The following warnings occurred:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.4.30 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error

Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PIVO
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#1

Десет работи за пивото кои мора да ги знаете
Коментари (10)


01.02.2010 18:311. Витаминот Б6 во пивото го спречува создавањето на хомоцистин, амино-киселина која најчесто се поврзува со предизвикувањете на срцеви и васкуларни заболувања.

2. Во пивото се сретнува и полифенот, силен антиоксидант познат по неговите заштитни дејства на срцето на човекот.

3. Пивото делува како разводенувач на крвта, па со тоа го намалува ризикот од згрутчување на крвта и создавањето на коронарна тромбоза.

4. Пивото го намалува нивото на лошиот холестерол LDL (low density lipoprotein), а го зголемува нивото на добриот холестерол, липопротеинот HDL.

5. Пивото ги намалува шансите за создавање на камен во бубрезите.

6. Статистиката покажува дека несоницата напаѓа еден од десет испитаници, а добриот сон е основен предуслов за високите нивоа на енергија и за доброто расположение. Чаша добро пиво е одлично решение за сите оние кои сакаат да се опуштат.

7. Хмељот во пивото содржи фитоестрогени кои помагаат во спречување на остеопорозата кај жените. Секако пивото не може да биде замена за терапијата со естроген.

8. Пивото го намулава холестеролот.

9. Хипертензија. Студиите покажуваат дека жените што консумираат 2-3 пива неделно, имаат 14% помалку шанси да заболат од висок крвен притисок.

10. Едно вообичаено шише пиво од 0,33 литри содржи: 150 калории, нула проценти маснотии, нула отсто кофеин и 92 отсто вода.

http://IZVOR
02-02-2010, 02:38 PM
Reply


Messages In This Thread
PIVO - by mence - 02-02-2010, 02:38 PM
RE: PIVO - by Solenik - 03-02-2010, 01:34 AM
RE: PIVO - by mence - 06-02-2010, 12:40 AM
RE: PIVO - by mence - 22-06-2010, 03:47 AM
RE: PIVO - by mence - 30-09-2010, 03:33 AM
RE: PIVO - by inmate1807 - 08-01-2011, 05:09 PM
RE: PIVO - by acko - 08-01-2011, 05:46 PM