Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-03-2010, 09:32 PM)Горан Н. Арсов Wrote:
(28-03-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Затоа уште еднаш да ТИ ПОТЕНЦИРАМ од приложеното досега БУГАРШТИНА ВО ВМРО ДПМНЕ 90-92 година НЕМАЛО.
Тука имаш објаснување и кој бил иницијатор за ОДЕЊЕТО ВО СОФИЈА за кое пишуваш и го обвинуваш М. Јаковлевски.
Прво, од тоа што го прочитав од тебе како скенирани извадоци од таа книга (која е таа книга?) нема никакви добри информации за тоа дали имало или немало бугараштво.

Тоа дека имало бугараштво се гледа спроед изјавите на Србиновски, Димитар Димитров и денешното очигледно застапување на бугарските тези од Георгиевски.

Потоа, нанеколку места се спомнува дека Богдановски кажал дека Георгиевски е бугарофил.
А и да не кажал - што си запнал со тоа, не знам, оти денеска знаеме дека Георгиевски навистина бил бугарофил.

Прво, сеуште не си кажал дали го подржуваш Георгиевски денеска.
Второ - дури и да не го подржуваш, си ја финансирал неговата партија, која ја доведе Македонија до војна и предложи распад, а во исто време, очигледно е дека тој се залага за бугарската кауза.

Ајде - кажи отворено - дали сметаш дека Македонците се Бугари од Македонија?
Дали сметаш дека ние што се чувствуваме како Македонски Македонци-кои-не-се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?


Горане од тоа што јас го скенирами-делови од новинарски написи од тоа време, ke е побараш Нова Македонија од 05.12.1991 година и на страна 5 ке го најдеш цитатот кој е назначен , па потоа 07.12.1991 година итака натаму, изворот е наведен!!!.... Толку околу моите извори.....

Да ми ги дадеш изјавите на Димитров и Србиновски во кои изјавиле "дека имало бугараштво" бидејки ги потенцираш: "се гледа спроед изјавите на Србиновски, Димитар Димитров" , весник-извор,
за да ја провериме веродостојнаста на тоа што го тврдиш.

До пред некој пост се повикуваше на В. Голубовски и Д. Богдановски сега нив ги забораваш. Треба да разјасниме првин околу нивните изјави. Нивната веродостојност.

Голубовски или "ВИЈУГА" ке подлежи на законот за лустрација, кој Уставниот суд го укина баш заради тоа. ДА ГИ ЗАШТИТИ СОРАБОТНИЦИТЕ НА СРПСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ ОД 1990 па навака. Соработници кои ја спречија и се уште ја спречуваат Македонската САМОСТОЈНОСТ.

Случaјот на Драган Богдановски е многу поинтересен и преку него ке се дојде до една друга група на соработници на ИНСТАЛАЦИИТЕ.

Ке дадам само мал увод. Драган бил "САРДИСАН ОД СИТЕ СТРАНИ"

1. "неговата швалерка"
2. Љубо Јовановски
3. "луѓето на УДБ-а доагаат до многу важни позиции во Движењето, завземаат видни и осетливи функции на Движењето, а воедно паѓа под контрола и списанието МАКЕДОНСКА НАЦИА, во Австралија членовите и поткомитетите на ДООМ се соочуваат со проблемите сто им ги нанесува УДБ-ашкото куче скриено во света мантиа свештеникот МЕТОДИА ЛАЗАРЕСКИ кој директно добивал инструкции од тајните служби на УДБ-а а тој како нивни слуга ги извршувал тие наредби, во Европа Движењето се соочува со проблемите што им ги нанесува УДБ-ашот ИВАН ПЕТРОСКИ - ЏО или повеке познат под псевдонимот ВАНЕ САМОИЛОВ"


Ке те замолам да се држиш до личностите за кои дискутираме. ти напишав дека ке ги добиеш сите одговори само кога ке дојдеме со дискусијата до таму. Уште сме кај Д. Богдановски и В. Голубовски.
(This post was last modified: 29-03-2010, 01:53 AM by ЈорданПетровски.)
29-03-2010, 01:51 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Super vo Makedonija ete ja vcera se otvorila nova bolica Sistina , pa da pokaraj takvo asolno vladenie vo minati 20 godini za Makedonci ke e potrebno povecko sanatoriumi za da se izlecat od ludoto vladeenje na site dosegasni asolni premieri nasi Makedonski... Mnogu famozno i simptomaticno e sto Orce Kamcev bese edno vreme potpresedatl na SDSM na mladi , pa kandidat za pratenik na SDSM kade go okrka od Danilo Gligorovski ama Danilo kako doktor po infomatika ne e aren za ova postava na VMRO-DPMNE , ama po vcerasno slikanje na svecanost za otvaranje na Sistina javno se gleda deka ima nekoja magicna magnetna slia koja go povrzuva KAMCEvi so MIJALKOVI ocigledno e biznis so tekstil vo koj bile i dvata sega veke pokojni roditeli na dvaicata i NA Orce i na Saso , e toa gi povrzuva i so Ljubco a i so Paunovski a i so Manevski i mozebi site zaedno ili sekoj poedinecno ima svoj del u investicija u Sistina bolnica i klinicki centar. Cudo nema go Nikola Gruevski ,nema go Zan Mitrev, nema go Sasko Kedev, nema go Danilo ama nema gi ni na otvaranje a bogami ni u partija VMRO-DPMNE , ocigledno LJUBCO e tuka kak Pocesen presedatel na VMRO-DPMNE i kako poranesen premier na Vlada na RM i mu dava golemo znacenje a ete go i Kerim kandidat na Saso Mijalkov za precednik od redovi na Vmro-Dpmne ama Grujo pusti zastrani i go podrza GOLETA od SDSM , e idila , izgleda sega vija Manevski , Paunovski , Orce Kamcev i Georgievski na celo predvodeni i organizirani ke go preroduvat VMRO-DPMNE u 100 cekori uste poveke procisteno i nadgradeno , sco ke im e zaednicko pokraj ova da ne e DRDIK cigari kade popusi i BAJRO ili del od pari za Sistina se od tamo , a aktiviranje na Ljubco e odma po apsenje na Bajro eeeeeeeeeeeee pusi pusi pusime pusi cela nacija i MIR ete go i Rafisco tuka e toj ke da e direktor za marketing po Ohridski dogovor od 27,102-99% i taka IDILA . Kazi nesto Jordane za ovie sostojbi a ja go ja i Filip e tuka , ke ima Spasuvanje na VMRO-DPMNE kako na panorama samo sega ke da e vrakanje na LJUBCO na prav pat i na pravo mesto i ke da e i premier koj ke resi i spor fleksibilno oti so GRUJANA ne ja biva tvrd e , dogovor li e toa da se izvlece bratceda da nema posledici a neka go krka Ljubco iako e za promena na ime i za delba a potoa pak ke e nase carstvo nebesno nad MAKEDONIJA , kazi sega Jordane koja ke e sega prava strana u VMRO-DPMNE , dosta si patil i platil , koj ke e sega Jordan , uste toj im fali i da trgne rabota taka li , ima li nesto tuka magicno , magnetno privlecno ili e se veri simple samo za nes se debati a za nih se PARI zaednicki ama ete oni ni gi cuvat na sigurno DE znaat umeet a ne kak nas .
29-03-2010, 09:28 AM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(29-03-2010, 01:51 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да ми ги дадеш изјавите на Димитров и Србиновски во кои изјавиле "дека имало бугараштво" бидејки ги потенцираш: "се гледа спроед изјавите на Србиновски, Димитар Димитров" , весник-извор,
за да ја провериме веродостојнаста на тоа што го тврдиш.

Зборував дека Србиновски се чувствува како Бугарин и смета дека Македонизамот е креација на перењето на мозокот на Бугарите од страна на Србите:
„Познати се неговите ставови дека македонската нација е вештачки создадена, и се состои од однародени Бугари. Самиот тој себеси се декларира како Бугарин.“
http://mk.wikipedia.org/wiki/Младен_Србиновски

Значи - Србиновски бил Бугарин, а бил „обичан“ од Георгиевски.

За Д. Димитров:
„Од Софија ни пристигна известување и за најстрашното злодело на македонскиот “тоталитаризам”, што д-р Димитров го натерал во бегство од својот род - во дебугаризација! Господи! Да видиш, да не веруваш! Тоа го вели новоосвестениот Бугарин (1999), кој само осум години порано (во истите МАКЕДОНСКИ РАБОТИ, стр. 91, заб. 43) ги прекорува Венко Марковски и покојниот Димитар Митрев затоа што велеле “мироглед” наместо “поглед на свет”, “искуство” – наместо: “уметност”, “художник” – наместо: “уметник”, што се должело на нивното школување во Бугарија! Поинаку речено, да се школувале во Белград немало да употребуваат вакви грдомазни бугаризми“
http://gmarjanovic.blogspot.com/2010/03/...st_27.html

Значи, Георгиевски бил опкружен со луѓе кои се сметаат за Бугари.
Георгиевски денеска ги подржува идеите дека нема Македонци, туку Македонизмот и Македонците-кои-не-се-сметаат-за-Бугари се исперени мозоци од страна на комунизамот во Југославија.

