Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
ABC
Unregistered

 

(05-06-2010, 02:59 PM)Alexandro Wrote: Хахахаха... знаев дека си обично провокаторче како и мнозина на овој форум.
Па кога толку многу знаеш зошто прашуваш???
Или таква задача ти дале!
Кутриот... во која бедна позиција те ставиле! Ај има време може и ќе разбереш некои работи!

Не бе, скраја да е од провокации, едноставно ме интересира кој ги вработил “славните осумина“ во МВР, уствари нивната “несомнена“ државна домосаканост и посветеност, за да бидат толку “сурово“ казнети со неколкумесечна суспензија од работно место?Оти јас колку што се сеќавам до 91-92 година се водеше сметка кој е подобен(комуњарски), да работи во МВР а кој не.Уствари такви како нив, можеби и токму тие, ги составуваа досијеата слични на ова моево, само 7 години пред тоа:
[Image: d1.jpg]

[Image: d2.jpg]

Е сега моето мислење за Јордан останува исто, и практично Јордан го сметам за непријател на оваа држава, од денешен аспект, затоа што јавно се расфрла со неговиот азилантски статус и се курчи по медиумиве, ја срами Македонија по меѓународни судови, како земја која продуцира политички азиланти, на кој им е загрозен животот од поранешни министри на Македонската влада, со што ја бламира денешнава влада иако потекнува од друга политичка проминенција, правеќи ја неспособна да му гарантира безбедност по неговиот живот, и не му обезбедува “фер судење“ по негово мислење.Впрочем и јас сум за тоа Македонија да испрати официјално барање до Канада, за да се преиспита азилантскиот статус на Јордан со оглед на сосема новонастанатата состојба во државава, и да му го одземе правото на азил, затоа што не постојат веќе причини за тоа, а и аргументите повеќе не му се веродостојни и валидни.
06-06-2010, 01:24 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-06-2010, 01:24 AM)ABC Wrote: Е сега моето мислење за Јордан останува исто, и практично Јордан го сметам за непријател на оваа држава, од денешен аспект, затоа што јавно се расфрла со неговиот азилантски статус и се курчи по медиумиве, ја срами Македонија по меѓународни судови, како земја која продуцира политички азиланти, на кој им е загрозен животот од поранешни министри на Македонската влада, со што ја бламира денешнава влада иако потекнува од друга политичка проминенција, правеќи ја неспособна да му гарантира безбедност по неговиот живот, и не му обезбедува “фер судење“ по негово мислење.Впрочем и јас сум за тоа Македонија да испрати официјално барање до Канада, за да се преиспита азилантскиот статус на Јордан со оглед на сосема новонастанатата состојба во државава, и да му го одземе правото на азил, затоа што не постојат веќе причини за тоа, а и аргументите повеќе не му се веродостојни и валидни.
АБЦ,АБЦ и јас цело време барам фер судење за да можам да се вратам во Македонија.
Незнам каде ти е проблемот дали нечиташ или не разбираш од напишаното или пак Грујо ти фрли некоја коска па "лаеш" во негова корист:


Quote:[Image: 30bfnsw.jpg]

Мојот судски случај против раководството на македонската полиција, за кое досега аргументирано и преку медиумите покажав дека нелегално и поради политички причини со години ме прогонувало, наполни две и пол години. Моето обвинување против Фрчкоски, Чокревски, Слободан Богоевски, Верушевски, Сиљан Аврамовски и другите од врвот на македонската полиција, кои ме гонеле како политички непријател на СДСМ, беше отфрлено од обвинителството со флагрантен фалсификат, со образложение за застареност кое ќе влезе во учебниците на (не)правото.

[Image: zx2op4.jpg]

Утре ЕУ ќе ви праќа писма во кои ви вели дека судството нечини. А вие за да се обраните дома велите дека не мразат од ЕУ. Не е до омраза господине Премиер, туку е до вашата дволичност или неспособност да се справите со инсталациите на службата. Co овој флагрантен фалсификат, покрај тогашниот јавен обвинител господин Зиков, ве запознав и вас господине Груевски!
06-06-2010, 02:14 AM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:14 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: АБЦ,АБЦ и јас цело време барам фер судење за да можам да се вратам во Македонија.
Незнам каде ти е проблемот дали нечиташ или не разбираш од напишаното или пак Грујо ти фрли некоја коска па "лаеш" во негова корист:

