Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Медиумски спам
Author Message
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#1

Последниве недели не ми се верува како грубо е злоупотребен медиумскиот простор од таканрачената опозиција предводена од Бранко Црвенкоивски.
Државата пропаѓала екомонски, немало пензии, немало плати, немало пари во буџетот итн.
Типично комуњарски кои толку многу ја посакуваат демократијата и критикиката тие водат дебати сами со себе.
Така имаме дебата на Ивановски надежен млад клон на Бранко како води дебата со Тито Петковски ненадежна стара сенка на Бранко за економијата во државата.
Фронтот што го отвори опозицијата преку медиумите, А1, А2, АлфаТВ, Телма, Дневник, Утрински, Шпиц, неделникот Сега, невладините Европа здај, Европа ќе те чешкам, Европа наведнат сум и слични имаат за цел да ја дезавуираат јавноста и да постават слика на државата Македонија во катаклизмични сценарија како тие од филмот 2012.
ВМРО-ДПМНЕ повторно ја потценува моќта на медиумите, моќата на НЕЗАВИСНИТЕ невладини организации кои деноноќно ќе презентираат реални состојби на теренот.
Каде е слабата карика кај овој спин на Бранко?
Парамтерите, бројките.
Тие никаде не баратаат со бројки.
По сите параметри и во однос на стандард и во однос на пораст на економијата, на БДП, на извозот, ВМРО-ДПМНЕ со овој сосотав има најдобри резулатати.
Тоа треба да се презентира деноноќно на јавноста, во отворени ЈАВНИ дебати со клоновите на Бранко, во медиуми во ударни термини,
трибни на невладини организации кои ќе бидат опозит на СОРОС фондацијата на Милчин, секаде да се бијат транспарентно и пред очите на народот.
СДСМ со Бранко влезени се во поодмината фаза на дезавуриање на јавноса.
Немојоте утре да се изненадите ако филмот на Бранко Црвенковски го гледаат 400 000 гледачи, тој моќта ја црпи сеуште од нелустрираните судии, тајни полиции, новинари кодошчиња, дипломати кодошчиња, професори кодошчиња и слично.
Системот во Македонија е олицетворен во Бранко.
01-02-2010, 09:52 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

(01-02-2010, 09:52 PM)Славјански Wrote: Последниве недели не ми се верува како грубо е злоупотребен медиумскиот простор од таканрачената опозиција предводена од Бранко Црвенкоивски.
Државата пропаѓала екомонски, немало пензии, немало плати, немало пари во буџетот итн.
Типично комуњарски кои толку многу ја посакуваат демократијата и критикиката тие водат дебати сами со себе.
Така имаме дебата на Ивановски надежен млад клон на Бранко како води дебата со Тито Петковски ненадежна стара сенка на Бранко за економијата во државата.
Фронтот што го отвори опозицијата преку медиумите, А1, А2, АлфаТВ, Телма, Дневник, Утрински, Шпиц, неделникот Сега, невладините Европа здај, Европа ќе те чешкам, Европа наведнат сум и слични имаат за цел да ја дезавуираат јавноста и да постават слика на државата Македонија во катаклизмични сценарија како тие од филмот 2012.
ВМРО-ДПМНЕ повторно ја потценува моќта на медиумите, моќата на НЕЗАВИСНИТЕ невладини организации кои деноноќно ќе презентираат реални состојби на теренот.
Каде е слабата карика кај овој спин на Бранко?
Парамтерите, бројките.
Тие никаде не баратаат со бројки.
По сите параметри и во однос на стандард и во однос на пораст на економијата, на БДП, на извозот, ВМРО-ДПМНЕ со овој сосотав има најдобри резулатати.
Тоа треба да се презентира деноноќно на јавноста, во отворени ЈАВНИ дебати со клоновите на Бранко, во медиуми во ударни термини,
трибни на невладини организации кои ќе бидат опозит на СОРОС фондацијата на Милчин, секаде да се бијат транспарентно и пред очите на народот.
СДСМ со Бранко влезени се во поодмината фаза на дезавуриање на јавноса.
Немојоте утре да се изненадите ако филмот на Бранко Црвенковски го гледаат 400 000 гледачи, тој моќта ја црпи сеуште од нелустрираните судии, тајни полиции, новинари кодошчиња, дипломати кодошчиња, професори кодошчиња и слично.
Системот во Македонија е олицетворен во Бранко.Да Славјански таа медиумска блокада во Македонија трае од нејзиното осамостојуванје до денеска. Дали Груевски сега како ниту Георгиевски 1999 година не ја разбраа моќта која ја има Црвенковски со неговата "новинарска фабрика". Груевски се обиде со рекламни спотови да го елиминира деjството на фабриката. Ама со секојдневни пораки од Бранковата фабрика за наводно прекумерно трошење на пари за рекламирањето почна да бива контрапродуктивно за Груевски.

