Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Музејот на македонската борба
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#21

Датум: 10.09.2011, 10:58

Музејот на македонската борба од денеска отворен за посетители

Новата Национална установа „Музеј на македонската борба за државност и самостојност“ Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите од комунистичкиот режим од денеска е отворенa за посетителите.

Музејот ќе работи од вторник до сабота со работно време од 12 до 20 часот, а во недела од 12 до 16 часот. Понеделник ќе биде неработен ден.

Влезницата за индивидуални посети чинат 100 денари, а за организирани групи (за ученици, пензионери и др.) 50 денари.

Музејот „Македонска борба“ e изграден на левиот брег на Вардар. Камен-темелникот беше поставен во јуни 2008 година, а објектот го градеше „Бетон“ од Штип, според проектот на архитектот Зоран Јордановски.

Изградбата на музејскиот комплекс „Македонска борба“, кој ги обединува Музејот на ВМРО и Музејот на жртвите од комунизмот, е мотивирана од грижата за историјата и од идејата да биде мост меѓу минатото и иднината на Македонија.

Ќе има постојани изложбени поставки кои ќе го раскажуваат создавањето независна, самостојна и демократска држава - експонати, фотографии, акти и документи, восочни фигури на историски личности и уметнички слики за важни настани - сето тоа за да ги прикаже сите премрежиња во револуционерното и политичкото минато на Македонија и нејзиниот народ на патот на остварувањето на слободарската визија. Во него е поставена и Декларацијата на независноста од 1991 година.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...D18645BB9A
10-09-2011, 01:04 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#22

Датум: 10.09.2011, 10:58

Музејот на македонската борба од денеска отворен за посетители

Новата Национална установа „Музеј на македонската борба за државност и самостојност“ Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите од комунистичкиот режим од денеска е отворенa за посетителите.

Музејот ќе работи од вторник до сабота со работно време од 12 до 20 часот, а во недела од 12 до 16 часот. Понеделник ќе биде неработен ден.

Влезницата за индивидуални посети чинат 100 денари, а за организирани групи (за ученици, пензионери и др.) 50 денари.

Музејот „Македонска борба“ e изграден на левиот брег на Вардар. Камен-темелникот беше поставен во јуни 2008 година, а објектот го градеше „Бетон“ од Штип, според проектот на архитектот Зоран Јордановски.

Изградбата на музејскиот комплекс „Македонска борба“, кој ги обединува Музејот на ВМРО и Музејот на жртвите од комунизмот, е мотивирана од грижата за историјата и од идејата да биде мост меѓу минатото и иднината на Македонија.

Ќе има постојани изложбени поставки кои ќе го раскажуваат создавањето независна, самостојна и демократска држава - експонати, фотографии, акти и документи, восочни фигури на историски личности и уметнички слики за важни настани - сето тоа за да ги прикаже сите премрежиња во револуционерното и политичкото минато на Македонија и нејзиниот народ на патот на остварувањето на слободарската визија. Во него е поставена и Декларацијата на независноста од 1991 година.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...D18645BB9A
10-09-2011, 01:04 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#23

Се надевам дека и Јован Котески, Дане Поповски(барем со неговите изјави и сеќавања) ќе бидат застапени во Музејот со сеќавање на ВМРО-ПРАВДА и ВМРО-СДРМА.
Секако и Киро Глигоров треба да биде прикажан во вистинското светло(со Белградските рефлектори)со неговото “бегање“ во Белград и неговата неодлучност за ненавремено поднесување пристапница до ООН .

Quote:Во музејот очекуваат незгодни прашања
Раководството на музејот се надева дека ќе успее да ги разбие стереотипите, но очекува и незгодни прашања, поради поделеноста на јавноста околу присутноста на одредени контроверзни ликови од македонската историја во поставката

[Image: muzej-banskoliev.jpg]

Музејот на македонската борба за државност и самостојност од денеска напладне ќе биде отворен за посетителите. Цената на билетот за посета на музејот ќе изнесува 100 денари за индивидуална посета, односно 50 денари за организирани посети на ученици и пензионери. Од управата на музејот велат дека поради очекувано големиот интерес ќе имаат посебни правила за тоа како ќе се одвива динамиката на движењето низ поставката со цел да се заштитат експонатите.

- Ќе почнеме со по околу 15 луѓе во група, која ќе го обиколува музејот, заради претпазливост да не се оштетат некои фигури и да има прегледност за посетителите. Предвидено е на секој половина час да се пушта нова група - вели директорот на музејот, Бранислав Светозаревиќ.

Со секоја група ќе има водич кој ќе ја води и ќе одговара на прашањата на заинтересираните. Водичите се дипломирани историчари кои имаат поминато обука и кај авторите на концепцијата на изложбата.

