Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Quo vadis EU?
Author Message
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#41

МрачниотКоњаник Wrote:Povtorno von kontekst Lukov.

Кое е вон от контекст? За Фашизма на ЕС или проблемите ви с Гърция и причините за тех?

МрачниотКоњаник Wrote:Aj sega kazi mi shto tolku si se zagrizhil za Makedonija, neli Bugarija ima svoi problemi? Makedonija ne e Bugarija

Как разбра,че съм се загрижил за Македония?14-09-2011, 03:39 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#42

ЈорданПетровски Wrote:Македонија да има еднаква позиција со Грција мора да влезе во ЕУ и НАТО. За влегување без промена на името и отфрлање на раференцата ПЈРМ понудивме решение.

Доколкото си спомням, вие самите си определихте името Бивша Югославска Република Мекдония,за да влезете в ООН. Кирчо ви Глигоров каза,че името е временно и ще трае докато намерите взаимно решение с Гърция.

Преди 2008,ако не се лъжа, повечето от страните на ЕС ви поддръжаха докато не разбраха какво имате предвид с името Македония.

Антиквизацията помогна точно на Гърция да каже,че вие се имате за античните македонци на Александър, нещо което никой неможе да поверва по една проста причина - немате как да го докажете. Със желание не става.Требат докази .... не умствени акробатики. Да не говорим за териториалните претенции ...

Според мене вие сами си направихте този проблем ...

Едно е да искаш, друго е да можеш,а трето и четвърто е да го направиш.

Още - сигурни ли сте,че сте направили необходимите реформи,за да сте член на тази организация ?

А и кое е това решение,за което пишеш?

14-09-2011, 03:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43

(14-09-2011, 03:53 PM)Илиян_Луков Wrote: А и кое е това решение,за което пишеш?http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...8#pid43878
14-09-2011, 04:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44

(14-09-2011, 03:53 PM)Илиян_Луков Wrote:
ЈорданПетровски Wrote:Македонија да има еднаква позиција со Грција мора да влезе во ЕУ и НАТО. За влегување без промена на името и отфрлање на раференцата ПЈРМ понудивме решение.

Доколкото си спомням, вие самите си определихте името Бивша Югославска Република Мекдония,за да влезете в ООН. Кирчо ви Глигоров каза,че името е временно и ще трае докато намерите взаимно решение с Гърция.

Преди 2008,ако не се лъжа, повечето от страните на ЕС ви поддръжаха докато не разбраха какво имате предвид с името Македония.

Антиквизацията помогна точно на Гърция да каже,че вие се имате за античните македонци на Александър, нещо което никой неможе да поверва по една проста причина - немате как да го докажете. Със желание не става.Требат докази .... не умствени акробатики. Да не говорим за териториалните претенции ...

Според мене вие сами си направихте този проблем ...

Едно е да искаш, друго е да можеш,а трето и четвърто е да го направиш.

Още - сигурни ли сте,че сте направили необходимите реформи,за да сте член на тази организация ?Илиян_Луков, можеби не читаш што пишувам јас па затоа ми поставуваш вакви прашања.
Јас секаде тврдам дека ако Македонската власт од тоа време 1991-93 година ако не прифатела и не потпшишела спогодба со Грција проблемот ке бил Грчки. Со прифаќањето на референцата и потпишувањето на времената спогодба Глигоров и Црвенковски проблемот го направиле да биде Македонски.
Македонија не ги исполнила главните услови за влез во ЕУ.
14-09-2011, 04:23 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#45

Нов конфликт во ЕУ- Брисел против Берлин. Должничката криза издиференцира два табора ЕУ членки: тие што се за заедничко санирање долгови во еврозоната (воглавно членки кои повеќе користат одошто внесуваат во заедничката каса) и тие што се против (Германија иако засега единствена во тој табор, е главниот полнач на заедничката каса).
Еврократијата во Брисел е застаната на страна на заедничкото санирање должнички кризи во еврозоната (свесни дека нивните фотељи и тоа како се во прашање ако се пуштат презадолжените сами да ги покриваат долговите).
За инает на Германците, Баросо воведува еврообврзници како инструмент за покривање на должничките кризи
Сега од 17-те членки на еврозоната ќе се бара заеднички да издаваат еврообврзници и со нивна пордажба да се обидат да ги покријат долговите на најзадолжените членки.
Германија јасно кажала уште од многу порано дека нема намера да учествува во шемата со заедничките еврообврзници. Со ваквиот потег на Баросо, бриселските бирократи влегуваат во отворен конфликт со нивниот најголем донатор.
Интересно кој застанал на страната на ЕУ бирократите во Брисел:

