Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Јован Вранишковски поднесе кривична пријава против Јанко Бачев
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#41

Namerno go podeliv rekstot. Ovoj del e mnogu interesen ama povrzan so eden drug tekst. Eve go prashanjeto na novinarkata Билјана Јовановска:

Quote:Зошто Владата ја одмолча грубата провокација со присуството на Вранишковски на Академија, која е финансирана од државниот буџет? Дали овој молк навестува некои други ветришта и релации на власта со МПЦ. Јасно е само дека Вранишковски не дошол случајно на Светосавската академија.

Dodeka bil nivni- SDSM, bil vo red. Togash VMRO DPMNE prashuvale za nego. Sega VMRO DPMNE molchi, SDSM obvinuva....kako ke svrtish Makedonija strada. Utre Naci , ke se bunime i za Srbive kako deneska za Albancive. A celata vina e kaj nas, za pusta vlast, drzavata ja krchmime oko ne ni trepnuva.


Quote:Прашањата до Бучковски ( се:

-Дали имал разузнавачка соработка со военото разузнавање на Сојузна Република Југославија во 1999, 2000 и 2001 година. Дали таа ја остварувал непосредно, преку Белград, а и посредно преку Амбасадата во Скопје, и тогашниот југословенски амбасадор Зоран Јанаќковиќ. Дали ургирал кај Основниот суд Скопје, по палењето на американската амбасада во 1999 година. Дали ургенцијата била да се заташкаат сомневањата и пријавите за девет лица, кои учествувале во палењето на Амбасадата, од кои седум се активисти на СДСМ, а двајца на неговиот колационен партнер партијата на Иван Стојиљковиќ, и тоа сите од Скопје. Дали потоа случајот е навистина - заташкан.

Дали, преку пратеникот Иван Стојиљковиќ, барал било каква јавна средба со Коштуница сега пред избори, затоа што тоа му требало за кампањата?
(This post was last modified: 12-02-2010, 09:45 PM by Администратор.)
11-02-2010, 01:55 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#42

Videte ja manipulacijata. Vranishkovski ne podnesuva kkrivichna prijava za kleveta. Znachi priznava deka e shiun.


Quote:Раколникот, отпадникот и српско-грчкиот шпион Јован Вранишковски поднесе кривична пријава против Јанко Бачев


Информација до Jавното обвинителство во врска со изјавата на г. Јанко Бачев

Протокол бр. 85 од 09 Февруари 2010

Информација до Jавното обвинителство во врска со изјавата на г. Јанко Бачев
Протокол бр. 85 од 09 Февруари 2010
До Јавниот обвинител на Р. Македонија

Предмет: Информација за предизвикување на верска омраза и поттик за насилствоПочитуван Јавен обвинител на Р. Македонија,Сигурни сме дека по службена должност сте информирани за изјавите на некои јавни личности во Р. Македонија во последниве неколку денови, а во врска со враќањето на Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во неговата татковина.Сепак, како директно затекнати од говорот на омраза, и особено во заштита на сигурноста на Неговото Блаженство, Архиепископот Јован, ја упатуваме до Вас оваа информација за којашто приложуваме и соодветни докази.Во повеќе средства за информирање се пренесе следнава изјава од г. Јанко Бачев, претседател на Народното движење за Македонија (НДМ): „Доколку изостане реакцијата на надлежните државни органи, НДМ ќе ја преземе улогата да му ги симне мантијата и црковните обележја на Вранишковски во секое време и на кое било место и на тој начин да ги спречи неговите активности со кои Републиката е посрамена и понижена на јавна сцена.“ (цитатот е од „Време“, број 1890, од 09.02.2010).Само за потсетување, Јавното обвинителство од Битола поднесе кривична пријава против Архиепископот Јован во 2004 г., за кривично дело „распалување национална и верска омраза”, а потоа тој беше и осуден на двеипол годишна затворска казна, само затоа што недокажано беше прифатено од судот оти во црковен календар напишал дека: „Македонската Православна Црква е последниот бастион на комунизмот”.Архиепископот Јован со ниту една изјава до сега не повикал на насилство, а сепак доби крвична пријава и беше осуден и затворен, а во горенаведениот случај, пак, имаме јасен повик за насилство и омаловажување по верска основа, не само врз Архиепископот, туку преку него и врз целата Црква што тој ја претставува, а сè уште не видовме дека Јавното обвинителство реагирало.Затоа слободни сме со прилогот што го испраќаме да ја допотполниме Вашата информација после којашто очекуваме соодветно да реагирате.Патем, Ве известуваме дека оваа информација што ја испраќаме до Вас и евентуалниот Ваш одговор ќе бидат доставени до повеќе познати меѓународни институции, коишто се занимаваат со верските права и слободи.Со почит,ЕПИСКОП стобиски и Местобљустител
струмички ДавидПрилог:

