Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(05-04-2010, 01:41 AM)Горан Н. Арсов Wrote:
(05-04-2010, 01:11 AM)acko Wrote: Одлично сум го разбрал, баш како што ти ми објасни... Icon_razz

Но, зарем јас по таа логика не можам за тебе, колапс и други 2 000 000 Македонци да тврдам дека сте соработници на некоја странска служба? За секој човек може да се поведе истрага дека е соработник на одредена служба, да не се најдат докази, а тоа да се оправда со ’успивање’, а потоа пак да тврдам дека е соработник?! Едноставно е, имаш докази или немаш докази, обвинувања на ’жими мајка’, ’мене ми изгледа логично’, ’можно е’, палат само пред коперација!!!

Ај размисли убаво... Icon_razz

Ацко, СДБ не е кооперација.
Во животот треба малку да знаеш нешто за институциите. Институциите прават состаноци со записници кои одат во архива, во архивски книги, кои се заштитени со закон.
Така, вработените во СДБ нема да се состанат само да тресат глупости.
СДБ е крдибилна организација.
Ако некој зборува за глупости и дискредитирање на „жими мајка“, тоа сте вие, пробугарски ориентираната група која цело време тресе зелени без никакви докази дека СДБ биле србокомунисти или дека немаат кредибилитет.

СДБ има повеќе кредибилитет од луѓето кои СДБ одлучила да ги следи.

Горане, ако во секој твој пост не обвинуваш за бугараштво без никаква поткрепа не значи дека си голем патриот, туку дека очигледно не си способен да напишеш ништо друго!!!

Токму поради тоа што СДБ доста запишувале, запишале дека и не можеле да најдат докази за тоа дека Јордан е соработник на бугарските служби! Како бе во се и веруваш на таа институција, а само во ова не?! Icon_razz

Зошто одбиваш да размислуваш, ај прочитај го уште еднаш мојот пост за да видиш што сакам да објаснам!

Според тебе, за да се осуди некој доволно е само да се покрене истрага? За тебе СДБ е безгрешна, па дури и кога таа признава дека не може да ги докаже нејзините обвинувања? Затоа и го напишав тоа со Зимбабмве, за да видите колку се смешни вашите тврдења! А и Ранковиќ призна дека на Голи Оток една третина биле невини, ти си бетер и од Ранковиќ, за тебе службата е целосно безгрешна!

(This post was last modified: 05-04-2010, 02:38 PM by acko.)
05-04-2010, 02:35 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

Ви благодарам, Идеалисту, Џовани и Итар Пејо, за угодните зборови.
Јас не сакам да биде избришано тоа што го кажав.
05-04-2010, 02:41 PM
Website Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 02:35 PM)acko Wrote: Горане, ако во секој твој пост не обвинуваш за бугараштво без никаква поткрепа не значи дека си голем патриот, туку дека очигледно не си способен да напишеш ништо друго!!!

Токму поради тоа што СДБ доста запишувале, запишале дека и не можеле да најдат докази за тоа дека Јордан е соработник на бугарските служби! Како бе во се и веруваш на таа институција, а само во ова не?! Icon_razz

Зошто одбиваш да размислуваш, ај прочитај го уште еднаш мојот пост за да видиш што сакам да објаснам!

Според тебе, за да се осуди некој доволно е само да се покрене истрага? За тебе СДБ е безгрешна, па дури и кога таа признава дека не може да ги докаже нејзините обвинувања? Затоа и го напишав тоа со Зимбабмве, за да видите колку се смешни вашите тврдења! А и Ранковиќ призна дека на Голи Оток една третина биле невини, ти си бетер и од Ранковиќ, за тебе службата е целосно безгрешна!

Се надевам дека од втор пат ќе разбереш дека тоа што Јордан не негира, а е еден од „главните“ меѓу пробугарската струја на форумов, значи дека тој навистина бил, барем некогаш, информатор за Бугарија.

(04-04-2010, 10:23 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Тоа што судот нема докази не значи дека тоа не е точно.
Овде не сме на суд, којшто бара многу ригидни, сувопарни факти.
Овде сме да разговараме за тоа што било, а судот и службат не биле способни да го докажат.
„Секој“ знае какви шверцери беа Црвенковски и Георгиевски (со другар му Далаверски), иако не е докажано на суд.