Те разбирам бе Јордане, ама тоа не те ослободува од моите сомнежи, особено сега по кореспондацијата со Миленко и јавното бламирање за да го оправдаш куќниот пријател на Грујо, а и онаа тужба во Стразбур или каде беше, воопшто не ја оправдува твојата постапка, апсолутно ич не ја оправдува.
Сакаш ли Грујо лично да се заложи за тебе и да ти обезбеди 24 часовен безбедносен третман со гаранции на сигурност како да си Барак Обама, доколку се вратиш во земјава и уредно го тужиш судот за (според тебе) ненавремена постапка по твојата пријава против полициските структури со 10 годишна застареност?Зар не би се задоволил само со амнестија или јавно извинување од денешните полициски структури?
06-06-2010, 02:49 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

МАЛО ОБЈАСНУВАЊЕ!!!

Многумина сакаат да ги злоупотребат добрите намери за да го дискредитираат овој форум! На друг начин не би можел да го објаснам однесувањето на одредени членови.

Александро... Веќе ти кажав дека твоите претпоставки околу никовите не се точни. Ако очекуваш дека тука ќе се легитимираме со лични карти за да ти докажеме си се зафркнал.

Етикетите кои што ги даваш ти и уште некои за бугараштво, врховистичко Дувло и др, се најголема глупост. Всушност, општо познато е дека таков начин на дискусија е знак за немоќ. А и потрошени се тие етикети, каков врховизам, какви глупости?! Во кој век живееш? Тоа е термин од застарени борби, тој термин научно е и неодржлив во таква форма како што ни се сервира. Кога веќе се расфрлаш со разни работи кои што не ти се познати, еве ќе ти објаснам малку. Проф. д-р. Ванчо Ѓеорѓиев во својата книга ’Слобода или смрт’ го пишува следното: ’Независно од злоупотребите на бугарскиот двор и влада, Македонскиот комитет е организација на македонската емиграција во Бугарија. Во неа членувале Македонци, а помалку Бугари. Повеќето од нив биле искрени македонски патриоти.’!!! Во фуснота стои дека Крсте Битоски дава престрога оценка за нив, а оценката на Крсте е таа што била општоприфатена во мак. историографија. Овој историчар предава историја на нашиот факултет. Ако се оди слепо по уште послепата логика, ќе излезе дека на нашиот факултет годишно излегуваат околу триесетина врховисти, кои што ако го пренесат ова мислење на учениците во средно и основно ќе добие огромна бројка на нови врховисти, под покровителство на државата.... Точно е дека во МК подоцна ВМК (од каде и доаѓа тоа врховисти) имала различно делување во различни периоди во зависност кој бил на чело и други работи. Но, ако гледаш така треба да се дисквалификува и МРО затоа што на неа чело бил Иван Гарванов, а тој во Организацијата дојде од Братството, а тие донесоа пресуда да убијат неколку истакнати дејци на МРО. Да не објаснувам премногу, ти и другите ќе земете и ќе си прочитате... Ова го пишувам да се види колку таа етикета е неоснована... Каква конотација имаше таа етикета изминативе неколку децении? Едноставно, под тој термин беа репресирани голем број на Македонци, поврзувајќи ги со Михајлов, со Бугарија и што ти знам. Подоцна излезе дека сето тоа не било точно, тие луѓе уште се живи, проблем со нив било што тие биле македонски патриоти! Ако одиме уште поназад ќе видиме дека етикетата ’бугараш’ ја вкорени српскиот апарат. Нешто за ваквите ’бугарски’ етикети е објаснето и во текстот од самиот Диневски. Ова важи за сите кои што ги лепите тие етикети, да не објаснувам посебно на секого.

Афион, па ти најмногу плачеш кога некој ќе ти каже дека пишуваш и под некој друг ник, а ваму ни продаваш иста таква мудрост. Не знам кој е твојот проблем, ајде меѓу Јордан и Александар има големи несогласувања, но за тебе јас напишав дека Соленик не е во право и дека ти не си Мунгос.

Секој што ќе напише нешто против вас, веднаш е ист човек... АБЦ пишува со години по разни форуми, колку што знам од тоа што сум го читал тој е некој човек од Прилеп, кој што лежел во Идризово поради одреден графит, кој најверојатно бил оквалификуван како националистички.