Така - и да не кажал Богдановски дека има бурараштво во партијат, очигледно е дека имало.
Не ми е јасно зошто си запнал за тоа дали Богадновски го кажал тоа или не го кажал.


Уште еднаш - прашање за тебе:
1) Дали сметаш дека Македонците се Бугари од Македонија?
2) Дали сметаш дека ние што се чувствуваме како Македонски Македонци-кои-не-се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?
29-03-2010, 09:45 PM
Website Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

[quote='Горан Н. Арсов'


Според мое согледување, г-нот Јордан очигледно се става на страната на Бугарската кауза. Дали ова е свесно или не е свесно, не знам.
Според мое согледување, г-нот разурнувач очигледно се става на страната на Српската кауза. Дали ова е свесно или не е свесно, не знам.
Според мое согледување, г-нот Соколи очигледно се става на страната на Албанската кауза.

Gospodine arsov so zakasnuvanje go procitav tvoeto pishuvanje.Ne misllam da go odbranam sebesi no samo da gi pojasnime rabotite znaci mozhesh gore dollu da me zapoznaesh iu da imash pojdovna tocko so sogovornikot.Jas sum allbanec roden vo makedonija.Potocno vo sello gajre tetovsko.Tamu sum roden a sum zhiveell na 4 strani na svetot.Jas ako licno iljada pati umram i ponovo se radjam ako gospod mi dava mozhnost da biram svoja nacionallnost jas vednash ke kazham allbanec.Ako gospod mi vika dosta so tvoeto allbanstvo najdi druga nacionallnost jas ke kazham vednash bugarin. Ako gospod me prasha kako vojnik na koj bi mu slluzhell jas vednash ke odgovorev abraham linkolln.Ako me prasha gospod koja licnost bi ja prifatill za predsedatell na site allbanci jas bi rekoll vednash vacllav havell.Gospodine arsov allbanska narodna pogovorka vika ;golem junak so mnogu prijatelli;
jas sum allbanski nacionalist.Sakam allbanija da e do tunguzija.No da ti ja ebam takva allbanija koja ke se gradi na grobovi na deca na ne allbanci.Ako edna takva allbanija i se podigne nekogash daj bozhe da ja unishti kataklizma.Arsov jas sum na mislenje iljada godini da se jademe po forumi i verballno da si kopame oci otkolku eden den da ratuvame.Bidi siguren deka gi mrazam vojnite.I bidi siguren deka sekoja vecer pred spienje go molam gospod daj te mollam gospode da ne se probudam nautro.Arsov jas sum zidar so profesija.I so taja rabota zarabotuvam za sendvici.Izvini shto ti kazhuvam no tvojot nacin na razmislluvanje e matematicki nacin na razmislluvanje.No edna rabota neka ti e jasna politika i vojna kako sredstvo na politikata ne poznava prirodno matematicki normi, morallni normi, eticki normi.Ako sakash da go otkriesh najgolemiot izdajnik vo tvojata sredina togash gledaj koj so najvisok gllas uzviknuva patriotski parolli vo tvoja sredina.Ako mu go posakuvash dobroto na tvojot narod moli se na tvojot narod da mu pomogne gospod i amerika.
Bideiki od nas mallite i nemoqni narodi amerika nema shto da zema i mozhe edinstveno da pomogne i da dade.I na kraj misllam i tvrdo sum uveren deka jas kako allbanec od makedonija mozham da zhiveam so makedonci zaedno.Samo prvo treba da se razotkrivat tie koi gi zavaduvat ovie dva naroda
29-03-2010, 10:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Зборував дека Србиновски се чувствува како Бугарин и смета дека Македонизамот е креација на перењето на мозокот на Бугарите од страна на Србите:
„Познати се неговите ставови дека македонската нација е вештачки создадена, и се состои од однародени Бугари. Самиот тој себеси се декларира како Бугарин.“
http://mk.wikipedia.org/wiki/Младен_Србиновски

Значи - Србиновски бил Бугарин, а бил „обичан“ од Георгиевски.

За Д. Димитров:
„Од Софија ни пристигна известување и за најстрашното злодело на македонскиот “тоталитаризам”, што д-р Димитров го натерал во бегство од својот род - во дебугаризација! Господи! Да видиш, да не веруваш! Тоа го вели новоосвестениот Бугарин (1999), кој само осум години порано (во истите МАКЕДОНСКИ РАБОТИ, стр. 91, заб. 43) ги прекорува Венко Марковски и покојниот Димитар Митрев затоа што велеле “мироглед” наместо “поглед на свет”, “искуство” – наместо: “уметност”, “художник” – наместо: “уметник”, што се должело на нивното школување во Бугарија! Поинаку речено, да се школувале во Белград немало да употребуваат вакви грдомазни бугаризми“
http://gmarjanovic.blogspot.com/2010/03/...st_27.html

Значи, Георгиевски бил опкружен со луѓе кои се сметаат за Бугари.
Георгиевски денеска ги подржува идеите дека нема Македонци, туку Македонизмот и Македонците-кои-не-се-сметаат-за-Бугари се исперени мозоци од страна на комунизамот во Југославија.

се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?


Со вметнување на нови "докази" можеш да се послужиш кога ке завршиме со Д. Богдановски и В. Голубовски. Но колkу ти се јаки новопонудените аргументи се гледа од тоа Горане, колку што разбрaв ти рече: изјави на М.Србиновски и Д. Димитров. Сега ми нудиш wikipedia и Ѓорѓи Марјановиќ. Марјановиќ не го чепкај ке поминеш исто како со Голубовски. А wikipedia е јак извор до немајкаде. Каде се изјавите на Димитров и Србиновски???


(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Значи, Георгиевски бил опкружен со луѓе кои се сметаат за Бугари.
Георгиевски денеска ги подржува идеите дека нема Македонци, туку Македонизмот и Македонците-кои-не-се-сметаат-за-Бугари се исперени мозоци од страна на комунизамот во Југославија.

се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?Говориме за ВМРО ДПМНЕ Горане. Темата е "РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе."
Имај трпение ке дојдеме и до "ДЕНЕСКА", кога као што велиш "Георгиевски денеска ги подржува идеите дека нема Македонци". Но да те потсетам, денеска не е 1991/1992 година а и Љупчо денеска не е ниту член на ВМРО ДПМНЕ.(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Така - и да не кажал Богдановски дека има бурараштво во партијат, очигледно е дека имало.
Не ми е јасно зошто си запнал за тоа дали Богадновски го кажал тоа или не го кажал.


Многу е важно што кажал Драган Богдановски, Владимир Голубовски, врз база на тие изјави е градено ОБВИНЕНИЕ и МЕДИУМСКА ХАЈКА за НАВОДНО БУГАРОФИЛСТВО ВО ВМРО ДПМНЕ.
Нешто друго не ми е јасно, велиш дека си ММ-БиСи а бегаш како Ѓавол од темјан од трагањето по вистината које е во интерес на МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ, многу чудно.!!!!(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Уште еднаш - прашање за тебе:
1) Дали сметаш дека Македонците се Бугари од Македонија?
2) Дали сметаш дека ние што се чувствуваме како Македонски Македонци-кои-не-се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?


Македонците не биле и не се Бугари. Но имаме дел на заедничка историја со Бугарите. Време кога изјаснувањето за националност и народност било сосема понака третирано и сваќано од денеска. Како што имаме заедничка историја и со Србите-југословенството.
Но да ти кажам ти НЕ си Македонец. Затоа неможеш да знаеш како се чувствуваат МАКЕДОНЦИ. Кога ке ја исцрпеме темава ке си ја видиш заблудата во која се наоѓаш сега.

Да те замолам уште еднаш да се држи до темата. И што е најбитно да одиме по хронологијата на настаните.
30-03-2010, 12:28 AM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

Ќе се потрудам да ти најдам зборови на Димитров и Србиновски. Денека подоцна ќе истражувам. Сега немNee_takaам време

(30-03-2010, 12:28 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Така - и да не кажал Богдановски дека има бурараштво во партијат, очигледно е дека имало.
Не ми е јасно зошто си запнал за тоа дали Богадновски го кажал тоа или не го кажал.
Многу е важно што кажал Драган Богдановски, Владимир Голубовски, врз база на тие изјави е градено ОБВИНЕНИЕ и МЕДИУМСКА ХАЈКА за НАВОДНО БУГАРОФИЛСТВО ВО ВМРО ДПМНЕ.
Нешто друго не ми е јасно, велиш дека си ММ-БиСи а бегаш како Ѓавол од темјан од трагањето по вистината које е во интерес на МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ, многу чудно.!!!!

