Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Јован Вранишковски поднесе кривична пријава против Јанко Бачев
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Dali konechno ke reagira JAVNIOT OBVINITEL.


Quote:НДМ: Вранишковски е шпион на српската и грчката служба
Коментари (0)


01.02.2010 13:15
Јован Вранишковски


Активностите на расчинетиот владика на МПЦ Јован (Зоран) Вранишковски се контролирани од српските и грчките разузнавачки служби.

Со вакво обвинување денеска излезе Јанко Бачев од Народното Движење за Македонија. Според оваа партија Вранишковски на терен дејствува според инструкции на српската и грчката разузнавачка служба.

„Јован е на долгогодишна шпионска врска на српската и грчката разузнавачка служба. Инструкциите за дејствување најчесто ги добива во регионалниот центар на српската разузнавачка служба во Ниш, потцентарот во Врање и од еден познат грчки шпион, кој како агент-резидент во Република Македонија контролира дел од грчката разузнавачка мрежа во државата, а толку длабоко и успешно е инволвиран што на шпионска врска држи и македонски граѓани на влијателни места во безбедносните органи. За да биде иронијата поголема овој грчки шпион се стекна и со македонско државјанство“, тврди Бачев.

Според НДМ, Вранишковски за своите активности добива средства на три сметки во Грција, а своевремено во кеш му биле исплатени 100.000 евра за купување на плац наменет за изградба на манастирот св. Јован Златоуст.

Од НДМ тврдат дека Вранишковски поседува патна исправа издадена од битолската полиција, иако против него се водеа неколку судски постапки.

Бачев тврди дека Вранишковски поседува пиштол за кој има уредна дозвола. Повикуваат државата веднаш да му го одземе тој документ, поради тоа што, според нив, недозволиво е свештено лице да поседува оружје. Според нив, веднаш треба да се прекинат овие активности на Јован од страна на државните органи.

„Повикуваме државните органи да го покажат неопходниот патриотизам и храброст во одбрана на националните и државните интереси со цел во корен да се пресечат овие антимакедонски активности и веднаш органите на прогон да иницираат обвинување на расколникот Вранишковски за шпионажа, бидејќи ќе стане неизбежна опасноста од паралелизам на т.н. Црква на расколникот Јован по што неизбежна ќе биде преговарачка маса“, вели Бачев.

Од НДМ тврдат дека странските разузнавачки служби имаат и директно влијание врз поединци во Македонската Православна Црква.

Copyright 2010 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
IZVOR
(This post was last modified: 12-02-2010, 09:46 PM by Администратор.)
01-02-2010, 01:58 PM
Reply
dzandar Offline
Junior Member
**

Posts: 49
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#2

Ovoj e golema kleveta! Jovan treba da ga tuzhi Bachevoga i njegovu partiju, ne smee da ga ostavi ovakoj.
Dzandar zbira! Pishtoldzija
01-02-2010, 06:41 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

(01-02-2010, 06:41 PM)dzandar Wrote: Ovoj e golema kleveta! Jovan treba da ga tuzhi Bachevoga i njegovu partiju, ne smee da ga ostavi ovakoj.

Koja tuzba bre BaehBaeh srbomanska dzukela...ke ga tuzi njeknja SmajlitoSmajlito
01-02-2010, 07:26 PM
Reply
dzandar Offline
Junior Member
**

Posts: 49
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#4

(01-02-2010, 07:26 PM)mara-popara Wrote:
(01-02-2010, 06:41 PM)dzandar Wrote: Ovoj e golema kleveta! Jovan treba da ga tuzhi Bachevoga i njegovu partiju, ne smee da ga ostavi ovakoj.

Koja tuzba bre BaehBaeh srbomanska dzukela...ke ga tuzi njeknja SmajlitoSmajlito

Pa ako ne tuzhi ili u najmalu ruku demantira, t'ga ke potvrdi deka e istina ovoj shto ga tvrdi Bachev! Koj mu e drug nachin na Jovana da se odbrani?
Dzandar zbira! Pishtoldzija
01-02-2010, 07:46 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#5

(01-02-2010, 07:46 PM)dzandar Wrote: Pa ako ne tuzhi ili u najmalu ruku demantira, t'ga ke potvrdi deka e istina ovoj shto ga tvrdi Bachev! Koj mu e drug nachin na Jovana da se odbrani?