Значи, има теми, пишувајте работи поврзани со нив, не се трудете на секој начин да ги уништувате и да ја спуштате крајно ниско дискусијата. Разбирам и провокација и навреда, но дајте малку усул. Ако се остави вака нема да личи на ништо, ако ја намалиме толеранцијата ќе бидеме бугараши кои што не дозволуваат да се кажува вистината. Ако се продолжи со овој начин на дискусија, јас ќе бидам прв што тоа нема да го дозволи. Не мора во секој трет пост да се исправаат разни криви Дрини и да се пишуваат работи кои што немаат врска со темата, а се и доста ниски. Сепак, треба да се задржи барем мала пристојност.

06-06-2010, 02:51 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Гледам многу ве мачи азилот. Најверојатно затоа што со него се докажува дека во Македонија немало демократија и дека работите кои што ги зборува Јордан не се измислени (а дозвола за азил бара како Македонец, а не Бугарин, како што многумина би сакале да видат). АБЦ, ти ако сакаш молчи, но тој недостаток на демократија е најсериозен проблем во нашето општество и поради тоа мора да се зборува и тоа со полна уста. Кои работи се промениле кога, на пример, Силјан Аврамовски сеуште е во врвот. Ни лустрација не спроведовме, ние не го демократизиравме нашето општество. Не гледам што има тука предавничко?!

И ќе ви кажам една стара изрека: ’Тој што сади жито, од врапци не се плаши’... Заплашувањата околу азилот и што ти не друго, нема да ви помине.

И уште нешто. Тука се зборува за процеси, а не за една личност, во случајов Јордан Петровски.

06-06-2010, 02:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-06-2010, 02:49 AM)ABC Wrote:
(06-06-2010, 02:14 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: АБЦ,АБЦ и јас цело време барам фер судење за да можам да се вратам во Македонија.
Незнам каде ти е проблемот дали нечиташ или не разбираш од напишаното или пак Грујо ти фрли некоја коска па "лаеш" во негова корист:

Те разбирам бе Јордане, ама тоа не те ослободува од моите сомнежи, особено сега по кореспондацијата со Миленко и јавното бламирање за да го оправдаш куќниот пријател на Грујо, а и онаа тужба во Стразбур или каде беше, воопшто не ја оправдува твојата постапка, апсолутно ич не ја оправдува.
Сакаш ли Грујо лично да се заложи за тебе и да ти обезбеди 24 часовен безбедносен третман со гаранции на сигурност како да си Барак Обама, доколку се вратиш во земјава и уредно го тужиш судот за (според тебе) ненавремена постапка по твојата пријава против полициските структури со 10 годишна застареност?Зар не би се задоволил само со амнестија или јавно извинување од денешните полициски структури?


АБЦ јас ти понудив КОНКРЕТЕН ДОКАЗ во каква состојба е МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО. Остави приказни за Миленко, Стразбур и други будалаштини.
Да ја прифатеа мојата кривична пријава или мојот предлог по кој постапив по НЕОСНОВАНОТ ОТФРЛАЊЕ на КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА јас ке дојдев во Македонија за да го доистерам процесот.
06-06-2010, 03:03 AM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 03:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-06-2010, 02:49 AM)ABC Wrote:
(06-06-2010, 02:14 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: АБЦ,АБЦ и јас цело време барам фер судење за да можам да се вратам во Македонија.
Незнам каде ти е проблемот дали нечиташ или не разбираш од напишаното или пак Грујо ти фрли некоја коска па "лаеш" во негова корист:

Те разбирам бе Јордане, ама тоа не те ослободува од моите сомнежи, особено сега по кореспондацијата со Миленко и јавното бламирање за да го оправдаш куќниот пријател на Грујо, а и онаа тужба во Стразбур или каде беше, воопшто не ја оправдува твојата постапка, апсолутно ич не ја оправдува.
Сакаш ли Грујо лично да се заложи за тебе и да ти обезбеди 24 часовен безбедносен третман со гаранции на сигурност како да си Барак Обама, доколку се вратиш во земјава и уредно го тужиш судот за (според тебе) ненавремена постапка по твојата пријава против полициските структури со 10 годишна застареност?Зар не би се задоволил само со амнестија или јавно извинување од денешните полициски структури?


АБЦ јас ти понудив КОНКРЕТЕН ДОКАЗ во каква состојба е МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО. Остави приказни за Миленко, Стразбур и други будалаштини.
Да ја прифатеа мојата кривична пријава или мојот предлог по кој постапив по НЕОСНОВАНОТ ОТФРЛАЊЕ на КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА јас ке дојдев во Македонија за да го доистерам процесот.