Раководството на музејот се надева дека ќе успее да ги разбие стеротипите, но и дека очекува и незгодни прашања, поради поделеноста на јавноста околу присутноста на одредени контроверзни ликови од македонската историја во поставката.

- Како луѓето ги доживуваат тие личности е нивна приватна работа. Секој има право на свое мислење. Ние ангажиравме врвни автори во историската наука што ја направија концепцијата со која не мора сите да се согласуваат. Најважно е тоа што тие фигури се исклучиво фактографски прикажани без претензии да се коментира или да се менува историјата - вели Светозаревиќ.

Тој нагласува дека непосредниот контакт со ликовите на сите тие великани на нашата историја, за многумина ќе биде исклучително доживување.

- Да се видат Гоце Делчев или Даме Груев во природна големина е навистина несекојдневно доживување. Особено Даме Груев, кој бил вистински горостас. Во креирањето на нивниот изглед ги користевме сите можни податоци, констатирајќи многу сведоци, нивни роднини,пријатели но и документи - вели директорот на новиот музеј.

Бидејќи во околината нема слична постановка се очекува голем интерес и од соседните држави.
По вчерашната посета на музејот од хрватската делегација, од Хрватска побарале македонските колеги да им го пренесат своето искуство бидејќи и таму ќе се гради музеј со слична концепција.

Во Музејот се изложени 105 восочни фигури на историски личности, фотографии, документи и уметнички слики за важни настани. Меѓу восочните фигури во природна големина се оние на Румена Војвода, Дедо Иљо Малешевски, Гоце Делчев, Јане Сандански, Никола Карев, Питу Гули, Димо Хаџи Димов, Павел Шатев, Панко Брашнаров, Ванчо Михајлов, Мара Бунева, Борис Сарафов, Тодор Александров. и др. Во музејот се изложени и записи од сослушувања, обвинителни акти, тужби, пресуди, фотографии, пароли, писма и песни. Изградбата на објектот и неговото уредување, вклучувајќи го и велелепниот витраж на централната купола, чинеа вкупно 12 милиони евра.

Музејот ќе биде отворен за посетителите од вторник до сабота, со работно време од 12 до 20 часот и во недела од 12 до 16 часот. Понеделник ќе биде неработен ден.

Фигурите во „банка на студ“

Во музејот на реален начин се претставени битки, убиства, револуционерни акции, како што се убиствата на Мара Бунева и Михајло Ковачевиќ, мачење затвореници на Голи Оток, солунските атентатори во акција и слично. Методија Андонов-Ченто е претставен во затвор, облечен во затворска облека. Дедо Иљо Малешевски носи традиционална малешевска носија. Крсте Петков Мисирков и Даме Груев се седнати, а Христо Узунов е во поза пред да изврши самоубиство, и како пишува писмо на мајка си. Фигурите се чуваат во посебна просторија, со најнова технологија на ладење, наречена „банка на студ“, која овозможува тие да се ладат во текот на ноќта на оптимална температура од петнаесетина степени.

Хрватското наследство во Музејот на Македонија

Изложбата „Хрватското нематеријално културно наследство на списокот на УНЕСКО“ од Етнографскиот музеј од Загреб од вчера е отворена во Музејот на Македонија. На паноа и со видеоматеријал се презентирани десет нематеријални добра од хрватската култура, кои се на листата на светско наследство на УНЕСКО - изработка на тантели во Хрватска, двогласје на тесни интервали на Истра, празнување на св. Влахо, заштитникот на Дубровник, изработка на дрвени играчки во хрватско Загорје, карневалските „Звончари“ од Краставштина и други.

- Длабоко сум уверен дека и во Македонија постои исклучително голем потенцијал за зачувување на овој вид културно наследство. Со интеграцијата на Македонија во ЕУ, тој ќе биде уште позначаен, како што другите земји веднаш ги поврзуваме со некои автентичности на нивната култура. Убеден сум дека, на пример, „Тешкото“ може да биде национален културен бренд што може да се промовира - рече министерот за култура на Хрватска, Јасен Месиќ, на отворањето.

За министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска изложбата е автентичен приказ на богатството што го поседува Хрватска.