Не ја гледам смислата, не дека бегам.
Обиди се да направиш разлика. Ако не можеш - не е проблем. Ама барем обиди се.(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Уште еднаш - прашање за тебе:
1) Дали сметаш дека Македонците се Бугари од Македонија?
2) Дали сметаш дека ние што се чувствуваме како Македонски Македонци-кои-не-се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?
Македонците не биле и не се Бугари. Но имаме дел на заедничка историја со Бугарите. Време кога изјаснувањето за националност и народност било сосема понака третирано и сваќано од денеска. Како што имаме заедничка историја и со Србите-југословенството.
Но да ти кажам ти НЕ си Македонец. Затоа неможеш да знаеш како се чувствуваат МАКЕДОНЦИ. Кога ке ја исцрпеме темава ке си ја видиш заблудата во која се наоѓаш сега.

Да те замолам уште еднаш да се држи до темата. И што е најбитно да одиме по хронологијата на настаните.
[/quote]

Ти ќе ми кажеш дека јас не сум бил Македонец...
Очигледно е дека ти треба подигање на културата.
Ај само кажи ми зошто, убеди ме дека не сум Македонец.
30-03-2010, 06:56 AM
Website Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

Ќе се потрудам да ти најдам зборови на Димитров и Србиновски. Денека подоцна ќе истражувам. Сега немNee_takaам време

(30-03-2010, 12:28 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Така - и да не кажал Богдановски дека има бурараштво во партијат, очигледно е дека имало.
Не ми е јасно зошто си запнал за тоа дали Богадновски го кажал тоа или не го кажал.
Многу е важно што кажал Драган Богдановски, Владимир Голубовски, врз база на тие изјави е градено ОБВИНЕНИЕ и МЕДИУМСКА ХАЈКА за НАВОДНО БУГАРОФИЛСТВО ВО ВМРО ДПМНЕ.
Нешто друго не ми е јасно, велиш дека си ММ-БиСи а бегаш како Ѓавол од темјан од трагањето по вистината које е во интерес на МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ, многу чудно.!!!!

Не ја гледам смислата, не дека бегам.
Обиди се да направиш разлика. Ако не можеш - не е проблем. Ама барем обиди се.Quote:
(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Уште еднаш - прашање за тебе:
1) Дали сметаш дека Македонците се Бугари од Македонија?
2) Дали сметаш дека ние што се чувствуваме како Македонски Македонци-кои-не-се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?
Македонците не биле и не се Бугари. Но имаме дел на заедничка историја со Бугарите. Време кога изјаснувањето за националност и народност било сосема понака третирано и сваќано од денеска. Како што имаме заедничка историја и со Србите-југословенството.
Но да ти кажам ти НЕ си Македонец. Затоа неможеш да знаеш како се чувствуваат МАКЕДОНЦИ. Кога ке ја исцрпеме темава ке си ја видиш заблудата во која се наоѓаш сега.

Да те замолам уште еднаш да се држи до темата. И што е најбитно да одиме по хронологијата на настаните.

Ти ќе ми кажеш дека јас не сум бил Македонец...
Очигледно е дека ти треба подигање на културата.
Ај само кажи ми зошто, убеди ме дека не сум Македонец.
(This post was last modified: 30-03-2010, 06:59 AM by Горан Н. Арсов.)
30-03-2010, 06:57 AM
Website Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Za se treba vreme a ete vo ova vreme vo Makedonija idat novi raskoli i nastani , i pak od se ke ostane Goran N Arsov deka voa Bugarite ni go napravija e jebi ga , a toa deka koga se Makedonija delese Zelju Zelev prizna pobrgu Nezavisna Makedonija toa pak e losa i kleta Bugarija a deka Milosevic predlagal so Picotakis podelba toa e pametna Srpska Formula eeeeeeeeeeee Gorane vekovi ke pominat dodeka vie Pravilni Makedonci od 100 prejdeni slucuvanja ke svatite kakva e ulogata na Srbija a kakva na Bugarija i deka tuka sporadicno e spor so Grcija , a Albancite se nasi sogragani i najprvo tuka u Makedonija barem do Ilinden ke najdes deka se kako populacija bile na strana na Makedonci a za poedici kako losi decki basibozuk e toa treba da otvaras defteri i ke vidis deka u ista banda se bile i Vlascinja ama neli oni sa denes fini gospoda koi navodno ja vladeet i ja dupat Makedonija za Srpski interesi ama dobro eden den Matematika ke dokaze i toj rezultat ama prasanje e za Makedonija i Makedonci i toa e , daj podumaj za taa rabota i matematicki pokazi i pisi ke razberam Srekno , a tie nastani koi bile pominale vo VMRO-DPMNE kade pokraj drugite debel kraj za sega e izvlekol JORDAN ama i tvoi i moi Makedonci i tie na JORDAN a i site sogragani kako Sokoli , zas kako Matematicar ne potprasas Jordan sto bi bilo koga bi bilo , toj pisuva kazuva sekoj den so dokazi fakti i site nie prasuvame i koga ke doznavas so koga e zastapuval Jordan Makedonska opcija u VMRO-DPMNE , jas svativ deka e covek naivno vletal u proekt na UDAB za kontrola na VMRO-DPMNE po nizata prepiski so JORDAN , ako se sekavas go prasuvav sto e i kakva politicka funkcija vrsel u toa vreme JORDAN u VMRO-DPMNE i pobraj informacii ti bar si doma u Makedonija koj e taj JORDAN Patrovski-Crni od KUMANOVO finansier na Vmro-Dpmne u 1990 a tamu sa finansierali CEDOMIROVIK© od GENEH pa tuka e zatskrieno i Kerim i koj ti ne i eve ti po se dolgi godini site tie se bile u politika i funkcija i sa krale i kradat od MAKEDONIJA i Makedonci a sa protiv Makedonija i Makedonci , zas toa ne se rasprasas po Makedonija , jas iako daleku prasav eden golem poznavac na tie igri u Makedonija koga go po profesija ceni JORDAN a znae zanata deka coveko e profesor na seta taja elita koja e blisku do mene so toa sto sakam ja da se izdvojam deka jas sum ZAGREBACKI student , ama toj tipos predaval e i na ZAGREB visa razuznavaca a e bil se i sesto u Makedonija i na fakultet u SKOPJE i togasna SFRJ e toj veli vaka e jebiga AVRAME ovija deckite od zabaviste dodeka da prejdat u stadium studium otvorile dosieto i zaebale sve , sakale da nemastat coveka ama ete i prirodata nekojpat zaebe sluzbata , oti sekogas e obratno , znaci GORANE , toj politicki azil ne e u Bugarija ne e u Hrvatska , ne e u Germanija , ne e u Amerika , u KANDA e pa zemi Matematicki podumaj so nasi po KANADA , zemi pobaraj ureduvanje na KANDA i ke razjasnes , probel e dur go ti i Makedonci toa storite nema da ja imat Makedonija , toa go iznesuva i JORDAN I JAS a i Sokoli ama ti uporno teras i neka ti e so sreka ja OBRNI SE DA VIDIS dal doaga CUNAMI , ZEMJOTRES il BURA il OLUJA ama seto ona sto e spremeno za trganje na GRUJANA i pak ke nema se za MAKEDONIJA i MAKEDONCI , iako jas i pokraj toa sto sum na strana na GRUJANA zatoa sto znam kako e dosol i deka sega koga ne im odgovara na isti pak isti probat da go trgnat e za toa sum da POBEDI GRUJAN sega u ova pak vnatresna kalakurnica u VMRO-DPMNE da se ide na izbori parlamentarni da pobede VMRO-DPMNE so 90 pratenika , da BRANKO go smenat negovi a i drugi rabote ke se otkrijat oti ke prozbore BRANE spremet mu pritvor negovi u ime na borba protiv organiziran kriminal , ama togas ke ima teren da ti licno i istomislenici dadete doprinos za NAJMAKEDONSKA MAKEDONIJA , da profunkcionira pravna drzava i da JORDAN pobara odgovornost za svoja teskotija oti ima dokazi , da jas pobaram svoi prava normalno so dokazi koi postojat , ako sum pravel nesto loso u IME na SRBIJA za minus na MAKEDONIJA da me zakopat daleku od doma kako site bez koren , ako sum vo pravo da se podigne aleja kade ke se TODOR ALEKSANDROV i site drugi koi denes nemat spomen obelezja da tuka sum i jas vo taja grupa rekov ako toa vie kako MAKEDONCI so ekspertiza i dokumenti koi postojat i u SKOPJE i u BELGRAD i ZAGREB da se dokaze toa sto go zboram peki aferim da pocivam u mir i spokoj u moi dva metri MAKEDONSKA zemja , ovde go posetiv grad MAKEDONIJA u USA ama ne e kako nasa MAKEDONIJA imam kupeno zemja kade se spremam da podigneme spomenici na tie MAKEDONCI se spremam deka i ti ke pomozis da davas mnenie koi se za MAKEDONIJA bile a koi se BILE za BUGARIJA ama i koi sa bile i sa za SRBIJA .
30-03-2010, 07:13 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

SDB-ov rat protiv talijanske i njemačke obavještajne službe
Mar 01, 2008 at 04:58 AM
Jugoslavenska „Služba državne bezbjednosti“ smatrala je posebno opasnima aktivnosti njemačkih i talijanskih obavještajnih služba prema bivšoj SFRJ. Stoga su u SDB-u vodili pravi rat protiv tih obavještajnih služba, o čemu je u svojem izlaganju na tajnom savjetovanju SDB-a 1986. godine, govorio Miodrag Kuburić, inspektor u I Upravi SDB. Analizu Miodraga Kuburića, pod naslovom „Dalja operativna orijentacija i zadaci SDB na kvalitetnijem suprotstavljanju njemačkoj i talijanskoj obavještajnoj službi“, možete u cijelosti pročitati ovdje.