Абе и ти си прилично виновен што си барал кривичната пријава да се процесуира за дела направени пред 10 години.Како може обвинителството да обезбеди валидни и непристрасни докази по толку време?Свесен си и самиот дека тоа не е возможно, ама бараш преку леб погача.Лицата кој ги посочуваш во тужбата, многу лесно со последното адвокатче ќе се одбранат и доколку некој судија се избламира да ја прифати тужбата како основана после толку долг период.
06-06-2010, 03:20 AM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:54 AM)acko Wrote: Гледам многу ве мачи азилот. Најверојатно затоа што со него се докажува дека во Македонија немало демократија и дека работите кои што ги зборува Јордан не се измислени (а дозвола за азил бара како Македонец, а не Бугарин, како што многумина би сакале да видат). АБЦ, ти ако сакаш молчи, но тој недостаток на демократија е најсериозен проблем во нашето општество и поради тоа мора да се зборува и тоа со полна уста. Кои работи се промениле кога, на пример, Силјан Аврамовски сеуште е во врвот. Ни лустрација не спроведовме, ние не го демократизиравме нашето општество. Не гледам што има тука предавничко?!

И ќе ви кажам една стара изрека: ’Тој што сади жито, од врапци не се плаши’... Заплашувањата околу азилот и што ти не друго, нема да ви помине.

И уште нешто. Тука се зборува за процеси, а не за една личност, во случајов Јордан Петровски.

Јас не реков дека се промениле сите работи, ама барем власта се промени што е очигледно, или и вие имате впечаток дека се е исто како и во 90-тите?Само некои имиња ротираат на врвот, без разлика на нивната декларативна политичка определба, всушност се со исти ставови и погледи, како и нивните предходници?.
06-06-2010, 03:26 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(06-06-2010, 03:26 AM)ABC Wrote: Јас не реков дека се промениле сите работи, ама барем власта се промени што е очигледно, или и вие имате впечаток дека се е исто како и во 90-тите?Само некои имиња ротираат на врвот, без разлика на нивната декларативна политичка определба, всушност се со исти ставови и погледи, како и нивните предходници?.

Да, имам таков впечаток...

06-06-2010, 03:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-04-2010, 05:41 PM)idealist Wrote: Toa e delikatno prasanje, Marks (Marks za da se seti deka pisuva negov prijatel) znae, deka za potrebi na sluzbata vo nekoi situacii se izmisluvale i lazni psevdonimi (site sluzbi vo svetot, ako so toa mislat deka ja branat drzavata, a uste ako predmet na takva zamisla e nekoj od interes za makedonskiot nacionalizam i ekstremizam, vo toa vreme bilo opravdano), pa ke povtoram i nemu mu e poznato,
deka ima najmalku eden takov slucaj za lice koe e povikano po prijava na komercijalist na edna togas od najgolemite firmi,
da dade izjava kako svedok vo vrska so stopanski prekrsok, i poveke pati mu e barano da dava i strucno mislenje za opremata koja
bila predmet na stopanskiot prekrsok.

Во текстов твојот пријател МАРКС, Идеалисту го вели следново:

КАКО И ОБЕЛОДЕНУВАЊЕТО НА СКАНДАЛОЗНИТЕ (ДЕЗ) ИНФОРМАЦИИ ЗА "КОДОШКАТА" УЛОГА НА ВЛАДИМИР ГОЛУБОВСКИ ВО ВМРО ДПМНЕ И НЕГОВОТО ШУРУВАЊЕ СО ТРПЕНОВСКИ, БЕЛИЧАНЕЦ И СЛУЖБАТА ЗА ДРЖАВНА БЕЗБЕДНОСТ НА ШТЕТА НА СОПСТВЕНАТА ПАРТИЈА.