Форумов го отворивме да дадеме мал придонес вистината да допре до граѓаните на Македонија.
01-02-2010, 10:13 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#3

Slavjanski kako sistem Komunjarite nasledija edna dobra organizirana firma, i drugo tie seuste se finansiraat od polno mesta.
Kako sistem sto bese na vlast 50 godini tie uspea da pridobijat i polno luge koi se reseni da go pijat i sirat nivniot pijalok, i uspea do dobijat iskustvo.
Vo demokratskite drzavi na Zapad sekoja partija treba da dade otcet na sto i kolku potrosila. A sto se odnesuva do javnite mediumi koi se pod drzavna kapa ne se koristi mediumot za partiski raboti, tuku za odbrana na KULTURATA I NACIONALNIOT IDENTITET i nivnoto sirenje.
02-02-2010, 03:59 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

Mnogu ubav primer za mediumski spam-mediumski stogo kontrolirana informacija. Nema ni zbor za poslednata odluka na Ustavniot Sud. I ovaa radio se vika "slobodna evropa" kako li vo glavata na urednikot izgleda neslobodna evropa.

Quote:Уставниот суд под притисок?

02.02.2010
Пелагија Младеновска
За власта Уставниот суд е партиски инструментиран, за опозицијата власта врши притисок врз судот. Според експертите, Уставниот суд е на ниво на задачата, а проблемот го лоцираат во брзото носење закони.

Вршат ли политичарите притисок врз Уставниот суд или пак Уставниот суд носи партиски одлуки. За власта судот е партиски инструментиран, за опозицијата -власта врши притисок врз судот. Експертите пак сметаат дека Уставниот суд е на ниво на задачата и
Живееме во време на партиски диригиран Уставен суд.работи за зачувување на правниот поредок. Претседателот на Уставниот суд замоли да нема притисоци од било каков вид врз судот. Неодамна премиерот Никола Груевски го нарече Уставниот суд партиски диригирана институција.

„Живееме во време на партиски диригиран Уставен суд. Кога имате таква ситуација, кога немате нормално и професионално работење на Уставниот суд, кога дел од тие судии одлучуваат според тоа како ќе им шепнат од партијата која ги назначила и кон која чувствуваат одредена припадност, тоа не мора да е со членска карта, до тогаш ќе имаме вакви протести, проблеми, ќе имаме штета во државата. Тоа е тоа.“
Брза кучка слепи кучиња раѓа. Секогаш инсистирањето набрзина да се направат некои работи оди на сметка на квалитетот

Обвинувањата на сметка на Судот доаѓаат по укинувањето на некои одредници на неколку закони, од страна на Уставниот суд. За пратеникот на СДСМ, Владо Бучковски една од причините за укинување на одредниците на законите лежи, меѓу другото, и во брзото носење на законите:

„Брза кучка слепи кучиња раѓа. Секогаш инсистирањето набрзина да се направат некои работи оди на сметка на квалитетот.“

Бучковски сепак смета дека брзото носење на законите не се прави намерно

Постои правило во правото, кога закон се донесува, а не одговара на состојбите, интересите, потребите на граѓаните секогаш имаме расчекор меѓу правното уредување и односите што ги имаме
„Се прави од незнаење отколку од намера да се заострат дополнително релациите за Уставниот суд.“

За професорот по уставно право Осман Кардиу, Уставниот суд си е на нивото на задачата која ја има, односно да го брани уставниот поредок на државата. А причината за тоа што се укинуваат повеќе законски одредби, според Кадриу лежи во тоа што законите се носат на брзина без да се консултира стручната јавност и да се истражи конкретната состојба.

