Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИТЕ ХЕРОИ ЈА ПОКОРУВААТ ЕВРОПА!!!
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

[Image: ?embedded=1]

12-09-2011, 11:52 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 613-09-2011, 07:26 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Судејќи според обилните пофалби од рускиот селектор за играта на нашата репрезентација, добрите игри на нашиот тим не се изненадување за добро запознаените со тековите на европската кошарка. Онака како што искоментира Антиќ, нашите играле стандардна одбрана, значи ништо вон зацртаното. Ако тоа им беше стандардно, за очекување е екстра мотивирана и уште поцврста одбрана со Литванија.
Монтехристо, Гечевски веројатно после Евробаскетот има намера да најави свое повлекување од активното играње кошарка па после 10+ години како стандарден репрезентативец по мое треба Гечевски да заигра во четвртфиналето па макар и симболични 10 секунди.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
14-09-2011, 03:43 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(12-09-2011, 03:03 AM)montehristo Wrote: П.С.
Простете ми на мојата неукост ако не знам што зборувам.
Ниеден меч немам гледано.
Се ова што напишав е базирано на овие статистики.
На јутуб го имаш целиот натпревар Македонија-Грција, обрни внимание на времетраењата на видеата, побарај го корисникот trpestojkoski (тој го има качено видеото со целиот натпревар, видео долго преку саат и половина).
Обрни внимание како во последната четвртина влегува Чековски и им зарива на Грците неколку отровни тројки од кои тие никогаш нема да се опорават. За да веднаш потоа заедно со Самарџиски и Гечевски буквално формираат жив ѕид и го поклопуваат грчкиот плејмејкер. Тоа (барем по мене) се неколкуте моменти со кои се реши натпреварот, претходно резултатски изедначен.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
14-09-2011, 03:55 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Не му давајте на Чековски да фрла тројки!!!!
Ова го нема никаде, Македонија има 24 а Литванија 13 покушаи за тројка.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 14-09-2011, 08:20 PM by montehristo.)
14-09-2011, 08:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
Македонија ПОЛУФИНАЛИСТ.

BravoBravoBravoBravoBravo 349719oi4349719oi4349719oi4349719oi4
14-09-2011, 08:49 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Shampioniiiii!!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
14-09-2011, 08:51 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Ilievski gi otru ovojpat, trojka vo poslednite 10 sekundi...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
14-09-2011, 09:07 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

ПОБЕДА. Македонија победи. на два фронта. Еднн спортскот, а втор , многу поважен, државниот. Ова што се случува , во момент, во Македонија немало никогаш. Моите пријкатели од цела Македонија зборуваат за големото славје по македонските градови. Најинтересно е во Куманово. Моите извори од Куманово, еве ми се јавуваат, велат дека цело Куманово е на нозе. Политичките елити не успееја да ги поделат Македонците. Повозрасен сум, но ова што го гледам не е било никогаш. Макеоднските градови ечат од гласовите и песни на Македонците. Македонија, по ова, барем за мене, никогаш нема да биде нечија. Ако во едно пројугословенско Куманово има таква веселба,радост и славје каде целиот град е на нозе , тогаш дефинитвно Македонија станува своја, македонска. Ова го пишувам, пред се за нашите во дијаспора. Толку од мене. Го земам знамето и излезувам да се слејам во реката Македонци. ПОБЕДА за МАкедонија.JeeeJeeeJeee
14-09-2011, 09:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

14-09-2011, 10:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


14-09-2011, 11:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

ПРИЛЕП
14-09-2011, 11:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


14-09-2011, 11:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

ТЕТОВО

14-09-2011, 11:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

14-09-2011, 11:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

КУМАНОВО

15-09-2011, 12:03 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Честито!Па айде да ви честитам и за златото!!!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
15-09-2011, 12:44 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

15-09-2011, 01:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Nepobjediva makedonska falanga

Piše: Mario Majdić Natrlin


[Image: 0000000000415056_450_0.jpg]

srijeda, 14.09.2011.

Košarka | Eurobasket 2011.Odigrane su prve dvije utakmice četvrtfinala Eurobasketa u Litvi. Saznali smo i prvi polufinalni par, nakon što su odlični Španjolci eliminirali Sloveniju, a Makedonci na koljena bacili kompletnu Litvu

Tko bi rekao da će pobjeda Makedonaca nad njihovim bezvremenskim rivalima Grcima biti tek uvod u povijesni pohod na košarkašku velesilu Litvu?

Nakon što su poharali Alytus i osvojili Vilnius, potomci Aleksandra Makedonskog krenuli su na nemilosrdan pohod prema košarkaškoj prijestolnici Litve - Kaunasu. Dočekalo ih je tamo 15.000 napaljenih Litavaca, ali ni mnogobrojnija vojska košarkaških intelektualaca nije uspjela zadržati njihov prodor na sam vrh europske košarke.

Jer makedonska koplja su dugačka i oštra. Formacija čvrsta, a Aleksandar ih sigurno promatra iz nekog helenističkog raja i sa smiješkom dobacuje: "Tako sam vas učio!".

I dok je jedan od najvećih vojskovođa svih vremena svoje pohode usmjerio prema istoku, izabranici Marina Dokuzovskog krenuli su prema sjeveru, ali filozofija je ostala ista. Jer ovi Makedonci su ratnici koliko i košarkaši, borci koliko i tehničari. I, uz to, uspijevaju biti prokleto neodoljivi!

