Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ" И ПРОФЕСОРИ СО ПИСМО ДО WAZ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

“ Сукоб на љевици “ продолжува:

Quote:Ова е една скица за приказна која раскажува зошто јадна Македонија е токму таква - јадна и скудна, а нашата надворешно-политичка аналитика на ниво на гоблинската трезорска штала на Волдеморт од харипотерскиот серијал.

Имено, од нашите американски пријатели стигнал абер дека државава треба да размисли за признавање на преодната демократска влада во Либија, како политика која прво е очигледно демократска, но и на некој начин „инвестиција“ во процесите на изградба на пост-гадафиевската иднина на Либија, каде „јадна Македонија“ може да најде ухлебие за дел од својата градежна и друга оператива .

Фино и ферски од нашите пријатели! Но, тие не знаеле со каква габаритна анти-НАТО аналитика располага власта на јадна Македонија. Веднаш се состанал Советот на прецеднико Хорхе. Габаритнит тим Хорхев се повикал на аналитичките написи во нивниот весник „Повечерје“, каде Гадафи, всушност, победувал со серија тактички потези . Имено „Повечерје“ пошло од фактот дека Гадафи го обезбедувале српски платеници, а „где су Срби, ту је и победа“ и логично заклучил дека Гадафи, всушност, длабоко-тактички маневрира до конечната победа.

Со овој став, во меѓувреме, се согласил и престедателот Чавез .

Тимот се повикал и на надворешната родова аналитичарка, соработничката М.Свирка, која пак во еден друг напис под наслов „Кој всушност победува во Либија“, заклучува дека и таму победува, всушност, Путин! Дека НАТО, како дезоирентирана организација, е пред катастрофален пораз, нивната интервенција е фијаско, а дека Обама во Либија го нашол својот Виетнам .

После презентација на ваков аналитички гоблински материјал, како основа, во дискусијата се истакнале надворешно-политичките советници на Хорхета, Светозар Маказиќ и Риста Никоговиќ. Тие заклучиле дека со признавањето на новите преодни власти во Либија не смее никако да се избрза! Дека признавањето од Јадна Македонија може да предизвика геостратешки промени во односите на силите на теренот. И ние да се најдеме, не дај боже, на проамериканска, а на „антисрпска“ страна. Сите присутни се полевале со вода, да се разбудат од тој можен кошмар!

Хорхе за момент ја прекинал дискусијата, за да се јави на пријателите му Чавез и Д. Ортега (каде, всушност, сите би можеле да добијат азил, ако дојде до таков момент), за последиците и за одекот од нашето евентуално избрзување во признавањето, на геостратешките позиции во светот и цената на црното злато.

По обемната расправа, Хорхе премудро заклучил дека ќе почека со одлуката, додека не му се нареди што да прави!

Во записник влегле и неколку спорадични идеи, да му се подигне споменик на Чавез и слично,но биле оставени да се разгледаат за следниот состанок .Скопје , Јадна Македонија, гоблинска 2011

Записник водел: Љ.Д.Ф.

Љубомир Д. Фрчкоски

http://www.plusinfo.mk/mislenje/292/GOBLINSKA-PRIKAZNA-
26-08-2011, 09:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Госпоѓава или Госпоѓицава ничим изазвана ми прати приватна порака да ме укори и превоспита а за тоа никој да незнае :

Quote:Ljiljana Frckova Milosavlevska

Prava kreatura i karikatura e toj sto kritizira vakvi intelektualci so koi Makedonija se gordee

29 august 2011 19:09Quote:Jordan Petrovski

Госпоѓо/ Госпоѓице Љиљана во што моите критике не се издржани и точни треба да пружите некој аргумент за да го поткрепите тврдењето дека сум "креатура и карикатура". Жалосно е Македонија ако се гордее со човек за време на чие министерување се отворени преку 4 000 досиеа за прогон на ПОЛИТИЧКИ И ИДЕОЛОШКИ неистомисленици.
31 August 2011 09:02


Quote:Ljiljana Frckova Milosavlevska

Argumenti nemam namera da izlozuvam na fb,osobeno i zaradi toa sto Vie ne prilozivte nitu eden .Kritizerite se sekogas kreaturi.Poveke nesakam da komentiram.Sekoj neka si vrvi po svojot pat.Pozdrav.
31 August 2011 12:51


Quote:Jordan Petrovski

Како нема аргументи. Мојот политички азил е најголем аргумент. Преку 4 000 илјади досиеа се аргумент Почитувана Љиљана. Или вие едноумито и диктатурата на пролетаријатот ги сметате за врвeн дострел на цивилизацијата.
Аргументи можете да изложите во форма на писмо или ваш текст во весникот ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА: http://www.kotle.ca/izgrej-zora ,бидете сигурни ке биде објавен во целост без промена на ниту една запирка а не збор.