„Постои правило во правото, кога закон се донесува, а не одговара на состојбите, интересите, потребите на граѓаните секогаш имаме расчекор меѓу правното уредување и односите што ги имаме. И во тие случаи еве добар дел од законите навистина не одговараат на нашите состојби, а со тоа немаат и уставна подлога.“

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски призна дека има притисоци но дека тоа било како и во секоја друга професија, и затоа замоли да нема притисоци од било каков вид и од било кого.
IZVOR
Mozebi site "struchni" lica koi ste gi konsultiralrale i koi tvrdat deka ustavniot sud so ponishtuvanje na spornite zakoni go pochituva ustavot i resheniata mu se vo red ke beshe izdrzano i "STRUCHNO", no so poslenava odluka Sudot donesena za zakonot za lustracija, sudiite pokazaa mnogu jasno koj se i chii interesi shtitat.
Mnogu e chudno "VRVNI" pravnici da ne obrnat vnimanie na zakonska odredba koja vremenski go OGRANICHUVA PROGONOT ZA ZLOUPOTREBATA NA SLUZBENA DOLZNOST-, (nachin na koj se upateni progonuvanite od SDB-tajnata policija da gi ostvarat svoite prava).
Ednistveno dosieata od 1991 do 1998godina se dostapni, po postoechkiot zakon progonot za zloupotreba na sluzbenata polozba i ovlastuvanje moze da se stori vo rok od deset godini od poslednata sluzbena beleshka, Znachi deneska nemoze nikoj toa da go stori. Ili ushte postrashno. Zakonot za pristap i uvid vo lichnite dosie beshe donesen 1999/2000 godina. Toa ukazuva, ako na nekogo mu e vodeno i zatvoreno dosei vo 1991 godiana , toj rechesi nemal shansa ni togash koga go dobil dosieto, a ustavniot sud se povikuva na zashtita na chovekovi prava.
02-02-2010, 02:00 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#5

Комунистите се по родословска врска први братучеди на Нацистите. Само во бифшите Советски и Фашистички системи имаше министерства за "Инфорнација" или "Пропаганда". Таа традиција живее до ден денешен. Погледнете ја силата на овој систем и колку медиумски куќи држи под својот синџир македонската левица. Да не зборуваме за нивната напредност и брзината со која го употребија и интернетот како најнов медиум во првите години на овој век. Колку форуми се формираа и расформираа кога полициските модератори и администратори снемуваа моќ да се борат со вистинта.

Но проблемот е и кај Грујо. Не сум убеден, после скоро 4 години од негово владеење (а морам да се сложам со СДСМ дека тој владее на автократски начин) дека тој сака да се справи со комунистичките структури во државата. Нему му беше подадена (и сеуште му се пружа) "маслинова гранка" од многу "стари ВМРОвци" но тој упорно одбива да соработува, претпочитувајќи да ги слуша Мијалковци, Силјан Аврамовски и т.н. Тоа ме води да сомневам дека и Грујо, како и Бранко и Љубчо пред него е дете на УДБа.
02-02-2010, 06:46 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

(02-02-2010, 06:46 PM)Solenik Wrote: Комунистите се по родословска врска први братучеди на Нацистите. Само во бифшите Советски и Фашистички системи имаше министерства за "Инфорнација" или "Пропаганда". Таа традиција живее до ден денешен. Погледнете ја силата на овој систем и колку медиумски куќи држи под својот синџир македонската левица. Да не зборуваме за нивната напредност и брзината со која го употребија и интернетот како најнов медиум во првите години на овој век. Колку форуми се формираа и расформираа кога полициските модератори и администратори снемуваа моќ да се борат со вистинта.