Автор: Мимоза Петревска Георгиева Фотографија: Игор Бансколиев

Извор
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 10-09-2011, 01:28 PM by montehristo.)
10-09-2011, 01:23 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#24

КАТО ЧЕТЕ ЧОВЕК ЗА ПРЕДОХРАНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ Е ЯСНО, ЧЕ В МУЗЕЯТ МАКЕДОНЦИТЕ ЩЕ ВИДЯТ МНОГО СТРАШНИ ЕКСПОНАТИ, КОИТО НЕГИРАТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. КАКВО ДА СЕ ПРАВИ, ОТ ТОЗИ ПЕРИОД ОСВЕН БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ И ДЕЙЦИ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ, КОИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ КАТО БЪЛГАРИ НЯМА НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ. МАКЕДОНИЗМЪТ ТОГАВА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ КАТО ИДЕОЛОГИЯ И ДВИЖЕНИЕ. ИМА ДВЕ КРИЛА НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ - ЕДНОТО Е ПРЕРОДБЕНИЧКО И ВМРО-ВСКО, КОИТО СА ПРОБЪЛГАРСКИ И СА ИСКАЛИ ДА ПРИСЪЕДИНЯТ МАКЕДОНИЯ КЪМ БЪЛГАРИЯ. ДРУГОТО Е АСНОМСКОТО, КОЕТО Е СЕПАРАТИСТКО И ПРОЮГОСЛАВСКО.

Музејот на македонската борба за државност и самостојност од денеска напладне ќе биде отворен за посетителите. Цената на билетот за посета на музејот ќе изнесува 100 денари за индивидуална посета, односно 50 денари за организирани посети на ученици и пензионери. Од управата на музејот велат дека поради очекувано големиот интерес ќе имаат посебни правила за тоа како ќе се одвива динамиката на движењето низ поставката со цел да се заштитат експонатите.

- Ќе почнеме со по околу 15 луѓе во група, која ќе го обиколува музејот, заради претпазливост да не се оштетат некои фигури и да има прегледност за посетителите. Предвидено е на секој половина час да се пушта нова група - вели директорот на музејот, Бранислав Светозаревиќ.

Со секоја група ќе има водич кој ќе ја води и ќе одговара на прашањата на заинтересираните. Водичите се дипломирани историчари кои имаат поминато обука и кај авторите на концепцијата на изложбата.

Раководството на музејот се надева дека ќе успее да ги разбие стеротипите, но и дека очекува и незгодни прашања, поради поделеноста на јавноста околу присутноста на одредени контроверзни ликови од македонската историја во поставката.

- Како луѓето ги доживуваат тие личности е нивна приватна работа. Секој има право на свое мислење. Ние ангажиравме врвни автори во историската наука што ја направија концепцијата со која не мора сите да се согласуваат. Најважно е тоа што тие фигури се исклучиво фактографски прикажани без претензии да се коментира или да се менува историјата - вели Светозаревиќ

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22377

10-09-2011, 01:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#25

КАТО ЧЕТЕ ЧОВЕК ЗА ПРЕДОХРАНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ Е ЯСНО, ЧЕ В МУЗЕЯТ МАКЕДОНЦИТЕ ЩЕ ВИДЯТ МНОГО СТРАШНИ ЕКСПОНАТИ, КОИТО НЕГИРАТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. КАКВО ДА СЕ ПРАВИ, ОТ ТОЗИ ПЕРИОД ОСВЕН БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ И ДЕЙЦИ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ, КОИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ КАТО БЪЛГАРИ НЯМА НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ. МАКЕДОНИЗМЪТ ТОГАВА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ КАТО ИДЕОЛОГИЯ И ДВИЖЕНИЕ. ИМА ДВЕ КРИЛА НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ - ЕДНОТО Е ПРЕРОДБЕНИЧКО И ВМРО-ВСКО, КОИТО СА ПРОБЪЛГАРСКИ И СА ИСКАЛИ ДА ПРИСЪЕДИНЯТ МАКЕДОНИЯ КЪМ БЪЛГАРИЯ. ДРУГОТО Е АСНОМСКОТО, КОЕТО Е СЕПАРАТИСТКО И ПРОЮГОСЛАВСКО.

Музејот на македонската борба за државност и самостојност од денеска напладне ќе биде отворен за посетителите. Цената на билетот за посета на музејот ќе изнесува 100 денари за индивидуална посета, односно 50 денари за организирани посети на ученици и пензионери. Од управата на музејот велат дека поради очекувано големиот интерес ќе имаат посебни правила за тоа како ќе се одвива динамиката на движењето низ поставката со цел да се заштитат експонатите.

- Ќе почнеме со по околу 15 луѓе во група, која ќе го обиколува музејот, заради претпазливост да не се оштетат некои фигури и да има прегледност за посетителите. Предвидено е на секој половина час да се пушта нова група - вели директорот на музејот, Бранислав Светозаревиќ.