Ke mu izade zaamenik na Sasheta Mijalkovoga, Siljan Avramovski potvrdu deka ne e shpiun i gotovo. ShokShok Shok Samo Latas li e zasluzan za Srpsku kauzu u Makedoniju. VozbudVozbudSmeshkoSmeshko a svi koi rabotiv za srpsku rabotu ne sa SHPIUNI I KODOSHI ShokShokSmajlitoSmajlito PO TUMACHENJE NA MVR Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni
(This post was last modified: 01-02-2010, 08:01 PM by mara-popara.)
01-02-2010, 07:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#6

(01-02-2010, 07:46 PM)dzandar Wrote:
(01-02-2010, 07:26 PM)mara-popara Wrote:
(01-02-2010, 06:41 PM)dzandar Wrote: Ovoj e golema kleveta! Jovan treba da ga tuzhi Bachevoga i njegovu partiju, ne smee da ga ostavi ovakoj.

Koja tuzba bre BaehBaeh srbomanska dzukela...ke ga tuzi njeknja SmajlitoSmajlito

Pa ako ne tuzhi ili u najmalu ruku demantira, t'ga ke potvrdi deka e istina ovoj shto ga tvrdi Bachev! Koj mu e drug nachin na Jovana da se odbrani?

1. За да тужи квази владиката Јован, треба да има аргументи да докаже клевета. На јавноста и' е јасно од поодамна дека овој велепредавник работи за туѓи интереси, но еве сега конечно можби ке се добие документирана потврда.

2. Не треба ништо да чуди обвинението дека Бранишковски е во симултана служба на Србија и Грција, зашто Вардарска Македонија е интерес за двете држави. Србија реба да си го зачува својот дел од Букурешкиот договор, а за Грција опасност е стабилна Република Македонија која еден ден ќе бара враќање на Егејскиот дел.
Да не заборавиме дека сигурно и Р. Бугарија сигурно има свој удел во оваа завера, но сепак тие имаат уникатна стратегија, која ако бевме умни до сега требаше да ја употребиме во наша корист.

3. Бачев и НДМ повторно го покернуваат прашањето на ЛУСТАЦИЈА, која по се' изгледа ќе треба да се спроведе улично.
01-02-2010, 08:04 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#7

(01-02-2010, 07:59 PM)mara-popara Wrote:
(01-02-2010, 07:46 PM)dzandar Wrote: Pa ako ne tuzhi ili u najmalu ruku demantira, t'ga ke potvrdi deka e istina ovoj shto ga tvrdi Bachev! Koj mu e drug nachin na Jovana da se odbrani?


Ke mu izade zaamenik na Sasheta Mijalkovoga, Siljan Avramovski potvrdu deka ne e shpiun i gotovo. ShokShok Shok Samo Latas li e zasluzan za Srpsku kauzu u Makedoniju. VozbudVozbudSmeshkoSmeshko a svi koi rabotiv za srpsku rabotu ne sa SHPIUNI I KODOSHI ShokShokSmajlitoSmajlito PO TUMACHENJE NA MVR Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni

Попара, изгледа тука се крие зајакот: во толкувањето на нашите "патриотски и професионални служби" (да го употребам жаргонот на П. Трајанов и С. Богоевски) во тоа што е противник на Р. Македонија.
Српски и Грчки агенти се "туристи", "узалудни мари", "шалабајзери", "ситни риби", ама не дај Боже да си Македонец со демократаски определби - тогаш си државен непријател број 1, зашто си против ПОЛИЦИСКА држава!
01-02-2010, 08:13 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#8

(01-02-2010, 07:26 PM)mara-popara Wrote:
(01-02-2010, 06:41 PM)dzandar Wrote: Ovoj e golema kleveta! Jovan treba da ga tuzhi Bachevoga i njegovu partiju, ne smee da ga ostavi ovakoj.