Но проблемот е и кај Грујо. Не сум убеден, после скоро 4 години од негово владеење (а морам да се сложам со СДСМ дека тој владее на автократски начин) дека тој сака да се справи со комунистичките структури во државата. Нему му беше подадена (и сеуште му се пружа) "маслинова гранка" од многу "стари ВМРОвци" но тој упорно одбива да соработува, претпочитувајќи да ги слуша Мијалковци, Силјан Аврамовски и т.н. Тоа ме води да сомневам дека и Грујо, како и Бранко и Љубчо пред него е дете на УДБа.

Леле, ама ме погоди! Јас тоа го загатнав во неколку поста , но немав храброст тоа да го кажам така екплицитно. За жал, Груевски таа своја автократноста не ја користи за реализација на вистинските реформи кои Македонија ке ја извадат од жабокречината... каде се препелка.Nesumjas
02-02-2010, 07:51 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#7

Postoea i porano Ministerstva za informacii i propaganda na Zapad za vreme na Vtorata Svetska vojna, no veke ne postojat. Edinstveno ostanaa vo Rusija i zemjite kade komunizmot seuste e na vlast.
02-02-2010, 09:00 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#8

(02-02-2010, 06:46 PM)Solenik Wrote: Комунистите се по родословска врска први братучеди на Нацистите. Само во бифшите Советски и Фашистички системи имаше министерства за "Инфорнација" или "Пропаганда". Таа традиција живее до ден денешен. Погледнете ја силата на овој систем и колку медиумски куќи држи под својот синџир македонската левица. Да не зборуваме за нивната напредност и брзината со која го употребија и интернетот како најнов медиум во првите години на овој век. Колку форуми се формираа и расформираа кога полициските модератори и администратори снемуваа моќ да се борат со вистинта.

Ovaa e problem za koj premierot Gruevski treba da se zainteresira ako e desnicar i e za demokratija, bidejki loso e samo da se slusa stavot na Levicata.
A malku e cudno kako tie mediumski kuki opstojuvaat finansiski, bidejki za toa treba polno luge i dobra masinerija. Ako se finansiraat od javni pretprijatija tie veke ne se privatni, ili primaat pari od drzavata treba da ja slusaat Vladata.
I mislam deka MKD treba da donese zakon za radiodifuzija koj ke ja regulira rabotata i finansiranjeto na mediumite na primer sto se smeta za drzavno a sto za privatno.
Vo Anglija BBC koj e pod drzavna kapa ne smee da se koristi za anti ili pro vladina kampanja, ako se sluci toa togas direktorot ja gubi rabotata i ne smee da raboti nikade.


Но проблемот е и кај Грујо. Не сум убеден, после скоро 4 години од негово владеење (а морам да се сложам со СДСМ дека тој владее на автократски начин) дека тој сака да се справи со комунистичките структури во државата. Нему му беше подадена (и сеуште му се пружа) "маслинова гранка" од многу "стари ВМРОвци" но тој упорно одбива да соработува, претпочитувајќи да ги слуша Мијалковци, Силјан Аврамовски и т.н. Тоа ме води да сомневам дека и Грујо, како и Бранко и Љубчо пред него е дете на УДБа.

Toa e negov problem.
02-02-2010, 09:13 PM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#9

Грујо во голем дел е технократк, кај него нема некоја силна идеологија или емоција кон одредени идеали.
Тој ако науми нешто да направи тој тоа и го прави. Мене искрено ми се допаѓа тоа.