Со секоја група ќе има водич кој ќе ја води и ќе одговара на прашањата на заинтересираните. Водичите се дипломирани историчари кои имаат поминато обука и кај авторите на концепцијата на изложбата.

Раководството на музејот се надева дека ќе успее да ги разбие стеротипите, но и дека очекува и незгодни прашања, поради поделеноста на јавноста околу присутноста на одредени контроверзни ликови од македонската историја во поставката.

- Како луѓето ги доживуваат тие личности е нивна приватна работа. Секој има право на свое мислење. Ние ангажиравме врвни автори во историската наука што ја направија концепцијата со која не мора сите да се согласуваат. Најважно е тоа што тие фигури се исклучиво фактографски прикажани без претензии да се коментира или да се менува историјата - вели Светозаревиќ

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22377

10-09-2011, 01:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#26

konsternirani, 12.09.2011 11:47:07

I do sega postoeshe MUZEJ na MAKEDONIJA, ama dali nekoj znaeshe za nego ili odeshe da go posetuva? Eve, shto tie znachi reklama: vednash otidoa da ja vidat postavkata lugje shto nikogash ne vlegle vo muzej, pojma nemaat shto treba da sodrzhi eden muzej i pagjaat od odushevuvanje na LAZHNI artefakti. Kakov e toa muzej bez materijalni dokazi? Tamu ima samo NOVOKOMPONIRANI SLIKI od UKRAISNKI slikari i ponekoj nash. Toa NE e muzej, toa e GALERIJA na vosochni figuri i sliki od SOVREMENI AVTTORI za koj se frlija bespotrebno mnogu pari

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=500FB7...8B9A36C044

Ето ги тук документите, които липсват в този смешен "музей".

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=970

12-09-2011, 12:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,125
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27


Quote:РЕПОРТАЖА ОД МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ

Ченто и Колишевски соседи крај Вардар


[Image: 034DF6ED7EA1654C81C58697D5A9C0BA.jpg]

Прошетката низ минатото започнува со влез низ масивна дрвена врата лево од главниот влез. Најпрво ве пречекува восочната фигура на Дедо Иљо Малешевски. Темно е и студено. Првиот впечаток дека ѕидовите се сосема црни и депресивни веднаш исчезнува. Зад темните површини има големи ѕидни фотографии што се делумно осветлени и ~ даваат длабочина на просторијата

Толпа луѓе трпеливо чекаат ред да влезат во новиот Музеј на македонската борба за државност и самостојност, крај брегот на реката Вардар во центарот на Скопје. Едни чекаат, полни со очекувања од новата музејска поставка за историјата на Македонија во изминатите неколку века. Други излегуваат со чудни изрази на лицата. Некои возбудени, други сталожени. Репортерската екипа на „Дневник“ нетрпеливо чекаше да види што ги предизвикува овие реакции.

Масивната кована врата полека се отвора. Среде огромното фоаје е витрината во која претседателот Ѓорге Иванов пред неколку дена ја положи Декларацијата за независност на Република Македонија. Девет црвени столба кружно подредени ја држат високата купола изработена со витражно стакло. Преовладува сина боја, која со црвени, бели и портокалови стакленца формира убава розета.

Добредојде ни посака Бранислав Светозаревиќ, директорот на новиот Музеј. Вели дека не е дозволено фотографирање, ниту снимање на поставката. Засега, ексклузивитетот да ја видат и доживеат поставката им припаѓа на граѓаните на Македонија и на сите заинтересирани посетители. Но „Дневник“ доби ексклузивна можност да им ја раскаже поставката на читателите.

Уште во фоајето на Музејот се забележуваат големите платна на кои е насликана историјата на Македонија. Сликите се во големи формати и изгледаат импресивно. На мермерниот под, пак, се гледа стилизирано сонце со зраци на бесконечност. Директорот Светозаревиќ ни го објаснува сето ова:

- Тоа е симбол на желбата и на непокорот на македонскиот народ!Амбиентална поставка

Десно од главниот влез се наоѓа голема конференциска сала и една помала, намената за предавања за студенти. Целиот простор во фоајето е искористен да се постават што повеќе масовни сцени што прикажуваат делови од македонската историја. Секое дело е објаснето на легенди изгравирани на месингани плочки.

- Ќе ги менуваме оти многу тешко се читаат. Убави се, но треба да служат и на намената - појаснува Светозаревиќ.