SDB koristio stipendiste na stranim fakultetima kao komunističke doušnike
Mar 01, 2008 at 04:11 AM
„Služba državne bezbednosti“ (SDB) koristila je studente i stipendiste iz bivše SFRJ na fakultetima u inozemstvu, kao doušnike jugoslavenskih komunističkih tajnih služba, te su ih angažirali na djelovanju protiv obavještajnih služba u zemljama gdje su boravili na studiju. O tomu je na tajnom sarajevskom savjetovanju SDB-a, u listopadu 1986. godine, govorio Drago Vukoja, operativni radnik u Sektoru SDB Sarajevo. Analizu Drage Vukoje, pod naslovom „Mogućnosti kombinovanja prema službama zapadnih zemalja preko korisnika stipendija raznih stranih fondacija i neka iskustva iz razgovora po kontraobavještajnoj zaštiti sa našim građanima koji po raznim osnovama borave u inostranstvu“, možete pročitati ovdje.


SDB upala u kompjuterski sustav Američkog informativnog centra
Feb 29, 2008 at 11:41 AM
Krajem 1980.-ih godina jugoslavenska „Služba državne bezbednosti“ (SDB) provalila je u kompjuterski sustav Američkog informativnog centra u Sarajevu, koji je inače imao status diplomatskog predstavništva. Tu je akciju SDB-a, u svojem izlaganju na tajnom savjetovanju SDB-ovaca u Sarajevu u listopadu 1986. godine, opisao Dragiša Mihić, operativni radnik u Sektoru SDB Sarajevo, koji je i bio zadužen za obavještajni nadzor američkih diplomata i aktivnosti Američkog informativnog centra. Izlaganje Dragiše Mihića, pod naslovom „Rad i mjere SDB na suprotstavljanju subverzivno propagandnoj i indoktrinarnoj djelatnosti AIC-a (Američkog informativnog centra, op.a.) u Sarajevu“, možete u cijelosti pročitati ovdje.


Što su radili agenti SDB „London“, „Široko“, „DEF“, „Irac"?
Feb 29, 2008 at 07:35 AM
Jugoslavenska „Služba državne bezbednosti“ (SDB) sudeći prema tajnom dokumentu iz 1987. godine, imala je široko uspostavljenu mrežu suradnika i agenata u emigraciji. O toj mreži u svojem je izlaganju na tajnom savjetovanju SDB-a u Sarajevu, 1986. godine, govorio Novak Blagojević, inspektor u I Upravi SDB-a. Osim toga, razvidno je kako je krajem 1980.-ih godina SDB imala mrežu suradnika, kontraobavještajaca, koji su u inozemstvu djelovali na praćenju aktivnosti stranih obavještanih služba. Analizu Novaka Blagojevića, pod naslovom „Rezultati operativno istraživačkog rada kao osnov za intenzivnije zahvatanje indiciranih slučajeva po američkoj, britanskoj i francuskoj službi, te bolje i brojnije prodore SDB“, možete u cijelosti pročitati ovdje.


SDB-ov sektor u Tuzli bio jedan od centara za djelovanje prema emigraciji
Feb 28, 2008 at 02:55 PM
Iz analize koju je na tajnom savjetovanju u Sarajevu izložio Mijat Krivokapić, tadašnji načelnik Odjeljenja u Sektoru SDB Tuzla, razvidno je kako je jedan od važnijih centara SDB-a za djelovanje prema emigraciji bio Sektor SDB Tuzla, koji je bio jedan od centara stvaranja mreže suradnika SDB-a za djelovanje u emigrantskim krugovima i organizacijama. Krivokapić u svojem izlaganju, što je posebno zanimljivo, razotkriva i uspjeh stranih policija i obavještajnih služba na razbijanju mreže obavještajnih suradnika SDB-a u političkoj emigraciji. Izlaganje Mijata Krivokapića, pod naslovom „Potreba i mogućnost kombinovanja SDB u slučajevima otkrivenog atakovanja stranih policijskih organa prema pozicijama koje se koriste po problematici ekstremne emigracije“, možete u cijelosti pročitati ovdje.


SDB o aktivnostima zapadnih obavještajnih služba u bivšoj SFRJ
Feb 28, 2008 at 02:14 PM
Važnost tajnog sarajevskog savjetovanja SDB-a, u listopadu 1986. godine, potvrđuje i nazočnost Ratka Sikimića, tadašnjeg pomoćnika načelnika I Uprave SSUP-a (Saveznog sekretarijata unutrašnjih poslova). Sikimić je sudjelovao u četvrtom dijelu tajnog savjetovanja, koje je vođeno pod radnim naslovom „Diskusije o suprotstavljanju djelovanja zapadnih obavještajnih službi“. Njegovo izlaganje posebno je obradilo djelovanje obavještajnih služba tadašnjih zemalja članica NATO saveza prema bivšoj SFRJ. Izlaganje Ratka Sikimića, pod naslovom „Neki aktuelni momenti u djelovanju zapadnih obavještajnih službi prema SFRJ i adekvatno postavljanje SDB na sprečavanju takve djelatnosti“, u cijelosti možete pročitati ovdje.


SDB-ov nadzor građana bivše SFRJ u političkim strankama u inozemstvu
Feb 28, 2008 at 06:29 AM
SDB je nadzirala cjelokupnu političku aktivnost emigracije, pa su tako postojali operativci zaduženi i za praćenje učlanjivanja građana bivše SFRJ u političke stranke u inozemstvu. O operativnim mjerama SDB-a prema građanima bivše SFRJ koji su se učlanjivali u političke stranke u inozemstvu, na sarajevskom savjetovanju SDB-a, u listopadu 1986. godine, govorio je Abdulah Kahrimanović, šef Odsjeka u Sektoru SDB Doboj, u analizi pod naslovom „Moguće bezbjednosne implikacije učlanjivanja naših građana u političke partije stranih zemalja i rad SDB s tim u vezi“. Analizu Abdulaha Kahrimanovića u cijelosti možete pročitati ovdje.


Potrebno e dosta trud za da se obvini deka nekoj na ovie prostori po soznanija od toa deka mreza na taja sluzba vo bivsa SFRJ toga se bila vaka postavena i e deluvala deka IMALO e podloga za BGAROFILSTVO , se nadevam FIZICAR deka po utroseno vreme u citanje i doznavanje nesto ke ti bide malku matematicki pojasno sto e sto.
30-03-2010, 05:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-03-2010, 06:57 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Ќе се потрудам да ти најдам зборови на Димитров и Србиновски. Денека подоцна ќе истражувам. Сега немNee_takaам време


Нема проблем јас сум трпелив. Ке сочекам.(30-03-2010, 06:57 AM)Горан Н. Арсов Wrote:
(30-03-2010, 12:28 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Така - и да не кажал Богдановски дека има бурараштво во партијат, очигледно е дека имало.
Не ми е јасно зошто си запнал за тоа дали Богадновски го кажал тоа или не го кажал.
Многу е важно што кажал Драган Богдановски, Владимир Голубовски, врз база на тие изјави е градено ОБВИНЕНИЕ и МЕДИУМСКА ХАЈКА за НАВОДНО БУГАРОФИЛСТВО ВО ВМРО ДПМНЕ.
Нешто друго не ми е јасно, велиш дека си ММ-БиСи а бегаш како Ѓавол од темјан од трагањето по вистината које е во интерес на МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ, многу чудно.!!!!

Не ја гледам смислата, не дека бегам.
Обиди се да направиш разлика. Ако не можеш - не е проблем. Ама барем обиди се.


Затоа што немаш аргументи да го демантираш напишнатото за Богдановски и Голубовски НЕ ЈА ГЛЕДАШ СМИСЛАТА....Горане не ме потценувај премногу . Не сум некој посебен ителект ама не сум ни толку глупав каков што би сакал ти да ме представиш. А и имам една гооооолема предност со која ја анулирам секоја интелектуална предност на секој мој соговорник по овие ПРАШАЊА. Јас зборувам од ИСКУСТВО. А ако незнаеш сите решениа кои се нудат а се плод на искуство се 102% исправни.

