената улога во народноослободителната војна, како и за својата родоначалничка улога во македонската литература.
Тој го анализира тогашното југословенско раководство, и политичките околности во кои тогашната СФРЈ ги раскинува односите со СССР.
13-09-2011, 06:47 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#45

На тази тема във форумът История са се водили и се водят дискусии, така че можете да се включите там.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=472

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=591
13-09-2011, 07:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,066
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

(13-09-2011, 07:04 AM)veritas Wrote: На тази тема във форумът История са се водили и се водят дискусии, така че можете да се включите там.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=472

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=591Ако има таква дискусија на форумов зошто ја спамираше и оваа тема. Треба да биодеш баниран.
13-09-2011, 01:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#47

(13-09-2011, 01:31 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-09-2011, 07:04 AM)veritas Wrote: На тази тема във форумът История са се водили и се водят дискусии, така че можете да се включите там.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=472

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=591Ако има таква дискусија на форумов зошто ја спамираше и оваа тема. Треба да биодеш баниран.

Темата започна да я спамираш ти. В този форум като гледам си започнал доста дискусии, чието място е във форума История. Вие македонистите искате всички, които мислят различно от вас да бъдат банирани. Така ви е най-лесно.

14-09-2011, 05:29 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#48

Ето как македонската влада се готви да ги реши противоречията между преродбениците и вмровците, които се декларирали като българи и асномците, които се декларират като антички македонци.

Без оглед што оваа епохална книга на браќата Миладиновци во изданието на Стефан Верковиќ уште во 1860 година излегува како Народни песни на македонските Бугари, таа во историјата на македонската литература и култура воопшто го зазема водечкото место во презентацијата на македонското усно народно творештво. Бидејќи во времето кога настанувале тие народни творби не се правела разлика помеѓу Македонците и Бугарите, самите Миладиновци кога ги собирале песните пишувале дека собираат бугарски песни.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22382
22-09-2011, 11:15 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#49

Веритас, Бугарија и бугарската нација е руска измислица- и за тоа не им требала голема група, само неколку руски грофови.
По основниот принцип на рускиот инжињеринг- врзи канап за стап и потегни- и оп, ете ти нова нација.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
22-09-2011, 05:10 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#50

(22-09-2011, 05:10 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Веритас, Бугарија и бугарската нација е руска измислица- и за тоа не им требала голема група, само неколку руски грофови.
По основниот принцип на рускиот инжињеринг- врзи канап за стап и потегни- и оп, ете ти нова нација.

Ако можеш да посочиш кога е започнала тази "измислица", ще видиш колко е тъпо изказването ти Icon_razz. Кажи кога русите се "сетили" да правят българска нация.

После обясни защо избрали точно българска Icon_razz.
22-09-2011, 05:17 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#51

(22-09-2011, 11:15 AM)veritas Wrote: Ето как македонската влада се готви да ги реши противоречията между преродбениците и вмровците, които се декларирали като българи и асномците, които се декларират като антички македонци.

Без оглед што оваа епохална книга на браќата Миладиновци во изданието на Стефан Верковиќ уште во 1860 година излегува како Народни песни на македонските Бугари, таа во историјата на македонската литература и култура воопшто го зазема водечкото место во презентацијата на македонското усно народно творештво. Бидејќи во времето кога настанувале тие народни творби не се правела разлика помеѓу Македонците и Бугарите, самите Миладиновци кога ги собирале песните пишувале дека собираат бугарски песни.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22382

Веритас,
Ова што сакаш да го потенцираш е лажен избор.
За мене не е важно дали е некој антички или не, јас сум Македонец.
Дали некој се чувствува антички или не тоа воопшто не е важно.
Мојата сегашност воопшто не зависи од таа дилема.
Јас постојам без разлика дали тебе ти се допаѓало или не.
И сам велиш дека тогаш никој не правел разлика, но дали тоа е свесно или сите правеле поголема разлика помеѓу поробувачот и поробените па таа разлика не ни дошла до израз или си ти на мислење дека сите биле Бугари како сега што се сите Грци во Грција.
Значи вие кога гледате на Историја кога се работи за Македонија велите сите биле Бугари истапувајќи како Грците од сегашницата( и по прашање за поимпот нација(тогаш и сега) и по прашање на државност(демек ако има Македонци во Бугарија или Грција тогаш демек сте загрозени од нас)) , а кога гледате на самите Грци кои ви се главните душмани(зборувам за Тракија) тогаш исто ве боли како и нас за Егејска Македонија меѓутоа вие тоа не го гледате од интерес.
An inch today is tomorrow’s mile.
22-09-2011, 05:54 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#52

(22-09-2011, 05:54 PM)montehristo Wrote:
(22-09-2011, 11:15 AM)veritas Wrote: Ето как македонската влада се готви да ги реши противоречията между преродбениците и вмровците, които се декларирали като българи и асномците, които се декларират като антички македонци.