Сепак, обиколката с` уште не започнала. Прошетката низ минатото започнува со влез низ масивна дрвена врата, лево од главниот влез. Таму ве пречекува восочната фигура на Дедо Иљо Малешевски. Темно е и студено. Првиот впечаток дека ѕидовите се сосема црни полека се менува. Зад темните површини има големи ѕидни фотографии што се делумно осветлени и ~ даваат длабочина на просторијата. Во витрините се изложени документи, оружје (боздогани, кубури, пушки кременки, бојни секири). Тука се и фигурите на Румена и Сирма Војвода, Толе Паша. Среде просторијата има и неколку дрвја и препарирано јагне како цица од својата мајка. На ѕидовите висат големи слики на кои е претставено тоа време.

Вакви амбиенти се претставени низ сите 13 одделенија на Музејот. Од ајдутството и вооружениот отпор против османлиското владеење во Македонија, преку реформите во Османлиското Царство, востанијата, политичката и културно-просветната дејност, с` до македонската револуционерна организација од 1893 до 1903 година. Следуваат Илинденското востание, Македонија за време на младотурскиот режим, Балканските војни, Првата и Втората светска војна и Народноослободителната борба. Посебен дел е одвоен за жртвите на комунистичкиот режим.Модерна опрема за набљудување

Музејот има околу 6.000 квадратни метри, а поставката се простира на

2.000 квадрати. Музејот засега има 12 вработени, од кои седуммина се водичи. Сите се дипломирани историчари и одлично зборуваат англиски јазик. Секој од нив е задолжен за група од пет до десет посетители. Една тура низ поставката трае од 50 до 55 минути.

- Приказната на Музејот може многу да се надополнува и да се раскажува. Завршува во холот, од каде што почнува. Посетителите се симнуваат по скалите во Музејот и доаѓаат пред витрината на холот каде што централно е изложена декларацијата за независност. Тоа е крајната цел на сета оваа борба и на приказната во Музејот - објаснува првиот човек на целиот комплекс.

Поради специфичните експонати, температурата во Музејот мора да биде меѓу 17 и 20 Целзиусови степени. Таа не смее да надмине 25 степени, ниту да се спушти под 5 степени. Има посебен систем за регулирање на температурата, влажноста на воздухот и на проветрувањето. Има системи за набљудување, камери, системи за следење и други безбедносни заштити.

Стотици граѓани го посетиле музејот викендов. Пристигнале и првите странци - Холанѓани, Шкоти и Германци.

- Сите тие беа воодушевени. Најмалку очекувале дека на Балканот може да има ваков музеј кој во поглед на технолошкиот и концепциски пристап е во рамки на најголемите светски музеи - вели Светозаревиќ.

Потресни сцени, феноменални портрети и етничка застапеностВо Музејот амбиентално се претставени и неколку потресни сцени. Една од нив е бесењето на војводата Александар Турунџев. На бесилката виси неговото тело, а околу него веќе се насобрале десетици гаврани. До бесилката е поставена голема камбана.

Препознатливи се и фигурите на преродбениците Крсте Петков Мисирков и на Григор Прличев, а во истата просторија е сместен и Наим Фрашери, кој во истиот период дејствува и има влијание врз Албанците во западниот дел на Македонија.

Во Музејот е претставена и восочната фигура на Ванчо Михајлов, во моментот додека дава наредби за убиство, а тука се извршителите Мара Бунева и Величко Георгиев-Керин (Владо Черноземски). Поставката завршува со младински работни акции од едната, и работни акции на Голи Оток од другата страна. Претставени се фигурите на Петар Пирузе-Мајски, Брашнаров и Венко Марковски, а спроти нив фигурата на Александар Ранковиќ како симболика дека некој ги надгледува.

- Прикажано е с`. И херојството и предавството. Ако не ја прикажеме и таа страна од нашата историја, треба да објасниме зошто Македонија не е до Индија. Сме имале многу порази и трагедии, тоа е дел од нашата историја и ние мора да се соочиме со тоа - дециден е директорот Светозаревиќ.

Весна И. ИЛИЕВСКА

12-09-2011, 12:57 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#28

(12-09-2011, 12:19 PM)veritas Wrote: konsternirani, 12.09.2011 11:47:07

I do sega postoeshe MUZEJ na MAKEDONIJA, ama dali nekoj znaeshe za nego ili odeshe da go posetuva? Eve, shto tie znachi reklama: vednash otidoa da ja vidat postavkata lugje shto nikogash ne vlegle vo muzej, pojma nemaat shto treba da sodrzhi eden muzej i pagjaat od odushevuvanje na LAZHNI artefakti. Kakov e toa muzej bez materijalni dokazi? Tamu ima samo NOVOKOMPONIRANI SLIKI od UKRAISNKI slikari i ponekoj nash. Toa NE e muzej, toa e GALERIJA na vosochni figuri i sliki od SOVREMENI AVTTORI za koj se frlija bespotrebno mnogu pari

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=500FB7...8B9A36C044

Ето ги тук документите, които липсват в този смешен "музей".