Ако имаш некои други АРГУМЕНТИ од ПEРИОДОТ 1990,91,92 година за БУГАРШТИНАТА во ВМРО ДПМНЕ повели изнесиги. Или демантирај го тоа што јас го изнесувам:
1. В. Голубовски- "ВИЈУГА" бил дел од Службата.
2. Д. Богановски - е изманипулиран од еден куп тогашни и сегашни СОРАБОТНИЦИ на Службата. Кои за жал се уште манипулираат со Богдановски иако тој веке одамна не е меѓу живите.(30-03-2010, 06:57 AM)Горан Н. Арсов Wrote:
Quote:
(29-03-2010, 09:45 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Уште еднаш - прашање за тебе:
1) Дали сметаш дека Македонците се Бугари од Македонија?
2) Дали сметаш дека ние што се чувствуваме како Македонски Македонци-кои-не-се-Бугари, сме исперени мозоци од страна на комунистите?
Македонците не биле и не се Бугари. Но имаме дел на заедничка историја со Бугарите. Време кога изјаснувањето за националност и народност било сосема понака третирано и сваќано од денеска. Како што имаме заедничка историја и со Србите-југословенството.
Но да ти кажам ти НЕ си Македонец. Затоа неможеш да знаеш како се чувствуваат МАКЕДОНЦИ. Кога ке ја исцрпеме темава ке си ја видиш заблудата во која се наоѓаш сега.

Да те замолам уште еднаш да се држи до темата. И што е најбитно да одиме по хронологијата на настаните.

Ти ќе ми кажеш дека јас не сум бил Македонец...
Очигледно е дека ти треба подигање на културата.
Ај само кажи ми зошто, убеди ме дека не сум Македонец.


Јас Горане воопшто не бев оптоварен со твојата национална определба. Ти во порвиот или вториот пост не класифицира мене, Разурнувач и Соколи. Со кое право ???? Имаш добиено сертификат од некоја институција дека си овластен за издавање сертификати за ММ-БиСи .... дај да видиме која е таа институција.

Јас ти реков кога ке ја исцрпеме темава ке ти стане јасно дали си Македонец или не.
Засега НЕ СИ.!!!!!!!!!!! Јас го вела тоа.
Јас имам СЕРТИФИКАТ. Ми го издала УДБА. Во него многу ЈАСНО пишува дека сум МАКЕДОНЕЦ. И дека покрај сите напори ангажирање на човечки ресурси, техника, присила, уцени неможела да докаже ништо друго освен тоа дека сум МАКЕДОНЕЦ.

Да те замолам уште еднаш да се држиш до темата. И што е најбитно да одиме по хронологијата на настаните.
(This post was last modified: 30-03-2010, 07:40 PM by ЈорданПетровски.)
30-03-2010, 07:37 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

Господине Соколи, според мене, јас можам само да Ви кажам дека се согласуваме во однос на државата и национализамот.

Господине Јордан. Тоа што некоја служба напишала дека сте Македонец не значи ништо. Исто како што не значи дека поседувањето на Канадски пасош значи дека сте Канаѓанец по националност.

И веќе по не знам кој пат прашувам: зошто ти е толку битно дали Богдановски бил искрен дека има Бугараштво или бил натеран да го каже тоа?
31-03-2010, 12:05 AM
Website Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

Блог на Србиновски, од каде се` е јасно кој е тој:
http://publicistika.blogspot.com/2008/08...st_22.html
31-03-2010, 12:44 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-03-2010, 12:05 AM)Горан Н. Арсов Wrote: И веќе по не знам кој пат прашувам: зошто ти е толку битно дали Богдановски бил искрен дека има Бугараштво или бил натеран да го каже тоа?

Се очекував, ама вакво "високоинтелегентно" прашање не ни сонував дека можеш да поставиш.!!!!

Како зошто е битно. ??? За да УТВРДИМЕ дали тие написи се ВИСТИНИТИ. Или тоа за тебе не е важно. На тебе тои одговара да е така и не е битно дали е лага или не.

(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Или демантирај го тоа што јас го изнесувам:
1. В. Голубовски- "ВИЈУГА" бил дел од Службата.
2. Д. Богановски - е изманипулиран од еден куп тогашни и сегашни СОРАБОТНИЦИ на Службата. Кои за жал се уште манипулираат со Богдановски иако тој веке одамна не е меѓу живите.
(31-03-2010, 12:44 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Блог на Србиновски, од каде се` е јасно кој е тој:
http://publicistika.blogspot.com/2008/08...st_22.html

Quote:22 август 2008, петък
Природата на македонския стандартен език
Младен Сърбиновски

Горане зборуваме за период 1990,91 и 92 година. Оваа што го нудиш е од В. "Глас", бр. 23, декември 1995 г.

Те предупредив за кој период разговараме:

(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ако имаш некои други АРГУМЕНТИ од ПEРИОДОТ 1990,91,92 година за БУГАРШТИНАТА во ВМРО ДПМНЕ повели изнесиги.(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да те замолам уште еднаш да се држиш до темата. И што е најбитно да одиме по хронологијата на настаните.


Of-topic

(31-03-2010, 12:05 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Господине Јордан. Тоа што некоја служба напишала дека сте Македонец не значи ништо. Исто како што не значи дека поседувањето на Канадски пасош значи дека сте Канаѓанец по националност.


Јас кажав кој ми дал сертификат за тоа дека сум Македонец.

(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас имам СЕРТИФИКАТ. Ми го издала УДБА......


Те запрашав тебе:


(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ти во порвиот или вториот пост не класифицира мене, Разурнувач и Соколи. Со кое право ???? Имаш добиено сертификат од некоја институција дека си овластен за издавање сертификати за ММ-БиСи .... дај да видиме која е таа институција.

Некажуваш ништо. Hеможе така. Треба да кажеш па да видиме колку е валидна таа твоја институција" што те "сертифицирала'.
31-03-2010, 01:48 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Pogore postaven tekst koj e prezemen vo original od HRVATSKI portal e da se ukaze i da se pomogne site MAKEDONCI vo MAKEDONIJA kako GORAN N ARSOV , pobrgu da svatat sto se slucuva doma vo MAKEDONIJA , koja e pomala i polosa kopija od HRVATSKA i SRBIJA inaku site nastani od 1990 do denes se so isti akteri i tamu u HRVATSKA i dole u MAKEDONIJA i u SRBIJA i na KOSOVO i u CRNA GORA i pak zaedno kemo mi biti i vasu krv piti bila je pesma objedinjenja STRUCKANJAKA iz SLUZBE tadansnje SFRJ sada u novim drzavama nastale iz te , t.e one si bile samo tada labavije ujedinjane sada su silom koju ne vole u MAFIJI koja ubija kada zatreba .

Preporaka stavj gi nasite faci na mesta na HRVATSKITE , a zrtvi kaj sto e IVO PUKANIC mozat da vi se JORDAN PATROVSKI ili ZORAN BOZINOVSKI-SMSLE pretepan novinar od KUMANOVO u centar na KUMANOVO po naredba na DRDIK a vo izvedba na zlostronicka organizacija olicetvorena vo BAJRUS SEIDIU osuden sega na 5 godini , ili mozete da go stavate i SOKOLI i toj e izbeglica od svoja stvar koga e videl sto se slucuva vo i pod prevez na BORBA za SLOBODA na eden napaten i izmanipuliran narod drzan vo izolacija dolgi godini i stalno zloupotrebuvan i progonuvan vo i za ime na sopstveni prava. SITE se tie akteri na edna ista produkciska kuca ,igrat po isto napisano scenario , vo HRVATKSA i SRBIJA bidejki se javuvat ponekogas drugi ekipi od producenti ima i akcija i presmetki vo zrtvi , MAKEDONIJA svoite zrtvi gi ima vo politicki azil ,pretepani , u sred centar u SKOPJE i KUMANOVO , i ima uste edno pretepuvanje u SKOPJE a toa e pretepan do smrt sinot na MAKEDONSKIOT akter RISTO SISKOV a storiteli ne se najdeni toa se kaj nas zrtvi na MAFIJATA borci koi ne bile predvideni u FILMOT , ete imalo obide za likvidacija i na SOKOLI i to od negovi demek ama se pratenici na taja producentska kuca i taka filmovite od HRVATSKA i SRBIJA se pogledani zatoa sto se poenergicni a narod na seta maka treba od vreme na vreme da pretrpi SOK i FRAPIRANOST , toa e 2001 , pa sega SV.JOVAN BOGOSLOV , a ima i ubistvo u centar na SKOPJE i nastani od GOSTIVAT kaj go papase RUFI OSMANI
31-03-2010, 09:07 AM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(31-03-2010, 01:48 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(31-03-2010, 12:05 AM)Горан Н. Арсов Wrote: И веќе по не знам кој пат прашувам: зошто ти е толку битно дали Богдановски бил искрен дека има Бугараштво или бил натеран да го каже тоа?
Се очекував, ама вакво "високоинтелегентно" прашање не ни сонував дека можеш да поставиш.!!!!
Како зошто е битно. ??? За да УТВРДИМЕ дали тие написи се ВИСТИНИТИ. Или тоа за тебе не е важно. На тебе тои одговара да е така и не е битно дали е лага или не.

За мене побитно е дали навистина е бугараш, отколку кој го натерал тоа да го каже.
А тоа што тебе не те интересира дали изјавата е вистина, а цело време упорно го пренасочуваш вниманието на тоа зошто е кажано тоа обвиниение, не ти оди баш на честа.