Што не ми се допаѓа ?
За 4 години не се појави ниту еден слободен медиум. МРТВ повторно се даде на некој стар член или внуј од стрина на тетка.
Партија во која ќе има систем на вредности каде ќе се пробива способниот и чесниот а не подлизгурковцки.
Систем во државата каде фирмите на вистинските стопанственици ќе бидат заштитени од бандити комуњарски кои прават лажни стечаи и ги крадат чесните фирми итн..
Кај ВМРО-ДПМНЕ не гледам оригинални идеи, не гледам идеи како да се направи македонски бренд, како од зелено поле да се направи македонска фирма.
Нека земат за пример Турција.
Пред 20 години во Турција беше дозволено секој да работи и во импровизирана работилница, се со цел да се створи основа за организирано производство.
Кај нас, не убија со ситни рекетарски работи.
100 евра за фирмарина, 100 евра за работно време, 100 евра за радиодифузна такса, ако не платиш одма е 2000 ерва.
Инспектори кои ти бараат запирка а во западна Македонија ни сметко потврда не ти даваат.
Судови во кои со години неможеш да си ги наплатиш побараувањата.
Судови во кои и ќе испаднеш крив ако тој има јаки врски.

Значи ние не створивме слободен капитал растеретен од партиските влијанија кои ќе ја чиваат државата.
Тие пари ќе циркулираат кај МТВ независна1,2,3,4, ќе циркулираат кај проекти кај невладините организации, ќе се створи класа која ќе биде отпорна на прикаските на Бранко, Љубчо а ако нешто не се направи и на Грујо.

Оваа битка не смееме да ја изгубиме, затоа што со враќањето на Бранко ќе се распродаде и тоа малку што ни остана, вклучувајќи го и нашето достоинство.
02-02-2010, 09:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#10

(02-02-2010, 09:47 PM)Славјански Wrote: Грујо во голем дел е технократк, кај него нема некоја силна идеологија или емоција кон одредени идеали.
Тој ако науми нешто да направи тој тоа и го прави. Мене искрено ми се допаѓа тоа.

Се сложувам главно во се' со твојот пост, освен со говернаведеново.

Моја ОЦЕНКА (не проценка) е дека Грујо има бајаги нисок коефициент на интелигенција. До овој заклучок стасав ализирајќи го неговото оптшто однесување како и од муабети што сум правел со луѓе нему блиски кои го знајат подолги години. Исто така човеков има многу голема суета. Ако сум во право, тогаш тој е лошо опремен да работи како наумил, зашто умот му е мал!

Втора работа е што е опкружен со секакви вошки и газолжачи кои го му го пумпаат егото до немерени граници.
(This post was last modified: 03-02-2010, 01:21 AM by Solenik.)
03-02-2010, 01:19 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#11

(02-02-2010, 09:47 PM)Славјански Wrote: Грујо во голем дел е технократк, кај него нема некоја силна идеологија или емоција кон одредени идеали.
Тој ако науми нешто да направи тој тоа и го прави. Мене искрено ми се допаѓа тоа.

Што не ми се допаѓа ?
За 4 години не се појави ниту еден слободен медиум. МРТВ повторно се даде на некој стар член или внуј од стрина на тетка.
Партија во која ќе има систем на вредности каде ќе се пробива способниот и чесниот а не подлизгурковцки.
Систем во државата каде фирмите на вистинските стопанственици ќе бидат заштитени од бандити комуњарски кои прават лажни стечаи и ги крадат чесните фирми итн..
Кај ВМРО-ДПМНЕ не гледам оригинални идеи, не гледам идеи како да се направи македонски бренд, како од зелено поле да се направи македонска фирма.
Нека земат за пример Турција.
Пред 20 години во Турција беше дозволено секој да работи и во импровизирана работилница, се со цел да се створи основа за организирано производство.
Кај нас, не убија со ситни рекетарски работи.
100 евра за фирмарина, 100 евра за работно време, 100 евра за радиодифузна такса, ако не платиш одма е 2000 ерва.
Инспектори кои ти бараат запирка а во западна Македонија ни сметко потврда не ти даваат.
Судови во кои со години неможеш да си ги наплатиш побараувањата.
Судови во кои и ќе испаднеш крив ако тој има јаки врски.