[Image: 14cgu43.jpg]

[Image: 33bfrtg.jpg]Гледам не си го видел па да ти помогнам за да ја разјасниме работава.
06-06-2010, 03:38 AM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Ацко,
За добрите намери на овој форум тоа на друг да кажуваш!
Додуша имате такви намери само во делот кога ја пропагирате антимакедонштината!
На друг да држиш лекции, не мене... Како модератор треба да имаш барем трунка објективност а не да заземаш страна!
Но добро! Твое право е да постапуваш така, мое е да ти кажам! Да не помислиш дека не гледам кај пливате!
06-06-2010, 05:28 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-06-2010, 03:38 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(13-04-2010, 05:41 PM)idealist Wrote: Toa e delikatno prasanje, Marks (Marks za da se seti deka pisuva negov prijatel) znae, deka za potrebi na sluzbata vo nekoi situacii se izmisluvale i lazni psevdonimi (site sluzbi vo svetot, ako so toa mislat deka ja branat drzavata, a uste ako predmet na takva zamisla e nekoj od interes za makedonskiot nacionalizam i ekstremizam, vo toa vreme bilo opravdano), pa ke povtoram i nemu mu e poznato,
deka ima najmalku eden takov slucaj za lice koe e povikano po prijava na komercijalist na edna togas od najgolemite firmi,
da dade izjava kako svedok vo vrska so stopanski prekrsok, i poveke pati mu e barano da dava i strucno mislenje za opremata koja
bila predmet na stopanskiot prekrsok.

Во текстов твојот пријател МАРКС, Идеалисту го вели следново:

КАКО И ОБЕЛОДЕНУВАЊЕТО НА СКАНДАЛОЗНИТЕ (ДЕЗ) ИНФОРМАЦИИ ЗА "КОДОШКАТА" УЛОГА НА ВЛАДИМИР ГОЛУБОВСКИ ВО ВМРО ДПМНЕ И НЕГОВОТО ШУРУВАЊЕ СО ТРПЕНОВСКИ, БЕЛИЧАНЕЦ И СЛУЖБАТА ЗА ДРЖАВНА БЕЗБЕДНОСТ НА ШТЕТА НА СОПСТВЕНАТА ПАРТИЈА.


[Image: 14cgu43.jpg]

[Image: 33bfrtg.jpg]Гледам не си го видел па да ти помогнам за да ја разјасниме работава.

По ова се гледа дека Александар Диневски е бил наш човек-човек на Македонија, човек кој го брани македонскиот државен интерес..Se_klanjam Но, кога и зошто настанала “ преродбата“ кај негоShok
06-06-2010, 05:47 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Prosto vo moment mi e millo shto forumot e makedonski i retko koj allbanec vleguva vo nego.inece tolku niski zborovi se upotrebuvat shto jas na moe dete bi mu zabranill da vleguva vo istiot forum.Kaj nekoi ucesnici se oseqa otvoreniot still za provociranje na ban.dodeka administratorot insistira toa vo nikakov sllucaj da ne go napravi.Nego za postignuvanje na celi jas kako obicen i skromen covek bi ve zamolill, da gi maknete niskite i vullgarni zborovi vo diskusii.Bideiki vleguvat vo javen forum ne moi, ama vashi majki sestri deca.Zaradi niv bi billo redno za da pocivilizirano da diskutirame.
Shto se odnesuva do administratorot primedba od mene.Napisha edno dva zbora eden mllad allbanec.I mene ne mi se dopadna no ostana edinstveniot baniran ucesnik na ovoj forum.Toj mozhno i ne beshe voopshto allbanec.Samiot nic koha ne go pravi allbanec nooo ipak ne beshe tolku grub kolku drugite ucesnici vo forumot.

INACE VAKVITE VASHI DISKUSII ME TERAT NA EDNO RAZMISLLUVANJE.vAKVITE LI SUM GI SMETALL DEKA SE UMNI I ZNAT DA VODAT DRZHAVA,I DEKA SE POUMNI OD NAS ALLBANCITE.Одговорот го имаш тука: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...6#pid10526
06-06-2010, 10:53 AM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 05:28 AM)Alexandro Wrote: Ацко,
За добрите намери на овој форум тоа на друг да кажуваш!
Додуша имате такви намери само во делот кога ја пропагирате антимакедонштината!
На друг да држиш лекции, не мене... Како модератор треба да имаш барем трунка објективност а не да заземаш страна!
Но добро! Твое право е да постапуваш така, мое е да ти кажам! Да не помислиш дека не гледам кај пливате!