(1) Вие сте ја финансирале Георгиевски (ДПМНЕ) од сомнителен извор. Ако најдете некој да ви поверува дека парите сте ги добиле од продавање блузи со кола, сте нашле една будала.
(2) Партијата на Георгиевски излезе дека сака да ја дели Република Македонија.
(3) Вие не негирате ништо од наведеното во предлогот за следење.
(This post was last modified: 05-04-2010, 03:00 PM by Горан Н. Арсов.)
05-04-2010, 03:00 PM
Website Reply
Itar Pejo
Unregistered

 

(05-04-2010, 02:41 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Ви благодарам, Идеалисту, Џовани и Итар Пејо, за угодните зборови.
Јас не сакам да биде избришано тоа што го кажав.

OK! Kolku i da ke bide sokantno za onie koi eventualno ke doagaat na ovoj forum, nie nemame od sto da se sramime!
Mozebi treba ovaa stranica, nivnite iskazi i treba da bidat spomenik na edno predavstvo, koj ke predupreduva !
05-04-2010, 03:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:ORUZENA PRESMETKA MEGJU MAKEDONCITE VO BRISEL

5 Aug 1994

Minatata nedela vo domot na makedonskiot emigrant Ljubo
Jovanovski, koj zivee vo Belgija vo gratceto Klabek, se sluci
ubistvo otkako Blazenko Cvetkovski i Robert Dimitrov vlegle vo
negoviot dom.
Neoficijalnata verzija na nastanot govori deka Blazenko
Cvetkovski insistiral da razgovara so Ljubo Jovanovski
prasuvajkji ja negovata sopruga kade e toj. Nezadovolen od
odgovorot deka toj se odmara, Cvetkovski se kacuva na gorniot
kat, pri sto soprugata go zema edinaesetgodisniot sin i izleguva
od kukjata.
Na gorniot sprat Jovanovski se pojavuva so puska i
nastanuva karanica megju Cvetkovski i Jovanovski. Cvetkovski puka
dvapati vo tavanot od revolver, a Ljubo go pogoduva vo predelot
na stomakot, otkako prethodno ispukuva predupreduvacki kursum.
Soucesnikot na Cvetkovski, Robert Dimitrov, po nastanatata
situacija bega i se uste se naogja vo begstvo.
Cvetkovski i Dimitrov imale dvoen identitet (Boban
Tenevikj i Rajko Tomikj)
i otporano i bile poznati na belgiskata
policija. Vo juli godinava se osudeni na dve godini zatvor, no se
pomuluvani i pusteni na sloboda.
Ljubo Jovanovski nemal dosie i po utvrdenata
samoodbrana pusten e na sloboda. Vo negovata kukja se pronajdeni
precizni vagi, zlatarski piceti i pari od razlicni valuti.
Ljubo Jovanoski na makedonskata javnost i e poznat od
vremeto na aferata "Sina ptica", koga pri povlekuvanjeto na
jugoslovenskata vojska se obide so nekolkumina clenovi na VMRO-
DPMNE da napravi Makedonska nacionalna garda, odnosno Makedonska
vojska. Toj, kako emigrant, inaku, bese clen i kontrolor na
Zadgranicniot komitet na VMRO-DPMNE za Belgija. Po aferata toj se
raziduva so VMRO-DPMNE i preogja vo partijata Makedonski
nacionalen front, koja ja osnova Dragan Bogdanovski, inaku
poranesen pocesen pretsedatel na VMRO-DPMNE. VMRO-DPMNE togas go
obvinuvaa Ljubo Jovanovski deka e sorabotnik na makedonskata
Sluzba za drzavna bezbednost.

Од погоре напишаното произлегува дека иницијативата за контактите со Бугарските ВМРОа не се на Драган Богдановски, како што тврди професор Б. Cинадиновски во неговата книга. Љубо Јовановски кој уште 92 година кренал глас против таа соработка подоцна со Драган Богдановски го формираат МАКЕДОНСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ.

Погоре опишаниот обид за ликвидација на Љубо Јовановски е класична дело на УДБЕ.
Кога ке се прочита и оваа писмо на Драган Богдановски во кое тој посочува кој ке го УБИЕ. Работиве стануваат докрај јасни. За мотивот подоцна. Иако на умните и добронамерните и тоа им е веке разбирливо.

[Image: vrsi2d.jpg]


Четврта дилема: кариери на одредени луѓе од тесните семејства на некои "прогонувани".