Македонска Радио Телевизија, 08 Февруари 2010
дневен весник „Време“, број 1890, 09.02.2010
дневен весник „Вечер“ 09.02.2010 Бр. 14317
12-02-2010, 09:41 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#43

(12-02-2010, 09:41 PM)mara-popara Wrote: Videte ja manipulacijata. Vranishkovski ne podnesuva kkrivichna prijava za kleveta. Znachi priznava deka e shiun.


Quote:Раколникот, отпадникот и српско-грчкиот шпион Јован Вранишковски поднесе кривична пријава против Јанко Бачев


Информација до Jавното обвинителство во врска со изјавата на г. Јанко Бачев

Протокол бр. 85 од 09 Февруари 2010

Информација до Jавното обвинителство во врска со изјавата на г. Јанко Бачев
Протокол бр. 85 од 09 Февруари 2010
До Јавниот обвинител на Р. Македонија

Предмет: Информација за предизвикување на верска омраза и поттик за насилствоПочитуван Јавен обвинител на Р. Македонија,Сигурни сме дека по службена должност сте информирани за изјавите на некои јавни личности во Р. Македонија во последниве неколку денови, а во врска со враќањето на Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во неговата татковина.Сепак, како директно затекнати од говорот на омраза, и особено во заштита на сигурноста на Неговото Блаженство, Архиепископот Јован, ја упатуваме до Вас оваа информација за којашто приложуваме и соодветни докази.Во повеќе средства за информирање се пренесе следнава изјава од г. Јанко Бачев, претседател на Народното движење за Македонија (НДМ): „Доколку изостане реакцијата на надлежните државни органи, НДМ ќе ја преземе улогата да му ги симне мантијата и црковните обележја на Вранишковски во секое време и на кое било место и на тој начин да ги спречи неговите активности со кои Републиката е посрамена и понижена на јавна сцена.“ (цитатот е од „Време“, број 1890, од 09.02.2010).Само за потсетување, Јавното обвинителство од Битола поднесе кривична пријава против Архиепископот Јован во 2004 г., за кривично дело „распалување национална и верска омраза”, а потоа тој беше и осуден на двеипол годишна затворска казна, само затоа што недокажано беше прифатено од судот оти во црковен календар напишал дека: „Македонската Православна Црква е последниот бастион на комунизмот”.Архиепископот Јован со ниту една изјава до сега не повикал на насилство, а сепак доби крвична пријава и беше осуден и затворен, а во горенаведениот случај, пак, имаме јасен повик за насилство и омаловажување по верска основа, не само врз Архиепископот, туку преку него и врз целата Црква што тој ја претставува, а сè уште не видовме дека Јавното обвинителство реагирало.Затоа слободни сме со прилогот што го испраќаме да ја допотполниме Вашата информација после којашто очекуваме соодветно да реагирате.Патем, Ве известуваме дека оваа информација што ја испраќаме до Вас и евентуалниот Ваш одговор ќе бидат доставени до повеќе познати меѓународни институции, коишто се занимаваат со верските права и слободи.Со почит,ЕПИСКОП стобиски и Местобљустител
струмички ДавидПрилог:

Македонска Радио Телевизија, 08 Февруари 2010
дневен весник „Време“, број 1890, 09.02.2010
дневен весник „Вечер“ 09.02.2010 Бр. 14317


Eve go orginalnoto soopshtenieto na Janko Bachev, na koe ja bazira prijavata Vranishkovski:


Quote:___________________________________________________________
Народно движење за Македонија, ул. „Даме Груев„ бр.10, Скопје, 1000 тел: (02) 310 19 99; 310 19 98; 075 23 12 20; 070 387 171

До Средствата за јавно информирање

Народно движење за Македонија во врска со вчерашната богослужба во т.н. Јованова црква во Нижеполе на расколникот, отпадникот и српско-грчки шпион Зоран Вранишковски која е еден од методите да се уништи МПЦ како главен столб на македонското опстојување, уште еднаш ги повикува надлежните државни органи да постапат согласно своите уставни надлежности и во корен да ги пресечат овие противуставни активности од значење не само за Црквата и за народот, туку и за државата. Да потсетиме дека на тоа ги обврзува Одлуката на Синодот на МПЦ од 9-ти јули 2003 за расчинување на Вранишковски и неговото враќање во редот на мирјаните со световното име Зоран, како и одлуките на надлежните судови со кои се одбива барањето за регистрација на т.н. Јованова црква.Истовремено, НДМ изјавата на Вранишковски во која вели дека е јавна личност и дека не е кодош на странски служби бидејќи шпионите наводно работеле само конспиративно, ја смета за негов очајнички обид за да ја прикрие својата поданичка и јаничарска улога на тереност за сметка на интересите на српската и грчката разузнавачка служба. Заради подобро запознавање на јавноста сакаме да истакнеме дека сите разузнавачки служби во својата работа се користат со тајни, прикриени и легални методи, а доделената улога на Вранишковски на теренот од неговите странски разузнавчки ментори е да настојува најповеќе преку легални, односно психолошко-пропагандни дејствија да ја врши својата субверзивна улога во чија основа во заднина стои класична разузнавачка работа на споменатите странски разузнавачки структури кои му ја обезбедуваат целата логистика, пред се, толку потребната финасиска подршка преку отворените сметки во три грчки банки.Сакаме да предупредиме дека Народно движење за Македонија не може да стои настрана во овие опасни игри за татковината со кои се девалвира нејзината институционална позиција и се задира во националниот идентитет на македонскиот народ и македонската држава, и затоа доколку изостане реакцијата на надлежните државни органи, НДМ ќе ја преземе улогата да му ја симне мантијата и црковните обележја на Вранишковски во секое време и на било кое место и на тој начин да ги спречи неговите активности со кои Републиката е посрамена и понижена на јавна сцена и со кои длабоко ги навредува и повредува националните и верските чувства на сите Македонци.

Дел.број 004/2010
Народно движење за Македонија

08 февруари 2010 година Претседател

Скопје Јанко БачевEve gi i novinarskite izveshtai na koj se povikuva Vranishkovski:

Quote:Народното движење за Македонија бара сузбивање на дејноста на Вранишковски

Скопје, 8. февруари (ИНПРЕС)

Народно движење за Македонија, во врска со вчерашната богослужба во т.н. Јованова црква во Нижеполе на Зоран Вранишковски, побара од надлежните органи да ја сузбијат активноста на Вранишковски.


„На тоа ги обврзува Одлуката на Синодот на МПЦ од 9-ти јули 2003 за расчинување на Вранишковски и неговото враќање во редот на мирјаните со световното име Зоран, како и одлуките на надлежните судови со кои се одбива барањето за регистрација на т.н. Јованова црква“, стои во соопштението од НДМ.

Изјавата на Вранишковски во која вели дека е јавна личност и дека не е кодош на странски служби бидејќи шпионите наводно работеле само конспиративно, Народното движење ја смета за негов очајнички обид за да ја прикрие својата поданичка и јаничарска улога на тереност за сметка на интересите на српската и грчката разузнавачка служба.