Quote:Eurobonds have been backed by Italian Finance Minister Giulio Tremonti and investor George Soros.
.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 14-09-2011, 06:27 PM by МрачниотКоњаник.)
14-09-2011, 06:25 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#46

(14-09-2011, 04:23 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(14-09-2011, 03:53 PM)Илиян_Луков Wrote:
ЈорданПетровски Wrote:Македонија да има еднаква позиција со Грција мора да влезе во ЕУ и НАТО. За влегување без промена на името и отфрлање на раференцата ПЈРМ понудивме решение.

Доколкото си спомням, вие самите си определихте името Бивша Югославска Република Мекдония,за да влезете в ООН. Кирчо ви Глигоров каза,че името е временно и ще трае докато намерите взаимно решение с Гърция.

Преди 2008,ако не се лъжа, повечето от страните на ЕС ви поддръжаха докато не разбраха какво имате предвид с името Македония.

Антиквизацията помогна точно на Гърция да каже,че вие се имате за античните македонци на Александър, нещо което никой неможе да поверва по една проста причина - немате как да го докажете. Със желание не става.Требат докази .... не умствени акробатики. Да не говорим за териториалните претенции ...

Според мене вие сами си направихте този проблем ...

Едно е да искаш, друго е да можеш,а трето и четвърто е да го направиш.

Още - сигурни ли сте,че сте направили необходимите реформи,за да сте член на тази организация ?Илиян_Луков, можеби не читаш што пишувам јас па затоа ми поставуваш вакви прашања.
Јас секаде тврдам дека ако Македонската власт од тоа време 1991-93 година ако не прифатела и не потпшишела спогодба со Грција проблемот ке бил Грчки. Со прифаќањето на референцата и потпишувањето на времената спогодба Глигоров и Црвенковски проблемот го направиле да биде Македонски.
Македонија не ги исполнила главните услови за влез во ЕУ.

Факт е,че незнам вашата политика и вашите лица, които се занимават с политика ... за което се извинявам ... ще се опитам в един момент да се запозная(опозная) с хората, които прават политиката в страната ви ..

Аз затова задавам тези въпроси ....

Интересно ми се следното ...

Quote:Јас секаде тврдам дека ако Македонската власт од тоа време 1991-93 година ако не прифатела и не потпшишела спогодба со Грција проблемот ке бил Грчки.

откъде мислиш така и защо си сигурен в думите си ....

П.С. Ще прегледам темата, на която си ме прехвърлил ... Icon_razz
(This post was last modified: 14-09-2011, 10:32 PM by Илиян_Луков.)
14-09-2011, 10:32 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#47

(14-09-2011, 10:32 PM)Илиян_Луков Wrote: Факт е,че незнам вашата политика и вашите лица, които се занимават с политика ...

fakt e: Makedonija da poceka okolu vlezot/priemot vo EU!
ova go govoram bez razlika na cigano-ahajskoto veto.

najgolemata precka - bezvizen rezim - MK uspea politicki da go prebrodi...

dodeka opravduvanjata so EU normi/pravila veke stanaa smeska (vidi bugarija ili grcija), taka da vremeto si raboti vo nasa kosrist, a ne vo korist na odrodnicite F.Y.R.O.M.-ci...

ps - se izvinuvam na site NEodrodeni FYRomci (bugari,srbi,grci,i sl. bagra) koi ziveat vo Republika Makedonija.
(This post was last modified: 16-09-2011, 02:15 AM by toni_a.)
16-09-2011, 02:09 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#48