Пета дилема: успешните бизниси на некои "прогонувани" и во време на СДСМ и во време на ВМРО ДПМНЕ.
(This post was last modified: 05-04-2010, 04:19 PM by Администратор.)
05-04-2010, 03:05 PM
Reply
Itar Pejo
Unregistered

 

(05-04-2010, 02:41 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Ви благодарам, Идеалисту, Џовани и Итар Пејо, за угодните зборови.
Јас не сакам да биде избришано тоа што го кажав.

OK ! Mozebi i imas pravo. Iako ke bide neprijatno za tie sto eventualno ke doagaat na forumov. Ama nie nema od sto da se sramime. Neka bide ova eden spomenik na nivnoto predavstvo, koj ke predupreduva !
05-04-2010, 03:12 PM
Reply
kolaps
Unregistered

 

(05-04-2010, 02:41 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Ви благодарам, Идеалисту, Џовани и Итар Пејо, за угодните зборови.
Јас не сакам да биде избришано тоа што го кажав.

Imas pravo! Iako za novite koi eventualno ke doagaat na forumov ke bide sokantno seto ova! Ama nie nema od sto da se sramime. Neka bide ova spomenik na nivnoto predavstvo, koj ke predupreduva!

p.s. Mi se javi idealist po e-mail, deka veke ne moze da vleguva, deka tekstot mu se tretira kako spam, ako ne e greska znaci site ke ne isklucat sami da si bidat raat!
05-04-2010, 03:18 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 02:41 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Ви благодарам, Идеалисту, Џовани и Итар Пејо, за угодните зборови.
Јас не сакам да биде избришано тоа што го кажав.

Vo pravo si Gorane! Iako ke im bide neprijatno na eventualno novi koi ke doagaat, no vie koi ja branite makedonskata kauza nema od sto da se sramite. Neka bide ova spomenik na nivnoto predavstvo, koj ke predupreduva !

p.s. mi se javi Itar Pejo deka ne moz da vleguva go stavile na spam !!! eve sto mu se pokazuvalo "Akismet has detected that this is a spam message and will not be processed"
Ocekuvajte site eden po eden da ve sprecat da vleguvate, sakaat raat da si bidat samite
Icon_lol
05-04-2010, 03:27 PM
Reply
Giovanni
Unregistered

 

Се патриот до патриот, сите страдале од тајни служби , и сите се залагаат за некаква Македонија која по нив е Македонија како треба да изгледа. Е која е таа Македонија? Сите изјавуваат исто, тоа е Македонија не под Српска управа.

Фактите се , да сите овие на форумов што тврдат дека се жртви на странските служби, не успеале во ништо, биле опркужени со партии и политичари кој се докажаа како отров за Македонија а сега се надвор и мрчат против србокомунистите а ќутат за Бугарија. Како што оди поговорката која народот си ја кажал - Со кој си таков си! Си бил опкружен со странски служби и денеска докажани бугарофили или отворени бугари, таков си.

Што се однесува до Македонија , земјата да ли е независна или не се цени по тоа што секој може да си каже јас сум Македонец засебен од Бугаринот и од Србинот и за тоа да не странда како под Српското или како во денешна Бугарија. Се цени по тоа што имаш независна странска политика и воена. Никаква Србија која сама не знае да си ја зачува територијата нити пак странска служба чиј интерес е Србија управува со Македонија. Љупчо бугаринот беше на власт, што не ја размонтира тој Српската удба во Македонија? Или иако е и тој Бугарин, се е тоа инструирано од УДБА и Кос...?
(This post was last modified: 05-04-2010, 04:18 PM by Администратор.)
05-04-2010, 03:29 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 03:29 PM)Giovanni Wrote: Се патриот до патриот, сите страдале од тајни служби , и сите се залагаат за некаква Македонија која по нив е Македонија како треба да изгледа. Е која е таа Македонија? Сите изјавуваат исто, тоа е Македонија не под Српска управа.

Фактите се , да сите овие на форумов што тврдат дека се жртви на странските служби, не успеале во ништо, биле опркужени со партии и политичари кој се докажаа како отров за Македонија а сега се надвор и мрчат против србокомунистите а ќутат за Бугарија. Како што оди поговорката која народот си ја кажал - Со кој си таков си! Си бил опкружен со странски служби и денеска докажани бугарофили или отворени бугари, таков си.