„Заради подобро запознавање на јавноста сакаме да истакнеме дека сите разузнавачки служби во својата работа се користат со тајни, прикриени и легални методи, а доделената улога на Вранишковски на теренот од неговите странски разузнавчки ментори е да настојува најповеќе преку легални, односно психолошко-пропагандни дејствија да ја врши својата субверзивна улога во чија основа во заднина стои класична разузнавачка работа на споменатите странски разузнавачки структури кои му ја обезбедуваат целата логистика, пред се, толку потребната финасиска подршка преку отворените сметки во три грчки банки“, се вели меѓу другото во соопштението од Народното движење за Македонија. (Крај)

НДМ ќе му ја симне мантија и црковните обележја на Вранишковски

Народното движење за Македонија предупредува дека ако надлежните државни служби не преземат нешто околу случајот на Зоран Вранишковски тогаш тие ќе му ја симнат мантијата и црковните обележја.

“Сакаме да предупредиме дека Народно движење за Македонија не може да стои настрана во овие опасни игри за татковината со кои се девалвира нејзината институционална позиција и се задира во националниот идентитет на македонскиот народ и македонската држава, и затоа доколку изостане реакцијата на надлежните државни органи, НДМ ќе ја преземе улогата да му ја симне мантијата и црковните обележја на Вранишковски во секое време и на било кое место и на тој начин да ги спречи неговите активности со кои Републиката е посрамена и понижена на јавна сцена“, велат од НДМ.

Партијата го обвинува Вранишковски дека е работи за српските и грчките разузнавачки служби и велат дека тие ја финансираат неговата работа во Македонија, а изјавата на Вранишковски дека е јавна личност ја сметаат за “негов очајнички обид да ја прикрие својата поданичка и јаничарска улога.“Денеска за случајот со Вранипшковски беше прашана и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која одговори дека МВР нема информации дека Вранишковски работи за некој странска разузнавачка служба.Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 08.02.2010 14:01:39

­_______________________________________________________________________________________ВРЕМЕ, 09.02.2010ЗАКАНА ДО РАСЧИНЕТИОТ ВЛАДИКАБачев ќе му ја симнувал мантијата на ВранишкоскиАко надлежните државни служби не преземат нешто околу случајот на расчинетиот владика на МПЦ Зоран Вранишковски, тогаш Народното движење за Македонија на Јанко Бачев ќе му ги симне мантијата и црковните обележја. Такво предупредување упати вчера партијата откако министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ниту ги потврди ниту ги отфрли минатонеделните тврдења на НДМ дека Вранишкоски е шпион на грчките и на српските разузнавачки служби и дека поседува оружје со дозвола добиена од овдешни надлежни органи.
- Сакаме да предупредиме дека НДМ не може да стои настрана во овие опасни игри за татковината со кои се девалвира нејзината институционална позиција и се чепка во националниот идентитет на македонскиот народ и на македонската држава. Затоа, доколку изостане реакцијата на надлежните државни органи, НДМ ќе ја преземе улогата да му ги симне мантијата и црковните обележја на Вранишковски во секое време и на кое било место и на тој начин да ги спречи неговите активности со кои Републиката е посрамена и понижена на јавна сцена - велат од НДМ.
Партијата го обвини Вранишковски и дека како работник на српските и на грчките разузнавачки служби, користи нивни пари за дејствување во Македонија. Јанкулоска, која одговори дека МВР нема информации дека Вранишковски работи за некоја странска разузнавачка служба и дека не е запознаена дали добил дозвола за носење оружје. - МВР не би требало и не би смеело да се впушти во реплики на секоја политичка партија. Прашањата кои се од значење за безбедноста на Македонија се наша секојдневна работа и ние со нив се занимаваме во редовна процедура - рече Јанкулоска.
Инаку, Вранишкоски завчера држеше богослужба во црквата во Ниже Поле, само два дена откако судот повторно го одби барањето за регистрација на неговата ПОА.______________________________________________________