И да бил и да не бил Богдановски приморан од службата да го обвини Георгиевски, најбитно е дали обвиниението е точно.
Јас немам никаков интерес да откривам дали Богдановски бил дел од службата, оти не сум бил, нити па ќе сум член на ДПМНЕ (до денеска не сум член на никоја партија, од „утре“, можеби - ама не во ДПМНЕ, ниту на вашите браќа-по-антимакедонизам, СДСМ).


(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Или демантирај го тоа што јас го изнесувам:
1. В. Голубовски- "ВИЈУГА" бил дел од Службата.
2. Д. Богановски - е изманипулиран од еден куп тогашни и сегашни СОРАБОТНИЦИ на Службата. Кои за жал се уште манипулираат со Богдановски иако тој веке одамна не е меѓу живите.

Не можам да демантирам, оти моите познавања за тајни документи и збиднувања поврзани со ова се мали, а и не ме интересираат.
Тоа што ме интересира е каков ефект овие луѓе имале врз народот на Република Македонија, т.е. што правеле кога имале позиција во институциите на Р. Македонија.Quote:
(31-03-2010, 12:44 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Блог на Србиновски, од каде се` е јасно кој е тој:
http://publicistika.blogspot.com/2008/08...st_22.html

Quote:22 август 2008, петък
Природата на македонския стандартен език
Младен Сърбиновски

Горане зборуваме за период 1990,91 и 92 година. Оваа што го нудиш е од В. "Глас", бр. 23, декември 1995 г.

Те предупредив за кој период разговараме:

(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ако имаш некои други АРГУМЕНТИ од ПEРИОДОТ 1990,91,92 година за БУГАРШТИНАТА во ВМРО ДПМНЕ повели изнесиги.

Аргументите се безвременски. Ти се обидуваш да ги ограничиш со твоето лично етикетирање дека валидни се аргументите семо од тесниот временски интервал кој ти ќе го одредиш. Ова покажува дека сакаш да отфрлуваш аргументи.
Во однос на мене, ни ти, ни голем број „авторитети“ не сте никаков авторитет чиј послушник ќе бидам.
Ако сакам да давам аргументи и од дедо Ное, ќе ги давам.(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да те замолам уште еднаш да се држиш до темата. И што е најбитно да одиме по хронологијата на настаните.

Како што веќе кажав - можеш на некој друг да му кажуваш од кое време ќе дава аргументи за бугарштината на Србиновски.
Ова што ти го правиш е избегнување на реалноста, намерно отсекување на мотите аргументи.
Ова покажува дека подобро е да не се ни аргументира со тебе, оти си ставил во главата дека ти си тој што одредува од кога ќе се земаат аргументи и ти ќе си тој кој ќе ги толкува.


Quote:
(31-03-2010, 12:05 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Господине Јордан. Тоа што некоја служба напишала дека сте Македонец не значи ништо. Исто како што не значи дека поседувањето на Канадски пасош значи дека сте Канаѓанец по националност.
Јас кажав кој ми дал сертификат за тоа дека сум Македонец.
(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас имам СЕРТИФИКАТ. Ми го издала УДБА......

И што ако ти го издала УДБА? Сега, овој документ на УДБА е точен, а други документи со кои обвинува луѓе, не се точни, туку само измислица на УДБА, така?

Тоа што ти одговара е точно, тоа што не ти одговрара е завера. Смешки. Со вакви „аргументи“ можеш да се служиш пред „кооперација“, кога пиете пиво со пријателите.


Quote:Те запрашав тебе:
(30-03-2010, 07:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ти во порвиот или вториот пост не класифицира мене, Разурнувач и Соколи. Со кое право ???? Имаш добиено сертификат од некоја институција дека си овластен за издавање сертификати за ММ-БиСи .... дај да видиме која е таа институција.
Некажуваш ништо. Hеможе така. Треба да кажеш па да видиме колку е валидна таа твоја институција" што те "сертифицирала'.

Прво, националното чувство не може никој да го потврди со документ. Тоа се докажува со делата со кои му ПОМАГАШ НА НАРОДОТсо кој сочувствуваш.
Тоа што мислиш дека некаков документ од „УДБА“ ќе ти биде доказ дека си бил Македонец - тоа е вистина само во твојта глава.
Јас досега не слушнав да си помогнал ништо на народот на Република Македонија. Од тебе читам само за некакви завери на УДБА и сплеткарења во партијата.
Ајде кажи со што си му помогнал на НАРОДОТ.

Иначе, имам пасош од Република Македонија.
31-03-2010, 11:24 AM
Website Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Seto ona sto se slucuva ovoj peirod na tie bivsi YU prostori a i vo RM e dokaz zeka domasni talibani se vo dvizenje , so toa sto pripadnicite na nasata domasna AL KAEDA i domasni talibani se obleceni vo brendirani odela i skapi ROLEX casovnici so skapi avtomobili i se naseleni sirum RM vo elitni naselbi so kuci od po nekolku milioni evra . Znaci tie vo sklop se so bivsite TALIBANI na YU prostorite i zaedno se vo intimni spregi , i ete nema kako pa se odlucija da nosat del od luge preku lanec za trgovija so droga da mamat ljuge od ISTOK i da gi naseluvat i da pravat fama deka na site na BALKANI od HRVATSKA preku BIH ,SRBIJA ,SANGAK,KOSOVO, CRNA GORA,MAKEDONIJA vsusnost ete tie losi decki so pusteni bradi i kratki pantaloncinja se OPASNOST BR. 1 za site tie mladi demokratii VIDI MOLIM ti se , toa e dimna bomba da se stvori haos i da megunarodna zaednica pobara od ovie nasi TALIBANI koi se toa go organizirat i sprovedat da sklucat dil megutoa veke ne e 1990 i se e poinaku , znaat centrite na mok deka pozadi sekoj organiziran kriminal na BALKAN t.e taa bivsa YU drzaav stoi BRANDIRANA DOMASNA TALIBANSKA GRUPA i tuka zavrsuva sekoja ujdurma. Narod i pripadnici na site veri i etnikumi se dovolno svesni deka tie luge ne dojdoa na BALKANITE po pat sto ne porobija i tuka ostanaja , nego doagaa po kanali dogovoreni vo presednicki i premierski kabineti na togasni zavojuvani strani i tuka postoi eden super razbirliv dogovor , znaci otkako ke se sluci da del od tie pripadnici ke dojdat po pat na nasilie i ke gi zemat domovi , ili ke se naselat po pat na priliv na ogromni paricni sredstva od tie organizacii od tamu togas problem imat prvo brendirani domasni talibani i tie koga ke se zagrozeni ke gledame akcii i spektakli i uspeh se dotogas EU i USA gi citat i cekat da vidat se sto moze da napravat ,za da si gi socuvat jajcata da ne im gi skrsit za veliged de .Zaci se e toa eden prdez za odvlekuvanje na vnimanie dali vernici Hristijani imat pari da kupat jajca za Veligden i da zakolat po edno makar po edno jagne doma za GOLEM HRISTIJANSKI PRAZNIK VELIKDEN , i da prasat koj toa ne go ovozmozuva od 1990 pa i ete i od 2006 a se tupa de deka e vernik , a poglavarot na MPC STEFAN e vmesan vo finansiski malverzaacii eeeeeeeeeeeeeeeeee povecko , MORE isto kak BRANKO LJUBCO GRUJA , a i ne cume kolku VLADICITE na celo so dedo STEFAN dale za OBNOVA na SV.BIGORSKI JOVAN znaci kolku brknale a sakat pari za vencavki i za sveki , ama sakat pari i od USA crkvi i AVSTRALIJA , KANADA e toa e toa CORBA BE MAKEDONCE. SUPER e da se gradat verski objekti so pari na vernici , ama da se gradat verski hramovi koga u RM nema sigurno 100.000 ljuge dnevno leb da jadat a se MAKEDONCI ALBANCI ROMI i site koi ziveeat vo RM e to ne moze , prvo fabriki BATE GRUJANE a posle rabotnici i gazdi svoi pari ke dadat da izgradat crkvi i manastiri i gamii i sinagogi razbira se ne u sekoja ulica po edna , ako ne mozete da izgratite fabriki kako u vreme na KOMUNISTI i da zaposlite narod , ete barem prorabotete gi isti , inace se toa sto e izgradeno dole MATEMATICKI i po ITRAZNA postapka se dokazuva deka e kradeno od AKUMULACIJA na tie bivsi KOMUNISTICKI FABRIKI a deka toa e taka ete vi dokaz IMATE SLOBODNI zoni ekonomski i gledam se potepaja koj da otvori fabriki , i na tie sto im davate pari od buget samo i samo da dojdat ne idat ne e vo prasanje Ekonomska kriza no soznanie deka kako gi podmituvate taka ke barate i oni da igrat potoa a toa ne e taka u USA ,KANADA ,EVROPA, AVSTRALIJA zatoa e ista prikaska na site YU prostori samo i samo demek staro novi so sluzbi i linkovi od INSTALACII se drugo ne pomisluva da dojde zaradi nefunkcioniranje na praven sistem sekade de
01-04-2010, 12:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-03-2010, 12:11 PM)Горан Н. Арсов Wrote:
(28-03-2010, 09:06 AM)hristo Wrote: Г-не Арсов, ти пожелувам убави моменти во форумот Котле.