Што се однесува до Македонија , земјата да ли е независна или не се цени по тоа што секој може да си каже јас сум Македонец засебен од Бугаринот и од Србинот и за тоа да не странда како под Српското или како во денешна Бугарија. Се цени по тоа што имаш независна странска политика и воена. Никаква Србија која сама не знае да си ја зачува територијата нити пак странска служба чиј интерес е Србија управува со Македонија. Љупчо бугаринот беше на власт, што не ја размонтира тој Српската удба во Македонија? Или иако е и тој Бугарин, се е тоа инструирано од УДБА и Кос...?

Giovanni vo pravo si, ama site ovde ne se na taa poziciija! Toa ti sto go kzuvas Goran i kolaps celo vreme go tvrdat!
05-04-2010, 03:38 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

[quote='Горан Н. Арсов'
gorane poradi dollzhinata na postiranoto ke go podellam odgovorot na nekolku dellovi

Господине Соколи.
Да кажете дека една државна институција како СДБ не ја знаела ситуацијата на теренот во државата, во момент кога директорот на СДБ јасно кажува дека ја познава ситуацијата на теренот - покажува само колкава желба вие лично имате за СДБ да не ја знаела ситауцијата на теренот.
Објаснување - вие, господине Соколи, не размислувате разумно за реалната ситуација, туку само кажувате ваши желби.

Gorane zhellbite se za idnina memoarite se za proshllosta.Proshllosta e iskustvo.
Gorane sdb ti postojit od denot na osamostojuvanje na makedonija.Za tie 20 godini imash dva atentata na prdsedateli na drzhava edna vojna, 15-20 nerazresheni samoubistva na direktnite ucesnici i krunski svedoci na istite atentati.Mafija koja javno se sheta po makedonskite carshii.I na kraj ja imash makedonija na sred evropa koja e vo mnogu pollosha pozicija od kollumbija.I ne znam kako da razmislluvam razumno i da mu veruvam na nekoj od sdb.

Господине Соколи.
На вас ви дојде телевизиска екипа со кола, ве снимаше во селото како шетате.
Таа телевизиска екипа не бика камуфлирана, не пратила извидувачи да видат од каде да ви се приближат, а сепак ви ги виде и ви ги снимаше со камера луѓето како шетаат по селото.
А сега ми кажувате дека ако дошла полицијата со камуфлажа и со претходно испитување на теренот - терористите од селото ќе избегале.
Смешки.
Само кажувате некакви ваши желби за тоа колку сте биле „јаки“, а се гледа дека сте биле една група од неспособни криминалци кои не можеле да го спречат или предвидат ниту снимањето од страна на телевизиска екипа.

Уште еднаш - зобрувате за вашите желби. Ситуацијата на теренот била многу поразлична. Очигледно е дека таа група можела да биде уништена со брз удар, исто како кога беа уништени терористите во селото Бродец, акцијата „Планинска бура“ (не Брест, како што кажав претходно).

Терористите биле оставени во Танушевци оти така сакал Георгиевски, а не затоа што биле толку способни што никој не знаел за нив, а ако некој тргнел на нив, ќе избегале.

Tocno dojdoa i ne snimija i ni napravija bezpllatna rekllama.Pokazha deka ne sme sharllatani koi se zanimavat samo so glluposti vo internet.Samo ushte trebashe da prikazhuvat deka poseduvame raketi egzoset i harijeri.

Господине Соколи. Војната се прошири на западна Македонија после бегањето на терористите од Танушевци, т.е. откако тие отидоа во она големото село во З. Македонија (заборавив како се вика).
Да кажете дека истовремено имало луѓе насекаде во Македонија е дезинформација.

orane toa pokazhuva kolku fizicar se razbira vo strategija.Pa gerilla e vo samiot narod gorane.Najgolem izdajnik na makedonija e toj koj drzhava makedonija ja donese vo situacija da allbanskiot narod bezrezervno gi prihvati uckite i da se oslloni na niv kako edinstveni spasiteli.Trajanov toa nikako ne go spomnuva.Somnitellen mi e i toj i ti.Svesno ili nesvesno gi prikrivate relevantnite fakti.