Без оглед што оваа епохална книга на браќата Миладиновци во изданието на Стефан Верковиќ уште во 1860 година излегува како Народни песни на македонските Бугари, таа во историјата на македонската литература и култура воопшто го зазема водечкото место во презентацијата на македонското усно народно творештво. Бидејќи во времето кога настанувале тие народни творби не се правела разлика помеѓу Македонците и Бугарите, самите Миладиновци кога ги собирале песните пишувале дека собираат бугарски песни.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22382

Веритас,
Ова што сакаш да го потенцираш е лажен избор.
За мене не е важно дали е некој антички или не, јас сум Македонец.
Дали некој се чувствува антички или не тоа воопшто не е важно.
Мојата сегашност воопшто не зависи од таа дилема.
Јас постојам без разлика дали тебе ти се допаѓало или не.
И сам велиш дека тогаш никој не правел разлика, но дали тоа е свесно или сите правеле поголема разлика помеѓу поробувачот и поробените па таа разлика не ни дошла до израз или си ти на мислење дека сите биле Бугари како сега што се сите Грци во Грција.
Значи вие кога гледате на Историја кога се работи за Македонија велите сите биле Бугари истапувајќи како Грците од сегашницата( и по прашање за поимпот нација(тогаш и сега) и по прашање на државност(демек ако има Македонци во Бугарија или Грција тогаш демек сте загрозени од нас)) , а кога гледате на самите Грци кои ви се главните душмани(зборувам за Тракија) тогаш исто ве боли како и нас за Егејска Македонија меѓутоа вие тоа не го гледате од интерес.

Не. Не сите. Па слушни го од ТОГАШЕН жител на земята - еден от твоите предци (не од мене):

Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.

Гьорче Петров

Со него се разправай. Македонци како посебна народност не спомнал. Прашанието е: Што станало со Бугарите и одкате се појавили Македонците (денешните - антички или не). За мене е проста дедукција.
22-09-2011, 06:48 PM
Reply
tajniot Offline
Junior Member
**

Posts: 25
Joined: Sep 2011
Reputation: 0
#53

(22-09-2011, 06:48 PM)Вовата Wrote:
(22-09-2011, 05:54 PM)montehristo Wrote:
(22-09-2011, 11:15 AM)veritas Wrote: Ето как македонската влада се готви да ги реши противоречията между преродбениците и вмровците, които се декларирали като българи и асномците, които се декларират като антички македонци.

Без оглед што оваа епохална книга на браќата Миладиновци во изданието на Стефан Верковиќ уште во 1860 година излегува како Народни песни на македонските Бугари, таа во историјата на македонската литература и култура воопшто го зазема водечкото место во презентацијата на македонското усно народно творештво. Бидејќи во времето кога настанувале тие народни творби не се правела разлика помеѓу Македонците и Бугарите, самите Миладиновци кога ги собирале песните пишувале дека собираат бугарски песни.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22382

Веритас,
Ова што сакаш да го потенцираш е лажен избор.
За мене не е важно дали е некој антички или не, јас сум Македонец.
Дали некој се чувствува антички или не тоа воопшто не е важно.
Мојата сегашност воопшто не зависи од таа дилема.
Јас постојам без разлика дали тебе ти се допаѓало или не.
И сам велиш дека тогаш никој не правел разлика, но дали тоа е свесно или сите правеле поголема разлика помеѓу поробувачот и поробените па таа разлика не ни дошла до израз или си ти на мислење дека сите биле Бугари како сега што се сите Грци во Грција.
Значи вие кога гледате на Историја кога се работи за Македонија велите сите биле Бугари истапувајќи како Грците од сегашницата( и по прашање за поимпот нација(тогаш и сега) и по прашање на државност(демек ако има Македонци во Бугарија или Грција тогаш демек сте загрозени од нас)) , а кога гледате на самите Грци кои ви се главните душмани(зборувам за Тракија) тогаш исто ве боли како и нас за Егејска Македонија меѓутоа вие тоа не го гледате од интерес.