Што се однесува до форумов, и јас многупати имам впечаток дека мава на “бугарски бандаш“ итоа прилично многу, што не значи дека нема да се поправи во иднина.Е сега и ти треба да бидеш малку подоследен па да одговориш на некои прашања од дискутантите на овој форум, а не да ги селектираш оние кој најмногу ти одговараат.
На пример зошто вака јавно не кажеш, и одговориш на моето прашање:
-Кој ги регрутира, обучи, и вработи, “ОСУМТЕ ВЕЛИЧЕНСТВЕНИ“ во МВР, за да ги суспендира во 1989-година, на неколку месеци пред да се случи осамостојувањето на Македонија?Можеби токму УДБА намерно и со предходен меѓусебен договор ги отстрани привремено од МВР, за подоцна да може слободно да ги инсталира во врвот на ВМРО-ДПМНЕ и другите партии, по потреба како докажани и “прогресивни“ Македонци (атер за неколку месечната суспензија) ?
06-06-2010, 01:22 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(06-06-2010, 05:28 AM)Alexandro Wrote: Ацко,
За добрите намери на овој форум тоа на друг да кажуваш!
Додуша имате такви намери само во делот кога ја пропагирате антимакедонштината!
На друг да држиш лекции, не мене... Како модератор треба да имаш барем трунка објективност а не да заземаш страна!
Но добро! Твое право е да постапуваш така, мое е да ти кажам! Да не помислиш дека не гледам кај пливате!

Да привршуваме полека со вакви расправи...

Јас сум модератор, а не судија... Icon_razz Си имам свои ставови и нив ги пишувам. Ти зборуваше за работи кои што според мене не држат, затоа ти ’држев лекција’...

За секоја наша ’антимакедонштина’ може да расправаме во посебни теми, во зависност од тоа за што се работи... Дали е политика, историја, спорт, литература или нешто др. Вака само лаење ’држете го предавникот’ е без врска. Никогаш, ама никогаш, не сум го негирал македонскиот идентитет(а, пишувам неколку години по разни форуми), ниту пак тоа било политика на овој форум. Никогаш не сум пропагирал Македонија да се припои кон друга држава, ниту тоа било политика на овој форум... Тоа се факти и време е веќе да престанете со такви муабети.

06-06-2010, 04:13 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(06-06-2010, 01:22 PM)ABC Wrote: Што се однесува до форумов, и јас многупати имам впечаток дека мава на “бугарски бандаш“ итоа прилично многу, што не значи дека нема да се поправи во иднина.Е сега и ти треба да бидеш малку подоследен па да одговориш на некои прашања од дискутантите на овој форум, а не да ги селектираш оние кој најмногу ти одговараат.
На пример зошто вака јавно не кажеш, и одговориш на моето прашање:
-Кој ги регрутира, обучи, и вработи, “ОСУМТЕ ВЕЛИЧЕНСТВЕНИ“ во МВР, за да ги суспендира во 1989-година, на неколку месеци пред да се случи осамостојувањето на Македонија?Можеби токму УДБА намерно и со предходен меѓусебен договор ги отстрани привремено од МВР, за подоцна да може слободно да ги инсталира во врвот на ВМРО-ДПМНЕ и другите партии, по потреба како докажани и “прогресивни“ Македонци (атер за неколку месечната суспензија) ?

Јас по природа сум доста сомничав човек, посебно кога се работи за вакви служби и луѓе од вакви служби... Во сите комунистички општества, борбата за демократизирање ја водеа интелектуалци... На чело стоеа професори, писатели, уметници, а кај нас промените ни ги ’донесува’ една група која што доаѓа од една институција која што била страв и трепет и која што го гушела секој обид, секој порив, за промена. А, мора да се признае дека доста биле успешни, па погледнете, кај нас скоро и да немавме дисиденти... Каде беа нашите професори, студенти, писатели?

Објаснувањето може да лежи и тука... Бидејќо ги средија другите, единствено можеше некој кој што е во тој репресивен апарат да изреагира, на нив им било најјасно какво стоеле работите и на каде ќе се оди...

06-06-2010, 04:25 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-06-2010, 04:13 PM)acko Wrote:
(06-06-2010, 05:28 AM)Alexandro Wrote: Ацко,
За добрите намери на овој форум тоа на друг да кажуваш!
Додуша имате такви намери само во делот кога ја пропагирате антимакедонштината!
На друг да држиш лекции, не мене... Како модератор треба да имаш барем трунка објективност а не да заземаш страна!
Но добро! Твое право е да постапуваш така, мое е да ти кажам! Да не помислиш дека не гледам кај пливате!

Да привршуваме полека со вакви расправи...

Јас сум модератор, а не судија... Icon_razz Си имам свои ставови и нив ги пишувам. Ти зборуваше за работи кои што според мене не држат, затоа ти ’држев лекција’...