Тони,
Барем ти би требало да си свестен дека испреплетените црева меѓу Администрацијата, Судството, Полиција и Политиката со минатиот систем е најголемата пречка на Македонското членство во ЕУ.
Додека не расчистиме со минатото нема да можеме да и погледнеме на светлата иднина во очи.
Не поради ЕУ, туку поради нас самите.
ЕУ, и Европскиот парламент помагаат кон тоа расчистување но дали простиот народ е свестен какви игри играат минатите/сегашни политичари со нивната иднина.
Тие се играат со човечки судбини, не само на еден човек.
Затоа ова што си го напишал ти е во погрешна насока.
Вистинскиот конфликт(пречка) не е ЕУ контра Македонија.
Вистинскиот конфликт(пречка) е Минатиот РЕЖИМ контра иднината на Македонија.
An inch today is tomorrow’s mile.
16-09-2011, 04:55 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#49

Најдобар пример за тоа дали некоја држава или некој сојуз се распаѓа е со Канада и Југославија, па и со НАТО сојузот и Варшавскиот пакт.
Во Канада и покрај тоа што Квебек се обиде да издејствува отцепување од Канада не успеа,па макар и со тоа што понуди на последниот референдум како прашање не пројде. Во Југославија,системот кој ги држеше сите народи во Југославија се распадна и тоа многу крваво, но тука има многу големи разлики за причините и за двата случаи. Имено движењето за осамостојување во Канада повеќе е популистички а не од етно-национален карактер како што е случајот со Југославија, и каде скоро сите политичари кои беа во КПЈ се покажаа како најголеми националисти.Значи како прво Југославија не беше демократска држава.
Во ЕУ за разлика од Југославија сеуште не се појавил фашист кој бара отцепување од национални причини,сите бараат Евро валутата да се укине.Голем проблем кој сега ЕУ ја има е всушност големата невработеност кај нив и во новите земји членки на ЕУ.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
16-09-2011, 05:11 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#50

Италија- следното домино пред паѓање?
Италијанскиот кредитен рејтинг намален од страна на Standard&Poor's
Quote:"S&P were only catching up with the markets," said Jane Foley, currency strategist at Rabobank.

"The markets have been penalising the Italian bond market for some months now for its fragile coalition [and] messy budget talks."
She added that fellow agency Moody's, who rates Italy three notches higher than S&P does, was now widely expected to follow suit with its own downgrade.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
20-09-2011, 06:32 PM
Reply
TEODOR Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Aug 2011
Reputation: 3
#51

Леле, ништо не направивте
Полскиот премиер Доналд Туск, чија земја до крајот на годинава претседава со ЕУ, во саботата на хрватската премиерка Јадранка Косор и го врачи нацрт-договорот за пристапување на Република Хрватска во Европската Унија. Во таа значајна пригода паднаа многу охрабрувачки зборови за иднината на ЕУ, за развојот, за единството, за европските херои на новото време, за важноста на европското семејство...

Три дена претходно, полскиот министер за финансии Јацек Ростовски, во Европскиот парламент во Стразбур предупреди: „Европа денес е во голема опасност. Ако се распадне еврозоната, ЕУ тоа нема да го преживее. Сериозно размислувам да набавам зелени карти за своите деца и да ги испратам во САД“.

Во која верзија треба да верува една земја-евроаспирант, ако од официјални лица на земјата претседавач со Унијата доаѓаат вакви дијаметрално спротивни изјави? Да верува во Унија што е пред нова развојна иднина или во Унија пред целосен крах, штом упатените во европските биланси си ги качуваат своите деца во последниот воз за друг континент?

Јасно е дека ЕУ денес е на голема пресвртна точка. За реформа на еврозоната е потребно време, но на европските граѓани и на пазарите сега и веднаш им треба точна информација дали во авионот има пилот и тоа со точен план за летот. За жал, во моментов ЕУ има повеќе пилоти во авионот и тоа секој со различен план. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, неодамна ја критикуваше сегашната тенденција на Франција и на Германија кои сакаат да ја решат кризата меѓу себе со тоа што ќе го реформираат управувањето во еврозоната. Додека Баросо е уверен дека на ЕУ и треба „повеќе Европа, а не помалку Европа“, односно дека единствен начин еврозоната долгорочно да излезе од кризата е да спроведе поголема економска интеграција, Франција и Германија се залагаат за формирање економска влада на еврозоната во која би влегле само шефови на држава и влади на земјите во кои се користи еврото.