Какво востание бе човече?
Востание во времето кога Албанците во Македонија се запишуваат со 60 поени на државниот факултет за економија, а Македонците мораа да добијат над 90 поени? Гледам - Македонците многу ве потискале. толку многу да ви давале вишок привилегии во државата.
Камо да можев и јас да бидам потискан како што вие сте биле потискани тогаш, а камо и јас да бев Албанец денеска, оти Албанци се вработуваат во државата иако се тотално неспособни и ништо не работат.
„Потискачите“ како мене, Македонци, седиме без работа и се нервираме за тоа како „потиснатите“ Албанци се вработуваат без да се способни и без ништо да работат.
Претпоставувам дека ќе најдете некаков бесмислен изговор за ова, ама тоа е во склад со вашата суштинска, душевна омраза која ја имате, а која се покажала со вашата љубов кон убиството и убивањето до токлу да сте давале пари и други луѓе да убиваат, покрај вас.

Некои Албанци изгледа дека патат од комплекс на нижа вредност, па тука се Македонците да ви се совпаднат со потребата да се најде некој кој ве потиска, иако тоа не го правиме, туку ви угодуваме.
Ајде кажи ми ти, што сте направиле вие Албанците како отстапка?
Цело време отстапуваат Македонците на вашите барања.

Gorane allbancite nikogash i ne pobaralle da se zapishuvat vo makedonski univerziteti.Kako prvo vo bivsha yu ucen allbanec se likvidirashe so brza postapka.Ako ne se likvidirashe togash beshe na pllaten spisok na udba.Bideiki udba vo prv red gi angazhirashe klericite do red.Pa vtori bea intelektuallcite i vo tret rang esnafite.
Allbancite ucea na prishtinskiot univerzitet i skopskiot im beshe nepotreben.Posle zatvaranje na prishtinskiot univerzitet podigna inicijativa za svoj univerzitet i dadoa zhrtvi za toa.ti misllam se seqavash na toa.Vlladata davashe dozvolli vo sekoe sello da se gradat 5 dzhami a nikako shkollo.
Za zaposlluvanje na allbancite vo drzhavnata administracija gorane makedonska drzhava e pllatena za tie raboti.271 miljon evra se dadeni donaci za revitalizacija na objekti pogodeni od vojnata.240 miljoni evra se dadeni za implementacija na ohridskiot dogovor.da mozhat procentuallno da se zaposlat narodnostite na makedonija za podobruvanje na administrativnite usllugi.Cellata administracija e potpollno korumpirana.A istata ja drzhea 95% makedonci.I se stvarashe utisok deka makedoncite gi kradat allbancite.A nekoj toa veshto go koristeshe.No donaciite bea ti rekov za podobruvanje na usllugite.A ne da se zaposllat allbanci i da nemat ni raboten stoll i celloto vreme da go minuvat vo msn.Donaciite bea za obnovuvanje a ne za brojki i da se takmicime koja nacionallnost kolku magarinja i shugavi konji ke gradi vo centarot na skopje
05-04-2010, 03:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(04-04-2010, 10:23 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Значи татко ти, со парите од блузите, татко ти финансирал
„ВМРО-ДПМНЕ, МААК и Лигата за Демократија, како и "Фолк Фест" Валандово, Народниот Театар во Куманово, реновирањето на старта црква во Куманово, мебелот за три училиници подарен на О.У. "Браќа Миладиновци" - Куманово, Женскиот Ракометен Клуб "Куманово", низа млади уметници, првата плоча на Пеце Атанасовски и ред други работи“.
Е сега ме „убеди“ дека тие пари сте ги добиле од блузи.


За луѓе кои се клонирани како тебе од Лењин тоа е НЕСВАТЛИВО. Дали треба да ти приложам изводи од банка за да ја проследиш трагата на парите.??? Мојот приватен бизнис е започнат 1983 година, во време кога немало абер од растурање на Југославија. Што работиш ти Горане.??


(04-04-2010, 10:23 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Тоа што судот нема докази не значи дека тоа не е точно.
Овде не сме на суд, којшто бара многу ригидни, сувопарни факти.
Овде сме да разговараме за тоа што било, а судот и службат не биле способни да го докажат.
„Секој“ знае какви шверцери беа Црвенковски и Георгиевски (со другар му Далаверски), иако не е докажано на суд.

"Тоа што судот нема докази не значи дека тоа не е точно" . . Дали ова го пишуваш при чиста свест. Вакво тврдење неможе да искаже образуван и нормален човек.