ВЕЧЕР, 09.02.2010

МВР НЕ ГИ КОМЕНТИРА ПАРТИСКИТЕ НАВОДИ ДЕКА ЈОВАН Е СТРАНСКИ ШПИОН


НДМ: Ние ќе му ја симнеме мантијата на Вранишковски

Од партијата на Јанко Бачев, вчера се заканија дека ќе му ја симнат мантијата и црковните обележја на Вранишковски доколку надлежните државни служби не преземат нешто против неговите опасни игри со кои државата е посрамена и понижена на јавна сцена

Министерството за внатрешни работи не ги коментира партиските наводи дека расчинетиот владика Јован Вранишковски е странски шпион. Министерката Гордана Јанкуловска вели оти полицијата нема да се впушти во реплики на политички партии.
- Прашањата кои се од значење за безбедноста на државата се наша секојдневна работа и со нив се занимаваме во редовна процедура. Доколку оцениме дека има потреба да ја информираме јавноста кога станува збор за државната безбедност, тоа ќе биде направено, но не врз база на прозивки на политички партии и меѓусебни обвинувања, рече Јанкулоска. Таа не е запознаена дали Вранишкоски добил дозвола за носење оружје од Битолската полиција, како што обвини Народното движење на Македонија.

Од партијата на Јанко Бачев, пак, вчера се заканија дека ќе му ја симнат мантијата и црковните обележја на Вранишковски доколку надлежните државни служби не преземат нешто против неговите "опасни игри со кои државата е посрамена и понижена на јавна сцена". Вранишкоски завчера на собир во Нижеполе негираше дека е соработник на српските и грчките тајни служби.

Во меѓувреме, претседателот на Демократската партија на Србите Иван Стоилковиќ со писмо реагира на обвинувањата дека тој се меша во црковниот спор меѓу МПЦ и СПЦ, поддржувајќи го расчинетиот Вранишковски. Нападот врз него стигна по присуството на т.н. поглавар на ПОА на скопската Академија по повод српскиот празник Свети Сава. Стоилковиќ вели дека на слава се поканети сите, но некои медиуми и владиката на МПЦ Агатангел го искористиле тоа за негово оцрнување.
- Со поканата за присуство на Светосавската Академија не само на "непосакуваниот" Владика Јован - поглавар на ПОА, како што ни се припишува и како што е вистина, туку и на поглаварот на Македонската православна црква-ПОА г.г. Стефан, како што повторно е вистина, а што не ни се припишува, ние исто како и минатата година по ист повод го потврдивме нашето почитување, уважување и славеничка љубов без поделби и предрасуди, без пребројување кој зад кого оди и кој кого го предводи. Ние така ја доживуваме Христовата љубов и така и се однесуваме, а оној што гледа може многу лесно тоа да го види. Но, ако треба и дополнително да објаснуваме и на тоа сме подготвени, со чист образ и мирна душа, имајќи предвид дека Србите во Македонија се своевидни жртви и заложници на продолжениот црковен раскол, кој ниту сме го создале ниту пак го негуваме, стои во отвореното писмо на Стоилковиќ.

Тој вели дека, почитувајќи ја секуларноста на државата, максимално се залагал за конструктивно разрешување на црковниот спор меѓу МПЦ и СПЦ. Но, во рамките на таквите заложби е и тежнеењето за обезбедување на полни верски права и слободи за Србите кои живеат во Македонија, "без диригирано менторство и туторство од која било страна".

(Д.М.)#
Статијата е прочитана 2714 пати.
13-02-2010, 01:27 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#44

Jas bi mu go skinall gripot mantijata ne e kriva shto ja nosi pogreshen covek
13-02-2010, 11:38 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#45

Ako sme pravna drzava ovie temi nema da postojat.Ovoj aramija ukrade pari od Veles,go fatija na delo i sto ima poveke da se zbora.Stori kriminal sudi go pa neli sme site isti pred sudot.Makedonija e drzava vo koja nema privilegirani.
Ovaa poslednoto e majtap!
13-02-2010, 11:51 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#46

Quote:НДМ: Вранишковски се сретнал со разузнавач на соседна држава


Расчинетиот владика на МПЦ, Јован Вранишковски, завчера имал тајна средба со претставник на амбасада на соседна држава, тврди лидерот на Народното движење за Македонија Јанко Бачев

Тој тврди дека в недела, на периферијата на Скопје, Вранишковски, заедно со помошникот, владиката Давид и неколку припадници на Православната охридска архиепископија (ПОА), завчера одржале тајна средба со припадник на амбасада на соседна држава, кој, според сознанијата на НДМ, вршел разузнавачки активности во Македонија за потребите на странска служба.