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=970

BravoBravoBravo


Dobro dojdovte vo Makedonija...zemja koja gi ispolnuva site zelbi na svoite "Veliki" politicari....
12-09-2011, 01:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,125
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

(10-09-2011, 01:31 PM)veritas Wrote: КАТО ЧЕТЕ ЧОВЕК ЗА ПРЕДОХРАНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ Е ЯСНО, ЧЕ В МУЗЕЯТ МАКЕДОНЦИТЕ ЩЕ ВИДЯТ МНОГО СТРАШНИ ЕКСПОНАТИ, КОИТО НЕГИРАТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. КАКВО ДА СЕ ПРАВИ, ОТ ТОЗИ ПЕРИОД ОСВЕН БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ И ДЕЙЦИ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ, КОИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ КАТО БЪЛГАРИ НЯМА НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ. МАКЕДОНИЗМЪТ ТОГАВА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ КАТО ИДЕОЛОГИЯ И ДВИЖЕНИЕ. ИМА ДВЕ КРИЛА НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ - ЕДНОТО Е ПРЕРОДБЕНИЧКО И ВМРО-ВСКО, КОИТО СА ПРОБЪЛГАРСКИ И СА ИСКАЛИ ДА ПРИСЪЕДИНЯТ МАКЕДОНИЯ КЪМ БЪЛГАРИЯ. ДРУГОТО Е АСНОМСКОТО, КОЕТО Е СЕПАРАТИСТКО И ПРОЮГОСЛАВСКО.Мислам дека ти имаш сериозен проблем. Почнуваш да ја гледаш лагата на Бугарската пропаганда. Разбираш дека си Македонец и незнаеш како да го прифатиш тоа. Послушај го мојот совет, прифатија неминовноста дека си МАКЕДОНЕЦ и ке ти биде полесно
12-09-2011, 02:00 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#30

(12-09-2011, 02:00 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-09-2011, 01:31 PM)veritas Wrote: КАТО ЧЕТЕ ЧОВЕК ЗА ПРЕДОХРАНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ Е ЯСНО, ЧЕ В МУЗЕЯТ МАКЕДОНЦИТЕ ЩЕ ВИДЯТ МНОГО СТРАШНИ ЕКСПОНАТИ, КОИТО НЕГИРАТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. КАКВО ДА СЕ ПРАВИ, ОТ ТОЗИ ПЕРИОД ОСВЕН БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ И ДЕЙЦИ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ, КОИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ КАТО БЪЛГАРИ НЯМА НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ. МАКЕДОНИЗМЪТ ТОГАВА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ КАТО ИДЕОЛОГИЯ И ДВИЖЕНИЕ. ИМА ДВЕ КРИЛА НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ - ЕДНОТО Е ПРЕРОДБЕНИЧКО И ВМРО-ВСКО, КОИТО СА ПРОБЪЛГАРСКИ И СА ИСКАЛИ ДА ПРИСЪЕДИНЯТ МАКЕДОНИЯ КЪМ БЪЛГАРИЯ. ДРУГОТО Е АСНОМСКОТО, КОЕТО Е СЕПАРАТИСТКО И ПРОЮГОСЛАВСКО.Мислам дека ти имаш сериозен проблем. Почнуваш да ја гледаш лагата на Бугарската пропаганда. Разбираш дека си Македонец и незнаеш како да го прифатиш тоа. Послушај го мојот совет, прифатија неминовноста дека си МАКЕДОНЕЦ и ке ти биде полесно
Йордане,едно нещо разбрах на края-изобщо не разбираш български!Каде е общото между твоите думи и това,което е написал Веритас??
Ето ти още един македонец от бугарската пропаганда

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-09-2011, 02:34 PM
Website Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#31

(12-09-2011, 02:00 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-09-2011, 01:31 PM)veritas Wrote: КАТО ЧЕТЕ ЧОВЕК ЗА ПРЕДОХРАНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ Е ЯСНО, ЧЕ В МУЗЕЯТ МАКЕДОНЦИТЕ ЩЕ ВИДЯТ МНОГО СТРАШНИ ЕКСПОНАТИ, КОИТО НЕГИРАТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. КАКВО ДА СЕ ПРАВИ, ОТ ТОЗИ ПЕРИОД ОСВЕН БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ И ДЕЙЦИ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ, КОИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ КАТО БЪЛГАРИ НЯМА НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ. МАКЕДОНИЗМЪТ ТОГАВА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ КАТО ИДЕОЛОГИЯ И ДВИЖЕНИЕ. ИМА ДВЕ КРИЛА НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ - ЕДНОТО Е ПРЕРОДБЕНИЧКО И ВМРО-ВСКО, КОИТО СА ПРОБЪЛГАРСКИ И СА ИСКАЛИ ДА ПРИСЪЕДИНЯТ МАКЕДОНИЯ КЪМ БЪЛГАРИЯ. ДРУГОТО Е АСНОМСКОТО, КОЕТО Е СЕПАРАТИСТКО И ПРОЮГОСЛАВСКО.Мислам дека ти имаш сериозен проблем. Почнуваш да ја гледаш лагата на Бугарската пропаганда. Разбираш дека си Македонец и незнаеш како да го прифатиш тоа. Послушај го мојот совет, прифатија неминовноста дека си МАКЕДОНЕЦ и ке ти биде полесно