Koja tuzba bre BaehBaeh srbomanska dzukela...ke ga tuzi njeknja SmajlitoSmajlito

Да, ама на телевизија видов како Иван Стоиљковиќ со широк осмев го поздравува Зоран Вранишковски...а тој е пак коалиционен партнер со Никола Груевски. Зоран, сепак, не е сам во Македонија.Angry2
01-02-2010, 11:19 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#9

(01-02-2010, 11:19 PM)hristo Wrote: Да, ама на телевизија видов како Иван Стоиљковиќ со широк осмев го поздравува Зоран Вранишковски...а тој е пак коалиционен партнер со Никола Груевски. Зоран, сепак, не е сам во Македонија.Angry2


Da e sam ne e. Da e bez podrshka od vlasta i toa ne e.
Kazuvaat ludje shto bile na pogrebot na srpskiot Patrijarh Pavle, najmnogu solzi proronil Gospodin Gospodin Stefan....chudni se patishtava zemni......
01-02-2010, 11:34 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#10

Prvo Latas, sega Jovan....Pa ovaa ne li se BOMBASTICNI vesti.....mislam sramni...
Za tolku kratok period dvajca od javniot zivot...
A tolku mala drzava...
01-02-2010, 11:55 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#11

А после се чудиме како не умираме од глад со толку невработени, а оно народот работел за домашни и странски сужби... Icon_razz

02-02-2010, 01:06 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#12

(02-02-2010, 01:06 AM)acko Wrote: А после се чудиме како не умираме од глад со толку невработени, а оно народот работел за домашни и странски сужби... Icon_razz


Pa u Makedoniju kodoshlk od vreme e bija unosna rabota.....
02-02-2010, 01:28 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#13

(02-02-2010, 01:28 AM)mara-popara Wrote:
(02-02-2010, 01:06 AM)acko Wrote: А после се чудиме како не умираме од глад со толку невработени, а оно народот работел за домашни и странски сужби... Icon_razz


Pa u Makedoniju kodoshlk od vreme e bija unosna rabota.....

Jas se cudam zosto ima eden kup lugje koi ne rabotat nisto, ednostavno samo po carsijata setaat i pravat muabet so razno razni lugje....a bogami ubav zivot ziveat, se oblekuvaat dobro, vozat dobri koli, idat po odmori...ednostavno zivotot si go uzivaat...
Mnogu pati sum se prasuvala kako ziveat taka dobro bez da rabotat...Nikako ne sum mozela da svatam deka na niv toa im bilo rabotata...da setaat , i da kupuvaat od lugjeto, a potoa da go preraskazat toa dali na nekogo od vistinskite sluzbenici, ili pak da go stavat na nekakva si beleska.... Jas neznam kako ide toa, bidejki ne sum bila verabotena na takvo mesto...
02-02-2010, 02:14 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#14

Quote:Став

Српско црковно сценарио со грчка вдахновеност


Македонија дваесетина години се соочува со еден проблем - името на државата и идентитетот на македонскиот народ. Овој бесмислен проблем не е измислица на новите политички елити на нашите соседи, туку си ги влече корените од 19 век. Другите проблеми (меѓуетнички, меѓуцрковни, па и економски) се само придружен дел на ова прашање. Македонија и Македонците, од нашите соседски дипломатии, како со менгеме се силно притиснати. Црковните стеги (продолжена рака на политиката) широко ги ползуваат за свои потреби нашите внатрешни и надворешни непријатели. Овие стеги најмногу болат, бидејќи се украсени во етичка облека. Оние кои за свои цели ги ползуваат, бесрамно го носат Крстот Господов на своето чело и својот авторитет го имаат наследено од прекрасните ликови на Христовите апостоли.

Колку е лицемерна оваа борба најдобро ни покажува првата изјава на новиот српски патријарх г. Иринеј, кој најпрво не' опсипа со голема љубов и разбирање, а потоа ни кажа дека откако ќе си го решиме проблемот што сме си го направиле со Вранишковски, ќе може да се надеваме и на решавање на нашето црковно прашање. Замислете, креаторот на монструмот, кој сега со него не знае што да прави, не' повикува, ни криви ни должни, ние да го кротиме. Патријархот на Србите, наместо „добриот пастир“, ни го посочи „крадецот и наемникот“. Според наивната логика на г. Иринеј, упростено кажано, сега ние треба со својот крвник тикви да садиме.