Не. Не сите. Па слушни го од ТОГАШЕН жител на земята - еден от твоите предци (не од мене):

Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.

Гьорче Петров

Со него се разправай. Македонци како посебна народност не спомнал. Прашанието е: Што станало со Бугарите и одкате се појавили Македонците (денешните - антички или не). За мене е проста дедукција.

музејот е глупост со поставувањето на колачот на македонски патриоти,големиот бугарски звер ванчо михајлов
22-09-2011, 06:52 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#54

(22-09-2011, 05:54 PM)montehristo Wrote:
(22-09-2011, 11:15 AM)veritas Wrote: Ето как македонската влада се готви да ги реши противоречията между преродбениците и вмровците, които се декларирали като българи и асномците, които се декларират като антички македонци.

Без оглед што оваа епохална книга на браќата Миладиновци во изданието на Стефан Верковиќ уште во 1860 година излегува како Народни песни на македонските Бугари, таа во историјата на македонската литература и култура воопшто го зазема водечкото место во презентацијата на македонското усно народно творештво. Бидејќи во времето кога настанувале тие народни творби не се правела разлика помеѓу Македонците и Бугарите, самите Миладиновци кога ги собирале песните пишувале дека собираат бугарски песни.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22382

Веритас,
Ова што сакаш да го потенцираш е лажен избор.
За мене не е важно дали е некој антички или не, јас сум Македонец.
Дали некој се чувствува антички или не тоа воопшто не е важно.
Мојата сегашност воопшто не зависи од таа дилема.
Јас постојам без разлика дали тебе ти се допаѓало или не.
И сам велиш дека тогаш никој не правел разлика, но дали тоа е свесно или сите правеле поголема разлика помеѓу поробувачот и поробените па таа разлика не ни дошла до израз или си ти на мислење дека сите биле Бугари како сега што се сите Грци во Грција.
Значи вие кога гледате на Историја кога се работи за Македонија велите сите биле Бугари истапувајќи како Грците од сегашницата( и по прашање за поимпот нација(тогаш и сега) и по прашање на државност(демек ако има Македонци во Бугарија или Грција тогаш демек сте загрозени од нас)) , а кога гледате на самите Грци кои ви се главните душмани(зборувам за Тракија) тогаш исто ве боли како и нас за Егејска Македонија меѓутоа вие тоа не го гледате од интерес.

Сегашността ви зависи от миналото. Ви повече не можете да славите Миладиновци, Гоце Делчев, Яне Сандански и всички, които са живели в Македония преди вас. Защото знаете, че те не са били това, което вие сте днес. Те са били българи и са се борили за Обединена България. Вие сте сърбокомунистически мутанти, които искат да избягат от своето минало и от срамът на предателството, което сте извършили спрямо тях, спрямо всички ваши баби и дедовци, които са напоили с кръвта си вашата земя, за да остане тя завинаги българска. Ако желаете можете да продължите жалкото си съществуване на мутанти, да вярвате в своите фантасмагории и лъжи, с които искате да погребете завинаги вашите български корени. Ние ви прощаваме това, но дали ще ви простят вашите деца и внуци?
22-09-2011, 09:24 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#55

(22-09-2011, 09:24 PM)veritas Wrote:
(22-09-2011, 05:54 PM)montehristo Wrote:
(22-09-2011, 11:15 AM)veritas Wrote: Ето как македонската влада се готви да ги реши противоречията между преродбениците и вмровците, които се декларирали като българи и асномците, които се декларират като антички македонци.

Без оглед што оваа епохална книга на браќата Миладиновци во изданието на Стефан Верковиќ уште во 1860 година излегува како Народни песни на македонските Бугари, таа во историјата на македонската литература и култура воопшто го зазема водечкото место во презентацијата на македонското усно народно творештво. Бидејќи во времето кога настанувале тие народни творби не се правела разлика помеѓу Македонците и Бугарите, самите Миладиновци кога ги собирале песните пишувале дека собираат бугарски песни.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22382