Но, членките на ЕУ кои с` уште не го вовеле еврото сметаат дека дебатата за иднината на еврозоната не може да се ограничува само на земјите кои сега имаат заедничка валута. Тие бараат при одлучувањето за реформите да се слушне и нивниот глас, бидејќи не сакаат да стапат во еврозоната според правила врз чие донесување немале никакво влијание.

Во големото „меѓувреме“ кое трае речиси две години, француската и германската влада се обидуваат да ги затворат дупките на бродот во кој од сите страни продира вода. Ако француско-германската двојка и Европската централна банка и натаму ја негираат ситуацијата и предлагаат некакви „приближни“ решенија за кризата, чинејќи секогаш и премалку и предоцна, експертите предвидуваат дека притисокот на пазарите неумоливо ќе резултира со распад на еврозоната.

И додека Европа се наоѓа на работ на рецесија, а опасноста од нова банкарска криза им се заканува на локалните економии, должничката криза прераснува и во тешка политичка криза, која длабоко ги тресе темелите на Европа.

Пред повеќе од две години „Вол стрит џурнал“ објави дека во Брисел тајно се собира неформална група, која бара начини за спасување на еврото. Тајниот кружок почнал да дејствува два месеца по крахот на „Леман брадрс“. Во кружокот учествувале високи претставници на Франција, Германија, Европската Комисија, Европската централна банка и од кабинетот на премиерот на Луксембург, Жан-Клод Јункер. Средбите се одвивале во рамките на форумите на ЕУ во Брисел, во Луксембург и во други европски метрополи. Често учесниците се среќавале и на „сендвич-состаноци“ во 6 часот наутро или многу доцна во ноќта. Планот за спасување на Грција бил разработен токму од овој клуб, кој бил толку таен, што водечки финансиски експерти го нарекувале „групата што не постои“.

По две години, иста е и состојбата и актерите. Групата е с` помалку тајна, а с` повеќе очајна, а на ЕУ ~ се заканува опасноста да стане сукцесор на „тајната“ референца „Унија, што не постои“. Времето истекува, но с` уште може да се смени текот на настаните. Ако ЕУ не успее во тоа, историјата ќе запише дека економската криза со која се соочувавме денес, почнала, пред с`, како управувачка криза. Тоа што ЕУ го бара од земјите-аспиранти за членство - цврсто и непоколебливо лидерство, е токму тоа што во моментов најмногу ~ недостига на ЕУ. Токму затоа Унијата мора брзо да го одреди и својот пат и своето лидерство. Идејата за европско семејство не смее да згасне заради сервисирање на долговите од „казино-капитализмот“ на неколку нејзини членки, кои денес се коцкаат со сонот на многу генерации кои во тој сон се вградиле себеси, а не локалните корупциски манири за густирање на европејството. Во име на посакуваното единство, еднаш засекогаш мора да се направи таа разлика.

Катерина Блажевска20-09-2011, 06:58 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#52

Вадењето на жешките костени од еврозоната сега бриселските фотељаши сакаат да го утрапаат на сите ЕУ членки:
ЕК предлага нов данок- данок врз финансиските трансакции во ЕУ
Според предлогот, секоја институционална финансиска трансакција во која учествува финансиска институција од земја членка на ЕУ ќе се даночи со 0,1% данок. Според проценките на британските финансиски експерти, 70% од трансакциите што би се даночеле се трансакции на лондонската берза па затоа Велика Британија е подготвена да стави вето. Интересен одговор од Барозо:

Quote:Referring to "the constraints of unanimity", Mr Barroso said "further changes to the Treaty of Lisbon" may be required in order to push through measures to stabilise Europe's economy.

