Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: Кој имаше поголема заслуга за не одењето на Македонските регрути 1991 на Српко-Хрватското боиште?
This poll is closed.
Политичарите
0%
0 0%
Родителите
100.00%
4 100.00%
Total 4 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.6 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧИЈА БЕШЕ ЗАСЛУГАТА ШТО 1991 МАКЕДОНСКИТЕ ВОЈНИЧИЊА НЕ ОТИДОА НА НОВИОТ СРЕМ?
Author Message
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#81

(20-08-2011, 01:50 AM)basilius_2 Wrote:
(20-08-2011, 01:14 AM)Илиян_Луков Wrote:
(19-08-2011, 05:56 PM)basilius_2 Wrote: Што се однесува до Евреите во Скопје е отворен Центар на Холокаустот и постои фонд за Холокаустот.
Сега незнам колку е точно,но во редовите на Македонските партизани имаше и Евреи.
Еден дел на Македонските Србокомунисти предводени од Лазар Колишевски,Киро Глигоров и Христо Узуновски-Абас (за последниот се верува дека бил службеник на Гестапо) на тие што работеа за Германците и Италјнците и беа Четници им дадоа високи функции по војната.

Идеологията като цело, важи само за простолюдието ... за нищо друго ...идеята е да се излъжат масите че е променено нещо ... аз лично не вервам в такива истории ...

Луков колку време ти требаше тоа да го заклучиш? Мислам постов го поставив пред 5 чааса,а допрва сега откако го поставив клипот,одеднаш се појави и тоа го изјавуваш.
Моето тврдење го демантираш без никакви контрааргументи туку со обична изјава:Дека не веруваш во таа изјава.
Или ја играте улогата сега ше го воздигнете некој па потоа кога нешто не ви оди во корист,вие ќе го срозите.
Сигурно,но полека се однесувате како разгалени деца,темава е за нешто друго за една друга проблематика,од која ние самите се спасивме,а вие веднаш ќе реагирате со тоа дека вие сте ни Ангели спасители.

Чакай бре, ходих да пием по едно питие ... нищо лично ...

Да ти кажа едно нещо ... аз ти вервам на това което си казал с предишния си пост, ама не съм сигурен,че си точно си разбрал какво казваш( без да се обиждаш).

Твоето твърдение е верно та чак боли ... ама не мен ме боли,а некой друг - кой - това е твоята задача - да разбереш и да се освободиш и да дишаш спокойно ... тогава ще си спокоен ... чел съм ти писаниците по този форум - и мога да кажа, че имаш критично мислене ( без да се обиждаш ) , поне за мен ... аз съм от вчера на форум и ми прави впечатление. И пак да кажа ... мнението ти ме впечатли ....даже немога да повервам,че си го казал ... Icon_razz

20-08-2011, 02:10 AM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#82

(20-08-2011, 02:07 AM)barba Wrote:
(20-08-2011, 01:58 AM)Илиян_Луков Wrote: КЪДЕ СТЕ ВИЕ И КАКВО НАПРАВИХТЕ ?????

zatoa kade sme nie i sto napravivme za evrejskiot narod pobaraj ja rezulicijata za blagodarnost na izraelskiot kneset od 1967 godina, pa potoa ke razgovarame...
Ей, аз немам намерение да ти казвам кое как е ... ние имаме паметник там ... пък ти си приказвай колкото искаш ...

20-08-2011, 02:12 AM
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#83

(20-08-2011, 02:10 AM)Илиян_Луков Wrote:
(20-08-2011, 01:50 AM)basilius_2 Wrote:
(20-08-2011, 01:14 AM)Илиян_Луков Wrote:
(19-08-2011, 05:56 PM)basilius_2 Wrote: Што се однесува до Евреите во Скопје е отворен Центар на Холокаустот и постои фонд за Холокаустот.
Сега незнам колку е точно,но во редовите на Македонските партизани имаше и Евреи.
Еден дел на Македонските Србокомунисти предводени од Лазар Колишевски,Киро Глигоров и Христо Узуновски-Абас (за последниот се верува дека бил службеник на Гестапо) на тие што работеа за Германците и Италјнците и беа Четници им дадоа високи функции по војната.