Во сева оваа српска бламажа си се надоврза и водачот на Србите во Р. Македонија, г. Стоиљковиќ, кој помалку недоветно се оправдува дека не разбира во што е проблемот со Вранишковски (треба можеби да му се нацрта!), за потоа да додаде дека Србите во Р. Македонија не се идентификуваат со МПЦ, станувајќи со тоа логистика на човекот-црква кој има повеќе владици отколку верници. Веројатно следното што ќе го побара г. Стоиљковиќ од своите коалициони партнери е регистрација на српска црква во Македонија, а ако тоа не му биде удоволено, ќе раскажува по светот дека Србите во Македонија се прогонувани и дискриминирани. Ова српско сценарио со грчка вдахновеност е лесно изводливо, бидејќи на страната на г. Стоиљковиќ ќе застанат многубројните „експерти-платеници“, кои раководени од еден центар на тајна дипломатија ќе ја бранат лажната теза дека Македонија е дискриминаторска држава и воедно со тоа ќе ги засилуваат позициите на грчките неофашисти, во поглед на преговорите за разликите околу името на македонската држава. Очигледно е дека г. Стоиљковиќ и неговите поддржувачи се „планот Б“ на српско-грчките интереси. Дамнешната желба на овие држави да граничат меѓусебно, повеќепати во историјата беше осуетена и неостварена. Формите се менуваат, но суштината останува иста, дури во некој поглед и понастојчива и продлабочена. Стоиљковиќ е „планот Б“ и заради тоа што треба да ги залечи раните од неминовното и реално губење на Косово. Македонија и Македонската православна црква се, меѓу другото, и еден вид компензација за нивната косовска болка. И се' би било толку прекрасно и идилично уредено да не е тука присутен македонскиот народ, кој многу добро си ги знае своите водачи и своите црковни пастири. Некој, очигледно оваа работа лошо ја пресметал и претпоставил. Отстрана и на сила никогаш не се поставува духовен водач, а најмалку тоа може да биде некој што дрско, со години, го навредува македонскиот национален идентитет.

Христос од нас бара искреност, не може да бидеме она што не сме, а уште помалку може лажно да се претставува духовниот водач на еден народ. Г. Стоиљковиќ во иднина ќе треба да внимава и на една друга работа. Точно е дека живееме во демократско општество, но точно е и тоа дека секое модерно општество си има свои закони. Законите треба да се почитуваат од сите, но најмногу од оние што сакаат да се занимаваат со политика. Тој не треба да заборави дека седејќи во фотелјите на македонското Собрание ја јаде потта од Македонецот. Па затоа треба да биде многу внимателен кога се обидува да си игра со македонските национални чувства и со македонската национална чест. Илегалците, кои сака да ги промовира г. Стоиљковиќ, не само што се судрени со законот на оваа држава, туку и стојат надвор од неговите рамки. Г. Стоиљковиќ очигледно гази по тенката и опасна линија на меѓуетничките проблеми, чиј составен дел се и меѓуцрковните прашања. Ловењето во матно во оваа игра никому никогаш не му дала добробит и благословен живот. Анархијата е погубна за сите, а најмногу за нејзините промотори. Нека го има ова предвид г. Стоиљковиќ кога ќе се обиде јавните настани на своите поддржувачи да ги прикаже како лична слава.

Вака, во парабола, им зборуваше Христос на своите апостоли - „Јас сум Добриот пастир кој го дава животот свој за овците... По туѓинец никако не одат, туку ќе побегнат од него, зашто не го познаваат гласот на туѓинците... Наемникот, кој не е овчар, кому овците не му припаѓаат, го гледа волкот како доаѓа, ги остава овците и бега, а волкот ги разграбува и распрснува. Наемникот бега, зашто е наемник и не се грижи за овците. Јас сум Добриот пастир и ги познавам Моите и Моите Ме познаваат Мене...“ (Јн. 10 глава).Митрополит повардарски†
†Агатангел (Станковски)
03-02-2010, 03:18 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#15

(01-02-2010, 07:46 PM)dzandar Wrote:
(01-02-2010, 07:26 PM)mara-popara Wrote:
(01-02-2010, 06:41 PM)dzandar Wrote: Ovoj e golema kleveta! Jovan treba da ga tuzhi Bachevoga i njegovu partiju, ne smee da ga ostavi ovakoj.