Значи ние не створивме слободен капитал растеретен од партиските влијанија кои ќе ја чиваат државата.
Тие пари ќе циркулираат кај МТВ независна1,2,3,4, ќе циркулираат кај проекти кај невладините организации, ќе се створи класа која ќе биде отпорна на прикаските на Бранко, Љубчо а ако нешто не се направи и на Грујо.

Оваа битка не смееме да ја изгубиме, затоа што со враќањето на Бранко ќе се распродаде и тоа малку што ни остана, вклучувајќи го и нашето достоинство.

Se slozuvam, treba parite sto sme gi dale kako danok da gi vlozime pametno za dobroto na Makedonija.
Vo zastita na kulturata na site sto ziveat vo Makedonija, za afirmacija na Makedonija vo svetot.
03-02-2010, 01:46 AM
Reply
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#12

Започнува нова кампања на медиумите на СДСМ.
Нарушени меѓуетнички односи како последица од политиката на ВМРО-ДПМНЕ.
Се повеќе ќе се појавуваат граѓански здруженија кои ќе го третираат овој проблем, ќе се отворат теми кои се затворени со рамковниот одговор, односно требаше да бидат затворени.
Најгрубо со манипулацијата на меѓеуетничките односи почна неделникот Сега на анти новинарот Бранко Геровски каде одлуката за изучување на Македонскиот јазик од прво одделение за сите ученици антиновинарот ја искористи да ги потсети албанците дека тоа за нив било нова провокација од страна на ВМРО-ДПМНЕ на која тие треба да реагираат.
Такво ѓубре во нормална држава завршува на буниште, а не да ми го труе македонскиот етер.
Но од Бранкета е, тој може и лајно да завитка во новина и да го продава слободно на улица.

Што направи ВМРО-ДПМНЕ а државорастворениот СДСМ не го направи а е битен во односите и внатре и надвор.

1. Го призна Косово, кое во моментот е политичка реалност по голема заслуга на самата Србија. Косово е уште еден добар пример за Славјаните што им се случувало, што им се случува и што ќе им се случи ако не изнајдат модуси да си ги разрешат проблемите помеѓу себе и да почнат вистински да соработуваат.

2. Ја затвори факинг границата со Косово, проблем кое се влечи од дедо ное па наваму.
Сакаа и овој проблем да го урнисаат на Уставен, да биде Македонија постојано со нерешени проблеми како они би имале тема на која може постојано да се појавуваат како спасители.

3. Изгради Медицински центар во Тетово, нешто што се збори одкако знам за себе.

И за една нормална работа, како што е изучување на државен јазик, тие како мајстори на дезавуриање на јавноста и нејзино плашење врз тоа успееа да изградат состојба на вжештени меѓуетнички односи и да ги повикувата Албанците на отворено востание против фашистот Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Жална е Македонија со оваков СДСМ.
04-02-2010, 12:21 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#13

(04-02-2010, 12:21 PM)Славјански Wrote: Започнува нова кампања на медиумите на СДСМ.
Нарушени меѓуетнички односи како последица од политиката на ВМРО-ДПМНЕ.....

...И за една нормална работа, како што е изучување на државен јазик, тие како мајстори на дезавуриање на јавноста и нејзино плашење врз тоа успееа да изградат состојба на вжештени меѓуетнички односи и да ги повикувата Албанците на отворено востание против фашистот Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Жална е Македонија со оваков СДСМ.Dali ovaa e sluchajno,??? reakcijata stasa kaj nas...sega tenzive treba da rastat.....povtorno zaplashuvanja.....
04-02-2010, 03:05 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#14

Ova me potsetuva na vremeto koga NATO ja bombardirase Srbija, pa koga sopstvenicite na "privatnite" fabriki im nosea jadenje na rabotnicite koi gi stitea fabrikite od NATO avionite.
06-02-2010, 12:24 AM
Reply