пс. Далаверски е осуден на 7.5 години затвор со конфискација на имотот.
За шверцот на цигари, процесот се води но не во Македонија. Има три одвоени процеса. Во Италија, Швајцарија и Германија, истрагата е проширена на 12 земји , меѓу кои е и Македонија а тоа значи дека Бранко, Љупчо, Керим.....ке бидат изведени пред лицето на правдата.


(04-04-2010, 10:23 AM)Горан Н. Арсов Wrote: (1) Вие сте ја финансирале Георгиевски (ДПМНЕ) од сомнителен извор. Ако најдете некој да ви поверува дека парите сте ги добиле од продавање блузи со кола, сте нашле една будала.
(2) Партијата на Георгиевски излезе дека сака да ја дели Република Македонија.
(3) Вие не негирате ништо од наведеното во предлогот за следење.

1. Изворот на парите е најлесен за докажување, посебно во времето до 1992/3 година. Целиот платен промет одеше преку службата за општествено книговотство. Службата 1992 година испрати ПЕТ ИНСПЕКТОРА до го истражат работењето на мојата фирма. Прашај некој од постарите да ти објасни дали некаде оделе пет испектори и ако оделе колкава требала да биде таа фирма.
2.Јас ВМРО ДПМНЕ го финансирам ЗАКЛУЧНО СО ИЗБОРИТЕ 1994 ГОДИНА. Што е причината за преkин на финасирањето и разидувањето со Георгиевски сум напишал уште 1999 година. Кога Георгиевски бил ПРЕМИЕР. "Ја на мртвога германца нож не ваду."Пишувам и зборувам кога човекот е на власт.
3. Што да негирам,? СДБ сама негира. Признава дека индициите не се докажани. Ти веруваш во СДБ кога покренала постапка да ги докаже индициите а не веруваш во истат СДБ кога вели дека не ги потврдила индициите. Ти дадов да го прочиташ планот по кој работела СДБ за да ги докаже индициите. Јас сум бил по 24 часовен аудио и визуелен надзор ЧЕТИРИ ГОДИНИ. ОЗГОРА НА ТОА СЕКОГАШ "ПРИДРУЖУВАН" ОД ЕДЕН ИЛИ ДВАИЦА НИВНИ СОРАБОТНИЦИ. А тоа се ДАЛАВЕРСКИ И ДИМОВСКИ.
(04-04-2010, 10:23 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Така, господине Јордан, логичен заклучок е дека вие барем некогаш сте давале информации на Бугарија.
Доказите се наоѓаат во аргументите за налогот за следење.
Се надевам дека во СДБ постојат докази за аргументите во налогот за следње.
На секој разумен човек, доволен доказ дека аргументите се точни е тоа што еве вие сте тука, а и после три повици да ги негирате, вие не ги негирате.

Така, оставете ги тие бајки дека „затоа што не сум осуден за шпионирање - не сум шпионирал“ - за вашите партиски истомисленици и за Бугарите.


Налогот за следење службата го отворила врз база на тоа што сум бил ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИК. Тоа СДБ самата го признава. Прочитај го подцртаното:


[img][Image: 21agw7r.jpg][/img]
(This post was last modified: 05-04-2010, 04:10 PM by ЈорданПетровски.)
05-04-2010, 04:06 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

[quote='Горан Н. Арсов'

Какво движење море, човеку?
Да сакала државата, ќе ве испотепала како кучиња по улица.
Државата не сакала да ве тепа, затоа сте живееле!

Prvo drzhavata tamu ne najde nikakvi kucinja.nego naide na iskusni veterani
Vtoro drzhavata se obide ne uspea shto znaci deka ti voopshto n si poseduvall drzhava.Ili si imall drzhava koja 100% ja kontroliralle installacii koi ja izrezhira ta vojna i na zhallost i mene debello ve povlekoa za nos.No ni za makedonski interes sigurno ne rabotelle.

Гледам дека тоа што не бевте испотепани ви оставило илузија дека сте појаки. Гледам дека тоа сега ви удрило во глава. Можеби мислите дека ќе правите пак војна и пак ќе „победите“.
Само, господине Соколи, народот Македонски е многу напатен и изнервиран денеска. Изнервиран и напатен оти убијците како вас останаа на слобода, излегоа победници.
Посебно Македонците кои беа во војната, т.е. имаат некакво искуство, само чекаат нов конфликт.