За секоја наша ’антимакедонштина’ може да расправаме во посебни теми, во зависност од тоа за што се работи... Дали е политика, историја, спорт, литература или нешто др. Вака само лаење ’држете го предавникот’ е без врска. Никогаш, ама никогаш, не сум го негирал македонскиот идентитет(а, пишувам неколку години по разни форуми), ниту пак тоа било политика на овој форум. Никогаш не сум пропагирал Македонија да се припои кон друга држава, ниту тоа било политика на овој форум... Тоа се факти и време е веќе да престанете со такви муабети.

Ацко, брате македонски, ич не се секирај за АБЦ, Александро,...Тоа е нормално во демократија да има различни мислења и различни стилови на пишување. Некој покултурен некој попрост ( примитивен) стил. Се е до лична култура и домашно воспитување на човек.Тие гости со свои тези и начин на однесување се многу битни за промоција на форумот. Како што гледаш секој ден бројот на гостите на форумот се зголемува. Ставовите на Групацијата доаѓаат до се поголем број на Македонци. Набројаните не разбираат дека учествуваат во ширење на форумотJeee. Без нив би било потешко. А, од друга страна ја откриваат суштината и карактерот на службите. Така реагираат поради својата немоќ. Тоа е нивниот почеток на крајот. Нашата обврска е да ја довршиме работата. Него, ако имаш скенер постирај го текстот на Јордан Петровски во најновиот ФОРУМ. Јас ке ја отворам темата за тоа.
06-06-2010, 09:21 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 04:25 PM)acko Wrote: Јас по природа сум доста сомничав човек, посебно кога се работи за вакви служби и луѓе од вакви служби... Во сите комунистички општества, борбата за демократизирање ја водеа интелектуалци... На чело стоеа професори, писатели, уметници, а кај нас промените ни ги ’донесува’ една група која што доаѓа од една институција која што била страв и трепет и која што го гушела секој обид, секој порив, за промена. А, мора да се признае дека доста биле успешни, па погледнете, кај нас скоро и да немавме дисиденти... Каде беа нашите професори, студенти, писатели?

Објаснувањето може да лежи и тука... Бидејќо ги средија другите, единствено можеше некој кој што е во тој репресивен апарат да изреагира, на нив им било најјасно какво стоеле работите и на каде ќе се оди...

Може делумно да се прифати твоето образложение за Македонските дисиденти, кој како и да ги немаше, зошто беа спречувани уште во самиот почеток на нивната едукација, ретко кој од нив можеше да стане студент, професор, високо образован интелектуалец или писател.Таквата работа беше резервирана за оние кој не беа баш толку прогресивни и на кои Југословенството им беше како “оче наш“.Токму затоа и моите сомнежи за групата “осум величенствени“ кој произлегоа од повисоките полициски структури каде вработените се проверуваа како на “царински канал“, пред да се стекнат со одредена повисока квалификација.Значи дел од нив беа полициски иследници, и здравјето им го зедоа на многумина прогресивни Македонци по затворите и полициските станици ширум земјава.За по 20-тина години да ми мрчат мадиња дека всушност тие биле прогресивното револуционерно Македонско ткиво(жими “Стојко“ биле), наместо да се срамат од тоа што учествувале во креирањето на нашите досиеја или во самото иследување со ќотек по затворите, само затоа што сме сакале да живееме во една независна, самостојна Македонска држава, на што и според тогашниот Југословенски устав имавме потполно право.
Се разбира дека УДБА две-три години пред осамостојувањето на Македонија знаеше дека Југославија ќе се распадне, зошто беше една од најспремните служби за државна безбедност во светот, и располагаше со премногу зознанија, па предвреме регрутираше свои кадри, за да ги инволвира во раководствата на сите партии кој започнаа да никнуваат како печурки по дожд, низ просторите на поранешна Југославија.УДБА тоа најлесно можеше да го направи преку веќе ангажираните и обучени сопствени луѓе во безбедносните служби на МВР.Мислиш ли дека имаше подобар начин од овој, со привидна суспензија на свои кадри од МВР, да им обезбеди алиби и добар политички беграунд како авангардни личности на “суспендираните“, за било која власт која ќе настапи по прогласената независност?
07-06-2010, 12:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote: ФОКУС бр 213 од 16. о7. 1999 гидина