Дали е тоа крај на европското одлучување со консензус?
Во меѓувреме, ЕУ земјите што планирале влез во еврозоната наголемо дигаат раце од намерите за влез. Низа анкети низ тие земји укажуваат на негативен став на тамошните гласачи кон влез во еврозоната. Најверојатно, нивните политичари ќе го следат тој став во некое идно изјаснување.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
29-09-2011, 03:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#53

(10-09-2011, 06:26 PM)Makedonec Wrote: Сеа Јордан ќе дојде и ќе рече: -Глејте си за вас,Македонија економски пропаѓа,не ја гледајте кризата во ЕУ.....за после некој пост да каже -До кога Македонија планира да прави погрешни чекори,кои не оддалечуваат од ЕУ.

Е Коњаниче,тоа тие е....ќути си и свиркај си.....оти денес се е полно со двојни аршини.Не бил само Јордан што не гледа корист за Македонија од банкротот на Грција.Quote:ЕВРОПСКА УНИЈА, ЕВРОТО И НИЕ

Зошто во вакви услови Македонија мора да навива за успех на планот за спасување на Грција и еврото? Затоа што со тоа го спасува и својот денар, неговиот курс во однос на сите други валути во светот и ја спасува внатрешната стабилност на економијата, ценовната стабилност во економијата, го спасува достигнатото ниво на плати на населението, ги спасува пензионерите и социјалните случаи од дополнително обезвреднување на нивните примања, ја спасува релативната стабилност на своите јавни финансии, ги спасува од непријатности и активирање хипотеки на кредитните должници, им олеснува на банките итн.

Македонија нема голем избор ако еврото поради Грција тргне надолу. Тука не треба да имаме никакви емоции и треба да си ги гледаме само своите економски, па и политички интереси, а тие во моментов ни кажуваат дека стабилноста не еврото, со кое сме врзани како затвореник со својата метална топка околу глуждот, е битна за нас исто колку и за Грција, за Германија која од немајкаде самата обезбедува половина од помошта на Грција, за Франција и сите други од еврозоната. Заради многубројните слабости и кревкоста на нашата економија, нашиот интерес е можеби и малку поголем.

Никола Поповски
(This post was last modified: 29-09-2011, 03:16 AM by ЈорданПетровски.)
29-09-2011, 03:15 AM
Reply
TEODOR Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Aug 2011
Reputation: 3
#54

Пред повеќе од две години „Вол стрит џурнал“ објави дека во Брисел тајно се собира неформална група, која бара начини за спасување на еврото. Тајниот кружок почнал да дејствува два месеца по крахот на „Леман брадрс“. Во кружокот учествувале високи претставници на Франција, Германија, Европската Комисија, Европската централна банка и од кабинетот на премиерот на Луксембург, Жан-Клод Јункер. Средбите се одвивале во рамките на форумите на ЕУ во Брисел, во Луксембург и во други европски метрополи. Често учесниците се среќавале и на „сендвич-состаноци“ во 6 часот наутро или многу доцна во ноќта. Планот за спасување на Грција бил разработен токму од овој клуб, кој бил толку таен, што водечки финансиски експерти го нарекувале „групата што не постои“.

Deka tajno krojat nekoj plan e jasno uste od pred 2 godini koga pocna da se pojavuva vesta za voveduvanje na evro 2.
Toa bi znacelo distanciranje na ekonomski stabilnite od onie pomalku stabilnite ili nestabilnite drzavi,drzavi so buzjetska nedisciplina.
Orovodec e sega za sega Grcija koja se zadolzuvala kako kockar (pravele dupki vo budzetot pa zemale krediti da se pokrijat i tn celi desetina godini).Samo ne e jasno kako evrobirokratijata ne gi sprecila vo toa.Ocigledno se tromavi i nezainteresirani a mozebi i korumpirani kako Zoran Taler na primer.
E sega voveduvaat novi danoci ili se obiduvaat sto e najnepopularna merka za pokrivanje na deficit.I sto se vinovni Britancite da pokrivaat tugi dolgovi-tamu ke ima reakcija do nebo.
Jas ne mislam deka treba kaj nas da preovladee nekakov triumfalizam zaradi problemite na Grcija ama faktite treba da se konstatiraat.
29-09-2011, 02:40 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#55