Това не пропаганда, документите които ги има това време. Ако искаш да ги видиш иди в музея на Гоце Делчев в Скопие. Мисля че до сега никога не си влизал в музей, ще ти бъде интересно.

12-09-2011, 05:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,125
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

(12-09-2011, 05:21 PM)veritas Wrote:
(12-09-2011, 02:00 PM)ЈорданПетровски Wrote: Мислам дека ти имаш сериозен проблем. Почнуваш да ја гледаш лагата на Бугарската пропаганда. Разбираш дека си Македонец и незнаеш како да го прифатиш тоа. Послушај го мојот совет, прифатија неминовноста дека си МАКЕДОНЕЦ и ке ти биде полесно


Това не пропаганда, документите които ги има това време. Ако искаш да ги видиш иди в музея на Гоце Делчев в Скопие. Мисля че до сега никога не си влизал в музей, ще ти бъде интересно.


Веритас, кого можеш да ДОКАЖЕШ дека од НИШТО може да се направи НЕШТО ке ти поверувам дека не си жртва на БУГАРСКАТА ПРОПАГАНДА.
12-09-2011, 06:51 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#33

(10-09-2011, 01:31 PM)veritas Wrote: КАТО ЧЕТЕ ЧОВЕК ЗА ПРЕДОХРАНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ Е ЯСНО, ЧЕ В МУЗЕЯТ МАКЕДОНЦИТЕ ЩЕ ВИДЯТ МНОГО СТРАШНИ ЕКСПОНАТИ, КОИТО НЕГИРАТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. КАКВО ДА СЕ ПРАВИ, ОТ ТОЗИ ПЕРИОД ОСВЕН БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ И ДЕЙЦИ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ, КОИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ КАТО БЪЛГАРИ НЯМА НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ. МАКЕДОНИЗМЪТ ТОГАВА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ КАТО ИДЕОЛОГИЯ И ДВИЖЕНИЕ. ИМА ДВЕ КРИЛА НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛЮЦИОННО ДВИЖЕНИЕ - ЕДНОТО Е ПРЕРОДБЕНИЧКО И ВМРО-ВСКО, КОИТО СА ПРОБЪЛГАРСКИ И СА ИСКАЛИ ДА ПРИСЪЕДИНЯТ МАКЕДОНИЯ КЪМ БЪЛГАРИЯ. ДРУГОТО Е АСНОМСКОТО, КОЕТО Е СЕПАРАТИСТКО И ПРОЮГОСЛАВСКО.

Веритас,
да ти е битна вистината сам би си ги проверил фактите.
А тие не ти одат во прилог.
Провери за АСНОМ малку подобро па ќе видиш за што зборувам.
Затоа немај погрешно да збориш, бидејќи Историјата те негира во тоа што велиш АСНОМ-ската Македонија била пројугословенска.
Разликата меѓу првото и второто вонредно заседание е огромна.
Погледни кој е избран во председателството на Президиумот на првото заседание и што им се случило на тие луѓе и кој доаѓа после да биде претседател на АСНОМ на второто вонредно собрание.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 12-09-2011, 07:13 PM by montehristo.)
12-09-2011, 07:12 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#34

Линковите които съм дал го има сборникът на Миладиновци, в неговият ОРИГИНАЛ. И това ли бугарска пропаганда? Препоръчвам ви да прочетете целият сборник, в който повечето песни са от Македония и ще видите как в тях самите македонци се самоопределят като българи.

А ето тук за АСНОМ:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Антифашистк..._Македония

http://bg.wikipedia.org/wiki/Езикови_комисии_на_АСНОМ

http://bg.wikipedia.org/wiki/Президиум_на_АСНОМ

http://vihren.blog.mk/2010/07/12/manifes...alsifikat/
12-09-2011, 08:03 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#35

Линковите които съм дал го има сборникът на Миладиновци, в неговият ОРИГИНАЛ. И това ли бугарска пропаганда? Препоръчвам ви да прочетете целият сборник, в който повечето песни са от Македония и ще видите как в тях самите македонци се самоопределят като българи.