"ОД БИВШИ РОБИЈАШИ И СИЛЕЏИИ, ДАРАВЕЛСКИ НАПРАВИ ДРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ"

.... “Бидејки Љубчо Георгиевски се плашеше во партијата да влезат готови пари, се договоривме, наместо тоа, јас да ги плаќам трошоците за предизборната кампања директно, без да влегуваат парите на партиската сметка”, продолжува Петровски. “Кога започнаа предизборните митинзи, Љубчо ми се јави и ми се пожали дека имаат проблем со готовина. Му ветив дека ке им префрлам дваесетина илјади германски марки, но бидејки и јас тогаш немав готовина кај мене, му реков дека ке треба да соберам и за некој ден ке им ги дадам. Тогаш имав должници во Србија, па Чедо ми предложи, за да не одам јас лично во Србија, мојот жовек таму тие пари да и ги даде на некоја госпоѓ а Живка во белградски “Генекс”, а тој со регуларните три отсто банкарска провизија ке ги префрли парите”.
Кога парите стигнале, за да не оди тој лично во Скопје, го замолил Чедо да ги земе парите и да му ги даде на Љупчо или на некого во партијата, за тековни трошоци. “Тогаш воопшто не прашував дали ги дал или не ги дал парите. Кога завршија изборите во 1994 година, кога сопругата на Љубчо, Снежана, се породи, појдов кај нив на повојница. Тогаш Љубчо ме праша дали парите кои им ги ветив, сум ги дал на Змејковски, бидејки како што бил информиран, тие никогаш не стигнале во партијата”. Сведочи од нашиот соговорник. “Инсистирав да се сретнам со Чедо Радомировиќ, но не успеав, а тој во меѓувреме се слушнал со Драган и со Томе и нив им рекол дека парите наводно му ги дал на Борис Змејковски, а дека тој парите не ги дал во партијата”....


Quote:ФОКУС бр 216 ОД 06.08. 1999 гидина

"ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО-ДПМНЕ"

Секвенцата со 20-те илјади ДМ кои ги дадов на партијата за бензин за изборите 1994 г. е многу симптоматичен. Радомировиќ инсистираше тие пари да одат преку српската фирма “ГЕНЕКС”, иако се знаеше дека таа фирма и служи на КОС за финансирање трансакции.

Еве ја реакцијата на "тогашното" раководство на ВМРО ДПМНЕ на овие два текста.

[Image: 8vzv2g.jpg]

Покрај сите лаги и манипулации за наводна моја поврзаност со шверц на цигари и воениот и полотичкиот врв на Србија и република Српска, кои самото време ги демантира и демаскира , оваа е многу битен дел од реакцијата.

Оваа го потенцирам посебно бидејки не е скенирано баш најдобро

Quote:Исто така, далеку од умот би било човек кој има дадено за бензин на ВМРО-ДПМНЕ 20 000 марки, како што вели самиот во "Фокус", некаде и некогаш да кажи нешто против Партијата. Во спротивно неговите големопартиски и морални чувства сериозно ќе бидат ставени под знак прашање. Сепак, мала е државата во неа нешто да остане скриено, посебно од фактот што ништо тајно не останало тајно.

Контекстот на кривичните пријави и на сомнителните трансакции во кои се споменуваат одредени суми пари нема да ги споменуваме, бидејќи тие се посебна димензија што најверојатно ќе добие разврска.

Во текстот, Доста Димовска односно "Бугарашкото" крило кое го победи Змејко и "МАКЕДОНИСТИТЕ" го штитат Змејко.!!!!!???? Ако навистина биле противници Доста и "БУГАРАШИТЕ" ке ја искористеле епизодата со 20 000 марки да го "доубијат" Змејко ама тие ни збор за Змејко....

И тогаш како и денес закани со КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ, ТУЖБИ.... со додаток !!!! денеска ке бараат ревизија на мојот АЗИЛ. Кого сте лажеле тогаш е јасно, но кого сакате да лажете денес е прашање....
07-06-2010, 12:49 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

И мојот одговор тогаш:

[Image: 2v0nb6u.jpg]

[Image: 33di23s.jpg]

[Image: 1zz13t1.jpg]


Одговор по кој престанаа сите полемики. По се пишувачите на првиот и единствен одговор нешто ги сепна , што незанaм а се понадевав со полемикатеа која ја поведовме тука дека ке дознам некои работи.
07-06-2010, 01:02 AM
Reply