(29-09-2011, 02:40 PM)TEODOR Wrote: ... Samo ne e jasno kako evrobirokratijata ne gi sprecila vo toa.Ocigledno se tromavi i nezainteresirani a mozebi i korumpirani kako Zoran Taler na primer.
Хммм, обратно- ќе да се корумпирани а МОЖЕБИ се тромави и незаинтересирани.
Земји со највисок раст на БДП на Балканот не се членки на ЕУ (Турција и Македонија). Интересно како тоа Никола Поповски би го објаснил и сите што се согласуваат со него.
Во меѓувреме германскиот парламент со големо мнозинство одобрил додатни германски пари во фондот за спас на членките во еврозоната. Битен момент е што Германците се децидни дека ова е последната транша што фондот ги добива од нив. Аналитичарите пак оценуваат дека и покрај новиот пакет позајмици, Грција сепак ќе објави банкрот.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
29-09-2011, 04:32 PM
Reply
TEODOR Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Aug 2011
Reputation: 3
#56

(29-09-2011, 04:32 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(29-09-2011, 02:40 PM)TEODOR Wrote: ... Samo ne e jasno kako evrobirokratijata ne gi sprecila vo toa.Ocigledno se tromavi i nezainteresirani a mozebi i korumpirani kako Zoran Taler na primer.
Хммм, обратно- ќе да се корумпирани а МОЖЕБИ се тромави и незаинтересирани.
Земји со највисок раст на БДП на Балканот не се членки на ЕУ (Турција и Македонија). Интересно како тоа Никола Поповски би го објаснил и сите што се согласуваат со него.
Во меѓувреме германскиот парламент со големо мнозинство одобрил додатни германски пари во фондот за спас на членките во еврозоната. Битен момент е што Германците се децидни дека ова е последната транша што фондот ги добива од нив. Аналитичарите пак оценуваат дека и покрај новиот пакет позајмици, Грција сепак ќе објави банкрот.

he..he koga ke razmislam podlaboko,verojatno sum go promenil redosledot na nestata vo vrska so korumpiranosta i tromavosta ok.

Dali ke objvat bankrot ili ne isto im se faka.
Doveritelite veke si doagaat po svoeto.Vcera im dojde komisija za uvid vo sprovedenite ili nesprovedeni reformi za koisto Papa cvrsto veti deka ke gi ispolni.So ednostavni zborovi kazano toa e finansova policija.
Istoto ke se sluci i koga ke go proektiraat budjetot za 2012.Razdelite za javna potrosuvacka ke moraat drasticno da gi namalat za da mozat da gi pokrivaat anuitetite.Toa e gubenje na del od suverenitetot na drzavata Grcija ili bankrot-prinudna uprava.
Se postavuva prasanje kaj se parite?Tuka se,potroseni vo lagoden zivot i vo neplakanje danok.
30-09-2011, 09:56 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#57

Грчката криза е само почеток- каква ќе биде ЕУ после сите претстојни кризи:
ЕУ ќе се соочи со тројна криза

Quote:И најдоброто сценарио ќе биде лошо за Европа. Еврото ќе биде стабилизирано, но последиците ќе бидат погубни. Спасувањето на Италија и на банките сигурно ќе доведе и до спасување на Шпанија. Во тој случај помош ќе примаат Италија, Шпанија, Ирска, Грција, Португалија, а можеби и Белгија. Тоа значи дека милиони Европејци ќе мора да штедат и ќе бидат отсечени од кредитните пазари. Ќе поминат најмалку три години пред која било земја од нив да може да се стабилизира и да обезбеди добар кредитен рејтинг. Спасените земји веќе се отсечени, а банките не сакаат да соработуваат со нив. Грција ризикува да биде повлечена во бездна.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
02-10-2011, 05:15 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#58

И британскиот премиер гледа распад на еврозоната:

Камерон- последиците од распадот на еврозоната по В. Британија

Прашање е колку грчки обврзници ние имаме купувано, се надевам ниедна, ама никогаш не се знае:

Quote:Тhe wider fear is that Greece will ultimately default on its debt payments, and of the knock-on effect this would have on banks across Europe which own Greek government bonds.