А ето тук за АСНОМ:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Антифашистк..._Македония

http://bg.wikipedia.org/wiki/Езикови_комисии_на_АСНОМ

http://bg.wikipedia.org/wiki/Президиум_на_АСНОМ

http://vihren.blog.mk/2010/07/12/manifes...alsifikat/
12-09-2011, 08:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,125
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

Veritas, не ја спамирај темава со линкови кои по стоти пат ки постираш. Одговори ми на моето прашање дали Е МОЖНО од НИШТО на добеш НЕШТО.

Или да ти појаснам дали МОЖЕ ДА ИМА СЕГА МАКЕДОНЦИ АКО КАКО ШТО ТИ ТВРДИШ ПОРАНО НЕМАЛО. Само без линкови и филозофирање. Одговори едноставно може или неможе.
12-09-2011, 08:14 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#37

Има ли виртуално изложение на експонатите?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-09-2011, 08:22 PM
Website Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#38

На 1 октомври 1948 година, заедно со Панко Брашнаров, до ЦК на Советската комунистичка партија упатува доверливо писмо во кое се тврди дека „прашањето за обединување на македонскиот народ уште од самиот почеток се поткопа поради неговото неправилно поставување од страна на ЦК КПЈ во смисла обединета Македонија да се присоедини кон ФНРЈ, без да се води сметка за посебните, специфични услови, ниту за братските соседни земји...“[4]


Методија Андонов - Ченто - Идризово
Емануел (Емануил, Мане) Чучков - Ставовите на Чучков како сојузен министер за Македонија во раководните кругови на Федерацијата се оценети како националистички сепаратистички и анти-југословенски, поради што е тргнат од функцијата
Панко Брашнаров - Голи Оток(Тито во еден од последните објавени разговори го спомнува Брашнаров и вели: "Ние дозволивме дури и Панко Брашнаров да отиде на Голи Оток и да ги истрпи тамошните тортури)

Да допрецизирам Тито ги напаѓа овие луѓе за национализам за исто што ИнформБирото го напаѓа него(а во исто време тој ги предава националните интереси на Македонците). Апсурд, нели?
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 12-09-2011, 08:53 PM by montehristo.)
12-09-2011, 08:51 PM
Reply
Kasandar Offline
Member
***

Posts: 118
Joined: Jun 2010
Reputation: 0
#39

Wikipedia ne e stranica na doverlivi fakti vo Wikipedia mozi koj bilo da napisi nesto.
12-09-2011, 09:27 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#40

Темата е за Музея на македонската борба - по-скоро за журналистически коментари/интерпретации на откриването му...нищо повече, нали?

Много често (или почти винаги) отговорът/отговорите зависят от това как е зададен въпросът..."Нашите" въпроси; формулирани кой знае къде...; ще си останат въпроси без отговори.

Във връзка с Музея на македонската борба...питах се - този музей не е ли просто една много закъсняла реакция на съществуването на едни други музеи, в една друга страна...или по-точно имитация на тези други музеи

Museum of Macedonian Struggle, Thessaloniki

http://www.macedonianmuseums.gr/History_...nikhs.html

......In the basement there are life-size dioramas of scenes from the Struggle: a school at the beginning of the 20th century; the Patriarchists’ struggle to preserve their churches from the assaults of the Exarchists; the action of Greek corps on Yannitsa lake; and the arrival of a spy in Florina. On the first floor there is an audio-visual system with films relating to the history of Macedonia......

Capitan Kottas Museum

http://www.macedonianmuseums.gr/History_...orina.html

......The village of Kottas is along the Florina-Kristallopigi National road, which is the main road link between Greece and Albania. This village was the home of the local Slav-speaking Macedonian Fighter, Captain Kottas, who fought against the Bulgarian Comitadji and kept the Greek cause alive until Pavlos Melas and the other Greek militant chiefs came to Macedonia.......

Pavlos Melas Museum at Kastoria и т.н. и т.п. нека го пропуснем

Питах се каква ли е разликата - от бг гледна точка - на музея в Скопие в сравнение с тези в Гърция (има ли разлика въобще)?
Как мислите?

Лично на мене две неща от набързо прочетените коментари / представяне на музея в Скопие не ми се вързват много-много - присъствието на дядо Ильо Малешевски...и Иван Михайлов даващ разпореждания на терористите си...Мара Бунева и Черноземски - защо ви е това?

12-09-2011, 10:10 PM
Reply