Поздрав се надевам ке ја прифатите понудата и со аргументи да ги побиете моите укажувања.
31 August 2011 13:02Quote:Ljiljana Frckova Milosavlevska

Izvinete ama za Vasiot politicki azil neznam nitu za argumentite za i protiv.Znam za mojata opredelba, imam sopstvena procena za slucuvanjata i se zalagam za podobra idnina.Po Vas koj e vrvniot dostrel na civilizacijata?
31 August 2011 13:58


Quote:Jordan Petrovski

Цивилизациски дострел се: почитувањето на идивидуалнит човековии права- во кои спаѓа и правото на слободно политичка и идеолошко изразување и здружување, почитувањето на правото на слобода на говор. Демократија во која се забранува и најстого санкционира употребата на тајната полиција во партиски цели. Се надева оваа е доволно за да разберете каде е проблемот на вашиот почитува Љубомир Ерчковски.
пс мојот азил е одобрен од властите на Канада.
31 August 2011 17:01


Quote:Ljiljana Frckova Milosavlevska

Covekovite prava se prirodni i mora da se pocituvaat,no ima i kodeksi kako da gi artikulirame.Nemozam da ja najdam vrskata megu ministruvanjeto na Frckovski i Vasiot azil (odobren od kanadskite vlasti).Kolku sto mi e poznato azil se barase mnogu porano od negovoto vreme,megutoa neznam detali i ne se vpustam vo ponatamosna diskusija.Po mene toj e eden od vrvnite makedonski intelektualci isto kako i drugite koi Vie gi narekovte kreaturi ,a pretpostavuvam deka voopstuvate bez argumenti, sto po zdrava logika ne e vo red.
31 August 2011 20:04


(This post was last modified: 02-09-2011, 03:08 AM by ЈорданПетровски.)
02-09-2011, 03:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23


Quote:Jordan Petrovski

Јас никогаш не обвинувам без цврсти докази. Мојот прогон а и прогонотна уште околу 4 000 други лица во Македонија од ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ причини бил во периодот октомври 1992 до јуни 1998 година. Уредбите за таков прогон се донесени во време на министерувањето на вашиот многу почитуван интелетуалец Фрчковски.
29 august 2011 20:19


Quote:Ljiljana Frckova Milosavlevska

Se izvinuvam no nemozam da se vpustam vo diskusii za temi i nastani vo koi ne sum ucestvuvala.Jas si ja sakam mojata tatkovina i gi pocituvam zakonite.Vie si imate svoe mislenje i istomislenici i toa e Vase pravo.Ocigledno nemame dopirni tocki so stavovite.Pozdrav.
29 august 2011 21:14


Quote:Jordan Petrovski

Почитувана Љиљана Вие со првата порака се впуштивте во дискусија за тема за која сега велите дека не ја познавате. Уште плошо, тоа не ве попречи да си земете за право да донесете суд и да ме навредите. Да Ви појаснам, човековите права и слободи се регулирани со МЕЃУНАРОДНИ КОНВЕНЦИИ, мојот азил говори дека законите, уредбите кои ги предложил, потпишал Љубомир Фрчковски биле недемократски, не цивилизациски и затоа демократскиот свет давајки ми азил праќа порака до граѓаните на Македонија, посебно до интелектуалците, нели тие треба да се авангарда дека на луѓето како Фрчковски не им е место надвор од казнено поправите установи наречени затвори.
Зално е Вие како лекар, барем така ви пишува на профилот да велите дека немате допирни точки со оваа порака од демократскиот и цивилизираниот свет.
поздрав, лесен и убав сон ви пожелувам. Се разбира утре се надевам ке продолжиме.
29 august 2011 21:37


Quote:Ljiljana Frckova Milosavlevska

I mene mi se spie no neznaci deka ako ne ste ja razbrale mojata poraka ke se otkazam od odgovor.Vie zboruvate za vas politicki azil i samo kazuvate deka vi bilo zagrozeno pravoto na licno izrazuvanje na nekoja sloboda.Nie od FB nitu znaeme nitu ne interesira zosto i kako nekoj od 2000000 luge vo Makedonija ima problem za koj drugite i nemora ili netreba da bidat zapoznaeni.Zatoa Vi rekov deka ne mi e poznat Vasiot problem i ne sudam,megutoa reagiram ako nekoj navredi licnosti za koi jas imam svoe mislenje. Tuka e Nedorazbiranjeto megu nas A dali sum lekar ili ne moja rabota Sto ste Vie po profesija ,neznam a i voopsto ne me interesira Toa e Vasa rabota,neli netreba da se mesame vo tugite zivoti!
29 august 2011 21:50Quote:Jordan Petrovski

Кај мене е десет, рано е за спиење кај вас во Македонија е веке 4 наутро сигурно не сте ранобудник или пак некоја старица која се буди на секој час. Затоа ви пожелав лесна ноќ. Проблемот со азилот не е мој, тој за жал е ваш. Демократскиот свет оценил дека ЗАКОНИТЕ ВО МАКЕДОНИНЈА не се во склад со меѓународно пропишаните норми и стандарди и тоа ви го соопштува на многу јасен начин.
Јас пак ви велам, јас не го навредив Фрчковски јас само соопштувам како се третирани делата на Фрчковски подложени на цивилизациски и демократски суд. Интелектуалец кој својот интелект го употребува да им наштети на своите сограѓани е или за во затвор или за во ментална установа но никако не е за почит.

поздрав
29 august 2011 22:37


02-09-2011, 03:16 AM
Reply