Тогаш, господине Соколи, предизвикувачите на проблеми како вас - вие ќе биде тој кој ќе го донесе страдањето кое ќе го искуси на Албанскиот народ.
Слепците како вас - без памет - кои мислат дека се толку јаки да можат со групи од неедуцирани глупаци и криминалци, да одат против војска која изучува војна и тренира секојдневно, цел живот - вие ќе видите што значи да се биде убиец како вас кога ќе дојде куршумот во вашата близина.

Во тоа време - вие ќе бидете одговорен и за сопствената смрт и за смртта и страдањата и на Албанскиот народ, а и на Македонскиот народ.
Сето тоа оти полицијата не ве отстранила во времето кога требало да го направи тоа - па сега ширите дезинформации и му давата лажна надеж за „херојство со убивање на гнасните Македонци“ на Албанците околу вас.

Gospodine gorane dali e toa cellta i zadacata koja vi e dadena od slluzhbata.Da gi ubedite makedoncite deka i togash ste mozhelle no ve sprecill georgievski.I deka ako deneska trgnete na allbancite za dva dena istite ke gi nema.Posle shto ke gi nema allbancite na nivnite rabotni mesta ke se zaposlat makedonci.Seto toa e mnogu lesno da se napravi bideiki lupceta go nema i akcijata so sigurnost ke bide uspeshna.Ednash za sekogash da se reshi problemot so allbancite.Dali i tvojot kolega menduh taci zell isti direktivi.I toj isto tvrdi ako pocne vojna vo makedonija ke se rushat vednash dve granici i allbancite sigurno ke ja dobijat taja vojna.Bideiki imat dve drzhavi pozadi sebe.Gorane daj be majkata kazhete kolku ve pllaqat tie slluzhbi shto so vakvi debati i glluposti po novini sakate da gi ubivate dva naroda.Dali e tolku visoka taja pllata koja vi ja davat da gi pokrie zhivotite na nedollzhni deca starci zheni nemoqni.Bideiki vojno sposobnite ne gi zhallam.Gorane pred da pllasirash vakvi razgovori i da ja podgrevash atmosferata pretstavuvash li dellovi na nedollzhni detski tella koi pogodeni od granati se rasfrleni na sekade.Napravi si edna takva predstava i vidi dali vredi tolku taja pllata koja ti ja dava slluzhbata.


Прво, полицијата и војската ќе ве испотепала како кучиња, ако сакала.
Второ, Полицијата и војската никогаш во Македонија не се осветувала на локалното население.

Znaci ako ne sakalla da ne ispotepa policijata togash imalla drug pllan.Vojnata shto e mozhno podollgo da trae da makedonija shto poveqe se umori od taja vojna.I posle telekom okta elektrostopanstvo da se prodade ohrid i ezeroto za da mozhe da se kupi dovolno municija za dollgata vojna.Koga ke otidne i ohrid togash od nemaj kade ke stane makedonija vardarska banovina.Taka li be goranco.

Shto se odnesuva do policijata i ne osvetuvanje vrz nedollzhni civili toa si vo pravo i mi dava golema nadezh.Vas infiltriranite agenti kako tebe i menduha koj go zboruva ono shto mu vika arben mozheme da ve likvidirame.Posle vas doadjat na red kriminogenite elementi.Ako ni pomogne gospod i usa ke uspeeme.A posle shto uspeeme site narodi i obicni smrtnici vo makedonija ke mozhat da zhiveat mirno vo lubov razbiranje i bllagosllovie.Znaci i medju allbanci i medju makedonci ima zdravi sili toa go pokazha vo prethodniot konflikt
05-04-2010, 04:11 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 04:11 PM)sokoli Wrote: Shto se odnesuva do policijata i ne osvetuvanje vrz nedollzhni civili toa si vo pravo i mi dava golema nadezh.Vas infiltriranite agenti kako tebe i menduha koj go zboruva ono shto mu vika arben mozheme da ve likvidirame.Posle vas doadjat na red kriminogenite elementi.Ako ni pomogne gospod i usa ke uspeeme.A posle shto uspeeme site narodi i obicni smrtnici vo makedonija ke mozhat da zhiveat mirno vo lubov razbiranje i bllagosllovie.Znaci i medju allbanci i medju makedonci ima zdravi sili toa go pokazha vo prethodniot konflikt

Јас не сум платен од никаква служба.
Во Делчево сум, дома, веќе четири месеци. Седам со моите родители, невработен. Бев вработен две седмици на замена на професорката по физика која отиде на болница - и тоа откако Претседателот на ОК на ДПМНЕ во Делчево ми направи огромни проблеми и нервози.