Koja tuzba bre BaehBaeh srbomanska dzukela...ke ga tuzi njeknja SmajlitoSmajlito

Pa ako ne tuzhi ili u najmalu ruku demantira, t'ga ke potvrdi deka e istina ovoj shto ga tvrdi Bachev! Koj mu e drug nachin na Jovana da se odbrani?
De bre taj sveti jovan jel prollazi nekad kroz zapadnu makedoniju?
Ne bi mu treballa posle toga ni tuzhba ni zhallba.A bi mu skinuo i grip
08-02-2010, 12:20 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#16

(08-02-2010, 12:20 AM)sokoli Wrote: Pa ako ne tuzhi ili u najmalu ruku demantira, t'ga ke potvrdi deka e istina ovoj shto ga tvrdi Bachev! Koj mu e drug nachin na Jovana da se odbrani?
De bre taj sveti jovan jel prollazi nekad kroz zapadnu makedoniju?
Ne bi mu treballa posle toga ni tuzhba ni zhallba.A bi mu skinuo i grip
[/quote]Cekaj be ti kas se zatrca taka, na koj jazik zboruvas,
08-02-2010, 01:04 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#17

Вранишкоски повторно богослужи во Македонија
Пеце Стефановски Коментари (13)


07.02.2010 15:11
Јован Вранишкоски


После две години, Јован Вранишкоски денеска повторно вршеше богослужба во манастирскиот комплекс „Свети Јован Златоуст“ во Нижо поле, а на неделната литургија дојдоа поголем број на негови истомисленици.

Иако, се уште го нема добиено судското решение од скопска апелација со кое се одбива приговорот за регистрација на ПОА, Вранишкоски смета дека македонските институции немаат демократски капацитет да му дадат легалитет на верската заедница што ја застапува.

„Не сака судот да не регистрира. Ние имаме кажано јавно, ја користам приликата, нека не регистрираат под кое име сакаат. Ние немаме проблем со името. Значи, нам името би ни служело да бидеме правно лице и да си ги постваруваме потребите на оваа заедница. Ние во светот сме признати како Православна охридска архиепископија“, вели Јован Вранишкоски.

Обвинувањето од Јанко Бачев дека бил шпион на српските и грчките разузнавачки служби Вранишкоски ги отфрли како несериозни, посочувајќи го митрополитот Кирил како поранешен соработник на тајните полициски структури.

„Треба Законот за лустрација да биде и за црковните лица, ние јасно се изјаснивме за тоа. За Кирил тој е најстар и можеби не е толку сомнително. Но, веројатно за да се снајдат луѓето во тоа општество, требало и по нешто да се соработува. Но, не е тоа толку страшно. Страшно е ако сега не се признава, ама ако тоа еднаш не го осознаеш и не се покаеш за тоа, мислам дека не можеш да бидеш на таа позиција што си“, рече денеска Вранишкоски, веднаш по црковната богослужба.

Иако пред неколку години црквата на Вранишкоски во Нижо поле беше срушена како дивоградба, сега во манастирскиот комплекс изникнаа повеќе параклиси, конаци и други градби.

http://izvor


Ce pocnat poleka da si priznavaat koi sorabotuvale so sluzbite, ama i da kazuvaat i drugi kolegi....
Za vtoriot vladika pisuvase pred ne polni dve godini deka bil sorabotnik za dijasporata....Sega Jovan toa go potvrduva.
08-02-2010, 04:10 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#18

(08-02-2010, 01:04 AM)NACIONALIST Wrote:
(08-02-2010, 12:20 AM)sokoli Wrote: Pa ako ne tuzhi ili u najmalu ruku demantira, t'ga ke potvrdi deka e istina ovoj shto ga tvrdi Bachev! Koj mu e drug nachin na Jovana da se odbrani?
De bre taj sveti jovan jel prollazi nekad kroz zapadnu makedoniju?
Ne bi mu treballa posle toga ni tuzhba ni zhallba.A bi mu skinuo i gripCekaj be ti kas se zatrca taka, na koj jazik zboruvas,
[/quote]

Како што ми е на мене познато, форумов е отвортен за сите јазици.
08-02-2010, 04:17 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#19

(08-02-2010, 04:10 AM)mence Wrote: Вранишкоски повторно богослужи во Македонија
Пеце Стефановски Коментари (13)


07.02.2010 15:11
Јован Вранишкоски


Обвинувањето од Јанко Бачев дека бил шпион на српските и грчките разузнавачки служби Вранишкоски ги отфрли како несериозни, посочувајќи го митрополитот Кирил како поранешен соработник на тајните полициски структури.