Веритас,
Ова што сакаш да го потенцираш е лажен избор.
За мене не е важно дали е некој антички или не, јас сум Македонец.
Дали некој се чувствува антички или не тоа воопшто не е важно.
Мојата сегашност воопшто не зависи од таа дилема.
Јас постојам без разлика дали тебе ти се допаѓало или не.
И сам велиш дека тогаш никој не правел разлика, но дали тоа е свесно или сите правеле поголема разлика помеѓу поробувачот и поробените па таа разлика не ни дошла до израз или си ти на мислење дека сите биле Бугари како сега што се сите Грци во Грција.
Значи вие кога гледате на Историја кога се работи за Македонија велите сите биле Бугари истапувајќи како Грците од сегашницата( и по прашање за поимпот нација(тогаш и сега) и по прашање на државност(демек ако има Македонци во Бугарија или Грција тогаш демек сте загрозени од нас)) , а кога гледате на самите Грци кои ви се главните душмани(зборувам за Тракија) тогаш исто ве боли како и нас за Егејска Македонија меѓутоа вие тоа не го гледате од интерес.

Сегашността ви зависи от миналото. Ви повече не можете да славите Миладиновци, Гоце Делчев, Яне Сандански и всички, които са живели в Македония преди вас. Защото знаете, че те не са били това, което вие сте днес. Те са били българи и са се борили за Обединена България. Вие сте сърбокомунистически мутанти, които искат да избягат от своето минало и от срамът на предателството, което сте извършили спрямо тях, спрямо всички ваши баби и дедовци, които са напоили с кръвта си вашата земя, за да остане тя завинаги българска. Ако желаете можете да продължите жалкото си съществуване на мутанти, да вярвате в своите фантасмагории и лъжи, с които искате да погребете завинаги вашите български корени. Ние ви прощаваме това, но дали ще ви простят вашите деца и внуци?

Човеку зошто мислиш дека “доколку сум имал бугарски корени“ тоа ме прави да бидам помалку Македонец одшто сум сега?
И за минатото, тој кој не учи од него ги повторува грешките.
Но сегашноста од сегашните сили зависи, моите предци нема од гробишта да излезат и да се борат место мене.
Историјата не е некоја чаробна амајлија или ламба која со едно триење од нејзе ќе излезе некој дух и ќе ми ги реши сите мои проблеми.
Да, ние имаме заедничка историја, јас на друго место реков дека сум спремен да седнеме и да расправиме сите спорни работи.
Во друга прилика исто така реков и дека чичко ми бил во Бугарска Војска, но тоа автоматски не го прави да бил Бугарин.
Од таму ако толку му било добро во таа војска зошто би избегал од неа како што и го сторил?
За Србо-Комунистите си во право но само делумно.
Ги воздизале оние за кои мислеле дека со тоа комунистите ќе ги изедначат со ВМРО, т.е. Национално- ослободителната идеја да ја заменат со национал-социјлна(читај-комуњарска од најдолен вид) идеја како некоја полнета ќурка за време на дена на независноста.
Понатаму, мислам дека е несвесно но ти сам правиш дистинкција меѓу нас и “вас“ така за тоа немам потреба понатаму да разговарам.
Не знам колку си запознаен со нашата воена историја(мислам на оваа поблиската од втората светска војна) но секој кој мислел за обединувањето меѓу Пиринска, Егејска и Вардарска Македонија се нашол некој кој или го тргал на страна или му местеле некакви случки или ги убивале.


Обединета Бугарија? Хм, не знам од каде ама јас се имав впечаток дека барале Автономија “во границите на отоманското царство“ значи кога Бугарија веќе не била дел од таа Отоманската Империја.
А каде тоа на АСНОМ се тврдело дека сме антички?
Или ти тоа “автентично“ го толкуваш?

П.С.
Ние затоа што не извлековме никаква поука од Мирцштегските договори, затоа ни се и случи војната од 2001-та.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 23-09-2011, 03:23 AM by montehristo.)
23-09-2011, 03:21 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#56

Добре я знаеш историята. Автономията на Македония е била разписана в Берлинският договор, затова сите се борели за нея, включително и българските правителства искали автономия, но сърбите и гърците не давали.

България иска автономия за Македония, Сърбия не приема.

Article 5 -- No Title
Sign In to E-Mail


February 25, 1898,

http://query.nytimes.com/gst/abstract.ht...%22&st=cse

http://query.nytimes.com/mem/archive-fre...5B8885F0D3

Е, всъщност нашите спорове са именно за това, да бъде признато, че имаме обща история и да се престане с фалшифицирането на исторически документи. Това най-много иритира българите. За това са всички спорове до сега. А иначе ние българите одобряваме независимата македонска държава и не искаме да я присъединяваме към България. Двете държави могат да съществуват независимо една от друга както Германия и Австрия. За съжаление това няма да продължи дълго, защото албанците ще вземат връх в Македония и ще я направят Илирида.
23-09-2011, 09:56 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#57

(23-09-2011, 09:56 AM)veritas Wrote: Добре я знаеш историята. Автономията на Македония е била разписана в Берлинският договор, затова сите се борели за нея, включително и българските правителства искали автономия, но сърбите и гърците не давали.