Makedonska "falanga" jednako je ubojito oružje bila i u antičkom vremenu kao i danas, 2011. u vremenu iPada i Twittera. I njezina najveća slabost, loša pokretljivost, trebala je danas pasti u vodu protiv brze i neugodne tranzicije Litvanaca. Ali, u korijenima Makedonaca očito je još uvijek duboko urezan genijalni strateg koji itekako zna bitku odvesti u svom smjeru.

Demostenove "filipike" na igru Makedonije koje smo imali spremljene "na lageru" u slučaju poraza od Litve, sada padaju u vodu. Momci su se ponovno dokazali. Sada ih čekaju Španjolci i borba za medalju.


[Image: prozirno.gif]
15-09-2011, 01:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-09-2011, 01:43 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Nepobjediva makedonska falanga

Piše: Mario Majdić Natrlin


[Image: 0000000000415056_450_0.jpg]

srijeda, 14.09.2011.

Košarka | Eurobasket 2011.Odigrane su prve dvije utakmice četvrtfinala Eurobasketa u Litvi. Saznali smo i prvi polufinalni par, nakon što su odlični Španjolci eliminirali Sloveniju, a Makedonci na koljena bacili kompletnu Litvu

Tko bi rekao da će pobjeda Makedonaca nad njihovim bezvremenskim rivalima Grcima biti tek uvod u povijesni pohod na košarkašku velesilu Litvu?

Nakon što su poharali Alytus i osvojili Vilnius, potomci Aleksandra Makedonskog krenuli su na nemilosrdan pohod prema košarkaškoj prijestolnici Litve - Kaunasu. Dočekalo ih je tamo 15.000 napaljenih Litavaca, ali ni mnogobrojnija vojska košarkaških intelektualaca nije uspjela zadržati njihov prodor na sam vrh europske košarke.

Jer makedonska koplja su dugačka i oštra. Formacija čvrsta, a Aleksandar ih sigurno promatra iz nekog helenističkog raja i sa smiješkom dobacuje: "Tako sam vas učio!".

I dok je jedan od najvećih vojskovođa svih vremena svoje pohode usmjerio prema istoku, izabranici Marina Dokuzovskog krenuli su prema sjeveru, ali filozofija je ostala ista. Jer ovi Makedonci su ratnici koliko i košarkaši, borci koliko i tehničari. I, uz to, uspijevaju biti prokleto neodoljivi!

Makedonska "falanga" jednako je ubojito oružje bila i u antičkom vremenu kao i danas, 2011. u vremenu iPada i Twittera. I njezina najveća slabost, loša pokretljivost, trebala je danas pasti u vodu protiv brze i neugodne tranzicije Litvanaca. Ali, u korijenima Makedonaca očito je još uvijek duboko urezan genijalni strateg koji itekako zna bitku odvesti u svom smjeru.

Demostenove "filipike" na igru Makedonije koje smo imali spremljene "na lageru" u slučaju poraza od Litve, sada padaju u vodu. Momci su se ponovno dokazali. Sada ih čekaju Španjolci i borba za medalju.


[Image: prozirno.gif]


Quote:
Utakmica dana

Litva - Makedonija 65:67


Makedonci su napravili upravo ono što su i htjeli. Limitirali su kontru Litve, maksimalno usporili tempo i najbolji napad Eurobasketa limitirali na 65 poena. Najbolja tricaška momčad prvenstva šutirala je svega 13% za tri (2/15), nakon prosjeka od 45,2% u turniru.

I šteta za Litvu. Nije slučajno njihov napad bio najefikasniji na EP-u. Trener Kemzura je veoma dobro znao što radi. Na trenutke su izgledali besprijekorno, ali ovu utakmicu nisu mogli dobiti. Makedonija je ubilježila čak 18 napadačkih skokova i pobijedila u utakmici u kojoj su šutirali 31,3% iz igre.

Igrač dana

Pero Antić. Ne treba ovo krivo shvatiti. McCalebb je ponovno odigrao bezobrazno dobro. Zabijao ključne poene u završnici i asistirao Ilievskom za antologijsku tricu, ali Antićeva uloga u večerašnjoj pobjedi je bila od apsolutne važnosti. Osam koševa i devet skokova ni približno ne dočaravaju borbenost, igru u obrani i limitiranje Valančiunasa na tri poena i to sve pokrivajući izostanak ozlijeđenog Gečevskog. A Makedonija, druga obrana EP-a, upravo tako pobjeđuje.

Šuter dana

Ključan u pobjedi Makedonije bio je i Vojdan Stojanovski koji je odlučio šutirati samo trice i završio sa stopostotnim učinkom zabivši iz svih pet svojih pokušaja.

Petorka dana

Bo McCalebb (Makedonija) - 23 poena, 2 asistencije

Juan Carlos Navarro (Španjolska) - 26 poena

Vojdan Stojanovski (Makedonija) - 15 poena

Pero Antić (Makedonija) - 8 poena, 9 skokova

Pau Gasol (Španjolska) - 19 poena, 16 skokova

Navijači (svakog) dana

Iako Makedonci još nisu osigurali medalju u Litvi, možemo li konstatirati da su njihovi navijači danas osigurali zlato? Skupina fanatičnih navijača Makedonije borila se cijelo vrijeme protiv nevjerojatno bučne litavske publike i nevjerojatno zbijenih redara koji su ih okruživali. Od samog početka Makedonija je nošena na krilima svojih navijača koji su večeras protiv Litve na svojim rukama ponosno nosili svoju zastavu. Gledat ćemo je i u polufinalu protiv branitelja naslova
(This post was last modified: 15-09-2011, 01:45 AM by ЈорданПетровски.)
15-09-2011, 01:44 AM
Reply