Благодарам.

Quote:[...]што подразбира факти и само факти, т.е. проверена и потврдена вистина. За таков пристап не е дозволено “ шетање “ во време и простор, т.е. “ скокање“ низ време и простор. Ова го кажувам заради твоето инсистирање за “ бугарофилството“ на Љубчо Георгиевски од старт на неговото политичко делување.

Прво, Георгиевски зема бугарски пасош.
Второ, за времето на неговото владеење го постави Димитар Димитров за министер за култура, а после тоа, Бугарот Србиновски за директор на Народната Унв. Библиотека во Скопје:
„Зошто Србите и Грците имале потреба од насилство (во спроведување на асимилацијата - н.з.), а Бугарите немале таква потреба? Ако бугаризацијата ја правела релна културната сродност меѓу Бугарите и македонското население/македонските Словени тогаш каква смисла може да има синтагмата 'опасност од бугаризација', а исто така и самиот поим 'бугаризација'? Тоа е рамно на позлатување на златото." (стр. 50)
Димитров оди и понатаму и додава: „Општо прифатено е, има сила на конвенција, плодот на таа акултурација, да го носи името Бугари. Од таа конвенција отстапуваат само научници политичари товарени со грчка/српска нечиста совест.“ (50 стр.) “
„И, сега, што да правиме? Да го полиеме Министерот со бензин и да го запалиме, како што неодамна се обидел еден очајник тоа да го стори со новоназначениот директор на НУБ, бугароманот Младен Србиновски?“
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Boa...&sb=3&part=

Еве, овде се гледа дека Георгиевски индиректно потврдува дека се чувствува за Бугарин.
Претпоставувам дека се чувствува за Бугарин од Македонија, т.е. тоа што Ванчо Михајлов го нарекува „Макеодонски Бугарин“:Не само тоа, туку ја фали Бугарија дека направила најмногу за Македонија. Тој потпиша договор со Бугарија дека Македонија нема да се интересира за правата на Македонското малцинство во Бугарија. Претпоставувам дека сте слушнале за нив - ОМО Илинден.Quote:Да ти претставам попластично, тоа е како лепење на сликовница од слики од некој подолг временски период, а таа сликовница да се прави во период кога тебе ти одговара. Не го бранам Љубчо Георгиевски, но како што знам ( ти тогаш си играл футбал со твоите другарчиња), Георгиевски во 1990/91 год. зборуваше за македонска пушка на македонско раме, за македонска репрезентација ( ако пратиш спортIcon_lol) и слични нешта со кои дефинитвно беше за македонска држава на македонски народ.
И Ванчо Михајлов зборуваше и практично направи Македонска држава
во Пиринска МАкедонија, но како и Георгиевски, го негира постоењето на Македонски Македонци минус Бугари и Срби.
Значи - тоа што се залагаа за самостојна Македонија е добро за нас, Македонците. Но, тие го негираат постоењето на нас, ММ-БС.

Практично излезе дека Србите ја дадоа првата правна држава на Македонците во 1945 г., а Бугарите помогнаа во осамостојувањето во 1991 година.
На крај, ниту Србите, ниту Бугарите сметаа дека постојат ММ-БиСи.
Иако, Бугарите навистина веруваа во тоа, а Србите тоа го кажуваа со единствена цел - отворено, насилно претопување на народот иако не веруваа дека ние сме Срби.

Како и да е, ние постоиме, ММ-БС!


Quote:Е, сега за некого тоа е малку, но после 50-годишно живеење во комунистичка Југославија ( Бог да ја прости), каде власт во Македонија ја водеа србокомунистите ( ако не ти е јасна синтагмата слободно прашај), и во кој период се затвараа луѓе кои се бореа за Слободна, Независна и Обединета Македонија под параван на “ бугараши“ и “ ванчомихајловости’, не беше лесна работа. За тоа требаше да имаш и доблест и храброст. Без Георгиевски и без ВМРО-ДПМНЕ, многу Македонци ке беа топовско место во тогашниот српско-хрватскиот територијале спор.
За ова дека ќе сме биле жртви, тоа можеби да е така, ама можеби и да не е така. Има извори кои кажуваат дека СДБ во Македонија, тие што ти ги обвинуваш за србоманство, им ги попречиле плановите на Србите за инвазија на Македонија.
Потоа, еве доказ дека имало луѓе во СДБ кои работеле за откривање и спречување на криминалот на Црвенковски, а не биле Бугарофили, во времето на Црвенковски:
„- Кога видовме дека државниот и општествениот капитал почнува да се топи и да се граба, сфативме дека ќе се направи неправедна и криминална приватизација, дека само мал број луѓе ќе се стекнат со огромни богатства. Подготвивме оперативна акција, убедени дека правиме нешто добро за државата, а во почетокот на 1992 година инициравме разговор и кај претседателот Киро Глигоров. На тој разговор бевме министерот Љубомир Фрчкоски, јас и Богоески. На наше изненадување, претседателот Глигоров реагираше нервозно и тогаш сфатив дека формираната директорска „десетка“ веќе извршила силни притисоци врз него, потсекретарите да бидат сменети, бидејќи тие бизнисмени се плашеле слободно да работат, имале информации дека МВР собира податоци за нивните активности итн. Киро Глигоров буквално ни рече МВР комплетно да го тргнеме од процесот на приватизација и дека тој процес треба да заврши брзо, без оглед како ќе заврши.“
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...leID=45141Quote:Со надеж дека ке продолжиме со дебатата, чија цел, нели, е демократска Македонија, ме чуди како еден така млад и информиран човек става знак на единство помеѓу српското и бугарското влијание на општествено-економските текови во Македонија. Тоа ме потсетува на политиката на еквидистанца на Киро Глигоров која тој јавно ја декларараше, а пак јавно и тајно работеше на формирање на некоја скратена Југославија чиј дел би била и Македонија.

Јас се ставам во еквидистанца затоа што сум еквидистанциран и од вас Бугарите и од Србите на Црвенковски.
Затоа што сум Македонски Македонец, Македонец-кој-не-е-Бугарин-ни-Србин:

„Нам ни требит натрешно обiединуаiн'е мег'у себе: не ни требат во Македониiа ни срби, ни бугари, ни грци, оти не сме ни iедното, ни другото, ни трек'ото; не ни требат патриархисти, екзархисти, оти ниiе сме само праославни рисiани.“
http://www.misirkov.org/nacional.htm

Тоа што Вие господине, очигледно влечете на Бугарофилската страна, тоа е Ваш избор.
Мој избор е да се оддалечам и од Србите и од Бугарите.

Инаку, господине, вашите методи и методот на Георгиевски веќе не пали во Македонија. Младите веќе знаат дека и Србите и Бугарите му правите зло на Македонецот, ММ-БС.

Се гледа според коментаторите и весниците, а се гледа и според тоа што Георгиевски се плаши отворено да каже дека е Бугарин.
Само тоа е доволно да ти покаже дека денеска нема почва во Република Македонија за Срби и Бугари.

На твојата основна теза, а тоа е “ ММ-БС“, ке ти одговорам со мојата основна теза- одбрана на македонскиот државен интерес. Значи, не е битно кој граѓанин на Македонија ке се бори и залага за “ македонскиот државен интерес“, дали тој е Србин, Бугарин, Ром, Албанец, Влав,, Турчин и др. Што, ако е ММ-БС, ако брани туѓа плитика. Па и Лазар Колишевски, Страхил Гигов, Видое Смилески-Бато, Лазар Мојсов и плејада други Македонци се декларираа како Македонци, па бранеа туѓи државни каузи и интереси. Што ако Младен Србиновски се декларирал како Бугарин? Тоа е негово право. Или во Македонија сите можат да живеат, само не Бугари!? Па, ние во вмровска тековна Влада имаме Срби како високи функционери! И, што сега? Твојата изјава за ММ-БС е само декларативна. Ти не го гледаш, или се правиш дека не гледаш за силното и политичко и културно српско влијание во Македонија! Што е твое право. За Љубчо Георгиевски! Со што за тој вмровски лидер, во почеток на неговото политичко дејствување, ке потврдиш дека се залагал за бугарска кауза! Со што се борел за независна Македонија. По таа логика и јас секој тој кој тоа го негира ке го прогласам за србоман.
01-04-2010, 08:12 PM
Reply
svedok Offline
Junior Member
**

Posts: 4
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(28-03-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(28-03-2010, 12:49 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Според Вашата логика, јас ќе кажам дека Вие сакате да ја оцрните Бугарштината на Георгиевски, иако јавно се залагате за тоа да кажете дека ја немало.
Смешки!


Горане на овој пост ке добиеш одговор поткако ке сесогласиш дека изјавите на Голубовски и Богдановски не се ВИСТИНИТИ. Ако не се слагаш со оваа констатација ке те замолам да прилозиш некаков документ за БУГАРОФИЛСТВОТО во ВМРО ДПМНЕ, од ТОА ВРЕМЕ. Бидејки изјавите на Голубовски и Богдановски се демантирани од неколку извора. После тие деманти ниту Голубовски "Вијуга", ниту Д. Богдановски не прилагаат нови докази со кои ке ги отфрлат демантите за нивнит неосновани обвинувања.
Еве уште малку деманти на изјавите на Д. Богдановски.