България иска автономия за Македония, Сърбия не приема.

Article 5 -- No Title
Sign In to E-Mail


February 25, 1898,

http://query.nytimes.com/gst/abstract.ht...%22&st=cse

http://query.nytimes.com/mem/archive-fre...5B8885F0D3

Е, всъщност нашите спорове са именно за това, да бъде признато, че имаме обща история и да се престане с фалшифицирането на исторически документи. Това най-много иритира българите. За това са всички спорове до сега. А иначе ние българите одобряваме независимата македонска държава и не искаме да я присъединяваме към България. Двете държави могат да съществуват независимо една от друга както Германия и Австрия. За съжаление това няма да продължи дълго, защото албанците ще вземат връх в Македония и ще я направят Илирида.

Не се секирај ти многу за нас.
Нашиот проблем околу Албанците е тоа што тие виделе дека во оваа куќа нема кучиња и нема газда па си прават јавашлак како си сакаат.
Да има газда да им каже едно СТОП ќе видиш како опашките меѓу нозе ќе си ги подвиткаат.
Тоа за Илирида им е нивниот најголем кошмар доколку им се оствари.
Зашто териториите се враќаат и ќе бидат вратени.
Но тие си го губат времето, е тоа е нешто за што треба да размислуваат.
А кога музиката престане да им свири, ќе се слушне само лелекање на нивните мајки на нивните гробишта, се подразбира доколку продолжат со крвожедноста.
Само да знаеш вистината и правдата одат рака под рака.
Архивите на УДБ-а ќе се отворат а тогаш ќе се види кој бил предавник.
Тогаш голема брука ќе се створи околу една државотворна партија, рамна на нивно самоукинување.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 23-09-2011, 07:27 PM by montehristo.)
23-09-2011, 07:24 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#58

(23-09-2011, 07:24 PM)montehristo Wrote:
(23-09-2011, 09:56 AM)veritas Wrote: Добре я знаеш историята. Автономията на Македония е била разписана в Берлинският договор, затова сите се борели за нея, включително и българските правителства искали автономия, но сърбите и гърците не давали.

България иска автономия за Македония, Сърбия не приема.

Article 5 -- No Title
Sign In to E-Mail


February 25, 1898,

http://query.nytimes.com/gst/abstract.ht...%22&st=cse

http://query.nytimes.com/mem/archive-fre...5B8885F0D3

Е, всъщност нашите спорове са именно за това, да бъде признато, че имаме обща история и да се престане с фалшифицирането на исторически документи. Това най-много иритира българите. За това са всички спорове до сега. А иначе ние българите одобряваме независимата македонска държава и не искаме да я присъединяваме към България. Двете държави могат да съществуват независимо една от друга както Германия и Австрия. За съжаление това няма да продължи дълго, защото албанците ще вземат връх в Македония и ще я направят Илирида.

Не се секирај ти многу за нас.
Нашиот проблем околу Албанците е тоа што тие виделе дека во оваа куќа нема кучиња и нема газда па си прават јавашлак како си сакаат.
Да има газда да им каже едно СТОП ќе видиш како опашките меѓу нозе ќе си ги подвиткаат.
Тоа за Илирида им е нивниот најголем кошмар доколку им се оствари.
Зашто териториите се враќаат и ќе бидат вратени.
Но тие си го губат времето, е тоа е нешто за што треба да размислуваат.
А кога музиката престане да им свири, ќе се слушне само лелекање на нивните мајки на нивните гробишта, се подразбира доколку продолжат со крвожедноста.
Само да знаеш вистината и правдата одат рака под рака.
Архивите на УДБ-а ќе се отворат а тогаш ќе се види кој бил предавник.
Тогаш голема брука ќе се створи околу една државотворна партија, рамна на нивно самоукинување.

Дано да си прав. Спомням си 2001 г. преди да започне войната в Македония с албанците, имаше една дискусия в Българската национална телевизия между български журналисти и тогавашният посланник на РМ Любиша Георгиевски. Та нашите журналисти му казваха, че ще има война, той твърдеше, че няма да има война и всичко било мирно и спокойно. После се видя кой бил прав. Албанците действат методично и последователно за постигане на своите цели. Очевидно имат много умни лидери, които добре се ориентират в политическата ситуация. Сигурен съм, че в края на крайщата ще постигнат всичко, което желаят.