Some commentators also warn that Greece may ultimately have to leave the eurozone, plunging the region's economic and political systems into chaos.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
02-10-2011, 05:41 PM
Reply
TEODOR Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Aug 2011
Reputation: 3
#59

(02-10-2011, 05:41 PM)МрачниотКоњаник Wrote: И британскиот премиер гледа распад на еврозоната:

Камерон- последиците од распадот на еврозоната по В. Британија

Прашање е колку грчки обврзници ние имаме купувано, се надевам ниедна, ама никогаш не се знае:

Quote:Тhe wider fear is that Greece will ultimately default on its debt payments, and of the knock-on effect this would have on banks across Europe which own Greek government bonds.

Some commentators also warn that Greece may ultimately have to leave the eurozone, plunging the region's economic and political systems into chaos.

Od nesiguren izvor (pratenik od opozicijata) okulu 200 milioni EU.
03-10-2011, 09:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60

(14-09-2011, 03:06 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-09-2011, 04:09 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(13-09-2011, 04:08 AM)ЈорданПетровски Wrote: Кои поволности гледаш Коњанику за Македонија од банкротот на Грција.
Ако ништо друго, ќе намалат со фашистичкото дрдорење. Економското ослабување на твојот противник може само да ти користи, никако да ти наштети. Меѓутоа ова не е во контекст на темата.
Каде тоа ние сме запнале? И тоа од нас се очекува по секоја цена? На што ќе личи ЕУ кога ние еднаш ќе дојдеме на ред да бидеме членки?После банкротот ке се засилат "фашистичките дрдорења" на Грција. Грција со прогласување на банкротот и се бришат долговите. Кој ке земе ке земе нешто да си ги наплати побарувањата ама целата сума на долгот Грција нема да ја плати.
Само ке и падне кредитниот рејтинг. Но тоа не значи дека земји кои ке сакаат да имаат политичко влијание во Грција а преку неа и во регионот нема да и дадат заеми и грантови.
Македонија да има еднаква позиција со Грција мора да влезе во ЕУ и НАТО. За влегување без промена на името и отфрлање на раференцата ПЈРМ понудивме решение.


Коњанику дали ке се радуваш уште на банкротот на Грција.Quote:Германски пратеник: Грција банкротираше

Понеделник, 03 Октомври 2011Потпретседателот на Пратеничката група на германската владејачка Христијанско демократка унија (ЦДУ) во Бундестагот, Михаел Фухс изјави дека Грција веќе банкротираше и најверојатно ќе треба да и се прости половина од вкупниот долг кој го има.


- И покрај финансиската помош од ЕУ Грција банкротираше. Веројатно ќе немаме друг избор освен да се согласиме на простување на најмалку 50 проценти од нејзиниот долг, изјави Фухс во интервју за весникот „Рајнише Пост“.

Фухс важи за предводник на влијателното „бизнис крило“ во рамките на Пратеничката група на ЦДУ.

Во меѓу време, Грција објави дека нема да може да ги оствари лимитите за висината на буџетскиот дефицит за оваа и следната година, што ги поставија ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Со предлог-буџетот за 2012 година, одобрен на синоќешната седница на грчката Влада, се предвидува буџетскиот дефицит годинава да изнесува 8,5 проценти од бруто домашниот произвид (БДП), што е над поставениот лимит од ЕУ и ММФ од 7,6 отсто.

Според грчкото МИнистертсво за финансии, за следната година се предвидува дефицитот да изнесува 6,8 отсто од БДП, наспроти лимитот на меѓународните кредитори од 6,5 проценти.

Кризата во Грција ќе биде главна тема на денешната средба на министрите за финансии на земјите-членки на еврознота што ќе се одржи во Луксембург, како и на утрешното редовмо заседание на Советот за економија и финансии на ЕУ.

04-10-2011, 12:50 AM
Reply