- Овие цивилни лица што присуствувале на вчерашната средба, не се собираат за нешто божјо, црковно, канонско или за црковни обреди, ниту пак за да целиваат рака на наводни црковни свештеници или да се поклонуваат пред икони, туку заговараат поинаква иднина за нашата држава и црква. Тие, спротивно на сите христијански и евангелиски канони, сакаат да ги уништат македонската нација и црква - вели Бачев.

Според него, на средбата било договорено започнување на „масовна агитација за привлекување на поединци на богослужбите на ПОА, за што би им било исплаќано дневница во висина од 1.000 денари“. Податоците што ги презентираше прес-конференцијата тврди дека ги добил од „патриоти во македонските безбедносни служби“.

Автор: В. Д.

Abe imali vlas u ovaa drzava. ShokShokShok
16-02-2010, 04:19 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#47

(09-02-2010, 11:23 PM)hristo Wrote: Прашањето беше , зошто на Вранишковски не се издаде потврда, независно на нејзината содржина.Тука, МВР се покажа доста неефикасно.Што зорт МВР имаше, па така експресно на Латас му издаде потврда, со која тој мавташе по медијумите

малку се мешаат тука работиве...

Зоки Враната е актуелен шпион и агитатор на странска(и) служба(и). кога стана РМ независна, тој имал 25год - студент.

лустрацијата се однесува на сосема друга категорија - внатрешните структури.

така да, нема логика и основа МВР да издава било што.
башка, не прочитав никаде (или сум пропуштил?) дека Зоки Враната поднел официјално барање до МВР.

МВР во овој случај (официјално) се држи професионално и правилно.

Враната на друг начин го јадел и ќе го јаде понатака стапот.
башка што државните органи и институции треба да внимаваат. да не направат грешки во чекори со него...
грците ко велигденско јајце си го гледаат изродот!

пази ја подмолнава и покварена пропаганда:

Quote:„Не сака судот да не регистрира. Ние имаме кажано јавно, ја користам приликата, нека не регистрираат под кое име сакаат. Ние немаме проблем со името. Значи, нам името би ни служело да бидеме правно лице и да си ги постваруваме потребите на оваа заедница. Ние во светот сме признати како Православна охридска архиепископија“, вели Јован Вранишкоски.

а во позадина, газдите негови тријат раце!

би го искористиле ли и ова пред суд грците, како доказ ???
17-02-2010, 05:49 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#48

(12-02-2010, 09:41 PM)mara-popara Wrote: Videte ja manipulacijata. Vranishkovski ne podnesuva kkrivichna prijava za kleveta. Znachi priznava deka e shiun.

па што сакаш поубаво од ова ако еден шпиун официјално си признава дека е тоа што е? Yea

а на ваквите игри повеќе не се фаќа никој. беше тоа едно време...

бтв, швабите баеѓи почнаа да ги притискаат јужниве цигани поради монетарната политика која ја водат (стабилна евро-валута). слушам доста државни службеници ќе се отпуштале у ХЕЛЛас, а на останатите ќе им ги замрзнуваат платите. дури и антиГермански протести се очекуваат! па и за исклучување од €вро-зоната се збори...

ставени се под мониторинг и грција почнува да губи делови од независноста која ги поседува како држава.
па сосема е можно по некое конто да му остане празно на Враната.

дали тоа ќе се одрази на неговата трудољубивост, елан и енергија, останува да видиме.
(This post was last modified: 17-02-2010, 06:25 AM by toni_a.)
17-02-2010, 06:19 AM
Reply