23-09-2011, 09:02 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#59

(23-09-2011, 07:24 PM)montehristo Wrote: Да има газда да им каже едно СТОП ќе видиш како опашките меѓу нозе ќе си ги подвиткаат.

Имаме прецедан. Во Србија имаше газда дури неколку имаше. На сето одозгоре, србите немаат идентитед красиз - антички, такви, онакви и немат белетристика история.

И вопреки сето тоа албанците добија Косово. Опашките ги подвия газдите.
24-09-2011, 03:47 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#60

(24-09-2011, 03:47 AM)Вовата Wrote:
(23-09-2011, 07:24 PM)montehristo Wrote: Да има газда да им каже едно СТОП ќе видиш како опашките меѓу нозе ќе си ги подвиткаат.

Имаме прецедан. Во Србија имаше газда дури неколку имаше. На сето одозгоре, србите немаат идентитед красиз - антички, такви, онакви и немат белетристика история.

И вопреки сето тоа албанците добија Косово. Опашките ги подвия газдите.

Никогаш не сум ни помислувал на Милошевиќ како некој кој може да се нарече “Домаќин-Газда“ тој можел да успее во глутница како Комуњарска клика која го туркала.
За разлика од него Арбен Џафери може да се каже дека е лидер меѓу Албанците, се сеќавам дека работел во библиотека во Косово.
Да се повторам од друг мој пост, умен човек е оној кој се опкружува со попаметни од себе, а уште поумен и со поправедни од себе.
Да бидеш умен, праведен, логичен “Домаќин-Газда“ да ги намириш сите твои во куќа и да знаеш со секој од нив да постапиш праведно и да не им дадеш причина да помислат дека добиваат премалку или некој друг добива повеќе одколку што заслужува(кликата/олигархијата/октоподот(наречи го како сакаш) на СДС).
Е тогаш можеш да се наречеш “Домаќин-Газда“.
Џафери, морам да му признам, играл шах со овие нашите кога овие мислеле дека со него играат цупала и на ти го- дај ми го, и кога мислеле дека тој е нивен резерван играч за уценување на коалиционите партнери.
За се погорно речено е потребно и зрелост, кој се стекнува со искуство.
Затоа тој твојот преседан и не е преседан, само едно правило како “луѓе“(во наводници) полни со себе можат да бидат телекомандувани на емоционално ниво.
Она што е праведно, тоа и оној кој е оштетен од таа правда увидува дека така мора да биде.
Милошевиќ само го продолжува патот или начинот на водење според Тито и неговата Кумровачка школа, тоа не е водство, тоа е манипулација.
Ете, тоа се учело во Кумровец.
На секоја Албанска провокација треба со мирна и ладна глава и со смирено срце да се одговара, не да се реагира, туку да се одговара.
Секако проблемот со нив е дека тие сеуште се племенски и религиозно организирани.
Повеќето од нивната постара генерација наместо што си ги жртвуваа синовите да ги дадеа во западноевропски школи па кога би се вратиле тие да продаваат памет на запад, а не сега да ги спомнуваат во Џамиите како некакви жртви, ако се нечии тогаш тоа се нивни жртви, а делумно и наши од наследниците на Комуњарите.
Зошто, кога немале права за време на Паланечкото Комуњарство тие децата ги доеле со национализам, но тоа го прават и сега.
Но кого сега ќе покажат како кривец за нивните неправди?
Уште се посветени на национализам од 19 век(тука зборувам за постарата генерација, за помладите не знам).
Јас немам универзален одговор за секое прашање.
Верувам дека немале ни нивните родители и нивните племенски водачи во тоа време.
Но, тоа време помина.
Ако продолжат со истата политика самите ќе си се закопаат.
Првин во неправда и криминал а потоа ќе бидат обележени меѓународно.
Секако за тоа имаат сесрда помош од нашата комуњарска УДБ-а.
Тие сакаат на дело да докажат дека сме неспособни и недостојни да имаме држава за побрзо да си се вратиме во “Југославенското“ читај Српско Јато.
Е тоа господа : NO PASARAN!!!
An inch today is tomorrow’s mile.
24-09-2011, 05:11 AM
Reply