Престанувам со разговор со вас бидејќи почнавте да ширите лоши лаги за мене и да зборувате за моја ликвидација.

Тешко му на Албанскиот народ со вас. Тешко!
05-04-2010, 04:22 PM
Website Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(04-04-2010, 12:21 AM)kolaps Wrote: Hmmm... Pocna so placenje da go odbranis jordana, ama sega veke si drzok. Pocna kako i jordan da se branis so napadi. Sega vi e kriva sdb sto go otkrila jordana kako bg spijun i kriminalec ! Nenene


Of-topic
Да ти пожелам добредојде на форумов Kolapsu. По првите твои постови добивам впечаток дека со тебе ке добиеме форумџија кој ке помогне да се крене"маглата" од настаните од 1990 па до денеска
05-04-2010, 04:22 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(05-04-2010, 03:29 PM)Giovanni Wrote: Се патриот до патриот, сите страдале од тајни служби ,Of-topic
Да ти пожелам добредојде на форумов Giovanni . По првите твои постови добивам впечаток дека со тебе ке добиеме форумџија кој ке помогне да се крене"маглата" од настаните од 1990 па до денеска
05-04-2010, 04:25 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(05-04-2010, 01:23 AM)idealist Wrote: Ok znam deka me razbra. Lojalnosta i solidarnosta se moralna doblest, no ima situacii koga treba da bides vnimatelen, da imas zadrska. Ovaa situacija e takva.Of-topic

Да ти пожелам добредојде на форумов Idealistu . По првите твои постови добивам впечаток дека со тебе ке добиеме форумџија кој ке помогне да се крене"маглата" од настаните од 1990 па до денеска
05-04-2010, 04:27 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(05-04-2010, 04:22 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Престанувам со разговор со вас бидејќи почнавте да ширите лоши лаги за мене и да зборувате за моја ликвидација.


Би те замолил да ми ja посочиш заканата за твоја ликвидација.
05-04-2010, 04:31 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 04:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Налогот за следење службата го отворила врз база на тоа што сум бил ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИК. Тоа СДБ самата го признава. Прочитај го подцртаното:

Господине Јордане.
Во последново писмо пишува дека врз основа на вашите политички и идеолошки убедувања, вие сте биле следени.
Од друга страна, во налогот за следење не пишува дека ве следат оти политички или идолошки не сте биле истомисленици, туку затоа што сте направиле *конкретни* чекори за подривање на Република Македонија со контактирање на служба во Бугарија и со финансирање на партијата на Георгиевски која отворено се залага за иредентизам (спојување, т.е. освојување на егејска и пиринска Македонија) и која врши активности за купуваење оружје од Бугарија за дигање немири во Македонија.

Доста ми е и од вас. Продолжете да тресете празна слама, самоубедувајќи се во ништо со исперените мозочиња на вашиот бугарски подмладок.

Со здравје.
05-04-2010, 04:32 PM
Website Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 04:31 PM)Администратор Wrote:
(05-04-2010, 04:22 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Престанувам со разговор со вас бидејќи почнавте да ширите лоши лаги за мене и да зборувате за моја ликвидација.

Би те замолил да ми ja посочиш заканата за твоја ликвидација.

Ја имаш заканата во претходниот цитат.
Соколи зборува дека можел да ме ликвидира - оти сум бил платеник на „службата“.

(05-04-2010, 04:11 PM)sokoli Wrote: Shto se odnesuva do policijata i ne osvetuvanje vrz nedollzhni civili toa si vo pravo i mi dava golema nadezh.Vas infiltriranite agenti kako tebe i menduha koj go zboruva ono shto mu vika arben mozheme da ve likvidirame.Posle vas doadjat na red kriminogenite elementi.Ako ni pomogne gospod i usa ke uspeeme.

Малку му биле убивања на Соколи изгледа. Сака уште да убива.
Наместо парите да ги даде за образование на младите Албанци, тој уште размислува за убивања.
(This post was last modified: 05-04-2010, 04:36 PM by Горан Н. Арсов.)
05-04-2010, 04:35 PM
Website Reply