MORE JORDANE, I TATKOTI IMASE NADIMAK CRNI, DUSKO-CRNI, POZNATIOT UDBAS KOJ DIREKTNO UCESTVUVASE VO LIKVIDACIJA NA II-IOT KARPOS. A I MAJKATI DUCA, NAJPOZNATA KOMUNJARKA BESE I ZULUMZIKA VO KUMANOVO. OD KAJ SEGA TI VMRO-VEC ??? TI IZBEGA ZARADI KRIMINAL OD MAKEDONIJA ! A PARITE STO GI DADE KOJ NE BEA NEKOJA DONACIJA, BEA ISTO KAKO SEGA ZA IZBORI STO DAVAAT ZA DA SI GI VRATAT POSLE IZBORI! CIM KE GO DOBIEME TVOETO KODOSKO DOSIE ZA KOE VEKE IMA INFORMACII KE GO OBJAVIME NA FORUMOV! NAPAGAS PATRIOTI SLUZEJKI SE SO UDBASKITE METODI! TI SI OBICNA UDBASKA GNIDA !!!

[Image: 2znpe00.jpg]

[Image: 15clc8l.jpg]


Затоа уште еднаш да ТИ ПОТЕНЦИРАМ од приложеното досега БУГАРШТИНА ВО ВМРО ДПМНЕ 90-92 година НЕМАЛО.
Тука имаш објаснување и кој бил иницијатор за ОДЕЊЕТО ВО СОФИЈА за кое пишуваш и го обвинуваш М. Јаковлевски.MORE JORDANE, I TATKOTI IMASE NADIMAK CRNI, DUSKO-CRNI, POZNATIOT UDBAS KOJ DIREKTNO UCESTVUVASE VO LIKVIDACIJA NA II-IOT KARPOS. A I MAJKATI DOCA, NAJPOZNATA KOMUNJARKA BESE I ZULUMZIKA VO KUMANOVO. OD KAJ SEGA TI VMRO-VEC ??? TI IZBEGA ZARADI KRIMINAL OD MAKEDONIJA ! A PARITE STO GI DADE KOJ NE BEA NEKOJA DONACIJA, BEA ISTO KAKO SEGA ZA IZBORI STO DAVAAT ZA DA SI GI VRATAT POSLE IZBORI! CIM KE GO DOBIEME TVOETO KODOSKO DOSIE ZA KOE VEKE IMA INFORMACII KE GO OBJAVIME NA FORUMOV! NAPAGAS PATRIOTI SLUZEJKI SE SO UDBASKITE METODI! TI SI OBICNA UDBASKA GNIDA !!!
(This post was last modified: 02-04-2010, 12:33 AM by svedok.)
02-04-2010, 12:28 AM
Reply
svedok Offline
Junior Member
**

Posts: 4
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Горане на овој пост ке добиеш одговор поткако ке сесогласиш дека изјавите на Голубовски и Богдановски не се ВИСТИНИТИ. Ако не се слагаш со оваа констатација ке те замолам да прилозиш некаков документ за БУГАРОФИЛСТВОТО во ВМРО ДПМНЕ, од ТОА ВРЕМЕ. Бидејки изјавите на Голубовски и Богдановски се демантирани од неколку извора. После тие деманти ниту Голубовски "Вијуга", ниту Д. Богдановски не прилагаат нови докази со кои ке ги отфрлат демантите за нивнит неосновани обвинувања.
Еве уште малку деманти на изјавите на Д. Богдановски.

MORE JORDANE, I TATKOTI IMASE NADIMAK CRNI, DUSKO-CRNI, POZNATIOT UDBAS KOJ DIREKTNO UCESTVUVASE VO LIKVIDACIJA NA II-IOT KARPOS. A I MAJKATI DUCA, NAJPOZNATA KOMUNJARKA BESE I ZULUMZIKA VO KUMANOVO. OD KAJ SEGA TI VMRO-VEC ??? TI IZBEGA ZARADI KRIMINAL OD MAKEDONIJA ! A PARITE STO GI DADE KOJ NE BEA NEKOJA DONACIJA, BEA ISTO KAKO SEGA ZA IZBORI STO DAVAAT ZA DA SI GI VRATAT POSLE IZBORI! CIM KE GO DOBIEME TVOETO KODOSKO DOSIE ZA KOE VEKE IMA INFORMACII KE GO OBJAVIME NA FORUMOV! NAPAGAS PATRIOTI SLUZEJKI SE SO UDBASKITE METODI! TI SI OBICNA UDBASKA GNIDA !!!

P.S. more Jordane, UDBO STARA-SUDBO!!! TI MOZES SE DA PISUVAS KAKO PROVOKATOR, ZA DA SI PRAVIS IMIDZ ZA TAMU, DA GI KODOSIS NASITE, PA KOGA KE DOJDAT VO MAK DA GI MALTRETIRAAT!!! AMA MNOGU SI PLITOK NEINVENTIVEN VO TAA MISIJA, TREBA DA TI DADE NASATA DBK PENZIJA ;))) PA NEMA NI NAJGOLEMA BUDALA DA UBEDIS DEKA LJUBCO NE E BUGAROFIL, KOGA SITE NIE GO GLEDAME NA TV DIREKTNO OD NEGIRANJE NA IDENTITEOT NA MAKEDONCITE DO ZALAGANJETO ZA PROMENA NA IMETO!!! DA NE ZBORUVAME ZA MILIONITE EVRA STO GI "ZARABOTI" !!!
A STO GO KLEVETIS GOLUBOT I TOA TI E TENKO !!! IMASE VO VESNICI FAKSIMIL OD PARLAMENTARNATA KOMISIJA ZA NADZOR NA DBK, OD KOJA SE CITA DEKA KOMISIJATA SO UVID UTVRDILA DEKA POSTOI TAKOV PSEVDONIM, AMA SO GENERALII NA DRUGO LICE!!! PLUS, KOGA TOJ GO TUZESE LJUBCO ZA KLEVETA, I LJUBCO 6 GODINI I KAKO PREMIER NE ODESE NA SUD PA GO ZASTARE SLUCAJOT, MINISTERKA NA MVR BESE DOSTA DIMOVSKA !!! I ???? NEMASE TAA DA IZVADI ZA GOLUBOT AKO IMAA NESTO??? NE GI MAFTOSUVAJ LUGEVO SO TVOITE GLUPOSTI, NE SI DAVAJ ZNACENJE KOE NEMAS!!! TI NE SI NIKAKOV PATRIOT TI SI OBICEN HOHSTAPLER!!! MAKEDONIJA STRADA OD TAKVI KAKO TEBE SITNI MIZERNI DOUSNICI!!! GO NADMASI I TATKO TI!!! SRAM DA TI E!!!!
02-04-2010, 01:11 AM
Reply
svedok Offline
Junior Member
**

Posts: 4
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Јас Горане воопшто не бев оптоварен со твојата национална определба. Ти во порвиот или вториот пост не класифицира мене, Разурнувач и Соколи. Со кое право ???? Имаш добиено сертификат од некоја институција дека си овластен за издавање сертификати за ММ-БиСи .... дај да видиме која е таа институција.

Јас ти реков кога ке ја исцрпеме темава ке ти стане јасно дали си Македонец или не.
Засега НЕ СИ.!!!!!!!!!!! Јас го вела тоа.
Јас имам СЕРТИФИКАТ. Ми го издала УДБА. Во него многу ЈАСНО пишува дека сум МАКЕДОНЕЦ. И дека покрај сите напори ангажирање на човечки ресурси, техника, присила, уцени неможела да докаже ништо друго освен тоа дека сум МАКЕДОНЕЦ.

HAHAHAHAHAHA ABE TI JORDANE, PRECIZNO, ЈорданПетровски-ЦРНИ, SI BIL BISERDZIJA Icon_razz)))))))))
DEKA IMAS SERIFIKAT OD UDBA TOA NE SE SOMNEVAM ;) IMAS DOBRI OBUKI SAMO LOS UCENIK SI, NA TATKO TI SI edit Icon_razz))))
TEBE TI TREBA DRUG SERTIFIKAT-LEKARSKO UVERENIE !!!!
AMA SEPAK SI OPASEN, DA PAZAT NA FORUMOV DA NE TI DAVAAT IDENTITESKI PODATOCI!!! NA TVOJOT PRIMER SE GLEDA KOLKU NI E STAROMODNA SLUZBATA, USTE KODOSAT NADVOR PO ZELEZNICKI STANICI I KAFEANI, GLUMAT PIJANICI I MAKROI !!! DODUSA TI SI MODEREN OO7 NA FORUMOV LOVIS;)
PRODOLZI DA PISUVAS SAMO POKRATKO GO UNISTUVAS FORUMOV, EPTEN SI DOSADEN I PROVIDEN!!!
(This post was last modified: 02-04-2010, 06:52 AM by hristo.)
02-04-2010, 01:36 AM
Reply