http://izvor

Ce pocnat poleka da si priznavaat koi sorabotuvale so sluzbite, ama i da kazuvaat i drugi kolegi....
Za vtoriot vladika pisuvase pred ne polni dve godini deka bil sorabotnik za dijasporata....Sega Jovan toa go potvrduva.


jOVAN, ni da bekne,Tuktuk0niTuktuk0ni DEKA KE GA TUZU BACHEVOGA ShokShokShok. Samo "ги отфрли како несериозни," Da_ne_si_ludDa_ne_si_lud shto misli mi piemo mastile i edemo krech. ako e neozbiljno Обвинувањето svitni tuzbu i Bachev ke plati. Ama BACHEV pokazue nekoi listovi i jOVAN or toj ke e da se plashi....YeaYeaJeee "Losh" ov'j BachevSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjam pokazue dokumntei JeeeJeeeJeee
(This post was last modified: 08-02-2010, 04:20 PM by mara-popara.)
08-02-2010, 04:18 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#20

(08-02-2010, 04:18 PM)mara-popara Wrote:
(08-02-2010, 04:10 AM)mence Wrote: Вранишкоски повторно богослужи во Македонија
Пеце Стефановски Коментари (13)


07.02.2010 15:11
Јован Вранишкоски


Обвинувањето од Јанко Бачев дека бил шпион на српските и грчките разузнавачки служби Вранишкоски ги отфрли како несериозни, посочувајќи го митрополитот Кирил како поранешен соработник на тајните полициски структури.

http://izvor

Ce pocnat poleka da si priznavaat koi sorabotuvale so sluzbite, ama i da kazuvaat i drugi kolegi....
Za vtoriot vladika pisuvase pred ne polni dve godini deka bil sorabotnik za dijasporata....Sega Jovan toa go potvrduva.


jOVAN, ni da bekne,Tuktuk0niTuktuk0ni DEKA KE GA TUZU BACHEVOGA ShokShokShok. Samo "ги отфрли како несериозни," Da_ne_si_ludDa_ne_si_lud shto misli mi piemo mastile i edemo krech. ako e neozbiljno Обвинувањето svitni tuzbu i Bachev ke plati. Ama BACHEV pokazue nekoi listovi i jOVAN or toj ke e da se plashi....YeaYeaJeee "Losh" ov'j BachevSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjam pokazue dokumntei JeeeJeeeJeee


Abe ovoj Makedonija stvarno selo bez kuchinja.ShokShok Sa svi li u glavu e Gospodja Ministerka Da_ne_si_ludDa_ne_si_lud 'k'd ovakoj zbori :

Quote:Јанкуловска не коментира дали Вранишковски е срски шпион
Миле А. Ристески Коментари (0)


08.02.2010 17:00
Јован Вранишковски


Дали Јован Вранишковски е шпион на грчки и српски служби? Министерката за внатрешни работи Јанкуловска, без конкретен одговор.

МВР не одговарале на сите партиски прозивки, ако се оценело за потребно јавноста ќе била информирана. Јанкуловска не знае дали битолската полиција со протекција на Вранишковски му издала дозвола за пиштол
.

Тој иако без дозвола за неговата ПОА во битолско нижополе, но и по скопски станови започна да држи литургии иако тоа е казниво. Објаснуваше дека шпионите работат по други методи иако не е против лустрацијата.

„За Кирил тоа е можеби најстар и можеби не е толку сомнително, но веројатно за да се снајдат луѓето во тоа општество требало и по нешто да се соработува, но не е страшно тоа и не го гледам толку страшно колку го гледам страшно ако сега не се признава тоа“, вели Вранишковски.
Celata vest TUKA

Abre Grujo, Grujo, da ne si josh pijan od slavenje za kerku ili ne udarash ti na tvoi. Za ovoj bre Grujcho, se vika prvo Bachev da, pa ako e l'zaja ima da ga gonish po sluzbenu dolznost. Ama znaete deka e istin shto zbori BachevYeaYea, pa zatoj vas ve stra da gu rchnete rabotu okolo shpiuni.Shok NEZNAETE DOKUDE KE ZASTANE.ShokShok Moz da bide belja i do bateta da dojde ShokShokShok
(This post was last modified: 08-02-2010, 07:06 PM by mara-popara.)
08-02-2010, 07:02 PM
Reply