Идеологията като цело, важи само за простолюдието ... за нищо друго ...идеята е да се излъжат масите че е променено нещо ... аз лично не вервам в такива истории ...

Луков колку време ти требаше тоа да го заклучиш? Мислам постов го поставив пред 5 чааса,а допрва сега откако го поставив клипот,одеднаш се појави и тоа го изјавуваш.
Моето тврдење го демантираш без никакви контрааргументи туку со обична изјава:Дека не веруваш во таа изјава.
Или ја играте улогата сега ше го воздигнете некој па потоа кога нешто не ви оди во корист,вие ќе го срозите.
Сигурно,но полека се однесувате како разгалени деца,темава е за нешто друго за една друга проблематика,од која ние самите се спасивме,а вие веднаш ќе реагирате со тоа дека вие сте ни Ангели спасители.

Чакай бре, ходих да пием по едно питие ... нищо лично ...

Да ти кажа едно нещо ... аз ти вервам на това което си казал с предишния си пост, ама не съм сигурен,че си точно си разбрал какво казваш( без да се обиждаш).

Твоето твърдение е верно та чак боли ... ама не мен ме боли,а некой друг - кой - това е твоята задача - да разбереш и да се освободиш и да дишаш спокойно ... тогава ще си спокоен ... чел съм ти писаниците по този форум - и мога да кажа, че имаш критично мислене ( без да се обиждаш ) , поне за мен ... аз съм от вчера на форум и ми прави впечатление. И пак да кажа ... мнението ти ме впечатли ....даже немога да повервам,че си го казал ... Icon_razz

Извинувањето е прифатено,прифати го и моето извинување.Мерси Многу.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
20-08-2011, 02:24 AM
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#84

(20-08-2011, 01:39 AM)Илиян_Луков Wrote: монтехристо: "Илјане, Илјане,
Добро пишуваш но некои работи дали од незнаење или од интерес не сакаш да ги кажеш.
Ајде од последното, велиш единствениот сојузник на Германија кој ги спасил Евреите, а не спомнуваш дека власта ваша сакала да ги испрати, но народот, нивните соседи, нивните пријатели, се побуниле, обичниот народ.
Власта ваша сакала да ги испрати, не народот, па потоа заради мир во куќата не ги испратила, додека Македонците да излегле сите ќе ги стрелале, или заедно со нив ќе ги испрателе таму каде завршиле.
Понатаму, велиш поради нас сте погрешиле, и во истата реченица се негираш, кога велиш да се спаси нешто што не може да се спаси.
Во Математика, чисто аритметички, од нула не можеш да помножиш и да биде нешто друго освен нула."

Хехехе .. написал си нещо, което е доказателство за неумението, неспособността да определиш независимост като понятие или ако щеш - държавнотворен народ ... сега ще ти обесна ... значи .. народът на България - българите са решили,че изпращането на евреи в концентрационни лагери е против техната воля ... и са направили необходимото,за да направат така,че нещата да станат както ТЕ сметат за правилни ... ВИЖДАШ ЛИ РАЗЛИКАТА ?!?!?!? Пропусна за паметника в Израел посветен на българския народ ... умишлено ??!?!?!?

монтехристо: "Да позајмам речник на друг форумџија, не можеш преку ноќ некого да ги избањаш и да го престориш во Бугарин."

Немам ама никакво намерение теб или подобните ти да ви права българи ... аз си стоя на думите ... не сте българи,а аморфна маса. Мене лично ще ме е срам,ако имам роднини покрай вас ... както ти написах, но ти пропусна да коментираш ...

монтехристо: "И за Цвијиќ, тој исто така гледал на Охрид колку и вие, колку што оној Грк на Рускиот двор иако сакал да е Егејската Македонија Грчка меѓутоа совеста му налагала да каже дека немало Грци таму во тоа време.
Цвијиќ секако дека ќе гледа таму каде што на Србинот ќе му биде најблиску и најреално да си ги оствари своите империјалистички цели.
Тој го пишувал само она што било остварливо за Српската висока политика во тоа време.
Зошто би пишувал за Тракијци како неосознаени Срби кога ниту “Вардарците“ не биле осознаени како Срби? "

Според мене Цвиич е най-големият пророк за своето време, въпреки,че не харесвам сърбите особено, пък и съм доста близо до този регион. Тезата му се доказа на 100%. Гений за времето си ...
Не съм чел в подробности тезите на Цвиич, но сърбите не могат да имат претенции за абсолютно нищо българско .... тая техната държава е повече васална отколкото самостоятелна ... дажи ни пишат на нашата азбука Icon_razz ... требе да искаме наем ... Icon_razz ... както и за вас ...


монтехристо: "Да те прашам една работа, а Македонците кои не се ни за Бугарија ни за Србија/Југославија каде ги вбројуваш?
Или можеби таквите се непостоечки?"

Никаде не ги броя, тези имагинерни македонци - първо требва да се докажат - като етнос с култура и чак тогава да имат претенции ... останалото е в сферата на "АКО" ... Icon_razz

Благодарам на дополнувањето од твоја страна.
Добро штом Бугарите решиле така да биде, тогаш кажи ми кој решил Евреите од Македонија да ги отера во сигурна смрт?
Паметникот во Израел со ништо не може да ги врати тие 9000 Евреи назад во живот, за тоа не си честитај поради него, и еден живот е премногу а камоли таа бројка, затоа 50 или 9 илјади тоа не е математичка операција, за тоа треба да си нечовек.
Тоа покажува дека вие во Македонија сте биле секогаш туѓинци и окупатори.
Не можеш дома да глумиш некого не даваш а на територија каде ете нели си дошол да ја “ослободуваш“ никого да не уважуваш и да правиш што сакаш, тој јавашлак не е ослободување, тоа можеш само на твоите деца да им го продаваш затоа што никој друг вон Бугарија нема да ти верува.
Па Илјане, зарем во Втората Светска Војна не се докажавте кои сте?
Ете и ние покажавме во неа кои сме.
А сега бидејќи ПОСТОИ држава Македонија твоето АКО лебди во воздух како зуење на комарец.
И толку за тоа, понатаму ако сакаш повели отвори тема со име кое ти заслужуваш дека треба да се отвори па таму за тоа да дискутираме, оваа тема е за Родителите и Политичарите.
Или можеби Бугарија има некое вмешателство свое па сакаш да ни го споделиш.
An inch today is tomorrow’s mile.
20-08-2011, 03:34 AM
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#85

edit.
Во врска со Цвијиќ да пишувал тој за Тракијците како Срби за тоа требало народот од Македонија да ввеќе бил посрбен, во спротива тој би бил ништо помалку од еден нов Минхаузен.
Но бидејќи не ти одговара да бидеш објективен велиш: што не пишувал за тракијци него само за овие аморфни маси од Македонија.
За да пишувал за тракијци како аморфна маса морало претходно Македонците да бидат сварени во државниот апарат на Србија.
Тој пишувал за нешто реално што можело да се спроведе.
Исто како со скали, не можеш од првото веднаш на десеттото скалило да прејдеш.
An inch today is tomorrow’s mile.
20-08-2011, 03:42 AM
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#86

ТЕМАВА КЕ ЈА ЗАКЛУЧАМ. НЕМА НИШТО ВО ДИСКУСИИТЕ ПОВРЗАНО СО НАСЛОВОТ. СО НАПОМЕНА ДЕКА СЕКОЈ ОБИД ДРУГА ТЕМА ДА СЕ СВРТИ КОН МАКЕДОСКО БУГАРСКИ ПРЕПУКУВАЊА КЕ БИДЕ САНКЦИОНИРАН СО БАНИРАЊЕ.
20-08-2011, 05:06 AM